PDA

View Full Version : Sos!ΒΟΗΘΕΙΑ!ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΤΩΝ ΛΑΔΙΩΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ..



karv1982
21/08/2012, 23:45
Οποιος μπορει-ξερει η γνωριζει περι του θεματος ας με βοηθησει..ετρεχε λαδακι απο την ταπα του καρτερ απο κατω..πηγα στη σουζουκι στο μπουρναζι,μου αλλαξανε ροδελα ταπα κ λαδια..μου ειπαν οτι ειναι οκ τωρα κ εφυγα..μετα απο 4-5 ωρες που πηγα να τσεκαρω ειδα οτι παλι σταζανε λαδια(3-4 σταγονες)..κ εχω πελαγωσει..με λιγα λογια εχω τρελαθει..αν ξερει καποιος περι του θεματος ας με βοηθησει...ευχαριστω εκ των προτερων..ειναι μοντελο του 2007 η busa μου..

karv1982
22/08/2012, 00:30
Τι κολλα ειναι αυτη που λες φιλε μου;κ που να την βαλω;εσωτερικα της ταπας;ειναι σωστη λυση αυτη;αυτο που με φοβιζει ειναι οτι μου εδειξε την παλια ροδελα που ηταν πατημενη..καθως κ την καινουρια που μου εβαλε..δεν ξερω τι να πω..θα παω το πρωι να δω τι θα γινει..παντως μου κακοφανηκε παρα πολυ που στον σφακιανακη δεν λυθηκε το προβλημα..ειναι απαραδεκτο..η αν συμβαινει κατι αλλο δεν επρεπε να το δουν;;δεν ξερω..τι να πω...παιδες αν ξερετε κανα μαστορα καλο που να ειναι γνωστης σε busa πειτε μου..ευχαριστω

karv1982
22/08/2012, 00:44
Δηλαδη ειναι ενα θεμα που το εχουν γενικα τα μπουσα;

karv1982
22/08/2012, 01:01
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου..για μενα προσωπικα ειναι μονοδρομος να ξαναπαω στον σφακιανακη για να μου λυσουν το προβλημα..αλλωστε αυτη ειναι η δουλεια τους..

chr1s_86
22/08/2012, 03:48
Γενικά θα το γράψω προς γνώση όλων, σε τέτοιες μηχανές καλό είναι γενικ να μην επεμβαίνουμε μόνοι μας σε ευαίσθητα σημεία της μηχανής. ΄


Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό το "προς γνώση όλων" από τη στιγμή που υπάρχουν αρκετοί εδώ που μπορούν να κάνουν εφάμιλλη ή και καλύτερη δουλειά από πολλά συνεργεία με "ταμπέλα".

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να βρεθεί σύντομα λύση γιατί είναι κρίμα να μην χαίρεται κανείς το μηχανάκι του λόγω προβλημάτων.

karv1982
23/08/2012, 17:31
Ευχαριστω να σαι καλα...λοιπον παιδες..ξαναπηγα συνεργειο κ μαλλον,ελπιζω δηλαδη πως ολα καλα..την εσφιξε την ταπα λιγο ακομα κ απο οτι φαινεται σταματησε η διαρροη..τελος καλο ολα καλα;μακαρι...

karv1982
04/09/2012, 00:52
Παιδες τιποτα..μια τρυπα στο νερο..συνεχιζει κ υπαρχει διαροη..πολυ λιγοτερο βεβαια αλλα υπαρχει..δηλαδη μπορει μερα παρα μερα 1-2 σταγονες να δω κατω..την τελευταια φορα που πηγα συνεργειο μου βαλανε μια ταινια γυρω απο το σπειρωμα της ταπας,την σφυξανε οσο δεν παει για να δουν αν ειναι κλοτσημενη...κ δεν ειναι ρε παιδες...κ μου πανε πως αν ξαναχασει να το παω για καινουρια σπειρωμα...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο;δηλαδη χωρις να ειναι κλοτσημενη θα χρειαστε σπειρωμα;πως γινετε αυτο;

ego_o_idios
04/09/2012, 01:28
Παιδες τιποτα..μια τρυπα στο νερο..συνεχιζει κ υπαρχει διαροη..πολυ λιγοτερο βεβαια αλλα υπαρχει..δηλαδη μπορει μερα παρα μερα 1-2 σταγονες να δω κατω..την τελευταια φορα που πηγα συνεργειο μου βαλανε μια ταινια γυρω απο το σπειρωμα της ταπας,την σφυξανε οσο δεν παει για να δουν αν ειναι κλοτσημενη...κ δεν ειναι ρε παιδες...κ μου πανε πως αν ξαναχασει να το παω για καινουρια σπειρωμα...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο;δηλαδη χωρις να ειναι κλοτσημενη θα χρειαστε σπειρωμα;πως γινετε αυτο;

liponnnnnnnnnnn
1on
giati soni ke kala xani apo tin tapa ladion?
apokliete na xani apo kapou alou ke apla na kataligi eki to ladi?

meta an exane apo tin tapa opos les (pou exo to 8eoro adianoito) an exi lerosi kapia simia me ladi ke ka8e fora pou zestenete to moter stragkizoun apo kapio simio?

ke ine ladia? ke an ine ladia kitakses mipos erxonte apo to filtrokouti?
genika vgale ta fering ke kane elenxo gia kapou alou
giati apo kapou alou ine to provlima to oti stazoun apo tin vida tis tapas simveni giati ine sto pio xamilo simio tou moter ke an den ine apo pou8ena alo tote exis rogmi sto moter.adianoito ke afto.

to pio pi8ano ine na min exis aniksi to solinaki iperxilisis na adiasi apo to filtrokouti i exi kopi to solinaki iperxilisis ke sou ksernai ladia sto moter psakse kala

mankam
04/09/2012, 01:47
Παιδες τιποτα..μια τρυπα στο νερο..συνεχιζει κ υπαρχει διαροη..πολυ λιγοτερο βεβαια αλλα υπαρχει..δηλαδη μπορει μερα παρα μερα 1-2 σταγονες να δω κατω..την τελευταια φορα που πηγα συνεργειο μου βαλανε μια ταινια γυρω απο το σπειρωμα της ταπας,την σφυξανε οσο δεν παει για να δουν αν ειναι κλοτσημενη...κ δεν ειναι ρε παιδες...κ μου πανε πως αν ξαναχασει να το παω για καινουρια σπειρωμα...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο;δηλαδη χωρις να ειναι κλοτσημενη θα χρειαστε σπειρωμα;πως γινετε αυτο;

Υποψιαζομαι οτι την εσφιξαν πολυ και ηδη εχει κλωτσισει οποτε σε προετοιμασαν για την συνεχεια...
Γενικως το σφιξιμο εκει θελει προσοχη,οχι υπερβολικη δυναμη,το σωστο ειναι με ροποκλειδο αλλα σχεδον κανεις δεν το κανει

karv1982
04/09/2012, 01:57
Δεν φαινεται να χανει απο αλλου..στα ματια τα δικα μου τουλαχιστον..που βεβαια δεν ειμαι ουτε μηχανικος αλλα ουτε κ «νιωθω» κ τοσο πολυ ωστε γενικα να βαζω χερι στις μοτο μου..δηλ προτιμω την λυση του συνεργειου γιατι νιωθω σιγουρια..στην σουζουκι που πηγα δεν ασχοληθηκαν με κατι αλλο εκτος απο την ταπα..μαλιστα μου αλλαξανε λαδια ροδελα κ ταπα!κ εχω παει 3 φορες κ δεν εχει λυθει το προβλημα!κ τμου παν να το παω για σπειρωμα!εχω τρελαθει!θα το παω σε ενα φιλαρακο μου αυτες τις μερες να το δει κ θα του πω να κοιταξει αυτο που μου ειπες..ευχαριστω φιλε..αντε να δουμε!γιατι εχω λαλησει!

venumis
04/09/2012, 03:01
θα σε συμβούλευα να προτιμάς την Suzuki του Βοτανικού και οχι του Περιστερίου.

power hornet
04/09/2012, 09:44
εγω θα σε συμβουλευα να αλλαξεις συνεργειο και να βρεις καλο μαστορα.μην κοιτατε αμα ειναι σουζουκι χοντα κτλ νομιζετε σε αυτα τα συνεργεια κανουν δουλεια?
μην πολυεμπιστευεστε επειδη εχουν επωνυμια ειναι και ολα καλα?

λοιπον στο θεμα σου στην καλυτερη το καρτερ σου θελει καινουργιο σπειρωμα χειλικοιλ.στην χειροτερη απο τα λαθος σφιξιματα και δυνατα αυτα ειναι αλουμινια δεν θελει και πολυ για ριγμα στο καρτερ.

karellen
04/09/2012, 17:23
λοιπον στο θεμα σου στην καλυτερη το καρτερ σου θελει καινουργιο σπειρωμα χειλικοιλ.στην χειροτερη απο τα λαθος σφιξιματα και δυνατα αυτα ειναι αλουμινια δεν θελει και πολυ για ριγμα στο καρτερ.
Έχω την εντύπωση πως τα αλουμινένια κάρτερ δεν έχουν σπείρωμα απ' ευθείας επάνω τους αλλά ένα ξεχωριστό- σαν ούπα- που μπαίνει κατόπιν πρεσσαριστό στο κάρτερ.

Ίσως η διαρροή να είναι από κεί και να οφείλεται σε υπερβολικό σφίξιμο όπως είπε και το παλληκάρι από πάνω.

GiannisBlessed
04/09/2012, 21:24
κ μου πανε πως αν ξαναχασει να το παω για καινουρια σπειρωμα...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας πανω σε αυτο;δηλαδη χωρις να ειναι κλοτσημενη θα χρειαστε σπειρωμα;πως γινετε αυτο;

εδω φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι μαλλον την εκαναν την λαλακια τους....
αν η ροδελα ειναι καινουρια και οι επιφανιες του καρτερ και της βιδας καθαρες χωρις ανωμαλιες και βαθιες γρατζουνιες δεν χανει.
το να χανει απο καπου αλλου και να γλυφει εκει ειναι πιθανο.
αν την κλωτσισαν την βιδα μην δεχτεις να πληρωσεις.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.
αφου δεν βαζεις χερι και βαζει μονο αυτος για αυτο τον πληρωνεις.για να εχει και μια ευθυνη.!

power hornet
05/09/2012, 00:09
εδω φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι μαλλον την εκαναν την λαλακια τους....
αν η ροδελα ειναι καινουρια και οι επιφανιες του καρτερ και της βιδας καθαρες χωρις ανωμαλιες και βαθιες γρατζουνιες δεν χανει.
το να χανει απο καπου αλλου και να γλυφει εκει ειναι πιθανο.
αν την κλωτσισαν την βιδα μην δεχτεις να πληρωσεις.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.
αφου δεν βαζεις χερι και βαζει μονο αυτος για αυτο τον πληρωνεις.για να εχει και μια ευθυνη.!

πιστευω δεν θα βγαλει ακρη κανεις μα κανεις δεν παραδεχετε οτι εχει κανει μαλακια.

karv1982
05/09/2012, 20:23
Παιδες ο γρυφος λυθηκε...κ ειναι να τρελαινεσαι..κανονικα ομως..το πηγα σημερα σε εναν φιλαρακο,πολυ καλο μαστορακι..(δεν το ειχα παει σε αυτον τοσες μερες διοτι ελειπε για διακοπες)..το ελυσε κ ειχανε κανει ηδη αλλο σπειρωμα Κ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΣΤΡΑΒΟ!ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ...Κ ΤΩΡΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΠΕΙΡΩΜΑ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΛΕΚΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΛΕΚΑΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΕΞΩ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ...ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ...

karv1982
05/09/2012, 20:33
ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ 1 ΜΗΝΑ...Κ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Κ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΥ...Κ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΡΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΕΡΙ ΡΟΔΕΛΑΣ..ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΡΟΔΕΛΑ Κ ΚΤΗΣ ΤΑΠΑΣ Κ ΚΑΛΑ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΡΕΧΕΙ...ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ..ΕΓΩ ΠΟΥΛΗΣΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ Κ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ Κ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟ ΕΛΛΑΤΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣ Ο ΑΛΛΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ....ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ Κ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ...ΠΑΙΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ...

karv1982
05/09/2012, 20:38
Κ ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ ΣΤΕΛΤΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΜΠΑΣ Κ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ..

chr1s_86
05/09/2012, 21:32
..ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ Κ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ...


Μύθος είναι αυτό... Οι απατεώνες και οι ανεύθυνοι υπάρχουν σε όλους τους χώρους δυστυχώς...

Bowleno
06/09/2012, 16:44
Παιδες ο γρυφος λυθηκε...κ ειναι να τρελαινεσαι..κανονικα ομως..το πηγα σημερα σε εναν φιλαρακο,πολυ καλο μαστορακι..(δεν το ειχα παει σε αυτον τοσες μερες διοτι ελειπε για διακοπες)..το ελυσε κ ειχανε κανει ηδη αλλο σπειρωμα Κ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΣΤΡΑΒΟ!ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ...Κ ΤΩΡΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΠΕΙΡΩΜΑ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΛΕΚΑΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΛΕΚΑΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΕΞΩ Κ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ...ΠΡΑΓΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ...

κάνει αυτή; 267507 :p

Πέρα από την πλάκα κάτι ανάλογο είχα πάθει κι εγώ προ αμνημόνευτων χρόνων... περαστικά και περισσότερη προσοχή στην επόμενη επιλογή μηχανής :beer: