PDA

View Full Version : Αγορα μοτοποδήλατου 50cc



jimmarass
23/08/2012, 06:08
Για σας καλός σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum...

Ξεκίνησα αυτό το θέμα γιατί μετά από 3-4 μέρες ψάξιμο με όλες τις πιθανές λέξεις κλειδιά δεν βρήκα τπτ που να απαντάει στο ερώτημά μου:
ΤΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ???

Είμαι 15,5 χρονών και λόγο ΜΕΓΑΛΗΣ τρέλας με τα μηχανάκια έχω αποφασίσει εδώ και καιρό να προετοιμαστώ για το δίπλωμα μοτοποδήλατου 50cc.
Βέβαια θέλω να είμαι έτοιμος για την περίοδο μετά από το δίπλωμα όπου έρχεται η οδήγηση. Τι οδηγός θα είμαι όμως χωρίς όχημα???
Ισως να θελήσετε να με μεταπείσετε για την εν λόγο απόφασή μου αλλά θα είναι μάταιη προσπάθεια...
Για αυτόν τον λόγω απευθύνομαι σε όλους εσάς με τους οποίους μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος... τις μηχανές τί άλλο???
Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά μοτοποδήλατα, κατά προτίμηση από όλες τις πιθανές κατηγορίες που να υποστηρίζουν τα προαναφερθείσα κυβικά(skouter, enduro, spor, παπια κ.α.) τα οποία οι ίδιοι βρίσκετε αξιόπιστα. Εδώ μπένουν τα δικά μου θέλω...
1) Καταρχάς το μηχανάκι θα μείνει μανίσιο
2) Δεν είμαι άτομο που θα κάνει κόντρες και λοιπές <<αταξίες>> οπότε δεν περιμένω <<τρελές>> επιδώσεις, λίγο παραπάνω από το μέσο όρο
3) Η εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο δεδομένου της ηλικίας μου... κυρίως με ελκύουν μηχανάκια τύπου crypton x όπως ένα daytona sprinter...

Πάνω απ όλα θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες, προτάσεις και συμβουλές!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

TROOPER
23/08/2012, 08:20
.....Τι οδηγός θα είμαι όμως χωρίς όχημα??? ........

σιγουρα αλανθαστος!!!:tooth::tooth::tooth::tooth:

παμε τωρα στα σοβαρα.κατ' αρχην καλως ηρθες τοσο στον κοσμο της μοτοσυκλετας οσο και στο φορουμ.
με το καλο το διπλωμα και μετα ενα βασικο εξοπλισμο (κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες και οχι της π00τσας)!!
και τελος το οχημα (πακετο με την ασφαλεια του)...παρε ενα site να δεις τι επιλογες εχεις--->http://www.50cc-motorcycles.com/
σε γενικες γραμμες προτιμισε η παπακι (αν θες να κινηθεις σε δημοσιο δρομο) η εντουρακι για να μαθεις να χειριζεσαι την μοτοσυκλετα σου (κανοντας προπονηση στα βουνα) και πηγαινοντας ΚΑΙ στον δρομο.αν ησουνα αδερφος μου θα επεμενα για το δευτερο και με σαφη προτιμιση σε αυτο--->http://www.bikez.com/motorcycles/beta_rr_50_eduro_alu_2007.php

και παλι καλως ηρθες.

jimmarass
23/08/2012, 14:52
trooper σε ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα σου...
οσο για τον εξοπλισμό δεν τίθεται θέμα είναι must...!!!

sorry κιόλας αλλά η ιστοσελίδα που μου έστειλες πρώτη δεν δουλεύει ΤΠΤ... :P
όσο για το δεύτερο link για μια εντούρο δεν θα έλεγα ότι έρχεται πρώτο στη λίστα μου... και αυτό γιατί μένω σε πόλη (Θεσσαλονίκη) και δεν είμαι τόσο φαν του βουνού... :) Στις επιλογές μου πρώτα έρχονται τα μηχανάκια πόλης με τα χαρακτηριστικά που έδωσα παραπάνω...

Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...

Tedvj23
23/08/2012, 15:06
Καλως ηρθες..
Διπλωμα-ασφαλεια-εξοπλισμος και τα ματια σου 14 απαραιτητα!!
ΜΕτα μπορεις να παρεις κατι τετοιο..:a013:
Suzuki street magic TR-50/TR-50s
266817
266821

jimmarass
23/08/2012, 15:10
Μερικά στοιχεία του << εργαλείου >> ???

Tedvj23
23/08/2012, 15:18
http://www.thescooterreview.com/reviews/162-suzuki-tr50-street-magic-review?showall=1
http://i46.tinypic.com/a58gti.jpg
Και μερικα ελλαδα μεταχειρο και new..
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2244347/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2634905/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1576556/
:beer:
266822

jimmarass
23/08/2012, 15:38
ευχαριστώ karavidas
ωραίο μηχανάκι +1
πάντως θα ήθελα να ακούσω και μερικές ακόμα επιλογές
δεν βιάζομαι χρόνος υπάρχει...

TROOPER
23/08/2012, 17:43
trooper σε ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα σου...
οσο για τον εξοπλισμό δεν τίθεται θέμα είναι must...!!!

sorry κιόλας αλλά η ιστοσελίδα που μου έστειλες πρώτη δεν δουλεύει ΤΠΤ... :P
...

το ξερω οτι δεν δουλευει αλλα μπορεις να κανεις copy-paste και να τα δεις στις εικονες του google για να παρεις μια ιδεα.περισσοτερο σου εβαλα την σελιδα σαν ενα καταλογο των επιλογων που μπορεις να εχεις.

απο κει και περα καταλαβαινω οτι δεν εισαι φαν του βουνου αλλα το εντουρακι μπορει να σε παει αξιοπρεπεστατα ΚΑΙ στην πολη.ασε που κοντα σας εχετε και πολλες off road διαδρομες που θα σε κανουν να χειριστεις τις επομενες μοτοσυκλετες σου με τρομερα μεγαλυτερη ασφαλεια.σχολειο σαν το χωμα δεν υπαρχει και αυτο σου το λεει ενας ασφαλτινος οδηγος.καλο ψαξιμο και καλη επιτυχια στην επιλογη σου.

jimmarass
23/08/2012, 19:04
ευχαριστώ trooper

TROOPER
24/08/2012, 01:07
ευχαριστώ trooper

:a10:

jimmarass
24/08/2012, 01:24
http://http://www.aprilia.com.gr/el-GR/Model/68188/RS+50/Technical.aspx (http://www.aprilia.com.gr/el-GR/Model/68188/RS+50/Technical.aspx)

ποια η γνωμη σας για το συγκεκριμένο>???

jimmarass
24/08/2012, 01:34
μια ακομα ερωτηση.... λογικά και αποτι έχω ακουσει οι μηχανεσ οι οποιεσ ειναι σπορ δεν τραβανε... π.χ. η derbi gpr 50 ειναι μια πολυ ωραια μηχανη αλλα η τελική της ειναι 45 χιλιόμετρα την ώρα... λίγα μου φαίνονται... :(
υπαρχει καποια αναλογη μηχανη που να <<τραβαει>>????

TROOPER
24/08/2012, 10:11
δεν θα προτιμουσα aprilia (δεν εχω ιδιαιτερη εμπιστοσυνη ουτε στην αντιπροσωπια ουτε στα εξουσιοδοτημενα).

τωρα σε οτι αφορα τη δευτερη ερωτηση κοιτα να σου πω...το παπι μου που ειναι 110 κ.εκ. σε γκρεμο με ευνοικο ανεμο αντε να δει τα 105 χ.α.ω. αρα απο ενα μηχανακι 60 κ.εκ. κατω λογικα δεν πρεπει να εχει κανεις τρελες απαιτησεις.μαλλον νορμαλ ειναι τα 50 χ.α.ω. που δινουν στα 50αρια.

υ.γ.το βιολι του ο βλαχος (εγω):τα 50 χ.α.ω. φανταζουν εξωφρενικα πολλα αν αλλαξεις τερεν ;)

Tedvj23
24/08/2012, 12:04
Αν παρεις 50cc(που ετσι πρεπει..)να παρεις διχρονο και οχι τετραχρονο να σε πηγαινει θες οχι να το πηγαινεις..
Τωρα το βασικοτερο ειναι να μας ελεγες και ποσα λεφτα θες να διαθεσεις..

jimmarass
24/08/2012, 18:19
το μηχανακι θα το παρω μεταχειρισμενο...
ακομα, η θεια μου δουλευει σε εταιρια οπου φερνει και πουλαει μεταχειρισμενα αμαξια και μηχανακια οποτε λογικα θα μου βρει το οποιο μηχανακι τησ ζητησω στη καλυτερη κατασταση και τιμη... οποτε τα λεφτα που γλιτωνω και απο την σχολη οδηγων λογω γνωριμιων πανε στο μηχανακι... μπορειτε να υπολογίζετε κατι κοντα στα 1000 με 1300 ευρω και κατι μεταχειρισμενο...

Gms
24/08/2012, 21:31
Κοιτα συμφωνω με τους απο πανω εγω θα ηθελα να μου πεις αν σκοπευεις να το κρατησεις και μετα τα 18.Ενοω μαλον οταν θα πας 18 θα θες να το πουλησεις και να παρεις κατι μεγαλητερο.Αν παιζει αυτο το σεναριο πας για κανα daytona dy50 η spinter 50.Aλλιως αν θες κατι που να τραβαει και να εισαι νομιμος περνεις κατι σε διχρονο θα σου προτεινα κανα yamaha tzr 50 η το aprilia rs 50 αλλα αν παρεις κατι απο τα 2 μετα θα δυσκολευτεις να τα πουλησεις.

jimmarass
26/08/2012, 19:50
gms το μηχανακι θα το κρατησω οπωσ και να εχει... βεβαια μετα τα 18 αμα γινεται να το κανω 125 θα το κανω.... ακομα θα ηθελα να μαθω και την τελικη ταχυτητα των 2 μηχανων που μου πρότεινες (yamaha tzr 50, το aprilia rs 50) γτ δεν αναφέρεται στις ιστοσελιδες...

Gms
26/08/2012, 20:30
Γυρο στα 90 με 100 υπολογιζε ειναι οτι πιο γρηγορο σε 50αρι.Τωρα το tzr ειναι πιο σπανιο μιας και δεν τα εφερε στην ελλαδα η Yamaha το rs ειναι πιο ευκολο.

jimmarass
27/08/2012, 19:20
οταν λεσ 90 -100 χιλιομετρα για ποιο απο τα 2 μηχανακια λεσ και αναφερεσαι σε μανισια ή φτοιαγμενα???

Gms
27/08/2012, 20:36
οταν λεσ 90 -100 χιλιομετρα για ποιο απο τα 2 μηχανακια λεσ και αναφερεσαι σε μανισια ή φτοιαγμενα???

E ναι ρε εσυ χιλιομετρα παντα για χαω μιλαμε.Μαμα τα βγαζουν αλλα μην ελπιζεις να εχεις την ροπη μιας μεγαλυτερης μηχανης σε 50αρι.

jimmarass
28/08/2012, 00:04
παντωσ οι απόψεις ειναι πολλεσ... αυτο το σαββατοκυριακο το περασα στο χωριο... στο χωριο δεν υπαρχει αστυνομικό τμημα και τα μηχανακια ρεουν αφθονα απο οδηγουσ 10 χρονων εωσ 110.... μιλώντας με την παρεα μου ολοι μου πρότειναν να παρω ενα handa glx και να το φτοιξω αναλογα με τα γουστα μ... μιλωντασ και με τον κολητο μου που λογικα θα τον περνω μαζι οταν θα πηγαινω σχολειο μου προτεινε και αυτοσ να παρω glx... δεν ξερω παντωσ μου εχει ψιλοαρεσει η ιδεα toy glx και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας... ευχαριστω!!!

TROOPER
28/08/2012, 10:13
παντωσ οι απόψεις ειναι πολλεσ... αυτο το σαββατοκυριακο το περασα στο χωριο... στο χωριο δεν υπαρχει αστυνομικό τμημα και τα μηχανακια ρεουν αφθονα απο οδηγουσ 10 χρονων εωσ 110.... μιλώντας με την παρεα μου ολοι μου πρότειναν να παρω ενα handa glx και να το φτοιξω αναλογα με τα γουστα μ... μιλωντασ και με τον κολητο μου που λογικα θα τον περνω μαζι οταν θα πηγαινω σχολειο μου προτεινε και αυτοσ να παρω glx... δεν ξερω παντωσ μου εχει ψιλοαρεσει η ιδεα toy glx και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας... ευχαριστω!!!

να μπλεξεις δλδ με ενα προιστορικο μηχανακι το οποιο κατα πασα πιθανοτητα ειναι κανιβαλισμενο,με προοπτικη να το κανιβαλισεις κι εσυ και αυτο σου το ειπανε κατι κανιβαλοι....

δε νομιζω οτι προχωρας σε καλο δρομο αλλα δικα σου τα γενια,δικα σου και τα χτενια...:wave2:

dimzan
29/08/2012, 00:26
παντωσ οι απόψεις ειναι πολλεσ... αυτο το σαββατοκυριακο το περασα στο χωριο... στο χωριο δεν υπαρχει αστυνομικό τμημα και τα μηχανακια ρεουν αφθονα απο οδηγουσ 10 χρονων εωσ 110.... μιλώντας με την παρεα μου ολοι μου πρότειναν να παρω ενα handa glx και να το φτοιξω αναλογα με τα γουστα μ... μιλωντασ και με τον κολητο μου που λογικα θα τον περνω μαζι οταν θα πηγαινω σχολειο μου προτεινε και αυτοσ να παρω glx... δεν ξερω παντωσ μου εχει ψιλοαρεσει η ιδεα toy glx και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας... ευχαριστω!!!

πω ρε φιλε αλλες ηλικιες... τι μου θυμισες τωρα...

ontopic τωρα: πιστευω πως ειανι πιο σοφο να ακουσεις τους εμπειρους μηχανοβιους αυτου του φορουμ , παρα τα 16χρονα του χωριου σου και τους απειρους συμμαθητες σου που εχουν κολλημα με το glx επειδη κυκλοφορουν ενα καρο καγκουρεμενα τετοια.

Επισης σημασια δεν εχει αν κυκλοφορει αστυνομικος, ουτε αν αυτος που κυκλοφορει θα σε γραψει. Σημασια εχει να κανεις τα γουστα σου χωρις να χρειαστει να κλαψει κανεις.

Καλες βολτες, εστω κι αυτες στο τελος γινονται με ποδηλατο

jutzel
30/06/2013, 14:49
Πατώντας στην αναζήτηση για street magic βρίκα αυτο το θέμα. Ειμαι 20 χρονών και εχω το street magic, δίχρονο 50αρι, τελική 75, στην αθήνα δεν κυκλοφορούν πολλά, οσα ξέρω τα εχω δεί μόνο παρατημένα και στο car.gr, συνολικά 4 εχω δει απο κοντα και οτι εχει μετα το car.gr.
Δεν ξέρω αν εχεις αγοράσει μηχανάκι και γενικά αν πρόλαβες για το δίπλωμα γιατι εγινε αυτη η αλλαγή απο 16 χρονών που ηταν, εγινε για 17 και ανω για 50αρι. Να σου πω τα θετικά και τα αρνητικά για αυτο το μηχανάκι χωρις να σου πώ να το πάρεις ή οχι.
τα αρνητικά:
-Δεν βρισκεις ευκολα ανταλακτικά, ενοώ φθινά ανταλακτικά γιατι μπορεις να πας στην suzuki και να τα βρείς ολα, αλλα η εξάτμιση κανει 650 ευρο,υπάρχουν aftermarket στο εξωτερικό βεβαια που κυμένονται στα 150 ευρω.
-Αν και ειναι στα χαρτιά διθέσιο δεν ειναι ανετο να πάρεις 2 ατομα για μεγάλες αποστάσεις, εγω μεσα στην γειτονια τους πέρνω τους φίλους μου, αλλα για κέντρο Αθήνας δεν το κάνω,εκτος αν ειναι ανάγκη κανενα βράδυ.
τα θετικά:
-Ειναι αυτόματο, παλια τα ψιλοέκραζα τα αυτοματα,τα ελεγα για γυναικούλες μεχρι που ειδα τι σημαίνουν,αν επερνα αλλη μηχανή σε αυτοματο θα πήγενα πάλι (εκτος απο v-strom,tdm,tiger) για τα οποια εχω μέλλον ακομα λογο οικονομικών...για την ηλικία δεν με πειράζει και πολυ.
-Ειναι ξεχωριστό, αν εχεις λιγο το ψώνιο μεσα σου οταν σταματας στο φαναρι με αυτο θα προσέξεις πως τουλάχιστον τα μισά μηχανάκια γυρο σου θα σε κοιτάνε οπως και τα αμάξια,αρκει βεβαια να το εχεις και προσεγμένο για να κανεις καλή εντύπωση αλιως γίνεσαι ρεζίλι. Ειναι αρκετοί αυτοι που το κοιτάνε και γελάνε ή κλείνουν μάτι κ αλλα...
-Δεν ξέρω αν θα ειναι ολα ετσι παντως το δικό μου ειναι σκυλί, τρελή επιτάχυνση (για 50αρι) τελική 75 και πετάει κώλους στις στροφές ;)
Ενας φίλος που ειναι καπως καλύτερο τιμόνι απο μένα κανει και ωραίο εντο :P

Οπως ειπε και το παιδί απο πάνω μακρυά απο glx θα πάρεις ασχημο δρόμο...μια ζωή καγκουρας. :P

Bowleno
30/06/2013, 15:38
Εναν ολόκληρο χρόνο μετά; θα έχει αλλάξει 2-3 μΕχανάκια.....

jutzel
30/06/2013, 20:15
χαχα,ήθελα να τα πώ αυτα για το street magic