PDA

View Full Version : εγγυηση piagio



staurosgr
23/08/2012, 15:35
παιδια καλησπερα..εχω ενα beverly 300 του 11(μεταχειρισμενο).εδω και καιρο εχει θεματα με το να παρει μπρος..αφου εψαξα μεσω αριθμο πλαισιου να δω αν ειναι απο τις προβληματικες τρομπες βενζινης εμαθα οτι ι τρομπα βενζινης ειχε θεμα και ειχε αλλαχτει πριν ενα χρονο απο τον προκατοχο..ο μηχανικος μου ειχε αλλαξει πριν 6-7 μερες ενα μπεκ λεγοντας οτι αυτο ηταν το προβλημα που εβγαζε στον εγκεφαλο..αλλα καπακια την επομενη μερα το μηχανακι εκανε τα ιδια..εν τελει κατεληξε οτι εχει προβλημα η τρομπα βενζινης,,(η οποια ξαναθυμιζω ειχε αλλαχτει πριν ενα χρονο)..το θεμα μου ειναι οτι μου ειπε οτι η εγγυηση δεν καλυπτει να αλλαχτει η τρομπα λογο του οτι η προβληματικη αλλαχτηκε πριν ενα χρονο..γνωριζει καποιος αν η εγγυηση μου με καλυπτει για να την αλλαξω δευτερη φορα?και κατι αλλο αφου μου αλλαξε τρομπα τιν πρωτη φορα εξουσιοδοτημενο συνεργειο δεν θα επρεπε να εχω κατι σαν εγγυηση οτι η τρομπα αλλαχτηκε και ειναι κομπλεκαθε βοηθεια δεκτη..

Panoskl
23/08/2012, 22:50
Το μηχανάκι είναι ακόμα σε εγγύηση; Αν ναι, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου τι έγινε στο παρελθόν.

Ας το διορθώσουν με όποιο τρόπο νομίζουν.

Αν δεν ισχύει ακόμα η εγγύηση για όλο το μηχανάκι (2 χρόνια είναι ή 1; ) θα πρέπει να πιέσεις όσο μπορείς για να αποδεχτούν ότι και το ανταλλακτικό βγήκε προβληματικό. Πρώτη φορά θα είναι;

Panoskl
23/08/2012, 23:19
Καλά είσαι σοβαρός;

Απολύτως. Να στο εξηγήσω. Είναι ένα πράγμα λοιπόν που το λένε εγγύηση. Αν ισχύει αυτό, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου φτιάξουν το μηχανάκι. Το μόνο που έχουν δικαίωμα να επιλέξουν είναι τον τρόπο επισκευής. Αν πρέπει να αλλάξουν την τρόμπα 25 φορές, ας το κάνουν. Αν όχι, ας κάνει ο φίλος καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Επειδή είμαι πολύ σοβαρός, μάθε ότι φέρνει αποτελέσματα. Το ξέρω επειδή το έχω κάνει.

Το ίδιο μπορεί να κάνει και εκτός εγγύησης αν θεωρεί ότι δεν οφείλεται σε φυσιολογική φθορά η βλαβη. Δεν είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθεί, αλλά δεν θα έχει κάτσει να τον αρμεξουν.

Δεν ξέρω αν σε έπεισα για την σοβαρότητά μου αλλά δεν αξίζει να προσπαθήσω κι άλλο.

Panoskl
24/08/2012, 03:04
Το ξέρεις ότι σε αυτό το πράγμα που το λένε εγγύηση υπάρχουν και κάποιοι όροι;¨

Φυσικά. Αλλά δεν μας λες και τί εννοείς για το συγκεκριμένο θέμα για να μην παίζουμε το παιχνίδι των 10 ερωτήσεων;

Να θυμήσω ότι σκοπός είναι να βοηθήσουμε τον συμφορουμίτη μας λέγοντας την γνώμη μας για το θέμα του. Μέχρι στιγμής μόνο την γνώμη σου για την σοβαρότητά μου έχουμε ακούσει.

vaska
24/08/2012, 09:40
Εγγύηση με απλές κουβέντες:

Αγοράζω ένα πράγμα που αποτελείται από άλλα επιμέρους πραγματάκια. Το πράγμα έχει ας πούμε εγγύηση 2 χρόνια. Κατ' επέκταση και όλα τα επιμέρους πραγματάκια από τα οποία αποτελείται το "πράγμα" που αγοράσαμε, ακολουθούν την εγγύηση των 2 ετών (εκτός από κάποια - συνήθως μπαταρία- που αναφέρονται ρητά στους όρους της εγγύησης).

Ας υποθέσουμε τώρα ότι παπαράκι που αγοράσαμε δυσλειτουργεί λόγω ενός παπαρακίου από τα οποία αποτελείται. Ο κατασκευαστής - εισαγωγέας είναι υποχρεωμένος να κάνει το πράγμα μας να δουλέψει σωστά είτε με επισκευή είτε με αντικατάσταση του παπαρακίου. Όπως αυτός νομίζει καλύτερα. Η εγγύησή μας εξακολουθεί να είναι το υπόλοιπο της αρχικής αδιάφορο αν το παπαράκι που αντικαταστάθηκε έχει την δικιά του εγγύηση σαν ανταλλακτικό. ΠΧ αν η δυσλειτουργία παρουσιάστηκε 18 μήνες μετά την αγορά του "πράγματος" κι έγινε αντικατάσταση του παπαρακίου τότε, η εγγύηση που μας απομένει είναι και πάλι 4 μήνες. Αν μέσα σε αυτό το διάστημα (των 4σάρων μηνών) προκύψει ανάγκη επισκευής ή αντικατάστασης του εν λόγω παπαρακίου θα πρέπει να την καλύψει ο κατασκευαστής - εισαγωγέας. Αν η δυσλειτουργία προκύψει μετά το πέρας των 2 ετών από την αγορά του "πράγματος", την επισκευή αντικατάσταση την επιβαρυνόμαστε εμείς δυστυχώς.

Σε πολλές περιπτώσεις βλ BMW (press direct) που η ίδια βλάβη έχει παρατηρηθεί σε πολλές μοτό και μιλάμε πλέον για αστοχία υλικού, η μαμά εταιρία ακόμα κι αν είσαι εκτός εγγύησης (το ονομάζει εγγύηση καλής θέλησης ή κάπως έτσι) άλλοτε μοιράζεται το κόστος επισκευής με τον πελάτη και άλλοτε το καλύπτει όλο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Sapadak
24/08/2012, 09:55
Ετσι οπως τα γραφεις Βασκα η εγγυηση του παπαρακίου (εστω 12 μηνες) παει περιπατο, πραγμα που οσο γνωριζω δεν ισχυει.
Δε πρεπει σονυ+ντε να τρεξει η εταιρια του πραγματος για την αντικατασταση του ελατωματικου παπαρακιου (που ειναι ακομα σε εγγυηση) αλλα το ελατωματικο παπαρακι πρεπει να αντικατασταθει.
ΑΝ υπαρχει αντιπροσωπος και ΑΝ το παπαρακι ειναι διαθεσιμο στο ευρή κοινο τοτε αναλαμβανουμε εμεις, αν οχι τοτε θα τρεξει η εταιρια που αγορασαμε το "πραγμα" της,

νο?

vaska
24/08/2012, 09:59
Ετσι οπως τα γραφεις Βασκα η εγγυηση του παπαρακίου (εστω 12 μηνες) παει περιπατο, πραγμα που οσο γνωριζω δεν ισχυει.
Δε πρεπει σονυ+ντε να τρεξει η εταιρια του πραγματος για την αντικατασταση του ελατωματικου παπαρακιου (που ειναι ακομα σε εγγυηση) αλλα το ελατωματικο παπαρακι πρεπει να αντικατασταθει.
ΑΝ υπαρχει αντιπροσωπος και ΑΝ το παπαρακι ειναι διαθεσιμο στο ευρή κοινο τοτε αναλαμβανουμε εμεις, αν οχι τοτε θα τρεξει η εταιρια που αγορασαμε το "πραγμα" της,

νο?

όταν το παπαράκι το αγοράσεις σαν ανταλλακτικό έχει την όποια εγγύηση δίνει ο κατασκευαστής, όταν όμως το παπαράκι αντικατασταθεί στα πλαίσια της εγγύησης του "πράγματος" ακολουθεί την εγγύηση του πράγματος δηλ. το λοιπό της εγγύησης του πράγματος.

Sapadak
24/08/2012, 10:07
όταν το παπαράκι το αγοράσεις σαν ανταλλακτικό έχει την όποια εγγύηση δίνει ο κατασκευαστής, όταν όμως το παπαράκι αντικατασταθεί στα πλαίσια της εγγύησης του "πράγματος" ακολουθεί την εγγύηση του πράγματος δηλ. το λοιπό της εγγύησης του πράγματος.

Δηλαδης το αντικαταστημενο παπαρακι που εχει εστω 12 μηνες εγγυηση, δεν ισχυει?

vaska
24/08/2012, 10:15
Δηλαδης το αντικαταστημενο παπαρακι που εχει εστω 12 μηνες εγγυηση, δεν ισχυει?

Όχι γιατί δεν αγοράστηκε σαν ανταλλακτικό. Το ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά αυτό ισχύει. Σου δίνω παράδειγμα.

Πελάτης αγοράζει λάπτοπ και σε 11 μήνες χαλάει ο φορτιστής. Διαγνώνω την βλάβη κι επικοινωνώ με μαμά εταιρία. Στέλνω και λάπτοπ και φορτιστή στα κεντρικά κι επιστρέφουν αμφότερα. Ο φορτιστής αλλαγμένος.
Ξανα-καίγεται 3 μήνες μετά (ο καινούριος). Ο πελάτης πλήρωσε την αγορά νέου που σαν ανταλλακτικό έχει κανονικά την εγγύηση των 12 μηνών. Ο φορτιστής ξανα-κάηκε 6 μήνες μετά. Του τον αντικατέστησαν.

Την διαδικασία την έχω ελέγξει και με τον δικηγόρο μου.

Sapadak
24/08/2012, 10:19
Όχι γιατί δεν αγοράστηκε σαν ανταλλακτικό. Το ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά αυτό ισχύει. Σου δίνω παράδειγμα.

Πελάτης αγοράζει λάπτοπ και σε 11 μήνες χαλάει ο φορτιστής. Διαγνώνω την βλάβη κι επικοινωνώ με μαμά εταιρία. Στέλνω και λάπτοπ και φορτιστή στα κεντρικά κι επιστρέφουν αμφότερα. Ο φορτιστής αλλαγμένος.
Ξανα-καίγεται 3 μήνες μετά (ο καινούριος). Ο πελάτης πλήρωσε την αγορά νέου που σαν ανταλλακτικό έχει κανονικά την εγγύηση των 12 μηνών. Το ξανα-κάηκε 6 μήνες μετά. Του τον αντικατέστησαν.

Την διαδικασία την έχω ελέγξει και με τον δικηγόρο μου.

Γαμω τους φορτιστές :lol: :lol:

Δηλαδης οταν στο αντικαταστεί η μαμα εταιρία δεν ισχυει τιποτα, πρεπει να το πληρωσεις απο τη τσεπη σου για να ισχύει...
Χμμ ενδιαφέρον

teogtp
24/08/2012, 11:20
Προφανως με την αγορα του ανταλακτικου πληρωνουμε και την "εγγυηση" που το συνοδευει..

SAVVAS62
25/08/2012, 19:12
Δεν ξερω για την Πιάτζιο αλλά αν σε βοηθάει θα σου πώ ότι τα εξουσιοδοτημένα της Χόντα έχουν ηλεκτρονικό αρχείο για οτιδήποτε αλλάχθηκε στο μηχανάκι και δεν χρειάζεται να γραφεί τίποτα πουθενά, το βρίσκουν αμέσως.

Επίσης από τα σκουτεροφόρουμ είχε αναφερθεί θέμα αντλίας βενζίνης για τα μοντέλα του 2010, για του 11 πρώτη φορά το ακούω.
Άν όμως είναι του 11 δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση?
Πάς εκεί και απαιτείς να το φτιάξουν δε πα να του αλλάξουν ότι θέλουν, αδιάφορο για σένα.