PDA

View Full Version : crypton 105 ηλεκτρικο προβλημα.



tragos
24/08/2012, 10:26
Εχω ενα crypron που προσπαθω να φτιαξω ενος φιλου.

Το μηχανακι δεν δινει ρευμα στο μπουζι.
Δοκιμασα αλλα πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδιο και μπουζι αλλα τιποτα.

Πιστευω οτι ειναι ηλεκτρονικη. Ειναι πιθανο?

Πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι ηλεκτρονικη? Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να τσεκαρω οτι τα πηνια ειναι ενταξει?

Anty12
24/08/2012, 11:50
Πιστευω οτι ειναι ηλεκτρονικη. Ειναι πιθανο?

Ναι, αλλά μπορεί και ένα σωρό άλλα πράματα.


Πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι ηλεκτρονικη? Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να τσεκαρω οτι τα πηνια ειναι ενταξει?

Με πολύμετρο....αν μπορείς να βρεις τις ονομαστικές αντιστάσεις του πρωτεύοντος και του δευτερεύοντος από κάπου (manual, internet).

Αν δεν μπορείς, τότε μετρώντας, ή θα σου δείξει άπειρη αντίσταση οπότε είναι OFF, ή κάποια αντίσταση, η οποία δεν σημαίνει ότι είναι απαραιτήτως ΟΚ

OldMan
24/08/2012, 15:29
τότε μετρώντας, ή θα σου δείξει άπειρη αντίσταση οπότε είναι OFF, ή κάποια αντίσταση, η οποία δεν σημαίνει ότι είναι απαραιτήτως ΟΚ
Στο χωριό μου, τα πλήρως βραχυκυκλωμένα τυλίγματα δείχναν Ο αντίσταση ...

sniper
24/08/2012, 15:37
Στο χωριό μου, τα πλήρως βραχυκυκλωμένα τυλίγματα δείχναν Ο αντίσταση ...

Αυτά τα κρύπτον, έχουν πηνία;

OldMan
24/08/2012, 15:39
Αυτά τα κρύπτον, έχουν πηνία;
Σαν τα Triumph ένα πραγμα...

sniper
24/08/2012, 15:49
Σαν τα Triumph ένα πραγμα...

Τα οποία έχουν σχέση με την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος ή είναι για το ντεκόρ;

(τι κάνεις εσύ εδώ τέτοια ώρα; )

OldMan
24/08/2012, 15:54
Τα οποία έχουν σχέση με την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος ή είναι για το ντεκόρ;
Θα σΕ απαντήσει ο Πρόεδρας..;)


(τι κάνεις εσύ εδώ τέτοια ώρα; )
εδώ και μιαμιση ώρα προσπαθώ να σηκωθώ, αλλά το μαμημένο το λουμπαγκο δεν με αφήνει να ισιώσω..
(θέλω τα μαγικά δαχτυλάκια του Τρούπη μου..)

Anty12
24/08/2012, 16:00
Στο χωριό μου, τα πλήρως βραχυκυκλωμένα τυλίγματα δείχναν Ο αντίσταση ...

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας μουσιού Αντουάν, για να πάει καλά το νέον ακαδημαϊκόν έτος...
Πλήρως βραχ/νο τύλιγμα, με μηδέν αντίσταση, δεν έχω δει ακόμη στην καριέρα μου....η οποία είναι ανυπερθέτως πολλάκις μικροτέρα της ιδικής σας βεβαίως βεβαίως....

Anty12
24/08/2012, 16:08
Θα σΕ απαντήσει ο Πρόεδρας..;)


Σιγά μη δε ξέρει ο σκοπευτής τι δουλειά κάνουν τα -κακώς- λεγόμενα πηνία στα μοτόρια




(θέλω τα μαγικά δαχτυλάκια του Τρούπη μου..)

Πάρε σειρά...τον θέλω πρώτος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127316&page=14)

OldMan
24/08/2012, 16:10
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας μουσιού Αντουάν, για να πάει καλά το νέον ακαδημαϊκόν έτος...
Πλήρως βραχ/νο τύλιγμα, με μηδέν αντίσταση, δεν έχω δει ακόμη στην καριέρα μου....η οποία είναι ανυπερθέτως πολλάκις μικροτέρα της ιδικής σας βεβαίως βεβαίως....
Ρε ξενέρωτο υποκείμενο, μη μΕ μιλάς όμορφα..!!:D

Δεν έχεις δει γιατί, με τα FLUKE των 8.000 € που χρησιμοποιείτε εσείς οι υπερπρονομιούχοι, βλέπεις αντιστάσεις κάτω από 500 - 600 mOhms που έχουν τα ΠΡΑΚΤΙΚΑ βραχυκυκλωμένα τυλίγματα...

OldMan
24/08/2012, 16:29
Και για να σπαμμάρουμε και λιγάκι ..:D

@tragos: Τσέκαρε τον πυκνωτή σου με ένα 12βολτο λαμπάκι (αφού τον έχεις εκφορτίσει, βραχυκυκλώνοντάς τον...)
Κλείνοντας κύκλωμα, θα πρέπει το λαμπάκι να ανάβει για 1 sec max και μετα να ξανασβήνει...
(αν δεν ανάβει καθόλου ο πυκνωτής είναι "ανοιχτός" - αν ανάβει συνέχεια ο πυκνωτής είναι βραχυκυκλωμένος..)

OldMan
24/08/2012, 16:31
εκτός να δίνεις ότι να ναι βαθμούς ποινής σε άτομα ξέρεις και να σπαμάρεις;
Τι έγινε, κορίτσια..??? :eek:

Δεν χαλαρώνουμε λιγάκι, να στεγνώσει και το μανόν πιο ομαλά..?? :D

bikas
24/08/2012, 18:37
πήνία είναι φίλε το χα πάθει κι εγώ και μου χαν πεί πως υπάρχει τετοιο κουσουρι.περιπου 40 ευρώ.

notakos600
25/08/2012, 08:28
Με μανιβέλα ή μίζα μέτρησε με πολύμετρο τα καλώδια για την ανάφλεξη που βγαίνουν από το βολάν.
Έλεγξε και την καλωδίωση για γδαρσίματα και βραχυκυκλώματα.

djdark
23/07/2013, 17:23
kalispera ,file moy epeidei exw kai egw to 105 kai to exw pathei kai egw ayto kai einai stantar oti eixame to idio problima,ALLAKSE TA PHNEIA KAI THA EISAI OK!tipota allo!

OldMan
23/07/2013, 17:27
kalispera ,file moy epeidei exw kai egw to 105 kai to exw pathei kai egw ayto kai einai stantar oti eixame to idio problima,ALLAKSE TA PHNEIA KAI THA EISAI OK!tipota allo!
Μάστορα, κανόνισε να μπεις όπου υπάρχει thread με Crypton και να λες για αλλαγή πηνίων, 'νταξ'..???:D

vaska
24/07/2013, 13:45
μαζευτήκατε όλοι οι αργόσχολοι εδώ και αυτός με το ποινολογιο (που σιγά μην ξέρει την διαφορά έντασης και τάσης) και κάνετε χαβαλέ. πιθανά τα πηνία ειναι που λέει και ο dj

notakos600
24/07/2013, 16:33
μαζευτήκατε όλοι οι αργόσχολοι εδώ και αυτός με το ποινολογιο (που σιγά μην ξέρει την διαφορά έντασης και τάσης) και κάνετε χαβαλέ. πιθανά τα πηνία ειναι που λέει και ο dj

Πέστα ρε Μπάζιλ, πέστα να'ούμ.

OldMan
24/07/2013, 16:34
:rolleyes:

Δεν έχω τον χρόνο, λέμεεεεεεε...

notakos600
24/07/2013, 16:35
:rolleyes:

Δεν έχω τον χρόνο, λέμεεεεεεε...

Αν τον έχασες δεν τον βρήκαμε εμείς... :look: