PDA

View Full Version : Περί εξάτμισης σε ΧΤ 600



blackpit
24/08/2012, 12:05
Καλησπέρα παιδιά,

έχω το εξής θέμα. Είχα αλλάξει παλιότερα το μανίσιο τελικό στο ΧΤ μου (άρχισε να ανοίγει τρύπα από σάπισμα) με ένα τελικό άγνωστης μάρκας (αν βγάζετε άκρη τι μάρκα είναι από τη φωτό, πείτε μου και μένα, μου κάνει διαισθητικά σε Giannelli αλλά δε γράφει κάτι επάνω), και έχω αρκετά σκασίματα όταν κλείνω το γκάζι. Έκανε σκασίματα από παλιά και του είχα προσθέσει ένα δαχτυλίδι από γραφίτη που είχα πάρει από wemoto.com, συγκεκριμένα αυτό εδώ:

http://www.wemoto.com/bikes/yamaha/xt_600_e/90/picture/seal_-_downpipe_to_silencer_graphite/
(http://www.wemoto.com/bikes/yamaha/xt_600_e/90/picture/seal_-_downpipe_to_silencer_graphite/)

το οποίο βελτίωσε λίγο την κατάσταση, αλλά έχω ακόμη θόρυβο.

Η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω για να μη χάνει καθόλου η εξάτμιση και να είναι αθόρυβη (πέρα από το λίγο μπάσο ήχο που δε γλυτώνω) όταν έχω κλειστό το γκάζι. Φαντάζομαι ότι στο τέλος θα έχω και θέμα με τις βαλβίδες, αν το αφήσω έτσι, εκτός του θορύβου που θέλω να αποφύγω για να μην ενοχλώ.

Μια πρόταση που μου έγινε ήταν να χρησιμοποιήσω κολλάρα που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες με σφιγκτήρες. Άλλος μου πρότεινε σιλικόνη φωτιάς για να στεγανοποιήσω το σύνδεσμο εκεί. Δε ξέρω ποια λύση είναι καλύτερη, ή και αν υπάρχει και άλλος τρόπος, πχ με κάποιο έτοιμο σύνδεσμο από άλλη εξάτμιση;

Αν γνωρίζετε ή έχετε να προτείνετε κάτι επί του θέματος, είμαι όλος αυτιά! :confused:

jj okocha
24/08/2012, 14:39
δε κοιτας τους ελαστικους συνδεσμους που φορανε τα 2τ στο ιδιο σημειο?σφιγγουν τελεια με 2 σφιγκτηρες και δε νομιζω να χεις θεμα με τη θερμοκρασια,αν και μπορεις να βαλεις αμιαντοταινια απο κατω για σιγουρια,στη διαμετρο δε ξερω αν θα βρεις αλλα ψαξτο :beer:

motor12
24/08/2012, 21:31
απο που καταλαβες οτι χανει σε εκεινο το σημειο?
σου βγαζει μαυριλα?
παντως ο σφιγκτηρας αυτος ειναι πολυ καλος οποτε αν χανει
κοιτα μηπως το τελικο εχει τοποθετηθει σε λαθος θεση
ισως δεν ειναι για χτ και θελει καποιον αποστατη
ουτως ωστε να ευθυγραμμιστουν οι σωληνες

blackpit
25/08/2012, 20:15
δε κοιτας τους ελαστικους συνδεσμους που φορανε τα 2τ στο ιδιο σημειο?σφιγγουν τελεια με 2 σφιγκτηρες και δε νομιζω να χεις θεμα με τη θερμοκρασια,αν και μπορεις να βαλεις αμιαντοταινια απο κατω για σιγουρια,στη διαμετρο δε ξερω αν θα βρεις αλλα ψαξτο :beer:

ΟΚ, ευχαριστώ. Θα κοιτάξω να βρώ τέτοιο και να δω αν θα κάνει δουλειά. Λογικά ο εξατμισάς θα έχει από αυτό το υλικό, αλλιώς σε καταστήματα μοτοσυκλεττών να φανταστώ;

blackpit
25/08/2012, 20:19
απο που καταλαβες οτι χανει σε εκεινο το σημειο?
σου βγαζει μαυριλα?
παντως ο σφιγκτηρας αυτος ειναι πολυ καλος οποτε αν χανει
κοιτα μηπως το τελικο εχει τοποθετηθει σε λαθος θεση
ισως δεν ειναι για χτ και θελει καποιον αποστατη
ουτως ωστε να ευθυγραμμιστουν οι σωληνες

Ταπώνοντας με το χέρι την εξάτμιση, ακούγεται και ο θόρυβος ότι χάνει, αλλά βγάζει και ζέστη στο δεξί μου πόδι και έχει πάρει και ένα χρώμα καυσαεριώδες το δεξί καπάκι, ναι. Οι 2 βίδες του τελικού πίσω πιάνουν κανονικά στο σκελετό, αλλά μπροστά η σύνδεση σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη. Νομίζω ήταν πάνω σε ΤΤ600 η εξάτμιση πριν, αλλα δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος, και αν οι αποστάσεις είναι διαφορετικές. Ο σφιγκτήρας είναι γερός, αλλά πιάνει πάνω στη σωλήνα στην αρχή του τελικού, και προφανώς δε μπορεί να τη σφίξει ελαττωνοντας τη διατομή της. Θα δοκιμάσω τη λύση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω και αν δεν έχω αποτέλεσμα, βλέπω από εκεί και πέρα τι και πως.

Ευχαριστώ!