PDA

View Full Version : Αδεια-Πινακιδα



dvamv
24/08/2012, 20:08
Εχουμε ένα μηχανάκι χωρίς χαρτιά αλλα με πωλητηριο απο κατάστημα που αναφέρει αριθμο πλαισιου και κινητήρα κι οτι πουλήθηκε για ανταλλακτικά
Αν βρούμε σκελετό για το ιδιο μηχανακι με χαρτιά στο εξωτερικό (Γερμανία) και το φέρουμε βγάζει ελληνική πινακίδα?

notakos600
25/08/2012, 08:24
Μηχανάκι χωρίς χαρτιά θεωρείται αυτόματα κλεμμένο, άσχετα αν πωλείται ολόκληρο ή για ανταλλακτικά.

dvamv
25/08/2012, 08:29
Δηλαδη ολα τα κλασσικα μηχανακια του 50-60 με πινακιδες φιλμπα θεωρουνται κλεμμένα?
Γιατί για κάτι τέτοιο μιλάμε...........

sergiosm
25/08/2012, 10:35
Δηλαδη ολα τα κλασσικα μηχανακια του 50-60 με πινακιδες φιλμπα θεωρουνται κλεμμένα?
Γιατί για κάτι τέτοιο μιλάμε...........

Όχι βέβαια, οι πινακίδες που χορηγεί η ΦΙΛΠΑ είναι νόμιμες
http://www.philpa.gr/el/classic-car-plates-in-greece.html

Και εννοείται ότι χορηγούνται στους νόμιμους ιδιοκτήτες, οι οποίοι αποδεικνύουν ότι είναι ... ιδιοκτήτες από τα χαρτιά που έχουν ή αυτά που θα μπορούσαν να αναπαράξουν από το αρμόδιο Υπουργείο.

Αν όμως δεν υπάρχουν τέτοια χαρτιά, τότε όπως σου είπαν υπάρχει θέμα.

dvamv
25/08/2012, 10:53
Όχι βέβαια, οι πινακίδες που χορηγεί η ΦΙΛΠΑ είναι νόμιμες
http://www.philpa.gr/el/classic-car-plates-in-greece.html

Και εννοείται ότι χορηγούνται στους νόμιμους ιδιοκτήτες, οι οποίοι αποδεικνύουν ότι είναι ... ιδιοκτήτες από τα χαρτιά που έχουν ή αυτά που θα μπορούσαν να αναπαράξουν από το αρμόδιο Υπουργείο.

Αν όμως δεν υπάρχουν τέτοια χαρτιά, τότε όπως σου είπαν υπάρχει θέμα.

Σωστά
Το μεγαλύτερο ποσοστό των οχημάτων με ιστορικές πινακίδες δεν είχαν χαρτιά (αδεια κτλ) για αυτό και εβγαλαν ιστορική πινακίδα (εκτός απο καποιους που δεν ήθελαν να πλρώνουν τελη κυκλοφορίας κτλ)
Τα ειχαν βρει απο παπουδες που πέθαναν η παρατημένα κτλ κτλ

Αρα μην λέμε ότι οχημα χωρίς χαρτιά θεωρήται αυτοματως κλεμμένο........γιατί αν παω το μηχανακι μου με το πωλητήριο που εχω απο το μαγαζί στη φιλμπα θα βγαλω πινακιδες ιστορικου (εφοσον ειναι σε άριστη κατασταση χωρίς μαιμουδιες)
Αρα είμαι νομιμος??

Βεβαια η ερωτηση ήταν αν φερω σκελετο απο ευρωπη και τον εκτελωνισω κανονικά βγαζει πινακιδα η χρειάζεται και κάτι άλλο??

fantacid
25/08/2012, 11:38
Το μεγαλύτερο ποσοστό των οχημάτων με ιστορικές πινακίδες δεν είχαν χαρτιά (αδεια κτλ) για αυτό και εβγαλαν ιστορική πινακίδα


εισαι 100% λαθος!

οι ιστορικες πινακιδες ειναι προς αντικατασταση των υπουργικων.
αν πας το μηχανακι σου χωρις χαρτια στη φιλπα για να σου βγαλουν ισοτρικες πινακιδες μαλλον θα σε κυνηγισουν!!!!
συν του οτι οι ιστορικες πινακιδες αναφερονται σε ιστορικα οχηματα δλδ 30 χρονων τουλαχιστον.


αυτο που αναφερεις το να φερεις μηχανη απο εξω κ να χρησιμοποιησεις τα χαρτια του για αλλο οχημα σημαίνει οτι πρεπει να παραποιήσεις τον αριθμο πλαισιου του εγχωριου οχηματος
κατι το οποιο ειναι παρανομο κ διώκεται ποινικά

dvamv
25/08/2012, 12:07
Απ οσο το εχω ψαξει οι ιστορικες πινακιδες δεν ειναι για αντικατασταση των συμβατικων αλλα για να μπορεσει να σωθει ενα οχημα αντικα ανω των 30 ετων που δεν εχει χαρτια η για αντικατασταση συμβατικων

Το δικο μου μηχανακι ειναι του 1954 και απο οτι μου ειπαν οταν τελειωσει η ανακατασκευη βγαζει πινακιδα αντικας εφοσον δεν εχει μαιμουδιες

Αυτο που ρωτησα αφορουσε το σκελετο κι οχι να φερω ολο το μηχανακι....και να χρησιμοποιησω τον σκελετο..που θα φερω...οχι να παραποιησω αριθμους πλαισιου κτλ

Μην παει κατευθειαν το μυαλο στο πονηρο

ευχαριστω παντως

cosgili
25/08/2012, 12:13
Απ οσο το εχω ψαξει οι ιστορικες πινακιδες δεν ειναι για αντικατασταση των συμβατικων αλλα για να μπορεσει να σωθει ενα οχημα αντικα ανω των 30 ετων που δεν εχει χαρτια η για αντικατασταση συμβατικων

Το δικο μου μηχανακι ειναι του 1954 και απο οτι μου ειπαν οταν τελειωσει η ανακατασκευη βγαζει πινακιδα αντικας εφοσον δεν εχει μαιμουδιες

Ψάξε το λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεων. Ρίξε κανα τηλ σε καμία λέσχη κλασσικών που θα μπορέσουν να σου δώσουν άμεσα απάντηση. Κάνε και κανα pm στο Sapila racing...

dvamv
25/08/2012, 12:16
Μπορει να εχω λαθος.....
Ευχαριστω

fantacid
25/08/2012, 13:26
φανταζομαι οτι πατησες τουλαχιστον το λινκ που σου εδωσε ο sergiosm

Πολυμήχανος
25/08/2012, 16:18
Εχουμε ένα μηχανάκι χωρίς χαρτιά αλλα με πωλητηριο απο κατάστημα που αναφέρει αριθμο πλαισιου και κινητήρα κι οτι πουλήθηκε για ανταλλακτικά
Αν βρούμε σκελετό για το ιδιο μηχανακι με χαρτιά στο εξωτερικό (Γερμανία) και το φέρουμε βγάζει ελληνική πινακίδα?

Ναι. Αν ο σκελετός έχει γερμανική άδεια και πινακπίδα, ουσιαστικά είναι σαν να φέρνεις μεταχειρισμένο από Γερμανία (το ότι είναι σκέτος σκελετός είναι λεπτομέροια που δεν απασχολεί την γραφειοκρατία). Γίνεται. Έχει γράψει ο ταξιδευτής ένα ωραίο how to που περιλαμβάνει και το στάδιο της εκτελώνισης-έκδοσης ελληνικής άδειας στο VFRh αν το βρω θα το ποστάρω.

ΕΔΙΤ: Το βρήκα, πάρτο, δεν είναι μόνο αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ, θα ξεχωρίσεις όμως το σκέλος που σε ενδιαφέρει >>> http://www.vfrh.net/t417-topic?highlight=Γερμανία


Αφού βγάλεις ελληνική άδεια στον ...σκελετό, του φορτώνεις τα πράγματα από το άλλο και έχεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ και ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ μοτό στην ελλάδα.

Οι υπόλοιποι: Μια μηχανή θεωρείται κλεμένη όταν έχει γίνει δήλωση κλοπής από τον ιδιοκτήτη... Αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει δήλωση κλοπής, γιατί να θεωρείται ''αυτομάτως'' κλεμμένη; Ειδικά αν έχουμε υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης, ή χαρτιά οριστικής διαγραφής ή και τα δύο... Μην βιάζεστε να γράφετε πράγματα...

stavrouliasp
25/08/2012, 22:22
Πηνακίδες ΦΙΛΠΑ βγάζεις και χωρις να έχεις ούτε μισο χαρτι.

stavrouliasp
25/08/2012, 22:23
Δεδομενου οτι το όχημα ειναι πανω από 30 χρόνων και σχετικα γνήσιο.

dvamv
26/08/2012, 00:28
Eυχαριστω για τις διευκρινήσεις stavrouliasp και πολυμηχανε (ισχουν όλα όσα αναφέρετε ακριβώς)

Κατα την ταπεινή μου γνώμη πριν που πουμε ότι ενα μηχανακι χωρίς χαρτιά αυτομάτως θεωρειται κλεμμένο η ότι καποιος έχει 100% λάθος θα πρέπει εμείς οι ιδιοι να είμαστε 100% σίγουροι γι αυτό που λέμε

Ευχαριστω και πάλι όλους

fantacid
26/08/2012, 10:04
απο το πιο πανω λινκ:


Πως μπορώ να παραλάβω πινακίδες για το Παλαιό μου Αυτοκίνητο;

Αυτονόητη προϋπόθεση είναι να είστε νόμιμος ιδιοκτήτης του.

πες μου εσυ πως μπορεις να εισαι νομιμος ιδιοκτητης ενος οχηματος χωρις καποιο χαρτι?


γιατι στη διαφορετικη ερχομαι εγω σου κλεβω το μηχανακι που με τοσο κοπο εχεις φτιαξει/αναπαλαιώσει, παω την επομενη στη φιπλα βγαζω ιστορικες πινακιδες κ εχω μια γαματη νομιμη αντικα με 0 κοστος + αγχος!


μιλαμε παντα για τη νομιμη οδο, αν εχεις ξαδερφο/μπατζανακι/γκομενο κανεναν λεσχιακια (που δεν ειναι κ λιγοι) κ σου βγαλει πινακιδες στη ζουλα αυτο ειναι αλλη ιστορια κ δεν λαμβανεται σοβαρα υπ'οψιν.
γιατι εχω την εντυπωση οτι σε κατι παρομοιο αναφερονται οι προηγουμενοι, που καποιος γνωστος με καποιον γνωστο κ λιγο 20w50 πηραν τις πινακιδες........

dvamv
26/08/2012, 10:15
Οδηγός αγοράς απο κάποιον που έχει εμπειρία
Παραγραφος 1

http://www.bmwbikers.org/forum/showthread.php?t=19384

fantacid
26/08/2012, 10:26
Οδηγός αγοράς απο κάποιον που έχει εμπειρία
Παραγραφος 1

http://www.bmwbikers.org/forum/showthread.php?t=19384


πλακα μας κανεις???
μονος σου τα βαζεις κ δε τα διαβαζεις?


Αν δεν έχει άδεια (ναι βγαίνει πινακίδα αντίκας υπό προϋποθέσεις) ζητάμε τιμολόγιο αγοράς ή υπευθ.δηλωση αγοράς που να αναγράφονται μάρκα, αρ. πλαισίου κ κινητήρα

dvamv
26/08/2012, 10:31
Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις και βιάζεσαι πάλι

Γραφω στο πρώτο μου post ..............εχω πωλητήριο υπεύθυνη δήλωση που αναφέρει αριθμο πλαισιου/κινητήρα και μάρκα ......και ναι αυτό κάνει για την philpa

Εχουμε ένα μηχανάκι χωρίς χαρτιά αλλα με πωλητηριο απο κατάστημα που αναφέρει αριθμο πλαισιου και κινητήρα κι οτι πουλήθηκε για ανταλλακτικα
Αν βρούμε σκελετό για το ιδιο μηχανακι με χαρτιά στο εξωτερικό (Γερμανία) και το φέρουμε βγάζει ελληνική πινακίδα?


Ξαναλέω όμως το θέμα μου ήταν ο σκελετός απο Γερμανία κι όχι η philpa

fantacid
26/08/2012, 10:35
Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις και βιάζεσαι πάλι

Γραφω στο πρώτο μου post ..............εχω πωλητήριο υπεύθυνη δήλωση που αναφέρει αριθμο πλαισιου/κινητήρα και μάρκα ......και ναι αυτό κάνει για την philpa

Ξαναλέω όμως το θέμα μου ήταν ο σκελετός απο Γερμανία κι όχι η philpa

πριν απο λιγο ελεγες οτι βγαζεις πινακιδες χωρις χαρτια κ παρεξηγήθηκες κιολας που σου ειπα οτι εισαι 100% λαθος.....
οσο το ψαχνεις σιγα σιγα έρχεσαι στα λογια μου.....
σε λιγο θα συμφωνήσουμε κιολας!
;)

stavrouliasp
26/08/2012, 10:43
Εγω παντως εβγαλα χωρις κανενα χαρτι και μαλιστα δια αλληλογραφίας (με φωτογραφίες του οχήματος). Και δεν είχα κανενα γνωστο.

dvamv
26/08/2012, 10:45
πριν απο λιγο ελεγες οτι βγαζεις πινακιδες χωρις χαρτια κ παρεξηγήθηκες κιολας που σου ειπα οτι εισαι 100% λαθος.....
οσο το ψαχνεις σιγα σιγα ερχαεσαι στα λογια μου.....
σε λιγο θα συμφωνήσουμε κιολας!
;)

Οκ εχεις δίκιο αφου αυτό είναι το θέμα σου

Απλά να υπενθυμίσω ότι απο την αρχή είπα ότι έχω πωλητήριο (πρωτο post)
Δεν ανέφερα εγώ αλλά ο φίλος stavrouliasp ότι δεν χρειάζεσαι ουτε μισό χαρτί
Εγραψες ότι :οι ιστορικες πινακιδες ειναι προς αντικατασταση των υπουργικων......κατι που δεν ισχύει......ειναι ΚΑΙ γι αυτο
κτλ κτλ ξαναδιαβασέ τα

Αλλά όπως είπα και στην αρχή έχεις δίκιο οπότε......ας μην το συνεχισουμε ......

Καλή κυριακη

dvamv
26/08/2012, 14:09
Εγω παντως εβγαλα χωρις κανενα χαρτι και μαλιστα δια αλληλογραφίας (με φωτογραφίες του οχήματος). Και δεν είχα κανενα γνωστο.

Oριστε.Τι άλλο να πούμε μετά απο αυτό

blackbusa
26/08/2012, 16:01
Εχουμε ένα μηχανάκι χωρίς χαρτιά αλλα με πωλητηριο απο κατάστημα που αναφέρει αριθμο πλαισιου και κινητήρα κι οτι πουλήθηκε για ανταλλακτικά
Αν βρούμε σκελετό για το ιδιο μηχανακι με χαρτιά στο εξωτερικό (Γερμανία) και το φέρουμε βγάζει ελληνική πινακίδα?

οσο ειναι δυνατον στα πολυ πεταχτα...
δηλαδη υπαρχει ολοκληρο μηχανακι χωρις αδεια κυκλοφοριας???
αν ναι αυτο σημαινει οτι ειναι αποχαρακτηρισμενο απο το υπουργειο μεταφορων...με απλα λογια δεν μπορει να ξαναβγαλει τις κανονικες πινακιδες και δεν υπαρχει εγγεγραμενο σε κανενα αρχειο...για να εγινε αυτο ομως πρεπει να υπαρχει χαρτι απο το υπουργειο τις καταθεσης των πινακιδων και τις αδειας...θα σε συμβουλευα να ζητησεις απο το καταστημα αυτο το χαρτι να εισαι καλυμενος νομικα...

απο την αλλη υπαρχει περιπτωσει να μειλαμε για καποιο μηχανακι που βρεθηκε παρατημενο σε καποια αποθηκη και σκεφτηκαν να το πουλησουν για ανταλλακτικα...αρα λογικα με τον αριθμο πλαισιου (λογικα) πας και βρισκεις την πινακιδα στο υπουργειο και το αποχαρακτηριζεις εσυ...ισως και με κινδυνο να πληρωσεις παλια τελη κυκλοφοριας....αλλα και παλι εισαι καλυμενος νομικα...

σε αυτες τις δυο περιπτωσεις και επειδη θελεις να βγαλεις πινακιδες ΦΙΛΠΑ δεν χρειαζετε να εισαγεις τιποτα απο το εξωτερικο...

αν απο την αλλη θελεις να το κυκλοφορεις με κανονικες πινακιδες μπορεις να φερεις το σκελετο απο την γερμανια (με αδεια και πιναδικα κανονικα) να κανεις τις διαδικασιες του εκτελωνισμου και να βγαλεις κανονικοτατα νεες πινακιδες....εδω μοναχα το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν μπορει να γινει για τοσο παλιο μηχανακι...

επειδη αυτο το θεμα με τα χαρτια που λες δεν το διευκρινιζεις και πολυ καλα θα απαντησω με τα αυτα που καταλαβα...
αν φερεις εναν σκελετο απο γερμανια με χαρτια που αποδεικνειουν οτι σου ανηκει και περασεις επανω το μοτερ και τα υπολοιπα παρεκλομενα που και παλι μπορεις να αποδειξεις οτι σου ανηκουν μπορεις να βγαλεις πινακιδα ΦΙΛΠΑ χωρις κανενα προβλημα...

εδω θα ηθελα να σου τονισω οτι μπορει το ενα απλο πωλητηριο απο ενα καταστημα να σου δινει την αποδειξη οτι σου ανηκει κατι...αλλα πρεπει να αποδηξει και αυτους που σου το πουλησε οτι του ανηκε γιατι μετα υπαρχει κινδυνος να βρεθεις μπλεγμενος σε αποδοχη κλοπημεων....και με αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε γιατι μετα ειναι πολυ επιπονο χρονικα ψυχολογικα και το βασικοτερο οικονομικα να αποδηξεις (ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ) στα δικαστηρια (που θα ειναι αρκετα) οτι δεν εχεις καμμια σχεση...

η ΦΙΛΠΑ σαν μη κερδοσκοπικος οργανισμος δεν εχει καμμια σχεση με το ελληνικο κρατος και το υπουγειο μεταφορων...αν τους πας τα χαρτια που θελουν (και πλαστα να ειναι λεμε τωρα) θα στην βγαλουν την πινακιδα...το θεμα ειναι να μην γινει καμμια στραβη (φτου κακα) και πρεπει να εξηγησεις σε αστυνομια κλπ κλπ τι ειναι το μηχανακι που εχεις...

αυτια

υ.γ. γαμω το λαπτοπ και τα ορθογραφικα μου λαθη...αλλα το concept παραμενει το ιδιο

dvamv
26/08/2012, 16:40
οσο ειναι δυνατον στα πολυ πεταχτα...
δηλαδη υπαρχει ολοκληρο μηχανακι χωρις αδεια κυκλοφοριας???
αν ναι αυτο σημαινει οτι ειναι αποχαρακτηρισμενο απο το υπουργειο μεταφορων...με απλα λογια δεν μπορει να ξαναβγαλει τις κανονικες πινακιδες και δεν υπαρχει εγγεγραμενο σε κανενα αρχειο...για να εγινε αυτο ομως πρεπει να υπαρχει χαρτι απο το υπουργειο τις καταθεσης των πινακιδων και τις αδειας...θα σε συμβουλευα να ζητησεις απο το καταστημα αυτο το χαρτι να εισαι καλυμενος νομικα...

απο την αλλη υπαρχει περιπτωσει να μειλαμε για καποιο μηχανακι που βρεθηκε παρατημενο σε καποια αποθηκη και σκεφτηκαν να το πουλησουν για ανταλλακτικα...αρα λογικα με τον αριθμο πλαισιου (λογικα) πας και βρισκεις την πινακιδα στο υπουργειο και το αποχαρακτηριζεις εσυ...ισως και με κινδυνο να πληρωσεις παλια τελη κυκλοφοριας....αλλα και παλι εισαι καλυμενος νομικα...

σε αυτες τις δυο περιπτωσεις και επειδη θελεις να βγαλεις πινακιδες ΦΙΛΠΑ δεν χρειαζετε να εισαγεις τιποτα απο το εξωτερικο...

αν απο την αλλη θελεις να το κυκλοφορεις με κανονικες πινακιδες μπορεις να φερεις το σκελετο απο την γερμανια (με αδεια και πιναδικα κανονικα) να κανεις τις διαδικασιες του εκτελωνισμου και να βγαλεις κανονικοτατα νεες πινακιδες....εδω μοναχα το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν μπορει να γινει για τοσο παλιο μηχανακι...

επειδη αυτο το θεμα με τα χαρτια που λες δεν το διευκρινιζεις και πολυ καλα θα απαντησω με τα αυτα που καταλαβα...
αν φερεις εναν σκελετο απο γερμανια με χαρτια που αποδεικνειουν οτι σου ανηκει και περασεις επανω το μοτερ και τα υπολοιπα παρεκλομενα που και παλι μπορεις να αποδειξεις οτι σου ανηκουν μπορεις να βγαλεις πινακιδα ΦΙΛΠΑ χωρις κανενα προβλημα...

εδω θα ηθελα να σου τονισω οτι μπορει το ενα απλο πωλητηριο απο ενα καταστημα να σου δινει την αποδειξη οτι σου ανηκει κατι...αλλα πρεπει να αποδηξει και αυτους που σου το πουλησε οτι του ανηκε γιατι μετα υπαρχει κινδυνος να βρεθεις μπλεγμενος σε αποδοχη κλοπημεων....και με αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε γιατι μετα ειναι πολυ επιπονο χρονικα ψυχολογικα και το βασικοτερο οικονομικα να αποδηξεις (ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ) στα δικαστηρια (που θα ειναι αρκετα) οτι δεν εχεις καμμια σχεση...

η ΦΙΛΠΑ σαν μη κερδοσκοπικος οργανισμος δεν εχει καμμια σχεση με το ελληνικο κρατος και το υπουγειο μεταφορων...αν τους πας τα χαρτια που θελουν (και πλαστα να ειναι λεμε τωρα) θα στην βγαλουν την πινακιδα...το θεμα ειναι να μην γινει καμμια στραβη (φτου κακα) και πρεπει να εξηγησεις σε αστυνομια κλπ κλπ τι ειναι το μηχανακι που εχεις...

αυτια

υ.γ. γαμω το λαπτοπ και τα ορθογραφικα μου λαθη...αλλα το concept παραμενει το ιδιο

οκ.σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

blackbusa
26/08/2012, 16:41
πουλαει καποιος ενα μηχανακι που βρηκε καπου παρατημενο???ψαχνεις για περιπετεια στην ζωη σου ε???
πολλες παραμετοι που δεν γνωριζω....υποθετικα και θεωριτικα παντα...
πως θα σου πουλησει καποιος κατι που δεν ξερουν σε ποιον ανηκει???μπλεξιμο
αν ξερουμε σε ποιον ανηκει γιατι δεν το κανει ο ιδιος???μπορει να το εχει ψαξει και το μηχανακι να εχει καποιο θεμα....παλι μπλεξιμο...

αν στο πουλησει ο ιδιοκτητης εισαι πια ο νομιμος κατοχος...αυτο μπορει να γινει και μια απλη υπευθυνη δηλωση στα ΚΕΠ...μετα πρεπει εσυ να το αποχαρακτηρησεις...λογικα για να γινει αυτο πρεπει να ειναι πληρωμενα ολα τα τελη κυκλοφοριας η δεν ξερω τι αλλο...αρα ολο το οικονομικο βαρος θα πεσει σε εσενα μιας και ο αλλος που θα εχει παρει τα λεφτα του θα σε γραψει και στα @@ του..μεγαλο μπλεξιμο...

αν ξεμπερδεψεις με ολα αυτα πας μια ΦΙΛΠΑ και βγαζεις τις πινακιδουλες σου...

παντα μιλαμε θεωριτικα γιατι λειπουν πολλα κομματια απο το παζλ...

nassosxlvbros
07/09/2012, 09:46
Πολύ χοντρικά θα αναφέρω περιστατικό που έτυχε πρόσφατα με το θέμα παλιά/παρατημένα:
Ρώτησα στην τροχαία για ένα μηχανάκι παρατημένο/διαλυμένο στη γειτονιά που ο ιδιοκτήτης είναι άφαντος/ανύπαρκτος,και μου είπαν τα εξής:

1) Αν το μηχανάκι είναι κλεμένο -και κάποιας ακόμα και χαμηλής αξίας- μπλέκεις...
2) αν το μηχανάκι είναι παρατημένο και ο ιδιοκτήτης απλα έχει χάσει χαρτιά είναι ηλικιωμένος κλπ κάτι γίνεται...(υπεύθυνη δήλωση,κλπ)
3) αν το μηχανάκι δεν έχει χαρτια και είναι χαμηλής αξίας (πχ 50άρι) και ο ιδιοκτήτης υπάρχει τότε:

Δικαιολογητικά
-Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας.
-Ασφαλιστήριο (με πλαίσιο και κινητήρα).
-Αποδεικτικό Τόπου Κατοικίας (ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ)
-Ένσημο Ελληνικής Αστυνομίας ονομαστικής αξίας 3 € και Μ.Τ.Σ. 3 €
-Τιμολόγιο αγοράς μοτοποδηλάτου. (Θα αναγράφονται πλήρη στοιχεία του μοτοποδηλάτου).
-Υπεύθυνη δήλωση του Εισαγωγέα με βεβαιωμένο το γνήσιο υπογραφής
-Υπεύθυνη δήλωση του Εισαγωγέα με βεβαιωμένο το γνήσιο υπογραφής
-Παράβολο 7,50 € από Δημόσιο Ταμείο
-Αίτηση έκδοσης αρχικής άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου από την ΕΛΑΣ
-Πιστοποιητικό Τελωνείου

Διαδικασία:
Ο Πολίτης προσέρχεται στο ΚΕΠ της επιλογής του για να αιτηθεί την έκδοση αρχικής άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου από την ΕΛΑΣ, προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Σημειώσεις και επεξηγήσεις:
Ισχύει για το ημερολογιακό έτος εντός του οποίου εκδίδεται ή ανανεώνεται.
Ο ενδιαφερόμενος προσκομίζει το μοτοποδήλατο για έλεγχο.
Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr




Πού να απευθυνθώ για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;
Απευθύνεστε στα Τμήματα Τροχαίας και στα Αστυνομικά Τμήματα που χειρίζονται θέματα Τροχαίας καθώς και στα ΚΕΠ.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

Πιστοποιητικό ταξινόμησης από το τελωνείο, θεωρημένο.
Έγκριση τύπου πιστοποιητικού συμμόρφωσης με οδηγία από την Ε.Ε. από Υ.Μ.Ε.
Τιμολόγιο αγοράς.
Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
Υπεύθυνη δήλωση (άρθρου 8 Ν.1599/86) του εισαγωγέα ότι πληρούνται οι προδιαγραφές του μοτοποδηλάτου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.
Διπλότυπο από Δημόσιο Ταμείο αξίας 10,00 Ευρώ.
Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ και Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ.
ΑΦΜ αγοραστή

sapila racing
07/09/2012, 10:19
Ξεκίνησα να το διαβάσω αλλά τα παράτησα... :dizzy:

nassosxlvbros
07/09/2012, 10:50
Ξεκίνησα να το διαβάσω αλλά τα παράτησα... :dizzy:


Nαι,είναι και Παρασκευούλα σήμερα...
Πάντως με απλά λόγια ΑΝ κάποιος έχει ένα όχημα και είτε στο πουλάει είτε στο χαρίζει σου δηλώσει γραπτώς τονίζω γραπτώς(έστω και αν το μηχανάκι δεν έχει/χωρίς χαρτιά για Α.Β λόγο) ότι το όχημα είναι δικό του τότε και μόνο τότε είσαι καλυμμένος και μπορείς να βγάλεις άδεια κυκλοφορίας.Σε όλες τς άλλες περιπτώσεις απλά μπλέκεις...

fidel_98_99
07/09/2012, 13:29
ναι αλλα για50αρι στη τροχαια

fidel_98_99
07/09/2012, 13:29
Πολύ χοντρικά θα αναφέρω περιστατικό που έτυχε πρόσφατα με το θέμα παλιά/παρατημένα:
Ρώτησα στην τροχαία για ένα μηχανάκι παρατημένο/διαλυμένο στη γειτονιά που ο ιδιοκτήτης είναι άφαντος/ανύπαρκτος,και μου είπαν τα εξής:

1) Αν το μηχανάκι είναι κλεμένο -και κάποιας ακόμα και χαμηλής αξίας- μπλέκεις...
2) αν το μηχανάκι είναι παρατημένο και ο ιδιοκτήτης απλα έχει χάσει χαρτιά είναι ηλικιωμένος κλπ κάτι γίνεται...(υπεύθυνη δήλωση,κλπ)
3) αν το μηχανάκι δεν έχει χαρτια και είναι χαμηλής αξίας (πχ 50άρι) και ο ιδιοκτήτης υπάρχει τότε:

Δικαιολογητικά
-Επικυρωμένο Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας.
-Ασφαλιστήριο (με πλαίσιο και κινητήρα).
-Αποδεικτικό Τόπου Κατοικίας (ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ)
-Ένσημο Ελληνικής Αστυνομίας ονομαστικής αξίας 3 € και Μ.Τ.Σ. 3 €
-Τιμολόγιο αγοράς μοτοποδηλάτου. (Θα αναγράφονται πλήρη στοιχεία του μοτοποδηλάτου).
-Υπεύθυνη δήλωση του Εισαγωγέα με βεβαιωμένο το γνήσιο υπογραφής
-Υπεύθυνη δήλωση του Εισαγωγέα με βεβαιωμένο το γνήσιο υπογραφής
-Παράβολο 7,50 € από Δημόσιο Ταμείο
-Αίτηση έκδοσης αρχικής άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου από την ΕΛΑΣ
-Πιστοποιητικό Τελωνείου

Διαδικασία:
Ο Πολίτης προσέρχεται στο ΚΕΠ της επιλογής του για να αιτηθεί την έκδοση αρχικής άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου από την ΕΛΑΣ, προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Σημειώσεις και επεξηγήσεις:
Ισχύει για το ημερολογιακό έτος εντός του οποίου εκδίδεται ή ανανεώνεται.
Ο ενδιαφερόμενος προσκομίζει το μοτοποδήλατο για έλεγχο.
Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr




Πού να απευθυνθώ για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου και τι δικαιολογητικά χρειάζονται;
Απευθύνεστε στα Τμήματα Τροχαίας και στα Αστυνομικά Τμήματα που χειρίζονται θέματα Τροχαίας καθώς και στα ΚΕΠ.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

Πιστοποιητικό ταξινόμησης από το τελωνείο, θεωρημένο.
Έγκριση τύπου πιστοποιητικού συμμόρφωσης με οδηγία από την Ε.Ε. από Υ.Μ.Ε.
Τιμολόγιο αγοράς.
Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
Υπεύθυνη δήλωση (άρθρου 8 Ν.1599/86) του εισαγωγέα ότι πληρούνται οι προδιαγραφές του μοτοποδηλάτου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.
Διπλότυπο από Δημόσιο Ταμείο αξίας 10,00 Ευρώ.
Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ και Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ.
ΑΦΜ αγοραστή

ναι αλλα για50αρι στη τροχαια

chr1s_86
07/09/2012, 14:16
... αρχικής άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου από την ΕΛΑΣ ...


Οπότε με όλα αυτά μπορεί κανείς να γλυτώσει τις απλήρωτες ανανεώσεις της άδειας αν πάρει ένα μτχ 50άρι ;

nassosxlvbros
07/09/2012, 14:41
Οπότε με όλα αυτά μπορεί κανείς να γλυτώσει τις απλήρωτες ανανεώσεις της άδειας αν πάρει ένα μτχ 50άρι ;

Χμμμ..αυτό θα το μάθεις μόνο τη στιγμή που θα πρέπει να πληρώσεις....ό,τι άλλο ακούσεις ή σου πουν προφορικά δε θα έχει καμία αξία...