PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ???



gmak
22/09/2005, 00:39
Καλησπερα σας και πάλι.....ο λόγος που γράφω είναι για ένα περιεργο συμβάν που συνέβει στην αφρικα μου...προχτές επιστρέφοντας στο σπίτι μου ύστερα από πολλές δουλειές μέσα στην πόλη χρησιμοποιώντας παντού την μηχανή, και με αναμενα τα φώτα, παρατήρησα την κόρνα που ήταν εξασθενημένη...εφτασα σπίτι έσβησα την μηχανή..και μετά από 2 λεπτά είπα να την βάλω μπροστά...νεκρή....η μπαταρία τα είχε παίξει...πήρα τον μηχανικό μου και του το είπα διοτι την μπαταρία την είχα 7 μήνες(κλειστού τύπου)..αυτός μου είπε ότι δεν ήταν φυσιολογικό και μπορεί να ήταν ανορθωτής..τεσπα εσπρωξα την μηχανή την έβαλα μπροστά με δευτέρα και πηγα μια βόλτα...εκτοτε η μηχανη δεν παρουσίασε πρόβλημα ..πήγα στον μηχανικό την επόμενη μέρα μέτρησε και μου είπε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα...τσεκαραμε και τους πόλους της μπαταρίας και ήταν σφιγμένη...τωρα τι έγινε δεν ξέρω...καμιά ιδέα??

Multijohn
22/09/2005, 01:04
Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίχτηκε!Μήπως την είχες πάει σε τίποτα νερά πρίν?
Οτι και να΄ναι πάντως....σσσσσσσσσ μην το συζητάς και το ''ξυππνήσεις''!!!

matmat
22/09/2005, 06:59
Θα σου το ξανακάνει!!!!
να πάς σε εναν καλό ηλεκτρολόγο με ψηφιακό όργανο μέτρησης και να πάρεις ένδειξη απο τον ανορθωτή!!
κοίτα και τις φίσες του.
κάποια στιγμή υπερφορτώθηκε και δεν φόρτιζε την μπαταρία σωστα με αποτέλεσμα να την ξελιγώσει...Αν ξανα ανάψεις τα φώτα και κάνεις κάποιες διαδρομές να δείς οτι θα σου το κάνει πάλι .
Αλλαξε ανορθωτή !!!!

Julius
22/09/2005, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Θα σου το ξανακάνει!!!!
να πάς σε εναν καλό ηλεκτρολόγο με ψηφιακό όργανο μέτρησης και να πάρεις ένδειξη απο τον ανορθωτή!!
κοίτα και τις φίσες του.
κάποια στιγμή υπερφορτώθηκε και δεν φόρτιζε την μπαταρία σωστα με αποτέλεσμα να την ξελιγώσει...Αν ξανα ανάψεις τα φώτα και κάνεις κάποιες διαδρομές να δείς οτι θα σου το κάνει πάλι .
Αλλαξε ανορθωτή !!!!


Σωστοoooooς,

Stadar Πρόβλημα ανορθωτή. Σε εμένα όταν άφηνα ανοικτά τα φώτα, έπινε το αίμα στην μπαταρία, όταν τα έσβηνα την φόρτιζε κανονικά....

την λύση τελικά έδωσε φίλος, κάτοχος Africa και συνεργιατζής ο οποίος μου έβαλε ανορθωτή απο DR BIG (ναιiiii φίλοι μου Suzuki DR Big) και δεν παρουσιάστηκε ξανά πρόβλημα.