PDA

View Full Version : HONDA GRAND



salomon_says_k5
25/08/2012, 19:37
Καλησπέρα σε όλους.θα θελα την γνώμη σας για τις παρακάτω φώτος - έχω λύσει το μοτέρ κ βλέπω πολλές εκδορές εσωτερικά του μοτέρ.θα θελα την γνώμη σας αν αξίζει να ξεκινήσω επισκευή? τι φτιάχνετε? κ τι θέλει άλλαγμα με καινούριο κ γιατί??

http://s305.photobucket.com/albums/nn220/salomon_says/honda%20grand/

salomon_says_k5
06/01/2013, 18:10
κανεις??? :(

mikes
06/01/2013, 19:19
δλδ 4 μηνες μετα δεν το εχεις φτιαξει ακομα???

παντως το να μην παρεις απαντηση στα ερωτηματα που θετεις ειναι αν μη τι αλλο αναμενομενο! σαν να στελνεις 15 φωτογραφιες σου σε ενα γιατρο, και να τον ρωτας αν εχεις ζαχαρο, χοληστερινη τριγλυκεριδια, και σε τι ποσοστα ενα πραμα.....

salomon_says_k5
06/01/2013, 22:10
Άστοχη Η Παρατήρηση σου...αμφιβάλω αν είδες έστω κ μια φωτογραφία!! Θα στείλω το μοτέρ στο μικροβιολογικό να πάρω απαντήσεις!!

SVX
06/01/2013, 22:17
θα θελα την γνώμη σας αν αξίζει να ξεκινήσω επισκευή? τι φτιάχνετε? κ τι θέλει άλλαγμα με καινούριο κ γιατί??

http://s305.photobucket.com/albums/nn220/salomon_says/honda%20grand/



προχωρα αδερφε ... φτιαξτο κι εμεις εδω ειμαστε.....

LKOSTAS
08/01/2013, 09:40
Καλή χρονιά.
Κατ' αρχήν αφού έχεις κάνει ήδη βίδες όλο το μοτέρ αρχίζεις με ένα καλό καθάρισμα να φύγουν όλα τα υπολοίματα λαδιού και σκουπιδάκια όπως επίσης ξύνεις με ένα κοπίδι προσεκτικά τις παλιές φλάτζες. Ελέγχεις όλα τα ρουλεμάν αν δουλεόυν σωστά. Γνώμη μου αφού το έχεις λύσει άλλαξέ τα όλα με καλά ρουλεμάν (οχι φτηνιάρικα). Επίσης πήγαινε το στρόφαλο να σου βάλουν νέα ρουλεμάν και κομβίο στροφάλου και να στο μετρήσουν (σε μηχανουργείο-ρεκτιφιέ). Τώρα τα υπόλοιπα εξαρτήματα απ' ότι μπορώ να δω στις φωτογραφίες πέρα από μικρογρατζουνιές από το δούλεμα δεν έχουν κάτι ανησυχητικό. Την τρόμπα λαδιού θα την αλλάξεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και κάποιες ροδέλες του σασμάν οι οποίες μου φαίνονται αρκετά ταλαιπωρημένες. Αυτά όσον αφορά τον κορμό του μοτέρ. Μετά κυλινδροπίστονα, η κεφαλή τρίψιμο ή αν χρειάζονται αλλαγή βαλβίδων.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τις φωτογραφίες που είδα.
Τώρα αν δεν έχω δει κάτι μπορεί κάποιος να με διορθώσει.

salomon_says_k5
08/01/2013, 16:34
Καλή χρονιά.
Κατ' αρχήν αφού έχεις κάνει ήδη βίδες όλο το μοτέρ αρχίζεις με ένα καλό καθάρισμα να φύγουν όλα τα υπολοίματα λαδιού και σκουπιδάκια όπως επίσης ξύνεις με ένα κοπίδι προσεκτικά τις παλιές φλάτζες. Ελέγχεις όλα τα ρουλεμάν αν δουλεόυν σωστά. Γνώμη μου αφού το έχεις λύσει άλλαξέ τα όλα με καλά ρουλεμάν (οχι φτηνιάρικα). Επίσης πήγαινε το στρόφαλο να σου βάλουν νέα ρουλεμάν και κομβίο στροφάλου και να στο μετρήσουν (σε μηχανουργείο-ρεκτιφιέ). Τώρα τα υπόλοιπα εξαρτήματα απ' ότι μπορώ να δω στις φωτογραφίες πέρα από μικρογρατζουνιές από το δούλεμα δεν έχουν κάτι ανησυχητικό. Την τρόμπα λαδιού θα την αλλάξεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και κάποιες ροδέλες του σασμάν οι οποίες μου φαίνονται αρκετά ταλαιπωρημένες. Αυτά όσον αφορά τον κορμό του μοτέρ. Μετά κυλινδροπίστονα, η κεφαλή τρίψιμο ή αν χρειάζονται αλλαγή βαλβίδων.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τις φωτογραφίες που είδα.
Τώρα αν δεν έχω δει κάτι μπορεί κάποιος να με διορθώσει.

http://i305.photobucket.com/albums/nn220/salomon_says/honda%20grand/DSC_8913.jpg
αυτό το γραναζι μήπως ξέρεις πως βγαίνει?? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων... :D

duk duk
08/01/2013, 18:09
αυτό το γραναζι μήπως ξέρεις πως βγαίνει?? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων... :D[/QUOTE]



πιανεισ το πειρακι με πενσα χορισ να το τραυματισεις και ξεβιδωνεισ το γραναζι με το χερι

salomon_says_k5
09/01/2013, 15:06
Thks Duk!!