PDA

View Full Version : Εξάτμιση Akrapovic σε Gillera Runner 126 VX '06



Psathas
26/08/2012, 15:16
'Ηθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω τέτοια μετατροπή στο μηχανάκι μου! Και αν ναι που μπορώ να βρω την εξάτμηση?

devil's animal
26/08/2012, 15:40
το θεμα δεν ειναι αν μπορεις να την κανεις...
το θεμα ειναι ΓΙΑΤΙ να την κανεις??

Psathas
26/08/2012, 15:58
Εχω ακούσει ότι η ακράπα ειναι σαν την FMF στα τετράχρονα! Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι να κάνω? Να σημειωθεί ότι το μηχανάκι είναι μαμά! Τι άλλη σχετικά φθηνή βελτίωση θα μπορουσα να κάνω?

devil's animal
26/08/2012, 16:03
Εχω ακούσει ότι η ακράπα ειναι σαν την FMF στα τετράχρονα! Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι να κάνω? Να σημειωθεί ότι το μηχανάκι είναι μαμά! Τι άλλη σχετικά φθηνή βελτίωση θα μπορουσα να κάνω?

δεν απαντας ομως γιατι θες να το βελτιωσεις...
τι σου λειπει απο το μηχανακι?

BLiTzER
26/08/2012, 16:41
τι σου λειπει απο το μηχανακι?

Ένα μηχανάκι.

Psathas
26/08/2012, 18:44
Το μηχανάκι μόλις το πήρα... Γενικά ρωτάω... Τα καυστικά σχόλια δεν καταλαβαίνω τον λόγο που τα γράφει το παλικαρι από πάνω...

BLiTzER
26/08/2012, 18:47
Τα καυστικά σχόλια δεν καταλαβαίνω τον λόγο που τα γράφει το παλικαρι από πάνω...

Θα σου εξηγήσω εγώ τον λόγο. Το μόνο που θα καταφέρεις με την εξάτμιση είναι να σπας τα νεύρα των γύρω σου ακόμη περισσότερο απ'ότι τα σπας ήδη. Αν θες επιδόσεις, πάρε μοτοσυκλέτα. Αν θες θόρυβο, πάρε μοτοσυκλέτα. Αν δε μπορείς να πάρεις μοτοσυκλέτα, κράτα τα λεφτά σου και υπομονή μέχρι να μπορείς.

Psathas
26/08/2012, 18:51
Δεν θέλω να σπάσω νεύρα... θέλω να κάνει ωραίο θόρυβο... έχει να μου προτείνει κανείς κάτι?

panagiwths
26/08/2012, 19:00
Πρώτον δεν νομίζω να υπάρχει ακραποβιτς για το μηχανάκι σου..
Δεύτερον.. έχεις κατα νου που περίπου παίζουν οι τιμές στις ακραποβιτς συγκεκριμένα ??
Τρίτον δεν θα κερδίσεις τίποτα..
Η εξάτμιση σε σκούτερ ακούγετε μ@λ@κι@ (εκτός του T Max που κανει σαν GS :lol: )
Αν θες ντε και καλά εξάτμιση στο σκούτερ σου δεν προς Gianelli η Malossi (που εξειδικεύονταν στα σκουτερ)
Εγω θα σου έλεγα να μη κάνεις τίποτα. Άλλα επιδη δεν θα ακούσεις κανέναν (όπως είχα κάνει και εγω με το παπί) βάλε μπίλιες, variator κτλ. και κανα πιο ελεύθερο φίλτρο και είσαι κομπλέ!!

devil's animal
26/08/2012, 19:11
οτι σου ειπε ο χορχοδειλος (ακα BLiTzER), παλικαρε...

ακυρο μηχανακι...
κριμα λεφτα...
αδικος κοπος γενικοτερα...
:wave2:

Psathas
26/08/2012, 19:47
Και εγώ σκεφτόμουν να του βάλω πιο ελαφριές μπίλιες... δεν θέλω πολλά πολλά... κάποια βασικά μόνο!

fantacid
28/08/2012, 12:31
Εχω ακούσει ότι η ακράπα ειναι σαν την FMF στα τετράχρονα!

δλδ, πως ειναι η fmf ???
:confused::confused:

GIXXERAKIAS
28/08/2012, 12:50
Πρώτον δεν νομίζω να υπάρχει ακραποβιτς για το μηχανάκι σου..
Δεύτερον.. έχεις κατα νου που περίπου παίζουν οι τιμές στις ακραποβιτς συγκεκριμένα ??
Τρίτον δεν θα κερδίσεις τίποτα..
Η εξάτμιση σε σκούτερ ακούγετε μ@λ@κι@ (εκτός του T Max που κανει σαν GS :lol: )
Αν θες ντε και καλά εξάτμιση στο σκούτερ σου δεν προς Gianelli η Malossi (που εξειδικεύονταν στα σκουτερ)
Εγω θα σου έλεγα να μη κάνεις τίποτα. Άλλα επιδη δεν θα ακούσεις κανέναν (όπως είχα κάνει και εγω με το παπί) βάλε μπίλιες, variator κτλ. και κανα πιο ελεύθερο φίλτρο και είσαι κομπλέ!!

1)Υπάρχει και παραυπάρχει εξάτμιση ακράποβιτς για το συγκεκριμένο σκούτερ.Ψάξε στους καταλόγους να την βρείς.Τι είναι μπουρδελόπαπο?:rolleyes:

3)Θα κερδίσει σε επιτάχυνση και τελική λόγω πολύ πνιγμένου τελικού.

Συμφωνώ στις μπίλιες όχι στο βαριατόρ σε 125 κυβικά,από 200cc και πάνω βαριατόρ.



οτι σου ειπε ο χορχοδειλος (ακα BLiTzER), παλικαρε...

ακυρο μηχανακι...
κριμα λεφτα...
αδικος κοπος γενικοτερα...
:wave2:

Nομίζω ότι κάποιοι εδω μέσα λένε μλκίες και χοντρές μάλιστα.....ο χορχόδειλος αν δεν κάνω λάθος κάνει πραπραπρά με το ΚΤΜ και σύ ακόμα χειρότερο ήχο με το XR και μάλιστα με πολλά λεφτά χαμένα πάνω του.

Είδες που υπάρχει και η άλλη πλευρά Σταυρή?;)

Πιτσιρικάς είναι χαλαρώστε λίγο μερικοί λές και δεν τα έχετε κάνει και σείς.:wave2:

devil's animal
28/08/2012, 13:18
1)Υπάρχει και παραυπάρχει εξάτμιση ακράποβιτς για το συγκεκριμένο σκούτερ.Ψάξε στους καταλόγους να την βρείς.Τι είναι μπουρδελόπαπο?:rolleyes:

3)Θα κερδίσει σε επιτάχυνση και τελική λόγω πολύ πνιγμένου τελικού.

Συμφωνώ στις μπίλιες όχι στο βαριατόρ σε 125 κυβικά,από 200cc και πάνω βαριατόρ.




Nομίζω ότι κάποιοι εδω μέσα λένε μλκίες και χοντρές μάλιστα.....ο χορχόδειλος αν δεν κάνω λάθος κάνει πραπραπρά με το ΚΤΜ και σύ ακόμα χειρότερο ήχο με το XR και μάλιστα με πολλά λεφτά χαμένα πάνω του.

Είδες που υπάρχει και η άλλη πλευρά Σταυρή?;)

Πιτσιρικάς είναι χαλαρώστε λίγο μερικοί λές και δεν τα έχετε κάνει και σείς.:wave2:

εισαι ακυρος Γιαννιο...

οσο για το αν ειναι χαμενα τα λεφτα πανω στο XR, το εξακριβωνουμε με μια "βολτιτσα" στον Αγιο...εσυ με το 1000 και εγω με τα "χαμενα λεφτα"...;)

αυτο που του λεμε ειναι οτι δεν αξιζει σε ενα μικρο μηχανακι να ριξεις χρημα το οποιο θα βρεθει κατι με περισσοτερα cc να το περασει απο πανω...

ειχα και το Xr250 πριν το 650 και ηθελα να το βελτιωσω αλλα τοτε (οπως και τωρα) καποιοι απο εδω μεσα μου ειπαν οτι δεν αξιζε γιατι ειναι μικρο κλπ κλπ...και ειχαν δικιο...

ειναι σαν να σου λεει καποιος να βελτιωσει το ss600 του...:rolleyes:
δεν εχει νοημα γιατι παντα θα υπαρχει το 1000 που θα τον παταει. μπορει να πηγαινει ιδια με ενα 750 αλλα το 1000 ΠΑΝΤΑ θα τον παταει...

αρα τι κανουμε? παιρνουμε ενα 1000...

αν φτασεις στο ανωτερο επιπεδο που φτανει το μηχανακι και θες να το βελτιωσεις γουστο σου, καπελο σου και μαγκια σου...
ο Τακης πχ που εχει βελτιωσει το busa δεν του εχει πει κανεις τιποτα...
αν παρεις ενα 650 μονοκυλινδρο και το βελτιωσεις, δεν θα σου πει κανεις τιποτα (μεχρι τωρα τουλαχιστον :rolleyes:) γιατι δεν εχει αλλο πιο πανω...'

τελος και εγω και ο χροχοδειλος κανουμε πραπραπρα, αλλα τα μηχανακια πανε...
να βαλει ο πιτσιρικος acrapovic στο 125αρακι του για να παρει 0,5 ιππο και 2χλμ τελικης, δεν νομιζω οτι ειναι καλο deal...(ισως για τον πωλητη της εξατμισης να ειναι το κα(υ)λυτερο, αλλα για τον πιτσιρικο οχι)

πιο απλα δεν μπορουσα να τα γραψω..
φιλια στα μουτρα..
:kiss:

Sapadak
28/08/2012, 13:49
αν παρεις ενα 650 μονοκυλινδρο και το βελτιωσεις, δεν θα σου πει κανεις τιποτα (μεχρι τωρα τουλαχιστον :rolleyes:) γιατι δεν εχει αλλο πιο πανω...'


DR big?

devil's animal
28/08/2012, 13:53
DR big?

ενταξει υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις...:lol:
ειναι σαν να λεμε γιατι δεν βελτιωνουμε ενα Goldwing 1600...:rolleyes:

Sapadak
28/08/2012, 13:56
ειναι σαν να λεμε γιατι δεν βελτιωνουμε ενα Goldwing 1600...:rolleyes:

Γιατι εχει και μεγαλυτερο? :lol: :lol:

Βγαινει και 18αρι :lol:

GIXXERAKIAS
28/08/2012, 13:57
πιο απλα δεν μπορουσα να τα γραψω..
φιλια στα μουτρα..
:kiss:

Χαμένα λεφτά είναι και πάλι,όπως έχει την γνώμη σου έτσι την έχω και εγώ,γιατί πάντα θα είναι ένα xr και να με περάσεις στον Άγιο θα σε περάσει ένα ΚΤΜ μαμά...το είπες μόνος σου απλά τα πράγματα.....ο πιτσιρικάς αυτο έχει αυτό βελτιώνει όπως και εσύ.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?

Κια για να μπούμε στην λογική σου μετά τον άγιο και πρίν είναι η ευθεία....να δούμε τι θα αξίζουν τα λεφτά που έχεις ρίξει εκεί με το χίλια μου.όταν εγώ θα γυρνάω εσύ θα πηγαίνεις.Το πιασές τώρα?Πόσο πιό απλά να το πώ?:D


Επίσης φιλιά αλλά σταυρωτά μην κολλήσουμε παραξενίλα.:p

devil's animal
28/08/2012, 14:38
Χαμένα λεφτά είναι και πάλι,όπως έχει την γνώμη σου έτσι την έχω και εγώ,γιατί πάντα θα είναι ένα xr και να με περάσεις στον Άγιο θα σε περάσει ένα ΚΤΜ μαμά...το είπες μόνος σου απλά τα πράγματα.....ο πιτσιρικάς αυτο έχει αυτό βελτιώνει όπως και εσύ.Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις?

Κια για να μπούμε στην λογική σου μετά τον άγιο και πρίν είναι η ευθεία....να δούμε τι θα αξίζουν τα λεφτά που έχεις ρίξει εκεί με το χίλια μου.όταν εγώ θα γυρνάω εσύ θα πηγαίνεις.Το πιασές τώρα?Πόσο πιό απλά να το πώ?:D


Επίσης φιλιά αλλά σταυρωτά μην κολλήσουμε παραξενίλα.:p

μαλλον δεν θες να καταλαβεις...
οποτε δεν το συνεχιζω και εγω...
:lipssealed:

BLiTzER
28/08/2012, 17:54
Nομίζω ότι κάποιοι εδω μέσα λένε μλκίες και χοντρές μάλιστα.....ο χορχόδειλος αν δεν κάνω λάθος κάνει πραπραπρά με το ΚΤΜ

Πιτσιρικάς είναι χαλαρώστε λίγο μερικοί λές και δεν τα έχετε κάνει και σείς.:wave2:

Επειδή το runner και το 690 ή το XR ή οποιαδήποτε ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα :touched:

Και όχι δεν τα χω κάνει ποτέ.

GIXXERAKIAS
28/08/2012, 19:43
Επειδή το runner και το 690 ή το XR ή οποιαδήποτε ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα :touched:

Και όχι δεν τα χω κάνει ποτέ.

Ξέχασα ότι καβάλησες για πρώτη φορά το hornet και μετά πήγες σε 1000αρι σουπερσπορτ ρε Γιώργη σόρυ.:(

Και τώρα κάνεις ότι θα κάνει ο πιτσιρικάς στην ανάποδη....εδωσες το 1000 για το duke.Συνήθως το αντίθετο γίνεται.;)Απλά δεν πρόλαβες να περάσεις από παπιά,σκούτερ σε μηχανές γι'αυτο δεν τα έχεις κάνεις ποτέ.:p


Καταλάβατε τώρα τι εννοώ?(και ο Στάυρος που δεν μας μιλάει):)

BLiTzER
28/08/2012, 19:58
Ναι, είναι ακριβώς όπως τα λες. Δε διαφωνώ ότι είναι η ΚΑΥΛΑ μας και η λογική έρχεται σε 2η μοίρα. Δεν αμφιβάλλω ότι στο τέλος θα κάνει αυτό που γουστάρει. Ούτε ότι πιθανότατα θα έκανα τα ίδια στη θέση του. Στην οποία, βέβαια, δεν υπήρξα ποτέ γιατί άργησα να μπω στον χορό.

ΔΕ θέλω να το παίξω εξυπνάκιας ή ηθικολόγος. Είναι κάτι που δεν κάνω ποτέ εδώ μέσα, γι'αυτό και απάντησα όταν με "κατηγόρησες" εμμέσως στο προηγούμενο ποστ σου για υποκριτή. Δεν παρεξηγούμαι ε, κατάλαβες πως το λέω. Εξάλλου γνωριζόμαστε.

ΑΛΛΑ επειδή έχω λίγο μυαλό παραπάνω από τον πιτσιρίκο και βλέπω πιο καθαρά, του δίνω μια φιλική συμβουλή, την οποία θα εκτιμήσει ίσως κάποια στιγμή. Κι αν δεν, τουλάχιστον εγώ εξέφρασα αυτό που θεωρώ σωστό, κάτι που θα τον βάλει σε σκέψεις αντί σε μπελάδες και έξοδα.

Πάντως, όσον αφορά το πρώτο μου ποστ εδώ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με εκνευρίζουν σκούτερ/παπιά/οτιδήποτε μικρό που το ΜΟΝΟ που κάνουν είναι θόρυβο. Ένα μηχανάκι που ακούγεται, αλλά πάει κιόλας, το ανέχομαι ευχαρίστως. Τα υπόλοιπα, σόρρυ αλλά όχι.

chr1s_86
28/08/2012, 20:01
Ένα μηχανάκι που ακούγεται, αλλά πάει κιόλας, το ανέχομαι ευχαρίστως. Τα υπόλοιπα, σόρρυ αλλά όχι.


Well said :beer::beer::beer:

GIXXERAKIAS
29/08/2012, 07:53
Πάντως, όσον αφορά το πρώτο μου ποστ εδώ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ με εκνευρίζουν σκούτερ/παπιά/οτιδήποτε μικρό που το ΜΟΝΟ που κάνουν είναι θόρυβο. Ένα μηχανάκι που ακούγεται, αλλά πάει κιόλας, το ανέχομαι ευχαρίστως. Τα υπόλοιπα, σόρρυ αλλά όχι.

Σωστά τα λές αλλά....δέν είχες ποτέ κατέβει βούτα τις καλές μέρες να δείς πιτσιρικάδες με φούλ κίτ μαλόσσι ή παπιά takegawa φούλ να ξεφτυλίζουν (στην ευθεία πάντα) 600αρια μοτάρντ κάθε λογής βελτίωσης και μάρκας.Και αυτό γιατί ποτέ δεν τα έζησες όπως είπες.;)

Yπάρχει και ο κόσμος που δεν έζησες ποτέ Γιώργη,εγώ μεγάλωσα με παπιά και σκούτερ πρίν πάρω μηχανή γι'αυτό και τα εκτιμώ,ειδικά εφόσον το έχω για εργαλείο δουλειάς (το ίδιο με του πιτσιρικά) και κοντεύει τα 100.000χιλ με μαμά κυλινδροπίστονα χωρίς να καίει σταγόνα λάδι.

Νομίζεις ότι ο πιτσιρικάς δεν θέλει μηχανή?Ξέρεις αν έχει δίπλωμα για μηχανή?Μπορεί να βγάλει?Ξέρει ότι θα είναι παράνομος με κάτι παραπάνω σε κυβικά και προτίμησε 125 με βελτίωση αυτού να κάνει την κ@βλα του?Ερωτήσεις χωρίς ααπαίτηση απάντησης.:beer:

ps:Και επειδή γνωριζόμαστε μιλάω έτσι όπως θα μίλαγα και σε ένα καφέ οπότε δεν παρεξηγούμαι και εγώ.:wave2:

MavrosPan
22/09/2012, 10:18
Αφου απαντες εδω μεσα ξερουμε οτι μιλαμε για μικροβιο που δεν παιρνει διορθωση, τωρα τι ψαχνουμε ? Επειδη ενα Ζ θα περασει μια μερα ενα xt η επειδη μια μερα ο animal θα περασει ενα ktm με το xr του τι σημαινει ? Οτι δεν ειναι πεταμενα λεφτα ? Φυσικα και ειναι αλλα δεν ενδιαφερει κανεναν ουτε καν αυτον που τα σκαει, ο οποιος και το γνωριζει καλα οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Αλλιως τα μονα φτιαγμενα που θα κυκλοφορουσαν θα ηταν busa και hypermotard. Αντε και κανα dorso. Οποτε τι ? Ενα νιντζα 2,5 θα περασει πανω απο το gilera, ενας δουκας θα περασει πανω απο τον animal κ ο animal θα περασει πανω απο μενα. So what ? Την ταυλα μας κανουμε γιατι αγαπαμε τα μοτορια μας και μας αρεσει να τους πεταμε λεφτα και να τα αγαπαμε περισσοτερο και αυτο θα κανουμε παντα γιατι στην τελικη δικα μας ειναι και τα βανουμε φωτια και τα καιμε αμα θελουμε. :)

Πεταμενα ναι, το φχαριστιομαστε ομως. Κ αυτο μετραει.

DoctoR_k6
22/09/2012, 13:53
Σωστά τα λές αλλά....δέν είχες ποτέ κατέβει βούτα τις καλές μέρες να δείς πιτσιρικάδες με φούλ κίτ μαλόσσι ή παπιά takegawa φούλ να ξεφτυλίζουν (στην ευθεία πάντα) 600αρια μοτάρντ κάθε λογής βελτίωσης και μάρκας.Και αυτό γιατί ποτέ δεν τα έζησες όπως είπες.;)

Yπάρχει και ο κόσμος που δεν έζησες ποτέ Γιώργη,εγώ μεγάλωσα με παπιά και σκούτερ πρίν πάρω μηχανή γι'αυτό και τα εκτιμώ,ειδικά εφόσον το έχω για εργαλείο δουλειάς (το ίδιο με του πιτσιρικά) και κοντεύει τα 100.000χιλ με μαμά κυλινδροπίστονα χωρίς να καίει σταγόνα λάδι.

Νομίζεις ότι ο πιτσιρικάς δεν θέλει μηχανή?Ξέρεις αν έχει δίπλωμα για μηχανή?Μπορεί να βγάλει?Ξέρει ότι θα είναι παράνομος με κάτι παραπάνω σε κυβικά και προτίμησε 125 με βελτίωση αυτού να κάνει την κ@βλα του?Ερωτήσεις χωρίς ααπαίτηση απάντησης.:beer:

ps:Και επειδή γνωριζόμαστε μιλάω έτσι όπως θα μίλαγα και σε ένα καφέ οπότε δεν παρεξηγούμαι και εγώ.:wave2:

Πολυ σωστος σε οτι εχεις πει!!Οσοι εχουνε ζησει εποχες βουτας ξερουν...
Μια χαρα θα κανει ο μικρος να βαλει κ την εξατμιση του κ οτι θελει!Ολοι μας τα καναμε αυτα μην λογοκρινουμε ετσι!!
Αν ηταν ολοι να παιρνανε 600 κ 1000 απο τα 18-20 θα γεμιζαμε τα νεκροταφεια!!Ολα στον καιρο τους φιλε μου.

Κ μιας κ που ημουν κατοχος runner για 40000 χιλ απροβληματιστα παιζουν εξατμισεις αρκετες.Απεφυγε acrapovic κ δες κ αλλες!!Ας ειναι καλα το internet!!
:beer: