PDA

View Full Version : Προβληματισμοί ενός πρωτάρη..



Verde
27/08/2012, 03:43
Καλημέρα σε όλο το forum :)
Μπαίνοντας στον μαγικό κόσμο της μοτοσυκλέτας τον Δεκέμβρη που μας πέρασε, και παίρνοντας το πρώτο κανονικό δίπλωμα τον ιούνιο έχω μερικές ερωτήσεις..
Καταρχήν να σας πω ότι ξεκίνησα με μία 4χρονη 50άρα vespa (καινούρια) τον Δεκέμβρη.έγραψα με αυτή σύνολο 3.000χλμ μέχρι και τον ιούνιο που την πούλησα.
Όπως είναι φυσικό νωρίς την βαρέθηκα (αν και έκανα με αυτή ακόμα και ταξίδι Πάτρα-Ζάκυνθο) και θέλησα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο, εφόσον πλέον είχα και το κανονικό δίπλωμα!
Επέλεξα ένα beverly 300ie tourer του 2009 μεταχειρισμένο..Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι και από πλευράς κατανάλωσης, ταχύτητας, ευελιξίας στην κίνηση κλπ.ΟΜΩΣ!Έχω την αίσθηση ότι με την οδήγησή μου δεν εκμεταλλεύομαι πλήρως τις ικανοτητές του.Και τι εννοώ: Παρότι πλέον έχω γύρω στα 6.000χλμ σύνολο στους 2 τροχούς, ακόμα δε νιώθω σιγουρά όταν στρίβω!Δεν έχει τύχει να πέσω ποτέ (πέρα από μία ημι-πτώση σε κάτι χαλίκια με τη βέσπα, στην οποία έβαλα πόδι και το σωσα) αλλά η κατάσταση των ελληνικών δρόμων με έχει κάνει υπερφοβικό με το θέμα πρόσφυση..Φοβάμαι να δώσω πολύ κλίση στο μηχανάκι, μη τυχόν και ξαπλώσω πάνω στη στροφή..
Σκέφτομαι να πάω σε κάποιο riding school για να μου φύγει το κόμπλεξ με το πέσιμο..
Και το σκέφτομαι και ακόμα περισσότερο τώρα που μου έχουν μπει κάτι φυτιλιές να αλλάξω μηχανάκι..
Εδώ μάλιστα είναι και ο 2ος προβληματισμός μου..
Σαν στυλ μηχανής, προτιμάω On-Off και Naked..Μου αρέσουν μηχανές σαν το Duke, το Dorsoduro, το tdm και το v-strom.Αν είχα το μεγάλο δίπλωμα μία από τις πιο σίγουρες επιλογές μου θα ήταν ένα TDM..
Όμως επειδή δεν έχω ψάχνω να βρω τι επιλογές έχω μέσα στα όρια του διπλώματός μου..
Έχω καταλήξει στο Duke 200 μέχρι στιγμής..Εμφανισιακά είναι για μένα άψογο.Το θέμα είναι όμως αν θα με βολεύει περισσότερο από το Beverly που ήδη έχω..Όπως και να το κάνουμε είναι αυτόματο, έχει ξεκούραστη θέση και μπορείς να βάλεις και 5 πράγματα κάτω από τη σέλα η μπροστά!Από την άλλη μιλάει η κ@$λα (συγχωρέστε μου την έκφραση) και θέλω κάτι..κάτι πιο..καταλαβαίνετε :D
Τι μηχανές θα μου προτείνατε που να καλύπτονται από το δίπλωμά μου;
Τι θα κάνατε στη θέση μου;
Επίσης (για να δικαιολογήσω και το άνοιγμα του thread στο subforum αυτό), τι πρέπει να κάνω για να του πάρω τον αέρα στις στροφές;Πιστεύετε ότι αν δεν πέσω δε θα μάθω;

LOUKILOUK
27/08/2012, 04:54
Μιας και η ώρα είναι δύσκολη θα στα πω τηλεγραφικά...
-ΔΕΝ μαθαίνεις πέφτοντας...μαθαίνοντας όμως, καμιά φορά πέφτεις...
-Μείνε νόμιμος...και υπομονετικός
-Ο φόβος δεν είναι καλός σύμβουλος...
-Η κ@υλες πλερώνονται...αλλά συχνά το αξίζουν κιόλας...

Αυτά που θα ακούσεις ακόμα από τους υπόλοιπους είναι τα εξής...
-πάρε εντουράκι/ονοφ 250άρι, ή γυμνό αντίστοιχο, μεταχείρο...κατά προτίμηση γιαπωνέζικα...(Πρώτο σε σταυρούς προτίμησης το ΣεΜπε400...)
-μακρυά από τα ΚΤΜ...σπανε, χαλάνε, τρέχουν λάδια, ΚάθεΤρίτη(και Τετάρτη)Μάστορα...
-άλλο τα σκούτερ, άλλο οι μηχανές...
-τα σκούτερ δεν στρίβουν, τα ευρωπαικά μένουν (συγκεκριμένα μάλιστα, τα Απρίλια λαμπαδιάδουν και ας μην είναι Πάσχα), τα ΤΔΜ είναι για κάγκουρες κουλούς με ακράπες, τα στρώματα είναι για αυτούς που ήθελαν 1000άρι αλλά στα φράγκα του 650...οι μπέμπες για φλώρους γιάπηδες καφετεριάκηδες...
-Κάνε μαθήματα ασφαλούς οδήγησης
-φόρα κράνος και εξοπλισμό ΠΑΝΤΑ
-Οποιος φοβάτε πέφτει και κοιμάτε
-καλός ήρθες στην παρέα μας
και τέλος μιας και μάλλον είσαι πατρινός σε βλέπω να σε αναλαμβάνει το πατρινό κλιμάκιο με φυσικό αρχηγό και ηγέτη τον Vaska που μάλλον έχει και γενέθλια σήμερα...(Χρόνια πολλά :beer:)

Καλή συνέχεια και σιδεροκέφαλος...:beer::wave2:

υ.γ. Μετά τα 4 πρώτα σημεία που έθιξα, τα υπόλοιπα είναι "κλασσικά εικονογραφημένα"...με άλλα συμφωνώ με κάποια γελάω και με τα υπόλοιπα το κουβεντιάζω..διάλεξε και πάρε...;)

TROOPER
27/08/2012, 10:03
........

να κλειδωθει το θρεντ.τα ειπε ολα ο καουμποις.

:cool:

nikos_abel
27/08/2012, 11:01
να κλειδωθει το θρεντ.τα ειπε ολα ο καουμποις.

:cool:

Έμα έλα ντε, από το 2008 που διαβάζω ακριβώς τα ίδια λέμε σε όοοοολα.

Verde
27/08/2012, 17:58
μία ακόμα ερώτηση..
επειδή σε 1 χρόνο από τώρα θα έχω το κανονικό δίπλωμα (μεγάλο), έστω ότι δε με νοιάζει αν με σταματήσουν και δουν ότι έχω μικρό δίπλωμα..
με την ασφάλεια τι παίζει;με καλύπτει αν συμβεί ο,τιδήποτε;

akis_trevor
27/08/2012, 18:02
οχι.

Verde
27/08/2012, 18:08
άκυρο δηλαδή.
βρήκα επίσης αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2760105/ που μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα περίπτωση..
το έχει κάποιος;

vaska
27/08/2012, 20:28
Θα έλεγα να καβαλήσεις μερικά μηχανάκια που σου κάνουν κλίκ και μετά να πάρεις την απόφαση. Από το σταντ και τις φωτό δεν μπορείς να καταλάβεις τπτ.

Από την άλλη οδηγείς σκούτερ πάνω στα οποία έχω από καθόλου έως πολύ μικρή εμπειρία. Ο αδερφός μου έχει ένα sym και ακόμα απορώ πως σκατά το στρίβει όμως στον αντίποδα υπάρχουν πολλοί που τα σκουτεράκια τα πάνε τάπα - τέζα (ένας μάλιστα το έχει κάνει διαβήτη και στρίβει με μαθηματική ακρίβεια) οπότε πιθανότατα τα μηχανάκια έχουν όρια πιο πολλά από τα δικά μου.

Τώρα που αρχίζουν και τα μαθήματα και θα πέσουν και οι ζέστες όλο και κάποια μάζωξη θα κάνουμε, οπότε αν έρθεις θα μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε πολύ περισσότερα από αυτά που θα γράψουμε.

Για την αγορά μη βιαστείς, από το λινκ που έβαλες βλέπω ότι έχεις αρκετά υψηλό μπάτζετ, οπότε σε αυτά τα λεφτά όλο και κάποια καλύτερη πρόταση θα παίξει.

Verde
27/08/2012, 21:05
Θα έλεγα να καβαλήσεις μερικά μηχανάκια που σου κάνουν κλίκ και μετά να πάρεις την απόφαση. Από το σταντ και τις φωτό δεν μπορείς να καταλάβεις τπτ.

Από την άλλη οδηγείς σκούτερ πάνω στα οποία έχω από καθόλου έως πολύ μικρή εμπειρία. Ο αδερφός μου έχει ένα sym και ακόμα απορώ πως σκατά το στρίβει όμως στον αντίποδα υπάρχουν πολλοί που τα σκουτεράκια τα πάνε τάπα - τέζα (ένας μάλιστα το έχει κάνει διαβήτη και στρίβει με μαθηματική ακρίβεια) οπότε πιθανότατα τα μηχανάκια έχουν όρια πιο πολλά από τα δικά μου.

Τώρα που αρχίζουν και τα μαθήματα και θα πέσουν και οι ζέστες όλο και κάποια μάζωξη θα κάνουμε, οπότε αν έρθεις θα μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε πολύ περισσότερα από αυτά που θα γράψουμε.

Για την αγορά μη βιαστείς, από το λινκ που έβαλες βλέπω ότι έχεις αρκετά υψηλό μπάτζετ, οπότε σε αυτά τα λεφτά όλο και κάποια καλύτερη πρόταση θα παίξει.
σίγουρα θα βοηθούσε μια κουβέντα από κοντά!
το μπάτζετ είναι περίπου όσο πουλήσω το beverly +1.500e max..δεδομένου ότι το πήρα με 20.000χλμ στην πένα 2.900ε, πιστεύω ότι πουλιέται 2.600..γενικά τα beverly κρατάνε τιμή..
σκοπεύω να πάρω για test drive 2-3 για να τα δοκιμάσω

LOUKILOUK
27/08/2012, 23:16
σίγουρα θα βοηθούσε μια κουβέντα από κοντά!
το μπάτζετ είναι περίπου όσο πουλήσω το beverly +1.500e max..δεδομένου ότι το πήρα με 20.000χλμ στην πένα 2.900ε, πιστεύω ότι πουλιέται 2.600..γενικά τα beverly κρατάνε τιμή..
σκοπεύω να πάρω για test drive 2-3 για να τα δοκιμάσω


Όπως βλέπω μέσα έπεσα...γενικά το πατρινό κλιμάκιο είναι δύναμη..., και ο Θωμάς και ο Δημήτρης, αλλά και άλλα παιδιά που είχα την τύχη να γνωρίσω θα σε βοηθήσουν να ξεδιαλύνεις το τοπίο...
Μην ξεχνάς αυτό που είπες περι κ@υλας και προσπάθησε να μην προσεγγίσεις το θέμα "μοτοσυκλέτα" μόνο με οικονομοτεχνικούς όρους...γνώμη μου...ακόμα και στις ζόρικες εποχές που ζούμε...
Το VTR όμορφο και σπάνιο μάλλον...ακριβό δε...Δες τι άλλες επιλογές έχεις και σου αρέσουν, καβάλα και διάλεξε...
Κατά τα άλλα το Φόρουμ είναι μεγάλη πηγή μοτοσυκλετιστικής έμπνευσης και γνώσης αλλά μην νομίζεις ότι ένα κοινό χαρακτηριστικό μεταξύ μιας ομάδας ανθρώπων, όπως η κατοχή μοτοσυκλέτας/δικύκλου, σημαίνει και κάτι σπουδαίο.


υ.γ. Στα χρήματα να υπολογίζεις πάντα και αξιοπρεπή εξοπλισμό και πλέον και τις βενζίνες για κανα ταξιδάκι...όλο και σε κανά ορεινό στροφιλίκι με τελικό προορισμό καμιά χασαποταβέρνα θα σε παρασύρουν οι υπόλοιποι μηνάρ...σόρρυ σύντροφοι μοτοσυκλετιστές εννοούσα...:wave2:

υ.γ.2 Αν τα έλεγα όλα ρε συ Τρούπη ακόμα θα έγραφα και το παλικάρι θα λάκιζε ανεπιστρεπτί...χιχιχιχιχ

Verde
28/08/2012, 02:00
αναμένω συνάντηση πατρινου κλιμακίου λοιπόν :D
το VTR μου αρέσει πολύ και με ψήνει πολύ, ένας φίλος όμως μου είπε ότι δε κάνει για το σωματότυπό μου..
Σημείωση: είμαι 1,94...

harris_x
28/08/2012, 08:23
Λόγω του ότι το θέμα δεν αφορά οδήγηση, μεταφερόμαστε στα “Γενικά περί μοτοσικλέτας”.

Verde
28/08/2012, 23:08
βλέπω ότι το versys βγαίνει και περιορισμένο στα 33-34 άλογα..
με αυτό είμαι νόμιμος;σε περίπτωση που με στουκάρει κανένας καλύπτομαι από την ασφάλεια;
επίσης ο περιορισμός βγαίνει εύκολα;στην άδεια τι έχει δηλωμένο ως ιπποδύναμη;

akis_trevor
28/08/2012, 23:22
βλέπω ότι το versys βγαίνει και περιορισμένο στα 33-34 άλογα..
ε;;;;;;;;

Verde
28/08/2012, 23:27
ε;;;;;;;;

http://www.kawasaki.gr/Versys/Specifications
δες εδώ

Μέγιστη ιπποδύναμη

47 kW {64 PS} / 8,000 rpm. 25 kW {34 PS} / 6,500 rpm (25 kW kit)

akis_trevor
28/08/2012, 23:35
ουτε που το εχω ξανακουσει...ο αδερφος μου εχει το versys και μου φανηκε πολυ περιεργο..αν καποιος ξερει τι παιζει ας μας πει...

dimzan
29/08/2012, 00:22
ολα τα μηχανακια μπορουν να περιοριστουν στα 33 αλογα. Σε καποιες ευρωπαικες χωρες γινεται , στην Ελλαδα ομως οχι (και λογικο το βρισκω γτι ολοι εδω θα λεγαν οτι το χουν με 33 για να το παιρνυον απ τα 18 και να βγαζουν τον περιορισμο)

Verde
29/08/2012, 00:25
ισχύει, όμως το site είναι το ελληνικό της kawasaki..και το λέει και εκεί..έστειλα και ενα mail αν δεν πάρω απάντηση αύριο θα τους πάρω τηλ.

Verde
30/08/2012, 13:26
μίλησα μόλις με την kawasaki και το versys όντως βγαίνει με το 25kw kit..
στην άδεια αναγράφεται η πραγματική του ιπποδύναμη, σου δίνουν όμως χαρτί που γράφει κανονικά ότι είναι περιορισμένος ο κινητήρας και δεν έχεις πρόβλημα με την τροχαία.
τώρα το ερώτημα είναι κατα πόσον βγαίνει ο περιορισμός εύκολα.. :D

Sapadak
30/08/2012, 13:35
μίλησα μόλις με την kawasaki και το versys όντως βγαίνει με το 25kw kit..
στην άδεια αναγράφεται η πραγματική του ιπποδύναμη, σου δίνουν όμως χαρτί που γράφει κανονικά ότι είναι περιορισμένος ο κινητήρας και δεν έχεις πρόβλημα με την τροχαία.
τώρα το ερώτημα είναι κατα πόσον βγαίνει ο περιορισμός εύκολα.. :D

Οσο ευκολα μπαινει, αλλο τοσο ευκολα βγαινει.

Μολις νιωσεις ετοιμος πας σε ενα συνεργειο και το βγάζεις

Verde
30/08/2012, 13:51
καλώς!
επίσης αν γνωρίζει κάποιος..η ασφαλιστική αναγνωρίζει το χαρτί που λέει ότι το μηχανάκι είναι περιορισμένο στους 33 ίππους, άρα και μέσα στα όρια του διπλώματός μου;το συγκεκριμένο σημείο είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ από όλα και θέλω να είμαι 1000% σίγουρος..Γιατί μία στραβή να γίνει, να πεταχτεί π.χ. ένας πεζός και να είναι βρεγμένος ο δρόμος και να μην προλάβω να σταματήσω, οι συνέπειες θα είναι τραγικές αν δε με καλύψει η ασφάλεια..και σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να δουλεύω μια ζωή για να πληρώσω τα σπασμένα..

dimzan
30/08/2012, 14:10
καλώς!
επίσης αν γνωρίζει κάποιος..η ασφαλιστική αναγνωρίζει το χαρτί που λέει ότι το μηχανάκι είναι περιορισμένο στους 33 ίππους, άρα και μέσα στα όρια του διπλώματός μου;το συγκεκριμένο σημείο είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ από όλα και θέλω να είμαι 1000% σίγουρος..Γιατί μία στραβή να γίνει, να πεταχτεί π.χ. ένας πεζός και να είναι βρεγμένος ο δρόμος και να μην προλάβω να σταματήσω, οι συνέπειες θα είναι τραγικές αν δε με καλύψει η ασφάλεια..και σε καμία περίπτωση δεν έχω διάθεση να δουλεύω μια ζωή για να πληρώσω τα σπασμένα..

παρε την ασφαλιστικη σου και ρωτα . οτι και να πουμε εμεις παραφιλολογια θα ναι.

κι αν μπορεις ενημερωσε μας να εχουμε κι εμεις αποψη :)

Verde
30/08/2012, 20:53
παρεπιπτόντως σήμερα δοκίμασα ένα ninja250r...καμία σχέση με αυτό που περίμενα (ότι δε θα χωράω)..και ο λόγος που το δοκίμασα είναι γιατί είπα "κάτσε,
έμαθες να οδηγάς μηχανάκι με cbr125 και πέρασες και πορεία, και δε θα χωράς στο ninja 250;".Τελικά το δοκίμασα και μου άρεσε, έχει 20.000χλμ,
προσπάθησα να κοιτάξω όλα όσα διάβασα σε ένα άλλο thread για το τι να κοιτάμε σε ένα μεταχειρισμένο και δε βρήκα ψεγάδι (πέραν μιας μικρογρατζουνιάς δεξιά από το πίσω κάθισμα, η οποία όμως επειδή την ακολούθησα δε συνεχιζόταν πουθενά στο μηχανάκι).Επίσης έρχεται με εγγύηση 6μηνη για ό,τι και αν πάθει.
νομίζω δίνοντας το beverly και 500ε μετρητά, χωρίς καμία άλλη επιβάρυνση, είναι μια καλή τράμπα.
Εντάξει, τις πρώτες 1-2-5-10 μέρες θα δυσκολευτώ λίγο μέχρι να συνηθίσω και τη διαφορετική θέση σώματος, ίσως να πιαστώ και λίγο, αλλά το μηχανάκι είναι πανέμορφο παρότι κατηγορίας "supersport" (ξαναλέω ότι προτιμάω τα naked).
Κάποια ένσταση;Κάτι άλλο να προσέξω;
Αλλιώς αύριο πάω και το παίρνω, έχω ήδη τα χαρτιά για το ΚΕΠ (2 χαρτιά που θέλουν γνήσιο υπογραφής).
Δε πιστευώ να παίζει καμιά κομπίνα;Με άδειες και τέτοια που έχω διαβάσει;Για το beverly που θα δώσω εννοώ.

trelf
31/08/2012, 08:07
φιλαρακι δεν μας ειπες ομως τι θελεις να κανεις με το μηχανακι....οποτε τι να σου προτεινουμε;;;

τεσπα,θα σου πω και εγω τι πιστευω επιγραμματικα...

-ολα τα μηχανακια μπορουν να στριψουν,αρκει να το νιωθεις και εσυ
-ολα τα μηχανακια εχουν μεγιστη γωνια κλισης την γωνια που σχηματιζεται οταν πατανε και οι δυο ροδες στο εδαφος και το μηχανακι ξυνει μαρσπιε....καποιοι εχουν φαει και τον μισο μαρσπιε απο το ξυσιμο και την πλαγιαζουν ακομη περισσοτερο......βεβαια η μεγιστη γωνια κλισης προυποθετει μια αλφα εμπειρια,σωστη σταση σωματος και φυσικα ασφαλτο που σου δινει την αναλογη προσφυση!!!!!!
-το θεμα προσφυσης ειναι θεμα εμπειριας.το εξασκεις,στις πιο μεγαλες μηχανες οπου υπαρχει ιπποδυναμη,παιζεις με το γκαζι (κανεις κανα παντιληκι δηλαδη η καμια κολια) και βλεπεις που αρχιζει να χανεται η προσφυση,κατι το οποιο αλλαζει με το οδοστρωμα....τωρα εσυ με 6.000χμ εμπειρια και σκουτερ....ειναι λογικο να φοβασαι να το πλαγιασεις πολυ.....και καλα κανεις!!!!!!!!
-η επιλογη μηχανης γινεται με συνδυασμο λογικης και κ@υλ@ς!!!!.....δες τι θες απο τη μηχανη σου ωστε να ξερεις για τι πραγμα ψαχνεις!....αν καταλαβαινω σωστα για ενα χρονο ακομη θα εχεις το μικρο διπλωμα.....στη θεση σου θα διαλεγα μηχανακι με κριτηριο να μπορω να το "ξεφορτωθω" ευκολα σε ενα χρονο.....το ninja 250cc ειναι τετοιο μηχανακι.....αρκετα εμπορικο δηλαδη με οτι αυτο συνεπαγεται (βρες κλειστο παρκινγκ!).....

καλες βολτες ευχομαι!!!

TROOPER
31/08/2012, 11:05
καλοταξιδος.

Verde
31/08/2012, 11:07
λοιπόν τελικά το ninjάκι με κέρδισε..
το παίρνω στα χέρια μου τη Δευτέρα..
το χρειάζομαι για μέσα στην πάτρα αλλά και για μερικά ταξιδάκια λίγο πιο έξω (καμια ζάκυνθο, κανα γαλαξίδι και ίσως και 1 στο τόσο Αθήνα.)
μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet και διαβάζοντας πάμπολλα άρθρα κατέληξα ότι ΕΦΟΣΟΝ ΧΩΡΑΩ και δεν έχω πρόβλημα με το ύψος μου πάνω στη μηχανή αυτή,είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον στην ηλικία μου.
σε αρκετούς ίσως φανεί περίεργη επιλογή αλλά προσωπικά αυτό προτίμησα :D ..

trelf, δυστυχώς κλειστό πάρκιν δε παίζει (αν και θα το προσπαθήσω αν βρω κάτι) όμως το μηχανάκι θα είναι στην "πιλοτή" της πολυκατοικίας και με συναγερμό και θα ζητήσω να μου επιτρέψουν να βάλω ένα κρίκο στο έδαφος για να το ασφαλίζω και εκεί!

...Σας ευχαριστώ πολύ!! :D

Sapadak
31/08/2012, 11:13
το μηχανάκι θα είναι στην "πιλοτή" της πολυκατοικίας και με συναγερμό και θα ζητήσω να μου επιτρέψουν να βάλω ένα κρίκο στο έδαφος για να το ασφαλίζω και εκεί!

Αν σε ζορίσουν πάρε μια αλυσιδα και τυλιξε σε καμια κολώνα και δεσε το μοτο εκειπέρα.


edit

καλοταξιδος παντα ορθιος και προστατευμένος

trelf
31/08/2012, 14:08
trelf, δυστυχώς κλειστό πάρκιν δε παίζει (αν και θα το προσπαθήσω αν βρω κάτι) όμως το μηχανάκι θα είναι στην "πιλοτή" της πολυκατοικίας και με συναγερμό και θα ζητήσω να μου επιτρέψουν να βάλω ένα κρίκο στο έδαφος για να το ασφαλίζω και εκεί!

φιλε μου....με το καλο να το παρεις και να το χαρεις το μηχανακι!!!!......προσωπικα δεν θεωρω την μηχανη ασφαλισμενη σε καμια πιλοτη οσες κουλουρες και να εχει οπου και να ειναι πιασμενες.....ειναι απειρα τα παραδειγματα με κλοπες σε μηχανακια με κανα 2 κουλουρες....λουκετο στο δισκοφρενο και συναγερμο με περιμετρικο!!!!!........να σε ενημερωσω οτι η καλυτερη κουλουρα της αγορας αντεχει το πολυ 20 δευτερολεπτα σε εναν τετοιο μεγαλο κοφτη!

http://www.lam.gr/images/products/011000030.jpg

επισης 9/10 μηχανες τις κλεβουν απο πυλωτη.....ειναι το τελειο σημειο για τον κλεφτη....ειναι χωμενος στην πυλωτη,κρυμμενος απο τον κοσμο που περπαταει εξω η περνα με αυτοκινητα.....και ακουει πολυ πριν οποιον παει να μπει στην πυλωτη η οποιον παει να βγει απο την πολυκατοικια.....

θεωρω οτι τη μηχανη σου την ασφαλιζεις ενα σταδιο περισσοτερο απο το να την αφηνεις με τα κλειδια επανω....

κλειστο παρκινγκ μονο!..... καλη τυχη! :rolleyes:

υ.γ.:ειμαι 99% σιγουρος οτι αυτα που λεω τα θεωρεις τραβηγμενα....προσωπικα μου εφαγαν εξατμισεις απο το tdm που ειχα στηνπυλωτη και εγω τοτε,με κουλουρα,disk lock και συναγερμο.....ενα tmax φιλου το εκλεψαν απο πυλωτη με κουλουρα και συναγερμο.....κανε μια βολτα στα section με κλοπες σε 3-4 φορουμ με μηχανες......ελπιζω να καταλαβεις την σοβαροτητα του θεματος.....και να μην το παθεις και μετα το συνειδητοποιησεις!

LOUKILOUK
31/08/2012, 14:24
Καλοτάξιδος και αγρατζούνιστος...
Το νιντζάκι μια χαρά είναι και καλό σχολείο μάλλον θα αποδειχθεί...τσέκαρέ το όμως και σε ένα μηχανικό δικό σου... :beer::wave2:

υ.γ. Αν έχεις υπομονή πάντως και με το μπέβερλυ που είναι σκούτερ με ζήτηση, μπορείς να το ψάξεις και λίγο παραπάνω για κάτι καλύτερο οικονομικά...αλλιώς ακολούθα την κ@ύλα....;)

Verde
01/09/2012, 02:41
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..!
τι να πω, δεν είναι ακριβώς πιλοτή..είναι σαν να λέμε μικρό δρομάκι ανάμεσα σε 2 πολυκατοικίες (δίδυμες) με πλακάκι κάτω..εκεί βάζουν όλοι από τις 2 πολυκατοικίες τα μηχανάκια τους..και το βράδι έχει φωτισμό..επίσης παρότι μένω στον 4ο το παράθυρό μου και το μπαλκόνι μου βλέπουν κατευθείαν κάτω..(το ίδιο και οι γλάστρες :D )
πάντως οι πολυκατοικίες έχουν πάρκιν αλλά δε ξέρω κατα πόσον υπάρχει ελεύθερη θέση..και επίσης με πόσα λεφτά το μήνα..

dimzan
01/09/2012, 14:10
πιο φτηνα σου βγαινει να κανεις ασφαλεια κλοπης παρα να πληρωνεις παρκινκ


καλες βολτες :)

Verde
01/09/2012, 16:48
ναι μα έτσι και αλλιώς σκόπευα να κάνω ασφάλεια κλοπής..
ευχαριστώ πολύ :D

KotsosDR
01/09/2012, 18:35
Σαν στυλ μηχανής, προτιμάω On-Off και Naked..Μου αρέσουν μηχανές σαν το Duke, το Dorsoduro, το tdm και το v-strom.Αν είχα το μεγάλο δίπλωμα μία από τις πιο σίγουρες επιλογές μου θα ήταν ένα TDM..



Kανενα απο αυτα που αναφερεις δεν ειναι on-off .. ουτε καν το V strom και ας λενε οτι θελουν οποιοι θελουν ... ον - στρομ-ενος χωματοδρομος ισως , χωρις να το υποτιμαω ....

Verde
01/09/2012, 18:56
καλά δε με ενδιαφέρει και πολύ αν είναι ή δεν είναι on-off τα συγκεκριμένα, απλά ανέφερα κάποια μοντέλα που μου αρέσουν ;)

KotsosDR
01/09/2012, 20:21
καλά δε με ενδιαφέρει και πολύ αν είναι ή δεν είναι on-off τα συγκεκριμένα, απλά ανέφερα κάποια μοντέλα που μου αρέσουν ;)

vERSYS φιλε μου ... θα περασεις καλα μαζι του χεχεχεχε, ζυγισμενο ομορφο και ωραιο , και ως φανατικος kawa-bikers :)

Verde
01/09/2012, 21:59
αν και φιλοσοφική για την ώρα η συζήτηση, προσανατολίζομαι είτε σε versys σε 1 χρόνο με το μεγάλο δίπλωμα, είτε σε aprilia dorsoduro, kawasaki z750r ή ER6N

Verde
03/09/2012, 21:34
Καλησπέρα!σημερα πήρα τη μηχανη και την έφερα πατρα..έχω ένα θέμα.πριν 1μιση μήνα είχα χτυπήσει το δάχτυλο μου παίζοντας μπάσκετ (το διπλανό απο το μικρο στο αριστερό χέρι)...το συμπλεκτάρισμα νομίζω πως το επιβάρυνε.τωρα και το δάχτυλο που είχα χτυπήσει και το μικρο είναι λίγο μουδιασμένα..κάτι σαν το μούδιασμα όταν έχει κρύο που δε νιώθεις πολυ τις άκρες..έχουν περάσει 3 ώρες + απο όταν έφτασα και κάπως έχει καλυτερεύσει..καμία ιδέα;

Bradipous
03/09/2012, 22:56
Καταρχην καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε :D
Για το δαχτυλο καλο θα ηταν να το εβαζες λιγο στον παγο και να μην το κουραζες γενικοτερα. Δεν ειμαι και γιατρος απλα θεωρω πως θα βοηθουσε.

Verde
06/09/2012, 02:25
ευχαριστώ πάρα πολύ!
σήμερα ακόμα νιώθω ένα ψιλο-μούδιασμα..αλλά έχει ελλατωθεί πολύ.
γνωστός μου γιατρός μου είπε ότι είναι νευρικό το θέμα από τον καρπό λόγω της κίνησης στο συμπλεκτάρισμα..
φαντάζομαι με την εξάσκηση θα στρώσει και δε θα με ξαναπιάσει!

και δύο ερωτησούλες: πιστεύετε ότι αξίζει να αγοράσω ρυθμιζόμενες μανέτες;θέλω τον συμπλέκτη πιο μαλακό αλλά δε θέλω να φάω το δίσκο.άρα νομίζω μία μανέτα ρυθμισμένη πολύ πιο κοντά στο γκριπ θα είναι η καλύτερη λύση..
επίσης πιστεύετε ότι αξίζει για μηχανή που θα κρατήσω 11 μήνες να αγοράσω dynojet και αυτή την εξάτμιση (http://www.twobros.com/cgi-bin/shopper?search=action&sku=005-20801&searchstart=0&template=Templates/TBRSearchResult-Simple-Kaw-Ninja250R-FULL-08.html);θα κερδίσω κάτι στη μεταπώληση;

Bradipous
06/09/2012, 08:43
θα κερδίσω κάτι στη μεταπώληση;

Τιποτα απολυτως. Τα βαζεις μονο και μονο γιατι σου αρεσουν, στην μεταπωληση αντε να το δωσεις 100 ευρω παραπανω και παλι δυσκολα. Καλυτερα αμα τα παρεις να τα πουλησεις μετα ξεχωριστα απο το μηχανακι.

TROOPER
06/09/2012, 11:09
δεν πειραζεις τπτ.για να μαλακωσει η μανετα λαδωσε τη ντιζα.
για να βελτιωθει το χερι παγο και καμια μαλαξη με biofreeze θα βοηθουσε.δεν εμπνεει ανησυχια.

καλοταξιδος και παλι!:beer:

Bowleno
06/09/2012, 12:06
Καλησπέρα!σημερα πήρα τη μηχανη και την έφερα πατρα..έχω ένα θέμα.πριν 1μιση μήνα είχα χτυπήσει το δάχτυλο μου (το διπλανό απο το μικρο στο αριστερό χέρι) παίζοντας μπάσκετ ...το συμπλεκτάρισμα νομίζω πως το επιβάρυνε.τωρα και το δάχτυλο που είχα χτυπήσει και το μικρο είναι λίγο μουδιασμένα..κάτι σαν το μούδιασμα όταν έχει κρύο που δε νιώθεις πολυ τις άκρες..έχουν περάσει 3 ώρες + απο όταν έφτασα και κάπως έχει καλυτερεύσει..καμία ιδέα;


Παράμεσος λέγεται το συγκεκριμένο δάκτυλο :D

κατά τα άλλα ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω :beer:

kostas777
06/09/2012, 14:09
και δύο ερωτησούλες: πιστεύετε ότι αξίζει να αγοράσω ρυθμιζόμενες μανέτες;θέλω τον συμπλέκτη πιο μαλακό αλλά δε θέλω να φάω το δίσκο.άρα νομίζω μία μανέτα ρυθμισμένη πολύ πιο κοντά στο γκριπ θα είναι η καλύτερη λύση..

για να το κάνεις αυτό πρέπει να ρυθμίσεις τη ντίζα. έχει δίπλα από τη μανέτα ένα ροδελάκι. ξέσφιξέ το αυτό και στρίψε το διπλανό πάνω στη ντίζα για να χαλαρώσει η μανέτα. για να μην έχει υπερβολικό τζόγο, ρυθμίζεις και από την άλλη μεριά της ντίζας που βρίσκεται συνήθως στη δεξιά πάνω μεριά του κινητήρα (θα δεις ότι κουνιέται όταν πατάς συμπλέκτη). εκεί ξεσφίγγεις τη βίδα που το κρατάει σταθερό και γυρνάς την άλλη που μειώνει τη διαδρομή της και την σφίγγει. θα σου γίνει ή θα σου φαίνεται αρκετά πιο μαλακός και η μανέτα θα είναι πιο κοντά στο γκριπ με μικρότερη διαδρομή.

Verde
08/09/2012, 03:53
καλημέρα..!ευχαριστώ για τις οδηγίες..
προέκυψε πρόβλημα το οποίο δεν είχα δει όταν οδηγούσα τη μηχανή πριν την αγοράσω, καθώς την οδηγούσα μεσημέρι..
εκτός του ότι έχει καεί η λάμπα της μικρής σκάλας (και ουσιαστικά δουλεύει μόνο η πολύ μικρή που είναι ανάμεσα και πάνω από τις 2 λάμπες), όταν επιταχύνω γρήγορα και οι στροφές χτυπάνε 9.000+ η μεγάλη σκάλα σβήνει!
μόλις κόψω λίγο ταχύτητα ανοίγει από μόνη της..
καμία ιδέα;ο τύπος μου έδωσε 6 μήνες γραπτή εγγύηση αλλά τώρα αν είναι κάτι εύκολο και φτηνό δεν ψήνομαι να τρέχω τη μηχανή πάλι Αθήνα..!
Επίσης τα φλας δεν αναβοσβήνουν :confused: παρά μόνο μένουν αναμμένα..:mad:

dimzan
08/09/2012, 13:48
καλημέρα..!ευχαριστώ για τις οδηγίες..
προέκυψε πρόβλημα το οποίο δεν είχα δει όταν οδηγούσα τη μηχανή πριν την αγοράσω, καθώς την οδηγούσα μεσημέρι..
εκτός του ότι έχει καεί η λάμπα της μικρής σκάλας (και ουσιαστικά δουλεύει μόνο η πολύ μικρή που είναι ανάμεσα και πάνω από τις 2 λάμπες), όταν επιταχύνω γρήγορα και οι στροφές χτυπάνε 9.000+ η μεγάλη σκάλα σβήνει!
μόλις κόψω λίγο ταχύτητα ανοίγει από μόνη της..
καμία ιδέα;ο τύπος μου έδωσε 6 μήνες γραπτή εγγύηση αλλά τώρα αν είναι κάτι εύκολο και φτηνό δεν ψήνομαι να τρέχω τη μηχανή πάλι Αθήνα..!
Επίσης τα φλας δεν αναβοσβήνουν :confused: παρά μόνο μένουν αναμμένα..:mad:

προφανως το μηχανακι εχει πειραγμενα ηλεκτρικα. Για αρχη κοιτα τις ασφαλειες και κοιτα αν η πλεξουδα εχει περιεργα περιεργα κοψιματα πουθενα και ενωσεις με μη εργοστασιακες ταινιες . Αν εχει γινει βλακεια στην πλεξουδα ειναι μεγαλο το κοστος και ο μπελας, ειδικα αν ο μηχανικος δεν ειανι γνωστης του μοντελου και παει ψαχνοτνας. Θα σου προτεινα να το πας εκει που το πηρες και να του τα ψαλλεις. Φταις βεβαια 100% επειδη πηρες μηχανακι χωρις να τσεκαρεις οτι αναβουν τα φλας και τα φωτα σωστα. Επρεπε να το τσεκαρεις πριν το παρεις και να του πεις φτιαχτο και το αγοραζω

Bradipous
08/09/2012, 14:21
ο τύπος μου έδωσε 6 μήνες γραπτή εγγύηση αλλά τώρα αν είναι κάτι εύκολο και φτηνό δεν ψήνομαι να τρέχω τη μηχανή πάλι Αθήνα..!
Κατέβα Αθήνα.

Verde
08/09/2012, 16:04
προφανως το μηχανακι εχει πειραγμενα ηλεκτρικα. Για αρχη κοιτα τις ασφαλειες και κοιτα αν η πλεξουδα εχει περιεργα περιεργα κοψιματα πουθενα και ενωσεις με μη εργοστασιακες ταινιες . Αν εχει γινει βλακεια στην πλεξουδα ειναι μεγαλο το κοστος και ο μπελας, ειδικα αν ο μηχανικος δεν ειανι γνωστης του μοντελου και παει ψαχνοτνας. Θα σου προτεινα να το πας εκει που το πηρες και να του τα ψαλλεις. Φταις βεβαια 100% επειδη πηρες μηχανακι χωρις να τσεκαρεις οτι αναβουν τα φλας και τα φωτα σωστα. Επρεπε να το τσεκαρεις πριν το παρεις και να του πεις φτιαχτο και το αγοραζω

αν το παώ εδώ στην πάτρα στην Kawasaki να μου πει τι έχει;πόσα θα μου πάρουν για να το κοιτάξουν;

venumis
08/09/2012, 23:31
Φίλε μου ηρέμησε λίγο, αναφέρεις μοντέλα απο μηχανάκια λες και είναι χρώματα απο σώβρακα.

Καταρχήν τα 2 πρώτα μηχανάκια που είχες δεν τα κράτησες καθόλου να τα μάθεις, ολα στρίβουν, ολα προσφέρουν συγκινήσεις ολα κάπου υπερτερούν και άλλα υστερούν σε κάτι.

Προσωπικά πιστέυω οτι το Ninja που αγόρασες είναι λάθος επιλογή μονο και μόνο για τον σωματότυπο σου.
Δευτερον δεν δοκίμασες κάποια μηχανάκια για να δεις ποιο σου κάνει.
Πιο πριν είχες το beverly, ενα μηχανάκι πόλης με χώρους και ισοροπημένο όσο αφορά γκάζι,φρένο πλαίσιο κτλ.
Το ninja είναι κάτι άλλο,οπως και το vstrom,tdm,versys,ybr,cbf,dorsoduro και τόσα άλλα που σκεφτόσουν.

Δεν κάνει το μηχανάκι καλό τον οδηγό αλλά ο οδηγός κάνει καλό το μηχανάκι.

Ελπίζω στο θέμα δικύκλου στο μέλλον να κρατάς μια πιο σοβαρή στάση.

Με τα παραπάνω δεν σε κατσαδιάζω ούτε σου την λεω, απλά και φιλικά σε συμβουλεύω. Οδηγώ 19 χρόνια μηχανή και πιστέυω οτι κάποια πράγματα τα βλέπω πιο "καθαρά"

Φιλικά..

DimitrisZ
09/09/2012, 01:04
Φίλε μου ηρέμησε λίγο, αναφέρεις μοντέλα απο μηχανάκια λες και είναι χρώματα απο σώβρακα.

Καταρχήν τα 2 πρώτα μηχανάκια που είχες δεν τα κράτησες καθόλου να τα μάθεις, ολα στρίβουν, ολα προσφέρουν συγκινήσεις ολα κάπου υπερτερούν και άλλα υστερούν σε κάτι.

Προσωπικά πιστέυω οτι το Ninja που αγόρασες είναι λάθος επιλογή μονο και μόνο για τον σωματότυπο σου.
Δευτερον δεν δοκίμασες κάποια μηχανάκια για να δεις ποιο σου κάνει.
Πιο πριν είχες το beverly, ενα μηχανάκι πόλης με χώρους και ισοροπημένο όσο αφορά γκάζι,φρένο πλαίσιο κτλ.
Το ninja είναι κάτι άλλο,οπως και το vstrom,tdm,versys,ybr,cbf,dorsoduro και τόσα άλλα που σκεφτόσουν.

Δεν κάνει το μηχανάκι καλό τον οδηγό αλλά ο οδηγός κάνει καλό το μηχανάκι.

Ελπίζω στο θέμα δικύκλου στο μέλλον να κρατάς μια πιο σοβαρή στάση.

Με τα παραπάνω δεν σε κατσαδιάζω ούτε σου την λεω, απλά και φιλικά σε συμβουλεύω. Οδηγώ 19 χρόνια μηχανή και πιστέυω οτι κάποια πράγματα τα βλέπω πιο "καθαρά"

Φιλικά..

Στα 19 χρόνια ομως δεν έμαθες να δινεις μια ευχη για καλοτάξιδο κτλ και αντ αυτου δημιουργείς τυψεις στον πιτσιρικα αμέσως μολις αγόρασε τη μηχανή και παρουσιαστηκε ενα minor προβληματακι... Τις συμβουλές σου αλλη φορα κρατα τες για πριν την αγορα και οχι για μετα καλυτερα...


Verde καλοταξιδος και απο εμενα και παντα ορθιος! Και γαμω την επιλογη έκανες μην ακους κανέναν! Σε ζηλεύω αφάνταστα για το μηχανάκι που πηρες!

Οσο για το προβληματακι οπως σου ειπαν και οι απο πανω, κατεβα αθηνα ριξε ενα κατσαδιασμα... Ας το να στο φτιάξουν και μεχρι να γινει πανε για καφε με κανενα γνωστο σου η καλυτερα καμια γνωστη!:a07: Και επειτα γυριζεις πισω. Μια χαρα βολτιτσα θα κανεις! χαιρετισμους!

Verde
09/09/2012, 02:20
Φίλε μου ηρέμησε λίγο, αναφέρεις μοντέλα απο μηχανάκια λες και είναι χρώματα απο σώβρακα.

Καταρχήν τα 2 πρώτα μηχανάκια που είχες δεν τα κράτησες καθόλου να τα μάθεις, ολα στρίβουν, ολα προσφέρουν συγκινήσεις ολα κάπου υπερτερούν και άλλα υστερούν σε κάτι.

Προσωπικά πιστέυω οτι το Ninja που αγόρασες είναι λάθος επιλογή μονο και μόνο για τον σωματότυπο σου.
Δευτερον δεν δοκίμασες κάποια μηχανάκια για να δεις ποιο σου κάνει.
Πιο πριν είχες το beverly, ενα μηχανάκι πόλης με χώρους και ισοροπημένο όσο αφορά γκάζι,φρένο πλαίσιο κτλ.
Το ninja είναι κάτι άλλο,οπως και το vstrom,tdm,versys,ybr,cbf,dorsoduro και τόσα άλλα που σκεφτόσουν.

Δεν κάνει το μηχανάκι καλό τον οδηγό αλλά ο οδηγός κάνει καλό το μηχανάκι.

Ελπίζω στο θέμα δικύκλου στο μέλλον να κρατάς μια πιο σοβαρή στάση.

Με τα παραπάνω δεν σε κατσαδιάζω ούτε σου την λεω, απλά και φιλικά σε συμβουλεύω. Οδηγώ 19 χρόνια μηχανή και πιστέυω οτι κάποια πράγματα τα βλέπω πιο "καθαρά"

Φιλικά..
1ον)Tι θα πει να ηρεμήσω λίγο που αναφέρω μοντέλα λες και είναι χρώματα από σώβρακα;πειράζει κάποιον;ότι τι δηλαδή;
2ον)Mε έχει βολέψει μια χαρά στο σωματότυπό μου.
3ον)Δεν είπα ότι δεν έστριβαν, είπα ότι εγώ φοβόμουν να τα στρίψω γιατί τους χ-ψ λόγους.
4ον)Mια χαρά σοβαρή είναι η στάση μου εκτός αν πιστεύεις ότι το μηχανάκι το ήθελα καθαρά και μόνο "για να κάνω τη δουλειά μου".Γιατί τότε ναι, με βάση αυτό δεν ήταν σοβαρή η στάση μου.
5ον)Δεκτές οι συμβουλές αλλά I'll pass..

DimitrisZ τύψεις ούτε καν..ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου :D

Τέλος το θέμα με τα φλας ήταν πολύ απλό: τα μπροστά 2 που λείπουν δημιουργούν το πρόβλημα.Θα τα έχω μέσα στη βδομάδα από τον παλιό ιδιοκτήτη..

KotsosDR
09/09/2012, 11:52
1ον)Tι θα πει να ηρεμήσω λίγο που αναφέρω μοντέλα λες και είναι χρώματα από σώβρακα;πειράζει κάποιον;ότι τι δηλαδή;
2ον)Mε έχει βολέψει μια χαρά στο σωματότυπό μου.
3ον)Δεν είπα ότι δεν έστριβαν, είπα ότι εγώ φοβόμουν να τα στρίψω γιατί τους χ-ψ λόγους.
4ον)Mια χαρά σοβαρή είναι η στάση μου εκτός αν πιστεύεις ότι το μηχανάκι το ήθελα καθαρά και μόνο "για να κάνω τη δουλειά μου".Γιατί τότε ναι, με βάση αυτό δεν ήταν σοβαρή η στάση μου.
5ον)Δεκτές οι συμβουλές αλλά I'll pass..

DimitrisZ τύψεις ούτε καν..ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου :D

Τέλος το θέμα με τα φλας ήταν πολύ απλό: τα μπροστά 2 που λείπουν δημιουργούν το πρόβλημα.Θα τα έχω μέσα στη βδομάδα από τον παλιό ιδιοκτήτη..

λογικο μου ακουγεται να μην αναβοσβηνουν τα φλας λωγο απουσιας των μπροστα , αλλα να σβηνει το φως... σαν κατι αλλο μου ακουγεται εμενα .. ελεγξε το καλα ;)

Verde
09/09/2012, 14:41
Σαν τι;Χτύπα μη με λυπάσαι :D

DimitrisZ
09/09/2012, 16:10
λογικο μου ακουγεται να μην αναβοσβηνουν τα φλας λωγο απουσιας των μπροστα , αλλα να σβηνει το φως... σαν κατι αλλο μου ακουγεται εμενα .. ελεγξε το καλα ;)

Aνορθωτης?:lipssealed: