PDA

View Full Version : hornet 600 2007+ η cbf 600 2007



simple76
27/08/2012, 10:23
θελω ενα μηχανακι οικονομικο και να μπορω να παω και μια βολτα ηρεμη, ξερω το ενα ειναι γυμνο και το αλλο οχι, απλα μου αρεσουν και τα δυο και μην ξεχναμε εχουμε και γυναικα , ειναι θεμα να βολευομαστε . τωρα εχω ενα superduke 990, αρα αν εχετε να μου προτηνετε και κατι αλλο ευχαρηστω και συγνωμη για τα ορθογραφικα .:(

jorgevaldano
27/08/2012, 10:32
Αν σου αρέσει να ακούς το μοτέρ να λυσσάει, πάρε το hornet

Αν σου αρέσει η πολύ πιο ήρεμη λειτουργία του μοτέρ (όταν αυτό δίνει την ίδια ροπή με το μοτέρ του hornet παραπάνω) πάρε το cbf

Αν θες προστασία από αέρα (χρήσιμη πάνω από τα 120 και απαραίτητη πάνω από τα 140), πάρε το cbf

Ακόμη καλύτερη επιλογή αφού έρχεσαι από το τέρας 990 είναι v-strom, tdm.

simple76
27/08/2012, 10:37
να σε καλα αδερφε, αν και το v-strom το εχω αποκλεισει λογο v κηνητηρα, τωρα για το tdm καλο οικονομηκο αλλα δεν ξερω θα το σκεφτω και αυτο .παντος να εισαι καλα και παντα ορθιος .αλλα μου αρεσει να λυσσαει το μοτερ αλλα θελω να εχω και προστασια απο αερα, λες με καμια ζελατινα στο hornet να διορθωνετε?

jorgevaldano
27/08/2012, 10:42
Έχω ζελατίνα στο χόρνετ και ΔΕΝ διορθώνεται παρά ελάχιστα. Το μηχανάκι μπορεί κάλλιστα να ταξιδέψει με 160 αλλά η πίεση του αέρα το καθιστά πρακτικά αδύνατο. Ταξίδεψα πρόσφατα με ~140 και..... !#$^&*@%$*!

Αναρωτιέμαι γιατί ο V κινητήρας είναι πρόβλημα για σένα...

simple76
27/08/2012, 10:45
v κινητηρα εχω και τωρα ,κραδασμοι αστα να πανε.(v-strom) σηγουρα οχι αυτους που εχω τωρα αλλα ενα εν σειρα μοτερ ειναι ποιο ηρεμο σε κραδασμους γιαυτο το λεω ,

jorgevaldano
27/08/2012, 10:48
Από τα λίγα που εγώ γνωρίζω, ο V κινητήρας είναι ό,τι καλύτερο όσον αφορά σε κραδασμούς σε δικύλινδρα...

simple76
27/08/2012, 10:50
οχι φιλε μου εχουν κραδασμους σε σχεση με εν σειρα κινητηρες .παντος εχω βρει ενα hornet 2009 4000euro και 1000χιλ ,,

yannis24
27/08/2012, 11:03
απο αυτα τα δυο που προτεινεις εγω λεω το CBF...

simple76
27/08/2012, 11:15
το cbf το βρηκα stock του 2007/12 με 2 χρονια εγγυηση 0 χιλ 5000ευρω αλλα δεν δεχετε ανταλλαγη με το δικο μου :-( πρεπει να πουλησω το δικο μου να εχω λεφτα για να παιξω και εγω μπαλα ποιο ανετα

thanos_s
27/08/2012, 12:54
Έχω ζελατίνα στο χόρνετ και ΔΕΝ διορθώνεται παρά ελάχιστα. Το μηχανάκι μπορεί κάλλιστα να ταξιδέψει με 160 αλλά η πίεση του αέρα το καθιστά πρακτικά αδύνατο. Ταξίδεψα πρόσφατα με ~140 και..... !#$^&*@%$*!

Αναρωτιέμαι γιατί ο V κινητήρας είναι πρόβλημα για σένα...
Εγω κανω 1 φορα το μηνα Αθηνα Θεσσαλονικη με cb1300 και 160-170 σταθερα εθνικη. Με καλο εξοπλισμο δεν εχεις προβλημα.

dmf
27/08/2012, 13:29
Από δικύλινδρο 1000 σε τετρακύλινδρο 600?? Θα φας πολύ ξενέρα :p

jorgevaldano
27/08/2012, 15:37
Από δικύλινδρο 1000 σε τετρακύλινδρο 600?? Θα φας πολύ ξενέρα :p

Ειδικα αν πάρει το hornet θα ξενερώσει πολύ άσχημα.

eBoLaGR
03/09/2012, 12:40
To CBF 1000 δεν το σκεφτεσαι καθολου?

Επειδη και τα 2 τα εχουνε φιλοι μου, μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειναι η μερα με την νυχτα.

Το Hornet δεν εχει πολυ δυναμη στα χαμηλα και "τσιριζει" στα ψηλα, σε αντιθεση με το CBF που εχει ροπη σε ολο το φασμα των στροφων**. Σε ταξιδι, με το CBF εισαι πολυ πιο ανετος και πολυ πιο ξεκουραστος μιας και ο αερας δεν σε απασχολει καθολου, ενω με το Hornet, το σκεφτεσαι να πας με λιγα παραπανω. ( αν και λογικα τα ξερεις απο το ΚΤΜ σου)

Το ενα ειναι πιο ταξιδιαρικο, και το αλλο πιο καφετεριας. Απο την πολυ μικρη εμπειρια μου, θα σου ελεγα πως αν σου αρεσουν τα ταξιδια πηγαινε για CBF. Σε καθε αλλη περιπτωση, Hornet ;)


**Μιλαω παντα για το CBF 1000

nicholas
26/08/2013, 16:33
Για να ξερουμε τι λεμε οφειλω να παραθεσω και την δικια μου γνωμη ως κατοχος αυτη τη στιγμη του CB600F HORNET 09 ABS (41000 χλμ αυτη τη στιγμη στο κοντερ)το οποιο αντικατεστησε το προηγουμενο μου μηχανακι το CBF 600 S 04 ABS (με 84000 χλμ στο κοντερ). ΛΟΙΠΟΝ εχουμε και λεμε:
Για το CBF : εχει εναν πολυ καλο γραμμικο κινητηρα που τραβαει σε ολες τις στροφες και ειναι εντελως απροβληματιστος αν και το συγκεκριμενο μοντελο ειχε καρμυρατερ, ο μετρητης χιλιομετρων μου ειχε δειξει 325 χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο μεχρι να αναψει η λυχνια ρεζερβας (γιατι δεν εχει οργανο ενδειξης σταθμης καυσιμου) με 19λιτρο τεποζιτο.Εχει καλη προστασια απο τον αερα εαν και η ζελατινα του η μαμα ειναι αρκετα μικρη η οποια ακομα και στην πανω θεση της δεν σε καλυπτει πληρως και εχεις σφυριγματα στο κρανος απο στροβυλισμους σε μεγαλες ταχυτητες. Ανετο σχετικα ταξιδι ακομα και με 200 στο κοντερ.Αδυναμος σχετικα κινητηρας (78 hp) για το βαρος της μηχανης που κουραζει ευκολα τα φρενα της.Τα αμορτισερ της ειναι κουραστικα μετα απο καποια χιλιομετρα καθως δεν δεχονται ρυθμισεις (τα μπροστινα) οποτε και περνουν στον κορμο οι ανωμαλιες του δρομου. Μεγαλος ο ογκος της και το βαρος της για μετακινησεις μεσα στην πολη και την κινηση.
Για το Hornet : εχει εναν πολυ καλο κινητηρα δυνατο (102 hp) ο οποιος βγαζει την δυναμη του ψηλα οποτε εαν θες να κινηθεις γρηγορα κρατας ψηλα τις στροφες, εαν παλι θες να κινηθεις χωρις μεγαλες αυξομοιωσεις στην ταχυτητα ο κινητηρας ειναι ικανος με 6η ταχυτητα να σε ανεβασει απο τα 60 χιλιομετρα, εχει δλδ και ροπη χαμηλα και ειχει μια γραμμικη λειτουργια χωρις ξεσπασματα (πανω απο τις 6500 στροφες φυσικα αρχιζει να λυσαει). Εχει καταπληκτικα φρενα (το δικο μου ειναι με ABS οπως και το CBF που ειχα) και το ABS ΘΑ ΣΕ ΓΛΙΤΩΣΕΙ απο πολυ δυσκολες καταστασεις.Δεν κουραζονται σε ολες τις καταστασεις και τις ταχυτητες και παντα θα σε φρεναρει με ασφαλεια σε συνεργασια με τις πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις μπρος πισω που ολοκληρωνουν ενα καλο συνολο.Και οι δυο μηχανες εχουν πολυ καλη γεωμετρια με χαμηλο κεντρο βαρους και μπαινουν πολυ καλα στις στροφες χωρις να προβληματιζουν.(Τα λαστιχα που χρησιμοποιησα και συνηστω στο CBF ηταν τα Batlax bt16 και στο Hornet τα Metzeler M5). Το Hornet εχει μικρο χωρο κατω απο την σελα σε αντιθεση με το CBF το οποιο ομως διεθετε κεντρικο σταντ.Για ταξιδι το Ηornet δεν ειναι και οτι καλυτερο καθως ο αερας κρουσης θα σε κουρασει (κανεις ανετο ταξιδι με ταχυτητες μεχρι 150 σταθερα και μικρο ζελατινακι), αλλα δεν θα αρνηθει να δειξει στο κοντερ 136 χιλιομετρα ψαρωμενος πισω απο το ανυπαρκτο καντραν με πλαινες και πισω βαλιτσες (στην ευθεια εξω απο το Αγρινιο).Οι μετακινησεις μεσα στην πολη ομως για το Hornet ειναι παιχνιδακι καθως περναει απο σημεια που τα παπακια δεν μπορουν. Κοβει πολυ το τιμονι για ελιγμους αναμεσα στην κινηση και εχει την δυναμη ο κινητηρας να σε γλιτωσει απο πολυ επικινδυνες καταστασεις (για οσους ξερουν να χρησιμοποιησουν την δυναμη για ασφαλεια και οχι για "καγκουρια").Το τεποζιτο ειναι και αυτο 19αρι και το μεγιστο που μου εχει δειξει μεχρι στιγμης ο μετρητης μεχρι να αναψει ρεζερβα (αναβοσβηνει η τελευταια παυλα) ειναι 235 χιλιομετρα στην ιδια διαδρομη.

Αυτα εν ολιγης τα γραφω για τους μελλοντικους αναγνωστες καθως φανταζομαι ενα χρονο μετα την αρχικη δημοσιευση θα εχει καταληξει στην επιλογη του την οποια εαν θελει ας μας την γνωστοποιησει μαζι με τις εντυπωσεις του.

AristidisZ
26/08/2013, 16:37
σαν κάτοχος χόρνετ, δε μπορούσα να τα πω καλύτερα από το Νικόλα :a10:

nicholas
26/08/2013, 16:57
σαν κάτοχος χόρνετ, δε μπορούσα να τα πω καλύτερα από το Νικόλα :a10:

:a10::a024:

Joyrider
26/08/2013, 19:18
Επιτελους ακομα ενας που λεει οτι ειναι οκ τα 150 για ταξιδι στο χορνετ
Εννοειται συμφωνω και στα υπολοιπα. Αλλα βαλε αλλα 100 στην τελικη του :lol:

mixalhsCr
26/08/2013, 19:33
Εγω το όριο του ταξιδιού στο ανέβαζω σίγουρα στα 180 ! Στα 200 αρχίζουν για εμένα τα προβλήματα με τον αέρα αν προσπαθήσεις να κρατήσεις αυτήν την ταχύτητα για ώρα καθώς και η κατανάλωση !
Το 150 πάντως ειναι η χρυσή τομή για να κανεις και γρήγορα χιλιόμετρα και οικονομικά με αυτήν την μηχανη!

AristidisZ
26/08/2013, 19:52
Επιτελους ακομα ενας που λεει οτι ειναι οκ τα 150 για ταξιδι στο χορνετ
Εννοειται συμφωνω και στα υπολοιπα. Αλλα βαλε αλλα 100 στην τελικη του :lol:

εγώ στα 150 συνεχόμενα έκανα καμιά βδομάδα να συνέλθω
είμαι 1,85 βέβαια, και δεν έχει φέρινγκ το χορνετάκι μου

hornettrela
26/08/2013, 19:55
+599

power hornet
26/08/2013, 22:18
To CBF 1000 δεν το σκεφτεσαι καθολου?

Επειδη και τα 2 τα εχουνε φιλοι μου, μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειναι η μερα με την νυχτα.

Το Hornet δεν εχει πολυ δυναμη στα χαμηλα και "τσιριζει" στα ψηλα, σε αντιθεση με το CBF που εχει ροπη σε ολο το φασμα των στροφων**. Σε ταξιδι, με το CBF εισαι πολυ πιο ανετος και πολυ πιο ξεκουραστος μιας και ο αερας δεν σε απασχολει καθολου, ενω με το Hornet, το σκεφτεσαι να πας με λιγα παραπανω. ( αν και λογικα τα ξερεις απο το ΚΤΜ σου)

Το ενα ειναι πιο ταξιδιαρικο, και το αλλο πιο καφετεριας. Απο την πολυ μικρη εμπειρια μου, θα σου ελεγα πως αν σου αρεσουν τα ταξιδια πηγαινε για CBF. Σε καθε αλλη περιπτωση, Hornet ;)


**Μιλαω παντα για το CBF 1000
επειδη οπως ειπες δεν εχεις εμπειρια ειναι εντελος αστοχη αυτο που ειπες οτι το δευτερο ειναι καφετεριας,μια χαρα τα ταξιδια του τα κανει το χορνετ.

power hornet
26/08/2013, 22:28
ας μιλησω και εγω για το χορνετ μιας που ειμαι κατοχος και εχουν περασει δυο χορνετ απο τα χερια μου ενα του 00 και ενα τωρα κουτα το πηρα του 2010.
λοιπον το χορνετ εχει αρκετη ροπη ειναι πολυ ποιο καλο απο το cbf.
αμα το πας σε καλο μηχανικο που ξερει οπως ο δικος μου με μερικα κολπακια απο χαμηλα λυσαει το χορνετ,ο ηχος του κινητηρα ειναι φοβερος ακομα και με την μαμα εξατμιση εγω πλεον την αλλαξα εβαλα mivv double gun.
εχω βαλει ενα μασκακι της ermax που κανει δουλεια για το υψος μου 1.77 κοβει αερα και με ενα καλο κρανος μαρκας arai η shoei που εχουν αποδειξει οτι ειναι φοβερα κρανη δεν θα εχεις θεμα με τον αερα ανετα τα 150 τα πας.

οσο αφορα τα ταξιδια γιατι ενας ποιο πανω ειπε οτι το χορνετ ειναι την καφετεριας,να πληροφορησω και οποιος θελει ας ανατρεψει και στα ταξιδιωτικα που εχω ανεβασει φωτο,περυσι πηγα δικαβαλο φουλ φορτωμενο εξωτερικο ιταλια γερμανια και λιγο ελβετια,εκανα 3,800χλμ σε δυο εβδομαδες και δεν μασησε μια το χορνετ.

τωρα αμα εισαι τυπος του δεν παλευω με τον αερα και θα προτιμουσες να μην τρωως συνεχεια ξυλο εσυ και η κοπελια σου γιατι πρεπει να κοιταξεις και αυτο αμα την παλευει παρε το cbf θα κανει και αυτο την δουλεια του.

nicholas
29/08/2013, 14:44
Επιτελους ακομα ενας που λεει οτι ειναι οκ τα 150 για ταξιδι στο χορνετ
Εννοειται συμφωνω και στα υπολοιπα. Αλλα βαλε αλλα 100 στην τελικη του :lol:

Θεωρω οτι το 150 ειναι το ιδανικο νουμερο για να καλυψεις μεγαλες αποστασεις με καλη αναλογια ταχυτητας-καταναλωσης.
Φυσικα και η τελικη ταχυτητα του θα ειναι μεγαλυτερη, αφου καταφερε το δικο μου Hornetακι full φορτωμενο και με εμενα επανω απο τα 110 κιλα να μας ταξιδεψει στα 136 χλμ/ωρα (καποιος που ζυγιζει 75 κιλα εχει λιγοτερες αντιστασεις :winka:)
298351

mixalhsCr
29/08/2013, 15:13
Το hornet σου έχει 136 τελική ;

AristidisZ
29/08/2013, 15:15
Το hornet σου έχει 136 τελική ;

μ.ο. προφανώς θα εννοεί :p

Πάντως άλλο πράμα ότι το hornet μπορεί να κάνει ταξίδι, άλλο να το αγοράσει κάποιος για να κάνει ταξίδια ;)

mixalhsCr
29/08/2013, 15:26
μ.ο. προφανώς θα εννοεί :p

Πάντως άλλο πράμα ότι το hornet μπορεί να κάνει ταξίδι, άλλο να το αγοράσει κάποιος για να κάνει ταξίδια ;)

Συμφωνώ

Joyrider
29/08/2013, 15:45
Οκ αν λες για μ.ο. πασο, αλλα να μην ανεβαζε αλλο περα απο τα 136 περιεργο μου φαινεται.
Ελα να χτιζουμε σβερκο οι υπολοιποι :p

nicholas
29/08/2013, 16:35
Το hornet σου έχει 136 τελική ;
Παιδια για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ,ειπα οτι τοσο αντεξα εγω πανω στην μηχανη καθως ειχα ψαρωσει πισω απο το ανυπαρκτο fairing και τα χτυπηματα του αερα στους ωμους εναλαξ μου επαιζαν το τιμονι οποτε αναγκαστηκα να μην το ρισκαρω παραπανω, αφου ημουν και πληρως φορτωμενος. Αυτο ειπα αρχικα και απο τοτε δεν μπηκα στο τρυπακι να ανοιξω ξανα τοσο πολυ το μηχανακι καθως οι Ελληνικοι δρομοι δεν ειναι και οι καταλληλοτεροι καθως στους δρομους δεν υπαρχουν "οδηγοι με παιδεια" τετοια που θα μας επιτρεψει ως "μηχανοβιοι" να δοκιμασουμε τα ορια της μηχανης μας με την οποια "ασφαλεια" θα θελαμε.
Απο την αλλη το θεωρω και λιγο ανουσιο καθως η μηχανη η συγκεκριμενη μου κανει τα κεφια και σε μικροτερες ταχυτητες.