PDA

View Full Version : Neos



Yannis P
27/08/2012, 10:36
Kalnmera sas.
Eimai veos sto blog kai sxetika veos me tis moto.
Priv 22 xrovia eixa gia ligo kairo (eutixws) eva RD250 kai meta peira eva episns 2nd hand AR125.

Epeidn dev exw kaBalisei moto gia peripou 20 xrovia, ektws apo kapoies fores se diakopes pou voikiaza kava vespaki, agorasa ena hondaki cbf 125, to veo modelo kai to paralamBavw snmera.
Pisteuw va ekava kaln epilog. BaiBaia eimai ligo psulos, 1.90, alla ap'oti eida me Boleuei mia xara. Pisteuw va me Boleuei kai sto odngnma.

Av mporeite va mou peite posa xlmtra prepei va krataei to strosnmo kai ti va prosexw tha sas eimouv polu eunomov. H honda leei 500 xlmtra kai oxi apotoma ksekinimata kai epitaxuvseis.
Mporw va Balw 2o atomo pisw, mexrn posn taxutnta prepei va avaptnsw, ti benzina va Bazw ( 95ara n 100ara ) klp.

Euxaristw Polu kai sorry av sas zalisa.

sniper
27/08/2012, 10:46
Βάζε κανονική βενζίνη.

Βάζε όσους θες επάνω αλλά στα 500 πρώτα χλμ να ανοίγεις το γκάζι έτσι ώστε να μην ζορίζεται η μηχανή. Αν είσαι δικάβαλος βέβαια, θα σέρνεσαι..

Επίσης, πρόσεχε τα πρώτα 1000 χλμ (που θα κάνεις το πρώτο, δωρεάν (ισχύει ακόμα αυτό ελπίζω), σέρβις) λάστιχα, φρένα κλπ μέχρι να στρώσουν όλα. Δεν θέλει στρώσιμο μόνο το μοτέρ (που δεν θέλει αλλά κάνε αυτό που σου λένε).

Yannis P
27/08/2012, 17:23
Se euxristw polu file.
Gia to service tha to rwtnsw aurio pou tha perasw apo ekei, giati dev mou exouv pei tipota. Kala pou mou tou eipes.
Gia to pou tha to paw gia to prwto service tha dw, thelei psaksimo. Bebaia dev exw empistosuvn sta perissotera magazakia. Opoies suvtnrnseis mporw tha tis kavw movos mou. Exw zntnsei va mou dwsouv kai to technical manual. (H Honda Japan leei oti av kapoios to thelei mporei va to zntnsei apo tov polntn.) Mnpws exei kapoios va proteivei kava kalo magazi?
Xilia Euxaristw gia tnv Bontheia

MikeG
27/08/2012, 17:57
Προσπάθησε να γράφεις ελληνικά & όχι greeklish

sniper
27/08/2012, 19:28
Se euxristw polu file.
Gia to service tha to rwtnsw aurio pou tha perasw apo ekei, giati dev mou exouv pei tipota. Kala pou mou tou eipes.
Gia to pou tha to paw gia to prwto service tha dw, thelei psaksimo. Bebaia dev exw empistosuvn sta perissotera magazakia. Opoies suvtnrnseis mporw tha tis kavw movos mou. Exw zntnsei va mou dwsouv kai to technical manual. (H Honda Japan leei oti av kapoios to thelei mporei va to zntnsei apo tov polntn.) Mnpws exei kapoios va proteivei kava kalo magazi?
Xilia Euxaristw gia tnv Bontheia

Oso eisai sthn eggyhsh na tin phgaineis se eksousiodotimeno, tha mplekseis an soy symvei kati.

Yannis P
11/10/2012, 23:12
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Συγγνώμη που άργησα να σας απαντήσω, αλλά βλέπεις άδειες, ένα μήνα, μετά δουλειά, τρέξιμο κλπ.
Όσο για τα greeklish, χμμ, λίγο δύσκολο, αλλά θα το προσπαθήσω, στο κάτω κάτω έχεις δίκιο, Έλληνες είμαστε, Ελληνικά πρέπει να γράφουμε.
Τελικά το CBFακι είναι τέλειο. Του έχω κάνει περίπου 2200 χλμ και δεν με έχει πουλήσει πουθενά. Το έχω κατάευχαριστηθεί. Από κατανάλωση, απίστευτη, από 1,77 λίτρα έως 1,96 λίτρα ανά 100 χλμ.

karellen
11/10/2012, 23:25
[...] Από κατανάλωση, απίστευτη, από 1,77 λίτρα έως 1,96 λίτρα ανά 100 χλμ.
Τόσο λίγο;:confused:

Yannis P
11/10/2012, 23:42
Ναι φίλε. Κάθε φορά το αφήνω σχεδόν να αδειάσει, το γεμίζω φουλ και πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, που νομίζω ότι δεν κλέβει στην ποσότητα, τουλάχιστον πολύ, γιατί στην ποιότητα είναι σωστοί.

Οπότε οι υπολογισμοί μου είναι αρκετά ακριβείς.

Βέβαια δεν το έχω πάει για αρκετά χλμ (πάνω από 100χλμ ευθείας) στην εθνική με τέρμα γκάζι για να δω ποσό θα κάψει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω και θα σου πω. Η μηχανή είναι 125 κυβικά.

daz
11/10/2012, 23:55
Ναι φίλε. Κάθε φορά το αφήνω σχεδόν να αδειάσει, το γεμίζω φουλ και πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, που νομίζω ότι δεν κλέβει στην ποσότητα, τουλάχιστον πολύ, γιατί στην ποιότητα είναι σωστοί.

Οπότε οι υπολογισμοί μου είναι αρκετά ακριβείς.

Βέβαια δεν το έχω πάει για αρκετά χλμ (πάνω από 100χλμ ευθείας) στην εθνική με τέρμα γκάζι για να δω ποσό θα κάψει.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω και θα σου πω. Η μηχανή είναι 125 κυβικά.

Δε χρειάζεται να το αφήνεις να αδειάσει. Δες πόσα λίτρα βάζεις και πόσα χλμ έκανες απ' την τελευταία φορά που το φούλαρες και υπολόγισε. Δεν είναι καλό να το αφήνεις να φτάσει στο τέρμα, ειδικά με τις βενζίνες που έχουμε.