PDA

View Full Version : Κάτι πρέπει να γίνει με τους μπινέδες με Xenon



Σελίδες : [1] 2 3

vaska
27/08/2012, 11:01
Γαμώ τις κwλο κινεζιές που πουλάνε τα κwλομάγαζα ντε και καλά τύπου xenon.

Χτες τα είδα όλα ή για την ακρίβεια ξαφνικά είδα μπροστά μου έναν λευκό τοίχο από φως. Είναι που ξέρω τον δρόμο (το καλοκαίρι τον κάνω 3 φορές την εβδομάδα) και δεν έφυγα στη στροφή.
Παίδες χέστηκα πάνω μου λέμε. Σταμάτησα τη μηχανή γύρισα και ακολούθησα τον μπάσταρδο με το Κόρντομπα 15ετίας. Τον σταμάτησα πιο κάτω και τον ρώτησα αν ήξερε ότι τα φώτα του τυφλώνουν.
Η απάντηση "στ' αρχίδια μου, εγώ να βλέπω και οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν" (και το παρεάκι μέσα να ξεκαρδίζεται στα γέλια με την εξυπνάδα του φίλου τους), ήταν όλα τα λεφτά και δείχνει τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας μαλάκας που θεωρεί το αυτοκίνητο προέκταση του πουλιού του. Και τώρα που τέλειωσαν τα λεφτά και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε αυτοκίνητο ας βάλουμε πάνω την πούλια και τον αυγερινό να δείξουμε τη μαγκιά μας.

Το θέμα δεν τελείωσε εκεί, έφυγα μπροστά και συνέχισα για Πάτρα μιας κι ερχόμενος λίγο πριν είχα δει μπλόκο τροχαίας. Τους βρήκα κι εν συντομία τους εξήγησα τι έγινε. Τα παιδιά ευγενέστατα μου είπαν έχουμε βγει για κράνη και άλλωστε δεν έχουμε όργανο να μετρήσουμε τα φώτα. Όμως μου είπαν θα τον σταματήσουν μιας και τα φώτα τα ελέγχει το ΚΤΕΟ και με τα φώτα που τους περιέγραψα αποκλείεται να έχει περάσει.
Σκατά δηλ στην απόλυτη διάθεση του κάθε μαλάκα να ρυθμίσει την δέσμη.

Πολλές φορές η οδήγηση βράδυ είναι κουραστική λόγω του φαινομένου Xenon, αλλά αυτό το χθεσινό ήταν απίστευτο. Όπως σας το είπα, τείχος από λευκό φως και η τροχαία έχει βγει για κράνη, και δεν έχουν και το κατάλληλο όργανο να μετρήσουν και άσε μας τώρα ρε φίλε να γράψουμε 50 κλήσεις για κράνη να πάμε για ύπνο.

Μαζί με τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση και τη μέθη, ίσως από τα πιο επικίνδυνα φαινόμενα των ΝοεΕλληνικών δρόμων.

sniper
27/08/2012, 11:08
Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός.

jorgevaldano
27/08/2012, 11:09
Μαζί με τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση και τη μέθη, ίσως από τα πιο επικίνδυνα φαινόμενα των ΝοεΕλληνικών δρόμων.

ξέχασες το πέρασμα με κόκκινο και τέρμα γκάζι ;)

Panoskl
27/08/2012, 11:18
Θέλεις να μου πεις ότι δεν ξέρει ο κινέζος κατασκευαστής και δεν τηρεί τις προδιαγραφές;

Αυτοί που δεν ξέρουν είναι οι άσχετοι στις αυτοκινητοβιομηχανίες που σχεδιάζουν κάτι BMW, FORD, HONDA, VW, LEXUS και που βάζουν φακούς και ειδικά κάτοπτρα και συστήματα ρύθμισης για να πέρνουν τα χρήματα του κοσμάκη.

Στις δε χώρες του υπαρκτού πολιτισμού που σου κόβουν τον ποπό αν βάλεις XENON σε μηχανάκι, οι αστυνομικοί το κάνουν επειδή ζηλεύουν που δεν έχουν κι αυτοί ΧΕΝΟΝ.

Έτσι για να ξέρουμε γιατί λέμε.

Σοβαρά τώρα, σκεφτόμουν πώς περνάνε από τα τελωνεία όλες αυτές οι μαϊμούδες Philips, Siemens κλπ κλπ αλλά μου τράβηξα μια φάπα και σταμάτησα να σκέφτομαι.

Και μια ανακοίνωση της Bosch για όσους επιμένουν να μην βάζουν ότι κι ότι αλλά προτιμάνε τα "επώνυμα" Xenon τα οποία μπορεί και να χρυσοπληρώνουν.

http://www.bosch.gr/content/language1/pw/pw_CaSe_971.htm#

spyro
27/08/2012, 11:22
+ όσα

byron
27/08/2012, 11:25
Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός.

+990

Sapadak
27/08/2012, 11:33
Προφανως φορουσε τα λαθος Κελβιν :lol:

nassosxlvbros
27/08/2012, 11:45
Πότε θα βγω στη γύρα με καμιά σφεντόνα δε ξέρω....:evil:

vaska
27/08/2012, 11:49
Πριν από λίγο έκλεισα το τηλέφωνο, μιλούσα με διοικητή της τροχαίας Πάτρας, μου είπε το ξέρουν το πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να ελέγξουν τα οχήματα στον δρόμο παρά μόνο μέσω ΚΤΕΟ.
Εγώ με το μικρό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι είναι ευκολότερο και αποδοτικότερο να γράφεις για κράνος από το να βάζεις το αυτοκίνητο στα 10 μέτρα και να κάνεις μετρήσεις κλπ.

Τες πα μαλακίες να περνάει η ώρα όπως και με όλα τα υπόλοιπα σκατά που συναντάμε καθημερινά στους δρόμους μας.

vaska
27/08/2012, 11:52
Πότε θα βγω στη γύρα με καμιά σφεντόνα δε ξέρω....:evil:

Ναι γεια σου ήταν το πρώτο που σκέφτηκα.

nikos_abel
27/08/2012, 11:55
Προφανως φορουσε τα λαθος Κελβιν :lol:

:lol
Και βλέπω τύπο μελαμψό με αμάνικο μπλουζάκι κολλητό παραλλαγής που άφηνε το κάτω μέρος από το τεράστιο μπυροκοίλι σε δημόσια θέα, κοντοκάβαλο κάπρι χακί με μιλιτέρ τσέπες, σαγιονάρα λαϊκής θεοβρώμικη και λυωμένη, να κάθεται με χάρη εμφανίζοντας τη σχισμή του υδραυλικού του καλυπτόμενη ελάχιστα απο ένα σώβρακο KLAVIN CLEIN.


Αυτό ήταν το (πολύ όμως) λόου των διακοπών μου.

spyrakos35
27/08/2012, 12:14
την πάτησες από αμάξι εεε?

τι να πω και εγώ που την πάτησα από παπί......

byron
27/08/2012, 12:22
την πάτησες από αμάξι εεε?

τι να πω και εγώ που την πάτησα από παπί......

Μάλλον αυτός (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124647) θα ήταν...:D

thanos_s
27/08/2012, 12:46
Δυστυχως το προβλημα ειναι υπαρκτο, και δεν προκειται να γινει Τιποτα.

spyrakos35
27/08/2012, 12:48
απλά αν δεν το βιώσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις.....
νομιζα οτι το φουζουρού έχει καντήλια για φώτα....
ασε που τον είχα πίσω μου και ενώ απομακρυνόμουν, όλο και σε κάποιο φανάρι με έπιανε (ταπα το παπί ο φούστης)


ΙΔΕΑ....
μπορούμε να τους βάζουμε αυτοκόλητα στα φανάρια τους,

"ΕΙΜΑΙ ΓΑΙΔΑΡΟΣ - ΕΧΩ ΞΕΝΟΝ ΣΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ"

fantacid
27/08/2012, 12:48
Όταν τα λέω εγώ γίνομαι κακός.

αλλιος εισαι ο πιο καλος ανθρωπας θες να μας πεις!!!

καποιος να μας μεταφερει στα ανεκδοτα με τον τοτο παρακαλω!
:bawl:

TROOPER
27/08/2012, 12:49
+990

και αλλα 1000

sniper
27/08/2012, 12:54
αλλιος εισαι ο πιο καλος ανθρωπας θες να μας πεις!!!

καποιος να μας μεταφερει στα ανεκδοτα με τον τοτο παρακαλω!
:bawl:

Φυσικά.

Το ότι εσύ, περιέργως πως, εξημερώθηκες δεν σημαινει ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι σε ημιάγρια κατάσταση.

:smokin:

fantacid
27/08/2012, 13:13
Φυσικά.

Το ότι εσύ, περιέργως πως, εξημερώθηκες δεν σημαινει ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι σε ημιάγρια κατάσταση.

:smokin:

καποιοι ομως παραμενουν σε αγρια κατασταση κ τρωνε ακομα μπανανες!

sniper
27/08/2012, 13:15
καποιοι ομως παραμενουν σε αγρια κατασταση κ τρωνε ακομα μπανανες!

A έχεις γνωρίσει τον TROOPER, ΟΚ ένα δίκιο το έχεις.

fantacid
27/08/2012, 13:26
κ σενα εχω γνωρισει ...... αν κ προσπαθω να το ξεχασω) οποτε παλι δικιο εχω!

vaska
27/08/2012, 13:30
Ρε θ' αφήσετε τις γνωριμίες να οργανώσουμε καμία νυχτερινή με σφεντόνες να λύσουμε το πρόβλημα??

:D

sniper
27/08/2012, 13:31
κ σενα εχω γνωρισει ...... αν κ προσπαθω να το ξεχασω) οποτε παλι δικιο εχω!

Σωστό κι αυτό.

MG-KTiNoS
27/08/2012, 14:15
Χτες τα είδα όλα ή για την ακρίβεια ξαφνικά είδα μπροστά μου έναν λευκό τοίχο από φως. Είναι που ξέρω τον δρόμο (το καλοκαίρι τον κάνω 3 φορές την εβδομάδα) και δεν έφυγα στη στροφή.
Παίδες χέστηκα πάνω μου λέμε. Σταμάτησα τη μηχανή γύρισα και ακολούθησα τον μπάσταρδο με το Κόρντομπα 15ετίας. Τον σταμάτησα πιο κάτω και τον ρώτησα αν ήξερε ότι τα φώτα του τυφλώνουν.
Η απάντηση "στ' αρχίδια μου, εγώ να βλέπω και οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν" (και το παρεάκι μέσα να ξεκαρδίζεται στα γέλια με την εξυπνάδα του φίλου τους), ήταν όλα τα λεφτά και δείχνει τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας μαλάκας που θεωρεί το αυτοκίνητο προέκταση του πουλιού του. Και τώρα που τέλειωσαν τα λεφτά και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε αυτοκίνητο ας βάλουμε πάνω την πούλια και τον αυγερινό να δείξουμε τη μαγκιά μας.


Σου ξαναλέω...
Το Μπλάκωσες ?
Όχι!
Άρα?
Αυτός γελάει κι εσύ βγάζεις το ΄άχτι σου στο φλόρουμ...
Άμα έκει που έλεγε στα @@, του έσπαγες 5 6 δόντια με την εντουρομπότα θα το ξανάλεγε?
Όχι !
Άσε που τώρα εσύ θα γέλαγες κι αυτός θα έκλεγε στο κόρντοβα . τζι αρ...!
Κι εσύ πάλι ερώτηση που έκανες ...
-το ξέρεις ότι τα φώτα σου...
Φυσικά το ξέρει λες ότι δεν του άναψαν 200000 φώτα από απέναντι ως τώρα ?

MG-KTiNoS
27/08/2012, 14:18
Τα παιδιά ευγενέστατα μου είπαν έχουμε βγει για κράνη και άλλωστε δεν έχουμε όργανο να μετρήσουμε τα φώτα. Όμως μου είπαν θα τον σταματήσουν μιας και τα φώτα τα ελέγχει το ΚΤΕΟ και με τα φώτα που τους περιέγραψα αποκλείεται να έχει περάσει.
Σκατά δηλ στην απόλυτη διάθεση του κάθε μαλάκα να ρυθμίσει την δέσμη.

Πω πως το πες αυτό ???
Ελέγχει το ΚΤΕΟ ???????????

:lol::bawl::lol:

vaska
27/08/2012, 17:20
Σου ξαναλέω...
Το Μπλάκωσες ?
Όχι!
Άρα?
Αυτός γελάει κι εσύ βγάζεις το ΄άχτι σου στο φλόρουμ...
Άμα έκει που έλεγε στα @@, του έσπαγες 5 6 δόντια με την εντουρομπότα θα το ξανάλεγε?
Όχι !
Άσε που τώρα εσύ θα γέλαγες κι αυτός θα έκλεγε στο κόρντοβα . τζι αρ...!
Κι εσύ πάλι ερώτηση που έκανες ...
-το ξέρεις ότι τα φώτα σου...
Φυσικά το ξέρει λες ότι δεν του άναψαν 200000 φώτα από απέναντι ως τώρα ?

Έχω σταματήσει να κάνω τσαμπουκάδες στο δρόμο. Κότα πες, είδα κάποτε σιδερικό από το πουθενά και χέστηκα πες, έχω οικογένεια πες, ότι θες πες, άλλωστε δεν με έπαιρνε, τουλούμι στο ξύλο θα με κάνανε (5 ήταν μαζί με τον οδηγό και σεβαστών διαστάσεων).


Μην δίνετε τέτοιες συμβουλές, να πιαστεί στα χέρια με έναν άγνωστο και αν αυτός του βγάλει τίποτα και του αφήσει καμιά ζημιά εσύ θα είσαι αυτός που θα τρέχεις και θα πληρώνεις τις ζημιές και τους γιατρούς; Μετά θα είμαστε εδώ όλοι μαζί στο "φλόρουμ" όπως λες και θα λέμε πως έχει ξεφύγει η κατάσταση στην Ελλάδα.

Vaska τώρα στο θέμα σου, ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν ρύθμισε σωστά την θέση των φώτων του είναι αρκετά επίνδυνο αυτό, τώρα στο θέμα που ψάχνεις να βρεις μια λύση στο πρόβλημα αυτό δεν θα βρεις. Ούτε ΚΤΕΟ ούτε τροχαία ούτε τίποτα έτσι θα συνεχίσουν να οδηγάνε όλοι.

Σήμερα έγινα 45 κι επισήμως, οπότε συμβουλές τέτοιου είδους περνάνε πρώτα από πολλά φίλτρα και μετά φτάνουν στον εγκέφαλο. Για την ιστορία πάντως η δέσμη που έβγαζε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι μπορούσε να ρυθμιστεί σωστά.

bulmont
27/08/2012, 17:25
Έχω σταματήσει να κάνω τσαμπουκάδες στο δρόμο. Κότα πες, είδα κάποτε σιδερικό από το πουθενά και χέστηκα πες, έχω οικογένεια πες, ότι θες πες, άλλωστε δεν με έπαιρνε, τουλούμι στο ξύλο θα με κάνανε (5 ήταν μαζί με τον οδηγό και σεβαστών διαστάσεων).



Σήμερα έγινα 45 κι επισήμως, οπότε συμβουλές τέτοιου είδους περνάνε πρώτα από πολλά φίλτρα και μετά φτάνουν στον εγκέφαλο. Για την ιστορία πάντως η δέσμη που έβγαζε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν νομίζω ότι μπορούσε να ρυθμιστεί σωστά.


Μωρή κότα, σε παραλία, είπα σε τέσσερις σφίχτες, να βάλουν το
μπαλάκι από τις ρακέτες στο βάθος του πρωκτού τους............
Δεν το έβαλαν, απλά πήγαν παραπέρα να παίξουν........................














Αλλιώς θα τους το 'βαζα εγώ...................................

vaska
27/08/2012, 17:28
Μωρή κότα, σε παραλία, είπα σε τέσσερις σφίχτες, να βάλουν το
μπαλάκι από τις ρακέτες στο βάθος του πρωκτού τους............
Δεν το έβαλαν, απλά πήγαν παραπέρα να παίξουν........................



Αλλιώς θα τους το 'βαζα εγώ...................................

Ρε μάστορα εσύ δεν πιάνεσαι, είσαι Ζούπερμαν από μόνος σου χωρίς να υπολογίσουμε και την κοτσίδα.

bulmont
27/08/2012, 17:38
Ρε μάστορα εσύ δεν πιάνεσαι, είσαι Ζούπερμαν από μόνος σου χωρίς να υπολογίσουμε και την κοτσίδα.

Ανοιξε το κινητό σου ρε χαμένε......

Red Rider
27/08/2012, 17:41
Σου ξαναλέω...
Το Μπλάκωσες ?
Όχι!
Άρα?
Αυτός γελάει κι εσύ βγάζεις το ΄άχτι σου στο φλόρουμ...
Άμα έκει που έλεγε στα @@, του έσπαγες 5 6 δόντια με την εντουρομπότα θα το ξανάλεγε?
Όχι !
Άσε που τώρα εσύ θα γέλαγες κι αυτός θα έκλεγε στο κόρντοβα . τζι αρ...!
Κι εσύ πάλι ερώτηση που έκανες ...
-το ξέρεις ότι τα φώτα σου...
Φυσικά το ξέρει λες ότι δεν του άναψαν 200000 φώτα από απέναντι ως τώρα ?

Σωστά,ξύλο και πληκτρολόγιο..είμαστε πολύ καλοί και στα δύο.

Και εδώ που τα λέμε τί να πρωτοκοιτάξει η τροχαία,θόρυβο-καυσαέρια-φιμέ-ξένον κλπ παράνομες μετατροπές...

Ατέρμονες συζητήσεις....

fantacid
27/08/2012, 17:47
Σου ξαναλέω...
Το Μπλάκωσες ?
Όχι!
Άρα?
Αυτός γελάει κι εσύ βγάζεις το ΄άχτι σου στο φλόρουμ...
Άμα έκει που έλεγε στα @@, του έσπαγες 5 6 δόντια με την εντουρομπότα θα το ξανάλεγε?
Όχι !
Άσε που τώρα εσύ θα γέλαγες κι αυτός θα έκλεγε στο κόρντοβα . τζι αρ...!
Κι εσύ πάλι ερώτηση που έκανες ...
-το ξέρεις ότι τα φώτα σου...
Φυσικά το ξέρει λες ότι δεν του άναψαν 200000 φώτα από απέναντι ως τώρα ?

....ειπε το κιτνος.
εκλεισε το μοτο φλορουμ.γρ κ ανοιξε το μποντιμπιλντινγκ.γρ!

vaska
27/08/2012, 18:33
Ανοιξε το κινητό σου ρε χαμένε......

ΣΟΡΥ φιλαράκι τώρα το πήρα χαμπάρι ότι ήταν κλειστό

TROOPER
28/08/2012, 10:08
A έχεις γνωρίσει τον TROOPER, ΟΚ ένα δίκιο το έχεις.

δεν εχω ανεβει ακομα στη μπανανια ρε.

PortisHead
28/08/2012, 10:40
Μιας και το πρόβλημα δεν προκειται να λυθει (οπως και οι ελευθερες εξατμισεις , οι αυτοσχεδιοι αγωνες κλπ κλπ)
να ρωτησω κατι.
Οταν κινεισαι νυχτα στην εθνικη , και ερχεται αντιθετα νταλικα με ΟΛΑ αναμενα (μην μου πει κανεις οτι δεν του εχει συμβει)
τι κανει ? Καρφωνεται σαν τον χάνο μεσα στα φώτα του άλλου ?
Ο κανόνας ειναι :
Ειτε xenon κινεζικα , ειτε προβολια νυχτερινα Paris-Dakar , ειτε 450.000 lumen της Hella απο το Μήτσο με το 43 το Scania (προφερεται Σαραντατρίο)....
οταν κατι μας στραβωνει απο απεναντι , καρφώνουμε το βλέμα οσο πιο δεξια και χαμηλα μπορουμε στην λωρίδα μας.
Απλα απο ηλίθιο ενστικτο ο ανθρωπος καρφώνεται σε αυτο που τον στραβώνει....σαν τον λαγο.

Οταν βγειτε με τις σφεντονες....καντε μια ανκοινωση στο φορου πρωτα ναι ?
:look:

nassosxlvbros
28/08/2012, 10:49
Έτοιμος είμαι....;)267011

Allst@rf
28/08/2012, 11:29
και που να οδηγουσατε καμια 11αρια ωρες την ημερα...:hypnotize

:owned:

teogtp
28/08/2012, 11:51
Εχουμε και εξελιξη στο θεμα....δεν ειναι μονο οι καφροι με τα φωτα εχουμε και τους μ@λ@κες με τα λειζερ.
Προχθες βραδι κατεβαζα την οικογενεια απο το χωριο και ξαφνικα απο το πουθενα με τυφλωναν καποιοι με τα κωλολειζερ.
Παραλιγο να φουνταριζα το αμαξι στο γκρεμο στη Γκροπα (Μεσοχωρα) ,οποιος περασε απο εκει ξερει τι εστι γκρεμος....

vaska
28/08/2012, 12:26
και που να οδηγουσατε καμια 11αρια ωρες την ημερα...:hypnotize

:owned:

Αγάπη τι έγινε και συμφωνείς με τον παλιάνθρωπα στην υπογραφή σου???? Αγοράσαμε αγροτεμάχια με θέα και σε γωνία???

:D:D

DimitrisZ
28/08/2012, 13:34
Εχουμε και εξελιξη στο θεμα....δεν ειναι μονο οι καφροι με τα φωτα εχουμε και τους μ@λ@κες με τα λειζερ.
Προχθες βραδι κατεβαζα την οικογενεια απο το χωριο και ξαφνικα απο το πουθενα με τυφλωναν καποιοι με τα κωλολειζερ.
Παραλιγο να φουνταριζα το αμαξι στο γκρεμο στη Γκροπα (Μεσοχωρα) ,οποιος περασε απο εκει ξερει τι εστι γκρεμος....

Eγω μένω στο Ψάρο στη γκρόπα που λες... Μεσοχώρα δεν υπάρχει εδω κοντα... ειναι μετα το Βαθύρεμα και παω στοιχημα οτι εσυ ήσουν μεσοχωρα στον γκρεμουδάκο διπλα απο το ποταμι και το lazer να φανταστω χτυπούσε απο το απέναντι χωριό το Αρματολικό εε?? Με εχουν χτυπησει και εμενα με πρασινο lazer απο κει και τους εκανα χαβα! Εσβηνα τα φωτα του αυτοκινητου και δεν με εβλεπαν να με χτυπησουν.

Αν παλι οντως σε χτυπησαν με λειζερ στην Γκρόπα η οποια ειναι 2 χιλιομετρα απο το Ψαρο Στουρναραίϊκων πηγαινοντας προς μεσοχωρα-αρτα τοτε εκει επρεπε να τους δειρεις με καποιον τροπο..

Και για να καταλαβαινουν και οι υπολοιποι τι εστι Γκροπα...
267018
267020
267019

Kαι δυστυχώς οι φωτος που ειναι στο ιντερνετ δεν δειχνουν το ποσο αποτομος γκρεμος ειναι... εντελως καθετος και αν πεσεις απο κει μπορει να κανεις κανα 10λεπτο να φτασεις κατω! (που λεει ο λογος) παιζει να ξεπερνα τα 800μετρα απο τον χωματοδρομο εως το τερμα του γκρεμου κατω στο ρεμα!

Τα 3 εικονισματακια τα βλεπετε στην τελευταία εικόνα?? Το καθενα εχει και μια τρομακτική ιστορια απο πισω του... Ο πρωτος θανατος εγινε κοντα 20χρονια πισω οταν ο οδηγος ΙΧ κοιμηθηκε (απ οσο λενε) στο τιμονι και επεσε απο την αποτομη πλαγιά!

Ο δευτερος θανατος ηταν διπλος και αποτελεσε αυτοκτονία! Οταν ο πατερας ενως μωρου 1χρονου πιθανον δεν αντεξε (παλι απ οσα ακουγονται) καποια συζυγικα προβληματα, ενα ξημερωμα πηρε το αμάξι του εχοντας το παιδι στο πισω καθισμα και ετρεχε με 120χλμ (καθως στην τελευταια φωτο που ξεκινα ο χωματοδρομος προηγουμενως εχει μια σχετικη ανυφορικη ευθεια στην οποια μπορεις να επιταχυνεις) και εκανε εσκεμενη βουτια θανατου στο απολυτο κενο 800+μετρων!!!
Εκεινο το πρωινο ημουν ξυπνιος και περιμενα να δω τον ηλιο να ανατελει οταν τον ειδα να περνα του σκοτωμου εξω απο το σπιτι μου στο Ψαρο. 2 χιλιομετρα παραπερα ειναι η φονικη Γκροπα... Μετα εμαθα και τα κακα μαντατα..

Ο τριτος θανατος πριν περιπου 4 χρονια ηταν μια περιεργη αυτοκτονια μιας μανας κοντα στα 40, οταν αυτη παρκαρε το αμαξι της διπλα στα 2 αλλα εικονισματακια και με αναμενη μηχανη και την πορτα του οδηγου, αφησε το αυτοκινητο στην ακρη, κατεβηκε και πηδηξε και αυτη στο κενο στην τελευταια βουτια της ζωης της...

Εδω και 2 χρονια περιπου εχει κατασκευαστει σηραγγα η οποια παρακαμπτει τη γκροπα γι αυτο και μου φαινεται οτι ο φιλος δεν περασε απο Τη Γκροπα εκεινη τη βραδια που τον χτυπουσαν με το λειζερ.

Παρ ολα αυτα η γκροπα εχει μια μαγευτική θεα και ειναι ενα πανεμορφο φαράγγι το οποίο δυστυχως δεν ειναι διάσημο στη χωρα μας προς επισκεψη... Συνιστω σε ολους τους μηχανοβιους να το επισκεφθουν και να μην περασουν απο την σηραγγα και το παρακαμψουν. Μπορειτε να παρετε τον παλιο δρομο. Παραμενει ακομα ανοιχτος

Εδω και ενα βιντεο αλλα δεν δειχνει πολυ απο γκροπα. στο 04:45 μονο κανει μια γυρα η καμερα και παλι δεν δειχνει το σημειο της αποτομης εντελως καθετης πλαγιάς.
http://www.youtube.com/watch?v=AsBGdS40_dU

teogtp
28/08/2012, 13:38
Ημουν λιγο πριν μπω στα τουνελ με κατευθυνση προς Στουρναρεικα....

DimitrisZ
28/08/2012, 13:46
Ημουν λιγο πριν μπω στα τουνελ με κατευθυνση προς Στουρναρεικα....

Ευτυχως δεν ησουν στη Γκροπα τελικα! Ετσι και σου εκαναν εκει μαλακια και στραβοτιμονιαζες θα ησασταν χαμενοι ολη η οικογενεια. Οχι οτι αλλου σε αυτο το οδικο δικτυο ειναι καλα βεβαια.. Παντου γκρεμο εχει απο τη στιγμη που το υψομετρο ξεπερνα τα 1500 μετρα σε αυτες τις οροσειρες.

MG-KTiNoS
28/08/2012, 13:58
Χτες τα είδα όλα ή για την ακρίβεια ξαφνικά είδα μπροστά μου έναν λευκό τοίχο από φως. Είναι που ξέρω τον δρόμο (το καλοκαίρι τον κάνω 3 φορές την εβδομάδα) και δεν έφυγα στη στροφή.
Παίδες χέστηκα πάνω μου λέμε. Σταμάτησα τη μηχανή γύρισα και ακολούθησα τον μπάσταρδο με το Κόρντομπα 15ετίας. Τον σταμάτησα πιο κάτω και τον ρώτησα αν ήξερε ότι τα φώτα του τυφλώνουν.
Η απάντηση "στ' αρχίδια μου, εγώ να βλέπω και οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν" (και το παρεάκι μέσα να ξεκαρδίζεται στα γέλια με την εξυπνάδα του φίλου τους), .




....ειπε το κιτνος.
εκλεισε το μοτο φλορουμ.γρ κ ανοιξε το μποντιμπιλντινγκ.γρ!


Σωστά,ξύλο και πληκτρολόγιο..είμαστε πολύ καλοί και στα δύο.

Και εδώ που τα λέμε τί να πρωτοκοιτάξει η τροχαία,θόρυβο-καυσαέρια-φιμέ-ξένον κλπ παράνομες μετατροπές...

Ατέρμονες συζητήσεις....


ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ....
:wave2:

GFawkes
28/08/2012, 14:09
Ξυλο...ξυλο...και λιγο σεξ.....


http://www.youtube.com/watch?v=bQ_1t9gcrH8&feature=fvwrel

kiloMeater
28/08/2012, 14:13
Οταν πηρα το VFR, ο παππους του ειχε βαλει xenon και στα 4 προβολια.... argh...
ηταν περηφανος για αυτο, οτι ειχε δωσει ενα σκασμο λεφτα και ηταν καλης ποιοτητας κτλ..
Η αληθεια ειναι οτι δεν τα βρισκω ιδιαιτερα ενοχλητικα, δεν εχουν μεγαλη διαχυση

Αν ηταν στο χερι μου, δεν θα τα ειχα βαλει, και σιγουρα οχι στη μεγαλη σκαλα (αχρηστο εως αρνητικο γιατι για να κανεις σινιαλο πλεον...)
Απο την αλλη, δεν πειραζει και πολυ αν ειμαι περισσοτερο αισθητος στο δρομο ως διτροχο...
Σε 4τροχο δεν το δικαιολογω με την καμια παντως

vaska
28/08/2012, 14:20
Κορίτσια ηρεμήστε, δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση. Έγραψα τι μου συνέβη και πως αντέδρασα εγώ. Προφανώς κάποιος άλλος θα αντιδρούσε διαφορετικά. Μη μαλλιοτραβιέστε λοιπόν για το τπτ.
Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ότι ο vaska δεν την έχει τόοοοσο μεγάλη να την βγάλει έξω και ν' αρχίσει τις βουρδουλιές :D:D

MG-KTiNoS
28/08/2012, 14:30
Ξυλο...ξυλο...και λιγο σεξ.....


http://www.youtube.com/watch?v=bQ_1t9gcrH8&feature=fvwrel


Να σε πω…

Εμένα δεν με πειράζει που δεν τον πλάκωσε (τον καταλαβαίνω) αλλά αύριο που θα προκαλέσει ατύχημα ποιος θα φταίει?
-αυτός που είναι κάφρος
-το υπουργείο που δεν έχει λάβει μέτρα.
-η αστυνομία που λέει ότι να ναι
Ή εμείς που ενώ ξέραμε ότι είναι επικίνδυνος και ότι δεν υπάρχει κανένας να τον σταματήσει δεν του κοπανήσαμε το κεφάλι στα κωλοφάναρα ώσπου να σπάσουν και τα δύο.
Γιατί ο τύπος καλά έχει βολευτεί και χαχανίζει με το βόλεμα του και μ εμάς που του σε τελική τον ανεχόμαστε και μάλιστα συμβιβαζόμαστε και με την ιδέα ότι κάποιο στιγμή το ατύχημα θα γίνει και είμαστε και εντάξει μ αυτό….
Αλλά κι αυτό μπορώ να το καταλάβω μάλλον δεν θα είμαι εγώ, ούτε ο φίλος μου…
Για άλλους κληρώνει ΠΑΝΤΑ !
(ώσπου να έρθει η σειρά μας)

GFawkes
28/08/2012, 14:34
Το ξυλο - ξυλο πηγαινε αναμεσα στα τελευταια σχολια σου και των "ειρηνιστων'....


το τι κανει ο καθενας - για να τοποθετηθω λιγο πιο σοβαρα- ειναι προσωπικη του υποθεση.

Εγω γενικα ειμαι πιο επιθετικος τυπος-μαλλον θα τσαμπουκαλευομουν, αλλος θα του κατεβαζε το καθρεπτη...
ο Βασκας το πηγε τυπολατρικα και ειδοποιησε την "αρμοδια αρχη" η οποια το "κατεγραψε" σοβαρα το περιστατικο κοκ....

γιαυτο ο τοπος αυτος ονομαζεται μπ@##$%%% και οχι χωρα.

Υ.Γ.

Δεν ειμαι εναντια στα ξενον, οπως και στο οτιδηποτε-ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΩΣΤΑ....

MG-KTiNoS
28/08/2012, 14:35
Κορίτσια ηρεμήστε, δεν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση. Έγραψα τι μου συνέβη και πως αντέδρασα εγώ. Προφανώς κάποιος άλλος θα αντιδρούσε διαφορετικά. Μη μαλλιοτραβιέστε λοιπόν για το τπτ.
Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι ότι ο vaska δεν την έχει τόοοοσο μεγάλη να την βγάλει έξω και ν' αρχίσει τις βουρδουλιές :D:D

Υπάρχουν και υποκατάστατα....

http://www.troktikaras.com/2010/06/blog-post_7374.html

:lol:

Red Rider
28/08/2012, 14:43
Να φανταστώ οτι γράφετε απο το κινητό,καθισμένοι στα παγκάκια της πλατείας χαζέυοντας τα νικελώμένα παπάκια σας?:)

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα,είναι δυνατόν να προτείνετε σωματική βία?Τουλάχιστον για τέτοιους λόγους,οι δρόμοι θα είχαν μετατραπεί σε πεδίο μάχης.
Και ποιός είναι αυτός που θα κρίνει κάποιον,και θα ασκήσει βία πάνω του?..για τα φανάρια του..?
Μήν πιθηκολογείτε..

OldMan
28/08/2012, 14:56
οταν κατι μας στραβωνει απο απεναντι , καρφώνουμε το βλέμα οσο πιο δεξια και χαμηλα μπορουμε
Το΄παθα με την Σκλεναρίκοβα...;)

MG-KTiNoS
28/08/2012, 15:06
Να φανταστώ οτι γράφετε απο το κινητό,καθισμένοι στα παγκάκια της πλατείας χαζέυοντας τα νικελώμένα παπάκια σας?:)

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα,είναι δυνατόν να προτείνετε σωματική βία?Τουλάχιστον για τέτοιους λόγους,οι δρόμοι θα είχαν μετατραπεί σε πεδίο μάχης.
Και ποιός είναι αυτός που θα κρίνει κάποιον,και θα ασκήσει βία πάνω του?..για τα φανάρια του..?
Μήν πιθηκολογείτε..

Εγώ Dax….
:D


υγ
Οι δρόμοι είναι πεδίο μάχης μόνο που είναι νεκροί είναι οι πεζοί και τα μηχανάκια...
Σόρρυ αλλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ζωά, αλλά με ανθρώπους. Νεο-Έλληνες!
:)

Panoskl
28/08/2012, 15:20
Να φανταστώ οτι γράφετε απο το κινητό,καθισμένοι στα παγκάκια της πλατείας χαζέυοντας τα νικελώμένα παπάκια σας?:)

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα,είναι δυνατόν να προτείνετε σωματική βία?Τουλάχιστον για τέτοιους λόγους,οι δρόμοι θα είχαν μετατραπεί σε πεδίο μάχης.
Και ποιός είναι αυτός που θα κρίνει κάποιον,και θα ασκήσει βία πάνω του?..για τα φανάρια του..?
Μήν πιθηκολογείτε..

+όσα θέλεις. Το έχω ξαναγράψει και αλλού.

Όχι στην αυτοδικία. Ναι στα νόμιμα μέσα.

Δώστον στην τροχαία να του κόψει-ράψει ένα κουστουμάκι.

Όχι στη λογική του cowboy εκδικητή.

MG-KTiNoS
28/08/2012, 15:23
Γαμώ τις κwλο κινεζιές που πουλάνε τα κwλομάγαζα ντε και καλά τύπου xenon.

Χτες τα είδα όλα ή για την ακρίβεια ξαφνικά είδα μπροστά μου έναν λευκό τοίχο από φως. Είναι που ξέρω τον δρόμο (το καλοκαίρι τον κάνω 3 φορές την εβδομάδα) και δεν έφυγα στη στροφή.
Παίδες χέστηκα πάνω μου λέμε. Σταμάτησα τη μηχανή γύρισα και ακολούθησα τον μπάσταρδο με το Κόρντομπα 15ετίας. Τον σταμάτησα πιο κάτω και τον ρώτησα αν ήξερε ότι τα φώτα του τυφλώνουν.
Η απάντηση "στ' αρχίδια μου, εγώ να βλέπω και οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν" (και το παρεάκι μέσα να ξεκαρδίζεται στα γέλια με την εξυπνάδα του φίλου τους), ήταν όλα τα λεφτά και δείχνει τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας μαλάκας που θεωρεί το αυτοκίνητο προέκταση του πουλιού του. Και τώρα που τέλειωσαν τα λεφτά και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε αυτοκίνητο ας βάλουμε πάνω την πούλια και τον αυγερινό να δείξουμε τη μαγκιά μας.

Το θέμα δεν τελείωσε εκεί, έφυγα μπροστά και συνέχισα για Πάτρα μιας κι ερχόμενος λίγο πριν είχα δει μπλόκο τροχαίας. Τους βρήκα κι εν συντομία τους εξήγησα τι έγινε. Τα παιδιά ευγενέστατα μου είπαν έχουμε βγει για κράνη και άλλωστε δεν έχουμε όργανο να μετρήσουμε τα φώτα. Όμως μου είπαν θα τον σταματήσουν μιας και τα φώτα τα ελέγχει το ΚΤΕΟ και με τα φώτα που τους περιέγραψα αποκλείεται να έχει περάσει.
Σκατά δηλ στην απόλυτη διάθεση του κάθε μαλάκα να ρυθμίσει την δέσμη.

Πολλές φορές η οδήγηση βράδυ είναι κουραστική λόγω του φαινομένου Xenon, αλλά αυτό το χθεσινό ήταν απίστευτο. Όπως σας το είπα, τείχος από λευκό φως και η τροχαία έχει βγει για κράνη, και δεν έχουν και το κατάλληλο όργανο να μετρήσουν και άσε μας τώρα ρε φίλε να γράψουμε 50 κλήσεις για κράνη να πάμε για ύπνο.

Μαζί με τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση και τη μέθη, ίσως από τα πιο επικίνδυνα φαινόμενα των ΝοεΕλληνικών δρόμων.


Νόμιμα μέσα και ΚΤΕο τρέχουν μερικοί να πληρώσουν ακόμα δεν έγιναν....
:sick:

vaska
28/08/2012, 16:23
Επειδή μάκρυνε το νήμα κοινώς πλατειάζει η κουβέντα και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του ας το τελειώσουμε εδώ. Μια κουβέντα έκανα διαπιστώνοντας κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι ότι φαινόμενο Xenon έχει εξαπλωθεί πολύ και μάλιστα σε επικίνδυνο βαθμό. Επίσης την ανείπωτη μαλακία του Ελληναρά χρήστη των δημόσιων δρόμων.
Τα περί Ράμπο, ΚΔΟΑ, σερίφηδων και αυτοδικίας ας τα αφήσουμε καλύτερα στην άκρη. Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να σε κάνουν να μαζευτείς και να μην τσαμπουκαλευτείς , μπορεί ας πούμε να κουβαλάς το παιδί σου μαζί σου και να φοβάσαι την όποια στραβή, μπορεί ας πούμε να σου έρθουν θύμησες από παλιότερο σακατιλίκι σε τσαμπουκά στον δρόμο (που ακόμα πληρώνεις) και να μην θες να το προχωρήσεις, μπορεί να είσαι απλά κοτούλα στρουμπουλή ή χίλια δύο άλλα μπορεί. Ο κάθε ένας μας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και κατ' επέκταση αντίδρασης.
Έπραξα όπως εγώ νόμιζα καλύτερα, υπέδειξα στην τροχαία τον παραβάτη και του ευχήθηκα "καλά ξεμπερδέματα" αφού τον σταμάτησαν για έλεγχο. Κάτι μου λέει ότι δεν ξεμπέρδεψε αναίμακτα και ότι θα ξανασκεφτεί πολύ όταν θα ξανανάψει τον γαμωδιακόπτη από τα γαμώφωτά του.

:wave2::wave2:

MG-KTiNoS
28/08/2012, 16:30
:wave2:

http://www.ccfb.eu/images/curriculum/bullwhip.jpg


:lol:

vaska
28/08/2012, 16:38
:wave2:

http://www.ccfb.eu/images/curriculum/bullwhip.jpg


:lol:

Που τη βρήκες αυτή τη φωτογραφία μου???? Αμάν νισάφι πιά, το ένοχο παρελθόν μου με κυνηγάει ακόμα!!!!!!!!

:D

astroman76
28/08/2012, 17:06
μονο στην Ελλαδα

Χενον
σαβγουφερ στο τερμα ολλες τις ωρες!
προβολια ομηχλης μετα τις 8 το βραδυ
εξατμησεις που ουτε σε τρακντει δεν θα περναγανε
ταχητητες που αγηζουν τα 100 σε περιοχες που θα επερεπε να ειναι 2-30 μαχ!!!!

ανηπαρκτη αστηνομευση!!!!

Εχω γηρησει τον Δυτικο κοσμο σαν αυτο το πραγμα δεν ειπαρχει, οκ ισως καπως στην Ναπολη ...

SVX
28/08/2012, 21:57
Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να σε κάνουν να μαζευτείς και να μην τσαμπουκαλευτείς , μπορεί ας πούμε να κουβαλάς το παιδί σου μαζί σου και να φοβάσαι την όποια στραβή, μπορεί ας πούμε να σου έρθουν θύμησες από παλιότερο σακατιλίκι σε τσαμπουκά στον δρόμο (που ακόμα πληρώνεις) και να μην θες να το προχωρήσεις, μπορεί να είσαι απλά κοτούλα στρουμπουλή ή χίλια δύο άλλα μπορεί. Ο κάθε ένας μας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και κατ' επέκταση αντίδρασης.


1. http://www.youtube.com/watch?v=UizY_QLIbCA

2. http://www.youtube.com/watch?v=AI-VY5cC2jk

3. http://www.youtube.com/watch?v=u2zgr_Gg11U

:cry:

vaska
28/08/2012, 22:27
1. http://www.youtube.com/watch?v=UizY_QLIbCA

2. http://www.youtube.com/watch?v=AI-VY5cC2jk

3. http://www.youtube.com/watch?v=u2zgr_Gg11U

:cry:

Κουφάλα μέσα στο μυαλό μου ήσουν????

MG-KTiNoS
28/08/2012, 23:58
Κουφάλα μέσα στο μυαλό μου ήσουν????

σαχλαμάρες....
:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=eFEf6Q7DZFQ

GFawkes
29/08/2012, 09:24
εδω σας εχω....

http://www.youtube.com/watch?v=pwuCJznewFw


ξυλο μετα μουσικης!!!

Παρακαλειται ο Predator να μην σχολιασει.

SHOOTER045
14/06/2013, 00:01
Γαμώ τις κwλο κινεζιές που πουλάνε τα κwλομάγαζα ντε και καλά τύπου xenon.

Χτες τα είδα όλα ή για την ακρίβεια ξαφνικά είδα μπροστά μου έναν λευκό τοίχο από φως. Είναι που ξέρω τον δρόμο (το καλοκαίρι τον κάνω 3 φορές την εβδομάδα) και δεν έφυγα στη στροφή.
Παίδες χέστηκα πάνω μου λέμε. Σταμάτησα τη μηχανή γύρισα και ακολούθησα τον μπάσταρδο με το Κόρντομπα 15ετίας. Τον σταμάτησα πιο κάτω και τον ρώτησα αν ήξερε ότι τα φώτα του τυφλώνουν.
Η απάντηση "στ' αρχίδια μου, εγώ να βλέπω και οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούν" (και το παρεάκι μέσα να ξεκαρδίζεται στα γέλια με την εξυπνάδα του φίλου τους), ήταν όλα τα λεφτά και δείχνει τον τρόπο που σκέφτεται ο μέσος Έλληνας μαλάκας που θεωρεί το αυτοκίνητο προέκταση του πουλιού του. Και τώρα που τέλειωσαν τα λεφτά και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε αυτοκίνητο ας βάλουμε πάνω την πούλια και τον αυγερινό να δείξουμε τη μαγκιά μας.

Το θέμα δεν τελείωσε εκεί, έφυγα μπροστά και συνέχισα για Πάτρα μιας κι ερχόμενος λίγο πριν είχα δει μπλόκο τροχαίας. Τους βρήκα κι εν συντομία τους εξήγησα τι έγινε. Τα παιδιά ευγενέστατα μου είπαν έχουμε βγει για κράνη και άλλωστε δεν έχουμε όργανο να μετρήσουμε τα φώτα. Όμως μου είπαν θα τον σταματήσουν μιας και τα φώτα τα ελέγχει το ΚΤΕΟ και με τα φώτα που τους περιέγραψα αποκλείεται να έχει περάσει.
Σκατά δηλ στην απόλυτη διάθεση του κάθε μαλάκα να ρυθμίσει την δέσμη.

Πολλές φορές η οδήγηση βράδυ είναι κουραστική λόγω του φαινομένου Xenon, αλλά αυτό το χθεσινό ήταν απίστευτο. Όπως σας το είπα, τείχος από λευκό φως και η τροχαία έχει βγει για κράνη, και δεν έχουν και το κατάλληλο όργανο να μετρήσουν και άσε μας τώρα ρε φίλε να γράψουμε 50 κλήσεις για κράνη να πάμε για ύπνο.

Μαζί με τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση και τη μέθη, ίσως από τα πιο επικίνδυνα φαινόμενα των ΝοεΕλληνικών δρόμων.

αν και δεν ειμαι της τροχαιας,προσφατα εγραψα εναν για μη κανονικο φωτισμο ειχε φωτα τυπου ξενον απο κινεζια μερια,δεν ειναι μεγαλο το προστιμο αλλα εχει αφαιρεση σε ολα για 10 ημερες και ο κ.ο.κ λεει τα εξης-θετει σε κυκλοφορια οχημα του οποιου τα φωτα ειναι αλλου χρωματος απο αυτα που οριζει ο κατασκευαστης-οκ?μηπως οι συναδελφοι δεν το ηξεραν?η κατι αλλο?να ξερετε μεχρι και εκεινα τα καγκουροφωτακια-πιτσιλιθρες ΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ-γιατι παραπλανουν τους απεναντι.εγω ξερω αυτο-οποιος δεν οδηγαει μοτοσυκλετα δεν μπορει να σκεφτει και να φερει τον εαυτο του πανω σε μια σελα μοτοσυκλετας,δεν υπολογιζει τα μηχανακια,δεν τους αφηνει χωρο στα φαναρια,δεν τους χαιρεταει και πολλα αλλα
εν προκειμενη με τα φωτα και το κτεο,ξερουμε ολοι πολυ καλα τι παιχνιδια παιζονται στο κτεο,και να εντοπισαν τα φωτα του τον περασαν με τη σημειωση να τα διορθωσει-σιγα μην το εκανε-θα παει την επομενη φορα με αλλαγμενες λαμπες και θα τον περασουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ και πριν παει σπιτι θα βαλει τις πουστολαμπες του

SHOOTER045
14/06/2013, 00:17
απο κει και περα ολα τα φορτηγα που γεμιζουν φωτα λαμπες,η καθε τι ειδους οχημα το οποιο βαζει ο ιδιοκτητης του φωτακι κεραιας-για να δειξει ποσο ουφο ειναι,φωτακια πιτσιλιθρων και νεον τυπου wanna be fust and the furious IT IS UNLEGAL ok?αλλιως τα εργοστασια γιατι να μην τα βαλουν αυτα τα παραπανω φωτα?χαζοι ειναι?εαν δεχτειτε κατι τετοιο και κινδυνεψετε οχι για του πεους τον χαβα η γιατι δεν πατε τον γειτονα που τα εβαλε,παιρνετε αρ κυκλοφοριας,κανετε ενα τηλ στο 100 και με απλα λογια περιγραφετε αυτο που ειδατε και συνεβη-οχημα ταδε με φωτα απροσδιοριστου χρωματος και σχηματος και εντασης,κοντεψε να με βγαλει απο τον δρομο καθως δεν εβλεπα στο χ χλμ της εθνικης οδου η στην διασταυρωση ταδε.αυτα για οτιδηποτε αλλο ειδοποιηστε με

vaska
14/06/2013, 00:33
Ευχαριστούμε που μας άνοιξες τα μάτια, ελπίζω πριν κανας μπετόβλακας με όλη την οζραμ πάνω στο μπουδρ3λο του μας κλείσει το σπίτι.

SHOOTER045
14/06/2013, 00:40
αν θελετε θα σας πω και ποιο αρθρο ειναι ακριβως-δεν το θυμαμαι τωρα απ εξω,ειπαμε δεν ειμαι στην τροχαια,κοβω κλησεις οταν χρειαζεται και οταν πρεπει-η ερμηνεια του ειναι ομως οπως την περιεγραψα ποιο πανω
στα πολιτισμενα κρατη οτι κυκλοφορει απο αξεσουαρ,απο αντηλιακες μεμβρανες αυτοκινητων,προφυλακτηρες κλπ μεχρι αξεσουαρ μοτο εξατμισεις κλπ παιρνουν εγκριση τυπου π.χ το περιβοητο TUV στην γερμανια,ο εισαγωγεας παιρνει το αντικειμενο παει σε αυτον τον οργανισμο τον δοκιμαζουν τον τεσταρουν και αν ειναι οκ μπορει να βγει στην αγορα,εδω δεν συμβαινει αυτο,ο καθενας φερνει και πουλαει οτι θελει
τα τελωνεια δεν ελεγχουν οπως πρεπει τι ερχεται,και αν ειναι καταλληλο
το υπουργειο εμποριου εισπρατει και αυτο αλλα δεν ελεγχει οπως θα επρεπε τι ερχεται στην χωρα και αν ειναι καταλληλο
ο εφ.ετ και το ιν.κα μονο με ειδη διατροφης και καποια χριστουγεννιατικα λαμπακια εχουν ασχοληθει και τιποτα αλλο

spyrakos35
14/06/2013, 05:44
αν θελετε θα σας πω και ποιο αρθρο ειναι ακριβως-δεν το θυμαμαι τωρα απ εξω,ειπαμε δεν ειμαι στην τροχαια,κοβω κλησεις οταν χρειαζεται και οταν πρεπει-η ερμηνεια του ειναι ομως οπως την περιεγραψα ποιο πανω
στα πολιτισμενα κρατη οτι κυκλοφορει απο αξεσουαρ,απο αντηλιακες μεμβρανες αυτοκινητων,προφυλακτηρες κλπ μεχρι αξεσουαρ μοτο εξατμισεις κλπ παιρνουν εγκριση τυπου π.χ το περιβοητο TUV στην γερμανια,ο εισαγωγεας παιρνει το αντικειμενο παει σε αυτον τον οργανισμο τον δοκιμαζουν τον τεσταρουν και αν ειναι οκ μπορει να βγει στην αγορα,εδω δεν συμβαινει αυτο,ο καθενας φερνει και πουλαει οτι θελει
τα τελωνεια δεν ελεγχουν οπως πρεπει τι ερχεται,και αν ειναι καταλληλο
το υπουργειο εμποριου εισπρατει και αυτο αλλα δεν ελεγχει οπως θα επρεπε τι ερχεται στην χωρα και αν ειναι καταλληλο
ο εφ.ετ και το ιν.κα μονο με ειδη διατροφης και καποια χριστουγεννιατικα λαμπακια εχουν ασχοληθει και τιποτα αλλο

εδώ φίλε μου είναι όλο το κόλπο......

από την στιγμή που πωλούνται νομιμότατα στα μαγαζιά, πληρώνω φπα κλπ κλπ (στο κράτος), έρχεσαι μετά εσύ (εκπρόσωπος του κράτους) και με γράφεις???

τι τα αφήνεις να πωλούνται τότε ρε μάγκα (το κράτος)???


disclaimer
α. είμαι κατά των μη γνήσιων ξένον και γω αλλά εδώ υπάρχει μία (ακόμα) ανωμαλία στο σύστημα
β. το παραπάνω ισχύει και για εξατμίσεις κλπ κλπ

McGyver
14/06/2013, 06:32
στα πολιτισμενα κρατη οτι κυκλοφορει απο αξεσουαρ,απο αντηλιακες μεμβρανες αυτοκινητων,προφυλακτηρες κλπ μεχρι αξεσουαρ μοτο εξατμισεις κλπ παιρνουν εγκριση τυπου π.χ το περιβοητο TUV στην γερμανια,ο εισαγωγεας παιρνει το αντικειμενο παει σε αυτον τον οργανισμο τον δοκιμαζουν τον τεσταρουν και αν ειναι οκ μπορει να βγει στην αγορα,εδω δεν συμβαινει αυτο,ο καθενας φερνει και πουλαει οτι θελει
τα τελωνεια δεν ελεγχουν οπως πρεπει τι ερχεται,και αν ειναι καταλληλο
το υπουργειο εμποριου εισπρατει και αυτο αλλα δεν ελεγχει οπως θα επρεπε τι ερχεται στην χωρα και αν ειναι καταλληλο
ο εφ.ετ και το ιν.κα μονο με ειδη διατροφης και καποια χριστουγεννιατικα λαμπακια εχουν ασχοληθει και τιποτα αλλο

Αν μιλάμε για road legal accessories :winka:.
Επίσης, αν ένα αξεσουάρ έχει έγκριση τύπου από κράτος μέλος της ΕΕ (απ' όσο θυμάμαι) θεωρείται εγκεκριμένο παντού.


εδώ φίλε μου είναι όλο το κόλπο......

από την στιγμή που πωλούνται νομιμότατα στα μαγαζιά, πληρώνω φπα κλπ κλπ (στο κράτος), έρχεσαι μετά εσύ (εκπρόσωπος του κράτους) και με γράφεις???

τι τα αφήνεις να πωλούνται τότε ρε μάγκα (το κράτος)???

disclaimer
α. είμαι κατά των μη γνήσιων ξένον και γω αλλά εδώ υπάρχει μία (ακόμα) ανωμαλία στο σύστημα
β. το παραπάνω ισχύει και για εξατμίσεις κλπ κλπ

Μάστορη, το ότι πωλούνται δε σημαίνει πως επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν σε δημόσιο δρόμο.
Μπορεί ο άλλος να θέλει ένα set HIDs για να κάνει σήματα Μορς στους εξωγήινους όταν βρίσκεται στη κορφή του βουνού με το 4Χ4.

Λίγο μυαλό θέλει και σεβασμό προς τους άλλους.

McGyver
14/06/2013, 06:37
Κι έτσι για την ιστορία, είχα HIDs και στο 125άρι και στο 1050.

Στην πρώτη περίπτωση ήμουν κι εγώ από αυτούς τους μαλάκες που έβαζαν Xenon σε συμβατικά κάτοπτρα.
Ευτυχώς τότε (2006-7) ήμαστε λίγοι...

Το 1050 έχει projector φανάρια και τα HIDs ήταν μετρημένα και ρυθμισμένα σωστά, δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.

Στο VFR (και πριν στο ΤΑ) τα HIDs απλά ποτέ δε με απασχόλησαν ως πιθανή μετατροπή.

:wave2:

spyrakos35
14/06/2013, 06:43
Μάστορη, το ότι πωλούνται δε σημαίνει πως επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν σε δημόσιο δρόμο.
Μπορεί ο άλλος να θέλει ένα set HIDs για να κάνει σήματα Μορς στους εξωγήινους όταν βρίσκεται στη κορφή του βουνού με το 4Χ4.
Λίγο μυαλό θέλει και σεβασμό προς τους άλλους.


Κι έτσι για την ιστορία, είχα HIDs και στο 125άρι και στο 1050.
Στην πρώτη περίπτωση ήμουν κι εγώ από αυτούς τους μαλάκες που έβαζαν Xenon σε συμβατικά κάτοπτρα.
Ευτυχώς τότε (2006-7) ήμαστε λίγοι...


έτσι

οπότε καταλαβαίνεις οτι η περίπτωση που αναφέρομαι εγώ είναι αυτή με τα Xenon σε συμβατικά κάτοπτρα

McGyver
14/06/2013, 06:44
Κι έτσι για την ιστορία, είχα HIDs και στο 125άρι και στο 1050.
Στην πρώτη περίπτωση ήμουν κι εγώ από αυτούς τους μαλάκες που έβαζαν Xenon σε συμβατικά κάτοπτρα.
Ευτυχώς τότε (2006-7) ήμαστε λίγοι...


έτσι

Έτσι είναι καλύτερα :D...

Bowleno
14/06/2013, 08:17
εδώ φίλε μου είναι όλο το κόλπο......

από την στιγμή που πωλούνται νομιμότατα στα μαγαζιά, πληρώνω φπα κλπ κλπ (στο κράτος), έρχεσαι μετά εσύ (εκπρόσωπος του κράτους) και με γράφεις???

τι τα αφήνεις να πωλούνται τότε ρε μάγκα (το κράτος)???








και τα bull bars ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στα αμάξια (πρέπει να τοποθετούνται με απολύτως συγκεκριμένο τρόπο, εφαρμοστά στον προφυλακτήρα κ.λ.π) αυτό όμως ΔΕΝ εμποδίζει κανέναν να τα πουλάει κανονικότατα και να τα βάζει όπως νάναι σε ότι νάναι με τραγικά συνήθως αποτελέσματα (όπως τα xenon δηλαδή)

SHOOTER045
14/06/2013, 15:39
εδώ φίλε μου είναι όλο το κόλπο......

από την στιγμή που πωλούνται νομιμότατα στα μαγαζιά, πληρώνω φπα κλπ κλπ (στο κράτος), έρχεσαι μετά εσύ (εκπρόσωπος του κράτους) και με γράφεις???

τι τα αφήνεις να πωλούνται τότε ρε μάγκα (το κράτος)???


disclaimer
α. είμαι κατά των μη γνήσιων ξένον και γω αλλά εδώ υπάρχει μία (ακόμα) ανωμαλία στο σύστημα
β. το παραπάνω ισχύει και για εξατμίσεις κλπ κλπ

το οτι τα περναει το τελωνειο και πληρωνουν??-παιζεται-δασμους δεν σημαινει οτι ειναι καταλληλα οκ?
ουτε προδιαγραφες ουτε τιποτα-ας μιλησουν ποσοι εκαψαν-ελυωσαν φαναρια απο τετοιες λαμπες?
ναι ερχομαι εγω και ο καθε ενας σαν εμενα οταν εσυ θαμπωνεις στραβωνεις η βαζοντας ποιο πολλα λαμπακια απο ενα λουνα παρκ περνιεσαι για ωραιος
και οι ομολογκαρισμενες η μεεγκριση τυπου εξατμισεις ειναι οπως θα ξερεις οι road legal και for race only

SHOOTER045
14/06/2013, 15:41
και τα bull bars ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στα αμάξια (πρέπει να τοποθετούνται με απολύτως συγκεκριμένο τρόπο, εφαρμοστά στον προφυλακτήρα κ.λ.π) αυτό όμως ΔΕΝ εμποδίζει κανέναν να τα πουλάει κανονικότατα και να τα βάζει όπως νάναι σε ότι νάναι με τραγικά συνήθως αποτελέσματα (όπως τα xenon δηλαδή)

ακομα και αυτα απαγορευονται να το ξερετε με προστιμο,και σε περιπτωση ατυχηματος με οχημα που φερει τετοια απλα τον ηπιε,αν υπαρχει ειδικα τραυματισμος

MG-KTiNoS
14/06/2013, 16:26
Εγώ στο ΤΔΜ έχω ΞΕΝΟΝ και στις 2 σκάλες.
Και το φωτάκι από πάνω κόκκινο...

Πειράζει..?

:D


Είμαι μπινες ρε παιδιά????

:lol:

sniper
14/06/2013, 16:30
Εγώ στο ΤΔΜ έχω ΞΕΝΟΝ και στις 2 σκάλες.
Και το φωτάκι από πάνω κόκκινο...

Πειράζει..?

:D


Είμαι μπινες ρε παιδιά????

:lol:

Dead man walking είσαι.

MikeG
14/06/2013, 16:37
Εγώ πάντως μόλις πετύχω απέναντι μου τυπά με ξένον, ανοίγω μεγάλη σκάλα & όσο και να μου παίζει τα φώτα I don't give a shit.

MG-KTiNoS
14/06/2013, 17:14
ααα κι εγώ το κάνω αυτό...


Μόλις δω τυπά με μεγάλη σκάλα ανάβω και τα 2 ΧΕΝΟΝ και I don't give a shit.
Καμιά φορά τρώω και κουνέλι...

:D

MG-KTiNoS
14/06/2013, 17:17
Dead man walking είσαι.

:p

http://www.youtube.com/watch?v=rn74a0dxB8g

MikeG
14/06/2013, 17:18
ααα κι εγώ το κάνω αυτό...


Μόλις δω τυπά με μεγάλη σκάλα ανάβω και τα 2 ΧΕΝΟΝ και I don't give a shit.
Καμιά φορά τρώω και κουνέλι...

:D

Δηλαδή ρε Κτίνε, επειδή εγώ τις τελευταίε μέρες είμαι τίγκα τσιτωμένος, μιλάς σοβαρά; Φιλαράκι έχει βγει εκτός δρόμου, επειδή ένας μπινές με ξένον τον τύφλωσε τόσο σε επαρχιακό που δεν έβλεπε χριστό. & by the way, δεν οδηγάμε όλοι στο λεκανοπέδιο που γενικά έχει φωτισμένους δρόμους. Έλα εδώ καλοκαίρι να πάμε μια Σούγια & να πετύχεις από απέναντι τύπο με ξένον & να μου πεις μετά άμα θα είναι ωραία η πτώση στο Λυβικό.

Για να σοβαρευτούμε λίγο ε...

vaska
14/06/2013, 19:07
Είδατε που σας το λέω???? Τελικά το πρόβλημα είναι μεγάλο και ίσως να μην του έχουν (οι αρμόδιοι) δώσει τη σημασία που του πρέπει.

Μετά από οποιαδήποτε βόλτα όσο μεγάλη ή μικρή κι αν είναι, και περιέχει στην επιστροφή την Κορίνθου Πατρών ή τμήμα της, πάντα φτάνω σπίτι τσακισμένος στην κούραση και μ' ένα κεφάλι καζάνι.

Είναι απίστευτη αυτή μ@λακία με τα κωλοκινέζικα ή κακορυθμισμένα ξένον.

AUFGEBRACHT
14/06/2013, 19:27
Είδατε που σας το λέω???? Τελικά το πρόβλημα είναι μεγάλο και ίσως να μην του έχουν (οι αρμόδιοι) δώσει τη σημασία που του πρέπει.

Μετά από οποιαδήποτε βόλτα όσο μεγάλη ή μικρή κι αν είναι, και περιέχει στην επιστροφή την Κορίνθου Πατρών ή τμήμα της, πάντα φτάνω σπίτι τσακισμένος στην κούραση και μ' ένα κεφάλι καζάνι.

Είναι απίστευτη αυτή μ@λακία με τα κωλοκινέζικα ή κακορυθμισμένα ξένον.

Δεν είναι θέμα χώρας προέλευσης όσο νοοτροπίας. Εάν μπορούσαν και το σήκωναν τα ηλεκτρικά προβολέα από το Ολυμπιακό Στάδιο θα κότσαραν για να κάνουν τη διαφορά...

George_M.
16/06/2013, 14:59
+1 κ απο μενα για αυτα κολωνακια...μετα απο μερικα χιλιομετρα στραβωνεσαι κυριολεκτικα!!

chris4204
17/06/2013, 12:11
Για μένα το θέμα δεν είναι απλά τα xenon. Τα θεωρώ και χρήσιμα. Για μένα είναι τα ΚΑΚΟ ρυθμισμένα φώτα.....Ακόμα και με xenon σε απλό φανάρι μπορείς να ρυθμίσεις τη δέσμη σου(τέρμα κάτω ίσως). Το θέμα είναι ποιοι το κάνουν. Ας μην δαιμονοποιούμε τους πάντες και τα πάντα με μια γενίκευση του τύπου "κακά xenon στην πυρά όλα".

Φιλικά πάντα.

McGyver
17/06/2013, 12:14
Για μένα το θέμα δεν είναι απλά τα xenon. Τα θεωρώ και χρήσιμα. Για μένα είναι τα ΚΑΚΟ ρυθμισμένα φώτα.....Ακόμα και με xenon σε απλό φανάρι μπορείς να ρυθμίσεις τη δέσμη σου(τέρμα κάτω ίσως).

Όταν ρυθμίσεις HIDs σε συμβατικό κάτοπτρο ούτως ώστε να μην ενοχλείς, τότε έχεις απλά χειρότερη απόδοση από τις συμβατικές λάμπες πυρακτώσεως.

GsDakar
18/06/2013, 07:50
γι'αυτο και εγω τα ξηλωσα,απο το πολυ μπινελικι που εφαγα ειχα λοξυγκα μια εβδομαδα....

Black Mamba
18/06/2013, 11:18
Ξερει κανεις αν σε projector κατοπτρο παιζουν καλυτερα χωρις να γκαβωνουν?

McGyver
18/06/2013, 11:21
Ξερει κανεις αν σε projector κατοπτρο παιζουν καλυτερα χωρις να γκαβωνουν?

Ναι, στο 1050 δεν είχα πρόβλημα, υπήρχε ξεκάθαρο cutoff line.
Για σωστή δουλειά παίζουν aftermarket HID projectors που μπαίνουν μέσα σε συμβατικά κάτοπτρα.
Αλλά κοστίζουν...

Black Mamba
18/06/2013, 11:29
Ναι, στο 1050 δεν είχα πρόβλημα, υπήρχε ξεκάθαρο cutoff line.
Για σωστή δουλειά παίζουν aftermarket HID projectors που μπαίνουν μέσα σε συμβατικά κάτοπτρα.
Αλλά κοστίζουν...

Εχω βαλει φωτα απο το Duke που ειναι απο τη μανα τους προτεκτορες οποτε μια αλλαγη
σε Xenon λαμπα θα ειναι ευκολη υποθεση και το κυριοτερα road legal-friendly...
Aσε που περασε απο το μυαλο μου λαμπες cree led με 30W ενταση...

Garfield
18/06/2013, 19:25
cree led? τι είναι αυτά; Μπορούν να μπουν στις μοτό μας;

Black Mamba
19/06/2013, 08:36
Φυσικα και μπαινουν, αλλα δεν ειμαι σιγουρος (γιατι δεν τα εχω δει με τα ματια μου, μονο φωτο)
οτι το φως που βγαζουν ειναι σε ενταση τουλαχιστον το ιδιο με των αλογονου.
Αυτο π.χ. ειναι εντασεως 50W!!! Eχει 10 cree led των 5W...

iconan
19/06/2013, 15:27
Ναι, στο 1050 δεν είχα πρόβλημα, υπήρχε ξεκάθαρο cutoff line.
Για σωστή δουλειά παίζουν aftermarket HID projectors που μπαίνουν μέσα σε συμβατικά κάτοπτρα.
Αλλά κοστίζουν...
Για δώσε κανα λινκ!!!!

McGyver
19/06/2013, 16:18
Για δώσε κανα λινκ!!!!

http://www.theretrofitsource.com/

iconan
19/06/2013, 19:59
http://www.theretrofitsource.com/
Ευχαριστώ! Απλά έτσι όπως το έγραψες παραπάνω νόμιζα ότι έχουν βγαλει προτζεκτορες που με καποιο τροπο μπαινουν στο φανάρι χωρις πατεντα και αντικαθιστουν τις λάμπες αλογονου και χάρηκα!!!!. Αυτό που μου δειχνεις είναι κλασικος προτζεκτορας που θελει κοψε ραψε να μπει στο φανάρι. Το έψαχνα καιρό γιατι έχω βάλει λάμπα BIXENON, μηπως εχει βγει καμια πατεντα γιαυτο σε ρωτησα. Thanks anyway! μάλλον σε κατι τετοιο θα καταλήξω. Το παράξενο βεβαια είναι ότι με τη bixenon που έχω βάλει και με τη ρυθμιση που εγω θεώρησα σωστή όσον αφορά για το πανω κατω της δεσμης, Βλέπω μια χαρά στο δρόμο κατα 80% καλυτερα απο τη λάμπα αλογονου, σε μεγαλύτερο τμημα του δρόμου, και δεν με έχει βρισει κανένας ούτε και μου εχουν παιξει τα φωτα ότι τους στραβώνω. Μάλιστα ρώτησα και δυο έναν με αυτοκινητο και έναν με μηχανή αν τους στράβωνα όσο είμουν πίσω τους στους καθρέφτες τους και μου είπαν πως όχι!

MG-KTiNoS
19/06/2013, 20:28
ααααααα τώραΑΑΑ κατάλαααβααααα.....

Bixenon βάζουν οι μπινέδεςςςς


:rotflmao:



Πολύ σκοτάδι αδέρφια το Π Φάληρο !!!!
:lol:

vaska
19/06/2013, 21:18
ααααααα τώραΑΑΑ κατάλαααβααααα.....

Bixenon βάζουν οι μπινέδεςςςς


:rotflmao:



Πολύ σκοτάδι αδέρφια το Π Φάληρο !!!!
:lol:

τελικά είσαι πολύ μλκς

banditgr
21/06/2013, 06:07
Ευχαριστώ! Απλά έτσι όπως το έγραψες παραπάνω νόμιζα ότι έχουν βγαλει προτζεκτορες που με καποιο τροπο μπαινουν στο φανάρι χωρις πατεντα και αντικαθιστουν τις λάμπες αλογονου και χάρηκα!!!!. Αυτό που μου δειχνεις είναι κλασικος προτζεκτορας που θελει κοψε ραψε να μπει στο φανάρι. Το έψαχνα καιρό γιατι έχω βάλει λάμπα BIXENON, μηπως εχει βγει καμια πατεντα γιαυτο σε ρωτησα. Thanks anyway! μάλλον σε κατι τετοιο θα καταλήξω. Το παράξενο βεβαια είναι ότι με τη bixenon που έχω βάλει και με τη ρυθμιση που εγω θεώρησα σωστή όσον αφορά για το πανω κατω της δεσμης, Βλέπω μια χαρά στο δρόμο κατα 80% καλυτερα απο τη λάμπα αλογονου, σε μεγαλύτερο τμημα του δρόμου, και δεν με έχει βρισει κανένας ούτε και μου εχουν παιξει τα φωτα ότι τους στραβώνω. Μάλιστα ρώτησα και δυο έναν με αυτοκινητο και έναν με μηχανή αν τους στράβωνα όσο είμουν πίσω τους στους καθρέφτες τους και μου είπαν πως όχι!

Για δες και εδώ απο παλιά μου μετατροπή σε 929
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=95048&highlight=cbr+929+projectors

iconan
21/06/2013, 10:14
Για δες και εδώ απο παλιά μου μετατροπή σε 929
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=95048&highlight=cbr+929+projectors
Πολύ ωραία δουλειά εκανες με το φανάρι!

XTakias
25/06/2013, 16:21
Πέραν των xenon υπερβολικά ενοχλητικό είναι xenon και προβολάκια ομίχλης μαζί.
Μια νύχτα στην Κατεχάκη, σε κόκκινο φανάρι κατέβηκα από το αυτοκίνητο και είπα στον τύπο πίσω μου, σε παρακαλώ κλείσε τα προβολάκια δεν βλέπω τίποτα.
Αρχικά με κοίταξε σαν να ήμουν εξωγήινος έπειτα τα έσβησε.
Υπάρχουν βέβαια, πέραν των αυτοκινήτων με τα υπέροχα φώτα και κάτι μηχανές, συνήθως bmw 1150-1200, αυτές οι ταξιδιάρικες για Αθήνα Παγκράτι(σορυ αλλά κάτι τέτοιους τύπους βλέπω να τις οδηγούν) με έξτρα προβολάκια επάνω που σε κάνουν να θες να βάλεις γυαλιά ηλίου τα μεσάνυχτα.
Σε συνδυασμό xenon προβολάκια και μηχανή με προβολάκια θες το προστατευτικό για την οξυγονοκόλληση.

VASOS
29/06/2013, 09:47
Τα σωστά ρυθμισμένα προβολάκια ομίχλης φωτίζουν χαμηλά, σε ευρεία γωνία και σε περιορισμένη απόσταση. Χλωμό να σε τύφλωσαν αυτά. Επίσης, λογικό να σε κοίταξε περίεργα ο τύπος αφού κατέβηκες από τ' αμάξι. Μπορούσες απλά να παίξεις τα φώτα στάθμευσης.

skylaros
29/06/2013, 11:11
τα προβολάκια ρυθμίζονται για το που θα βαράνε και πολύ σωστά λες ουσιαστικά πως πρέπει να φωτίζουν χαμηλά, αλλά το δεξί δικό μου πχ βάραγε στο θεό προσπάθησα να το ρυθμίζω δε τα κατάφερα, το πήγα να το ρυθμίζουν δε τα κατάφεραν, κατάλαβα πως ενοχλώ και δε τα έχω ανοίξει ποτέ από τότε. Σημασία έχει να καταλαβαίνεις ο ίδιος αν γίνεσαι κουραστικός ή όχι. γενικά δεν έχω θέμα με τα φώτα αλλά πχ προχθές ένας φόραγε κάτι πού μέσα σε ένα λεπτό και ενώ ήταν από πίσω μου, ζαλίστηκα πολύ, δεν έβλεπα μπροστά μου, με έπιασε πονοκέφαλος και δάκρυζαν τα μάτια μου, φυσικά σταμάτησα δεξιά αλλά ο τύπος είναι κίνδυνος θάνατος.