PDA

View Full Version : ανταλλαγη με αντιπροσωπεια



fidel_98_99
29/08/2012, 08:39
Θα δωσω ενα σκουτερ ανταλλαγη σε αντιπροσωπεια κ θα παρω ενα αλλο καινουριο
Τι να προσεξω οσο αναφορα το παλιο μου?
Θα κανω εξουσιοδοτηση πωλησης στην αντιπροσωπεια αλλα πως θα ειμαι σιγουρος οτι η αδεια δεν θα ειναι ακομα στο ονομα μου?
εχω ακουσει οτι μερικοι δεν αλλαζουν την αδεια (και ερχονται τελη παλι κλπ)
Παιρνω καποιο χαρτι για την εφορια?
ακουω παιδες

Sapadak
29/08/2012, 08:47
Θα δωσω ενα σκουτερ ανταλλαγη σε αντιπροσωπεια κ θα παρω ενα αλλο καινουριο
Τι να προσεξω οσο αναφορα το παλιο μου?
Θα κανω εξουσιοδοτηση πωλησης στην αντιπροσωπεια αλλα πως θα ειμαι σιγουρος οτι η αδεια δεν θα ειναι ακομα στο ονομα μου?
εχω ακουσει οτι μερικοι δεν αλλαζουν την αδεια (και ερχονται τελη παλι κλπ)
Παιρνω καποιο χαρτι για την εφορια?
ακουω παιδες

Συνηθες αυτο, δε το μεταβιβαζουν(το δικο σου) μεχρι να βρεθει αγοραστης για να πληρωσουν μια μεταβιβαση.
Το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι να σου δώσουν μια υπευθυνη δηλωση απο το μαγαζι οτι απο τις ταδε του μηνος ειναι υπευθηνοι και υπολογοι για ΟΤΙ συμβει με τη μηχανη σου (κατι τετοιο)

edit:

Βρηκα κατι απο μια προσφατη μεταβιβαση
Ζητας να σου ετοιμάσουν αυτοι κάτι τετοιο


Συνεπεία της αγοράς της υπ’ αριθμόν XX-XXX δίκυκλης Ε.Ι.Χ. μοτοσικλέτας μάρκας XXXXXX από τον
κ. XXXXX XXXXXXXXXX του XXXXX αναλαμβάνω οποιαδήποτε διοικητική, αστική και ποινική ευθύνη ενδεχομένως προκύψει ενόσω τη χρησιμοποιώ μέχρι την ολοκλήρωση της μεταβίβασης της κυριότητάς της σε εμένα από τις αρμόδιες υπηρεσίες.

k7600
01/09/2012, 20:52
Φίλε μου καλησπέρα και καλοριζικο. Πρόσεχε παρά πολύ το θέμα μεταβίβασης. Εγω την πατησα με μάντρα αυτοκινήτων που έκανα ανταλλαγή. Ο τύπος δεν μεταβίβασε το αυτοκίνητο μου στην εταιρεία του αλλά το κράτησε στο όνομα μου μέχρι που βρήκε αγοραστή χωρίς φυσικά εγω να γνωρίζω το παραμικρό. Έτσι λοιπόν γυρναω
μια μέρα απ την δουλειά πριν 3 μήνες και βλέπω ένα χαρτί απ την εφορία ότι χρωσταω λέει300€ για απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας. Τρελαθηκα καθώς είμαι απ τους τυπικούς σε αυτά και δεν θέλω να έχω μπλεξίματα με το κωλοδημοσιο. Πήγα στην εφορία και βρήκαμε τον φτεχτη.Βέβαια την εφορία δεν την νοιάζει τι συμφωνία είχα κάνει με τον μαντρα, παρόλο που τους πήγα την βεβαίωση ότι το αμάξι μου του το είχα παραδώσει πριν την αλλαγή του χρόνου. Μην στα πολυλογω, πήγα απ τον μαντρα,ευτυχώς παραδέχτηκε την μακακια του, μου δώσε τα λεφτά και πήγα και πληρωσα το πρόστιμο. Και λέω τώρα εγω, αν ο μαντρας είχε κλείσει?

viper1
01/09/2012, 22:31
Φίλε μου καλησπέρα και καλοριζικο. Πρόσεχε παρά πολύ το θέμα μεταβίβασης. Εγω την πατησα με μάντρα αυτοκινήτων που έκανα ανταλλαγή. Ο τύπος δεν μεταβίβασε το αυτοκίνητο μου στην εταιρεία του αλλά το κράτησε στο όνομα μου μέχρι που βρήκε αγοραστή χωρίς φυσικά εγω να γνωρίζω το παραμικρό. Έτσι λοιπόν γυρναω
μια μέρα απ την δουλειά πριν 3 μήνες και βλέπω ένα χαρτί απ την εφορία ότι χρωσταω λέει300€ για απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας. Τρελαθηκα καθώς είμαι απ τους τυπικούς σε αυτά και δεν θέλω να έχω μπλεξίματα με το κωλοδημοσιο. Πήγα στην εφορία και βρήκαμε τον φτεχτη.Βέβαια την εφορία δεν την νοιάζει τι συμφωνία είχα κάνει με τον μαντρα, παρόλο που τους πήγα την βεβαίωση ότι το αμάξι μου του το είχα παραδώσει πριν την αλλαγή του χρόνου. Μην στα πολυλογω, πήγα απ τον μαντρα,ευτυχώς παραδέχτηκε την μακακια του, μου δώσε τα λεφτά και πήγα και πληρωσα το πρόστιμο. Και λέω τώρα εγω, αν ο μαντρας είχε κλείσει?

μαντεψε:D

k7600
01/09/2012, 22:34
Παθον;