PDA

View Full Version : μπουζί ιριδίου vs συμβατικού



spyrakos35
30/08/2012, 06:31
μιας και έρχεται η ώρα να αλλάξω στο μεγάλο (fjr1300), για πειτε οι γνώστες..... έχει νόημα να βάλεις ιριδίου?

υποτίθεται οτι προσφέρουν καλύτερη καύση επομένως και κάποια οικονομία, καλύτερη απόδοση, καλύτερη απόκριση στο γκάζι (δεν θα τα καταλάβω ποτέ αυτά φαντάζομαι), μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (οπότε ίσως στην τελική να βγαίνουν και πιο οικονομικά) κλπ κλπ.....

από την άλλη....
μήπως προκαλούν και ζημιά (μακροχρόνια έστω) λόγω ισχυρότερου σπινθήρα?

(στο μανιουαλ πάντως δεν σου δίνει την οψιόν χρήσης μπουζί ιριδίου)

SVX
30/08/2012, 09:49
μιας και έρχεται η ώρα να αλλάξω στο μεγάλο (fjr1300), για πειτε οι γνώστες..... έχει νόημα να βάλεις ιριδίου?

υποτίθεται οτι προσφέρουν καλύτερη καύση επομένως και κάποια οικονομία, καλύτερη απόδοση, καλύτερη απόκριση στο γκάζι (δεν θα τα καταλάβω ποτέ αυτά φαντάζομαι), μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (οπότε ίσως στην τελική να βγαίνουν και πιο οικονομικά) κλπ κλπ.....

από την άλλη....
μήπως προκαλούν και ζημιά (μακροχρόνια έστω) λόγω ισχυρότερου σπινθήρα?

(στο μανιουαλ πάντως δεν σου δίνει την οψιόν χρήσης μπουζί ιριδίου)


λογω της επιστρωσης του ιριδιου , υπαρχει ο ισχυρισμος οτι δεν μπουκωνουν απο τις επικαθησεις της κωλοβενζινης που ταϊζουμε τα μηχανακια μας...απο κει και περα και απο χημικης αποψεως το ιριδιο εχει μεγαλυτερη αγωγιμοτητα και οι αντοχες του στις υψηλες θερμοκρασιες κλπκλπ ειναι ενα επιπεδο υψηλοτερα

Sapadak
30/08/2012, 09:51
μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (οπότε ίσως στην τελική να βγαίνουν και πιο οικονομικά) κλπ κλπ.....


Η Χοντα που φοραει σε καποια μοτο ιριδιου (ή να το πω καλυτερα δινει την οψιόν)

Δινει 2πλασιο χρονο αλλαγής σε σχέση με τα απλά, αντι για 12k στις 24k αλλαγή.
Το κόστος ειναι σχεδον διπλάσιο απλά έρχεται μια η αλλη απο θέμα κόστους.
Εφοσον δε σου δίνει οψιόν η γιαμαχα, ποιο/πως θα επιλέξεις ιριδίου?

Προσωπικά ΔΕΝ θα το εκανα

stefanos
30/08/2012, 10:08
Το καλύτερη καύση δεν το καταλαβαίνω να σου πώ, τα καλύτερη απόδοση επείσης, το ότι είναι καθαρότερα και μεγαλύτερης αντοχής άρα δεν χάνουν λόγο φθοράς το διάκενό τους το εχω δεί.
Επειδή κάνω σέρβις μόνος μου και είμαι και τεμπέλης τα βάζω για να μην ασχολούμαι.

spyrakos35
30/08/2012, 10:08
Η Χοντα που φοραει σε καποια μοτο ιριδιου (ή να το πω καλυτερα δινει την οψιόν)

Δινει 2πλασιο χρονο αλλαγής σε σχέση με τα απλά, αντι για 12k στις 24k αλλαγή.
Το κόστος ειναι σχεδον διπλάσιο απλά έρχεται μια η αλλη απο θέμα κόστους.
Εφοσον δε σου δίνει οψιόν η γιαμαχα, ποιο/πως θα επιλέξεις ιριδίου?

Προσωπικά ΔΕΝ θα το εκανα


η διαφορά στις τιμές είναι 18 € (32 vs 50)
επομένως αν τα βάλουμε κάτω, στις δύο αλλαγές (λόγω διπλής διάρκειας ζωής ή αλλαγής ανά 10.000 χλμ) έχουμε 64 vs 50 οπότε κέρδος 14 €....
το ζητούμενο δεν είναι τοσο το κέρδος (αφού πλέον οι βόλτες γίνονται με το σταγονόμετρο αλλά και ή διαφορά κόστους δεν είναι τοσο τραγική σε τέτοιο βάθος χρόνου) αλλά η χρήση του ποιοτικότερου.....

CR8E το απλό μπουζί, CR8EIX το ιριδίου.... ίδιοι κωδικοί είναι απλά με την προσθήκη γραμμάτων που υποδηλώνουν την ύπαρξη του ιριδίου η διαφορά....

το θέμα είναι, αφου η (όποια) γιαμάχα δεν λέει "βάλε αν θες ιριδίου", εσύ βάζεις ή όχι? μήπως μακροπρόθεσμα κάνεις ζημιά στα μέταλλα?

spyrakos35
30/08/2012, 10:12
Το καλύτερη καύση δεν το καταλαβαίνω να σου πώ, τα καλύτερη απόδοση επείσης, .....

θεωρητικά...

καλύτερος σπινθήρας ==> καλύτερη καύση ==> καλύτερη αποδοση/απόκριση..... λέμε τώρα.... μην φανταστείς τίποτα άλογα να βγαίνουν από το μοτέρ....

SVX
30/08/2012, 10:15
η διαφορά στις τιμές είναι 18 € (32 vs 50)


για τα NGK CR8EIX 50 ευρω η 4αδα ? απο Ελλαδα ?

spyrakos35
30/08/2012, 10:16
για τα NGK CR8EIX 50 ευρω η 4αδα ? απο Ελλαδα ?


εννοείται πως όχι....

power hornet
30/08/2012, 17:33
εγω θα εβαζα δυακιδα οπως εχω βαλει.
οποτε ειναι κατι το ενδιαμεσο.

ego_o_idios
30/08/2012, 21:22
εγω θα εβαζα δυακιδα οπως εχω βαλει.
οποτε ειναι κατι το ενδιαμεσο.

ta diakida na ta vgalis to mono pou kanis ine na zestenis perisotero ton kinitira

ego_o_idios
30/08/2012, 21:28
iridio simeni kaliteris piotitas revma
oxi perisotero revma apo oso mpori na dosi o polaplasiastis apla logo kalis agogimotitas pernoume pio sta8ero ke perisotero dinato spin8ira
an perimenete perisoteri apodosi isos na ipologizete sto 1% afto pou apogioni tin apodosi ine kalodia grafiti anti gia ta simvatika
o sindiasmos kalodion ke mpouzi kani 8avmata
an alaksoume polaplasiastes me dynatek tote mpori na milame gia aloga epipleon stin isxi

ego_o_idios
30/08/2012, 21:32
ke mias ke milame gia aloga
fisika an exete sinagermo sto mixanaki ine anofelo
o sinagermos mpori na kovi 4-5 aloga petaxte ton apo epano ke 8a pa8ete sok apo posi dinami 8a parete
ke fisika ine gelio na milame gia epidosis idika se super spor an exoun sinagermo epano
an sas pernane ston dromo me anesi idia mixanakia me ta dika sas afto simeni oti exete sinagermo
i akoma xirotera fota xenon

spyrakos35
31/08/2012, 07:46
για τον συναγερμό αυτό που λες, δεν παίζει.....

για τα ρευματα μάλλον έχεις δίκιο αλλά πες και τα υπόλοιπα με τα τρύπια πιστόνια.....

kostaspetrou
31/08/2012, 08:38
για τον συναγερμό αυτό που λες, δεν παίζει.....

για τα ρευματα μάλλον έχεις δίκιο αλλά πες και τα υπόλοιπα με τα τρύπια πιστόνια.....
Μην μπερδεύεσαι,από άλλα πράγματα τρυπάνε τα πιστόνια.
Αν το μηχανάκι είναι σωστό από μίγματα δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να πάθει κάτι από μπουζί ιριδίου.
Εννοείται φυσικά το ιριδίου θα 'ναι της ίδιας κατηγορίας θερμότητας(heat rating) ή ένα νούμερο ψυχρότερο απ'το μαμά.

Εδώ και 4 χρόνια μόνο ιριδίου βάζουμε.Παίρνουν μπρος ευκολότερα(ειδικά χειμώνα) και παρατηρήσαμε όσα θετικά είπε ο stefanos παραπάνω.
Προχώρα άφοβα,καλό θα του κάνει.


εγω θα εβαζα δυακιδα οπως εχω βαλει.
οποτε ειναι κατι το ενδιαμεσο.
Όχι φίλε,δεν είναι κάτι ενδιάμεσο.Αν το μηχανάκι δε φοράει διάκιδα από μαμά ΜΗ βάζεις διάκιδα.

ego_o_idios
31/08/2012, 11:29
για τον συναγερμό αυτό που λες, δεν παίζει.....

για τα ρευματα μάλλον έχεις δίκιο αλλά πες και τα υπόλοιπα με τα τρύπια πιστόνια.....

filaraki ama itane na tripane mpistonia etsi opos ta les esi tote pola den 8a ixan gini apo kero is kero
episis otan milao ego den 8elo sizitisi ego kano dilosis
ego ime o kirios o 8eos sou ke osa ksero ego den kseri kanenas
ke min ksana akouso den pezi afto me ton sinagiermo giati anti na pliroso 50 euro se dinamometro se asxetous gia na tous apodikso oti o sinagermos litourgi san antistasi revmatos pou troi amper
protimo ton amesa endiaferomeno na ton kano mpanaki me mpira...

ela giname oloi kseroles ke katastrofologoi...

power hornet
31/08/2012, 12:05
Μην μπερδεύεσαι,από άλλα πράγματα τρυπάνε τα πιστόνια.
Αν το μηχανάκι είναι σωστό από μίγματα δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να πάθει κάτι από μπουζί ιριδίου.
Εννοείται φυσικά το ιριδίου θα 'ναι της ίδιας κατηγορίας θερμότητας(heat rating) ή ένα νούμερο ψυχρότερο απ'το μαμά.

Εδώ και 4 χρόνια μόνο ιριδίου βάζουμε.Παίρνουν μπρος ευκολότερα(ειδικά χειμώνα) και παρατηρήσαμε όσα θετικά είπε ο stefanos παραπάνω.
Προχώρα άφοβα,καλό θα του κάνει.


Όχι φίλε,δεν είναι κάτι ενδιάμεσο.Αν το μηχανάκι δε φοράει διάκιδα από μαμά ΜΗ βάζεις διάκιδα.
τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000

kostaspetrou
31/08/2012, 12:35
τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000
:eyepop::eyepop:
Ξέχασέ το,δεν παίζει με την καμμία αυτό με τις στροφές.Ή λάθος κατάλαβες ή ο μάστορας έκανε -επιεικώς-υπεραπλουστευμένη εξήγηση και τα'κανε μαντάρα...
Να στο πω αλλιώς:αν μαμά φοράς μονάκιδο CR8ΕX και βάλεις ιριδίου CR8IΕX δε θα δεις καμμιά διαφορά στο εύρος στροφών που αποδίδει το μηχανάκι.Απλά θα'χεις ευκολότερο ξεκίνημα,καλύτερη καύση και θα περάσει περισσότερος καιρός μέχρι να τ'αλλάξεις.
Μεταξύ μας,ένας μέσος αναβάτης μάλλον δε θα καταλάβει τη διαφορά...

Διάκιδα μπουζί σε μηχανάκι που παίρνει μονάκιδα ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν,για πολλούς και διάφορους λόγους.
Το ότι δεν έπαθε κάτι το μηχανάκι δε σημαίνει ότι είναι και το σωτό.

DoctoR_k6
31/08/2012, 12:36
Cr9eix απο αγγλια η τετραδα 36 ευρω...Τοσο δεν εβαζα ουτε τα μαμα της suzuki!!
Τρομερες διαφορες δεν ειδα αλλα οντως σαν αποκριση κ λιγο καλυτερη καταναλωση ειδα...Κ μην ξεχναμε 24κ η αλλαγη κ οχι 12κ!!
Δοκιμαστε κ βλεπετε κακο δεν θα κανετε παντως!

kostaspetrou
31/08/2012, 12:40
Cr9eix απο αγγλια η τετραδα 36 ευρω...Τοσο δεν εβαζα ουτε τα μαμα της suzuki!!
Τρομερες διαφορες δεν ειδα αλλα οντως σαν αποκριση κ λιγο καλυτερη καταναλωση ειδα...Κ μην ξεχναμε 24κ η αλλαγη κ οχι 12κ!!
Δοκιμαστε κ βλεπετε κακο δεν θα κανετε παντως!
Aπό Αμερική CR9EIX(για vstrom) 6δολλάρια έκαστο... :cool:
Αυτά το 2011

power hornet
31/08/2012, 12:54
:eyepop::eyepop:
Ξέχασέ το,δεν παίζει με την καμμία αυτό με τις στροφές.Ή λάθος κατάλαβες ή ο μάστορας έκανε -επιεικώς-υπεραπλουστευμένη εξήγηση και τα'κανε μαντάρα...
Να στο πω αλλιώς:αν μαμά φοράς μονάκιδο CR8ΕX και βάλεις ιριδίου CR8IΕX δε θα δεις καμμιά διαφορά στο εύρος στροφών που αποδίδει το μηχανάκι.Απλά θα'χεις ευκολότερο ξεκίνημα,καλύτερη καύση και θα περάσει περισσότερος καιρός μέχρι να τ'αλλάξεις.
Μεταξύ μας,ένας μέσος αναβάτης μάλλον δε θα καταλάβει τη διαφορά...

Διάκιδα μπουζί σε μηχανάκι που παίρνει μονάκιδα ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν,για πολλούς και διάφορους λόγους.
Το ότι δεν έπαθε κάτι το μηχανάκι δε σημαίνει ότι είναι και το σωτό.

εξηγησε μου τον λογο γιατι δεν μπαινουν?εχεις καποια επιστημονικη η τεχνολογικη να μου απαντησεις?
αμα θες να κανεις αναβαθμιση γιατι δεν μπαινει?πως βαζουμε ελευθερο φιλτρο αερα και μενουμε με το μαμα φιλτρο?
ο μαστορας μια χαρα μου τα ειπε και οποιος δεν ξερει ειναι ο νικος θεοδωριδης που ειναι ο μαστορας και ξερει τι κανει τοσα χρονια στο επαγγελμα ειναι και εφτιαχνε ποσα αγωνιστηκα μηχανακια ολη την ζωη στις μηχανες την εχει φαει.
τοσα χρονια στο hornet με δυακιδα και δεν εχει παθει τιποτα το μοτερ.

ego_o_idios
31/08/2012, 12:55
τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000


me ta diakida exis to idio revma X2 oxi perisotero revma ala akrivos tin idia posotita X2 fores ti simeni afto?
me tin mia akida exis tin ekriksi spin8ira pou xriazese gia na skasi to kafsimo
i defteri ti xriazete? den exis pio dinati ekriksi exis mono afto ke ine to eksis

ekmetalefsi olou tou kafsimou stis xamiles strofes
diladi an pas na paris ena mixanaki 15 etias me tis sxetikes f8ores se karmpirater kilindrous ke lipa kalo ine gia na min exis mperdemata stis xamiles strofes apo ri8misis pou den ginonte pote sostes logo f8oras na valis diakida outo soste na eksasfalisis tin opos dipote ekmetalefsi tou mperdemenou migmatos kafsimou aera ke tixon ladia pou kegonte mazi logo f8oras
afto tipota alo den kanis me ta diakida

se kenourio moter ine axrista ke logo perisoteris energias voi8as to moter na zesta8i ke 8a f8ari grigorotera

an ine kontrakias ke genika psaxnese gia epidosis psaxnese diaforetika ola pezoun rolo ke xiliosta ri8misis ke dianiksis se diafora meri tou moter
an den ise gia pista i kontrakias min pezis me revmata xoris logo

tin episkepsi ston koumparo tin pas ke me apla monoakida mpouzi

GiannisBlessed
31/08/2012, 14:37
pv pv....ti diabazw!!!:lol:
το δυακιδο ειναι μια αποπειρα να αυξηθει η ζωη του μπουζι.
πως?
με απλα λογια...
ενα μπουζι καθε φορα που κανει σπινθιρα φθιρεται.
οσο φθιρεται μεγαλωνει το διακενο και απαιτητει μεγαλυτερη ενεργεια για να κανει σπινθιρα.
ο σπινθιρας ακουλουθει παντα την πιο συντομη οδο.
αν πχ η αριστερη ακιδα ειναι πιο συντομη θα πηγαινει σε αυτην μεχρι να μεγαλωσει το διακενο.τοτε θα παει στην δεξια για λιγο καιρο μεχρι να την μεγαλωσει και αυτην μετα παλι στην αριστερη κτλ.
ετσι με το να φθιρεις εναλαξ τις δυο πλευρες κερδιζεις χρονο.
το μονο κερδος που μπορω να δω ειναι μια μικρη αυξηση του λογου συμπιεσης σε μηχανακια με υψηλη συμπιεση και μικρους σχετικα θαλαμους καυσης.
ειδικα τα τετραακιδα καταλαμβανουν περισοτερο ογκο οποτε ισως υπαρχει μια αξιοσημειοτη διαφορα.
τωρα το ιριδιου εχει δυο καλα.
πολυ πιο ανθεκτικο μεταλο οποτε εχει πολυ πιο αραια διαστηματα αλλαγης και επειδη εχει μεγαλυτερη αντοχη κανουν την μυτη που φευγει ο σπινθιρας πιο μυτερη.ετσι απαιτει πιο λιγη ενεργεια.

εσυ φιλε με αυτο με τον συναγερμο....
τι λες?
ποσο ρευμα τραβαει?τι εχει μεσα που τραβαει το ρευμα αυτο...
ειδικα οσο οδηγας που δεν ειναι οπλισμενος.
πλυντιριο πιατων?φουρνο?
και αντε και τραβαει πολυ.
4-5 αλογα που λες χανει τι?ενα μοτερ 1000 αλογων? ενα 100? ενα 10?
αν χανει 4-5 αλογα απο τον συναγερμο ενα μοτερ 100 αλογων μιλαμε για 4-5% πτωση της ιπποδυναμης.
τα ξενον?
αυτα τραβανε λιγοτερο ρευμα απο τις πυρακτωσαιως.

πως ακριβως χανει ενα μοτερ αλογα απο τις απαιτησεις σε ρευμα?
κυριως απο το μαγνητικο "φρενο" που παραγει η γεννητρια.
αν δλδ εχεις αναμενα τα φωτα χανεις 35W ενεργειας απο καπου αλλου.απο το μοτερ δλδ.
δλδ 0,046 αλογα.

εσυ μιλας για ενεργεια 3500w δλδ 4.6hp
κανει τετοια "ζημια" ο συναγερμος?

kostaspetrou
31/08/2012, 14:44
εξηγησε μου τον λογο γιατι δεν μπαινουν?εχεις καποια επιστημονικη η τεχνολογικη να μου απαντησεις?
αμα θες να κανεις αναβαθμιση γιατι δεν μπαινει?πως βαζουμε ελευθερο φιλτρο αερα και μενουμε με το μαμα φιλτρο?
ο μαστορας μια χαρα μου τα ειπε και οποιος δεν ξερει ειναι ο νικος θεοδωριδης που ειναι ο μαστορας και ξερει τι κανει τοσα χρονια στο επαγγελμα ειναι και εφτιαχνε ποσα αγωνιστηκα μηχανακια ολη την ζωη στις μηχανες την εχει φαει.
τοσα χρονια στο hornet με δυακιδα και δεν εχει παθει τιποτα το μοτερ.
Διότι πολύ απλά βλέπουν εντελώς διαφορετικό ρεύμα...Επίσης το TPS-αν υπάρχει- ρυθμίζει το αβάνς(ουσιαστικά το σπινθήρα δηλαδή), όχι ο αριθμός των ακίδων.
Το θέμα είναι τεράστιο και ειλικρινά δεν έχω το χρόνο-ούτε το λόγο-να γράψω κατεβατό.
Το φίλτρο αέρα που κολλάει;
Για μπουζί μιλάμε,ιριδίου και απλά.
Εξήγησέ μας τί εννοείς "αναβάθμιση"...
α)περισσότερη απόδοση χωρίς αυξημένες φθορές;
Αν ναι τότε κρατάς μαμά φίλτρο,μαμά βαλβίδες,μαμά πιστόνια και κοτσάρεις μια εξάτμιση(ρυθμίζοντας τα μίγματα βεβαίως).
β)περισσότερη απόδοση αδιαφορώντας για αξιοπιστία;
Εκεί πραγματικά πρέπει να γράψουμε βιβλία...

Το ότι δεν έπαθε κάτι δε σημαίνει ότι είναι σωστό,διότι σου φέρνω παράδειγμα vstrom που είχε διάκιδα και η μπαταρία τα'φτυσε...
Επίσης το ότι κάποιος είναι μια ζωή μάστορας και κάνει αγωνιστικά δε μου λέει απολύτως τίποτα,διότι οι μηχανές σχεδιάζονται και κατασκευάζονται από μηχανολόγους οι οποίοι ενδεχομένως να μη μπορούν να ρυθμίσουν ούτε καρμπυρατέρ,διότι απλά δεν είχαν το χρόνο ν'ασχοληθούν.
Έχουν όμως υπόβαθρο θεωρητικό και μυαλό που τους επιτρέπει να κάνουν πράγματα που απλοί μάστορες απλά δεν μπορούν.
Ακόμα άλλο αγωνιστική προετοιμασία,άλλο δοκιμάζω κάτι σε μηχανάκι για χρήση στο δρόμο.

Τέλος πάντων,ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει στο μηχανάκι του,αλλά καλό θα'ναι να μη διαδίδονται ανακρίβειες σε τεχνικά θέματα.

ΥΓ:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θεωρώ εαυτόν γκουρού μηχανολογίας.
ΥΓ2:Δεν υπονοώ το παραμικρό για τον μηχανικό σου
ΥΓ3:Καλό θα'ναι να μεταφέρεις την απάντησή του καθώς και την ερώτησή σου που προηγήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ γιατί ενδέχεται να κατάλαβες λάθος και να εκθέτεις τζάμπα τον άνθρωπο,κάτι που δεν πρέπει.

Εντελώς φιλικά τα λέω.

Manalishi
31/08/2012, 15:45
ο σπινθιρας ακουλουθει παντα την πιο συντομη οδο.

Όχι κατ'ανάγκη την πιό σύντομη, αλλλά την διαδρομή που το ηλεκτρόδιο έχει καύτερη αγωγιμότητα εκείνη τη στιγμή, όπως ακριβώς στα τετράκιδα που αναφέρθηκε. Παλαιότερα υπήρχαν κάποια δυάκιδα μπουζί (V spark νομίζω ήταν η μάρκα) που μίλαγαν όντως για δύο σπινθήρες..

GiannisBlessed
31/08/2012, 16:08
Όχι κατ'ανάγκη την πιό σύντομη, αλλλά την διαδρομή που το ηλεκτρόδιο έχει καύτερη αγωγιμότητα εκείνη τη στιγμή, όπως ακριβώς στα τετράκιδα που αναφέρθηκε. Παλαιότερα υπήρχαν κάποια δυάκιδα μπουζί (V spark νομίζω ήταν η μάρκα) που μίλαγαν όντως για δύο σπινθήρες..
:beer:
απλα τα λεω απλα!
παντως γενικοτερα ο αερας εχει πολυ μικρη αγωγιμοτητα και οσο πιο μεγαλη αποσταση τοσο πιο δυσκολα τα πραγματα.
πολυ σημαντικο ειναι και οτι το μπουζι την στιγμη του σπινθιρα εχει να αντιμετοπισει μεγαλη πιεση στον θαλαμο κατι που κανει τον αερα κατα πολυ πυκνοτερο.αρα η αποσταση δλδ ποσος αερας υπαρχει αναμεσα ειναι ακομα πιο σημαντικος.
το ρευμα περναει απο την διαδρομη μικροτερης συνολικης αντιστασης.

MikeG
31/08/2012, 16:28
Είχα βάλει σε μονοκίλυνδρο μπουζί ιριδίου & θεωρώ ότι είχα δει κάποια διαφορά τόσο στο "άρπαγμα" αλλά και στη κατανάλωση (προς το καλύτερο). Από τότε χρησιμοποιώ μόνο ιριδίου.

power hornet
01/09/2012, 07:50
Διότι πολύ απλά βλέπουν εντελώς διαφορετικό ρεύμα...Επίσης το TPS-αν υπάρχει- ρυθμίζει το αβάνς(ουσιαστικά το σπινθήρα δηλαδή), όχι ο αριθμός των ακίδων.
Το θέμα είναι τεράστιο και ειλικρινά δεν έχω το χρόνο-ούτε το λόγο-να γράψω κατεβατό.
Το φίλτρο αέρα που κολλάει;
Για μπουζί μιλάμε,ιριδίου και απλά.
Εξήγησέ μας τί εννοείς "αναβάθμιση"...
α)περισσότερη απόδοση χωρίς αυξημένες φθορές;
Αν ναι τότε κρατάς μαμά φίλτρο,μαμά βαλβίδες,μαμά πιστόνια και κοτσάρεις μια εξάτμιση(ρυθμίζοντας τα μίγματα βεβαίως).
β)περισσότερη απόδοση αδιαφορώντας για αξιοπιστία;
Εκεί πραγματικά πρέπει να γράψουμε βιβλία...

Το ότι δεν έπαθε κάτι δε σημαίνει ότι είναι σωστό,διότι σου φέρνω παράδειγμα vstrom που είχε διάκιδα και η μπαταρία τα'φτυσε...
Επίσης το ότι κάποιος είναι μια ζωή μάστορας και κάνει αγωνιστικά δε μου λέει απολύτως τίποτα,διότι οι μηχανές σχεδιάζονται και κατασκευάζονται από μηχανολόγους οι οποίοι ενδεχομένως να μη μπορούν να ρυθμίσουν ούτε καρμπυρατέρ,διότι απλά δεν είχαν το χρόνο ν'ασχοληθούν.
Έχουν όμως υπόβαθρο θεωρητικό και μυαλό που τους επιτρέπει να κάνουν πράγματα που απλοί μάστορες απλά δεν μπορούν.
Ακόμα άλλο αγωνιστική προετοιμασία,άλλο δοκιμάζω κάτι σε μηχανάκι για χρήση στο δρόμο.

Τέλος πάντων,ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει στο μηχανάκι του,αλλά καλό θα'ναι να μη διαδίδονται ανακρίβειες σε τεχνικά θέματα.

ΥΓ:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θεωρώ εαυτόν γκουρού μηχανολογίας.
ΥΓ2:Δεν υπονοώ το παραμικρό για τον μηχανικό σου
ΥΓ3:Καλό θα'ναι να μεταφέρεις την απάντησή του καθώς και την ερώτησή σου που προηγήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ γιατί ενδέχεται να κατάλαβες λάθος και να εκθέτεις τζάμπα τον άνθρωπο,κάτι που δεν πρέπει.

Εντελώς φιλικά τα λέω.

δεν εχει αναγκη και ουτε τον νοιαζει τον μαστορα μου να εκτεθει.
δεν τον ενδιαφερει το τι λενε στα φορουμ και οπως εχει πει ο καθενας εκει λεει το κοντο του και το μακρι του.
αλλα για να λυθει η απορια οταν παω θα τον ξαναρωτησω για τα μπουζι μπας και δεν καταλαβα εγω σωστα.
ξερω οτι το χορνετ δεν ειναι μαμα παντα οτας πας εκει για σερβις ξερει ο ανθρωπος και στο βελτιωνει απο μονος του.
εγω π.χ εχω ελευθερο φιλτρο αερος αλλο τελικο τα μπουζι που εχει βαλει και εχει πηραξει μιγματα βενζινης αερα.

kostaspetrou
01/09/2012, 13:18
αλλα για να λυθει η απορια οταν παω θα τον ξαναρωτησω για τα μπουζι μπας και δεν καταλαβα εγω σωστα.
Έτσι μάλιστα,ρώτα τον και πες μας.

ΥΓ:Αν σου πει αυτό που έγραψες παραπάνω

τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000
α)πες του αν θέλει να το δικαιολογήσει(τα νούμερα καθώς και γιατί συμβαίνει)
β)ρώτα τον τότε γιατί σε μηχανάκια που δεν είναι πολύστροφα (er6,ducati monster,sv650,honda hawk κλπ) και δουλεύουν χαμηλομεσαίες βάζουν ιριδίου βλέποντας οφέλη χωρίς κανένα πρόβλημα,είτε αγωνιστικά μηχανάκια είτε δρόμου;

power hornet
01/09/2012, 16:05
Έτσι μάλιστα,ρώτα τον και πες μας.

ΥΓ:Αν σου πει αυτό που έγραψες παραπάνω

α)πες του αν θέλει να το δικαιολογήσει(τα νούμερα καθώς και γιατί συμβαίνει)
β)ρώτα τον τότε γιατί σε μηχανάκια που δεν είναι πολύστροφα (er6,ducati monster,sv650,honda hawk κλπ) και δουλεύουν χαμηλομεσαίες βάζουν ιριδίου βλέποντας οφέλη χωρίς κανένα πρόβλημα,είτε αγωνιστικά μηχανάκια είτε δρόμου;

οκ μαν θα τον ρωτησω οταν παω για βολτα απο εκει ετσι για να λυνοντε αποριες

ego_o_idios
01/09/2012, 20:29
lipon otan grafoume gia texnika 8emata den 8a mpenoun edo mixaniki na grafoun oti eksipireti ta simferonta tous
sta apaftaria mas i gnomi tous na pane sta sinergia tous na perimenoun koroida na tous xalane ta mixanakia eki den xriazete na to kanoun ke apo edo

yiannis172
01/09/2012, 22:35
Αυτο με τα ξενον,ξεκαθαριστε το παιδια...καποιος που να ξερει σιγουρα.Εχουν τελικα καποια επιπτωση στην αποδοση και την αξιοπιστια της μηχανης;

ego_o_idios
01/09/2012, 23:22
Αυτο με τα ξενον,ξεκαθαριστε το παιδια...καποιος που να ξερει σιγουρα.Εχουν τελικα καποια επιπτωση στην αποδοση και την αξιοπιστια της μηχανης;


proton pola apo afta pou kataskevazonte kina exoun dimiourgisi sovara provlimata vraxikiklomatos mexri ke fotia exoun pari prepi na ine entelos aksiopista apo sovari eteria ke lipa

meta oti paremvalis sta kalodia tou revmatos litourgi san antistasi prepi eno to revma taksideve apo ena monokomato kalodio na perasi apo ena epipleon ilektroniko kikloma afto den epemveni sta volt ala sta amper tou revmatos
an i mpataria sou ine 14 amper diladi mpori na tin katevasis se amper me epiptosis stin apodosi
ama 8eli opios dipote na katalavi ti ginete an exi mia 14ara mpataria as vali mia 12ara na di ti ginete

aftoi oloi pou emporevonte i egka8istoun tetia proionta sigoura den 8a vroun kanena provlima

opios 8eli as pai se dinamometro me sinagermo egkatestimeno as ton ksilosi telios ke as ksana pai na di to apotelesma ke ta logia ine ftoxia

ke o sinagermos den kani zimia otan ine energopioimenos ftani na exi paremvi sto kikloma ke am ine sindemenos na kovi revmata i na vazi mprosta me tilekontrol tote vrasta xaralampe

banditgr
02/09/2012, 00:11
Έχω βάλει ο ίδιος ξενον και συναγερμους και έχω οδηγήσει πριν και μετα πολλά μηχανάκια,απο σκουτερακια,μονοκυλινδρα...δικυλινδρα μέχρι και ss τετρακυλινδρα 600 και 1000. Δεν έχω παρατηρήσει ποτε διάφορα σε απόδοση για έναν λόγο....δεν υπάρχει.εχεις μήνες ποτε απο μπαταρία και έχεις αναγκαστεί να την βάλεις σπρωχτη; Ε η διάφορα στην απόδοση είναι ελάχιστη και κυρίως στο ρελαντί,με λίγες στροφές η γεννήτρια φτάνει και υπέρ καλύπτει τις απαιτήσεις σε ρεύμα...που έτσι και αλλιώς παράγεται απο αυτή και ανορθωνεται-σταθεροποιείται.

Vice
04/09/2012, 11:42
Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για μπουζί ιριδίου Denso για Yamaha FZ6 s2. Έχω κάνει άνω κάτω τα site των NGK και Denso και δεν βρήκα για το s2 αλλά για το απλό fz6 με τα 75κάτι άλογα.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την Denso στην Ολλανδία και με ενημέρωσαν οτι για το μοντέλο μου ισχύει ο κωδικός που ισχύει και για το απλό το fz6 αλλά με 0.1mm μεγαλύτερο gap???!!??

Tόσο καιρό που κοιτάω δεν αναφέρει κανείς επιλογή για gap και με παρεξένεψε το γεγονός. Υπάρχει περίπτωση να βάλω με λάθος gap και να δημιουργήσω πρόβλημα στο μοτέρ;

Ενδεικτικά αναφέρω οτι τα "μαμα" μπουζί είναι NGK cr9ek και τα υποτιθέμενα αντίστοιχα Denso iridium power είναι τα IU27A

Ενας φίλος με Kawasaki ZX-9r που επίσης φορούσε NGK cr9ek μαμά έβαλε Denso IU27A και δεν είχε επιλογή σε gap. Η μηχανή δουλεύει ρολόι

sapila racing
04/09/2012, 13:55
Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι και εγώ για μπουζί ιριδίου Denso για Yamaha FZ6 s2. Έχω κάνει άνω κάτω τα site των NGK και Denso και δεν βρήκα για το s2 αλλά για το απλό fz6 με τα 75κάτι άλογα.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την Denso στην Ολλανδία και με ενημέρωσαν οτι για το μοντέλο μου ισχύει ο κωδικός που ισχύει και για το απλό το fz6 αλλά με 0.1mm μεγαλύτερο gap???!!??

Tόσο καιρό που κοιτάω δεν αναφέρει κανείς επιλογή για gap και με παρεξένεψε το γεγονός. Υπάρχει περίπτωση να βάλω με λάθος gap και να δημιουργήσω πρόβλημα στο μοτέρ;

Ενδεικτικά αναφέρω οτι τα "μαμα" μπουζί είναι NGK cr9ek και τα υποτιθέμενα αντίστοιχα Denso iridium power είναι τα IU27A

Ενας φίλος με Kawasaki ZX-9r που επίσης φορούσε NGK cr9ek μαμά έβαλε Denso IU27A και δεν είχε επιλογή σε gap. Η μηχανή δουλεύει ρολόι

Gap είναι το διάκενο της ακίδας, δεν ειναι χαρακτηριστικό καποιου τυπου μπουζί οπως μαλλον κατάλαβες. Στο μάνιουαλ της μοτο σου αναφερεται το σωστό διάκενο, και το ρυθμίζεις στο μπουζί που αγοράζεις.

kokar
04/09/2012, 22:46
http://www.youtube.com/watch?v=HikB3eXBb78&feature=related

SVX
05/09/2012, 21:38
http://www.youtube.com/watch?v=HikB3eXBb78&feature=related

splitfire και Quadrafire και μαλακιες... φαινεται οτι η εκκενωση ειναι μια οσες ακιδες και να προσφερονται.... το μονο που φαινεται λιγο διαφορετικο ειναι αυτο το τελευταιο το 3D αλλα κατι μου λεει οτι λογω "κλειστου" σχεδιασμου θα στουμπωνει με καταλοιπα πιο γρηγορα ....

kokar
05/09/2012, 21:49
αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω.....

arhs
06/09/2012, 01:30
εννοείται πως όχι....

καποιο link κ απο 'δω?!

kokar
06/09/2012, 09:11
splitfire και Quadrafire και μαλακιες... φαινεται οτι η εκκενωση ειναι μια οσες ακιδες και να προσφερονται.... το μονο που φαινεται λιγο διαφορετικο ειναι αυτο το τελευταιο το 3D αλλα κατι μου λεει οτι λογω "κλειστου" σχεδιασμου θα στουμπωνει με καταλοιπα πιο γρηγορα ....

τώρα που το βλέπω ξανά παρατηρώ οτι εκτός απο το 3D πολλαπλούς ταυτόχρονους σπινθήρες έχει το PowerStar ....
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=ZgqCXf9w_BE

SVX
06/09/2012, 09:51
τώρα που το βλέπω ξανά παρατηρώ οτι εκτός απο το 3D πολλαπλούς ταυτόχρονους σπινθήρες έχει το PowerStar ....
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=ZgqCXf9w_BE

σωστα, αλλα κατι μου λεει οτι (βλεποντας το σημειο στηριξης) η κατασκευη ειναι πολυπλοκη , που σημαινει υψηλο κοστος

kokar
06/09/2012, 10:15
αυτές τις μέρες σχεδιάζω κάτι σχετικά με την ανάφλεξη, μόλις είμαι έτοιμος θα το παρουσιάσω για να πάρω και τις γνώμες σας

ArgirisVale
15/09/2012, 18:29
me ta diakida exis to idio revma X2 oxi perisotero revma ala akrivos tin idia posotita X2 fores ti simeni afto?
me tin mia akida exis tin ekriksi spin8ira pou xriazese gia na skasi to kafsimo
i defteri ti xriazete? den exis pio dinati ekriksi exis mono afto ke ine to eksis

ekmetalefsi olou tou kafsimou stis xamiles strofes
diladi an pas na paris ena mixanaki 15 etias me tis sxetikes f8ores se karmpirater kilindrous ke lipa kalo ine gia na min exis mperdemata stis xamiles strofes apo ri8misis pou den ginonte pote sostes logo f8oras na valis diakida outo soste na eksasfalisis tin opos dipote ekmetalefsi tou mperdemenou migmatos kafsimou aera ke tixon ladia pou kegonte mazi logo f8oras
afto tipota alo den kanis me ta diakida

se kenourio moter ine axrista ke logo perisoteris energias voi8as to moter na zesta8i ke 8a f8ari grigorotera

an ine kontrakias ke genika psaxnese gia epidosis psaxnese diaforetika ola pezoun rolo ke xiliosta ri8misis ke dianiksis se diafora meri tou moter
an den ise gia pista i kontrakias min pezis me revmata xoris logo

tin episkepsi ston koumparo tin pas ke me apla monoakida mpouzi

καλησπερα!!! εσυ ο ιδιος εκει;;; ειπες παραπανω για καλωδια κ τα λοιπα μηπως ξερεις που τα βρισκεις κι'ολας;;; εχω ενα cbr 600f4i sport κ επειδη το πηγαινω μεγαρα εχω κοψει απο τα πολλα στον δρομο θελω λιγο καλυτερο γκαζι μαζι με κατι λαιμους εξατμιση τελικο κ ενα mem-jet να του δωσω κανενα αλογακι οσα μπορει να βγαλει αν ξερεις τιποτα καθε βοηθεια δεκτη!!! ευχαριστω!!!

SVX
15/09/2012, 19:53
καλησπερα!!! εσυ ο ιδιος εκει;;;

:a014:


το πηγαινω μεγαρα εχω κοψει απο τα πολλα στον δρομο θελω λιγο καλυτερο γκαζι μαζι με κατι λαιμους εξατμιση τελικο κ ενα mem-jet να του δωσω κανενα αλογακι οσα μπορει να βγαλει αν ξερεις τιποτα καθε βοηθεια δεκτη!!! ευχαριστω!!!

268418

GiannisBlessed
15/09/2012, 21:03
η φτηνη λυση ειναι να αλλαξεις μηχανη.-
αλλιως αξιζει να ανοιξεις μοτερ να ψαχτεις με μεγαλυτερα πιστονια κτλ.
απο τα μπουζι δεν θα παρεις τπτ.

jj okocha
16/09/2012, 08:37
παντως στο cbr ΜΗΝ πειραξεις ρευματα,και γενικα μην ασχοληθεις με τη βελτιωση και πολυ,αμα σου πεσουν στα χερια τιποτα λαιμοι και τελικο σχεδον τσαμπα,οκ,αλλα γενικα δε συμφερει η σχεση τιμης-αποδοση στο συγκεκριμενο αν βελτιωθει,καλυτερα ελατηρια μπροστα,και αναρτηση πισω,να πιασουν τοπο τα λεφτα.ειδικα πισω..:beer:

ArgirisVale
17/09/2012, 07:21
το cbr φοραει ιριδιου ετσι κ αλλιως... το θεμα ειναι αν μπορει να γινει τιποτα ακομα καλυτερο... ετσι οπως ειναι εχει 102 τροχο δυναμομετρημενο με φιλτρο κ ελευθερας μεχρι πισω αλλα θελει λαιμους που ειναι στο προγραμμα...κ οι αναρτησεις λιγο αργοτερα!!! κ για αλλη μηχανη δεν μου λεει κατι μιας κ 1:10:400 μεσα στα Μεγαρα ειναι μια χαρα για το συγκεκριμενο...λιγο βελτιωση κ θα ειναι κομπλε!!! κ μοτερ δεν πειραζω για κανενα λογο αν ειναι θα επαιρνα ενα 1000...
268519 :a012: με μια χηνα το πολυ θα κατεβει 1 αντε το πολυ 2 δευτερολεπτακια... ας ειναι κ 1 δεν πειραζει... με εχει βολεψει πολυ αυτη η μηχανη γι'αυτο κ την εχω στησει ολοκληρη απο την αρχη μονος μου αφου εφυγα με αρκετα στον γνωστο Αγιο της Ευβοιας!!! γι'αυτο κ δεν θελω να την δωσω!!

GiannisBlessed
17/09/2012, 10:21
η εξατμιση "μπηκε" στο πλυντηριο?:lol:
μην με παρεξηγησεις αλλα γιατι ειναι τοσο μικρη?:confused:
ειναι θεμα γουστου η και για καποιον αλλο λογο?
επισης αν βλεπω καλα εχεις αλλαξει ταπα λαδιου?
παιζει να ειναι απο αυτες που λενε θερμοκρασια?αν ναι απο που την πηρες?

ego_o_idios
17/09/2012, 12:09
το cbr φοραει ιριδιου ετσι κ αλλιως... το θεμα ειναι αν μπορει να γινει τιποτα ακομα καλυτερο... ετσι οπως ειναι εχει 102 τροχο δυναμομετρημενο με φιλτρο κ ελευθερας μεχρι πισω αλλα θελει λαιμους που ειναι στο προγραμμα...κ οι αναρτησεις λιγο αργοτερα!!! κ για αλλη μηχανη δεν μου λεει κατι μιας κ 1:10:400 μεσα στα Μεγαρα ειναι μια χαρα για το συγκεκριμενο...λιγο βελτιωση κ θα ειναι κομπλε!!! κ μοτερ δεν πειραζω για κανενα λογο αν ειναι θα επαιρνα ενα 1000...
268519 :a012: με μια χηνα το πολυ θα κατεβει 1 αντε το πολυ 2 δευτερολεπτακια... ας ειναι κ 1 δεν πειραζει... με εχει βολεψει πολυ αυτη η μηχανη γι'αυτο κ την εχω στησει ολοκληρη απο την αρχη μονος μου αφου εφυγα με αρκετα στον γνωστο Αγιο της Ευβοιας!!! γι'αυτο κ δεν θελω να την δωσω!!


oreo ine olo carbon san kilota apo tin laiki:lol::lol:

ArgirisVale
17/09/2012, 12:51
περι ορεξεως κωλοκυθοπιτα!!! στην λα'ι'κη πολλες φορες βρισκεις τα πιο ωραια πραγματα!!! η εξατμιση ειναι μια sebring που την εκοψα στην μεση απλα για θεμα γουστου... η ταπα δεν δειχνει θερμοκρασια απλα ηταν χρυση κ οπως ολο το μηχανακι ειναι ματ,καρμπον κ χρυσο ετσι εβαλα κ την ταπα!!!

spyrakos35
17/07/2014, 07:19
μιας και τα βρήκα στο ebay, τετράδα 40 ευρά (τα απλά εδώ έχουν γύρω στα 32 ευρά), με τσάμπα μεταφορικά και made in japan, τα έβαλα για να δω τυχόν διαφορές στο δρόμο (σιγά μη δω :D)....

αυτό πάντως που έχω δει δυο μέρες τώρα, είναι οτι παίρνει τσακμάκι μπροστά (πριν ήθελε ενα - δύο δευτερόλεπτα)

το σίγουρο είναι οτι οικονομικά θα βγω κερδισμένος μιας και θα τα αλλάξω του αγίου του γνωστού (για τα απλά η γιαμάπα δίνει αλλαγή κάθε 20 χιλιάδες).....

MG-KTiNoS
17/07/2014, 08:07
DILOSI

O Ego-o-idios exei dikio gia ta mpoyzi

RaGe_Raptor
18/07/2014, 09:29
μιας και τα βρήκα στο ebay, τετράδα 40 ευρά (τα απλά εδώ έχουν γύρω στα 32 ευρά), με τσάμπα μεταφορικά και made in japan, τα έβαλα για να δω τυχόν διαφορές στο δρόμο (σιγά μη δω :D)....

αυτό πάντως που έχω δει δυο μέρες τώρα, είναι οτι παίρνει τσακμάκι μπροστά (πριν ήθελε ενα - δύο δευτερόλεπτα)

το σίγουρο είναι οτι οικονομικά θα βγω κερδισμένος μιας και θα τα αλλάξω του αγίου του γνωστού (για τα απλά η γιαμάπα δίνει αλλαγή κάθε 20 χιλιάδες).....

κι εγώ το ίδιο έκανα..ngk cr9eix 39,95€ με δωρεάν μεταφορικά από αγγλία μέσω του γερμανικού ebay..

Ichigo
18/07/2014, 20:38
Γιατί ρε παίχτες θεωρείτε ότι το φασόν ιριδίου που θα αγοράσετε θα αντέξει τα διπλάσια χλμ από τα μαμά;; Σας υποσχέθηκε ο κατασκευαστής του ότι η ποιο λεπτή ακίδα του σε σχέση με το συμβατικό σας, θα αντέξει τόσα πολλά χλμ και δε θα κοπεί και δε θα σας κάνει χιτώνια & πιστόνι λώκο;; :D

RaGe_Raptor
18/07/2014, 21:25
Γιατί ρε παίχτες θεωρείτε ότι το φασόν ιριδίου που θα αγοράσετε θα αντέξει τα διπλάσια χλμ από τα μαμά;; Σας υποσχέθηκε ο κατασκευαστής του ότι η ποιο λεπτή ακίδα του σε σχέση με το συμβατικό σας, θα αντέξει τόσα πολλά χλμ και δε θα κοπεί και δε θα σας κάνει χιτώνια & πιστόνι λώκο;; :D

Δεν τα κρατάω σε καμία περίπτωση για 2πλάσια χλμ. Απλά η διαφορά απο τα συμβατικά σε τιμή είναι αμελητέα. Οι αλλαγές τους γίνονται κάθε 12.000km.

spyrakos35
19/07/2014, 05:39
Υποτιθεται οτι η επιστρωση ιριδιου κανει τον σπινθηρα πιο "ζωντανο" και επιπλεον δινει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.....

Στις εικοσι που θα ειναι να αλλαχτουν, θα μετρησω το διακενο και θα εχω ιδια αποψη.....

sonic22
19/07/2014, 09:55
Καλα ο παλιανθρωπας που εβοσκε?

Συντομα.
Τα μπουζι ιριδιου (ή οτι αλλο) εχουν ειδικη ακιδα απο (πανακριβο και σπανιο) ιριδιο το οποιο αντεχει σε πολυ υψηλοτερες θερμοκρασιες απο το κλασικο ατσαλι. Λογο αυτου μπορουμε να του δημιουργησουμε μια πολυ μικρη (ως επιφανεια) ακιδα η οποια θα αντεξει στις υψιλες θερμοκρασιες καυσης και αρα θα αργισει πολυ να χρειαστει αντικατασταση.
Ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα χρονου συντηρησης.
Οτιδηποτε αλλο οπως ταχυτητα καυσης, ενταση καυσης, δυναμη κτλπ ειναι επιστημονικη φαντασια.
Εξερουνται τα διχρονα που μπορει να λαδωναν μπουζι στο ρελαντι αλλα με τα συχρονα λαδια ουτε αυτο παιζει.

Αρα πελονεκτημα σε κινητηρες που ειναι δυσκολη η ευρεση και αλλαγη μπουζι. Μειονεκτημα οτι αν κατι δεν δουκλεβει καλα στο συστημα διαχειρησης του κινητηρα δεν θα το ανιχνευσουμε μεχρι την "αργοπορημενη" αλλαγη μπουζι.


Και ενα τελευταιο περι αυτοκαθαρισμου των μπουζι.
Καθε μπουζι εχει καποια χαρακτηριστικα λειτουργιας. Περα απο τα κλασικα (υψος, φαρδος κτλπ) υπαρχει και ενα που πολλοι το αγνωουν και εχει να κανει με το αν το μπουζι ειναι "θερμοτερο ή ψυχροτερο".

Αν το μουζι ειναι ψυχρο (σε σχεση με τις αναγκες του κινητηρα) θα εχουμε δισκολια εκινησης και επικαθησεις (καρβουνηλα).
Αν το μουζι ειναι θερμοτερο (σε σχεση με τις αναγκες του κινητηρα) θα εχουμε αυταναφλεξη (πυρακια).
Αν ειναι οπως πρεπει να εχουμε αυτοκαθαρισμο.

Billys4321
10/02/2017, 20:45
an file mou thes to kalitero gia tin mixani pare triakido i iridiou kai min skeftese times parepiptontos ime mixanikos!!! ala gia na valis tetio mpouzi tha prepi na exis mpouzokalodia silikonis kai tha dis diafora kai se ropi kai se kausi kai se zoi dipli zoh me to simvatiko oso gia fthora den iparxi kamia diafora an ine na tripisis i na spasis pistoni ginete kai me simvatiko mpouzi!!!ta exw dokimasi ola kai to triakido tis bosh ine to kalitero mazi me ena kalodio silikonis!

RaGe_Raptor
10/02/2017, 21:06
έπος!

Pew
11/02/2017, 12:08
an file mou thes to kalitero gia tin mixani pare triakido i iridiou kai min skeftese times parepiptontos ime mixanikos!!! ala gia na valis tetio mpouzi tha prepi na exis mpouzokalodia silikonis kai tha dis diafora kai se ropi kai se kausi kai se zoi dipli zoh me to simvatiko oso gia fthora den iparxi kamia diafora an ine na tripisis i na spasis pistoni ginete kai me simvatiko mpouzi!!!ta exw dokimasi ola kai to triakido tis bosh ine to kalitero mazi me ena kalodio silikonis!

Προφυλακτικο φορας;
Αν οχι, να φορας ΠΑΝΤΑ!

amyroukai
11/02/2017, 18:18
Ήμουν σίγουρος ότι είναι ο Αφροτουιν...

Τέλος πάντων, αυτά...

byron
11/02/2017, 18:59
an file mou thes to kalitero gia tin mixani pare triakido i iridiou kai min skeftese times parepiptontos ime mixanikos!!! ala gia na valis tetio mpouzi tha prepi na exis mpouzokalodia silikonis kai tha dis diafora kai se ropi kai se kausi kai se zoi dipli zoh me to simvatiko oso gia fthora den iparxi kamia diafora an ine na tripisis i na spasis pistoni ginete kai me simvatiko mpouzi!!!ta exw dokimasi ola kai to triakido tis bosh ine to kalitero mazi me ena kalodio silikonis!

Ti triakido kai fidia...
Egw foraw xwris akida kai paei sfaira.

378616

daculas
11/02/2017, 19:40
Κάτι τέτοια φόραγε ένα mazda wankel που είχα κάποτε:)

DrEvil
11/02/2017, 22:29
Κάτι τέτοια φόραγε ένα mazda wankel που είχα κάποτε:)

Μπα.
Αυτα ειναι μπουρδελα.
Το εχουν πει αλλωστε κι εδω.
Μπουζι θα φοραγανε;

alex14
12/02/2017, 08:59
Ρε παιδια ο ανθρωπος ειναι μηχανικος. Γιατι τον αμφισβητητε ?
Endo me taxi ειναι γνωστο οτι και οι κατασκευαστες δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα γιαυτο και βαζουν λαθος μπουζι.

:rolleyes:

RaGe_Raptor
14/04/2017, 17:38
2η αστοχία σε μπουζί ιριδίου (που συμβαίνει σ'εμένα).
την πρώτη τα μαμά του Κ7 1000 παρέδωσαν πνεύμα πριν την ώρα τους.
και τώρα αυτά που είχα βάλει εγώ στο Κ6.
:confused:

vassat
14/04/2017, 18:40
2η αστοχία σε μπουζί ιριδίου (που συμβαίνει σ'εμένα).
την πρώτη τα μαμά του Κ7 1000 παρέδωσαν πνεύμα πριν την ώρα τους.
και τώρα αυτά που είχα βάλει εγώ στο Κ6.
:confused:

Ποιας φίρμας;
/ Β

RaGe_Raptor
14/04/2017, 20:05
Ποιας φίρμας;
/ Β

NGK

CR9EIX το Κ6
CR9EIA-9 το Κ7

Είναι αυτά που συνιστώνται για το κάθε μοντέλο.

vassat
14/04/2017, 22:07
NGK

CR9EIX το Κ6
CR9EIA-9 το Κ7

Είναι αυτά που συνιστούνται για το κάθε μοντέλο.

Ωχχχ και την είχα σε εκτίμηση την NGK... σε αντίθεση με την DENSO που αρκετοί "αυτοκινητάδες" (δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο) αναφέρουν προβλήματα αστοχίας.
/ Β

@topos
15/04/2017, 20:45
Και εγω ειχα θεμα στο αυτοκινητο με ngk ιριδιου καλοπληρωμενα απο την αντιπροσωπεια..
Μου τα αλλαξανε βεβαια χωρις πολλα πολλα, αλλα μεχρι να βρουν το προβλημα ξημερωσαμε (ρεταρε) και το τελευταιο που κοιταξανε ηταν τα μπουζι μιας και ηταν καινουργια..

DoctoR_k6
15/04/2017, 20:51
2η αστοχία σε μπουζί ιριδίου (που συμβαίνει σ'εμένα).
την πρώτη τα μαμά του Κ7 1000 παρέδωσαν πνεύμα πριν την ώρα τους.
και τώρα αυτά που είχα βάλει εγώ στο Κ6.
:confused:

Τι έπαθε το εργαλείο??
Εγώ μετά τα ιριδίου έβαλα τα μαμά...(τα 12000 φανταζουν αιώνας).

RaGe_Raptor
15/04/2017, 21:12
Τι έπαθε το εργαλείο??
Εγώ μετά τα ιριδίου έβαλα τα μαμά...(τα 12000 φανταζουν αιώνας).

το αφήνω μετά από βόλτα,όλα οκ,ούτε παραμικρή ένδειξη προβλήματος.

την επόμενη μέρα,ντύνομαι δέρματα,μπότες,γάντια,φουλ εξοπλισμό. βάζω μπρος,δεν ανεβάζει cold idle,λέω τόσο πολύ ζέστανε ο καιρός? ανοίγω γκάζι και τρώω φρίκη :eek: ρετάρει και βγάζει μαύρο καπνό απ'την εξάτμιση. στα 13 δευτερόλεπτα είχα πετάξει τα δέρματα από πάνω μου,στο 1μιση λεπτό είχα βρει τα παλιά συμβατικά NGK CR9E ,και στο 15άλεπτο το μηχανάκι δούλευε σαν καινούριο :D . ξανά-μανά δέρματα και βουρ!

MAIK72
28/08/2019, 21:35
Gap είναι το διάκενο της ακίδας, δεν είναι χαρακτηριστικό καποιου τυπου μπουζί οπως μαλλον κατάλαβες. Στο μάνιουαλ της μοτο σου αναφερεται το σωστό διάκενο, και το ρυθμίζεις στο μπουζί που αγοράζεις.


Οι γνώμες διίστανται και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Τo gap on not to gap ? Oι κατασκευαστές ngk και Denso λένε όχι .Ο λόγος είναι ότι έρχονται προσεταρισμένα σε αντιστοιχία με τα συμβατικά μπουζί αλλά επίσης ότι η ακίδα είναι πολύ μικρή και μπορεί να σπάσει κατά την ρύθμιση.
http://densoautoparts.com/spark-plug-installation
https://www.youtube.com/watch?v=HlkFYlzPuvo
Δλδ αν από το DR8ES με 0.7 mm διάκενο βάλω το DR8EIX με διάκενο 0.8 mm θα πρέπει να το διορθώσω ή όχι? Μάλλον κάτι μου διαφεύγει .
Και μία λίστα αναβάθμισης της ngk από συμβατικά σε ιριδίου

https://www.ngkpartfinder.co.uk/files/NGK_Upgrades.pdf

viper1
29/08/2019, 05:25
Προσέξτε διότι κυκλοφορούν μαϊμού ιριδιου στο εμπόριο

kostasagk
29/08/2019, 08:39
τα χρησιμοποιω πολλα χρονια από τοτε που βγηκαν ,τα αλλαζω κάθε 40χιλ και το μονο πρόβλημα ηταν στην αρχη σε ένα K 1100RS που καποια στιγμη εκανε τραβήγματα η μηχανη σαν καποιος κύλινδρος να μην δουλευει.και όχι παντα,οι επιστήμονες αρχισαν φταινε πολλαπλασιαστες ,tps ,εκεινο το άλλο εκτος μπουζι,μια μερα λεω δεν τα αλλαζω και πραγματικα το ένα εκανε κολπα οποτε το ηθελε,σε όλα τα αλλα μηχανάκια κανενα πρόβλημα μεχρι τωρα και σε διαφορα,που τα εχω βαλει ,τωρα από γκαζι αλογα το ένα το άλλο ,το μονο που εχω παρατηρηση είναι ποιο ευκολη εκκίνηση ,αυτα

tzimidis
29/08/2019, 08:55
Προσέξτε διότι κυκλοφορούν μαϊμού ιριδιου στο εμπόριο

Ο Έλληνας αντιπρόσωπος δεν είναι που πέρυσι συνελήφθη να διακινεί μαϊμού ngk???