PDA

View Full Version : Παπιοασφαλιστρα & καρτέλ



salagatas
30/08/2012, 14:38
Μου ήρθε η ασφάλεια για την πάπια, μου φάνηκαν πολλά :eek: και άρχισα να το ψάχνω . Πάνω κάτω όλοι τα ίδια με διαφορές στο πρόσχημα υπηρεσιών. Κάποιοι διναν κάτι λιγότερο κάποιοι κάτι περισσότερο από υπηρεσίες αλλά το χρήμα πάνω κάτω το ίδιο. Μιλώ για ασφάλειες που σου παρέχουν τις βασικές υπηρεσίες και όχι μ@λακιες.

Cartelaki Cartelακη και εδώ ρε κουφάλες? :a37::a43::a52: καλη μπιζνα εχετε στησει αλλα και καρτελακι? :a57:

Αρε jumbo που σας χρειαζετε! :hunter::a29::hunter:

Specialized
30/08/2012, 14:42
Υποτίθεται ότι η "ελεύθερη" αγορά θα έριχνε τις τιμές και αντιθέτως έχει απογειώσει τα πάντα, με τον μισθό συνεχώς μειούμενο έως και ανύπαρκτο!

Αναπολώ την δεκαετία 70 και 80, την δραχμή και άλλα παρόμοια!

MG-KTiNoS
30/08/2012, 14:45
Υποτίθεται ότι η "ελεύθερη" αγορά θα έριχνε τις τιμές .....

:lol:

fantacid
30/08/2012, 14:50
δλδ ποσα σου ζητανε για ασφαλεια?

salagatas
30/08/2012, 15:05
Υποτίθεται ότι η "ελεύθερη" αγορά θα έριχνε τις τιμές και αντιθέτως έχει απογειώσει τα πάντα, με τον μισθό συνεχώς μειούμενο έως και ανύπαρκτο!

Αναπολώ την δεκαετία 70 και 80, την δραχμή και άλλα παρόμοια!

:lol:



Ελεύθερη αγορά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ υγιούς ανταγωνισμού είναι για να στήνεις καρτελάκια και εφόσον υπάρχει υποχρέωση να είσαι ασφαλισμένος είναι και "καρτελάκι με την ευλογία του κράτους"


δλδ ποσα σου ζητανε για ασφαλεια?

95 με νομική κάλυψη για 6μηνο
μπαίνω σε αυτήν την online και κάτι άλλες που ψάχνουν σε πολλές εταιρίες και μου βγάζει 99 αλλά και με οδική
βρήκα και μια άλλη με 75 αλλά χωρίς νομική όποτε ίδια λεφτά.
θα πάω σε 2 ακόμα αύριο. αν έχει κάποιος κάτι καλύτερο ας μου πει μήπως κάπου κάνω λάθος.
αλλά έψαξα αρκετά site! μιλώ για Αττική κάτι διάβασα ότι είναι ποιο φτηνά επαρχία.

jumbo & :hunter:

Persival
30/08/2012, 15:32
Τόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει μεταξύ Αττικής και επαρχίας; Στην Κρήτη ασφάλισα το z750 (τα βασικά μόνο, ούτε οδική ούτε νομική κάλυψη) με 65€ το εξάμηνο.

yannis24
30/08/2012, 15:48
Εγω πάντως στην ΕRGO δίνω €120 ΤΟΝ ΧΡΌΝΟ,για τα βασικα και μονο ..δηλαδη αστική ευθύνη.....( και έχει και φιλική δηλωση)....

yiannis172
30/08/2012, 16:09
Κι εγω εψαχνα για τη φτηνοτερη παπιοασφαλεια στο παπι καθως τα 90+ της anytime που εχω τα υπολοιπα οχηματα μου μου φανηκαν πολλα.Και βρηκα μια με 50.Γλιτωσα 40 αυρω και πληρωσα 100+ οταν χρειαστικα οδικη την οποια δεν ειχε....διδαγμα η καλη ασφαλεια αξιζει γιατι αποσβενει τα χρηματα της με το παραμικρο ειδικα οταν μιλαμε για ποσα 30-40 ευρω διαφορα.

MG-KTiNoS
30/08/2012, 16:20
267138

Δεν είναι καρτέλ...
Είναι ότι οι πλούσιοι αγωράζουν και από τις 2 μην γίνει καμία στραβή και χάσουν τα λεφτά τους.
Οπότε μετά λένε...
-Καλά με τον εαυτό μου θα ανταγωνίζομαι:confused:
:nono:
΄Ακου καρτέλ...


(και η πλάκα είναι ότι η ερευνα έγινε γιατί κάποιοι Αμερικάνοι έλεγαν ότι πολύ λάο λάο το πάνε αυτοί)
:moutza:

MG-KTiNoS
30/08/2012, 16:43
και μια έρευνα λίγο πιο σε βάθος έδειξε ότι και η ΣΟΝΥ έχει το ίδιο "πρόβλημα."

MG-KTiNoS
30/08/2012, 17:18
....όλοι κάθε μέρα λένε τα δικά τους αλλά όταν φτάσει η ώρα να διαδηλώσουν ή να γίνει κάτι κανένας τι περιμένεις;

"Ο ελληνικός λαός μίλησε",
έγραψε ο Πρόεδρος του ευρωπαϊκού συμβουλίου, Χέρμαν Βαν Ρομπάι στον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter.
:D



-Και τι είπε ρε παιδιά...?
μπιμ μπουμ μπιμ μπουμ μπιμπ μπουμ μπαμ !
:bawl:

irinia
30/08/2012, 18:22
Κι εγω εψαχνα για τη φτηνοτερη παπιοασφαλεια στο παπι καθως τα 90+ της anytime που εχω τα υπολοιπα οχηματα μου μου φανηκαν πολλα.Και βρηκα μια με 50.Γλιτωσα 40 αυρω και πληρωσα 100+ οταν χρειαστικα οδικη την οποια δεν ειχε....διδαγμα η καλη ασφαλεια αξιζει γιατι αποσβενει τα χρηματα της με το παραμικρο ειδικα οταν μιλαμε για ποσα 30-40 ευρω διαφορα.



Έγώ, δέν θά πάρω..........
Μιά φορά στά 30 χρόνια χρειάστηκα όδική..!!
Άν πλήρωνα τριάντα χρόνια ΟΔΙΚΗ, τώρα θά είχα δώσει ένα μηχανάκι στήν άσφαλιστική...!!
Όχι φίλε μου γιά μένα είναι λάθος τό σκεπτικό σου..!!
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ.
Δέ χρειάζεται νά ποντάρουν στήν άνασφάλεια μας γιά νά τά οίκονομήσουν...!!
Μόνο σέ κάποιο μεγάλο ταξίδι στό έξωτερικό άξίζει.
Διαφορετικά..??
Τά ύποχρεωτικά καί φθηνότερα..!!


:wave2:

motomaniac
30/08/2012, 19:52
Τόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει μεταξύ Αττικής και επαρχίας; Στην Κρήτη ασφάλισα το z750 (τα βασικά μόνο, ούτε οδική ούτε νομική κάλυψη) με 65€ το εξάμηνο.


τα ιδιαα ακριβως η ιντερσαλονικα.. παντα ειχα την φθηνοτερη δυνατη και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα. προσθεσε οτι ειμαι επιρρεπης σε μικροατυχηματα.. χαλασα μερικων τα αυτοκινητα..

Johnny_Nik
30/08/2012, 20:35
Απλά χτυπάνε την μικρή κατηγορία (125 έως 250) επειδή εκεί έχει καταφύγει ο κόσμος. Όταν ξεκίνησα στην Εθνική πριν δύο χρόνια είχα μπεί με 86 ευρώ το εξάμηνο + επασφάλιστρο και μόνο βασικές καλύψεις. Σήμερα μου έρχεται 97 ευρώ /6μηνο χωρίς κανένα ατύχημα στα ενδιάμεσα και το επασφάλιστρο πλέον δεν υπάρχει μιας και πέρασα τα όρια ηλικίας....!!!! Στα μεταξύ ακούω κάτι 100άρες έως 120 για μηχανές από 250cc και πάνω. Ελάχιστη η διαφορά με βάση τα αυτοκίνητα.

Πχ στο αυτοκίνητο μου 1200cc βγάζει 180/εξάμηνο ενώ στο ίδιο αυτοκίνητο με 1800cc μηχανή βγάζει 400κάτι. Στα παραπάνω υπολογίστε ότι λαμβάνω και "έκπτωση λόγω ομαδικής ασφάλισης" η οποία δεν λέει πόση είναι (0,00000000001% υποθέτω). Φαντάσου να μην είχα και αυτή δλδ.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η επιστολή που έλαβα τελευταία και λέει ότι καταλαβαίνοντας τις οικονομικές συγκυρίες μου κάνουν έκπτωση στα ασφάλιστρα 12%. Το νέο ασφάλιστρο είναι.... για μαντέψτε!!! Περίπου 85 ευρώ ΧΩΡΙΣ επασφάλιστρα πλεόν......!!!!! Η κοροιδία στο μεγαλείο της και πάντα με τις ευλογίες του κράτους. Σύντομα κοντά σας και στα οχήματα που δεν κυκλοφορείτε!!!!

antonis_fr4-4
30/08/2012, 21:06
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ισχυει η ασφαλεια οδηγου (οπως στο εξωτερικο)αλλα μονο οχηματος.

γιατι δηλαδη αν εχω 1 αμαξι 1 μηχανη κ 1 παπι να θελω 3 ασφαλειες στο καθε οχημα χωριστα και να μην κανω μια σαν οδηγος να καλυπτομαι οτι κ να οδηγαω???

οταν δουλευα στα ενοικιαζομενα πολλοι τουριστες δεν παιρνανε καθολου ασφαλεια γιατι ακριβως ειχανε την προσωπικη

taskon
31/08/2012, 11:45
δεν μας εχεις πει την ηλικια σου και αν υπαρχει επασφαλιστρο νεου οδηγού.
η ελεύθερη αγορα στις ασφάλειες εχει ριξει τις τιμες κάτω απο απο αυτες που επρεπε να ειναι για αυτο και εχουν κλείσει και ολες οι καθαρα αυτοκινηταδικες εταιρειες και θα κλεισουν και αλλες(εξαιρεσεις υπάρχουν πάντα)

@ antonis_fr4-4
Σχετικα με την ασφαλεια οδηγου και εκει υπάρχει το βασικο αυτοκινητο πανω στο οποίο τιμολογεισαι αλλα υπάρχουν και αλλα κριτηρια οπως ηλικιακα, προηγουμενων ζημιων, τροχαιων παραβασεων κοκ. ενδεικτικα θα σας πω οτι στην Αγγλια το 1997 για να οδηγω ενα Golf gti σε ηλικια 23 ετων πλήρωνα 700 λιρες το χρονο και το αυτοκινητο εκανε μεταχειρισμενο 2000 λιρες. αρα δεν συμφερει τους πάντες και ειδικα τους νεους / ζημιαρηδες οδηγους με γρηγορα αυτοκινητα μηχανακια κτλ

salagatas
31/08/2012, 16:34
δεν μας εχεις πει την ηλικια σου και αν υπαρχει επασφαλιστρο νεου οδηγού.
η ελεύθερη αγορα στις ασφάλειες εχει ριξει τις τιμες κάτω απο απο αυτες που επρεπε να ειναι για αυτο και εχουν κλείσει και ολες οι καθαρα αυτοκινηταδικες εταιρειες και θα κλεισουν και αλλες(εξαιρεσεις υπάρχουν πάντα)

@ antonis_fr4-4
Σχετικα με την ασφαλεια οδηγου και εκει υπάρχει το βασικο αυτοκινητο πανω στο οποίο τιμολογεισαι αλλα υπάρχουν και αλλα κριτηρια οπως ηλικιακα, προηγουμενων ζημιων, τροχαιων παραβασεων κοκ. ενδεικτικα θα σας πω οτι στην Αγγλια το 1997 για να οδηγω ενα Golf gti σε ηλικια 23 ετων πλήρωνα 700 λιρες το χρονο και το αυτοκινητο εκανε μεταχειρισμενο 2000 λιρες. αρα δεν συμφερει τους πάντες και ειδικα τους νεους / ζημιαρηδες οδηγους με γρηγορα αυτοκινητα μηχανακια κτλ


μπορείς να μου πεις πως βγαίνει η τιμή ενός προϊόντος και πόσο κέρδος υπάρχει στην ελεύθερη αγορά των ασφαλειών και ποια ειναι η πραγματικη τιμη? Γιατί σε βλέπω ότι λες μεγάλες κουβέντες ότι μας πουλάνε και κάτω του κόστους. Ρε τα φτωχά τα παλληκαριά… :D ασφαλιστής είσαι? αν ναι κάνε μου την προσφορά σου και κοίτα μην φανείς και εσυ ανοιχτόκαρδος και μπεις μέσα και το έχω τύψεις............ :bawl:

θέλεις να μου εξηγήσεις και την φόρμουλα και τα άλλα κριτήρια που βγαίνουν οι ασφάλειες και το ρίσκο σε έναν οδηγό που οδηγάει χωρίς γρατζουνιά εδω και 16 χρόνια? Μπας και υπαρχει παραμετρος ότι παντού υπάρχει και ένας "μακακας" που θα πέσει πάνω σου και κάνει την φόρμουλα μεροληπτική (γιατι αραγε υπαρχει διαφορετικα στην επαρχια και στην Αττικη.......)

Καλη μπιζνα σου λεω με σωστο καρτελ και αερογλυφους! :a022::hunter:
και το θεμα δεν ειναι η τιμη αυτη καθευατη αλλα το καρτελ.

taskon
03/09/2012, 11:00
Βεβαιως και μπορω να στα πω περιληπτικα.
Υπαρχει ενα ασφάλιστρο το οποίο λέγεται τεχνικο ασφαλιστρο. Πολυ χοντρα ειναι το ασφαλιστρο που βγαινει αν μαζεψεις όλες τις ζημιες , προμηθειες, πληρωμες αντασφαλιστρων και τα συγκρινεις με τα εισπραχθεντα ασφάλιστρα. αυτο λοιπον λεει οτι το καθε αυτοκιμνητο πρεπει να πληρωνει πχ 300€ το χρονο. αμα πουλας 290€ μπαινεις μεσα.
Μετα απο αυτο λοιπον η κάθε εταιρεια κανει το λογαριασμο της και λεει οτι εγω θα κατηγοριοποιησω τα αυτοκινητα και θα εισπρατω τόσα ασφάλιστρα για κάθε κατηγορια.εκει λοιπον οι σοβαρες εταιρειες λένε οτι εγω θελω να πουλαω με 290€ για να ειμαι κατω απο το μεσο ορο αλλα θελω να εχω ενα ποιοτικο χαρτοφυλακιο που δεν θα μου βγαζει μεγαλες ζημιες. αρα λοιπον μπορει να εχω το παπακι ακριβα γιατι ειναι ζημιαρικο, να μην ασφαλίζω sport και καυλογκαζα αυτοκινητα και να ριξω το βαρος μου στο μικρομεσαιο αυτοκινητο που εκτιμω οτι θα μου αποφερει κερδος. υπαρχουν και εταιρειες που πουλαν 280€ και λενε δεν γαμιεται θα τα μαζεψω και μετα αν με κλείσουν με εκλείσαν. παραδειγματα πολλά. υοαρχουν και αλλοι που λενε οτι θα πουλαω 350€ γιατι ειμαι μαγκας και παρεχω πιο ποιοτικες υπηρεσιες και τοσα θελω για αυτες. Η αγορά στις ασφαλειες ειναι απο τις πιο ελευθερες του εμποριου και αυτο στο λεω σιγουρα.

Κερδος απο την αγορα του αυτοκιμητου στις ασφαλιστικες γενικως δεν υπάρχει και αν υπάρχει ειναι χαμηλο. απλα μεσω του αυτοκινητου διαμορφωνεις ενα χαρτοφυλακιο το οποίο χρησιμοποιείς για να πουλήσεις και αλλα προιοντα.

Εγω ειμαι μεσιτης ασφαλισεων και δεν θα σου κανω προσφορα για δυο λογους 1, δεν ασχολουμαι με αυτοκινητα, 2, δεν εισαι σοβαρος αγοραστης.

αναφορικα με το διαφορετικο τιμολογιο Αθηνας επαρχιας νομιζω οτι ειναι κατανοητο στους περισσοτερους τουλαχιστον οτι πιο πιθανο ενα ατυχημα στην Αττικη παρα στην επαρχια. ο λογος προφανης, ειναι πολυ περισσοτερα αυτοκινητα συγκεντρωμενα σε ενα σημειο αρα στατιστικα περισσοτερες πιθανοτητες ατυχηματος.

Το δικιο σου ειναι στο γεγονος οτι επειδεη δεν εχεις κανεις ατυχημα 16 χρονια θα επρεπε να πληρωνεις λιγοτερα. Η νεοελληνικη πραγματικοτητα κατεστρεψε το δικαιο συστηνμα του bonus malus. οι πιο πολλοι απο εμας ομως ζηταγαμε επιμονα απο τον ασφαλιστή να βρει μια κωλο εταιρεια και να μας βαλει με χαμηλο b/m, οποτε το συστημα αυτο κατερευσε.

Αναφορικα με τα καρτελ και το ποσο κερδος ειναι λογικο η συζητηση ειναι αστεια. εσυ ποσο κερδος θεωρεις λογικο στους αλλους και ποσο οταν δουλευεις εσυ για αλλους? αν σου πω εγω οτι η δικη σου δουλεια αξιζει 300€ το μηνα και εαν πληρωνεσαι με 400€ ειναι πεταμενα λεφτα σου ακουγεται λογικό?

τελικα ομως δεν μας εχεις πει ποσα θα θεωρουσες λογικο να πληρωνεις για το παπι.

motomaniac
03/09/2012, 16:26
35e τον χρονο.. τοσα πληρωνα.. τοσα ειναι λογικα... και το παπι μου δεν προκαλεσε ποτε ατυχημα (σε αλλους).

taskon
03/09/2012, 20:06
35e τον χρονο.. τοσα πληρωνα.. τοσα ειναι λογικα... και το παπι μου δεν προκαλεσε ποτε ατυχημα (σε αλλους).

Sorry για μενα δεν ειναι λογικο αυτο το ποσο αν και βλεπω οτι εισαι επαρχια. αναφερεις οτι δεν προκαλεσες ποτε ατυχημα. αν προκαλουσες ενα ατυχημα 3000€ ποσο θα επρεπε να πληρωσεις το επομενο χρόνο? ετσι για την συζητηση.

motomaniac
03/09/2012, 21:08
335 για τα πομενα δεκα χρονια - το κερδος της ασφαλιστικης τα προηγουμενα δεκα χρονια? δεν ξερω.. μπερδεμενη η κατασταση..

Bradipous
03/09/2012, 21:26
35e τον χρονο..
Μηπως εννοεις 35€ το εξαμηνο; Γιατι και εγω 35€ δινω αλλα για 6μηνο.

taskon
03/09/2012, 21:34
35ε - 10% φορος ασφαλιστρων = 31,5 - 1% ταμειο εθνικης οδοποιιας - 2 % υπερ τεαπαε - 5% επικουρικο κεφαλαιο = 30€ - 18% προμηθεια ασφαλιστη = 24,5€ αυτο ειναι το τελικο ποσο που φτανει στην ασφαλιστικη

απο τα 24, 5 που εισπρατει τελικα η ασφαλιστικη εταιρεια ποσο να ειναι το κερδος αν αφαιρεσεις το κοστος της παρεχομενης υπηρεσιας?

thanos_s
03/09/2012, 21:57
εγω και στο 1000 και στο 1300 πληρωνω το ιδιο ποσο..το οποιο δεν διαφερει πολυ απο το 100αρικο που ζητανε για το παπι...

motomaniac
03/09/2012, 22:16
αν σκεφτεις οτι εχουμε τα τελευταια 20 χρονια 2 μηχανακια ασφαλισμενα και 2 αυτοκινητα απο τα οποια 2 εχουν προκαλεσει ατυχημα και τωρα εχουμε 4 μηχανες και 3 αυτοκινητα απο τα οποια κανενα δεν εχει προκαλεσει ατυχημα τα τελευταια 4 χρονια που βρισκονται στην κατοχη μας ολα μαζι.. λυσε τον αλγοριθμο.. βασικα αμα οπως τα λες ολες οι ασφαλιστικες καθαριζουν ζημιες τοτε πως δεν το κλεινουν το "μαγαζι'?

φυσικα δεν υπαινισομαι οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα @@ απλα οτι μαλλον δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα γι'αυτους.

Bradipous
03/09/2012, 22:17
Ναι αφου απο 250cc και πανω για ολα η ιδια τιμη ισχυει, αν δεν κανω λαθος.

taskon
03/09/2012, 22:27
Δεν ειπα ποτε οτι εχουν ολες οι ασφαλιστικες ζημιες. ειπα οτι ο κλαδος αυτοκινητου γενικος ειναι ζημιογονος. οι κρατικες ασφαλιστικες και οι μικρες αυτοκινηταδικες βγαζουν ζημιες γενικοτερα. οι μεγαλες ιδιωτικες και οι πολυεθνικες ειναι σε καλυτερη μοιρα. απλα διευκρινιζω οτι η ενσταση μου ηταν για το καρτελ στην τιμολογηση και οχι για το αν βγαζουν η οχι. και οπως εγραψα και παραπανω δεν ειναι μονο ο κλαδος αυτοκινητου που δραστηριοποιειται μια ασφαλιστικη αλλα εξασκει και αλους κλαδους οπως ζωης, πυρος μεταφορων κτλ..

dimzan
04/09/2012, 01:49
οντως τα βγαζουν απο αλλου, πχ ο κλαδος ζωης της ΑΣΠΙΣ ... εεεε ρε γλεντιαα......

MG-KTiNoS
04/09/2012, 23:47
Κατ αρχήν άλλο ο κλάδος του αυτοκινήτου και άλλο της μοτοσικλέτας.
Η μοτοσυκλέτα πολύ σπάνια προκαλεί ζημιά σε τρίτους.
(και αν το κάνει είναι σίγουρα πολύ μικρή)

Από εκεί και πέρα καρτέλ δεν κάνουν οι μικροί κάνουν οι μεγάλοι.
Για αυτό και σχεδόν ΠΟΤΕ δεν κλείνουν.
Αυτό που λένε ελεύθερη οικονομία είναι μόνο η ελευθερία του μεγάλου να ελέγξει μια αγορά και εν τέλει να καθαρίσει τους μικρούς κάνοντας τους την επιβίωση αδύνατη.
ΕΤΣΙ λειτουργούν μονοπωλιακά ή ολιγοπώλια σε σύντομα χρονικά διαστήματα.
Όλα τα άλλα είναι μια υποκρισία.
Πχ ο ανταγωνισμός θα μείωνε λέει την τιμή της βενζίνης…
Την τιμή των τροφίμων κλπ
Ο μόνος τρόπος λοιπόν να κρατηθεί χαμηλά μια τιμή είναι η επιβολή της από το κράτος
Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει πια.
Το απαγορεύουν οι… δανειστές, οι φίλοι μας, οι εταίροι μας…

:(

Bradipous
05/09/2012, 19:38
Κατ αρχήν άλλο ο κλάδος του αυτοκινήτου και άλλο της μοτοσικλέτας.
Η μοτοσυκλέτα πολύ σπάνια προκαλεί ζημιά σε τρίτους.
(και αν το κάνει είναι σίγουρα πολύ μικρή)

Από εκεί και πέρα καρτέλ δεν κάνουν οι μικροί κάνουν οι μεγάλοι.
Για αυτό και σχεδόν ΠΟΤΕ δεν κλείνουν.
Αυτό που λένε ελεύθερη οικονομία είναι μόνο η ελευθερία του μεγάλου να ελέγξει μια αγορά και εν τέλει να καθαρίσει τους μικρούς κάνοντας τους την επιβίωση αδύνατη.
ΕΤΣΙ λειτουργούν μονοπωλιακά ή ολιγοπώλια σε σύντομα χρονικά διαστήματα.
Όλα τα άλλα είναι μια υποκρισία.
Πχ ο ανταγωνισμός θα μείωνε λέει την τιμή της βενζίνης…
Την τιμή των τροφίμων κλπ
Ο μόνος τρόπος λοιπόν να κρατηθεί χαμηλά μια τιμή είναι η επιβολή της από το κράτος
Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει πια.
Το απαγορεύουν οι… δανειστές, οι φίλοι μας, οι εταίροι μας…



+135

salagatas
09/09/2012, 15:10
Βεβαιως και μπορω να στα πω περιληπτικα.
Υπαρχει ενα ασφάλιστρο το οποίο λέγεται τεχνικο ασφαλιστρο. Πολυ χοντρα ειναι το ασφαλιστρο που βγαινει αν μαζεψεις όλες τις ζημιες , προμηθειες, πληρωμες αντασφαλιστρων και τα συγκρινεις με τα εισπραχθεντα ασφάλιστρα. αυτο λοιπον λεει οτι το καθε αυτοκιμνητο πρεπει να πληρωνει πχ 300€ το χρονο. αμα πουλας 290€ μπαινεις μεσα.
Μετα απο αυτο λοιπον η κάθε εταιρεια κανει το λογαριασμο της και λεει οτι εγω θα κατηγοριοποιησω τα αυτοκινητα και θα εισπρατω τόσα ασφάλιστρα για κάθε κατηγορια.εκει λοιπον οι σοβαρες εταιρειες λένε οτι εγω θελω να πουλαω με 290€ για να ειμαι κατω απο το μεσο ορο αλλα θελω να εχω ενα ποιοτικο χαρτοφυλακιο που δεν θα μου βγαζει μεγαλες ζημιες. αρα λοιπον μπορει να εχω το παπακι ακριβα γιατι ειναι ζημιαρικο, να μην ασφαλίζω sport και καυλογκαζα αυτοκινητα και να ριξω το βαρος μου στο μικρομεσαιο αυτοκινητο που εκτιμω οτι θα μου αποφερει κερδος. υπαρχουν και εταιρειες που πουλαν 280€ και λενε δεν γαμιεται θα τα μαζεψω και μετα αν με κλείσουν με εκλείσαν. παραδειγματα πολλά. υοαρχουν και αλλοι που λενε οτι θα πουλαω 350€ γιατι ειμαι μαγκας και παρεχω πιο ποιοτικες υπηρεσιες και τοσα θελω για αυτες. Η αγορά στις ασφαλειες ειναι απο τις πιο ελευθερες του εμποριου και αυτο στο λεω σιγουρα.

Κερδος απο την αγορα του αυτοκιμητου στις ασφαλιστικες γενικως δεν υπάρχει και αν υπάρχει ειναι χαμηλο. απλα μεσω του αυτοκινητου διαμορφωνεις ενα χαρτοφυλακιο το οποίο χρησιμοποιείς για να πουλήσεις και αλλα προιοντα.

Εγω ειμαι μεσιτης ασφαλισεων και δεν θα σου κανω προσφορα για δυο λογους 1, δεν ασχολουμαι με αυτοκινητα, 2, δεν εισαι σοβαρος αγοραστης.

αναφορικα με το διαφορετικο τιμολογιο Αθηνας επαρχιας νομιζω οτι ειναι κατανοητο στους περισσοτερους τουλαχιστον οτι πιο πιθανο ενα ατυχημα στην Αττικη παρα στην επαρχια. ο λογος προφανης, ειναι πολυ περισσοτερα αυτοκινητα συγκεντρωμενα σε ενα σημειο αρα στατιστικα περισσοτερες πιθανοτητες ατυχηματος.

Το δικιο σου ειναι στο γεγονος οτι επειδεη δεν εχεις κανεις ατυχημα 16 χρονια θα επρεπε να πληρωνεις λιγοτερα. Η νεοελληνικη πραγματικοτητα κατεστρεψε το δικαιο συστηνμα του bonus malus. οι πιο πολλοι απο εμας ομως ζηταγαμε επιμονα απο τον ασφαλιστή να βρει μια κωλο εταιρεια και να μας βαλει με χαμηλο b/m, οποτε το συστημα αυτο κατερευσε.

Αναφορικα με τα καρτελ και το ποσο κερδος ειναι λογικο η συζητηση ειναι αστεια. εσυ ποσο κερδος θεωρεις λογικο στους αλλους και ποσο οταν δουλευεις εσυ για αλλους? αν σου πω εγω οτι η δικη σου δουλεια αξιζει 300€ το μηνα και εαν πληρωνεσαι με 400€ ειναι πεταμενα λεφτα σου ακουγεται λογικό?

τελικα ομως δεν μας εχεις πει ποσα θα θεωρουσες λογικο να πληρωνεις για το παπι.

Από αυτό που λες γίνεται πρόβλεψη ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των ασφαλιζομένων (μηχανών & αυτοκίνητων που μας ενδιαφέρει) για πιθανές αποζημιώσεις εφόσον τις χρειαστούν και βγαίνει μια τιμή ασφάλιστρων για τον καθένα (αναλογικά ο καθένας με βάση κάποια χαρακτηριστικά, αλλα η τιμή είναι στο σύνολο των χειρότερων οδηγων ? των καλύτερων, δεν νομιζω….). Δηλαδή ο καθένας πληρώνει για τον άλλον που είναι χειρότερος οδηγός, ενώ δεν λαμβάνεται υπόψη το οδικό δίκτυο, ο αριθμός κατοίκων στην περιοχή που μένει, ο αριθμός των χλμ που κάνει κλπ. Συνεπώς σε ρώτησα πως βγαίνει η τιμή, μου είπες αλλά μου φαίνεται ότι κάπως βγαίνει λάθος η θα μπορούσε να βγαίνει καλύτερα. Πχ για αυτό που λες με τους περισσότερους στην Αθήνα ας λαμβάνονταν και άλλοι παρόντες υπόψη για να είμαστε σωστοί, γιατί αν εγώ κάνω 3 χλμ την ημέρα στην Εκάλη σαφώς και δεν είναι το ίδιο με το να περνώ κάθε μέρα από την Ομόνοια αλλα η πρόβλεψη που λες δεν έχει βγει για τους Εκαλιωτες.

Συνεπώς το ζητούμενο είναι πόση απόκλιση έχετε από την πρόβλεψη που λες και μαλλον δεν μπαινετε μεσα. Και ξαναεπαναλαμβανω στο πρώτο ποστ δεν ανέφερα τιμή γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου (ρωτήθηκα όμως και απάντησα για να μην αποκρύβω στοιχεία) αλλά ότι μετά από ένα search που έκανα όλοι έχετε τις ίδιες τιμές άρα ένα όμορφο καρτέλ. Απλώς μετά σε ρώτησα εφόσον γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι η ελάχιστη τιμή μιας και είσαι ασφαλιστής. Συνεπώς δεν μπορώ να σου πω μια τιμή αλλά σίγουρα μπορώ να σου πω ότι έχετε καρτέλ γιατί το έψαξα στην δική μου περίπτωση με το προσχημα +- υπηρεσιών. Το b/m καταργήθηκε για να ευνοήσει το καρτέλ το οποίο επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου, μια τιμη fixed και το κρατος ετοιμο να επιβαλει ποινες αν δεν πληρωσεις το καρτελ.