PDA

View Full Version : ΡΕΥΜΑΤΑ ΧΤ 600Ε



apsogos
30/08/2012, 14:59
καλησπερα παιδια,

εχω το εξης θεμα:
Πριν μερικες μερες σχεδον εμεινα με το χτ απο μπαταρια δηλαδη δεν εσκαγε στο μιζαρισμα...και μετρησα και ειχε φτασει η ταση τα 12v.
Ιστορικο: πριν 3 βδομαδες για 2 εβδομαδες δεν ειχα χρησιμοποιησει το χτ και εμεινα απο μπαταρια .Την φορτισα καποιες ωρες ως που εφτασε στο 12.50 περιπου.

και συνεχιζω....φορτιζω τωρα πριν 2 μερες την μπαταρια παλι αλλα ας πουμε αν η μπαταρια ειναι 12.40 η 12.50 v στο ρελαντι μεσα σε 2 λεπτα η αναλογος μου το ανεβασει σιγα σιγα στο 12.80 περιπου....οταν παταω γκαζι στις 5000 στροφες δεν ανεβαζει.

επειδη δεν μπορουσα σημερα να βγαλω τον ανορθωτη (δεν ειχα τα καταλληλα εργαλεια και δεν μπορουσα να βγαλω ουτε γειωση εφοσον δεν μπορουσα να λυσω τις βιδες....) εβαλα ενος φιλου πανω αλλα δεν συνδεσα το καλωδιακη τις γειωσης....

και παλι τα ιδια στην μπαταρια....

σε καποια φαση με το μοτερ να δουλευει εβγαλα την φυσσα του ανορθωτη και εβαλα πολυμετρο σε εναλλασομενη ταση μετρησα αλλα δεν μπορουσα να παρω σταθερες μετρησεις κατι 18-20v ειδα να μου πεταει για λιγο ανα επαφη....


μπορει καποιος να βοηθησει; ευχαριστω

Anty12
31/08/2012, 08:27
σε καποια φαση με το μοτερ να δουλευει εβγαλα την φυσσα του ανορθωτη και εβαλα πολυμετρο σε εναλλασομενη ταση μετρησα αλλα δεν μπορουσα να παρω σταθερες μετρησεις κατι 18-20v ειδα να μου πεταει για λιγο ανα επαφη....


Προφανώς μέτρησες την είσοδο....το θέμα είναι τι έξοδο σου βγάζει?
Αν βγάζει πάνω από 13v στις 3000 στροφές, πρέπει να είσαι ΟΚ....


Υ.Γ. .....όταν λες για λίγο ?????

apsogos
31/08/2012, 08:31
Προφανώς μέτρησες την είσοδο....το θέμα είναι τι έξοδο σου βγάζει?
Αν βγάζει πάνω από 13v στις 3000 στροφές, πρέπει να είσαι ΟΚ....


Υ.Γ. .....όταν λες για λίγο ?????

καλημερα φιλε μου

ξεκουμπωσα τον ανορθωτη και μετρησα της επαφες πανω στην φισσα του ....χτες ομως που γυρισα το μεσημερι μετρησα παλι και ηταν 11+


τι να κανω για να δω που δι@ολο εχω θεμα!?

Anty12
31/08/2012, 09:23
Τα 11+ ήταν στην είσοδο ή στην έξοδο...??? (βασικά όπου και νάταν , δεν είναι καλή ένδειξη...)

Βάλε μπρος, αφαίρεσε τους πόλους την μπαταρίας, και μέτρα την τάση με τα καλώδια στον αέρα.Οτιδήποτε κάτω από 13 V , στις 3000 στροφές περίπου, δεν είναι καλό, και αν η καλωδίωση είναι σε καλή κατάσταση, τότε είναι ο ανορθωτής.

apsogos
31/08/2012, 09:25
Α χωρις την μπαταρια συνδεμένη.Οκ αυτό δεν το έχω κάνει....
Αρα βαζω μπροστα και αποσυνδεω την μπαταρια και υστερα μετραω τα καλωδια στον αερα

ego_o_idios
31/08/2012, 11:46
Α χωρις την μπαταρια συνδεμένη.Οκ αυτό δεν το έχω κάνει....
Αρα βαζω μπροστα και αποσυνδεω την μπαταρια και υστερα μετραω τα καλωδια στον αερα

pigene to mixanaki se mastora 8a kapsis ta pinia me tis maimoudies pou kanis

apsogos
05/09/2012, 14:52
ρε μαστορα, τι μου λες τωρα , εδω συζηταμε στο forum και με την βοηθεια αλλων μηπως και γλυτωσουμε καποια χρηματα και φτιαξουμε εμεις οι ιδιοι καποιες βλαβες.Αν μου ηταν τοσο ευκολο να διαθεσω χρηματα θα εγραφα εδω ; εγω και ο καθενας;
Α ρε τι ειμαστε , αντι να βοηθαμε τον συνανθρωπο μας , κοιταμε πως να τον κανουμε ρεζιλι!Α ρε ΤΖΑΜΠΟ που θελουμε

Υ.Γ.
Οσο για τις μαιμουδιες, δεν γνωριζω τετοια Ελληνικη λεξη,τωρα εσυ οπως φαινεται κανεις παρεα με ζωα ,ο σκυλος στην φωτο με τα ματια σου απο κατω το απεικονιζει.
Καλο απογευμα

Shinji Ikari
05/09/2012, 15:06
Ποσα χρονια ειναι η μπαταρια?

apsogos
05/09/2012, 15:10
Γεια σου φιλε μου.Κοιταξε η μπαταρια που ειχα πανω ειναι yuasa και ειναι 4 χρονια σιγουρα.....απο οτι εχω αντιληφθει παιζει να ειναι τα πηνια δεν φερνουν οση ταση ειναι απαραιτητα μαλλον

Shinji Ikari
05/09/2012, 15:39
Ειχα yuasa στο ΧΤ και κρατησε εξι χρονια. πηγαινε σε ενα μαγαζι με μπαταριες, ρωτα για το προβλημα και πες του να στη μετρησει, δεν θα πληρωσεις τιποτα.

harris_x
06/09/2012, 13:43
ρε μαστορα, τι μου λες τωρα , εδω συζηταμε στο forum και με την βοηθεια αλλων μηπως και γλυτωσουμε καποια χρηματα και φτιαξουμε εμεις οι ιδιοι καποιες βλαβες.Αν μου ηταν τοσο ευκολο να διαθεσω χρηματα θα εγραφα εδω ; εγω και ο καθενας;
Α ρε τι ειμαστε , αντι να βοηθαμε τον συνανθρωπο μας , κοιταμε πως να τον κανουμε ρεζιλι!Α ρε ΤΖΑΜΠΟ που θελουμε

Υ.Γ.
Οσο για τις μαιμουδιες, δεν γνωριζω τετοια Ελληνικη λεξη,τωρα εσυ οπως φαινεται κανεις παρεα με ζωα ,ο σκυλος στην φωτο με τα ματια σου απο κατω το απεικονιζει.
Καλο απογευμα
Χαλάρωσε λιγάκι και άλλαξε στιλ γραφής (δείχνεις επιθετικός) γιατί αν σε προέτρεψε να πας σε μηχανικό είναι για να γλυτώσεις τα περισσότερα χρήματα που θα σου χρειαστούν αν κάψεις τα πηνία.

Επιπλέον, αν εσύ γράφεις στο φόρουμ για να γλυτώσεις χρήματα, κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Shinji Ikari
06/09/2012, 14:45
Πας να βαλεις μπρος και δεν παιρνει δηλαδη η απλα δεν φορτιζει καλα?