PDA

View Full Version : USPS First Class Mail International



aspirini
30/08/2012, 22:45
Εχω λοιπον παραγγειλει την μιζα μου απο αμερικη με USPS First Class Mail International, απο τις 27/8 ,εποικινωνησα και με τον πωλητη και μου ειπε μην βιαζεσαι παιζει να κολησε στο τελωνειο σας ,η ερωτηση μου ειναι η εξης ,αν πραγματι κολησε στο τελωνειο (αν και δεν πρεπει) πως θα ενημερωθω εγω οτι ειναι κολλημενη εκει και πρεπει να παω εφοσον δεν εχω δηλωσει τηλεφωνο κατα την πωληση?

Υποθεσεις χωρις να εχετε μπει ποτε στον χορο των παραγγελιων απο αμερικα, να λειπουν :wave2: θελω να μαθω απο καποιους με προσωπικη εμπειρια .η USPS απο οσο ειδα συνεργαζεται με ελτα αλλα θα ερθει στην πορτα μου, η πρεπει να παω να παραλαβω? και παλι αν πρεπει να παω εγω να παραλλαβω πως θα με ειδοποιησουν εφοσον δεν εχουν τηλεφωνο μου ?:a42: :a02:

SVX
30/08/2012, 22:50
Εχω λοιπον παραγγειλει την μιζα μου απο αμερικη με USPS First Class Mail International, απο τις 27/8 ,εποικινωνησα και με τον πωλητη και μου ειπε μην βιαζεσαι παιζει να κολησε στο τελωνειο σας ,η ερωτηση μου ειναι η εξης ,αν πραγματι κολησε στο τελωνειο (αν και δεν πρεπει) πως θα ενημερωθω εγω οτι ειναι κολλημενη εκει και πρεπει να παω εφοσον δεν εχω δηλωσει τηλεφωνο κατα την πωληση?

Υποθεσεις χωρις να εχετε μπει ποτε στον χορο των παραγγελιων απο αμερικα, να λειπουν :wave2: θελω να μαθω απο καποιους με προσωπικη εμπειρια .η USPS απο οσο ειδα συνεργαζεται με ελτα αλλα θα ερθει στην πορτα μου, η πρεπει να παω να παραλαβω? και παλι αν πρεπει να παω εγω να παραλλαβω πως θα με ειδοποιησουν εφοσον δεν εχουν τηλεφωνο μου ?:a42: :a02:


αν κολλησε στο τελωνειο , η καθυστερηση στην παραδοση θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολησει...

η μιζα αν δασμολογηθει, θα δασμολογηθει συμφωνα με το κοστος καινουριου αντ/κου.... και καποιος πρεπει να εκτελωνισει το αντικειμενο .εσυ ή καποιος της δουλειας με την αντιστοιχη αμοιβη....

μπορεις να αναζητησεις και αντιστοιχα θεματα του φορουμ για να " μη σε ενοχλουν οι ανηξεροι..."

Ichigo
30/08/2012, 23:07
εξαρτάται το τι όγκο έχει το δέμα και αν θα κινήσει υποψίες στους τελωνειακούς. Το 1st class mail δεν θεωρείται και το ποιο γρήγορο (υπάρχει το express της USPS που είναι και το ποιο πιθανό να εκτελωνιστεί-ερχεται συνήθως με ΕΛΤΑ κουριερ πόρτα-πόρτα) και ίσως παίζει να μην περάσει και καθόλου τελωνείο. εμένα τα 1st class mail από USPS αν θυμάμαι καλά απλά τα πέταγε ο ταχυδρόμος στην πόρτα η μου εστελναν ειδοποιητηριο αν ηταν ογκωδες δε θυμαμαι πολυ καλα - αλλά αν έφυγε 27/8 χαλάρωσε νωρίς είναι! ;) tracking number δεν έχεις;

aspirini
30/08/2012, 23:14
αν κολλησε στο τελωνειο , η καθυστερηση στην παραδοση θα ειναι το λιγοτερο που θα σε απασχολησει...

η μιζα αν δασμολογηθει, θα δασμολογηθει συμφωνα με το κοστος καινουριου αντ/κου.... και καποιος πρεπει να εκτελωνισει το αντικειμενο .εσυ ή καποιος της δουλειας με την αντιστοιχη αμοιβη....

μπορεις να αναζητησεις και αντιστοιχα θεματα του φορουμ για να " μη σε ενοχλουν οι ανηξεροι..."
καπου διαβασα πως τα ανταλακτικα για μοτο δεν φορολογουνται,ειδικα τα μεταχειρισμενα(για μεταχειρισμενο προκειται)


εξαρτάται το τι όγκο έχει το δέμα και αν θα κινήσει υποψίες στους τελωνειακούς. Το 1st class mail δεν θεωρείται και το ποιο γρήγορο (υπάρχει το express της USPS που είναι και το ποιο πιθανό να εκτελωνιστεί-ερχεται συνήθως με ΕΛΤΑ κουριερ πόρτα-πόρτα) και ίσως παίζει να μην περάσει και καθόλου τελωνείο. εμένα τα 1st class mail από USPS αν θυμάμαι καλά απλά τα πέταγε ο ταχυδρόμος στην πόρτα η μου εστελναν ειδοποιητηριο αν ηταν ογκωδες δε θυμαμαι πολυ καλα - αλλά αν έφυγε 27/8 χαλάρωσε νωρίς είναι! ;) tracking number δεν έχεις;
μια μιζα ποσο ογκο να εχει? το κουριερ περναει 100% τελωνειο ενω η στανταρ (αργη) μεταφορα οχι παντα.το tracking number για το απλο ταχυδρομειο ειναι απλα για το πεος το λεει και η ιδια η usps :lol: μονο με εξπρες μπορεις να κανεις track σωστο.(tracking number εχω αλλα λεει μονο το electronic info received απο τις 27 εως και σημερα)

SVX
30/08/2012, 23:18
καπου διαβασα πως τα ανταλακτικα για μοτο δεν φορολογουνται,ειδικα τα μεταχειρισμενα(για μεταχειρισμενο προκειται)


μια μιζα ποσο ογκο να εχει? το κουριερ περναει 100% τελωνειο ενω η στανταρ (αργη) μεταφορα οχι παντα.το tracking number για το απλο ταχυδρομειο ειναι απλα για το πεος το λεει και η ιδια η usps :lol: μονο με εξπρες μπορεις να κανεις track σωστο.(tracking number εχω αλλα λεει μονο το electronic info received απο τις 27 εως και σημερα)

οι τελωνιακοι εχουν λυσσαξει σε αυστηροτητα και μαζι με τα ξερα καιγονται κ τα χλωρα.... βλεπεις τα εσοδα απο τους δασμους δεν πανε μονο στο κρατος...τροφοδοτουν και το καημενο το ταμειο των τελωνειακων....
ενας γνωστος πηρε απο το Ebay κινεζικο ρολοι τυπου Gshock και του το τιμολογησαν σαν κανονικο, original Casio!

aspirini
30/08/2012, 23:20
οι τελωνιακοι εχουν λυσσαξει σε αυστηροτητα και μαζι με τα ξερα καιγονται κ τα χλωρα.... βλεπεις τα εσοδα απο τους δασμους δεν πανε μονο στο κρατος...τροφοδοτουν και το καημενο το ταμειο των τελωνειακων....
ενας γνωστος πηρε απο το Ebay κινεζικο ρολοι τυπου Gshock και του το τιμολογησαν σαν κανονικο, original Casio!

επιδη ρωτησα για καινουρια μιζα στην suzuki και ηθελε 580 ευρω αν θελει να το φορολλογησει σαν νεο να την κρατησει ο κυριος τελωνιακος να την βαλει στον πατο του ευχαριστω

astroman76
30/08/2012, 23:31
5-6 μερες κανουν....

skylaros
30/08/2012, 23:42
Σε γνωστό μου που του έστελναν ραδιο/cd του ζήτησαν τα κέρατα τους, ζήτησε να δει αν είναι αυτό που περίμενε το πήρε στα χέρια του και το έσκασε κάτω, τους είπε αντίο και έφυγε... μπροστά δεν ήμουν αλλά τον πιστεύω

aspirini
30/08/2012, 23:46
εξαρτάται το τι όγκο έχει το δέμα και αν θα κινήσει υποψίες στους τελωνειακούς. Το 1st class mail δεν θεωρείται και το ποιο γρήγορο (υπάρχει το express της USPS που είναι και το ποιο πιθανό να εκτελωνιστεί-ερχεται συνήθως με ΕΛΤΑ κουριερ πόρτα-πόρτα) και ίσως παίζει να μην περάσει και καθόλου τελωνείο. εμένα τα 1st class mail από USPS αν θυμάμαι καλά απλά τα πέταγε ο ταχυδρόμος στην πόρτα η μου εστελναν ειδοποιητηριο αν ηταν ογκωδες δε θυμαμαι πολυ καλα - αλλά αν έφυγε 27/8 χαλάρωσε νωρίς είναι! ;) tracking number δεν έχεις;

Εκανα λαθος...23/8 εφυγε οχι 27...δλδ εχει 8 ημερες σχεδον

kostaspetrou
30/08/2012, 23:59
Μου συνέβη φέτος την άνοιξη να καθυστερήσει δέμα 3 μήνες!
Δε χάνεται,αλλά συμβαίνει πού και πού.
Βασικά η καθυστέρηση οφείλονταν στους αμερικάνους,το tracking number έδειχνε συνέχεια μια αποθήκη στο Michigan.
Όταν το'πα στον πωλητή και αυτός έκανε αίτηση αναζήτησης,εμφανίστηκε σε 5 μέρες...
Μακράν καλύτερο το USPS Express mail International.Κοστίζει παραπάνω αλλά αξίζει:συνήθως έρχεται πόρτα πόρτα,όχι τελωνεία,όχι ερωτήσεις.
Ηρέμησε,νωρίς ειν'ακόμα.

power hornet
31/08/2012, 05:50
μην ανισυχεις θα σου ερθει.
εγω την παρασκευη που μας περασε παρηγγειλα κρανος αραι απο αμερικη και εβαλα το exprees usps,προχθες με κουριερ ηρθε στην πορτα μου.
βεβαια ο πωλητης στην αμερικη ηξερε το θεμα με το τελωνειο και στο κουτι εγραφε σαν δωρο αλλα και με πολυ λιγοτερη τιμη απο τι εκανε το κρανος.

bros400pgm
31/08/2012, 06:38
Εαν εχεις το tracking number, βαλτο στο site των ΕΛΤΑ.
http://212.205.82.71/trackandtrace/


Η δασμολογηση σε εμφανες μεταχειρισμενο προιον, παει βαση της δηλωθησας αξιας απο τον πωλητη. Δεν προκειται να σου το κοστολογησουν σαν καινουριο.

Εφοσον ξερουν την διευθυνση σου, θα σου στειλουν χαρτακι να πας να το παραλαβεις απο το ταχυδρομειο, οπου εκει για να στο δωσουν θα πρεπει να πληρωσεις το τελωνειο. Στην συγκεκριμενη περιπτωση αντε να σου ζητησουν 3€.

aspirini
31/08/2012, 17:05
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχω γνωση οτι εχουν περασει 7 ημερες μονο πλην σαββα/κου και ερχετε με απλο ταχυδρομειο,το θεμα ομως ειναι πως δεν περιμενω παπουτσια και ανυπομονω να τα φορεσω η ενα νεο γαματο κινητο αλλα μιζααααααα για μηχανη που εχω εδω κ ενα μηνα , βολταρισα 10 μερες και 20 καθεται μεχρι να βρω την καταραμενη !!!!με εχει φαει το σαρακι.....ενα ονειρο εγινε πραγματικο αλλα ερχετε χειμωνας..

MikeG
31/08/2012, 17:22
Από Αμερική, μου ήρθε σήμερα φάκελος με USPS First Class Mail International σε 8 μέρες. Δε μένω Αθήνα.

bros400pgm
31/08/2012, 17:45
Οι φακελοι ερχονται γρηγορα γαμωτο..... Τα δεματακια και τα δεματα καθυστερουν :lol:

aspirini
31/08/2012, 18:27
Από Αμερική, μου ήρθε σήμερα φάκελος με USPS First Class Mail International σε 8 μέρες. Δε μένω Αθήνα.
Ουτε εγω μενω αθηνα.

Οι φακελοι ερχονται γρηγορα γαμωτο..... Τα δεματακια και τα δεματα καθυστερουν :lol:

σαν international letter ερχετε ! επρπε να εχει ερθει δλδ ! :bawl:

motomaniac
31/08/2012, 22:32
παραγγελειες μεχρι και 120ε εχουν ερθει ατελωνιστες. με τον μαλακα τον ταχυδρομο που μου τα παραταει εξω απο την εισοδο της πολυκατοικιας κι αμα τον πετυχω θα τον βαλω στο γκαραζ και θα του δειξω ποσο βαρυ ειναι το δυναμοκλειδο.. κατα τ'αλλα αργουν απλα αρκετα.

mankam
01/09/2012, 00:29
Μην αγχωνεσαι λογικα τις επομενες μερες θα το παραλαβεις,τσεκαρε στο μαιλ σου αν σου εχει στειλει tracking number ο πωλητης για να παρακολουθεις την πορεια του δεματος σου,πολλοι το κανουν αλλα οχι ολοι.
εχω παραλαβει καμποσες φορες απο αμερικη με ebay τελωνειο ειχα μια φορα 3 ευρω ( ποσα μαξιμουμ 100 ευρω) αλλα απο οσο εχω διαβασει ειναι και θεμα τυχης ,πολλες φορες ελενχουν τις γρηγορες αποστολες μονο.
τα ελτα συνηθως αφηνουν σημειωμα εαν δεν σε βρουν αλλα δεν παιρνουν τηλεφωνο,αλλα μπορει να εχεις παραδοση απο αλλο κουριερ .

g_m900
01/09/2012, 09:43
Επειδη γραφει first class δεν σημαινει οτι θα ταξιδεψει το δεμα με ολες του τις ανεσεις και δεν θα καθυστερησει.

Δυο πακετα εχω παραγγειλει ετσι και το ενα ηταν...
Μποτες Converse και το αλλο
Scorpion exo 1000 κρανος.
130€ και 187€ αντιστοιχα.
Μεσα σε 7 μερες ηρθε το κρανος και σε 10 οι μποτες χωρις τελωνειο φυσικα.

Απεφυγε τα express η τουλαχιστον ρωτα αν παραλαμβανεις μεσω ups η αλλη κουριερ εταιρεια.
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πληρωσεις τελωνειο με αυτες.

Η καθυστερηση μπορει να οφειλεται στο οτι ο ταχυδρομος σου ´´χωριζει" τις περιοχες και δεν φερνει μονο ενα ειδοποιητηριο αλλα μονο οταν τον φερει προς τα εκει το δρομολογιο.

Εμενα ετσι εκανε η ταχυδρομος...
Τα ακουσε, ησυχασε και τα φερνει στην ωρα τους πλεον.

aspirini
01/09/2012, 20:56
Μην αγχωνεσαι λογικα τις επομενες μερες θα το παραλαβεις,τσεκαρε στο μαιλ σου αν σου εχει στειλει tracking number ο πωλητης για να παρακολουθεις την πορεια του δεματος σου,πολλοι το κανουν αλλα οχι ολοι.
εχω παραλαβει καμποσες φορες απο αμερικη με ebay τελωνειο ειχα μια φορα 3 ευρω ( ποσα μαξιμουμ 100 ευρω) αλλα απο οσο εχω διαβασει ειναι και θεμα τυχης ,πολλες φορες ελενχουν τις γρηγορες αποστολες μονο.
τα ελτα συνηθως αφηνουν σημειωμα εαν δεν σε βρουν αλλα δεν παιρνουν τηλεφωνο,αλλα μπορει να εχεις παραδοση απο αλλο κουριερ .
tracking number εχω αλλα για το απλο ταχυδρομειο ειναι οτι να ναι...δεν κανει καθολου track...


Επειδη γραφει first class δεν σημαινει οτι θα ταξιδεψει το δεμα με ολες του τις ανεσεις και δεν θα καθυστερησει.

Δυο πακετα εχω παραγγειλει ετσι και το ενα ηταν...
Μποτες Converse και το αλλο
Scorpion exo 1000 κρανος.
130€ και 187€ αντιστοιχα.
Μεσα σε 7 μερες ηρθε το κρανος και σε 10 οι μποτες χωρις τελωνειο φυσικα.

Απεφυγε τα express η τουλαχιστον ρωτα αν παραλαμβανεις μεσω ups η αλλη κουριερ εταιρεια.
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πληρωσεις τελωνειο με αυτες.

Η καθυστερηση μπορει να οφειλεται στο οτι ο ταχυδρομος σου ´´χωριζει" τις περιοχες και δεν φερνει μονο ενα ειδοποιητηριο αλλα μονο οταν τον φερει προς τα εκει το δρομολογιο.

Εμενα ετσι εκανε η ταχυδρομος...
Τα ακουσε, ησυχασε και τα φερνει στην ωρα τους πλεον.
7-10 ημερες μαζι με Σ/Κ?

g_m900
01/09/2012, 22:15
Ναι φιλε μου. Μεσα και τα σ/κ.

Acacius
02/09/2012, 00:38
Αν σε καθησυχάζει καθόλου (επειδή στους υπόλοιπους ήρθαν γρηγορότερα), σετ ζάντες με USPS πέρισυ ίδια εποχή χρειάστηκε λίγο πάνω από 2 εβδομάδες για να έρθει, αν και δε θυμάμαι αν ήταν 1st class ή κάτι άλλο [Edit: Μάλλον Priority Mail International]. Εγώ είχα αποφασίσει να ανησυχήσω στις 20 μέρες.

aspirini
04/09/2012, 12:49
Λοιπον εχθες στις 3 σεπτεμβρη τελικα ηρθε η παρραγελια μου με την μιζα...συνολικα 11 μερες με 2 Σ/Κ μεσα..
ενημερωνω σημερα γιατι χθες περασα την μιζα και σκιστικα στην βολτα :smokin: