PDA

View Full Version : Εχουν χαζεψει οι πεζοι...



g_m900
31/08/2012, 13:58
οπως λεει ο τιτλος!!!

σε ενα μηνα κοντεψα να παρω σβαρνα 3 πεζους σε εντελως ακυρα σημεια χωρις φυσικα διαβαση πεζων.

ειδικα το χθεσινο ηταν και το χειροτερο.

Κατεχακη κ' Μεσογειων λοιπον...και με το που γινεται πρασινο το φαναρι επιταχυνω στο ανερχομενο για Καρεα.
Στο φαναρι του 401 , λιγο πιο πισω εχει ενα περιπτερο και μια σταση λεωφορειου.
Εκει με κανα 80αρια στο κοντερ και με σκοταδι να καλυπτει κατα πολυ το σημειο ...βλεπω μια φιγουρα στη μεση του δρομου.
Μια γιαγια αποφασισε να διασχισει τον δρομο εντελως αδιαφορη για τα αμαξια που ερχοταν καταπανω της. Μαλιστα ενα αμαξι αλλαξε πορεια και ενα αλλο φρεναρε για να περασει η σκατογρια.
Εκεινη ουτε της καηκε καρφι και συνεχισε προς το δεξι ρευμα οπου ημουν εγω.

Τρομος....μονο αυτο μπορω να πω.
Ευτυχως ομως δεν πανικοβληθηκα και ανοιξα γκαζι κανοντας λιγο δεξια.
Ειμαι σιγουρος οτι την βρηκα λιγο στην τσαντα της με το αντιβαρο. οτι χειροτερο δηλαδη γιατι αν πιανοταν καλα την τσαντα...πηγαινα χαμενος.
Αν επεφτα πανω της χυμα...την εκοβα στα δυο σιγουρα.

εκεινο το φαναρι ειναι πολυ σκοτεινο και δεδομενο της ωρας (21.15) ημουν πολυ τυχερος.

περα απο την μαλακισμενη ....πεζοι που πεταγονται στη Συγγρου, στην Κηφησιας στο υψος του carrefour και στη Συγγρου απο τις στηλες μεχρι την παραλιακη εχουν μπει για τα καλα στην καθημερινοτητα μου που αν επαιζα σε ηλεκτρονικο παιχνιδι σιγουρα θα ειχα ρεκορ αποφυγης.

δεν φτανει που γινεται μαχη με τους κουτακηδες που νομιζουν οτι αν βγαλουν φλας θα τους στειλει χαρατσι η ΔΕΗ...τωρα εχουμε και τους Pezo 2 να βολοδερνουν ανενοχλητοι οπου γουσταρουν.

Μακρυα απο ολους παρομοιες καταστασεις...!

spyro
31/08/2012, 14:38
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=79623&highlight=%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%BF%CE%B9

:cool:

αντε ρε με τους παλιοκάγκουρες

MG-KTiNoS
31/08/2012, 14:56
Μια γιαγια αποφασισε

εντελως αδιαφορη για τα αμαξια που ερχοταν καταπανω της

Εκεινη ουτε της καηκε καρφι και συνεχισε

περα απο την μαλακισμενη ....


Μτκ για ΞΑΝΑσκέψου τα αυτά....

Άσε να περάσουν 2 3 μέρες να ξεθυμώσεις και ξανασκέψου τι έγραψες.

-εγώ κάθε μέρα έχω να κάνω με παπούδες και λέω... κατανόηση-

g_m900
31/08/2012, 15:01
Ρε μεγάλε τι μας γράφεις τώρα και εσύ και ο από κάτω έλεος δηλαδή μεσημεριάτικα να διαβάζουμε ότι να ναι, το ξέρουμε όλοι ότι παιδεία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, νόμοι υπάρχουν αλλά είνα μόνο για μερικούς και πάει λέγοντας.

Πότε εσύ ή ο από κάτω που διαμαρτύρεστε σταματήσατε σε διάβαση πεζών για να περάσουν οι πεζοί έστω και αν έχουν πράσινο φανάρι οι πεζοί; Η απάντηση είναι ποτέ παίζει και να τους βρίσατε και από πάνω. Σε άλλες χώρες Ευρωπαικές στις διαβάσεις όλοι οι οδηγοί περιμένουν και έχουν την παιδεία που πρέπει.

Εδώ βλέπεις σε κατοικημένη περιοχή να πηγαίνει ο άλλος με 100+ και δεν τρέχει τίποτα ενώ έξω αν γίνονταν κάτι τέτοιο θα τον είχανε σταματήσει αμέσως. Όπως έξω υπάρχει εαν ο πεζός δεν περάσει από διάβαση και περνάει από λεωφόρο ή κάποιο επικίνδυνο σημείο θα τον βρουν και θα του κόψουν πρόστιμο ενώ εδώ κάποτε υπήρχε αυτός ο νόμος και ξεχάστηκε.

Τώρα τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις; Ο καθένας οδηγάει όπως θέλει κάνει ότι θέλει αγνοώντας τους πάντες και τα πάντα. Το θέμα που ξεκίνησες το θεωρώ λίγο πολύ εκτός τόπου αλλά δεν πειράζει.

δεν το ξερα φιλε μου οτι η Λεωφορος Καννελοπουλου ειναι γιανα περνανε αερα πατερα οι πεζοι ...
διαβασες πουθενα να μιλαω για διαβασεις πεζων ??
χυμα στο κυμα πετογονται λεωωω....!!!

Δ-Ε-Ν Υ-Π-Η-Ρ-Χ-Ε Δ-Ι-Α-Β-Α-Σ-Η

να...συλλαβιστα μπας και το καταλαβεις πριν μου το παιξεις Ρομπεν των πεζων.

δεν ηξερα οτι οι πεζοι εκδικουνται με το πεταγονται οπου να ναι για να περασουν απεναντι....

να ηταν κανα γυφτακι...ναι να το καταλαβω μια και το συνηθιζουν μπας και τσιμπησουν κανα φραγκο απο κανεναν ανυποψιαστο.

μην γραφεις οτι σου κατεβαινει χωρις να διαβασεις ακριβως τι εννοω...!

g_m900
31/08/2012, 15:07
Μια γιαγια αποφασισε

εντελως αδιαφορη για τα αμαξια που ερχοταν καταπανω της

Εκεινη ουτε της καηκε καρφι και συνεχισε

περα απο την μαλακισμενη ....


Μτκ για ΞΑΝΑσκέψου τα αυτά....

Άσε να περάσουν 2 3 μέρες να ξεθυμώσεις και ξανασκέψου τι έγραψες.

-εγώ κάθε μέρα έχω να κάνω με παπούδες και λέω... κατανόηση-

Νικο...η διαβαση των πεζων με φαναρι ηταν 20 βηματα πιο πανω.
ΒΑΡΕΘΗΚΕ να περπατησει και προτιμησε την Ελληνικη τακτικη του...κοβω δρομω γιατι βαριοταν.
Αποτελεσμα να δημιουργησει απο το πουθενα θεμα με αμαξια αλλα και με εμενα που αν την κοπαναγα θα με εστελνε σε κατι πολυ ωραια κολωνακια που εχει η ακρη του δρομου.

τι δικαιολογια να της δωσω δηλαδη?
ενταξει κατανοητη η ηλικια αλλα μη σκοτωθω κιολας επειδη η γιαγιακα τα εφαγε τα χρονακια της...

MG-KTiNoS
31/08/2012, 15:15
Κοίτα η γιαγιά μπορεί να μη βαρέθηκε
Μπορεί να κουράστηκε, να μη μπόρεσε και κυρίως να μην κατάλαβε, ούτε τη διάβαση, ούτε σε κίνδυνο έβαλε τη ζωή της (πριν απ όλα)
Θέλω να σου πω ότι παίζει ΚΑΙ αυτό το σενάριο…
Εγώ έχω να κάνω όλη μέρα με μεγάλους ανθρώπους και δεν μπορείς να φανταστείς ΠΟΣΑ κάνουν…
Από το να πίνουν τα χάπια τους 3 φορές αντί για μία έως να ξεχνάνε μάτια κουζίνας ανοιχτά και να τρώνε μπουνιές από τα εγγόνια !
Θέλω να πω …
Χέστα…
Ας μην είμαστε πάντα τόσο αυστηροί !

MG-KTiNoS
31/08/2012, 15:25
Ρε μεγάλε τι μας γράφεις τώρα και εσύ και ο από κάτω έλεος δηλαδή μεσημεριάτικα να διαβάζουμε ότι να ναι, το ξέρουμε όλοι ότι παιδεία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, νόμοι υπάρχουν αλλά είνα μόνο για μερικούς και πάει λέγοντας..



Είσαι ζος ή κάτι άλλο; Σου έδωσα ένα παράδειγμα ρε, τι είναι αυτά που γράφεις; Πας καλά άνθρωπε μου; Χύμα στο κύμα ναι περνάνε γιατί δεν έχουν πουθενά προτεραιότητα και δεν υπάρχει γενικότερα παιδεία (ούτε στους οδηγούς ούτε στους πεζούς). Καταλαβαίνεις τι θέλω να γράψω, μην είσαι σε παροξυσμό δεν σου είπε κανείς κάτι. Που κολλάει η Κανελλοπούλου τώρα; :lol: Εσύ μην γράφεις ότι σου καταβαίνει και χωρίς να διαβάσεις ακριβώς τι γράφω, το μυαλό το έχεις για να σκέφτεσε. Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν μερικοί τα εννοείται αυτά που γράφετε.:moutza:


,,,,εσύ σαν καλός και συνετός οδηγός θα περίμενες να περάσει; Θα ακολουθούσες την τακτικτή του Ελληναρά οδηγού σας γράφω όλους. Τι διαβάζουμε ρε; :a4:

Ρε μεγάλε εσύ πρέπει να είσαι νομπελίστας ή κάτι τέτοιο για να θεωρείς τους άλλους ΤΟΣΟ μαλάκες…
Τράβα ρε θείο βρες ανθρώπους του επιπέδου σου να συνομιλείς και μη μας ζαλίζεις τα @@
Να σαν αυτούς που έχεις στη φωτό στο πλάι…
Εμείς εδώ ήρθαμε για να περνάμε καλά όχι να ανταλλάσουμε βρισιές και ειρωνείες με αγνώστους
Άντε παλικάρι μου τράβα στην ευχή της Παναγίας που έχεις γίνει πανταχού παρών….
:wave2:

sniper
31/08/2012, 15:30
Eπειδή γεράσαμε εδώ μέσα, κανονίστε πρεντατορ και κτινος να μην ξαναγράψετε εδώ μέσα.

g_m900
31/08/2012, 15:39
Ενώ αν ήταν στην διάβαση και περίμενε (λέμε ότι δεν υπήρχε φανάρι) εσύ σαν καλός και συνετός οδηγός θα περίμενες να περάσει; Θα ακολουθούσες την τακτικτή του Ελληναρά οδηγού σας γράφω όλους. Τι διαβάζουμε ρε; :a4:

επειδη πας γυρευοντας...ΝΑΙ ΡΕ ΣΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙς ΠΕΖΩΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ.
δεν σε εβαλα Δερβεναγα στη ζωη μου να μου κανεις τον εξυπνο και να μου λες τι θα εκανα.
η περιπτωση εχει οπως εγραψα παραπανω.
τι θες τωρα εσυ και μου πετας τις βλακειες σου μονο εσυ καταλαβαινεις.

MikeG
31/08/2012, 15:43
Τέλος.