PDA

View Full Version : γιατί ξεβιδώνει ???



sernodas2
01/09/2012, 21:54
ο λογος γινετε για την αναρτηση ενος τρανσαλπ 400 του 90κατι

δες φώτο...267297267298

μου το ειχε κανει μια φορα κ μάλιστα ημουν στο δρομο ας ειναι καλα ο τυπος στο νησί με τα εργαλεία του κ το καφεδακι που μου έφτιαξε....(κ αφου δεν έφυγε στο δρόμο να φρενάρω μετα γονατα....παλι καλα)

το θεμα ειναι οτι αυτο το παπαρι δεν εχει απο καπου να πιασει κοντρα ώστε να σφύξη τωρα που ξαναξεβιδωθηκε απλα του εβαλα κολα για βιδες...ρε μπας κ να του κανω μια πονταρισια με την ηλεκτροκοληση??

αλλα μετα αν βρεθει κανα ελατηριο......... πως το βγαζω για να βαλω το νεο:(

Johnny_Nik
02/09/2012, 09:53
Αυτό δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να ξεβιδωθεί αφού για να φέρει περιστροφή πρέπει να πηδήξει πρώτα το μοχλικό το οποίο του κόβει τα αριστερά δεξία. Αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι είτε σου έχει φάει το σπείρωμα σε αυτό είτε εκεί που βιδώνει. Από τη φωτό θα έλεγα οτι πάσχει στο εξαρτηματάκι. Δεν ξεβιδώνει, απλά ξεκουμπώνει.


Ίσως να επισκευάζεται αν έχει χαλάσει στο εξαρτηματάκι, αλλά μιας και μιλάμε για ανάρτηση προσωπικά δεν θα το έκανα και μάλλον δεν θα κρατήσει πολύ. Αν έχει χαλάσει το σπείρωμα στο έμβολο μάλλον θα πας για καινούργιο

Πολυμήχανος
02/09/2012, 12:05
Για δεν κάνεις μια τρύπα στο κεφάλι στην βίδα, να την δέσεις με σύρμα, να μην ξεβιδώνει;

kawazoyras
02/09/2012, 12:27
εγώ βλέπω οτι είναι πολύ μέσα η βίδα, δε ξέρω αν βγαίνει κ άλλο η βιδώνει μόνο αυτό; οι βόλτες που φαίνονται είναι λίγες για να γίνουν τα παραπάνω,

sernodas2
02/09/2012, 12:42
Αυτό δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να ξεβιδωθεί αφού για να φέρει περιστροφή πρέπει να πηδήξει πρώτα το μοχλικό το οποίο του κόβει τα αριστερά δεξία. Αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι είτε σου έχει φάει το σπείρωμα σε αυτό είτε εκεί που βιδώνει. Από τη φωτό θα έλεγα οτι πάσχει στο εξαρτηματάκι. Δεν ξεβιδώνει, απλά ξεκουμπώνει.


Ίσως να επισκευάζεται αν έχει χαλάσει στο εξαρτηματάκι, αλλά μιας και μιλάμε για ανάρτηση προσωπικά δεν θα το έκανα και μάλλον δεν θα κρατήσει πολύ. Αν έχει χαλάσει το σπείρωμα στο έμβολο μάλλον θα πας για καινούργιο

Δεν ξεβιδωνει γιατι γυρνα το Π ...το Π δεν γινετε να γυρισει αφου το κρατα το μοχλικο,ξεβιδωνει απ το εσωτερικο της αναρτησεις δλδ γυρνα το θυληκο πασο που ειναι το υδραυλικο της αναρτησεις.το Π βιδωνει πανω σε αυτο κ συγκρατει
το ελατηριο με την ροδελα


Για δεν κάνεις μια τρύπα στο κεφάλι στην βίδα, να την δέσεις με σύρμα, να μην ξεβιδώνει;


δεν βγενει τοσο κατω το θηλυκό πάσο ώστε να γινει αυτο

:rolleyes:

idamatzis
02/09/2012, 13:53
Λογικα ισως πρεπει να ειχε καποιο πονταρισμα εκει και μαλλον εχει φυγει...γνωμη μου να αλλαξεις αναρτηση...ετσι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

balakia
02/09/2012, 14:55
με ενα μικρο παπαγαλακι και με πανι κρατας κοντρα(οσο μπορεις) τον αξονα της αναρτησης και το καργαρης με την κολα για τα πασα που εβαλες αν ξαναβγει γιατι ηδη εχεις βαλει κολα