PDA

View Full Version : Λετε να βρω?



aspirini
01/09/2012, 22:27
Καλησπερα συμφορουμιτες
Θα ξεκινησω καπως μελα, λεγοντας πως i had a dream...να αποκτησω ενα z750 και να τις μιλαω με αγαπη σαν να ηταν κοπελα μου ,οπως πιστευω πολλοι κανετε.
Το ονειρο ξεκινησε καπως ετσι,περπαταω σε πεζοδρομο στις σερρες στα 20 μου χρονια κ ειναι ενας τυπος εκει με μια κατακονινη μηχανη που αντανακλουσε τον ηλιο σαν καθρεφτης να περπαταει σιγα σιγα αναμεσα στον κοσμο ,θα ταν δεν θα ταν 55 χρονων σιγουρα με κατασπρο μαλλι κ σκουλαρικακι στο αυτι, εμεινα παγωτο κ χαζευα την μηχανη καθως καλπαζε απο διπλα μου να βγει στην ασφαλτο ..καπου σε εκεινη την στιγμη ρωτησα τον φιλο μου ενα χρονια μηχανοβιο ποια ειναι αυτη η καυλα που αντικρυσα μολις τωρα ,αυτος ουτε σημασια εδωσε κ μου απανταει ζητακι 1000 ειναι..

Απο εκεινη την ημερα λοιπον ερωτευτηκα παραφορα καθε μερα εψαχνα στο διαδυκτιο τα νεα μοντελα τις τιμες, πηγαινα στις αντιπροσωπιες και ρωταγα τιμες( χωρις να εχω δεκαρα τσακιστη φυσικα) το ολο θεμα εγινε αρρωστια ,και παντα μαζευα μαζευα λεφτα και μολις γινοντουσαν 500ευρο ελεγα θα παρω το ζητακι,αλλα τοτε κατω απο 4-4,5 χιλιαρικα δεν επαιζε αλλα το ονειρο εμεινε ονειρο.....τελικα τα χρονια περασαν η ελλαδα καταλαβε πως τελικα λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν και εγω το μονο που εβλεπα ηταν το ονειρο πιο κοντα γιατι τα ζητακια πεσαν στα 2,5-3 χιλιαρικα..χωρις να τα παραλεω εφτασε το φετινο καλοκαιρι οπου στις αρχες του μηνα με την βοηθεια 2 φιλων μαζεψα καποια λεφτα κ βρηκα μια μηχανη gsx600f 2001 μοντελο,βρεθηκα λοιπον στο διλλημα :να περιμενω μεχρι τον χειμωνα και να παρω ενα ζ750 η να παρω το συγκεκριμενο για φετος και μετα να το πουλησω/ανταλλαξω με ζ750?μου εκανε ευκολιες ο κατοχος μεσω κοινου γνωστου και το πηρα για να εχω φετος μηχανη γιατι το μικροβιο εδω κ 5-6 χρονια δεν παλευοταν αλλο..

Το θεμα ειναι πως εκτος του οτι εκαψα την μιζα επειδη ειμαι γκασμας το μηχανακι ειναι σε πολυ καλη κατασταση μηχανικα,το πηρα με μονο 11.000 χιλιομετρα (πραγματικα) και τα λαστιχα θελουν αλλαγη οχι λογω φθορας απο δρομο αλλα φθορας απο τον χρονο...Εν κατακλειδι ολο αυτο το ποστ το εγραψα για να μου πειτε εσεις.... θα μπορεσω ποτε να βρω ανταλλαγη με Ζ750????????

viper1
01/09/2012, 22:33
Καλησπερα συμφορουμιτες
Θα ξεκινησω καπως μελα, λεγοντας πως i had a dream...να αποκτησω ενα z750 και να τις μιλαω με αγαπη σαν να ηταν κοπελα μου ,οπως πιστευω πολλοι κανετε.
Το ονειρο ξεκινησε καπως ετσι,περπαταω σε πεζοδρομο στις σερρες στα 20 μου χρονια κ ειναι ενας τυπος εκει με μια κατακονινη μηχανη που αντανακλουσε τον ηλιο σαν καθρεφτης να περπαταει σιγα σιγα αναμεσα στον κοσμο ,θα ταν δεν θα ταν 55 χρονων σιγουρα με κατασπρο μαλλι κ σκουλαρικακι στο αυτι, εμεινα παγωτο κ χαζευα την μηχανη καθως καλπαζε απο διπλα μου να βγει στην ασφαλτο ..καπου σε εκεινη την στιγμη ρωτησα τον φιλο μου ενα χρονια μηχανοβιο ποια ειναι αυτη η καυλα που αντικρυσα μολις τωρα ,αυτος ουτε σημασια εδωσε κ μου απανταει ζητακι 1000 ειναι..

Απο εκεινη την ημερα λοιπον ερωτευτηκα παραφορα καθε μερα εψαχνα στο διαδυκτιο τα νεα μοντελα τις τιμες, πηγαινα στις αντιπροσωπιες και ρωταγα τιμες( χωρις να εχω δεκαρα τσακιστη φυσικα) το ολο θεμα εγινε αρρωστια ,και παντα μαζευα μαζευα λεφτα και μολις γινοντουσαν 500ευρο ελεγα θα παρω το ζητακι,αλλα τοτε κατω απο 4-4,5 χιλιαρικα δεν επαιζε αλλα το ονειρο εμεινε ονειρο.....τελικα τα χρονια περασαν η ελλαδα καταλαβε πως τελικα λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν και εγω το μονο που εβλεπα ηταν το ονειρο πιο κοντα γιατι τα ζητακια πεσαν στα 2,5-3 χιλιαρικα..χωρις να τα παραλεω εφτασε το φετινο καλοκαιρι οπου στις αρχες του μηνα με την βοηθεια 2 φιλων μαζεψα καποια λεφτα κ βρηκα μια μηχανη gsx600f 2001 μοντελο,βρεθηκα λοιπον στο διλλημα :να περιμενω μεχρι τον χειμωνα και να παρω ενα ζ750 η να παρω το συγκεκριμενο για φετος και μετα να το πουλησω/ανταλλαξω με ζ750?μου εκανε ευκολιες ο κατοχος μεσω κοινου γνωστου και το πηρα για να εχω φετος μηχανη γιατι το μικροβιο εδω κ 5-6 χρονια δεν παλευοταν αλλο..

Το θεμα ειναι πως εκτος του οτι εκαψα την μιζα επειδη ειμαι γκασμας το μηχανακι ειναι σε πολυ καλη κατασταση μηχανικα,το πηρα με μονο 11.000 χιλιομετρα (πραγματικα) και τα λαστιχα θελουν αλλαγη οχι λογω φθορας απο δρομο αλλα φθορας απο τον χρονο...Εν κατακλειδι ολο αυτο το ποστ το εγραψα για να μου πειτε εσεις.... θα μπορεσω ποτε να βρω ανταλλαγη με Ζ750????????

οχι

Persival
01/09/2012, 22:47
Χλωμό, η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία. Νομίζω αφού έχεις τέτοιο κόλλημα με το z, θα έπρεπε να περιμένεις λίιιιιγο ακόμη. Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.

MikeG
01/09/2012, 23:02
Απόλαυσε το μηχανάκι που έχεις & χαλάρωσε.

aspirini
01/09/2012, 23:07
οχι
κακεεεε

Χλωμό, η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία. Νομίζω αφού έχεις τέτοιο κόλλημα με το z, θα έπρεπε να περιμένεις λίιιιιγο ακόμη. Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.
αν περιμενα θα επερνα μηχανη χειμωνα για να καθεται στην αποθηκη ουτε υπνος θα με επιανε πιστευω....και εγω χλωμο το κοβω απλως σκεφτηκα πως επειδη ειναι διαφορετικης κατηγοριας μηχανακια ισως εβρισκα ...αλλα πραγματι η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..

Απόλαυσε το μηχανάκι που έχεις & χαλάρωσε.

τωρα καλοκαιρι δεν το δινω ,μεσα στο χειμωνα η αρχες επομενου καλοκαιριου μονο αν τυχει κατι.

mikes
01/09/2012, 23:21
ακου πως εχει το πραγμα!
οταν ξαφνικα πριν 3 χρονια την ειδα μηχανοβιος καναλωντας ενα 250, ειχα βαλει στοχο δυο μηχανακια που πολυ τα γουσταρα! (δεν εχει τοση σημασια ποια)
τελος παντων επειδη ειχα μπει στο τριπακι να κανω μοτοβολτες με μεγαλες παρεες αρχισε να γινεται επιτακτικη η αναγκη να παρω μεγαλυτερη μηχανη επειδη
με το 250 ηταν δυσκολο και για μενα και για την υπολοιπη παρεα να τους ακολουθω! και παρολο το κολημα μου με τα δυο αυτα μηχανακια, βρηκα σε τιμη
ευκαιριας ενα τριουμφ ττ 600 (αυτο στο αβαταρ) οποτε το χτυπησα! στην αρχη ειχα ενα στοιχειωδη ενθουσιασμο, (πρωτη μεγαλη μηχανη βλεπεις), μετα δεν
μου εκανε τοσο κουκου και ηθελα να τη δωσω μαζι με το 250 και να παρω μια απο τις δυο αγαπες μου, με τον καιρο ομως οσο τη μαθαινα και τη προσαρμοζα
στα μετρα μου, την αγαπησα, και δεν μου κανει αισθηση να τη δωσω! ασε δε που οι δυο αγαπες μου αλλαξαν και τωρα ονειρευομαι αλλη μηχανη!

ερχομαστε σε σενα τωρα! πηρες ενα μηχανακι αρκετα ομορφο με τουριστικο χαρακτηρα! μαθε το, προσαρμοσε το στα μετρα σου και μεινε μ'αυτο οσο σε παιρνει!
και μονο του οτι ειναι ντυμενο και δεν θα τρως ξυλο απο τον αερα αν πας ενα ταξιδι, φτανει! το Ζ απλα το βλεπεις και σου τρεχουν τα σαλια! κι αντε και το πηρες!
αν δε σου κανει οδηγηκα τοτε?? τι κανεις? αν δεν σου προσφερει αυτο που περιμενες?? δεν θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η απογοητευση??

και κατι αλλο: ποτε μα ποτε μην αγοραζεις μηχανακι με γνωμονα το ματι, η το ποσα θα πιασει αμα το πουλησεις! καλως ηρθες στο κοσμο της μοτοσυκλετας!

aspirini
01/09/2012, 23:41
ακου πως εχει το πραγμα!
οταν ξαφνικα πριν 3 χρονια την ειδα μηχανοβιος καναλωντας ενα 250, ειχα βαλει στοχο δυο μηχανακια που πολυ τα γουσταρα! (δεν εχει τοση σημασια ποια)
τελος παντων επειδη ειχα μπει στο τριπακι να κανω μοτοβολτες με μεγαλες παρεες αρχισε να γινεται επιτακτικη η αναγκη να παρω μεγαλυτερη μηχανη επειδη
με το 250 ηταν δυσκολο και για μενα και για την υπολοιπη παρεα να τους ακολουθω! και παρολο το κολημα μου με τα δυο αυτα μηχανακια, βρηκα σε τιμη
ευκαιριας ενα τριουμφ ττ 600 (αυτο στο αβαταρ) οποτε το χτυπησα! στην αρχη ειχα ενα στοιχειωδη ενθουσιασμο, (πρωτη μεγαλη μηχανη βλεπεις), μετα δεν
μου εκανε τοσο κουκου και ηθελα να τη δωσω μαζι με το 250 και να παρω μια απο τις δυο αγαπες μου, με τον καιρο ομως οσο τη μαθαινα και τη προσαρμοζα
στα μετρα μου, την αγαπησα, και δεν μου κανει αισθηση να τη δωσω! ασε δε που οι δυο αγαπες μου αλλαξαν και τωρα ονειρευομαι αλλη μηχανη!

ερχομαστε σε σενα τωρα! πηρες ενα μηχανακι αρκετα ομορφο με τουριστικο χαρακτηρα! μαθε το, προσαρμοσε το στα μετρα σου και μεινε μ'αυτο οσο σε παιρνει!
και μονο του οτι ειναι ντυμενο και δεν θα τρως ξυλο απο τον αερα αν πας ενα ταξιδι, φτανει! το Ζ απλα το βλεπεις και σου τρεχουν τα σαλια! κι αντε και το πηρες!
αν δε σου κανει οδηγηκα τοτε?? τι κανεις? αν δεν σου προσφερει αυτο που περιμενες?? δεν θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η απογοητευση??

και κατι αλλο: ποτε μα ποτε μην αγοραζεις μηχανακι με γνωμονα το ματι, η το ποσα θα πιασει αμα το πουλησεις! καλως ηρθες στο κοσμο της μοτοσυκλετας!
ευχαριστω για την οπτικη σου γωνια ,διευρινει την δικη μου.
το θεμα ειναι οτι εγω ακομη μαθαινω ,δλδ εννοω πως δεν υπαρχει αυτο το οδηγικα μπορει να μην μου κανει..αν παρω ζητα εκει θα μαθω αν κρατησω το gsxf σε αυτο θα μαθω(συνηθισω) στο τροπο οδηγησης.
εχω ακουσει απο ουκ ολιγους για το οτι το ζητα δεν κανει για ταξιδια για το ξυλο που τρως απο αερα και ολα αυτα αλλα οπως και να το κανουμε εμεις οι αντρες (οι περισσοτεροι δλδ) οπως με τις γυναικες σκεφτομαστε με το πουλι μας ετσι και στα μηχανακια κανουμε σχεδον το ιδιο..

sahara
02/09/2012, 00:22
Φίλε καλώς η κακός έχεις στην κατοχή σου ένα ωραίο μηχανάκι που μερικά χρόνια πρίν ήταν ίσως για κάποιους dream bike όπως για σένα το ζητα.
Μάθε να οδηγάς και θα δεις οτι μπορεί να σε ταξιδέψει σε μέρη και σε στιγμές ανάλογα με το ζητα.
Οτι μηχανάκι και να έχουμε πάντα θέλουμε κάτι πιο γρήγορο, κάτι πιο καινούριο μην μπάινεις από τώρα σε αυτή τη διαδικασία .
Διασκέδασε το μηχανάκι σου και κράτα τα λεφτά σου, για τη ώρα τουλάχιστον, για βόλτες.
Αντε καλά χιλιόμετρα .:winka:

Bowleno
02/09/2012, 08:25
Ότι σου είπε ο "προιστάμενος" από πάνω, χαλάρωσε και απόλαυσε αυτό που έχεις.
όλοι έχουμε όνειρα, το δικό μου είναι το ducati hypersport 1100 αλλά... "είναι πολλά τα λεφτά Άρη"

Sapadak
02/09/2012, 09:02
Το 600φ ειναι ψιλοταφος σε ανταλλαγη, και ή θα στο σφαξουν στην ανταλλαγη ή δε θα στο παιρνουν καθολου.
Τωρα που χειμωνιαζει σιγα σιγα κανε κανα 2 βολτες απο τα μαγαζια και σε κανα 2 μηνο και ΑΝ ακομα το γουσταρεις οπως τωρα το Ζ, θα εχεις βαλει και 2-3 σεντς παραπανω στην ακρη, πηγαινε και χτυπα το, το Ζ να σου φυγει και η ταυλα.

Προσωπικη γνωμη αν γνωριζεις τι αγοραζεις το 600φ ειναι μια μοτο, που θα γυριζεις ΟΛΗ την ευρωπη απροβληματιστα

MG-KTiNoS
02/09/2012, 12:35
Εδώ απέναντι έμενε κάποτε μια γκ… κοπέλα, με μεγάλα β… προσόντα.
Εγώ 16άρης τότε την έβλεπα κάθε μέρα και είχα τρελαθεί.
Μιλάμε είχα βάψει ταβάνια….
Κάποτε με τα πολλά την κατάφερα, αν και δεν υπήρξα ποτέ Δον Ζουάν.
Αλλά ξέρεις, πες από δω, πες από εκεί...
Τα είχαμε μερικούς μήνες όταν ξαφνικά άρχισε να μου τη σπάει, να μ εκνευρίζει κλπ κλπ
Την έβλεπα και αρρώσταινα,
Μια μέρα λοιπόν έγινε και την έστειλα πανηγυρικά στο δι… καλό !
Αισθάνθηκα ανάλαφρος σαν πουλάκι.
Όλα είχαν τελειώσει, δεν την ξανακοίταξα ποτέ και αυτή παντρεύτηκε έναν παπάκια !
Αν όμως δεν την είχα καταφέρει τώρα θα ζούσα με το «κόμπλεξ» ότι ο παπάκιας ναι κι εγώ όχι!
Μ εννοείς?
Πάρε λοιπόν το μηχανάκι που γουστάρεις και μην κάνεις συμβιβασμούς.
Η ζωή θα σε κάνει να συμβιβαστείς τόσες φορές που σε λίγα χρόνια δεν θα σε αναγνωρίζεις.
Μην παραιτηθείς ΚΑΙ απ αυτό το όνειρο.
Ζησ’ το και μετά απαξίωσε το αν δε γουστάρεις
Αλλά ζησ΄ το !

Μην ακούς τι σου λένε κι αυτοί χαγιαμπούΖα ήθελαν κατά βάθος !


































Υγ
Εκτός και αν αυτά που θα θυσιάσεις για να το πάρεις είναι τελικά περισσότερα σ ανθρώπινο επίπεδο από τα σίδερα που θα πάρεις (γιατί σίδερα είναι)
Τότε και μόνο τότε ΜΗΝ το κάνεις

thanos_s
02/09/2012, 12:52
σωστοτατος ο Μγ...

gixxerpap
02/09/2012, 22:39
Καλησπερα συμφορουμιτες
Θα ξεκινησω καπως μελα, λεγοντας πως i had a dream...να αποκτησω ενα z750 και να τις μιλαω με αγαπη σαν να ηταν κοπελα μου ,οπως πιστευω πολλοι κανετε.
Το ονειρο ξεκινησε καπως ετσι,περπαταω σε πεζοδρομο στις σερρες στα 20 μου χρονια κ ειναι ενας τυπος εκει με μια κατακονινη μηχανη που αντανακλουσε τον ηλιο σαν καθρεφτης να περπαταει σιγα σιγα αναμεσα στον κοσμο ,θα ταν δεν θα ταν 55 χρονων σιγουρα με κατασπρο μαλλι κ σκουλαρικακι στο αυτι, εμεινα παγωτο κ χαζευα την μηχανη καθως καλπαζε απο διπλα μου να βγει στην ασφαλτο ..καπου σε εκεινη την στιγμη ρωτησα τον φιλο μου ενα χρονια μηχανοβιο ποια ειναι αυτη η καυλα που αντικρυσα μολις τωρα ,αυτος ουτε σημασια εδωσε κ μου απανταει ζητακι 1000 ειναι..

Απο εκεινη την ημερα λοιπον ερωτευτηκα παραφορα καθε μερα εψαχνα στο διαδυκτιο τα νεα μοντελα τις τιμες, πηγαινα στις αντιπροσωπιες και ρωταγα τιμες( χωρις να εχω δεκαρα τσακιστη φυσικα) το ολο θεμα εγινε αρρωστια ,και παντα μαζευα μαζευα λεφτα και μολις γινοντουσαν 500ευρο ελεγα θα παρω το ζητακι,αλλα τοτε κατω απο 4-4,5 χιλιαρικα δεν επαιζε αλλα το ονειρο εμεινε ονειρο.....τελικα τα χρονια περασαν η ελλαδα καταλαβε πως τελικα λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν και εγω το μονο που εβλεπα ηταν το ονειρο πιο κοντα γιατι τα ζητακια πεσαν στα 2,5-3 χιλιαρικα..χωρις να τα παραλεω εφτασε το φετινο καλοκαιρι οπου στις αρχες του μηνα με την βοηθεια 2 φιλων μαζεψα καποια λεφτα κ βρηκα μια μηχανη gsx600f 2001 μοντελο,βρεθηκα λοιπον στο διλλημα :να περιμενω μεχρι τον χειμωνα και να παρω ενα ζ750 η να παρω το συγκεκριμενο για φετος και μετα να το πουλησω/ανταλλαξω με ζ750?μου εκανε ευκολιες ο κατοχος μεσω κοινου γνωστου και το πηρα για να εχω φετος μηχανη γιατι το μικροβιο εδω κ 5-6 χρονια δεν παλευοταν αλλο..

Το θεμα ειναι πως εκτος του οτι εκαψα την μιζα επειδη ειμαι γκασμας το μηχανακι ειναι σε πολυ καλη κατασταση μηχανικα,το πηρα με μονο 11.000 χιλιομετρα (πραγματικα) και τα λαστιχα θελουν αλλαγη οχι λογω φθορας απο δρομο αλλα φθορας απο τον χρονο...Εν κατακλειδι ολο αυτο το ποστ το εγραψα για να μου πειτε εσεις.... θα μπορεσω ποτε να βρω ανταλλαγη με Ζ750????????



έτσι μου ΄ρχεται να πάω να πάρω ένα Ζ 750 να τα κάνουμε ανταλλαγή!

Μακάρι να είσαι έτσι καψούρης & πεισματάρης με όλα όσα λαχταράς:beer:

aspirini
03/09/2012, 03:36
έτσι μου ΄ρχεται να πάω να πάρω ένα Ζ 750 να τα κάνουμε ανταλλαγή!

Μακάρι να είσαι έτσι καψούρης & πεισματάρης με όλα όσα λαχταράς:beer:
χαχαχα να σαι καλα ρε φιλε gixxerpap μ εφτιαξες την διαθεση!κερναω :beer: αν εισαι κοντα σερρες!

harris_x
03/09/2012, 08:37
μετά από αυτό:

Νοιωθω μεγαλος Βλακας που ειμαι σερρεος και εχω παει στην πιστα μονο μια φορα για να δω dragster!Παραπανω ενα παληκαρι απο κρητη ειπε θελει να ερθει και εγω ο τσομπανης το χω στα 12 χιλιομετρα :cry: (ειμαι νεος αναβατης ομως και ελπιζω να κανω στροφη στην ποιοτητα :P ) Συγνωμη για το οφ τοπικ ποστ αλλα ενιωσα την αναγκη να με βρισω δημοσιως!
... μας μιλάς για Z750 :confused::confused::confused:

Γνώμη μου, κοίτα να ευχαριστηθείς αυτό που έχεις, να μπεις στην πίστα που έχεις στα 12km, και στη συνέχεια μάλλον δε θα θες ούτε να ακούσεις για το Z :winka:

gixxerpap
03/09/2012, 16:17
μετά από αυτό:

... μας μιλάς για Z750 :confused::confused::confused:

Γνώμη μου, κοίτα να ευχαριστηθείς αυτό που έχεις, να μπεις στην πίστα που έχεις στα 12km, και στη συνέχεια μάλλον δε θα θες ούτε να ακούσεις για το Z :winka:

ΚΑΝΟΝΑΣ:
ποτέ μην ακυρώνεις το πρώτο ''μηχανόβιο'' όνειρο κάποιου!

sniper
03/09/2012, 16:24
Καλησπερα συμφορουμιτες
Θα ξεκινησω καπως μελα, λεγοντας πως i had a dream...να αποκτησω ενα z750 και να τις μιλαω με αγαπη σαν να ηταν κοπελα μου ,οπως πιστευω πολλοι κανετε.
Το ονειρο ξεκινησε καπως ετσι,...

Αυτό δεν είναι όνειρο αλλά εφιάλτης.

Η απάντηση είναι όχι. Καλύτερο μηχανάκι από το Ζ έχεις.

TROOPER
05/09/2012, 11:16
δυσκολα θα βρεις να ανταλαξεις αυτο που εχεις με το Ζ αλλα μαλλον αυτο δεν ειναι και τοσο κακο ;)