PDA

View Full Version : Ο Αλί Μπαμπά έρχεται



madtank
02/09/2012, 00:13
Η κινέζικη απάντηση στην ακρίβεια των δίκυκλων.

Φτηνά; σίγουρα ΝΑΙ, Ποιοτικά; ειλικρινά δεν γνωρίζω.

Άπειρες ιδέες, αερίου, βενζίνης, υβριδικά, ηλεκτρικά, ακόμα και diesel γιατί όχι.

περισσότερα εδώ (http://www.alibaba.com/Motorcycles_pid1203)

MG-KTiNoS
02/09/2012, 07:11
Ε ναι...
θα βρει και τους 40 κλέφτες, όταν έρθει!
ΤΟ πρόβλημα είναι πως θα τους ξεχωρίσει????
:lol:

KostasV2
02/09/2012, 08:37
Άσε τους καμιά δεκαριά χρόνια να ωριμάσουν, και τα ξαναλέμε...

SVX
02/09/2012, 08:37
Η κινέζικη απάντηση στην ακρίβεια των δίκυκλων.

Φτηνά; σίγουρα ΝΑΙ, Ποιοτικά; ειλικρινά δεν γνωρίζω.
[/url]

εκανες τον κοπο να δεις οτι οι "καλες τιμες" ειναι για "15 τεμαχια και ανω" "49 τεμαχια και ανω ..." και ουτω καθεξης ?

εχεις ψωνισει κατι απο αυτους?

madtank
02/09/2012, 10:31
εκανες τον κοπο να δεις οτι οι "καλες τιμες" ειναι για "15 τεμαχια και ανω" "49 τεμαχια και ανω ..." και ουτω καθεξης ?

εχεις ψωνισει κατι απο αυτους?

Βεβαίως κόπιασα, για ακάματο με πέρασες. Εστίασα περισσότερο στην επέλαση της απανταχούσας κινεζικής βιομηχανίας.
Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από "αυτούς", ως γνήσιο καπιταλιστικό τέκνο της Ιαπωνικής / ευρωπαϊκής "ποιότητας".

SVX
02/09/2012, 11:23
Βεβαίως κόπιασα, για ακάματο με πέρασες. Εστίασα περισσότερο στην επέλαση της απανταχούσας κινεζικής βιομηχανίας.
Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από "αυτούς", ως γνήσιο καπιταλιστικό τέκνο της Ιαπωνικής / ευρωπαϊκής "ποιότητας".

και οι Ευρωπαιοι ελαχιστα εργοστασια εχουν κρατησει στην Ευρωπη... δεν πληρωνεις ποιοτητα κατασκευης, μαλλον πιο πολυ τεχνογνωσια και πατεντες...

η διαφορα με τα καθεαυτου κινεζικα ειναι οι μηδαμινοι ελεγχοι ποιοτητας κλπ.

nathair
03/09/2012, 08:23
Σε κάθε προϊόν, υπάρχουν καλά και κακά Κινέζικα. Τα καλά Κινέζικα, είναι εφάμιλλα ή καμιά φορά και καλύτερα από κάποια Ευρωπαϊκά... Και οι Κινέζοι, όπου δεν αγοράζουν τεχνωγνοσία και πατέντες, κάνουνε reverse engineering και τα αντιγράφουν μόνοι τους. Και δεν τους λείπουν οι Μηχανικοί, σε τόσα δις που είναι...

vaska
03/09/2012, 08:54
Σε κάθε προϊόν, υπάρχουν καλά και κακά Κινέζικα. Τα καλά Κινέζικα, είναι εφάμιλλα ή καμιά φορά και καλύτερα από κάποια Ευρωπαϊκά... Και οι Κινέζοι, όπου δεν αγοράζουν τεχνωγνοσία και πατέντες, κάνουνε reverse engineering και τα αντιγράφουν μόνοι τους. Και δεν τους λείπουν οι Μηχανικοί, σε τόσα δις που είναι...

Ποτέ μέχρι τώρα (και πίστεψέ με λόγω δουλειάς είναι άμεση η τριβή μου με την κινέζικη ποιότητα) δεν έχω δει αυτό που λες. Ο διαχωρισμός είναι απλός, κίτρινα προϊόντα και πολύ κίτρινα.
Στα κίτρινα η ποιότητα είναι απλά ανεκτή, στ' άλλα ποιότητα δεν υπάρχει.

nathair
03/09/2012, 16:54
Μηπως συγκρίνεις μόνο με καλά Γερμανικά Ευρωπαϊκά; Μήπως και στην Ευρώπη παράγουμε και μούφες; Χμ...