PDA

View Full Version : Γνώμες και στοιχεία για το astrea grand



thomasg24
03/09/2012, 11:01
Παίδες για σας!!Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα grand του '96 με 32000 χιλιόμετρα περίπου.Έχω κάνει 4000 περίπου και θέλω βοήθεια σε κάποια θέματα για το μηχανάκι. Έχω φάει τον κόσμο να βρώ εγχειρίδιο χρήστη...πουθενά!!Σε ένα παλιό συγκριτικό είδα ότι παίρνει 900 ml λάδι.Εγώ στις αλλαγές του έβαζα 800ml και ο δείκτης ήταν ανάμεσα από τις 2 γραμμές. Το μηχανάκι καίει αρκετό λαδάκι.Στα 1000km του συμπληρώνω γύρω στα 300ml.Στα 1500 τα αλλάζω(silkolene ημισυνθετικό 20W-50). Από θέμα επιδόσεων δεν πάει καλά σε τελική ταχύτητα.Τα γρανάζια είναι 14 μπροστά 36 πίσω.Δηλαδή φορτώνει πολύ καλά και γρήγορα η τρίτη μέχρι τα 80 και μετά βάζοντας τετάρτη το μηχανάκι πάει με το ζόρι μέχρι 90.Χτυπάει λίγο η βαλβίδα εισαγωγής, πήγα σε συνεργείο και ο τύπος την ρύθμιζε με το χέρι ούτε φίλερ ούτε τίποτα...φυσικά ξαναχτυπάει!Το καρμπυρατέρ δεν το έχω καθαρίσει από τότε που το πήρα να πω την αλήθεια... αλλά όλο το σκηνικό με κάψιμο λαδιού υψηλή ροπή και χαμηλή ιπποδύναμη στο τέλος συμπεραίνω ότι είμαι για κυλινδροπίστονο??
Χοντρικά θέλω να ρωτήσω τι λάδι προτείνει ο κατασκευαστής? π.χ 10-40 και πόσα ml?
Πόσο πρέπει να είναι το διάκενο των βαλβίδων? π.χ 0,05?
Το εργοστασιακό γρανάζωμα πόσο πρέπει να είναι? π.χ 14-36?
Π'οσο τελική πρέπει να έχει το παπί στα καλά του?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων... :wave2:

ktmakis
03/09/2012, 12:28
Λάδια παίρνει 700ml αν θυμάμαι καλά. Καλύτερα ορυκτέλαιο και αλλαγή συχνα΄(2-3.000 χμλ). Tα συνθετικά καλύτερα να τα αποφύγεις. Η 4η του είναι μακρυά. Τι τελική περιμένεις από ένα παπί ?? Μια χαρά είναι τα 90. Με το χέρι βαλβίδες !! Καλό.

thomasg24
03/09/2012, 12:57
Στο συγκριτικό που είδα γράφει ότι το κάρτερ χωράει 900ml λάδι και εγώ έχω ακούσει για 700ml αλλα μάλλον δεν είναι σωστό!ktmakis δεν περιμένω εγω κάποια απίστευτη τελική απο παπί αλλα το συγκεκριμένο όταν ήταν καινούριο είχε τελική 105 κανονική 110 κοντέρ!Αυτό είναι στάνταρ απο άτομα που δεν το είχαν αλλα το οδηγήσαν...γιαυτό παραξενεύτηκα και αποφάσισα να ανοίξω αυτόν τον διάλογο.Εσύ το είχες αυτό το μηχανάκι ποτέ η έστω το οδήγησες?

ktmakis
03/09/2012, 13:29
Και το είχα και το έχω. Πιστεύω πως η τελική να μην σε απασχολεί τη στιγμή που το μοτέρ θέλει επισκευή. Καλύτερα ξεκίνα από εκεί και μετά κοιτάς γραναζώματα τελικές κλπ.

thomasg24
03/09/2012, 14:46
Επισκευή σε τι όμως? π.χ να αλλάξω κυλινδροπίστονο η μόνο ελατήρια στο πιστόνι?βαλβίδες? Με το που το πήρα του άλλαξα ελατήρια και δισκάκια στον συμπλέκτη.Κατάλαβες ktmakis?Στα συνεργεία σου λένε τι θες να αλλάξουμε και όχι την αιτία!Ε που να ξέρω εγώ πως τι και από τι...!

nassosxlvbros
03/09/2012, 15:32
Βασικά ξεκινάμε από την αρχή: το μηχανάκι που πήρες παίζει χαλαρά να έχει μηδενίσει το κοντέρ και να είσαι στη δεύτερη εκατοντάδα του τώρα...(για να καίει και λάδια παίζει,και παίζει πολύ! )
Άρα,σε ένα μηχανάκι με 140000 + κμ τα 90 κμ/ώρα που βλέπεις τελική είναι μια χαρά!
Αυτό που πρέπει να κάνεις ΑΝ θες να το κρατήσεις για καιρό,είναι να το πας σε ένα ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ και του κάνεις ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ένα γενικό σέρβις στο μοτέρ,ξέρεις τα γνωστά: ρεκτιφιέ/πιστόνι/ελατήρια,μπιέλα ρουλεμάν,φλάντζες,ρύθμιση/καθάρισμα καρμπυρατέρ, κλπ,κλπ και μετά να το στρώσεις προσεκτικά...Με ένα ζευγάρι λάστιχα και φρένα (αν χρειάζεται) επιπλέον,θα έχεις ένα μηχανάκι που δε θα ξαναζητήσει τίποτα για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον! :)

toyar
03/09/2012, 17:07
οπως λενε και οι παραπανω για παπι τετοιας ηλικιας αν μεχρι τα 80 φορτωνει καλα και πιανει και 90 χωρις σερβις ειναι μια χαρα
με ενα καλο σερβις των 50-60 ευρω θα πιανει 94 ενω με μια γενικη επισκευη των 300+ θα πιανει 101 αξιζει;

borbos
03/09/2012, 17:38
δεν μας ειπε ο thomasg24 ποσα κιλα ειναι

thomasg24
03/09/2012, 20:38
χαχαχαχαχα borbos 85 κιλά είμαι!nassosxlvbros το μηχανάκι το είχε γνωστός φίλου μου και μια δεκαετία ήταν δυστυχώς παρατημένο...τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά!
λογικά μπορεί να έχει κάπνα στις βαλβίδες και να θέλουν τρίψιμο η αντικατάσταση...στο μοτέρ πάντως δεν είχε μπει ποτέ κλειδί μάστορα, παρά μόνο για λάδια!οπότε λόγω της ακινησίας σκεφτόμουν εξ'αρχής να αλλάξω τα ελατήρια στο πιστόνι... αλλά ήμουν σε δίλημμα γιατί μόνο ελατήρια και όχι σετ κυλινδροπίστονο αφου και στις 2 περιπτώσεις το στρώσιμο δεν το γλιτώνω και κάνω γύρω στα 70 χιλιόμετρα εκτός πόλης καθημερινά...Οπότε λέω εγώ μήπως να ξεκινήσω να αλλάξω ελατήρια στο πιστόνι η όλο το πιστόνι και τσιμουχακια στις βαλβίδες και κάνα καθάρισμα καρμπιρατέρ??γιαυτό ζητάω τεχνικές πληροφορίες πόσο λάδι παίρνει και τέτοια...επίσης να ρωτήσω κάτι που βλέπω σχετικά με καθαριστικά κινητήρων που τα συστίνουν για παλιά μοτέρ, το ρίχνεις στο λάδι πρίν την αλλαγή και λένε ότι βοηθάει...ισχύει η πεταμένα λεφτά?

borbos
04/09/2012, 20:45
ειχα Astrea (μου την φάγανε οταν έκλεισε τα 16 τις). για τα λάδια 700μλ.
Όσο για τα υπόλοιπα...η δικιά μου είχε καμιά 70κ και πήγαινε σχεδόν όπως την πρώτη μέρα, αν εξαιρέσεις το πατινάρισμα. καλό θα είναι να κοιτάξεις καρμπ καθαρισμός και ρυθμισμα + διλτρο.

Σε γενικές γραμμές αν άλλαζε ο φίλος σου λαδιά κάθε 1000-2000κμ το μοτερ θα είναι σε καλή κατάσταση (αν δεν το εσκιζε).

Αν δεν δεις διαφορά θα πρέπει να βάλεις χέρι μέσα στο μοτέρ.

PS. για τα κιλά σου καλά πάει πάντως... :):):)

nassosxlvbros
05/09/2012, 13:04
χαχαχαχαχα borbos 85 κιλά είμαι!nassosxlvbros το μηχανάκι το είχε γνωστός φίλου μου και μια δεκαετία ήταν δυστυχώς παρατημένο...τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά!
λογικά μπορεί να έχει κάπνα στις βαλβίδες και να θέλουν τρίψιμο η αντικατάσταση...στο μοτέρ πάντως δεν είχε μπει ποτέ κλειδί μάστορα, παρά μόνο για λάδια!οπότε λόγω της ακινησίας σκεφτόμουν εξ'αρχής να αλλάξω τα ελατήρια στο πιστόνι... αλλά ήμουν σε δίλημμα γιατί μόνο ελατήρια και όχι σετ κυλινδροπίστονο αφου και στις 2 περιπτώσεις το στρώσιμο δεν το γλιτώνω και κάνω γύρω στα 70 χιλιόμετρα εκτός πόλης καθημερινά...Οπότε λέω εγώ μήπως να ξεκινήσω να αλλάξω ελατήρια στο πιστόνι η όλο το πιστόνι και τσιμουχακια στις βαλβίδες και κάνα καθάρισμα καρμπιρατέρ??γιαυτό ζητάω τεχνικές πληροφορίες πόσο λάδι παίρνει και τέτοια...επίσης να ρωτήσω κάτι που βλέπω σχετικά με καθαριστικά κινητήρων που τα συστίνουν για παλιά μοτέρ, το ρίχνεις στο λάδι πρίν την αλλαγή και λένε ότι βοηθάει...ισχύει η πεταμένα λεφτά?

Απάντηση για το τι συντήρηση θα ακολουθήσεις είναι να πάρεις μια γνώμη από ΣΟΒΑΡΟ το ξανατονίζω μάστορα...Αν όπως λες τα κμ είναι πραγματικά τότε πιθανότατα με 1 μπουζί,μια αλλαγή λαδιών/δίσκων,καθάρισμα καρμπ φίλτρου αέρα,και καλολαδωμένη αλυσίδα,να δεις τα 100 περίπου και μάλιστα για πολύ καιρό...Να αποφύγεις τα διάφορα λογής καθαριστικά /ενισχυτικά λαδιού κλπ και βάζε μόνο φρέσκο λαδάκι και τίποτα άλλο!

thomasg24
05/09/2012, 13:44
Ευχαριστώ παιδιά, μπουζί έχω αλλάξει και φίλτρο βενζίνας έχω αλλάξει θα βάλω στο πρόγραμμα να ανοίξω το καρμπυρατέρ!Ξέρετε αν υπάρχει κίτ επισκευήσ για το keihin?μπορέι να με βοηθήσει κάποιος ώς προς την ρύθμιση??πόσες στροφές πρέπει να είναι ξεβιδωμένη η βίδα του μίγματος κ.α...??Γενικά πώς ρυθμίζεται ένα καρμπυρατέρ τέτοιο....

devil's animal
06/09/2012, 10:28
Βασικά ξεκινάμε από την αρχή: το μηχανάκι που πήρες παίζει χαλαρά να έχει μηδενίσει το κοντέρ και να είσαι στη δεύτερη εκατοντάδα του τώρα...(για να καίει και λάδια παίζει,και παίζει πολύ! )
Άρα,σε ένα μηχανάκι με 140000 + κμ τα 90 κμ/ώρα που βλέπεις τελική είναι μια χαρά!
Αυτό που πρέπει να κάνεις ΑΝ θες να το κρατήσεις για καιρό,είναι να το πας σε ένα ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ και του κάνεις ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ένα γενικό σέρβις στο μοτέρ,ξέρεις τα γνωστά: ρεκτιφιέ/πιστόνι/ελατήρια,μπιέλα ρουλεμάν,φλάντζες,ρύθμιση/καθάρισμα καρμπυρατέρ, κλπ,κλπ και μετά να το στρώσεις προσεκτικά...Με ένα ζευγάρι λάστιχα και φρένα (αν χρειάζεται) επιπλέον,θα έχεις ένα μηχανάκι που δε θα ξαναζητήσει τίποτα για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον! :)

+649
:beer::beer::beer: