PDA

View Full Version : KX 250 πρόβλημα..



Ovi
04/09/2012, 16:29
καλησπέρα σε ολο το παρεάκι! εμεινε κανένας πίσω να δώσει καμμια συμβουλή ?!?!?!

λοιπόν, εχω ένα kawasaki kx 250 '99 και μου παρουσιάζει το εξής παράλογο: το μηχανάκι καπνίζει πολυ απο την εξάτμιση (στάζει) και το μπουζί παραμένει στεγνό (σχεδον σαν καινουργιο). εχω δοκιμάσει τα πάντα απο ζιγκλερ και βελόνες, προσφατα αλλαξα πετροβάμβακα. εχω δοκιμάσει διαφορετικα λάδια και διαφορετικές αναλογίες. εχει γίνει πρόσφατο σερβις στο κύλινδο και έχει αλλαχτεί και το πιστονι-ελατήρια. έχει ελεγχθεί η τσιμούχα στροφάλου (απο βολάν πλευρά) και ήταν οκ.

καμμια ιδέα? θα ανεβάσω φοτο απο μπουζι να μου πείτε και την γνώμη σας.
:wave2:

notakos600
05/09/2012, 09:43
Γιατί στεγνό μπουζί; θα έπρεπε να είναι υγρό από το λαδι μίξης.

OldMan
05/09/2012, 12:12
το μηχανάκι καπνίζει πολυ απο την εξάτμιση (στάζει) και το μπουζί παραμένει στεγνό (σχεδον σαν καινουργιο).
Λογικό, αν ο καπνός δεν είναι από λάδι αλλά από ψυκτικό υγρό...

Ovi
07/09/2012, 10:30
267644

telika to mpouzi meta apo 40km endurada fainetai na estrwse (peite k kammia gnwmi).. o kapnos paramenei upervolikos. kanenas den mporei na stathei pisw mou stis voltes :a04:
psiktiko ugro kai ladia apo karter fainontai entaksei. genika den exw apoleies, ta tsekarw meta apo kathe volta.

skeftomoun mipos epeidi kapnizei otan anoigw apo ti mesi kai meta to gkazi mipos na ftoxena main i\kai velona kai na to kanw poio plousio xamila.. den kserw an einai vasimos autos o dialogismos :confused:
MAMIMENA DIXRONA

p.s. sugnwmi gia tous latinikous xaraktires alla apo edw pou grafw den uparxei elliniki grammatoseira

OldMan
07/09/2012, 11:14
skeftomoun mipos epeidi kapnizei otan anoigw apo ti mesi kai meta to gkazi mipos na ftoxena main i\kai velona kai na to kanw poio plousio xamila.. den kserw an einai vasimos autos o dialogismos :confused:
Όντως είναι περίεργος αυτός ο "διαλογισμός" ...

Θέλεις να το κάνεις να καπνίζει χαμηλά..??


Υ.Γ.
Το μπουζί σου είναι μια χαρά για δίχρονο μηχανάκι και έχω τη εντύπωση ότι το πας "μπουκωμένα" στα χαμηλά (λογικό για ΚΧ που πάει βόλτα), οπότε τα ντουμάνια προέρχονται από το "καθάρισμα" που γίνεται όταν ανοίγεις το γκάζι..

Αν δεν σου βραχυκυκλώνει το μπουζί όταν είναι κρύο το μηχανάκι θα έλεγα να μην πειράξεις το pilot jet και να ασχοληθείς μόνο με την βίδα ρύθμισης (αέρα ή καυσίμου - ανάλογα τι έχει το καρμπυρατερ σου..)

Ovi
08/09/2012, 12:50
ok. το έπιασα. θα "παιξω" πρωτα με τη βίδα του αέρα (που το προτιμώ και σαν λύση γιατι εχω βαρεθεί το βαλε-βγάλε του καρμπ)
ελπίζω να βοηθήσει.

ευχαριστώ!

jj okocha
08/09/2012, 22:38
τι αναλογια λαδιου χρησιμοποιεις?παντως οντως το μπουζι δε δειχνει και ΄΄πλουσιο' μειγμα..αλλα μη γραψεις 2,5-3% γιατι θα χεις βρει και το προβλημα.

Ovi
12/09/2012, 18:03
η αναλογια που χρησιμοποιω ειναι απο 1,5 εως 2 %.
έδωσα 1/4 στοφή στον αέρα και πήγα βόλτα και με αρκετό "τσεκούρωμα" στις ευθείες το φαινόμενο του έντονου καπνού μειώθηκε αρκετά..
δεν λύθηκε τελείως αλλα είμαστε στο καλό δρόμο.
ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
(μέχρι να το λύσω θα χει μπεί ο χειμώνας και φτου και απτην αρχή :tooth: )
:wave2: