PDA

View Full Version : Τι λαδι να βαλω στις μπουκαλες σε fazer s2 600?



Νικος χρ.
05/09/2012, 16:11
εαν καποιος γνωριζει ασ μου δωσει τα φωτα του, τι λαδι 10αρι-15αρι? καποια καλη μαρκα? φοραει ohlins ελατηρια μπροστα εδω και περιπου 20000χλμ. βαρος αναβατη 80 κιλα αλλα κανω και αρκετα ταξιδια το χρονο δικαβαλλος.:)

chr1s_86
05/09/2012, 16:26
Η Öhlins τι προτείνει για το setup σου ;

andreasp1
05/09/2012, 16:39
Το μηχανακι σου ειναι αρκετα ελαφρυ.Αν βαλεις 15αρι θα σκληρηνει πολυ το μπροστινο Εκτος αν το θες μονο για ταξιδια και οδηγεις πολυ γρηγορα συνηθως, οποτε το χρειαζεσαι το σκληρο μπροστινο.Αν οδηγεις μεσα στην πολη με τα χιλιαδες σαμαρακια θα σε βασανισει.

Νικος χρ.
05/09/2012, 16:55
Η Öhlins τι προτείνει για το setup σου ;
νομιζω 10αρι αυτο ειχα βαλει αρχικα με την αλλαγη

sniper
05/09/2012, 16:56
νομιζω 10αρι αυτο ειχα βαλει αρχικα με την αλλαγη

ξαναβάλε 10

Νικος χρ.
05/09/2012, 16:56
Το μηχανακι σου ειναι αρκετα ελαφρυ.Αν βαλεις 15αρι θα σκληρηνει πολυ το μπροστινο Εκτος αν το θες μονο για ταξιδια και οδηγεις πολυ γρηγορα συνηθως, οποτε το χρειαζεσαι το σκληρο μπροστινο.Αν οδηγεις μεσα στην πολη με τα χιλιαδες σαμαρακια θα σε βασανισει.
η χρηση ειναι λιγο απο ολα θεωρεις οτι θα σκληρηνει τοσο πολυ με 15αρι?

sniper
05/09/2012, 16:57
η χρηση ειναι λιγο απο ολα θεωρεις οτι θα σκληρηνει τοσο πολυ με 15αρι?

Ρώτα τον trooper

Νικος χρ.
05/09/2012, 16:59
απλα το 10αρι ειναι σχετικα μαλακο και βυθιζει αρκετα το μπροστινο και ρωτω το 15 θα εχει τεραστια διαφορα?

ego_o_idios
05/09/2012, 17:11
anakatepse to 10 me to 15 na to kanis 12 :lol::lol:

Νικος χρ.
05/09/2012, 17:13
δεν ειναι κακο!

sniper
05/09/2012, 17:14
anakatepse to 10 me to 15 na to kanis 12 :lol::lol:

12,5

andreasp1
05/09/2012, 17:19
Θα σκληρηνει αρκετα.Η σημαντικοτερη αλλαγη που θα διαπιστωσεις ειναι στην αποσβεση επαναφορας Το αμορτισερ εχει μια βαλβιδα που εχει κατι τριπιτσες Απο εκει διαφευγει το λαδι και αναλογα με το παχος του και με το ποσο εχεις ανοικτη την βαλβιδα σκληραινει ή μαλακωνει το συστημα.
Να σου δωσω ενα παραδειγμα.Στο δικο μου fjr ειχε απο την μανα του δεκαρι.Ειχα ρυθμισει τη αποσβεση στο ενα κλικ πριν το τελος και παλι ηταν μαλακη.Εβαλα 15αρι και το εχω 6 κλικ πριν το τελος και ειναι δυο φορες πιο σκληρη η επαναφορα απο οτι ηταν.Παραληλλα σκληρηνε και η συμπιεση Το δικο μου ομως ειναι 300 κιλα και χρειαζοτανε αυτην την αλλαγη.Το δικο σου ειναι κοντα στα 220 κιλα.
Αν θελεις κανε μιξη 10ρι και 15αρι μισο μισο.(ιδια μαρκα).Πιστευω οτι θα εχει και καλο κρατημα στα στροφιλικια αλλα και σχετικη ανεση στην πολη.

Θα τα αλλαξεις μονος σου?

Νικος χρ.
05/09/2012, 17:25
δεν το κατεχω το αθλημα θα το παω στην τοπικη αντιπροσωπεια.μπορει να γινει αυτη η μιξη? το θεωρησα αστειο!

Manalishi
05/09/2012, 17:32
Έτσι γίνεται για τα "ενδιάμεσα" νούμερα.

Νικος χρ.
05/09/2012, 17:39
Έτσι γίνεται για τα "ενδιάμεσα" νούμερα.
ααα ξερεις γιατι το φτιαχνω ε για να σε παταω στις στροφες να μην μας κουνιουνται και τα τδμ!:lol:

peter86
05/09/2012, 19:04
απλά θα χρεωθείς και τα 2 μπουκαλάκια......:wave2:

Νικος χρ.
05/09/2012, 19:13
λιγο το κακο αν εχει αποτελεσμα ρε φιλος.

ego_o_idios
05/09/2012, 19:41
to lipon ena mprostino ektos apo ladia exi ke ri8misis ke ena sistatiko pou tou pros8eti asfalia ine i gefira pou enoni tis dio mpoukales mazi
to zitoumeno sto mprostino opos ke sto piso ine na diavazi se ka8e periptosi to odostroma ena malako mprostino me sosti epanafora ine to telio
ala poli malako me kali epanafora simeni ohlins agonistiko ke lipa gia afto esi
prepi na vris tin sosti analogia tou mprostinou sou monos sou me kapio enxiridio agkalia

na sou poume mono pos an den mazevi i mpoukala sto mprostino opou xriasti to mixanaki 8a se vgazi ektos gramis
prepi na ri8misis tria pramata poso 8a mazevoun i mpoukales mesa se anomalies tou dromou poso grigora 8a ksana erxonte stin 8esi tous ke poso omalo 8a ine olo afto to sistima stin kinisi tou outo soste na min prokali anasfalia


to skliro mprostino mono kati vlakes to protinoun gia spor odigisi se dimosio dromo
eno me ri8misi tis simpiesis sto eparkro mesa se pista ine idaniko ke dimi mia pio simpagi es8isi tou moxlou empros
ston dromo mpori na xasis tin prosfisi ke den 8es metaprosis stin kampili tou elastikou otan ise se kirtos

gia afto kalo ine na sto ftiaksi kapios pou kseri me vasi ta kila sou ke ton tropo pou odigas ke na sou diksi pos na kani mikro ri8misis monos sou gia na to feris eki pou 8es

ta pexnidia me ta ladia mpori na se provlimatisoun perisotero

ladia ena mprostino exi se dio diaforetika diamerismata

esi an peksis me ta ladia ti nomizis oti 8a kataferis?

ke ena skliro mprostino den malakoni
eno ena malako sklireni

Νικος χρ.
05/09/2012, 20:18
thanks afro

TROOPER
06/09/2012, 10:47
βαλε 10αρι και παιξε λιγο με τις ρυθμισεις σου.

γενικα +1000 σε σναιπερ και αφρο.

Νικος χρ.
06/09/2012, 13:23
λοιπον ξανα βαζω 10αρι θα δω πως θα ειναι και θα κινηθω αναλογα μετα, ο μαστορας μου προτεινε να τοποθετησει 2 λαμακια στις μπουκαλες ετσι ωστε να σηκωθει λιγο το μπροστινο για να μην βυθιζει υπερβολικα, δεν μου πολυ καθεται πολυ αυτο.τωρα οπως αναφερει παρα πανω ο αφρο εχει την ταση να ψιλο ανοιγει στις στροφες βεβαια αυτο αρχισε να το κανει οταν πριν λιγο καιρο αλλαξα το ελατηριο της πισω αναρτησης με ενα αφτερ μαρκετ της ohlins (μονο το ελατηριο) το οποιο αλλαξε κατα πολυ την συμπεριφορα της.το πισω παντως ειναι βραχος με πολυ καλη επαναφορα χωρις να κοπαναει αλλα δεν συμβαδιζει καθολου με το μπροστα και σου δινει την αισθηση οτι το μπροστινο δεν ειναι σταθερο. ευχαριστω παιδες!:beer:

ego_o_idios
06/09/2012, 15:18
λοιπον ξανα βαζω 10αρι θα δω πως θα ειναι και θα κινηθω αναλογα μετα, ο μαστορας μου προτεινε να τοποθετησει 2 λαμακια στις μπουκαλες ετσι ωστε να σηκωθει λιγο το μπροστινο για να μην βυθιζει υπερβολικα, δεν μου πολυ καθεται πολυ αυτο.τωρα οπως αναφερει παρα πανω ο αφρο εχει την ταση να ψιλο ανοιγει στις στροφες βεβαια αυτο αρχισε να το κανει οταν πριν λιγο καιρο αλλαξα το ελατηριο της πισω αναρτησης με ενα αφτερ μαρκετ της ohlins (μονο το ελατηριο) το οποιο αλλαξε κατα πολυ την συμπεριφορα της.το πισω παντως ειναι βραχος με πολυ καλη επαναφορα χωρις να κοπαναει αλλα δεν συμβαδιζει καθολου με το μπροστα και σου δινει την αισθηση οτι το μπροστινο δεν ειναι σταθερο. ευχαριστω παιδες!:beer:


pigene Kshok na sto fiaksi na telionis i apostates xrisimevoun otan to mprostino sou to valis se ali pio varia mixani
ke to elatirio pou evales piso ti ine? ine normal skliro? ke gia posa kila to exis sfiksi? merika ine ka8e strofi 15 kila ala ine 20 ti exis vali epano?
me afta pou grafis afto pou fenete ine oti exis katastrepsi tin simperifora tis mixanis sou ke pas na tin kanis akoma xiroteri

ta amortiser 8eloun gkourou den kani o ka8e enas kompogianitis mixanikos

pigene se idikous 8a glitosis poli kopo xrono ke xrima
i venzines tou pigene ela ine kostos kopos to pigene ela gia agores ine to idio
ke gia tetia zitimata den prepi na kanis oti akous prepi na akous otan sou leme pigene se idikous gia anartisis oxi se mixanikous
kremete i zoi sou apo tis anartisis ta frena ke ta lastixa me afta den piramatizomaste ektos pistas

ke otan prepi na ri8misis tis leptomeries mono esi mporis na to kanis afou ma8is poli kala pos ginete ke ti alazi akrivos otan pirazis tin tade ri8misi
merikoi pedevomaste ke 2mina gia na vroume akri

Manalishi
06/09/2012, 15:20
pigene Kshok na sto fiaksi


ta amortiser 8eloun gkourou den kani o ka8e enas kompogianitis mixanikos

αυτά τα δύο νομίζω συμβαδίζουν, ρώτα και τον Ichigo....τα είδες τα μπροστινά του στην ΠΣΚ.....

OldMan
06/09/2012, 16:24
ο μαστορας μου προτεινε να τοποθετησει 2 λαμακια στις μπουκαλες ετσι ωστε να σηκωθει λιγο το μπροστινο
μήπως ο μάστορας ήταν κομπάρσος σε ταινίες του Δαλιανίδη ..???


ΕΛΕΟΣ γμτ το θεό μου μέσα γμτ...!!!!

ego_o_idios
06/09/2012, 16:29
μήπως ο μάστορας ήταν κομπάρσος σε ταινίες του Δαλιανίδη ..???


ΕΛΕΟΣ γμτ το θεό μου μέσα γμτ...!!!!


ela re pou ta 8es ola liana apostates enoi...
:lol::lol:

sniper
06/09/2012, 16:30
ela re pou ta 8es ola liana apostates enoi...
:lol::lol:

Ε τότε εντάξ'...!

ego_o_idios
06/09/2012, 16:33
Ε τότε εντάξ'...!

prepi na afinoume tous an8ropous na ekfrazonte elef8era me ton tropo tous
ke re nikom ama ise o mpampis o liagkouras ti 8a pis tou pelata?
den 8a tou ksigisis tin patenta pou mono enas liagkouras kseri se oloi tin odo kinourias
ke diladi 8a tou pis ke ta mistika?
den ginonta afta tou petas ena: pouse magka ela na sou ksigi8o dio lamakia na fisai to ergalio...
:lol::lol::lol:

OldMan
06/09/2012, 16:33
ela re pou ta 8es ola liana apostates enoi...
:lol::lol:
Λαλάκα Λεώ, κανόνισε να σε πάρει σοβαρά το παλικάρι και να βάλει τους "αποστάτες" ώστε να έχει ένα υπέροχα ρυθμισμένο στατικό sag (με μαλακό ελατήριο) και στην πρώτη καλή βούτα να φύγει με τα μάτια..

ego_o_idios
06/09/2012, 16:35
Λαλάκα Λεώ, κανόνισε να σε πάρει σοβαρά το παλικάρι και να βάλει τους "αποστάτες" ώστε να έχει ένα υπέροχα ρυθμισμένο στατικό sag (με μαλακό ελατήριο) και στην πρώτη καλή βούτα να φύγει με τα μάτια..

axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
mama i can flyyyyyyyyyyyyyyyy
:lol::lol::lol::lol:

Νικος χρ.
06/09/2012, 16:55
αν ειναι ευκολο λιγο πιο λιανα τι σημαινει αποστατες?συγκεκριμενα στο πισω αμορτισερ εχω αλλαξει το ελατηριο της μανας του με ενα ohlins το οποιο προτεινετε για το μοντελο της μηχανης μου, μονο ελατηριο οχι συνολικα την αναρτηση. η αναρτηση εχει μονο μια ρυθμιση ως προς την <<σκληροτητα>> δικαιολογηστε μου τον ορο, λοιπον πισω απο την θεση 1 εως 7 εγω το εχω στο 5. μπροστα ειχα αλλαξει ελατηρια με αυτα που δινει η οηλινς για το μοντελο μου πριν απο 22000 χλμ αυτα σαν επεμβασεις.στο πισω εκανα την μετατροπη αναγκαστικα γιατι το μαμα ελατηριο τα εφτυσε στις καλοκαιρινες διακοπες αφου κουβαλησα την αρτα και τα γιαννενα! οι αλλαγες ολες εχουν γινει στην αντιπροσωπεια και οταν ειχα αλλαξει το μπροστινα ελατηρια δουλευαν μια χαρα σχετικα μαλακα και με αρκετο βυθισμα αλλα μια χαρα! οποια παρατηρηση ευπροσδεκτη

Νικος χρ.
06/09/2012, 16:57
axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
mama i can flyyyyyyyyyyyyyyyy
:lol::lol::lol::lol:
φιλος i cant!!!

Νικος χρ.
06/09/2012, 16:58
Λαλάκα Λεώ, κανόνισε να σε πάρει σοβαρά το παλικάρι και να βάλει τους "αποστάτες" ώστε να έχει ένα υπέροχα ρυθμισμένο στατικό sag (με μαλακό ελατήριο) και στην πρώτη καλή βούτα να φύγει με τα μάτια..
to sag στα ελληνικα?

ego_o_idios
06/09/2012, 17:02
φιλος i cant!!!

to i cant ine gia ipalilous grafiou ton can ine argo tou dromou den imaste se mpiznes plan edo mesa....

argo pos leme see ya, faza, shoot the fuck up :lol:

ego_o_idios
06/09/2012, 17:02
to sag στα ελληνικα?

to sag simeni pigene tis anartisis sou se idiko mastora leme..

Νικος χρ.
06/09/2012, 17:03
to i cant ine gia ipalilous grafiou ton can ine argo tou dromou den imaste se mpiznes plan edo mesa....

argo pos leme see ya, faza, shoot the fuck up :lol:
ρε πεστο οπως θες εγω παντως δεν ξερω να πεταω!
:lol:

chr1s_86
06/09/2012, 17:12
to sag στα ελληνικα?

Ξεκίνα από εδώ ;)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44007

Νικος χρ.
06/09/2012, 17:41
Ξεκίνα από εδώ ;)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44007

ευχαριστω chr1s
ΑΡΑ ISXYEI AYTO:Ο μόνος πρακτικά τρόπος για να σκληρήνουμε ένα ελατήριο είναι να κόψουμε μερικές σπείρες (και να βάλουμε αποστάτη ώστε να διατηρηθεί το ύψος της μοτό) ή να μπλοκάρουμε με κάποιον τρόπο (υπάρχει..) ένα αριθμό σπειρών, ώστε το ελατήριο να "δουλεύει" με λιγότερες ...

ALLA:
Τώρα ένα βασικό όταν το ελατήριο «πέσει» (χάνει τις ιδιότητες του και γίνετε πιο μαλακό , το να βάλουμε προσθήκες κλπ είναι κάτι πολύ προσωρινό γιατί μικραίνουμε το βήμα και το μόνο που κάνουμε είναι να «πέσει» και άλλο το ελατήριο.

επομενως μετραω να δω τα ορια του κατασκευαστη και που ακριβως βρισκομαι εγω και η σωστοτερη λυση ειναι αλλαγη μπροστινων ελλατηριων εαν και εφοσον χρειστει που απο οτι φενεται θα χρειαστει!

chr1s_86
06/09/2012, 17:49
Δεν νομίζω τα ελατήρια της Öhlins να χάνουν τις ιδιότητες τους σε έναν μόλις χρόνο... Μήπως δεν ήταν από την αρχή τα σωστά για το βάρος σου ;

Νικος χρ.
06/09/2012, 18:01
εχουν περασει 2 χρονια με πολυ φορτωμα της μηχανης ε βαλε και λιγο χωμα και ισως γιαυτο βεβαια ηταν εξαρχης λιγο μαλακα.ισως και να μην ηταν τι να πω δεν ξερω..

ego_o_idios
06/09/2012, 19:09
εχουν περασει 2 χρονια με πολυ φορτωμα της μηχανης ε βαλε και λιγο χωμα και ισως γιαυτο βεβαια ηταν εξαρχης λιγο μαλακα.ισως και να μην ηταν τι να πω δεν ξερω..

akoma edo ise ke grafis?
pigene se enan idiko leme

OldMan
07/09/2012, 10:50
Τώρα ένα βασικό όταν το ελατήριο «πέσει» (χάνει τις ιδιότητες του και γίνετε πιο μαλακό , το να βάλουμε προσθήκες κλπ είναι κάτι πολύ προσωρινό γιατί μικραίνουμε το βήμα και το μόνο που κάνουμε είναι να «πέσει» και άλλο το ελατήριο.
Κάπου τα μπέρδεψες...

Οι "προσθήκες" (είτε με την μορφή αποστατών είτε με την μορφή ελατηριών μεγαλύτερης σκληρότητας από το υπάρχον) παίζουν ΜΟΝΟ τον ρόλο της προφόρτισης..

Μπορείς να το κάνεις σε μπροστινό που δεν έχει δυνατότητα εξωτερικής προφόρτισης αλλά ΟΧΙ σε ελατήριο που δεν έχει την κατάλληλη σκληρότητα..
(κοινώς, μπορείς να φέρεις το μηχανάκι να είναι ντούρο και καμαρωτό με μαλακό ελατήριο αλλά μόλις αυτό αρχίσει να συμπιέζεται θα αρχίσουν τα μποφώρια σοφράνο και δεν θα βρίσκεις το σπινακόξυλο...)

georgio
07/09/2012, 19:51
[...] αλλά μόλις αυτό αρχίσει να συμπιέζεται θα αρχίσουν τα μποφώρια σοφράνο και δεν θα βρίσκεις το σπινακόξυλο...)

:bawl:


@ fazer s2 600: μέτρα πρώτα τα σαγκ να δεις που είσαι, και το άρθρο του OldMan λέει πως, και σε χίλιες δυο μεριές στο internet υπάρχει. Πρώτα μέτρα και μετά βλέπεις αν χρειάζονται αλλαγή τα ελατήρια.

Για τα λάδια, τι είχες προηγουμένως; Το λέω γιατί τα 10 και 15 δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα. Δεν είναι κάποια μέτρηση, δηλαδή το τάδε λάδι το βάλαμε σε αυτή την πειραματική διάταξη και μετρήσαμε 10. Μια αρκετά χονδροειδής κατηγοριοποίηση είναι. Το χαρακτηριστικό για τα λάδια πηρουνιού που σε ενδιαφέρει είναι το ιξώδες που μετριέται σε cSt (centistokes) στους 40 και 100 βαθμούς.

Για να καταλάβεις πόσο άλλα αντί άλλων είναι τα 10, 15 κλπ δες τα χαρακτηριστικά από τρεις εταιρείες:

Red Line (http://www.redlineoil.com/content/files/tech/Suspension%20Fluid%20Product%20Data.pdf)

Silkolene (http://www.silkoleneusa.com/downloads_temp/0dd83c2c-38d2-4663-8ba8-fb53ea2af02d.PDF)

Torco (http://www.torcousa.com/technology/RFF.pdf)

πήγαινε στους πίνακες και δες για το 10άρι της η κάθε εταιρεία τι ιξώδες δίνει...

Επίσης για να φτιάξεις 12,5 δεν θα χρειαστείς μισό 10 και μισό 15. Βασικά αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι τι ιξώδες θέλεις να φτιάξεις. Υπάρχουν έτοιμοι πίνακες ή υπολογιστές (http://www.provire.com/index.php/mtb/) στους οποίους βάζεις το ιξώδες που θες και δύο λάδια (το αμέσως πιο λεπτόρευστο και πιο παχύρευστο προφανώς) και σου δίνει την αναλογία που θα χρειαστείς. Ο παραπάνω υπολογιστής είναι για λάδια Red Line και Silkolene.

andreasp1
11/09/2012, 00:53
Δεν φταινε τα ελατηρια Ειναι αδυνατον να εχουν πεσει σε μολις δυο χρονια οταν μαλιστα ειναι OHLINS Αν βαλεις λιγο παχυτερο λαδι θα δεις μεγαλη διαφορα.

Νικος χρ.
11/09/2012, 10:18
ευχαριστω παιδια! λοιπον το λαδι που εχω στις μπουκαλες ειναι racoil και μετα απο μετρημα εχω στατικο sag 10mm στο πισω και δυναμικο sag 33m και στο μπροστα στατικο 33mm και δυναμικο 40mm

OldMan
11/09/2012, 12:44
Δεν ξερω τις διαδρομές της αναρτησής σου αλλά τα νούμερα (αν είναι σωστα) δεν μου καθονται καθόλου καλά...:confused: