PDA

View Full Version : Honda FMX



stamoylias
06/09/2012, 00:12
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, είναι το πρώτο μου post στο forum λόγω του ότι μόλις γράφτηκα,:) οπότε αν έκανα κάποια πατάτα σε σχέση με την τοποθεσία του post μου συγχωρέστε με προκαταβολικά.:D
Σε λίγες μέρες σκέφτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή:blush: και συγκεκριμένα το Honda Fmx 650 μεταχειρισμένο, το μοντέλο θα είναι γύρω στο 2007 και το διευκρινίζω αυτό, γιατί θέλω να ρωτήσω τι παίζει με κατανάλωση ανά 100χλμ. διότι ακούω τα χείριστα (καίει πάρα πολύ,μην το πάρεις καίει 8λ/100χλμ κτλ:eek:).
Στα περισσότερα site και περιοδικά που κοίταξα ακόμα και στο forum εδω η κατανάλωση παίζει στα 5-6λ./100χλμ το οποίο θεωρώ νορμάλ, μιλώντας πάντα για "μαμά" μηχανάκι χωρίς κάποια ιδιαίτερη μετατροπή όπως δηλαδή παράγεται εργοστασιακά, θα ήθελα αν κάποιος ξέρει σίγουρα ή ακόμα καλύτερα κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου αν μπορεί να με διαφωτίσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Lioulios
06/09/2012, 00:32
Wellcome Stamoylia .
To μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως 8/100 δεν παίζει να καίει με την καμία . Πολύ πιο λογικό είναι το 5-6/100 για ένα 650άρι μονοκύλινδρο που έχει 37 άλογα τροχό(αν τα χει).

stamoylias
06/09/2012, 14:31
Το site http://www.honda-motorcycles.gr κατόπιν ερωτήματος μου απάντησε ότι δεν έχει γίνει επίσημη ανακοινώση απο την Honda για αυτό το μοντέλο στο θέμα της κατανάλωσης, πράγμα που με παραξένεψε αρκετά...Αν γνωρίζει κάποιος εκ πείρας την πραγματική κατανάλωση του, παρακαλώ ας μου λύσει την απορία...Ευχαριστώ.

anco
07/09/2012, 16:42
Το δικο μου ειναι αυτο εδω.

Και ειναι γραναζωμενο 14-45 απο 42.

Δες εδω την καταναλωση που εχω μετρημενη.

Μετα απο τα 7 γεμισματα βαρεθηκα μιας και καιει το ιδιο.

http://www.fuelly.com/driver/rigasgr/fmx-650-supermotard

Και το παω 80-100 συνεχεια, ποιο κατω δεν παει.

Το 4ο γεμισμα ειναι με 2 γεμισματα σε 1 ημερα.

mkazo
04/10/2012, 15:53
Εγω στο δικό μου εχω ολόκληρη Remus, φίλτρο KN kai μία μικρή μετατροπή στο καρμπιρατέρ. Εχω περίπου 7Lt/100χλμ με χρήση 50/50 μισό σκίσιμο μισό κυριλέ. όταν γεμίζει το φίλτρο βρωμιές όμως, είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο, έχει κατακόρηφη αύξηση κατανάλωσης.

Argonautis46
10/06/2013, 01:31
Εγω στο δικό μου εχω ολόκληρη Remus, φίλτρο KN kai μία μικρή μετατροπή στο καρμπιρατέρ. Εχω περίπου 7Lt/100χλμ με χρήση 50/50 μισό σκίσιμο μισό κυριλέ. όταν γεμίζει το φίλτρο βρωμιές όμως, είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο, έχει κατακόρηφη αύξηση κατανάλωσης.

Μετράει η αλλαγή εξάτμισης στο FMX? πολυ μπουκομένο δεν ειναι με τις μαμα?