PDA

View Full Version : φταιει η βενζινη?



zx10rgm
06/09/2012, 09:18
Παιδες σημερα το πρωι οδηγωντας τη μηχανη ξαφνικα παρατηρησα το εξης...

οταν ανοιγα το γκαζι δεν ανταποκρινοταν αμεσως, μονο οταν περναγα τις 5.000 στροφες γινοταν νευρικο (ακομα και απο σταματημενος με 1η) :eek:

γιατι αυτη η καθυστερηση στο γκαζι?και γιατι ξεμπουκωνει μετα τις 5000στροφες? φταιει η βενζινη? εχει πιασει σκουπιδι? (δεν μπορω να καταλαβω ειναι η πρωτη φορα που το εκανε)

οποιος γνωριζει η εχει ακουσει παρομοια κατασταση ας μου δωσει μια λυση γιατι φρικαρα πρωινιατικα γμτ....

power hornet
06/09/2012, 09:51
εγω οταν το πρωτοεπαθα με θεμα βενζινης ανοιγα γκαζι και ηταν κολημενο στις 4.000στροφες για περιπου 5δευτερολεπτα μετα εδινε μα παρα πολυ αποτομα γκαζι.
πηρα τον μαστορα μου και του ειπα το σκηνικο μου λεει βενζινη.

zx10rgm
06/09/2012, 09:54
σε εμενα ανοιγε προοδευτικα αλλα δεν ακολουθουσε ταυτοχρονα το ανοιγμα του γκαζιου...κ οταν περναγε τις 5.000 στροφες
του "εδινε" κανονικα μετα! ( σαν να ξεμπουκωνε ) γμτ...

devil's animal
06/09/2012, 11:01
τσεκαρε tps...

zx10rgm
06/09/2012, 11:13
tps???...τι σημαινει ?

Sapadak
06/09/2012, 11:15
tps???...τι σημαινει ?
Throttle position sensor

zx10rgm
06/09/2012, 11:19
α τον αισθητηρα γκαζιου? μπορω να το τσεκαρω μονος μου? η θα πρεπει να μπω σε συνεργειο?
υπαρχει καποιο tip για τετοιο τσεκαρισμα?

devil's animal
06/09/2012, 11:33
α τον αισθητηρα γκαζιου? μπορω να το τσεκαρω μονος μου? η θα πρεπει να μπω σε συνεργειο?
υπαρχει καποιο tip για τετοιο τσεκαρισμα?

αν εχεις διαγνωστικο σπιτι σου το τσεκαρεις,...
αλλιως, συνεργειο..

zx10rgm
06/09/2012, 11:46
το ενδεχομενο να φταιει η βενζινη παιζει? η λαθος εβαλα τετοιο τιτλο?

GIXXERAKIAS
06/09/2012, 12:55
Δέν είδες πρίν πάς στο βενζινάδικο αν έχει πάει δύο ώρες πρίν βυτίο να το γεμίσεις και αυτά παθαίνεις...εγώ στήνω καραούλι και βλέπω πότε γεμίζουν δεξαμενές και περιμένω πετώντας τάπες σε βαρέλι μέχρι να κάτσει η μούργα πρίν πάω να γεμίσω.




















































Προφανώς αστειεύομαι με το θέμα μίας και ο μοναδικός που θα σου δώσει λύση στο προβλημά σού είναι ένας μηχανικός με διαγνωστικό.Από τηλεφορουμικό μέσον ακόμα δεν έχει γίνει η διάγνωση βλάβης αξιόπιστη 100%.Αλλιώς θα σου έλεγα να βάλεις αέρα στα λάστιχα σου γιατί έχεις σκασμένο πίσω ελαστικό.:D

zx10rgm
06/09/2012, 13:27
:beer: φιλε καλα τα λες!
απλα αναφερομαι στο καυσιμο σαν πρωτη διαπιστωση και σαν απορια οπως εχω βαλει στον τιτλο εαν εχει συμβει και σε αλλους κατι τετοιο παρομοιο, οποτε εμπειρικα ισως να γνωριζει καποιος......σιγουρα ομως θα παω σε μηχανικο να ξερω 100% τι παιζει!

ego_o_idios
06/09/2012, 15:07
:beer: φιλε καλα τα λες!
απλα αναφερομαι στο καυσιμο σαν πρωτη διαπιστωση και σαν απορια οπως εχω βαλει στον τιτλο εαν εχει συμβει και σε αλλους κατι τετοιο παρομοιο, οποτε εμπειρικα ισως να γνωριζει καποιος......σιγουρα ομως θα παω σε μηχανικο να ξερω 100% τι παιζει!

anikse to ntepozito ke mirizontas plisiase tin tapa tis venzinis an plisiasis stous 15-10 pontous ke i mirodia den sou spai ta rou8ounia ke den tsouzoun ta matia sou ke an kolisis tin miti sou mesa stin tripa ke mirizis ke den mirizi kan tote ine venzini ama se perni i mpoxa apo psila tote den ine venzini

an ine venzini adiasetin me to sistima solinas roufigma gia arxi mpetoni apo kato tora ama perasous oi dies ke se silavoun gia klopi venzinis emis anef8inomaste...:lol::lol:

ama tin adiasis pigene mono se EKO ke pare venzini pare ke ena redex mpoukalaki rikse tin analogia se redex ine ena mpoukalaki gia 25 litra an den kano la8os mpori ke gia 50 ego mia fora to trimino rixno olo to mpoukalaki se foul ntepozito ine kalo kani oti iposxete

vgale ta mpouzi ka8ariseta vouta tis akides se ka8ari venzini meta trifta me simatovourta kalitera an exis strogkili gia tripani afou ta ka8arisis ksana vouta ta se venzini krata ta me mia mpensa ke valtous fotia me ton anaptira otan svisi i fotia ksana vouta ta se venzini ke ise etimos
ke afto mipos exoun katsi tipota perierga ipolimata metaksi pirimaxou akidas ke somatos ke kanoun vraxikikloma sta mpouzi


forese ta pali epano an mporis anikse tin vida tis iperxilisis sta kato kapakia tou kampilater na adiasi i skata venzini pou exoun mesa mia katsavidovida fatsa karta ine ke afou ta adiasis girna ton diakopsi sto premp (pos dialo legete) stin sinexomeni roi diladi na gemisis varelia vale mprosta zestane ke vges ston dromo pigene merika xiliometra na zestanis moter meta plakosou se telikiasmata ka8os trexis sikse ke merikes gkazies koufies na pai ston kofti ke ise etimos mono min ine kanis apo piso ke ton piasi vixas..:lol:


an den pasxis apo ola afta mpes sinergio ke kalo ine na min to pas odigontas

GIXXERAKIAS
06/09/2012, 15:49
Δεν έχει καΛμπυΛατέρ καρντιά του.....:p

MG-KTiNoS
06/09/2012, 16:00
Γενικά τα μηχανάκια με τα πολλά άλογα την ακούν από την κακή βενζίνη, (και τα μποξερ και τα γκούτσι)
Τεσπα το θέμα είναι

-Οι μαλακίες άρχισαν με το που έβαλες βενζίνη ή πριν?
Για σκεψ?

Μετά το θέμα είναι απλό
Άδειασε τη βενζίνη και βάλε άλλη.’
ΑΝ δεν αλλάξει τίποτα πας στο μάστορα !

OldMan
06/09/2012, 16:17
pirimaxou akidas
mas gamises stegna milame...

ego_o_idios
06/09/2012, 16:20
mas gamises stegna milame...

pos na to po to rimadi anoksidoti porselani?
:lol::lol::lol:

ase to vrika to kavlitzeki pou kratai tin akida?:look:
oxi?:lol:

to kavli tou skilou pou fenete sikomeno?
xaxaxaxaxaxa

na tou to xorepso mipos?
:lol:

ego_o_idios
06/09/2012, 16:22
Δεν έχει καΛμπυΛατέρ καρντιά του.....:p



sou aresi na ta leme somata psekasmou?
re me kati eksipnous pou exoume mpleksi...
:lol:

vaska
06/09/2012, 22:39
mas gamises stegna milame...

Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:

ego_o_idios
06/09/2012, 23:25
Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:

http://www.youtube.com/watch?v=PSKQ3ZNQ_O8

ego_o_idios
06/09/2012, 23:27
Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:
http://www.youtube.com/watch?v=BDW0rFH0oZE

ego_o_idios
06/09/2012, 23:28
Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:
http://www.youtube.com/watch?v=BP1vAn4hyQ8

ego_o_idios
06/09/2012, 23:29
Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:

http://www.youtube.com/watch?v=JvB4Zu212Ok

ego_o_idios
06/09/2012, 23:32
Καλά ρε συ, κάθεσαι και τον διαβάζεις όλον?????

Πρέπει να είστε πολύ χαλλλαρά στα Βόρεια.


:bawl::bawl:
and spesial for you
http://www.youtube.com/watch?v=FRkgq4QTR9Q