PDA

View Full Version : ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡ ιστορίες



Σελίδες : [1] 2

radd
07/09/2012, 16:03
Στο συγκεκριμένο νήμα μπορούμε να γράφουμε τις εμπειρίες μας από την οδήγηση των ΣΣ μοτοσυκλετών μας σε δημόσιους δρόμους.
Δικαίωμα σχολιασμού έχουν και οι λιγότερο σχετικοί όπως πχ εγώ, που οδηγώ ένα μαλαγκούτι με χαμπ στιρινγκ μπροστινό, το οποίο αντικατέστησα (μόνο το μπροστινό) με το αντίστοιχο του πρώτης γενιάς χόντα C50, επειδή αναζητούσα σταθερότητα στο φρενάρισμα κατά την είσοδο στα σηκέην που έχουν πάνω από 20 μοίρες ανάποδη κλίση με φανάρια (της τροχαίας) στην έξοδο.
Γράψτε για τις οδηγικές εμπειρίες και ικανότητες σας που αφορούν όμως μόνο το οδικό δίκτυο και όχι τις πίστες, για παράδειγμα: α)πόσο ταχύτερο και σέξι είναι ένα SS στην πόλη σε σχέση με παπιά και σκούτερ, β) πόσο ανώτερο είναι στις Ε.Ο. σε σχέση με τα χάιπερ σπορ και τα τουριστάδικα, γ) πόσο πιο στριφτερό είναι από τα διάφορα μανστεροειδή και μοτάρντ αλλά και κάθε τύπου κατεμιά και μαουνοGS σε ορεινο/ημιορεινό στροφιλίκι.
Τεσπα, αν υπάρχει "τερέν" που τα supersport είναι χωρίς αμφιβολία τα ταχύτερα δίτροχα (πχ στο χώμα ή στο πάρκιν) :a022:

radd
07/09/2012, 16:04
Ξεκινώ λοιπόν (εντός θέματος πάντα...) και λέω πως οι μοτοσυκλέτες που φοράνε telelever & duolever, φρενάρουν και στρίβουν σε δημόσιους δρόμους με μεγαλύτερη ασφάλεια από τις άλλες που έχουν συμβατικές αναρτήσεις.
Αυτές οι μηχανές αλλάζουν κατεύθυνση, επιταχύνουν και φρενάρουν (ανεξάρτητα από την ένταση) χωρίς να διαταράσουν την ισορροπία τους και το κάνουν αυτό χωρίς να απαιτούν ιδιαίτερους χειρισμούς (δλδ γνώση και φυσική κατάσταση) από τον μέσο αναβάτη που συνήθως δεν τις έχει, αν και πολλές φορές οι δρόμοι έχουν προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται καν από τον αναβάτη που θα αναγκαστεί να εμπιστευθεί το μηχανάκι.
Επίσης οι εναλλακτικές αναρτήσεις διατηρούν σε μεγάλο βαθμό τα πλεονεκτήματα τους με δεύτερο άτομο επάνω και έχουν πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε συντήρηση (ένα κλασσικό πιρούνι γίνεται κουτάλι αν δεν αλλαχτούν κάθε χρόνο τα λάδια του ή ένα telelever δεν γίνεται επικίνδυνο ακόμα και με τελειωμένο αμορτισέρ)
Στο θέμα μας όμως που είναι τα SS (και οι αποχυμωτές)


*Αν ο (συναγωνιστής) ΤROOPER έχει ενστάσεις να τις διατυπώσει έχοντας στο νου πως δεν μιλάμε για αναβάτες της δικής μου ή δικής του κλάσης αλλά για τον μέσο αναβάτη που κινείται σε δημόσιο δρόμο

kostas777
07/09/2012, 16:22
μάϊστα.
απαντώ με παραβολή:

πας με τον γιό σου στην παιδική χαρά

εκείνος σου λέει «πάω να παίξω στις κούνιες»

εσύ του λες «μόνο αν μου αποδείξεις ότι είναι πιο σταθερή από το παγκάκι»

μετά σου λέει «πάω στην τραμπάλα»

εσύ του λες «μόνο αν μου αποδείξεις ότι είναι πιο σταθερή από το παγκάκι»

μετά σου λέει «πάω με τα άλλα παιδάκια στην τσουλήθρα»

εσύ του λες «μόνο αν μου αποδείξεις ότι είναι πιο σταθερές από το παγκάκι»

...

στο τέλος την βγάζετε στο παγκάκι και γυρνάς στο σπίτι ευτυχισμένος που «δίδαξες» στον γιο σου κάτι «χρήσιμο»

radd
07/09/2012, 16:39
Κώστα
Το θέμα είναι τρολιά
Από εκεί και πέρα η θέση μου για τα εναλλακτικά μπροστινά σε σχέση με τα συμβατικά είναι συνοπτικά όπως τη διατύπωσα έχοντας στο νου πάντα το μέσο αναβάτη και το δημόσιο δρόμο.
Όσο για τα SS τρολάρω αλλά και κυριολεκτώ επειδή οι περισσότεροι κάτοχοι τους είναι μέσοι αναβάτες (που δεν τα πήραν για πίστα) που πιστεύω πως με άλλα μηχανάκια (πχ γυμνά) μπορούν να κινηθούν ταχύτερα/ασφαλέστερα, αλλιώς θα πρέπει να είμαι ο μόνος που βλέπω τόσο συχνά κόσμο που δεν μπορεί να τα πάει.

kostas777
07/09/2012, 16:46
Όσο για τα SS τρολάρω αλλά και κυριολεκτώ επειδή οι περισσότεροι κάτοχοι τους είναι μέσοι αναβάτες (που δεν τα πήραν για πίστα) που πιστεύω πως με άλλα μηχανάκια (πχ γυμνά) μπορούν να κινηθούν ταχύτερα/ασφαλέστερα, αλλιώς θα πρέπει να είμαι ο μόνος που βλέπω τόσο συχνά κόσμο που δεν μπορεί να τα πάει.

τι σημασία έχει τι παίρνει ο κάθε χαζοβιόλης. και ο σεϊχης του αμπουνταλάμπι που παίρνει φεράρι δεν είναι σουμάχερ. αν βρεθεί με κολώνα ηλεκτροδότησης για κατάρτι, τι φταίει η φεράρι;

Viking
07/09/2012, 16:50
δεν θα ξεχάσω εκείνη την βόλτα που είχα κάνει στον Ρώσο

http://www.youtube.com/watch?v=fJ9rKhv_k2E&feature=related

:eek:

el_hymador
07/09/2012, 16:57
Ξεκινώ λοιπόν (εντός θέματος πάντα...) και λέω πως οι μοτοσυκλέτες που φοράνε telelever & duolever, φρενάρουν και στρίβουν σε δημόσιους δρόμους με μεγαλύτερη ασφάλεια από τις άλλες που έχουν συμβατικές αναρτήσεις.
Αυτές οι μηχανές αλλάζουν κατεύθυνση, επιταχύνουν και φρενάρουν (ανεξάρτητα από την ένταση) χωρίς να διαταράσουν την ισορροπία τους και το κάνουν αυτό χωρίς να απαιτούν ιδιαίτερους χειρισμούς (δλδ γνώση και φυσική κατάσταση) από τον μέσο αναβάτη που συνήθως δεν τις έχει, αν και πολλές φορές οι δρόμοι έχουν προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται καν από τον αναβάτη που θα αναγκαστεί να εμπιστευθεί το μηχανάκι.
Επίσης οι εναλλακτικές αναρτήσεις διατηρούν σε μεγάλο βαθμό τα πλεονεκτήματα τους με δεύτερο άτομο επάνω και έχουν πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε συντήρηση (ένα κλασσικό πιρούνι γίνεται κουτάλι αν δεν αλλαχτούν κάθε χρόνο τα λάδια του ή ένα telelever δεν γίνεται επικίνδυνο ακόμα και με τελειωμένο αμορτισέρ)
Στο θέμα μας όμως που είναι τα SS (και οι αποχυμωτές)


*Αν ο (συναγωνιστής) ΤROOPER έχει ενστάσεις να τις διατυπώσει έχοντας στο νου πως δεν μιλάμε για αναβάτες της δικής μου ή δικής του κλάσης αλλά για τον μέσο αναβάτη που κινείται σε δημόσιο δρόμο

Έχω την εντύπωση ότι για να είναι επιτυχημένο κάτι που χαρακτηρίζεται ως εναλλακτικό (telelever, hub κτλ-κτλ) έναντι της καθεστηκυίας τάξης των συμβατικών μπροστινών, θα πρέπει:

-Να κοστίζει το ίδιο με τα συμβατικά
-Να μην χρειάζεται ABS για να λειτουργήσει σωστά
-Να εξαλείφει τα μειονεκτήματα των συμβατικών (διαχωρίζοντας την κατευθυντικότητα από την πέδηση και εξαλέιφοντας τη βύθιση / αλλαγή γεωμετρίας στο φρενάρισμα), χωρίς όμως να δημιουργεί άλλα προβλήματα
-Να προσφέρει τουλάχιστον την ίδια αίσθηση / πληροφόρηση με ένα καλό συμβατικό

Αν έχει όδηγήσει λοιπον κάποιος BMW (ειδικά πρώτης γεννιάς) οι οποίες είναι οι μόνοι εκπρόσωποι εναλλακτικών μπροστινών στην αγορά και:

-δεν έχει πάρει τα σφραγίσματα στο χέρι όταν πέφτει σε λακούβα - σαμαράκι
-έχει απενεργοποιήσει το ABS και αισθανόταν ασφάλεια
-πιστεύει ότι αυτά που πλήρωσε αξίζαν τον κόπο για ένα εναλλακτικό που χρειάστηκε 15 χρόνια εξέλιξης για να είναι ανεκτό
-βρίσκει την αίσθηση και την πληροφόρηση πολύ καλή και πλούσια αντιστοίχως

τότε οκ...

προσωπικά αν εξαιρέσω τα duolever που κάτι αξίζουν, βρίσκω το telelever επιεικώς απαράδεκτο... ναι ειναι στιβαρό σαν νταμάρι, αλλά πέραν τούτου απο αίσθηση 0, απλα συνηθίζεις να μην έχεις αίσθηση και απλά το εμπιστεύεσαι έτσι... στο χώμα είναι σαν να κάνεις rodeo, ενώ στο φρενάρισμα πριν την είσοδο στην στροφή, όσο και αν θεωρούμε μειονέκτημα την αλλαγή της γεωμετρίας και την μετατόπιση του βάρους μπροστά, προσωπικά έτσι έχω μάθει να οδηγάω τόσα χρόνια και το βρίσκω χρήσιμο καθότι διευκολύνει την είσοδο στη στροφή.

Δεν ξέρω... ίσως αν κάποιος οδηγήσει αποκλειστικά και μόνο teleleverάτες BMW στο δίκυκλο βίο του και χρειαστεί να καβαλήσει σε κάποια φάση μια μηχανή με συμβατικό μπροστινό, μπορεί και να φρικάρεί ή ακόμα χειρότερα να καρφώσει στην πρώτη μάντρα... είναι θέμα συνήθειας, αλλά σε ότι αφορά εμένα τουλάχιστον, δεν... με την καμία!

radd
07/09/2012, 16:58
τι σημασία έχει τι παίρνει ο κάθε χαζοβιόλης. και ο σεϊχης του αμπουνταλάμπι που παίρνει φεράρι δεν είναι σουμάχερ. αν βρεθεί με κολώνα ηλεκτροδότησης για κατάρτι, τι φταίει η φεράρι;

Το θέμα με κάθε "αγωνιστικού τύπου όχημα" που μπορεί να αγοράσει κάποιος για να κυκλοφορεί, έχει μια διάσταση αντικοινωνικότητας που ψάχνοντας τη μπορεί και να αρχίσουμε να συζητάμε για "όρια και απαγορεύσεις " (όπως έκανε η καλή μας η ΕΕ πριν 25 χρόνια με το όριο των 100 ίππων, μόνο για τις μοτοσυκλέτες όμως αφού οι πλούσιοι θα μπορούσαν να έχουν 4τροχα 500 αλόγων)
Εγώ δεν είμαι υπέρ των απαγορεύσεων, αλλά πάντα θα τσιγκλίσω με κάποιο σχόλιο έναν αγοραστή που θέλει να ζήσει τον SS μύθο του, ο οποίος αν δεν έχει τη δυνατότητα να χαρεί/μάθει/ξεκαβλώσει με το μηχάνημα στην πίστα, μπορεί να αποδειχθεί πολύ επικίνδυνος.

kostas777
07/09/2012, 17:05
Εγώ δεν είμαι υπέρ των απαγορεύσεων, αλλά πάντα θα τσιγκλίσω με κάποιο σχόλιο έναν αγοραστή που θέλει να ζήσει τον SS μύθο του, ο οποίος αν δεν έχει τη δυνατότητα να χαρεί/μάθει/ξεκαβλώσει με το μηχάνημα στην πίστα, μπορεί να αποδειχθεί πολύ επικίνδυνος.

εγώ νομίζω ότι πιο επικίνδυνος είναι ο άσχετος/αδιάφορος/ακράνωτος με το παπάκι παρά αυτός που πήρε SS που, θέλοντας και μη, θα κάτσει να ασχοληθεί αν θέλει να το κυκλοφορεί έστω και μόνο στην πόλη. ειδάλλως μετά από λίγο καιρό (και πολλές αλλαξιές εσώρουχα) θα το δώσει και θα πάρει κάτι πιο ήμερο.

το έχω ξαναπεί κάπου νομίζω.. αν ίσχυαν αυτές οι προκαταλήψεις, θα είχαμε 2-5 νεκρούς κάθε μέρα μόνο με SS. άσε που πλαίσια-αναρτήσεις-κινητήρες-φρένα δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με τίποτε άλλο. μπορεί να μην είναι για τον περιστασιακό αναβάτη, αλλά είναι αυτά που χρειάζεται ένας κανονικός αναβάτης και όχι ένας που θέλει να παίρνει τις γωνιές στα φανάρια καλλίτερα χωρίς να πέφτει.

radd
07/09/2012, 17:34
Έχω την εντύπωση ότι για να είναι επιτυχημένο κάτι που χαρακτηρίζεται ως εναλλακτικό (telelever, hub κτλ-κτλ) έναντι της καθεστηκυίας τάξης των συμβατικών μπροστινών, θα πρέπει:

-Να κοστίζει το ίδιο με τα συμβατικά
-Να μην χρειάζεται ABS για να λειτουργήσει σωστά
-Να εξαλείφει τα μειονεκτήματα των συμβατικών (διαχωρίζοντας την κατευθυντικότητα από την πέδηση και εξαλέιφοντας τη βύθιση / αλλαγή γεωμετρίας στο φρενάρισμα), χωρίς όμως να δημιουργεί άλλα προβλήματα
-Να προσφέρει τουλάχιστον την ίδια αίσθηση / πληροφόρηση με ένα καλό συμβατικό

Αν έχει όδηγήσει λοιπον κάποιος BMW (ειδικά πρώτης γεννιάς) οι οποίες είναι οι μόνοι εκπρόσωποι εναλλακτικών μπροστινών στην αγορά και:

-δεν έχει πάρει τα σφραγίσματα στο χέρι όταν πέφτει σε λακούβα - σαμαράκι
-έχει απενεργοποιήσει το ABS και αισθανόταν ασφάλεια
-πιστεύει ότι αυτά που πλήρωσε αξίζαν τον κόπο για ένα εναλλακτικό που χρειάστηκε 15 χρόνια εξέλιξης για να είναι ανεκτό
-βρίσκει την αίσθηση και την πληροφόρηση πολύ καλή και πλούσια αντιστοίχως

τότε οκ...

προσωπικά αν εξαιρέσω τα duolever που κάτι αξίζουν, βρίσκω το telelever επιεικώς απαράδεκτο... ναι ειναι στιβαρό σαν νταμάρι, αλλά πέραν τούτου απο αίσθηση 0, απλα συνηθίζεις να μην έχεις αίσθηση και απλά το εμπιστεύεσαι έτσι... στο χώμα είναι σαν να κάνεις rodeo, ενώ στο φρενάρισμα πριν την είσοδο στην στροφή, όσο και αν θεωρούμε μειονέκτημα την αλλαγή της γεωμετρίας και την μετατόπιση του βάρους μπροστά, προσωπικά έτσι έχω μάθει να οδηγάω τόσα χρόνια και το βρίσκω χρήσιμο καθότι διευκολύνει την είσοδο στη στροφή.

Δεν ξέρω... ίσως αν κάποιος οδηγήσει αποκλειστικά και μόνο teleleverάτες BMW στο δίκυκλο βίο του και χρειαστεί να καβαλήσει σε κάποια φάση μια μηχανή με συμβατικό μπροστινό, μπορεί και να φρικάρεί ή ακόμα χειρότερα να καρφώσει στην πρώτη μάντρα... είναι θέμα συνήθειας, αλλά σε ότι αφορά εμένα τουλάχιστον, δεν... με την καμία!

Ωραία τα θέτεις
Το θέμα του κόστους κατασκευής είναι μια πολύ βρόμικη ιστορία που μικρή σχέση έχει με το κόστος που μας ζητάνε οι εταιρίες να πληρώσουμε (ειδικά ή BMW είναι τόσο ξεφτιλισμένη που θα ξοδέψει χρήμα για να υποβαθμίσει κάτι προκειμένου να το βάλει σε μικρότερη σειρά αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών) έχω διαβάσει διάφορα αλλά δεν έχω παραπομπές, ίσως καποιοι αναγνώστες του R&D του Χοϊδά κάτι να θυμηθούν, με λίγα λόγια προτιμά να χρησιμοποιεί tele στην R και duo στην Κ μόνο και μόνο για να διατηρεί άλλο "στάτους" ανάμεσα στους αγοραστές κι ας μη συμφέρει οικονομικά η διπλή γραμμή παραγωγής/εξέλιξης...
Για το abs δυστυχώς ή ευτυχώς το κάνουν υποχρεωτικό πλέον σε όλα...
Για τα άλλα που θέτεις, όπως καταλαβαίνουμε αν δεν μπουν σοβαρά οι Ιάπωνες μέσα στην εξέλιξη των εναλλακτικών δεν θα δούμε συνταρακτικά πράγματα...
Πως να μπουν όμως όταν δεν φτιάχνουν καθόλου;
Εχω κάπου συγκριτικό του '94 που μιλά για τεράστια ανωτερότητα του radd της GTS1000 από το αντίστοιχο tele κάποιας μπέμπας και μιλάμε για ένα σύστημα που όλος ο τύπος το είχε υποδεχθεί θετικά (σε αντίθεση με το tele) και που μηχανικός της Yamaha είπε πως: "αν δε το είχαμε "παρακάνει" (η Yamaha φτιάχνει τα εξαρτήματα της ισχυρά κατά 140% ενώ το radd από φόβο το έκανε βαρύ/στιβαρό στο 200% ) θα ήταν από τότε ακόμα καλύτερο" , ενώ ο ίδιος ο εφευρέτης (ο Parker) δήλωσε πως η νέα γενιά radd είναι πολύ ανώτερη από του GTS (αυτή που φορά το GSXRRAD) http://www.motorcyclistonline.com/features/122_0801_gsx_radd_p3/viewall.html
O λόγος που δεν έχουμε πρόοδο στην τεχνολογία των μοτοσυκλετών είναι πως ο μόνος στόχος των εργοστασίων είναι πια το κέρδος αποκλειστικά και οι συντηρητικές/συμβιβασμένες αντιλήψεις των μοτοσυκλετιστών (που σαν τους ψηφοφόρους είναι πάρα πολύ κατευθυνόμενοι) δεν βοηθούν να δούμε κάτι καλύτερο.

kostas777
07/09/2012, 17:40
O λόγος που δεν έχουμε πρόοδο στην τεχνολογία των μοτοσυκλετών είναι πως ο μόνος στόχος των εργοστασίων είναι πια το κέρδος αποκλειστικά και οι συντηρητικές/συμβιβασμένες αντιλήψεις των μοτοσυκλετιστών (που σαν τους ψηφοφόρους είναι πάρα πολύ κατευθυνόμενοι) δεν βοηθούν να δούμε κάτι καλύτερο.

δηλαδή ως σοβαροί καβαλάρηδες έχουμε ιερό καθήκον να στηρίζουμε τη μπεβέ αγοράζοντας τρελελέβερ...

byron
07/09/2012, 17:50
Αν έχει όδηγήσει λοιπον κάποιος BMW (ειδικά πρώτης γεννιάς) οι οποίες είναι οι μόνοι εκπρόσωποι εναλλακτικών μπροστινών στην αγορά και:

-δεν έχει πάρει τα σφραγίσματα στο χέρι όταν πέφτει σε λακούβα - σαμαράκι


Ξέχασες αυτούς που πήραν τα @@ τους όταν προσπάθησαν να φρενάρουν σε σαμαράκι :tooth: :tooth:

Re radd το οτι δεν σε παίρνουν οι άλλοι στα σοβαρά δεν σημαίνει (δυστυχώς) οτι λένε μαλακίες, αλλά το οτι οι θεωρίες σου είναι άσχετες. Δεν θα μπει κάποιος σε σοβαρή αντιπαράθεση επιχειρημάτων μαζί σου μιας και προφανώς η εμπειρία σου από μοτό είναι περιορισμένη σε κάτι που έχεις συνηθίσει, ενώ από SS προφανώς είσαι νύχτα μαγεμένη.
Το οτι κάποιος άσχετος πήρε ένα SS και χέστηκε πάνω του μόλις άνοιξε το γκάζι, ή βρόντηξε κάτω μόλις πάτησε τα φρένα δεν κάνει τα μηχανάκια επικίνδυνα. Τα μηχανάκια είναι εκεί και κάνουν συγκεκριμένα πράγματα, απαιτώντας μυαλωμένους αναβάτες μιας και είναι όπλα. Αν κάποιος είναι άσχετος θα τον πάρουν απ΄το χεράκι, θα του συγχωρέσουν και 10 μαλακίες και μέχρι εκεί. Αν ο μάλαξ θεωρήσει οτι το ΄χει το θέμα, πρόβλημα του και θα το μάθει με οδυνηρό τρόπο.

Αν το πρόβλημα σου είναι οτι έχεις χεστεί κάποια φορά που οδήγησες SS πές το μας και άσε τις μπουρδες για την δήθεν ανωτερότητα του τελελέβερ και του πουτκλέγανελεβερ. Ενα σωστά ρυθμισμένο τηλεσκοπικό είναι μακράν σε αίσθηση και πληροφόρηση απ΄τις μάτσες και τους φλώκους της BMW. Για να μην μιλήσουμε για τίποτα Ohlins-WP κλπ και γελάνε και τα τασάκια.

ΥΓ. Αν σ΄ενδιαφέρουν τα αντισυμβατικά συστήματα όπως της κλανιομπανιέρας του avatar σου κλικ εδώ (http://www.tonyfoale.com/). Κάποια είχαν πλεονεκτήματα και όλα είχαν μειονεκτήματα (όπως και τα τηλεσκοπικά). Δυστυχώς παρόλο που εταιρίες όπως η Honda, Yamaha, Bimota ξόδεψαν άπειρα φράγκα και τα καλύτερα μυαλά, το αποτέλεσμα ήταν μια τρύπα στο νερό. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής...

MG-KTiNoS
07/09/2012, 17:51
ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΥΤΕ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ !!!!!:moutza:

radd
07/09/2012, 17:53
δηλαδή ως σοβαροί καβαλάρηδες έχουμε ιερό καθήκον να στηρίζουμε τη μπεβέ αγοράζοντας τρελελέβερ...

Δε νομίζω..
Ο κάθε (συνειδητοποιημένος) μπορεί να έχει τις αντιλήψεις και προτιμήσεις του, το θέμα είναι να ακούγεται κάπου κάπου και το διαφορετικό.
Προσωπικά από τότε που είχα "kingsboy" τραβούσα ζόρια με το μπροστινό που δεν μου άρεσε όσο το "μπιάνκι" του κολλητού μου και το χωρίς ανάρτηση velamos, μετά πλακωνόμουν με τους άλλους που δεν είχαν πρόβλημα με την ανάρτηση του C50 και υποδέχτηκα με δεξίωση το τηλεσκοπικό του "άστρεα πρίμα", όπως βλέπεις I keep walking :lol:

MG-KTiNoS
07/09/2012, 17:53
Το οτι κάποιος άσχετος πήρε ένα SS και χέστηκε πάνω του μόλις άνοιξε το γκάζι, ή βρόντηξε κάτω μόλις πάτησε τα φρένα δεν κάνει τα μηχανάκια επικίνδυνα.



ΕΙΝΑΙ
:D

(γιατί μαζεύεις χλμ χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Πας με 160 και νομίζεις ότι δεν τρέχει τίποτα. Άσε που το γκάζι είναι γλυκό κλπ κλπ)
:rolleyes:

byron
07/09/2012, 17:55
ΕΙΝΑΙ
:D

(γιατί μαζεύεις χλμ χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Πας με 160 και νομίζεις ότι δεν τρέχει τίποτα)
:rolleyes:

Με ένα SS όντως δεν τρέχει τίποτα :owned:

radd
07/09/2012, 17:56
Ξέχασες αυτούς που πήραν τα @@ τους όταν προσπάθησαν να φρενάρουν σε σαμαράκι :tooth: :tooth:

Re radd το οτι δεν σε παίρνουν οι άλλοι στα σοβαρά δεν σημαίνει (δυστυχώς) οτι λένε μαλακίες, αλλά το οτι οι θεωρίες σου είναι άσχετες. Δεν θα μπει κάποιος σε σοβαρή αντιπαράθεση επιχειρημάτων μαζί σου μιας και προφανώς η εμπειρία σου από μοτό είναι περιορισμένη σε κάτι που έχεις συνηθίσει, ενώ από SS προφανώς είσαι νύχτα μαγεμένη.
Το οτι κάποιος άσχετος πήρε ένα SS και χέστηκε πάνω του μόλις άνοιξε το γκάζι, ή βρόντηξε κάτω μόλις πάτησε τα φρένα δεν κάνει τα μηχανάκια επικίνδυνα. Τα μηχανάκια είναι εκεί και κάνουν συγκεκριμένα πράγματα, απαιτώντας μυαλωμένους αναβάτες μιας και είναι όπλα. Αν κάποιος είναι άσχετος θα τον πάρουν απ΄το χεράκι, θα του συγχωρέσουν και 10 μαλακίες και μέχρι εκεί. Αν ο μάλαξ θεωρήσει οτι το ΄χει το θέμα, πρόβλημα του και θα το μάθει με οδυνηρό τρόπο.

Αν το πρόβλημα σου είναι οτι έχεις χεστεί κάποια φορά που οδήγησες SS πές το μας και άσε τις μπουρδες για την δήθεν ανωτερότητα του τελελέβερ και του πουτκλέγανελεβερ. Ενα σωστά ρυθμισμένο τηλεσκοπικό είναι μακράν σε αίσθηση και πληροφόρηση απ΄τις μάτσες και τους φλώκους της BMW. Για να μην μιλήσουμε για τίποτα Ohlins-WP κλπ και γελάνε και τα τασάκια.

ΥΓ. Αν σ΄ενδιαφέρουν τα αντισυμβατικά συστήματα όπως της κλανιομπανιέρας του avatar σου κλικ εδώ (http://www.tonyfoale.com/). Κάποια είχαν πλεονεκτήματα και όλα είχαν μειονεκτήματα (όπως και τα τηλεσκοπικά). Δυστυχώς παρόλο που εταιρίες όπως η Honda, Yamaha, Bimota ξόδεψαν άπειρα φράγκα και τα καλύτερα μυαλά, το αποτέλεσμα ήταν μια τρύπα στο νερό. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής...

καλώς τον!
έλα πες μας ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡ ιστορίες ;)

byron
07/09/2012, 17:57
καλώς τον!
έλα πες μας ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡ ιστορίες ;)

Το χειμώνα, στα γόνατα, μπροστά στο τζάκι...

radd
07/09/2012, 17:59
Το χειμώνα, στα γόνατα, μπροστά στο τζάκι...

γουστάρω γαμιστερές ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡ ιστορίες :a25:

EVI
07/09/2012, 18:06
δεν εχω καταλαβει καθοτι ειμαι ενα κουλαδι με σουπερσπορτ... εδω λεμε ιστοριες για σουπερσπορτ η τσακωνομαστε για τα ΄΄τελεφερικ΄΄ της μπε εμ βε?

MG-KTiNoS
07/09/2012, 18:08
Με ένα SS όντως δεν τρέχει τίποτα :owned:


αμ δε ξέρω....

:a17:

radd
07/09/2012, 18:16
δεν εχω καταλαβει καθοτι ειμαι ενα κουλαδι με σουπερσπορτ... εδω λεμε ιστοριες για σουπερσπορτ η τσακωνομαστε για τα ΄΄τελεφερικ΄΄ της μπε εμ βε?

τηλεμάρκετινγκ εκπομπή είμαστε
όλα θα τα σφάξουμε :a41:

dimzan
07/09/2012, 18:27
το τελελεβερ ειναι αλλο ενα μαρκετιστικο κολπο της bmw για να ξεχωρισει.

δεν εχω οδηγησει, οποτε και δεν εχω πληρη αποψη. ξερω μονο πως εχει κανει κατι ανακλησεις, οπως ολα τα μοντελα της bmw αρα και καλο να ειναι απο αξιοπιστια μαπα. Προτιμω να στριβω παντα μετρια , παρα να στριβω τελεια και μια μερα που θα της βαρεσει στη Bmw να μη στριψω καθολου. Ασε που σε συνδυασμο με τα αλλα προβληματα στα bmw παιζει να μη φτασεις στη στροφη γτι εσβησε, η να μην ξεκινησεις καν γτι δεν παιρνει μπρος

υγ ναι ηταν flame post

EVI
07/09/2012, 18:33
το τελελεβερ ειναι αλλο ενα μαρκετιστικο κολπο της bmw για να ξεχωρισει.

δεν εχω οδηγησει, οποτε και δεν εχω πληρη αποψη. ξερω μονο πως εχει κανει κατι ανακλησεις, οπως ολα τα μοντελα της bmw αρα και καλο να ειναι απο αξιοπιστια μαπα. Προτιμω να στριβω παντα μετρια , παρα να στριβω τελεια και μια μερα που θα της βαρεσει στη Bmw να μη στριψω καθολου. Ασε που σε συνδυασμο με τα αλλα προβληματα στα bmw παιζει να μη φτασεις στη στροφη γτι εσβησε, η να μην ξεκινησεις καν γτι δεν παιρνει μπρος

υγ ναι ηταν flame post




Να ςου θυμισω οτι εισαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα σου αερα...


που θα θαψεις εσυ ετσι τις προπελες :D

fkol k4
07/09/2012, 18:39
Αυτά είναι ρπστμ...
Άμα δε σου περισσεύει να κάψεις για το χαβαλέ 2 τεπόζιτα μπετζίνα, κάθεσαι μπροστά στο τζάκι (ή στην οθόνη, το ίδιο είναι) και λες μαλακίες... :D
Γμ την αφραγκία μας γαμώ...

dimzan
07/09/2012, 18:41
να ψαξω μερικα ποστς σε φιλικα φορουμ απο φανατικους bmwομηχανοβιους που πληρωσαν καινουριο telelever ? οχι απο την κακομεταχειρηση, απλα επειδη χαλασε. και μερικους αξονες πισω, και μερικες μπιελες, και μερικα ifrmware update. Ακους εκει δεν παιρνει μπρος επειδη θελει update. Τοσο gtp ειναι, μεχρι και η microsoft αναβαθμιστηκε και δε βγαζει μπλε οθονη,η bmw ακομα update κανει

νεος ημουν στην οδηγηση. μηχανοκινητα νεα ομως διαβαζω πολλα χρονια

EVI
07/09/2012, 18:46
να ψαξω μερικα ποστς σε φιλικα φορουμ απο φανατικους bmwομηχανοβιους που πληρωσαν καινουριο telelever ? οχι απο την κακομεταχειρηση, απλα επειδη χαλασε. και μερικους αξονες πισω, και μερικες μπιελες, και μερικα ifrmware update. Ακους εκει δεν παιρνει μπρος επειδη θελει update. Τοσο gtp ειναι, μεχρι και η microsoft αναβαθμιστηκε και δε βγαζει μπλε οθονη,η bmw ακομα update κανει

νεος ημουν στην οδηγηση. μηχανοκινητα νεα ομως διαβαζω πολλα χρονια


μην τσακωνεσε μονος σου περιμενε καποιος να πει κατι .... ( εγω πλακα εκανα με την υπογραφη σου χεσμενες τις εχω τις προπελες με τα τελεφερικ απο τη γερμανια) :p

radd
07/09/2012, 18:52
Εγώ πιστεύω πως όλοι οι σουπερσπορτάδες έχουν κρυφό πόθο μία BMW

Άλλωστε από κει βγήκε και η παροιμία: "σαν το χερά στο κρεβάτι" :a013:

MG-KTiNoS
07/09/2012, 18:52
να ψαξω μερικα ποστς σε φιλικα φορουμ απο φανατικους bmwομηχανοβιους που πληρωσαν καινουριο telelever ? οχι απο την κακομεταχειρηση, απλα επειδη χαλασε. και μερικους αξονες πισω, και μερικες μπιελες, και μερικα ifrmware update. Ακους εκει δεν παιρνει μπρος επειδη θελει update. Τοσο gtp ειναι, μεχρι και η microsoft αναβαθμιστηκε και δε βγαζει μπλε οθονη,η bmw ακομα update κανει

νεος ημουν στην οδηγηση. μηχανοκινητα νεα ομως διαβαζω πολλα χρονια

ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΥΤΕ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ !!!!!:moutza:

:lol:

sniper
07/09/2012, 18:59
Εγώ πιστεύω πως όλοι οι σουπερσπορτάδες έχουν κρυφό πόθο μία BMW

Άλλωστε από κει βγήκε και η παροιμία: "σαν το χερά στο κρεβάτι" :a013:

Πρέπει να 'χεις χοντρή π@πούτσ@ από SS εσύ...

radd
07/09/2012, 19:11
Πρέπει να 'χεις χοντρή π@πούτσ@ από SS εσύ...
το "σκληρό χιούμορ" σου...

sniper
07/09/2012, 19:14
το "σκληρό χιούμορ" σου...

Δεν εξηγείται το μένος σου εναντίων των SS διαφορετικά..


Εκτός αν όντως καβάλησες μία και τα 'παιξες...

peter86
07/09/2012, 19:18
:a014:

radd
07/09/2012, 19:24
Δεν εξηγείται το μένος σου εναντίων των SS διαφορετικά..


Εκτός αν όντως καβάλησες μία και τα 'παιξες...

Τα γυαλισμένα super enduro της καφετέριας και του κολωνακίου και τα supersport της πλατείας με τα τετράγωνα λάστιχα έβγαζαν πάντα γέλιο...
Το θέμα είναι γιατί κάποιος να θίγετε από την πλάκα;
Να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν και σουπερσπορτάδες που δεν θίγονται ;)

MG-KTiNoS
07/09/2012, 19:26
σε σουβλάκι παίζει τίποτα ή μόνο ποπκορν?
:cool:

sniper
07/09/2012, 19:31
Τα γυαλισμένα super enduro της καφετέριας και του κολωνακίου και τα supersport της πλατείας με τα τετράγωνα λάστιχα έβγαζαν πάντα γέλιο...
Το θέμα είναι γιατί κάποιος να θίγετε από την πλάκα;
Να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν και σουπερσπορτάδες που δεν θίγονται ;)

Καλά, εγώ που δεν συχνάζω σε καφέ, δεν εχω δει τέτοια λάστιχα.

dimzan
07/09/2012, 19:38
μην τσακωνεσε μονος σου περιμενε καποιος να πει κατι .... ( εγω πλακα εκανα με την υπογραφη σου χεσμενες τις εχω τις προπελες με τα τελεφερικ απο τη γερμανια) :p

κι εγω πλακα κανω και απανταω στο υφος του δημιουργου :beer:

radd
07/09/2012, 19:44
Καλά, εγώ που δεν συχνάζω σε καφέ, δεν εχω δει τέτοια λάστιχα.

Βασικά προκαλώ και προβοκάρω αλλά όχι με κακία (χαβαλές να γίνεται),
παρότι είσαι admin και μπορείς φαντάζομαι να με διαγράψεις αν σου τη σπάσω, έχεις το μειονέκτημα πως δεν είμαι παρά ένα avatar ενώ εσύ υποθέτω γνωρίζεσαι με πολλά παιδιά εδω μέσα κι αν σου "την πω" κατα κάποιο τρόπο "εκτίθεσαι" και αυτό φέρνει "δυναμικές" απαντήσεις.

:beer:

Ο μόνος τρόπος να με "νικήσεις" είναι να προσπερνάς με 1000 (και με το 1000) όποιο virago 250 βρίσκεις στο δρόμο, ένα από αυτά θα είμαι εγώ! :lol:

TROOPER
07/09/2012, 19:47
..........
*Αν ο (συναγωνιστής) ΤROOPER έχει ενστάσεις να τις διατυπώσει έχοντας στο νου πως δεν μιλάμε για αναβάτες της δικής μου ή δικής του κλάσης αλλά για τον μέσο αναβάτη που κινείται σε δημόσιο δρόμο

σου λειψα? :lol:

λοιπον μαλλον μπερδευεις 2 ξεχωριστα θεματα.
το ενα θεμα(το) ειναι οτι ο μεσος ελληνας αναβατης αγοραζει SS χωρις να ξερει που πανε τα 4 πιστευοντας οτι το σουπερ εξτρα ντουπερ υπεργαματο μηχανακι δινει δωρο και χερια με οτι αυτο συμπεριλαμβανει στη πορεια της ιστοριας.
το αλλο θεμα(το) το οποιο ειλικρινα αδυνατω να αντιληφθω πως συναγεται σαν συμπερασμα ειναι οτι αφου τα SS εχουνε συμβατικα μπροστινα και οι αναβατες τους ειναι κοπανοι και τρωνε τα μουτρα τους, αυτοματα οοοοχι δεν φταινε οι αναβατες τους αλλα τα μπροστινα.αρα κατι μη συμβατικο ειναι καλυτερο αρα η μπεμβε γαμαει γιατι εχει πραπληγιαλεβερ.

με προτρεπεις εν τω μεταξυ να διατυπωσω ενστασεις αναφερομενος στον ''μεσο αναβατη''.επειδη εγω αυτον τον κυριο απ' οσο τον εχω γνωρισει οχι δεν επρεπε να οδηγει αλλα ουτε να γεννηθει δεν επρεπε αλλα τι να γινει που η φυση κανει και λαθη,θα προτιμουσα ενας οδηγος (ασχετα του ποσο γαματος η οχι ειναι) να ειναι ο ιδιος που θα μιλησει για ενα συμβατικο μπροστινο και ενα μη συμβατικο και να μας πει τι αποκομιζει σαν αισθηση οδηγωντας για παραδειγμα ενα παπορι με ελικα και τελεφερικ και ενα ΚΤΜ950 ας πουμε :D .
κατοπιν λοιπον αυτης της σκεψης ας ξεκινησουμε με κατι αλλο.ολοι αυτοι που ειναι ''μεσοι αναβατες'' εκει εξω καλο θα ηταν να βγαλουν μια καρτα απεριοριστων διαδρομων και να αφησουν κατα μερος τα μηχανακια.και μια και εγω προσωπικα δεν ειμαι εταιρια και δεν κρινεται η βιωσιμοτητα μου απο το ποσα μηχανακια θα πουλησω λεω να μην ασχοληθω με το λαθος της φυσης που ονομαζεις ''μεσο αναβατη''.αν εσυ τωρα θελεις σωνει και ντε να πεισεις τους νεους αναβατες οτι καλυτερα απο ενα C50 (που εχει συμβατικο) θα ειναι να οδηγησουν ενα bmw με τελελεβερ μπι μαι γκεστ.

τελος τηρουμενων των αναλογιων αν εχω εναν ασχετο πανω σε ss και τον ιδιο ασχετο πανω σε τελεφερικ το ιδιο κινδυνευουν λογω ασχετοσυνης
αν εχω εναν σχετικο πανω στο ενα και πανω στο αλλο,το ιδιο ΔΕΝ κινδυνευουν λογω του οτι θα προσαρμοσουν την οδηγηση τους συμφωνα με το feedback που θα εχουν.

συμπερασμα:τα μηχανακια δεν σκοτωνουν απο μονα τους.εχουν καποια στανταρ με τα οποια πρεπει σε καθε περιπτωση να προσαρμοστει καποιος.το γεγονος ομως οτι σε ασφαλτινο τεραιν (βλεπε πιστες) δεν χρησιμοποιουν τελεμαρκετινγκ μαλλον σημαινει μεγαλυτερη σαφηνεια ;)

αυτααααα.....αλλο ολα καλα?

BLiTzER
07/09/2012, 19:52
Πρέπει να 'χεις χοντρή π@πούτσ@ από SS εσύ...

Αλήθεια όμως, ποιο SS θα κάτσει να ασχοληθεί με bmw και θα το ονομάσει και "παπούτσα"?

Κατά τ'άλλα, τα χουμε ξαναπεί. Και εντός και εκτός πόλης, τα SS μπορούν να είναι κορυφαίο όπλο, αν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Αν δεν, πιθανότατα πας εξίσου γρήγορα και με GS.

Στο (γ) σου παρολαυτά έχω μια ένσταση.


προκαλώ και προβοκάρω

Το ξέρεις ότι αυτά σημαίνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ε? :P

sniper
07/09/2012, 19:54
Βασικά προκαλώ και προβοκάρω αλλά όχι με κακία (χαβαλές να γίνεται),
παρότι είσαι admin και μπορείς φαντάζομαι να με διαγράψεις αν σου τη σπάσω, έχεις το μειονέκτημα πως δεν είμαι παρά ένα avatar ενώ εσύ υποθέτω γνωρίζεσαι με πολλά παιδιά εδω μέσα κι αν σου "την πω" κατα κάποιο τρόπο "εκτίθεσαι" και αυτό φέρνει "δυναμικές" απαντήσεις.

:beer:

Ο μόνος τρόπος να με "νικήσεις" είναι να προσπερνάς με 1000 (και με το 1000) όποιο virago 250 βρίσκεις στο δρόμο, ένα από αυτά θα είμαι εγώ! :lol:

Εξετέθην (πάρτα μαλ@κάρα τρουπερ :bawl: ) μία φορά, εδώ μέσα δεν παιζει..

Α virago 250.. πες το ρε παιδί... ΟΚ, δεν ξέρεις από μηχανές.

Συνεχίστε.

sniper
07/09/2012, 19:55
Αλήθεια όμως, ποιο SS θα κάτσει να ασχοληθεί με bmw και θα το ονομάσει και "παπούτσα"?

Κατά τ'άλλα, τα χουμε ξαναπεί. Και εντός και εκτός πόλης, τα SS μπορούν να είναι κορυφαίο όπλο, αν ξέρεις να τα χρησιμοποιείς. Αν δεν, πιθανότατα πας εξίσου γρήγορα και με GS.

Στο (γ) σου παρολαυτά έχω μια ένσταση.



Το ξέρεις ότι αυτά σημαίνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ε? :P

Κανένα ρε συ, χαζός είσαι;;;;;;

Ποιο είναι το (γ) μου;

radd
07/09/2012, 19:56
Κάτσε ρε TROOPER που θα πεις πως το C50 έχει συμβατικό... για θυμήσου... έχει το απολύτως κορυφαίο μπροστινό της ιστορίας...:D

Για τα άλλα που λες δεν μπέρδεψα τα SS με το τηλεμάρκετινγ και το ξεκαθάρισα από την αρχή στο άλλο νήμα, τα μπερδέματα γίνονται εδώ, που είναι νήμα-αποχυμωτής και με τη βούλα :cry:

BLiTzER
07/09/2012, 19:57
Κανένα ρε συ, χαζός είσαι;;;;;;

Ποιο είναι το (γ) μου;

Η πρώτη πρόταση αναφερόταν σε σένα. Οι άλλες δύο (ή 3, όπως το πάρει κανείς) στον αγαπητό κύριο ραντντ.

radd
07/09/2012, 19:59
"Το ξέρεις ότι αυτά σημαίνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ε? "

δε νομίζω, μπορεί να γίνει πρόκληση και χωρίς προβοκάτσια

TROOPER
07/09/2012, 20:01
Κάτσε ρε TROOPER που θα πεις πως το C50 έχει συμβατικό... για θυμήσου... έχει το απολύτως κορυφαίο μπροστινό της ιστορίας...:D

Για τα άλλα που λες δεν μπέρδεψα τα SS με το τηλεμάρκετινγ και το ξεκαθάρισα από την αρχή στο άλλο νήμα, τα μπερδέματα γίνονται εδώ, που είναι νήμα-αποχυμωτής και με τη βούλα :cry:

και κορυφαιο να το πεις....συμβατικο ειναι φιλος.
κατα τα λοιπα τη γνωμη μου την ακουσες.τη βουλα την ειχα συμμαθητρια γυμνασιο και λυκειο και δε νομιζω να μπορει να μας βοηθεισει (τουλαχιστον οχι στο προκειμενο) :wave2:

TROOPER
07/09/2012, 20:02
Εξετέθην (πάρτα μαλ@κάρα τρουπερ :bawl: ).......

μαθαινεις ;)

:tooth::tooth::tooth:

BLiTzER
07/09/2012, 20:03
Καλά. Το να μη γνωρίζεις δεν είναι κακό. Το να νομίζεις και να επιμένεις όμως... :P

"Προβοκάρω", από την παρομοίου ήχου ξενική λέξη, σε διάφορες γλώσσες, η οποία μάντεψε τι σημαίνει.

radd
07/09/2012, 20:11
Καλά. Το να μη γνωρίζεις δεν είναι κακό. Το να νομίζεις και να επιμένεις όμως... :P

"Προβοκάρω", από την παρομοίου ήχου ξενική λέξη, σε διάφορες γλώσσες, η οποία μάντεψε τι σημαίνει.

γνωρίζω αγγλικά και σου λέω πως δεν είναι το ίδιο στην καθομιλουμένη

αν πω: "πάρε τ αρχίδια μου" αυτό είναι πρόκληση. ωμή, βλακώδης, αλλά πρόκληση σκέτη, δεν είναι προβοκάτσια.
αν κάνω υπονομευτικό σχόλιο για συγκεκριμένο αντικείμενο στο οποίο έχω κάποια γνώση τότε μπορείς να πεις "προβοκάτσια"

sniper
07/09/2012, 20:13
...τη βουλα την ειχα συμμαθητρια γυμνασιο και λυκειο ....

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!

radd
07/09/2012, 20:15
και κορυφαιο να το πεις....συμβατικο ειναι φιλος.
κατα τα λοιπα τη γνωμη μου την ακουσες.τη βουλα την ειχα συμμαθητρια γυμνασιο και λυκειο και δε νομιζω να μπορει να μας βοηθεισει (τουλαχιστον οχι στο προκειμενο) :wave2:

τώρα έγινε συμβατικό τηλεσκοπικό και το μπροστινό του C50;

http://www.stallard-engineering.co.uk/images/bikes/C50-6.jpg

στο φρενάρισμα τι έκανε δλδ;

BLiTzER
07/09/2012, 20:20
γνωρίζω αγγλικά και σου λέω πως δεν είναι το ίδιο στην καθομιλουμένη

αν πω: "πάρε τ αρχίδια μου" αυτό είναι πρόκληση. ωμή, βλακώδης, αλλά πρόκληση σκέτη, δεν είναι προβοκάτσια.
αν κάνω υπονομευτικό σχόλιο για συγκεκριμένο αντικείμενο στο οποίο έχω κάποια γνώση τότε μπορείς να πεις "προβοκάτσια"

Κοίτα, μπορείς να χρησιμοποιείς την κάθε λέξη όπως γουστάρεις (όχι προσωπικά εσύ ε, όλοι). Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε χρήση της είναι σωστή.

Επίσης, αναφέρεσαι στη ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ έννοια. Γιατί η κυριολεκτική είναι απλά "προκαλώ". Πχ. μπορώ άνετα να πω "ένας κουστουμάτος με το μπεεμβέ του με προβόκαρε στο φανάρι της Προοδευτικής και αυτή ήταν η τελευταία φορά που με είδε". Δε σημαίνει ότι είχε 2 συμμορίες και 3 κομματόσκυλα από πίσω του. Ίσως είχε δηλαδή, αλλά πιθανότατα εκτελούσαν χρέη μηχανικού και γερανού.

byron
07/09/2012, 20:21
στο φρενάρισμα τι έκανε δλδ;

Τρισάγιο

sniper
07/09/2012, 20:22
Κοίτα, μπορείς να χρησιμοποιείς την κάθε λέξη όπως γουστάρεις (όχι προσωπικά εσύ ε, όλοι). Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε χρήση της είναι σωστή.

Επίσης, αναφέρεσαι στη ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ έννοια. Γιατί η κυριολεκτική είναι απλά "προκαλώ". Πχ. μπορώ άνετα να πω "ένας κουστουμάτος με το μπεεμβέ του με προβόκαρε στο φανάρι της Προοδευτικής και αυτή ήταν η τελευταία φορά που με είδε". Δε σημαίνει ότι είχε 2 συμμορίες και 3 κομματόσκυλα από πίσω του. Ίσως είχε δηλαδή, αλλά πιθανότατα εκτελούσαν χρέη μηχανικού και γερανού.

Τον μαχαίρωσες;

BLiTzER
07/09/2012, 20:23
Όχι μωρέ, δεν είμαι βίαιο αγόρι. Τουλάχιστον όχι όταν καβαλάω δίτροχα.

sniper
07/09/2012, 20:23
γνωρίζω αγγλικά και σου λέω πως δεν είναι το ίδιο στην καθομιλουμένη

αν πω: "πάρε τ αρχίδια μου" αυτό είναι πρόκληση. ωμή, βλακώδης, αλλά πρόκληση σκέτη, δεν είναι προβοκάτσια....

Σιγά μην είναι προκληση, ωμή και βλακώδης.

radd
07/09/2012, 20:24
Κοίτα, μπορείς να χρησιμοποιείς την κάθε λέξη όπως γουστάρεις (όχι προσωπικά εσύ ε, όλοι). Αυτό δε σημαίνει ότι κάθε χρήση της είναι σωστή.

Επίσης, αναφέρεσαι στη ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ έννοια. Γιατί η κυριολεκτική είναι απλά "προκαλώ". Πχ. μπορώ άνετα να πω "ένας κουστουμάτος με το μπεεμβέ του με προβόκαρε στο φανάρι της Προοδευτικής και αυτή ήταν η τελευταία φορά που με είδε". Δε σημαίνει ότι είχε 2 συμμορίες και 3 κομματόσκυλα από πίσω του. Ίσως είχε δηλαδή, αλλά πιθανότατα εκτελούσαν χρέη μηχανικού και γερανού.

άσε σου λέω, είμαι λαϊκός τύπος και τα μπαμπινιώτικα δεν τα ξέρω :evil:

el_hymador
07/09/2012, 20:25
Κανάς BMW να υπερασπστεί την τιμή (και την τιμή) των Telelever δεν υπάρχει ρ.π.μ.;

radd
07/09/2012, 20:26
Τρισάγιο

παίξε με τις ρυθμίσεις και θα δεις ;)

sniper
07/09/2012, 20:27
παίξε με τις ρυθμίσεις και θα δεις ;)


Το c50 δεν ειχε ρυθμίσεις, το cub είχε.

el_hymador
07/09/2012, 20:31
Nα κάνω τον BMW; Εξερευνώ την BDSM πλευρά μου Lately...

fkol k4
07/09/2012, 20:42
Nα κάνω τον BMW; Εξερευνώ την BDSM πλευρά μου Lately...

Αναρωτιέμαι, αν το πεις ανάποδα, δηλαδή


Nα κάνω τον BDSM; Εξερευνώ την BMW πλευρά μου Lately...

Βγάζεις διαφορά; :lol: :lol: :lol:

chr1s_86
07/09/2012, 20:59
εχει πραπληγιαλεβερ.

:tooth::tooth::tooth:


Πχ. μπορώ άνετα να πω "ένας κουστουμάτος με το μπεεμβέ του με προβόκαρε στο φανάρι της Προοδευτικής και αυτή ήταν η τελευταία φορά που με είδε". Δε σημαίνει ότι είχε 2 συμμορίες και 3 κομματόσκυλα από πίσω του. Ίσως είχε δηλαδή, αλλά πιθανότατα εκτελούσαν χρέη μηχανικού και γερανού.

:lol::lol::lol:

radd
07/09/2012, 21:49
Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος
Πριν λίγα χρόνια, το RCV στο motogp, σε κάποιους αγώνες, τσαρούχωνε τα φρένα και το μπροστινό παρουσίαζε ελάχιστο βύθισμα.
Ξέρει-άκουσε κανείς κάτι για το θέμα;

vassilis88
07/09/2012, 21:58
μισο να παρω τηλεφωνο το σουεη

kostas777
07/09/2012, 21:59
Nα κάνω τον BMW; Εξερευνώ την BDSM πλευρά μου Lately...

εύκολο: κλάνεις & γέρνεις ταυτόχρονα :lol:

Atala_Kulu
07/09/2012, 22:06
Εγώ πιστεύω πως όλοι οι σουπερσπορτάδες έχουν κρυφό πόθο μία BMW

Άλλωστε από κει βγήκε και η παροιμία: "σαν το χερά στο κρεβάτι" :a013:

Gsxr οδηγαω ...αλλα ενα BMW δεν θα με χαλαγε,εχεις δικιο... με αυτο το μπροστινο ομως ---> 267659

BLiTzER
07/09/2012, 22:18
Gsxr οδηγαω ...αλλα ενα BMW δεν θα με χαλαγε,εχεις δικιο... με αυτο το μπροστινο ομως --->

Δηλαδή γιαπωνέζικης/μαζικής-παραγωγής φιλοσοφίας. Όπως και οτιδήποτε άλλο πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

Atala_Kulu
07/09/2012, 22:21
Δηλαδή γιαπωνέζικης/μαζικής-παραγωγής φιλοσοφίας. Όπως και οτιδήποτε άλλο πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

Ε γούστα είναι αυτά, τόσο κακό είναι? :beer:

radd
07/09/2012, 22:23
Δηλαδή γιαπωνέζικης/μαζικής-παραγωγής φιλοσοφίας. Όπως και οτιδήποτε άλλο πάνω στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

Μπορεί να είναι γιαπωνέζικης φιλοσοφίας αλλά το τηλεσκοπικό πιρούνι πρωτοφορέθηκε από BMW πριν πολλές δεκαετίες.

byron
07/09/2012, 22:47
Μπορεί να είναι γιαπωνέζικης φιλοσοφίας αλλά το τηλεσκοπικό πιρούνι πρωτοφορέθηκε από BMW πριν πολλές δεκαετίες.

@@ μάντολες...
Ανακάλυψη των Δανών της Fisker & Nielsen που έβαλαν το 1934 υδραυλίκό τηλεσκοπικό στις Nimbus που κατασκεύαζαν.

Οι Γερμανοί απλά ξεκίνησαν το clopy paste πολλές δεκαετίες πριν, και το τοποθέτησαν στις R17 ένα χρόνο αργότερα.

el_hymador
07/09/2012, 23:03
Αναρωτιέμαι, αν το πεις ανάποδα, δηλαδή



Βγάζεις διαφορά; :lol: :lol: :lol:


:lol::lol::lol:

TROOPER
08/09/2012, 01:13
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!

οχι βουλα.οχι απο γυμνασιο-λυκειο.;)

TROOPER
08/09/2012, 01:13
τώρα έγινε συμβατικό τηλεσκοπικό και το μπροστινό του C50;

http://www.stallard-engineering.co.uk/images/bikes/C50-6.jpg

στο φρενάρισμα τι έκανε δλδ;


Τρισάγιο

1-0

TROOPER
08/09/2012, 01:14
παίξε με τις ρυθμίσεις και θα δεις ;)


Το c50 δεν ειχε ρυθμίσεις, το cub είχε.

2-0

TROOPER
08/09/2012, 01:15
Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος
Πριν λίγα χρόνια, το RCV στο motogp, σε κάποιους αγώνες, τσαρούχωνε τα φρένα και το μπροστινό παρουσίαζε ελάχιστο βύθισμα.
Ξέρει-άκουσε κανείς κάτι για το θέμα;


@@ μάντολες...
Ανακάλυψη των Δανών της Fisker & Nielsen που έβαλαν το 1934 υδραυλίκό τηλεσκοπικό στις Nimbus που κατασκεύαζαν.

Οι Γερμανοί απλά ξεκίνησαν το clopy paste πολλές δεκαετίες πριν, και το τοποθέτησαν στις R17 ένα χρόνο αργότερα.

3-0



:lol:

TROOPER
08/09/2012, 01:29
απο το ''αλλο'':


Σιγα την πατέντα.
Clopyright ειναι και το Telelever (saxon motodd ) και το Duolever (Hossack).

4-0

μηπως να διαλεξεις αλλη κατηγορια?γεωγραφια ας πουμε...?:lol:

hlektronio
08/09/2012, 01:55
επειδή ως φαίνεται το να είσαι μέλος στο "παρεάκι" είναι υπεράνω από τους όρους λειτουργίας του moto.gr
και επειδή αμφιβάλω στο αν τα λέγαμε τετ-α-τετ θα τολμούσε ο οποιοσδήποτε να μου πει να σκάσω
(εκτός και αν είναι 5 χρονών με μαγιό και κουβαδάκια στην παραλία ή φασιστοειδές στην πλατεία αττικής)
έχοντας γνώμη αλλά και κ@λοτρυπιδ@ όπως όλοι,αλλά συνάμα και πουλί που ΚΑΙ κατουράει
θα ήθελα να πω ότι τα ss έχουν φτιαχτεί- σχεδιαστεί με τέτοια εργονομία για να στρίβουν.
δεν τα έφτιαξαν για να τα οδηγάτε με τεντωμένα χέρια.
όσο για τα τελελεβερ και τα hossack αν είναι ανώτερα από τα τηλεσκοπικά
είναι κάτι που δεν θα το μάθει κανείς γιατί από τζαπάν και ιταλία μεριά ξέρουν οτι πλησιάζει ένας τιτανοτεραστιος κομήτης που δεν θα συγκρουστεί με την γη, αλλά άμα αυτό συμβεί δεν θα υπάρχει κανείς να με αμφισβητήσει.

irinia
08/09/2012, 03:37
EΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗ..................




ΒΟΥΛΑ




Καί έπιμένω,οί άποχυμωτές τής Ζίμενς........είναι άπαράδεκτοι.

ΕΡΩΤΗΣΗ.............


Ό μέσος άναβάτης τί είναι..??
Όπως ό μέσος όρος στά γραπτά..??


Όποιος δέν όδήγησε μέ ΤΕΛΕ-ΦΕΡΙΚ έχασε..!!
Άνεβαίνει Λυκαββητό ......................σάν τραίνοοοοοοοοοοοο

Xlitos
08/09/2012, 04:13
Ξεκινώ λοιπόν (εντός θέματος πάντα...) και λέω πως οι μοτοσυκλέτες που φοράνε telelever & duolever, φρενάρουν και στρίβουν σε δημόσιους δρόμους με μεγαλύτερη ασφάλεια από τις άλλες που έχουν συμβατικές αναρτήσεις.
Αυτές οι μηχανές αλλάζουν κατεύθυνση, επιταχύνουν και φρενάρουν (ανεξάρτητα από την ένταση) χωρίς να διαταράσουν την ισορροπία τους και το κάνουν αυτό χωρίς να απαιτούν ιδιαίτερους χειρισμούς (δλδ γνώση και φυσική κατάσταση) από τον μέσο αναβάτη που συνήθως δεν τις έχει, αν και πολλές φορές οι δρόμοι έχουν προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται καν από τον αναβάτη που θα αναγκαστεί να εμπιστευθεί το μηχανάκι.
Επίσης οι εναλλακτικές αναρτήσεις διατηρούν σε μεγάλο βαθμό τα πλεονεκτήματα τους με δεύτερο άτομο επάνω και έχουν πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε συντήρηση (ένα κλασσικό πιρούνι γίνεται κουτάλι αν δεν αλλαχτούν κάθε χρόνο τα λάδια του ή ένα telelever δεν γίνεται επικίνδυνο ακόμα και με τελειωμένο αμορτισέρ)


ισχυει...ότι κερδιζεις σε ασφαλεια ομως το χανεις σε διασκεδαση...αυτη την αυτοκινηταδικη αισθηση αντιπαθουν οι περισσοτεροι..προσωπικα δε θα λεγα οχι σε tele/duo αλλα μετα τα 50 μου...

radd
08/09/2012, 07:39
TROOPER
διαλέγω γεωγραφία και φεύγω για
Hawaii 5-0

radd
08/09/2012, 07:49
ισχυει...ότι κερδιζεις σε ασφαλεια ομως το χανεις σε διασκεδαση...αυτη την αυτοκινηταδικη αισθηση αντιπαθουν οι περισσοτεροι..προσωπικα δε θα λεγα οχι σε tele/duo αλλα μετα τα 50 μου...

Αυτός είναι ο λόγος (η διασκέδαση), που με τα χρόνια γίνεται βίωμα με άλλο τρόπο πχ με το ταξίδι ή απλά με σπορ και όχι σουπερσπόρ οδήγηση, που θα κάνει κάποιον να αναζητήσει την ασφάλεια των εναλλακτικών μπροστινών.
Από την άλλη ένα SS προσφέρει διασκέδαση όταν δουλεύει σωστά και δεν μπορεί να δουλέψει σωστά αν δεν το πιέζεις και αν το πιέζεις σε δημόσιο δρόμο...
Με λίγα λόγια θέλουν πίστα, ακριβό σπορ δλδ...

byron
08/09/2012, 08:00
Από την άλλη ένα SS προσφέρει διασκέδαση όταν δουλεύει σωστά και δεν μπορεί να δουλέψει σωστά αν δεν το πιέζεις και αν το πιέζεις σε δημόσιο δρόμο...
Με λίγα λόγια θέλουν πίστα, ακριβό σπορ δλδ...


Δώσε πόνο, δώσε πίκρα :tooth: :tooth: :tooth:

Nα σου πω ρε radd, έτσι να μου λύσεις την απορία δηλαδή...εγώ έχω ένα δικύλινδρο παρτάλι με ένα μπροστινό που είναι τόσο κακό που μπορεί να να φρενάρω δικάβαλλος τόσο βαθιά μέσα στη στροφή που μπορεί να τερματίσει χωρίς να γλυστρίσει, χωρίς να τρομάξει, χωρίς να αλλάξει κατεύθυνση...

Παίζει να είναι χαλασμένο δηλαδή? :eek:

McGyver
08/09/2012, 08:02
εγώ έχω ένα δικύλινδρο παρτάλι με ένα μπροστινό που είναι τόσο κακό που μπορεί να να φρενάρω δικάβαλλος τόσο βαθιά μέσα στη στροφή που μπορεί να τερματίσει χωρίς να γλυστρίσει, χωρίς να τρομάξει, χωρίς να αλλάξει κατεύθυνση...

Παίζει να είναι χαλασμένο δηλαδή? :eek:

Γι' αυτά όχι, δεν είναι χαλασμένο.
Επειδή είναι Πρaprilia παίζει...

:p

fkol k4
08/09/2012, 08:07
Δώσε πόνο, δώσε πίκρα :tooth: :tooth: :tooth:

Nα σου πω ρε radd, έτσι να μου λύσεις την απορία δηλαδή...εγώ έχω ένα δικύλινδρο παρτάλι με ένα μπροστινό που είναι τόσο κακό που μπορεί να να φρενάρω δικάβαλλος τόσο βαθιά μέσα στη στροφή που μπορεί να τερματίσει χωρίς να γλυστρίσει, χωρίς να τρομάξει, χωρίς να αλλάξει κατεύθυνση...

Παίζει να είναι χαλασμένο δηλαδή? :eek:

Μπορεί να μην έχει χαλάσει ακόμα, δεν αρχίζεις όμως καλού κακού να βγάζεις κανένα γόνατο στρίβοντας Πατησίων και Αγίου Μελετίου μην το χαλάσεις τώρα;:tooth:

radd
08/09/2012, 08:15
Δώσε πόνο, δώσε πίκρα :tooth: :tooth: :tooth:

Nα σου πω ρε radd, έτσι να μου λύσεις την απορία δηλαδή...εγώ έχω ένα δικύλινδρο παρτάλι με ένα μπροστινό που είναι τόσο κακό που μπορεί να να φρενάρω δικάβαλλος τόσο βαθιά μέσα στη στροφή που μπορεί να τερματίσει χωρίς να γλυστρίσει, χωρίς να τρομάξει, χωρίς να αλλάξει κατεύθυνση...

Παίζει να είναι χαλασμένο δηλαδή? :eek:

Δεν κατάλαβα ρε
δεν αλλάζει κατεύθυνση;
πάει μόνο ευθεία το εργαλείο; :a7:

byron
08/09/2012, 08:16
Μπορεί να μην έχει χαλάσει ακόμα, δεν αρχίζεις όμως καλού κακού να βγάζεις κανένα γόνατο στρίβοντας Πατησίων και Αγίου Μελετίου μην το χαλάσεις τώρα;:tooth:


Εγώ λέω να αρχίζω να ψάχνω ebay για κανα telelever να χουμε καβάτζα, μπας και βρω το φως το αληθινό :tooth:

Με ΄χει βάλει σε σκέψεις ο radd :uplate:

fkol k4
08/09/2012, 08:31
Εγώ λέω να αρχίζω να ψάχνω ebay για κανα telelever να χουμε καβάτζα, μπας και βρω το φως το αληθινό :tooth:

Με ΄χει βάλει σε σκέψεις ο radd :uplate:

Βάλε μπρος-πίσω τα πλαστικά να έχεις για μπροστινό το ψαλίδι, τι telelever και μαλακίες...
Άσε που άμα στρίβεις με το πίσω θα στρίβει και κλειστά, σαν κλαρκ...:D
Ρε, λες να το κάνω κι εγώ στο GSXR; :lol:

TROOPER
08/09/2012, 09:59
EΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΗ..................
ΒΟΥΛΑ............

μετα τη γλυφαδα ειναι.αμα κατεβεις στη χαμουτζια θα σε παμε (μονο με τελετετοιο για να μαστε σιγουροι ε!) :lol:

TROOPER
08/09/2012, 10:01
TROOPER
διαλέγω γεωγραφία και φεύγω για
Hawaii 5-0

:beer::beer::beer: παρε με μαζι σου ρε φιλε.κυματα,κοκταιιλ στη παραλια και κουβεντα για το τελελεβερ τιλ ντεθ αμα γουσταρς!!!:lol:

TROOPER
08/09/2012, 10:03
..............
Από την άλλη ένα SS προσφέρει διασκέδαση όταν δουλεύει σωστά και δεν μπορεί να δουλέψει σωστά αν δεν το πιέζεις και αν το πιέζεις σε δημόσιο δρόμο...
Με λίγα λόγια θέλουν πίστα, ακριβό σπορ δλδ...

ας μεινουμε στη hawaii καλυτερα :lol:

radd
08/09/2012, 10:28
ας μεινουμε στη hawaii καλυτερα :lol:

Έχει και φοβερούς ορεινούς δρόμους με τέλεια άσφαλτο (τα ηφαίστεια βλέπεις) και θα μπορούμε να τρώμε δύο ζευγάρια ξύστρες τη μέρα, εγώ με το virago, εσύ με τη μπέμπα με το τελεμάρκετινκ μπροστινό.

"Θωμά είσαι σπίτι; έλα να πάμε στη Χαβάι" όπως τραγούδαγε κι ο Πάριος ή ο Ρουβας (δε θυμάμαι) :rockon:

TROOPER
08/09/2012, 10:32
Έχει και φοβερούς ορεινούς δρόμους με τέλεια άσφαλτο (τα ηφαίστεια βλέπεις) και θα μπορούμε να τρώμε δύο ζευγάρια ξύστρες τη μέρα, εγώ με το virago, εσύ με τη μπέμπα με το τελεμάρκετινκ μπροστινό.

"Θωμά είσαι σπίτι; έλα να πάμε στη Χαβάι" όπως τραγούδαγε κι ο Πάριος ή ο Ρουβας (δε θυμάμαι) :rockon:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: τι περιπτωση εισαι εσυ ρε φιλε???!!!!!:beer::beer:

θα μου επιτρεψεις μονο εγω να ειμαι με αυστριακο εργαλειο στις ορεινες εκεινες διαδρομες ε?

motomaniac
08/09/2012, 10:54
εχοντας διαβασει πολλα για τα εναλλακτικα μπροστινα απο γνωστες του ειδους Χοιδας ας πουμε που εχουν καβαλησει και μερικες μηχανες, για να αποδωσουν σε πιστα ειχαν παντα προβλημα με τα λαστιχα.. δεν αντεχε κανεναν ελαστικο την πιεση. τωρα γιατο αν τα SS ειναι για τον πεο δεν εχω καταλαβει πως συνδεεται.. η απλα αμα ανοιξει οποιαδηποτε συζητηση μπαινει ο ραντ και λειε ναι αμα ειχε χοσακ πιρουνι θα ηταν καλυτερο.

κι εξηγουμαι:Δηλαδη πχ.. τρωμε μακαρονμια σε καποια μεγαλη βολτα (μπολονεζ τα μακαρονια) και λεει καποιος δεν ειχε πολυ αλατι, και πεταγεται ο ραντ και λει ο ραντ δεν φταει το αλατι αλλα το οτι τα τρως με συμβατικο πιρουνι..

ή θα βρεχει αυριο λεω να παω δουλεια (12χλμ απο το σπιτι μου μεσω εγνατιας) με το αμαξι για να μην ξεντυνομαι μιση ωρα για δεκα λεπτα δρομο. και πεταγεται ο ραντ και λεει δεν φταινε τα αδιαβροχα αλλα το οτι δεν εμπιστευεσαι την μηχναη γιατι φοραει συμβατικο πιρουνι...


ρε παμε καλα?

DimChios
08/09/2012, 10:55
@@ μάντολες...
Ανακάλυψη των Δανών της Fisker & Nielsen που έβαλαν το 1934 υδραυλίκό τηλεσκοπικό στις Nimbus που κατασκεύαζαν.

Θοδώρααααααααααα

:lol:

DimChios
08/09/2012, 10:58
Nα σου πω ρε radd, έτσι να μου λύσεις την απορία δηλαδή...εγώ έχω ένα δικύλινδρο παρτάλι με ένα μπροστινό που είναι τόσο κακό που μπορεί να να φρενάρω δικάβαλλος τόσο βαθιά μέσα στη στροφή που μπορεί να τερματίσει χωρίς να γλυστρίσει, χωρίς να τρομάξει, χωρίς να αλλάξει κατεύθυνση...

Παίζει να είναι χαλασμένο δηλαδή? :eek:

ΜΗ ΜΕ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙΣ!!!!!!

:eyepop::dizzy::a38:


..σε καθε στροφη τα ματια μου ειχαν πεταχτει τοσο ωστε εβλεπαν πισω απο την επομενησταδιαλα

:cry:

DimChios
08/09/2012, 11:04
Α! Και για να μη ξεχνιομαστε.... 62000 χλμ με telelever (εποχες 1200GS) μια χαρα το απολαμβανα!
Το ιδιο βεβαια ενοιωθα να απολαμβανω και πριν το GS με την Αφρικα...
Και με το CBR γουσταρω κι ας θελει ακομα δουλεια στο σεταπ...

...αλλα εγω ειμαι και λιγο μαλακας

:lol:


ΒΕΒΑΙΑ, πιτσιρικας με ενα βιραγκο δανεικο εμαθα να κανω το σταυρο μου μεγαλη η χαρη του! Αν θα ειχε telelever ομως ακομα αθεος θα ημουνα! :tooth:

byron
08/09/2012, 11:16
ΜΗ ΜΕ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙΣ!!!!!!

:eyepop::dizzy::a38:


..σε καθε στροφη τα ματια μου ειχαν πεταχτει τοσο ωστε εβλεπαν πισω απο την επομενησταδιαλα

:cry:


Δεν είχα εσένα ρε μαλέα στο μυαλό μου. Η βόλτα μας ήταν μια ήρεμη βόλτα στα πέριξ του Κορινθιακού κόλπου άλλωστε :a01::tooth::a48:


radd. έτσι από περιέργεια, virago οδηγείς ή κάνεις πλάκα?

radd
08/09/2012, 11:58
εχοντας διαβασει πολλα για τα εναλλακτικα μπροστινα απο γνωστες του ειδους Χοιδας ας πουμε που εχουν καβαλησει και μερικες μηχανες, για να αποδωσουν σε πιστα ειχαν παντα προβλημα με τα λαστιχα.. δεν αντεχε κανεναν ελαστικο την πιεση. τωρα γιατο αν τα SS ειναι για τον πεο δεν εχω καταλαβει πως συνδεεται.. η απλα αμα ανοιξει οποιαδηποτε συζητηση μπαινει ο ραντ και λειε ναι αμα ειχε χοσακ πιρουνι θα ηταν καλυτερο.

κι εξηγουμαι:Δηλαδη πχ.. τρωμε μακαρονμια σε καποια μεγαλη βολτα (μπολονεζ τα μακαρονια) και λεει καποιος δεν ειχε πολυ αλατι, και πεταγεται ο ραντ και λει ο ραντ δεν φταει το αλατι αλλα το οτι τα τρως με συμβατικο πιρουνι..

ή θα βρεχει αυριο λεω να παω δουλεια (12χλμ απο το σπιτι μου μεσω εγνατιας) με το αμαξι για να μην ξεντυνομαι μιση ωρα για δεκα λεπτα δρομο. και πεταγεται ο ραντ και λεει δεν φταινε τα αδιαβροχα αλλα το οτι δεν εμπιστευεσαι την μηχναη γιατι φοραει συμβατικο πιρουνι...


ρε παμε καλα?
Το θρεντ είναι αλλόκοτο (το ξεκαθαρίσαμε από την αρχή) και συνέχεια από άλλο θέμα για τα (κορυφαία μηχανάκια που είναι ο κρυφός πόθος των σουπερσπορτάδων) bmw.
Για τα λάστιχα που λες το έχουν πει πολλοί πως απαιτούσε άλλη κατασκευαστική αντίληψη το μπροστινό, αλλά από την άλλη με τόσα bmw που έχουν πουληθεί δεν είναι λογικό να θεωρούμε πως είναι πιά ok;

radd
08/09/2012, 12:02
Δεν είχα εσένα ρε μαλέα στο μυαλό μου. Η βόλτα μας ήταν μια ήρεμη βόλτα στα πέριξ του Κορινθιακού κόλπου άλλωστε :a01::tooth::a48:


radd. έτσι από περιέργεια, virago οδηγείς ή κάνεις πλάκα?

πλάκα, (σέβομαι πάντως τα virago και τα υπόλοιπα άσπαστα τζαπάν εργαλεία)