PDA

View Full Version : sapila racing team Track Bike



Σελίδες : [1] 2 3

sapila racing
07/09/2012, 16:05
Μια που οι εποχές είναι δύσκολες, καλή λύση ειναι η ισχύς εν τη ενώσει.

Ετσι λοιπόν ειχε μαζευτεί η παρέα ενα βραδυ περσι στο γκαραζ κι εκει που πιναμε μπύρες αποφασιστηκε να παρουμε ενα μηχανάκι για την πίστα και να το καβαλαμε οσοι βαλουν χρήματα.
Μαζεύτηκαν κι οι υπογραφές να δούμε ποιοί είναι μέσα κι αρχισαν τα σχέδια, τα οποία βέβαια άλλαξαν αρκετές φορές έκτοτε.

Τελικά το μηχανάκι το πήραμε εγω κι ο φίλος μου ο Μητσος (ειναι ο S.R.team στο moto.gr) που μεχρι τωρα πήγαινε πίστα με Bandit 650, που με τα 245 κιλά του δεν ειναι και το καλύτερο.

Tωρα προέχει να το συμμαζέψουμε μια και θέλει service, λάστιχα, τακάκια, ζουμιά, αλυσιδογράναζα και service στις αναρτήσεις, ωστε να ειναι ετοιμο αρχες Οκτωβρη που θα πάμε Σέρρες.

Θα βαλω και φωτό εν καιρώ.
Τωρα ειναι μερικοί που θα μπριζωθούν, κι αν τα χωσουν εγκαίρως θα το καβαλήσουν κιόλας. :evil:
Aκούει ο άλλος κουμπάρος?

Μεγειά μας. :beer:

Corvo
07/09/2012, 16:11
Μια που οι εποχές είναι δύσκολες, καλή λύση ειναι η ισχύς εν τη ενώσει.

Ετσι λοιπόν ειχε μαζευτεί η παρέα ενα βραδυ περσι στο γκαραζ κι εκει που πιναμε μπύρες αποφασιστηκε να παρουμε ενα μηχανάκι για την πίστα και να το καβαλαμε οσοι βαλουν χρήματα.
Μαζεύτηκαν κι οι υπογραφές να δούμε ποιοί είναι μέσα κι αρχισαν τα σχέδια, τα οποία βέβαια άλλαξαν αρκετές φορές έκτοτε.

Τελικά το μηχανάκι το πήραμε εγω κι ο φίλος μου ο Μητσος (ειναι ο S.R.team στο moto.gr) που μεχρι τωρα πήγαινε πίστα με Bandit 650, που με τα 245 κιλά του δεν ειναι και το καλύτερο.

Tωρα προέχει να το συμμαζέψουμε μια και θέλει service, λάστιχα, τακάκια, ζουμιά, αλυσιδογράναζα και service στις αναρτήσεις, ωστε να ειναι ετοιμο αρχες Οκτωβρη που θα πάμε Σέρρες.

Θα βαλω και φωτό εν καιρώ.
Τωρα ειναι μερικοί που θα μπριζωθούν, κι αν τα χωσουν εγκαίρως θα το καβαλήσουν κιόλας. :evil:
Aκούει ο άλλος κουμπάρος?

Μεγειά μας. :beer:


ωραιες ιδεες, αν και πιστευω οτι μπορει να πετυχει μονο αν ειναι σε κοντινο περιβαλλον

για παραδειγμα αν πεσει καποιος(χτυπα ξυλο) πως επιβαρυνεται; ή αν βγαλει μια βλαβη;

ααα και ξεχασα, τι μηχανακι πηρατε; :beer:

sapila racing
07/09/2012, 16:17
ωραιες ιδεες, αν και πιστευω οτι μπορει να πετυχει μονο αν ειναι σε κοντινο περιβαλλον

για παραδειγμα αν πεσει καποιος(χτυπα ξυλο) πως επιβαρυνεται; ή αν βγαλει μια βλαβη;

ααα και ξεχασα, τι μηχανακι πηρατε; :beer:

Ειμαστε φίλοι χρόνια και θεωρούμε οτι δεν θα τσακωθούμε για ενα μηχανάκι, θα τα βρούμεμεταξύ μας. Τωρα αν ημασταν 5 οπως ηταν αρχικά το σχέδιο, τότε επρεπε να μπούν και αντίστοιχοι κανόνες.
Πήραμε ενα R6 του 2004 με αμορτισέρ WP, cartridge Gubellini στο πηρούνι, και εξατμιση ολόσωμη Arrow.

Corvo
07/09/2012, 16:25
ετσι ναι, και υποθετω οτι οτι εργατικα και να χρειαστει αναλαμβανατε εσεις χωρις μαστορες και εξωτερικους παραγοντες οποτε....
:beer:

MG-KTiNoS
07/09/2012, 16:26
ααα και ξεχασα, τι μηχανακι πηρατε; :beer:

tdm 8,5

:lol:

sapila racing
07/09/2012, 16:30
tdm 8,5

:lol:

Το ειχε ο κουμπάρος το 850, κουβάλαγε και λαδια στην μπαγκαζιέρα! :lol:

888hayabusa
07/09/2012, 16:47
Καλορίζικο και καλή προετοιμασία..

byron
07/09/2012, 17:56
Πήραμε ενα R6 του 2004 με αμορτισέρ WP, cartridge Gubellini στο πηρούνι, και εξατμιση ολόσωμη Arrow.

Κατι μου θυμίζει αυτό....
Μήπως είναι το παλιό μηχανάκι του dimdoc?

vassilis88
07/09/2012, 19:24
πρωτης γενιας ηταν του dimdoc..

byron
07/09/2012, 22:51
πρωτης γενιας ηταν του dimdoc..


Οκ Bill :cool:

zephyr1
08/09/2012, 13:28
:eek:

sapila racing
09/10/2012, 11:55
To R6 που πήραμε είναι φανταστικο μηχανάκι για την πίστα, γρήγορο, εύκολο, σε βοηθάει να πας γρήγορα και ξεκούραστα.

Οι αναρτήσεις ηταν απλά τέλειες, του ειχαμε βάλει αλυσιδογράναζα 520 με ενα πιο κοντό μπροστά και ξύριζε. Το μόνο που ειναι λίγο πρόβλημα ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στο πόδι και δεν προλάβαμε να την φτιάξουμε.
Στην πορεία θα μπεί και πολυεστερικό και μαρσπιέ κλπ.

Πηγαμε Σερρες με προηγούμενο χρόνο εγω 1.36.8 με το bimota και ο Μητσος 1.46 με Bandit και φύγαμε με 1.32.78 και 1.36.9 αντίστοιχα!

Ηταν αυτό που χρειαζόμασταν!

devil's animal
09/10/2012, 12:01
To R6 που πήραμε είναι φανταστικο μηχανάκι για την πίστα, γρήγορο, εύκολο, σε βοηθάει να πας γρήγορα και ξεκούραστα.

Οι αναρτήσεις ηταν απλά τέλειες, του ειχαμε βάλει αλυσιδογράναζα 520 με ενα πιο κοντό μπροστά και ξύριζε. Το μόνο που ειναι λίγο πρόβλημα ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στο πόδι και δεν προλάβαμε να την φτιάξουμε.
Στην πορεία θα μπεί και πολυεστερικό και μαρσπιέ κλπ.

Πηγαμε Σερρες με προηγούμενο χρόνο εγω 1.36.8 με το bimota και ο Μητσος 1.46 με Bandit και φύγαμε με 1.32.78 και 1.36.9 αντίστοιχα!

Ηταν αυτό που χρειαζόμασταν!

:beer::beer::beer:

chr1s_86
09/10/2012, 12:04
:a18::a18::beer::beer:

sniper
09/10/2012, 12:07
To R6 που πήραμε είναι φανταστικο μηχανάκι για την πίστα, γρήγορο, εύκολο, σε βοηθάει να πας γρήγορα και ξεκούραστα.

Οι αναρτήσεις ηταν απλά τέλειες, του ειχαμε βάλει αλυσιδογράναζα 520 με ενα πιο κοντό μπροστά και ξύριζε. Το μόνο που ειναι λίγο πρόβλημα ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στο πόδι και δεν προλάβαμε να την φτιάξουμε.
Στην πορεία θα μπεί και πολυεστερικό και μαρσπιέ κλπ.

Πηγαμε Σερρες με προηγούμενο χρόνο εγω 1.36.8 με το bimota και ο Μητσος 1.46 με Bandit και φύγαμε με 1.32.78 και 1.36.9 αντίστοιχα!

Ηταν αυτό που χρειαζόμασταν!

Πωλείται Κ8 ή ανταλλάσεται με R6 mod 2008 και μετά +διαφορά. Πληροφορίες TROOPER.

Cpt. Haddock
09/10/2012, 12:08
To R6 που πήραμε είναι φανταστικο μηχανάκι για την πίστα, γρήγορο, εύκολο, σε βοηθάει να πας γρήγορα και ξεκούραστα.

Οι αναρτήσεις ηταν απλά τέλειες, του ειχαμε βάλει αλυσιδογράναζα 520 με ενα πιο κοντό μπροστά και ξύριζε. Το μόνο που ειναι λίγο πρόβλημα ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στο πόδι και δεν προλάβαμε να την φτιάξουμε.
Στην πορεία θα μπεί και πολυεστερικό και μαρσπιέ κλπ.

Πηγαμε Σερρες με προηγούμενο χρόνο εγω 1.36.8 με το bimota και ο Μητσος 1.46 με Bandit και φύγαμε με 1.32.78 και 1.36.9 αντίστοιχα!

Ηταν αυτό που χρειαζόμασταν!

Αναβατη που να περισσευει τόσο πολυ σε ss μηχανακι εχω να δω απο την εποχη του Schwantz! :lol:

:beer:

sapila racing
09/10/2012, 12:11
:beer::beer::beer:

Ωραία ηταν, γεμισαμε τις μπαταρίες μας αλλά όλα πονάνε τώρα!


Και μια με τον Μητσο.

sapila racing
09/10/2012, 12:18
Πωλείται Κ8 ή ανταλλάσεται με R6 mod 2008 και μετά +διαφορά. Πληροφορίες TROOPER.

:lol: Αστεία αστεία, τα 1000ρια φευγουν στην ευθεία αλλά αυτό είναι πολύ πιο εύκολο και τους μαζευεις κιολας στα φρένα.
Βεβαια χωρίς το cartridge στο πηρούνι, το αμορτισερ πίσω και τον φιλο μου τον Σπύρο να εχει βαλει τον κοτσαδόρο και να με τραβάει, δεν θα ηταν τόσο θεαματική η βελτίωση στους χρόνους.
Την πρωτη φορά που το καβάλησα έπιασα τον χρόνο που καταφερνα με το bimota, γυρω στο 1.37, στο δεύτερο session 2 sec κατω, στο 3ο αλλα 2 και την δευτερη μερα αλλο μισό.
Πολύ δυσκολο να κατεβαίνεις απ το ενα και να ανεβαίνεις στο αλλο, είναι η μερα με τη νύχτα....

McGyver
09/10/2012, 12:25
Πωλείται Κ8 ή ανταλλάσεται με R6 mod 2008 και μετά +διαφορά. Πληροφορίες TROOPER.

Επτά.

sapila racing
09/10/2012, 12:26
Αναβατη που να περισσευει τόσο πολυ σε ss μηχανακι εχω να δω απο την εποχη του Schwantz! :lol:

:beer:

Ο Schwantz είναι 1.80, απλά σε σχέση με τους άλλους τους τάπες ειχε μεγαλη διαφορά.
Παντως χωράω, απλά πρέπει να αλλάξουμε μαρσπιέ γιατί ετσι που ειναι δεν βολεύει. :beer:

Θα παίξει και video. ;)

cosgili
09/10/2012, 12:29
Μπράβο ρε παίδες...

Και εις...κατώτερα γυρολόγια:beer:

vaska
09/10/2012, 12:31
Γεια σου ρε Άρη, χωμένος σε όλα είσαι, παλιομοδίτικα, πισταδόρικα, βολταδόρικα.

Καλή διασκέδαση και καλά γυρολόγια.


:vroum::vroum::vroum:

sapila racing
09/10/2012, 12:40
Ναστε καλά ρε παιδιά. :beer: :beer:
Αυτη τη φορά ο σκοπός ήταν να παρουμε φόρα, το bimota δεν βοηθούσε και καποιες κουφάλες της παρέας είχαν ξεφύγει στους χρόνους οπότε κάτι έπρεπε να γίνει.
Ετσι ο φίλος μου ο Σπύρος που είχε στήσει για τον εαυτό του αυτό το R6 αλλά αργότερα το πούλησε, μου το σφύριξε, μ έψησε και αφού το πήραμε παρέα με τον Μήτσο με τραβηξε και με τον κοτσαδόρο. :lol:
Τωρα ειμαστε παλι μαζί με τον binisracing, αυτός ήταν και ο σκοπός. :D

Εδώ η Κ5 χωρίς νεροφαγώμα, σκέτη μαύρη άσφαλτος που επιτρέπει κι αλλες γραμμές.

GYROSCOP FENOM
09/10/2012, 12:46
Μπραβο ρε παιδια παντα τετοια!!
Το βλεμα του μητσου στην στροφη ολα τα λεφτα...10 δευτ κατω?:eek:

απεριοριστες :beer::beer::beer::beer:

motomaniac
09/10/2012, 12:51
αμα σε πω οτι ζηλευω δεν θα ειναι ψεματα!!! καλοριζκο παιδια!!! και καλη διασκεδαση!

sniper
09/10/2012, 13:00
...10 δευτ κατω?:eek:

...

Mε βάση το προηγούμενο γυρολόγιο, το R6 και την καινουργια άσφαλτο, δεν είναι δύσκολο... από εκεί και κάτω αρχίζουν τα δύσκολα και τα " δεν είναι στραγάλια..

sapila racing
09/10/2012, 13:07
Mε βάση το προηγούμενο γυρολόγιο, το R6 και την καινουργια άσφαλτο, δεν είναι δύσκολο... από εκεί και κάτω αρχίζουν τα δύσκολα και τα " δεν είναι στραγάλια..

Ετσι είναι.
Ο Μητσος κατέβασε 10 sec από τον χρόνο που εκανε με το θεόβαρο και τελείως ακατάλληλο bandit.
Εγω κατέβασα 4 από τον χρόνο με το bimota που είναι πολύ πιο δύσκολο και βαρύ από το R6.
Ομως από το 1.33.3. την πρώτη μέρα στο 1.32.7 την δεύτερη μέρα ειναι μεγάλη απόσταση, για μένα τουλάχιστον. Πάντως εχει περιθώρια βελτίωσης σε αρκετά σημεία και στο οδήγημα και στο μηχανάκι.
Τωρα εχω και video για μελετη τον χειμώνα!

sniper
09/10/2012, 13:08
Ετσι είναι.
Ο Μητσος κατέβασε 10 sec από τον χρόνο που εκανε με το θεόβαρο και τελείως ακατάλληλο bandit.
Εγω κατέβασα 4 από τον χρόνο με το bimota που είναι πολύ πιο δύσκολο και βαρύ από το R6.
Ομως από το 1.33.3. την πρώτη μέρα στο 1.32.7 την δεύτερη μέρα ειναι μεγάλη απόσταση, για μένα τουλάχιστον. Πάντως εχει περιθώρια βελτίωσης σε αρκετά σημεία και στο οδήγημα και στο μηχανάκι.
Τωρα εχω και video για μελετη τον χειμώνα!

Ξεκίνα και λίγο γυμναστήριο...

sapila racing
09/10/2012, 13:10
Ξεκίνα και λίγο γυμναστήριο...

Δεν γίνεται σήμερα, πονάω παντού! :lol: :cry:

Το έχω υπ όψιν, αλλά δεν το κάνω. Εκανα όμως και λιγο ποδήλατο φέτος.

sniper
09/10/2012, 13:14
Δεν γίνεται σήμερα, πονάω παντού! :lol: :cry:

Το έχω υπ όψιν, αλλά δεν το κάνω. Εκανα όμως και λιγο ποδήλατο φέτος.

Να κάνεις και ποδήλατο... αφού το κυνηγάς..

Bladerunner
09/10/2012, 13:20
Το έχω υπ όψιν, αλλά δεν το κάνω. Εκανα όμως και λιγο ποδήλατο φέτος.

Δε θέλει τραγικά πράγματα για ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

Βαθιά καθίσματα με αντίσταση ή προβολές για τα πόδια, λίγο τρέξιμο, λίγο ποδήλατο, κανά κοιλιακό που και που, μια χαρά θα είσαι.

DimChios
09/10/2012, 13:24
Γεια σου ρε Αρη παλληκαρι!

:beer::beer::beer::beer::beer:

sniper
09/10/2012, 13:26
Δε θέλει τραγικά πράγματα για ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

Βαθιά καθίσματα με αντίσταση ή προβολές για τα πόδια, λίγο τρέξιμο, λίγο ποδήλατο, κανά κοιλιακό που και που, μια χαρά θα είσαι.

Ε προφανώς.. δεν του είπα να παει για Μr Olympia :tooth:

Άρη, όπου πονάς κι ότι σέρνεις γυμνάζεις :winka:

Bladerunner
09/10/2012, 13:28
Ε προφανώς.. δεν του είπα να παει για Μr Olympia :tooth:

Καλά μη νομίζεις... ΤΩΡΑ τα κάνω κι εγώ. Που... πονάω.

sapila racing
09/10/2012, 13:38
Το ξέρω οτι χρειάζεται γυμναστική, απλά δεν εχω καταφέρει να το κάνω τα τελευταία 35 χρόνια. :lol:

Τωρα όμως εχω σοβαρό κίνητρο τουλάχιστον.

DimChios
09/10/2012, 13:41
Τωρα όμως εχω σοβαρό κίνητρο τουλάχιστον.


ειπε και ανοιξε το ψυγειο να πιει μια Φιξ!

:lol:

sapila racing
09/10/2012, 13:43
ειπε και ανοιξε το ψυγειο να πιει μια Φιξ!

:lol:

Προτιμώ Βεργίνα! :beer:
:lol:

sapila racing
09/10/2012, 13:45
Δε θέλει τραγικά πράγματα για ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

Βαθιά καθίσματα με αντίσταση ή προβολές για τα πόδια, λίγο τρέξιμο, λίγο ποδήλατο, κανά κοιλιακό που και που, μια χαρά θα είσαι.

Αυτη τη φορά θα το προσπαθήσω, γιατί ενα απο τα προβλήματα είναι οτι δεν έχω αντοχη να κάνω πολλούς γύρους, κι επίσης δεν βγαίνω αρκετά απο τη σέλλα.

S.R.team
09/10/2012, 14:01
πολύ ωραία φάση - μπράβο ρε φίλε Άρη
περάσαμε σούπερ
είμαστε δεσμευμένοι να περνάμε καλά, ό,τι και να γίνει

S.R.team
09/10/2012, 14:07
άλλα κόλπα ζορζ

Μπραβο ρε παιδια παντα τετοια!!
Το βλεμα του μητσου στην στροφη ολα τα λεφτα...10 δευτ κατω?:eek:

απεριοριστες :beer::beer::beer::beer:

sapila racing
09/10/2012, 14:20
πολύ ωραία φάση - μπράβο ρε φίλε Άρη
περάσαμε σούπερ
είμαστε δεσμευμένοι να περνάμε καλά, ό,τι και να γίνει

Γειά σου ρε Μήτσε! :beer: :beer:

Bladerunner
09/10/2012, 14:31
(...) επίσης δεν βγαίνω αρκετά απο τη σέλλα.

Κρίνοντας ΜΟΝΟ από τη φωτογραφία σου στην πρώτη σελίδα, δεν είναι λάθος η θέση του σώματός σου.

Μετατοπίζοντας βέβαια βάρος προς το εσωτερικό της στροφής, βοηθάει τα μέγιστα στην πρόσφυση. Εφόσον είσαι ολίγον τι ...ανοικονόμητος, μπορείς με ελάχιστο αν όχι καθόλου κόπο, να εκμεταλλευθείς αρχικά το βάρος του κορμού σου. Αργότερα, που δεν θα πονάνε τόσο τα πόδια, εκμεταλλεύεσαι και την έξοδο από τη σέλα. ;)

sapila racing
09/10/2012, 14:45
Κρίνοντας ΜΟΝΟ από τη φωτογραφία σου στην πρώτη σελίδα, δεν είναι λάθος η θέση του σώματός σου.

Μετατοπίζοντας βέβαια βάρος προς το εσωτερικό της στροφής, βοηθάει τα μέγιστα στην πρόσφυση. Εφόσον είσαι ολίγον τι ...ανοικονόμητος, μπορείς με ελάχιστο αν όχι καθόλου κόπο, να εκμεταλλευθείς αρχικά το βάρος του κορμού σου. Αργότερα, που δεν θα πονάνε τόσο τα πόδια, εκμεταλλεύεσαι και την έξοδο από τη σέλα. ;)

Καταλαβαίνω τι λές, αλλά σκύβω όσο μπορώ, και φυλάω και λίγο καβάτζα για hook αν χρειαστεί.
Ισως να φταίει κι η εξάτμιση που την πατάω αναγκαστικά, εχω δεί οτι στο bimota που είναι πολύ πιο δύσκολο βγαζω το σώμα περισσότερο, ενω με το R6 δεν το καταφέρνω. Φαντασου οτι και στο 1.32-33 δεν βρήκα ξύστρες κάτω καθόλου, ενω με το bimota ψιλοέβρισκα στο 1.36-37.
Αυτό εδώ είναι πολύ compact μηχανάκι για μένα και σκέφτομαι οτι ισως ηταν καλύτερα με την σέλλα λιγο πιο ψηλά και μαρσπιέ επίσης ψηλότερα και πιο πίσω.

sniper
09/10/2012, 14:48
Καταλαβαίνω τι λές, αλλά σκύβω όσο μπορώ, και φυλάω και λίγο καβάτζα για hook αν χρειαστεί.
Ισως να φταίει κι η εξάτμιση που την πατάω αναγκαστικά, εχω δεί οτι στο bimota που είναι πολύ πιο δύσκολο βγαζω το σώμα περισσότερο, ενω με το R6 δεν το καταφέρνω. Φαντασου οτι και στο 1.32-33 δεν βρήκα ξύστρες κάτω καθόλου, ενω με το bimota ψιλοέβρισκα στο 1.36-37.
Αυτό εδώ είναι πολύ compact μηχανάκι για μένα και σκέφτομαι οτι ισως ηταν καλύτερα με την σέλλα λιγο πιο ψηλά και μαρσπιέ επίσης ψηλότερα και πιο πίσω.

1. Χρειάζεσαι ολόσωμη
2. Κάθεσαι όσο πιο πίσω μπορείς; Ακουμπαει ο πισινός σου τον πισω κοκοβιό;
3. Αν πας πίσω και πάνω τα πατάκια θα βουτήξεις πάνω στο μηχανάκι...

Bladerunner
09/10/2012, 14:53
Αυτό εδώ είναι πολύ compact μηχανάκι για μένα και σκέφτομαι οτι ισως ηταν καλύτερα με την σέλλα λιγο πιο ψηλά και μαρσπιέ επίσης ψηλότερα και πιο πίσω.

To δοκιμάζεις και το φτιάχνεις όπως σε βολεύει. Αν είσαι όμως αρκετά ψηλός, φοβάμαι πως τα πόδια σου θα κάνουν αφύσικες γωνίες με τα μαρσπιέ στον Θεό. Δοκίμασε να βάλεις χαμηλότερα -αν σε παίρνει- τα μαρσπιέ. Ή, όπως έγραψες, σηκώνεις ελαφρώς τη σέλα κι αφήνεις τα μαρσπιέ στη χαμηλότερη δυνατή θέση. Το βλέπεις.

Όπως και νά' χει, η εργονομία λίγο πολύ έρχεται στα μέτρα μας σχετικά εύκολα.

sapila racing
09/10/2012, 14:59
1. Χρειάζεσαι ολόσωμη
2. Κάθεσαι όσο πιο πίσω μπορείς; Ακουμπαει ο πισινός σου τον πισω κοκοβιό;
3. Αν πας πίσω και πάνω τα πατάκια θα βουτήξεις πάνω στο μηχανάκι...

1. Το ξέρω ρε Νίκο, οταν ημουν εξω ειχα δοκιμάσει καμμια 25ρια φόρμες, αλλά δεν μου κανει καμμία. Θελει να γινει παραγγελία στ αμέτρα μου και ειναι πολλά τα λεφτά Αρη.
2. Ναι ακουμπάω πίσω, με το πολυεστερικό ισως εχει ακόμα λίγο χώρο.
3. Ισω ειναι καλύτερα έτσι?

sapila racing
09/10/2012, 15:01
To δοκιμάζεις και το φτιάχνεις όπως σε βολεύει. Αν είσαι όμως αρκετά ψηλός, φοβάμαι πως τα πόδια σου θα κάνουν αφύσικες γωνίες με τα μαρσπιέ στον Θεό. Δοκίμασε να βάλεις χαμηλότερα -αν σε παίρνει- τα μαρσπιέ. Ή, όπως έγραψες, σηκώνεις ελαφρώς τη σέλα κι αφήνεις τα μαρσπιέ στη χαμηλότερη δυνατή θέση. Το βλέπεις.

Όπως και νά' χει, η εργονομία λίγο πολύ έρχεται στα μέτρα μας σχετικά εύκολα.

Χαμηλότερα απο μαμα δεν παίζει, αφού βρίσκουν κιόλας κι εχω φαει και τις ξυστρες στις μπότες αρκετά.
Σκεφτόμουν να σηκώσω την σέλλα ας πόύμε 2-3 πόντους και τα μαρσπιές 1-2 ωστε να ερθει καπως καλύτερα. Κι ο Μητσος που το εχουμε πάρει συνεταιρικά το R6 ψηλός είναι αλλά οχι σαν εμένα και νομίζω του ερχεται καλύτερα απ οτι βλέπω στις φωτό.

sniper
09/10/2012, 15:02
....
3. Ισω ειναι καλύτερα έτσι?

Σίγουρα όχι... εκτός αν κάνεις 400ρια ;)

sapila racing
09/10/2012, 15:04
Σίγουρα όχι... εκτός αν κάνεις 400ρια ;)

Ναι καταλαβαίνω τι λές, αλλά εχω συνηθίσει το bimota που εχει τα μαρσπιέ πολύ ψηλά. Τα μαμα του R6 δεν ειναι και τόσο ψηλά, αφού είμαι σχεδόν άνετα! :lol:

GYROSCOP FENOM
09/10/2012, 20:06
Τι θα γινει ρε αρη θα ανεβασεις video? περιμενουμε απο το πρωι:a2:

Allst@rf
09/10/2012, 22:19
Απολαυσε τα " που εριξες με το ρ6ακι ,και αφησε το σωμα και τη
εργονομια για αργοτερα...

:tooth:

Παιζει να το διασκεδασες και πιο πολυ απο οτι με το bimota,ετσι;

TROOPER
10/10/2012, 06:54
Πωλείται Κ8 ή ανταλλάσεται με R6 mod 2008 και μετά +διαφορά. Πληροφορίες TROOPER.

:nono:

μπραβο παιδια!!!!!!!

αρη και εις κατωτερα και παντα ορθιοι και με το χαμογελο μεχρι τα αυτια!!!!!!!!:beer::beer::beer:

byron
10/10/2012, 07:05
To βλέπω το bimota να περνάει τον υπόλοιπο αιώνα τυλιγμένο με γάζες σε κενό αέρος, μέχρι να το ανακαλύψει σε καμμιά αποθήκη το τρισέγγονο του Αρη :tooth:

TROOPER
10/10/2012, 07:14
To βλέπω το bimota να περνάει τον υπόλοιπο αιώνα τυλιγμένο με γάζες σε κενό αέρος, μέχρι να το ανακαλύψει σε καμμιά αποθήκη το τρισέγγονο του Αρη :tooth:

moi aussi :tooth:

sapila racing
10/10/2012, 09:14
To βλέπω το bimota να περνάει τον υπόλοιπο αιώνα τυλιγμένο με γάζες σε κενό αέρος, μέχρι να το ανακαλύψει σε καμμιά αποθήκη το τρισέγγονο του Αρη :tooth:



moi aussi :tooth:




Είστε κουφάλες... :beer:
Είναι αλλο έργο το ένα κι άλλο το άλλο.
Το R6 είναι εύκολο, αποτελεσματικό, γρήγορο και ξεκούραστο. Μπορώ να κάνω πολλούς γύρους πριν κουραστώ.
Το bimota είναι δύσκολο και πιο αργό, στα ανοιχτα κομμάτια (πχ Κ3-4 ως την 5) ειναι αρκετά γρήγορο αλλά στα S χανει πολύ, με φτιάχνει όμως με εναν αλλο τρόπο. Ο ηχος απο τις εισαγωγες των 4ων 40ριών και το δούλεμα του παλιού κινητήρα που εχει τεραστια ροπή εχουν κι αυτά το δικό τους 'φτιάξιμο'. Με το ζόρι κανω 10 γύρους όμως.

Θέλει και προσαρμογή οταν αλλάζω μηχανάκι γιατί είναι πολύ διαφορετικά.

sapila racing
10/10/2012, 09:16
Τι θα γινει ρε αρη θα ανεβασεις video? περιμενουμε απο το πρωι:a2:

Δεν πρόκανα Γιώργο! Αυριο μάλλον. :wave2:

sapila racing
12/10/2012, 18:51
Κι ενα video απο την πρώτη μέρα, την 2η φορά που καβάλησα το R6, μαθαίνοντας το καινούριο μηχανάκι παρέα με τον binis racing και το τούμπανο 916 SPS. :beer:

Ανεβαίνει τώρα!
http://www.youtube.com/watch?v=j_bgWgjfH-Y&feature=youtu.be

byron
12/10/2012, 19:44
Κι ενα video απο την πρώτη μέρα, την 2η φορά που καβάλησα το R6, μαθαίνοντας το καινούριο μηχανάκι παρέα με τον binis racing και το τούμπανο 916 SPS. :beer:

Ανεβαίνει τώρα!
http://www.youtube.com/watch?v=j_bgWgjfH-Y&feature=youtu.be

Αν οι χρόνοι είναι αντίστοιχοι της επεξεργασίας που γίνεται στο video, καληνύχτα...:ZZZ:

sapila racing
12/10/2012, 19:46
Αν οι χρόνοι είναι αντίστοιχοι της επεξεργασίας που γίνεται στο video, καληνύχτα...:ZZZ:

Σιγά μην βάλω video με τις super γραμμές και αντίστοιχους χρόνους! :D

GYROSCOP FENOM
12/10/2012, 19:59
:a014:

zephyr1
12/10/2012, 20:21
Souper to R6,αψογος Αρη!!!!:beer:

Ο Πυργιωτης δεν αντεξε την πιεση.:lol:

MG-KTiNoS
12/10/2012, 20:21
[QUOTE=sapila racing;2243664]1. Το ξέρω ρε Νίκο, οταν ημουν εξω ειχα δοκιμάσει καμμια 25ρια φόρμες, αλλά δεν μου κανει καμμία. Θελει να γινει παραγγελία στ αμέτρα μου και ειναι πολλά τα λεφτά Αρη. [QUOTE]


όπα κάτσε έχω φίλο κρεμανταλά Ιταλό που δεν πληρώνει και τόσα πολλά.
Κάπου Ιταλιά τα φτιάχνει.
Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύει Βολγκογκραντ (Ιταλικές κουζίνες:lol: ) και τον έχω χάσει.
Θα τον ψάξω όμως γιατί κάποτε είχε ποσταρει κάτι σχετικό σε ιταλικό φλόρουμ.
Λίγο χρόνο δόσε μου μόνο να ψάξω
:)

vaska
12/10/2012, 20:22
Ωραίος ο μάστορας λέμε. Τάπα τέζα και με καινούριο μηχανάκι.

Μπράβο ρε μάγκες που το διασκεδάζετε. Το κυνηγητό όλα τα λεφτά.

:beer:

sapila racing
12/10/2012, 20:41
Souper to R6,αψογος Αρη!!!!:beer:

Ο Πυργιωτης δεν αντεξε την πιεση.:lol:

Κι όμως άντεξε η κουφάλα. Την δύτερη μερα κατεβάσαμε κι οι δύο και πήγε αυτός 1.32.5 κι εγω 1.32.78
Τωρα θα μας πρήζει αλλον ένα χρόνο! :lol:

sapila racing
12/10/2012, 20:43
όπα κάτσε έχω φίλο κρεμανταλά Ιταλό που δεν πληρώνει και τόσα πολλά.
Κάπου Ιταλιά τα φτιάχνει.
Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύει Βολγκογκραντ (Ιταλικές κουζίνες:lol: ) και τον έχω χάσει.
Θα τον ψάξω όμως γιατί κάποτε είχε ποσταρει κάτι σχετικό σε ιταλικό φλόρουμ.
Λίγο χρόνο δόσε μου μόνο να ψάξω
:)

Υπαρχουν έξω και υπήρχε κι εδώ στην Αθήνα, αλλά δεν εχω δεί live φόρμα απο αυτον και δεν ξερω καν αν υπαρχει πια.
Απ εξω εχει πχ BKS.
Για ρώτα πάντως! :beer:


Ωραίος ο μάστορας λέμε. Τάπα τέζα και με καινούριο μηχανάκι.

Μπράβο ρε μάγκες που το διασκεδάζετε. Το κυνηγητό όλα τα λεφτά.

:beer:

Aυτό πάει τάπα μόνο του σχεδόν! :beer:

cosgili
12/10/2012, 21:28
Άρη μπόμπα το R6, και αν και πρώτη φορά πάνω του το έστυψες. :beer:

byron
12/10/2012, 21:40
:beer::beer:

dmf
12/10/2012, 22:51
Πώς και δεν πήρατε κανά cbr600rr 04? λόγω τιμής?

GYROSCOP FENOM
13/10/2012, 00:28
Άρη πάντα τέτοια ρε τούμπανο,
άψογο το R6 εγγυήθηκε την απόλαυση, φάνηκε ότι το κατά ευχαριστήθηκες, Ο binis racing πολύ καλός με το πυραυλοκίνητο 916 του.
Βλέπω σκληρές μάχες να γίνουν :vroum:
Ωραιο video άξιζε την αναμονή :beer::beer:

VASOS
13/10/2012, 09:39
Άψογος ο Άρης και με ροή :beer::beer:

chr1s_86
13/10/2012, 15:22
Κι ενα video απο την πρώτη μέρα, την 2η φορά που καβάλησα το R6, μαθαίνοντας το καινούριο μηχανάκι παρέα με τον binis racing και το τούμπανο 916 SPS. :beer:

Ανεβαίνει τώρα!
http://www.youtube.com/watch?v=j_bgWgjfH-Y&feature=youtu.be




:beer::beer::beer::beer::beer:

sapila racing
13/10/2012, 18:39
:beer: :beer: :beer: σε όλους!

Πάρτε όλοι απο ενα R6, CBR, ΖΧ, οτι κάτσει, συνεταιρικά με το φιλαράκι/κουμπάρο/αδερφό σας! ;)

dmf το R6 που πηραμε δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο το CBR, κι εκτός αυτού ηταν ετοιμο στημένο με ανάρτηση μπρός πίσω, εξάτμιση απο μπροστά, μεχρι και σωληνάκια.

devil's animal
13/10/2012, 19:45
Κι ενα video απο την πρώτη μέρα, την 2η φορά που καβάλησα το R6, μαθαίνοντας το καινούριο μηχανάκι παρέα με τον binis racing και το τούμπανο 916 SPS. :beer:

Ανεβαίνει τώρα!
http://www.youtube.com/watch?v=j_bgWgjfH-Y&feature=youtu.be


:beer::beer::beer:

vaska
13/10/2012, 21:20
Άψογος ο Άρης και με ροή :beer::beer:

Κι εγώ που είμαι άσχετος με πίστα, αυτό παρατήρησα, έχει ροή και πάει πραγματικά όμορφα, τόσο που σε πωρώνει. Υπήρχαν στιγμές που σκεφτόμουν φωναχτά "πέρασέ τον μωρέ, μπορείς".

PQC
13/10/2012, 21:57
[QUOTE=sniper;2243659]1. Χρειάζεσαι ολόσωμη


Να σπαμαρω λίγο ρε παιδια?

Η ολόσωμη φόρμα σε σχέση με την διαιρούμενη πόσο βοηθάει?

PQC
13/10/2012, 22:03
Ωραίο project παιδιά τούμπανο το εργαλείο :beer:

chducos1
13/10/2012, 22:49
αρη δεν περιμενα να σου φευγει η γρια τοσο στην ευθεια.
ελα τωρα παραδεξου οτι θα ηθελες να ειχε πλαισιο bimota o ιαπωνας

sapila racing
13/10/2012, 22:55
αρη δεν περιμενα να σου φευγει η γρια τοσο στην ευθεια.
ελα τωρα παραδεξου οτι θα ηθελες να ειχε πλαισιο bimota o ιαπωνας

Aφού είναι τούμπανο αυτό το 916! Εντάξει την 2η μέρα που έμαθα να βαζω 4η ανάμεσα 15 και 16 έβγαινα αρκετά καλύτερα στην ευθεία.

Πλαίσιο bimota ε? Αυτό μου αρέσει!
http://www.bikeexif.com/bimota-hb4
Αλλά δεν φτάνανε τα μπικικίνια ούτε 10 να ήμασταν να το παίρναμε συνεταιρικό! :bawl:

spyro
13/10/2012, 23:05
ωραίος ρε Άρη

μια χαρα το βλέπω το μηχανάκι και σενα μαζι

:beer::beer::beer:

sapila racing
13/10/2012, 23:25
ωραίος ρε Άρη

μια χαρα το βλέπω το μηχανάκι και σενα μαζι

:beer::beer::beer:

:beer: :beer:
Με μερικές μετατροπές ακόμα και λίγο προπόνηση θα πάμε ακόμα καλύτερα!

sapila racing
13/10/2012, 23:31
:beer::beer::beer::beer::beer:
:beer: :beer: :beer:


:beer::beer::beer:
Που είσαι Σταύρο γλήγορε! :isotonika: :isotonika: :lol:


Κι εγώ που είμαι άσχετος με πίστα, αυτό παρατήρησα, έχει ροή και πάει πραγματικά όμορφα, τόσο που σε πωρώνει. Υπήρχαν στιγμές που σκεφτόμουν φωναχτά "πέρασέ τον μωρέ, μπορείς".

Nαι καλή η ροή αλλά αντε πέρνα τον! :bawl:


Αυτό το μηχανάκι μ'εχει μπριζώσει για τα καλά. :wave2:

devil's animal
14/10/2012, 00:00
Που είσαι Σταύρο γλήγορε! :isotonika: :isotonika: :lol:





που'ναι ο Μητσος ρε με τ'αυγα,τις μπανανες και το μαντζουνι που'ριχνε στα νερα??:bawl::bawl:

h_900
14/10/2012, 01:10
μπραβο σας ρ επαιδες καλοστριφτο το τουμπανακι ....να ειστε καλα να το χαιρεστε ,,,,,προσφατος κατοχος ρ1 07 το βρηκα ευκαιρια και το τσιμπησα με ενα φιλο κ ετοιμαζομαι για σερρες το βαλαμε μεγαρα αλλα θελουμε κ αλλο ... για δωστε κανα φως συμβουλη tips ....

διαβασα για υφασματοταινια για προστασια απο πετραδακια ...τι παιζει για βοηθηστε ...να στε καλα κ παλι καλοστριφτοι

sapila racing
14/10/2012, 01:28
μπραβο σας ρ επαιδες καλοστριφτο το τουμπανακι ....να ειστε καλα να το χαιρεστε ,,,,,προσφατος κατοχος ρ1 07 το βρηκα ευκαιρια και το τσιμπησα με ενα φιλο κ ετοιμαζομαι για σερρες το βαλαμε μεγαρα αλλα θελουμε κ αλλο ... για δωστε κανα φως συμβουλη tips ....

διαβασα για υφασματοταινια για προστασια απο πετραδακια ...τι παιζει για βοηθηστε ...να στε καλα κ παλι καλοστριφτοι

Καλόστριφτό και το δικό σας, τελικά υπάρχουν κι άλλα συνεταιρικά track bikes!
Το R1 θα σκάβει στις Σέρρες. :beer:

Aυτα που διάβασες ισχύουν. Αν έχει κουστούμι μαμά θα κάνει σημάδια. Εγώ θα βάλω και σίτα στο ψυγείο για την άλλη φορά.
Ενας στους 50 ηταν που του τρυπησε ψυγείο, αλλά αν σου κάτσει εκτός απο τα έξοδα χάνεις και το track day!

sapila racing
14/10/2012, 01:29
που'ναι ο Μητσος ρε με τ'αυγα,τις μπανανες και το μαντζουνι που'ριχνε στα νερα??:bawl::bawl:

Aσε ρε Σταύρο, το έκανε αραιό και πονάγανε όλα μετά! Την αλλη φορά με τον τζέκο ημασταν Lans Armstrong! :p

h_900
14/10/2012, 01:36
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση μαμα κουστουμι εχει με 24000χιλ το βρηκα σε αριστη κατασταση να το πλακωσω με υφασματοταινια >>????

οτι θελετε απο ασκησιολογιο μιλατε μου ,,,,,γυμναστης εδω .....το παλικαρι ποιο πανω σωστα τα ειπε μετα το ποδι συνηθιζει κ δουλευει ρελαντι !!!!!!!!!!!!

sapila racing
14/10/2012, 18:30
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση μαμα κουστουμι εχει με 24000χιλ το βρηκα σε αριστη κατασταση να το πλακωσω με υφασματοταινια >>????

οτι θελετε απο ασκησιολογιο μιλατε μου ,,,,,γυμναστης εδω .....το παλικαρι ποιο πανω σωστα τα ειπε μετα το ποδι συνηθιζει κ δουλευει ρελαντι !!!!!!!!!!!!

Βαλε υφασματοταινία στο μούτρο και στο μπροστα μερος της καρίνας να είσα ήσυχος αφού είναι τζάμι το κουστούμι.
Και μια απλή σίτα στο ψυγείο δεν βλάπτει, μετα την ξαναβγάζεις.
Θα μας φτιάξεις πρόγραμμα άσκησης για πίστα? Για πες.

h_900
14/10/2012, 20:34
οτι ειπε

το παλικαρι Bladerunner (Βαθιά καθίσματα με αντίσταση ή προβολές για τα πόδια, λίγο τρέξιμο,) + προσαγωγους με αντισταση κ τάση διαρκειας για να δουλευει το συστημα σωστα στις στροφες

+ αναπνοες ....τα υπολοιπα σε
πμ με το τηλεφωνο μου οτι θελετε εννοειται ,,,απλα θελω στοιχεια υψος βαρος κ τα σχετικα

συγνωμη αν σας χαλαω το ποστ παρτε κ μια φωτο απ το πιστολι απου αγορασαμε


271616

μιλαμε τηλεφωνικως

dimmie_72
14/10/2012, 22:11
Άψογο το εργαλείο, σας χαίρομαι για την απόλαυση που παίρνετε...:)

Μία παρατήρηση: Παρακολουθώντας το video μόνο και χωρίς να έχω μπει στη συγκεκριμένη πίστα, μήπως χρειάζεται κοντύτερο γρανάζωμα;

sapila racing
15/10/2012, 09:12
οτι ειπε

το παλικαρι Bladerunner (Βαθιά καθίσματα με αντίσταση ή προβολές για τα πόδια, λίγο τρέξιμο,) + προσαγωγους με αντισταση κ τάση διαρκειας για να δουλευει το συστημα σωστα στις στροφες

+ αναπνοες ....τα υπολοιπα σε
πμ με το τηλεφωνο μου οτι θελετε εννοειται ,,,απλα θελω στοιχεια υψος βαρος κ τα σχετικα

συγνωμη αν σας χαλαω το ποστ παρτε κ μια φωτο απ το πιστολι απου αγορασαμε


271616



μιλαμε τηλεφωνικως

Αυτό το R1 είναι τούμπανο, με 6πιστονες δαγκάνες, μεταβλητού μήκους αυλούς και 4βαβλβιδες κεφαλές! Τα τακακια ομως, ειδικά αν θέλεις καλύτερα πχ brembo racing ειναι πανακριβα μι ακι εχει 4 σε καθε δαγκάνα.

Θα τα πούμε στο τηλ για την γυμναστική. Υψος και βάρος, 1.89 υψος 72 κιλα. :D

sapila racing
15/10/2012, 09:16
Άψογο το εργαλείο, σας χαίρομαι για την απόλαυση που παίρνετε...:)

Μία παρατήρηση: Παρακολουθώντας το video μόνο και χωρίς να έχω μπει στη συγκεκριμένη πίστα, μήπως χρειάζεται κοντύτερο γρανάζωμα;

Το γρανάζωμα ειναι καλό, εχει ενα δόντι κατω μπροστά, απλά θέλει μια ταχυτητα πανω σε καποια σημεία όπως κι εγινε την 2η μέρα και πήγα 2,5 sec κατω απο τους χρονους αυτού του video. Την 11 12 θα την δοκιμάσω όλη με 3η την επόμενη φορά. Επίσης θέλει να ανεβαζω λίγο νωρίτερα γενικώς γιατί οταν φτάσει 15000 εχει κρεμάσει ήδη.
:beer:

dimmie_72
15/10/2012, 10:15
Το γρανάζωμα ειναι καλό, εχει ενα δόντι κατω μπροστά, απλά θέλει μια ταχυτητα πανω σε καποια σημεία όπως κι εγινε την 2η μέρα και πήγα 2,5 sec κατω απο τους χρονους αυτού του video. Την 11 12 θα την δοκιμάσω όλη με 3η την επόμενη φορά. Επίσης θέλει να ανεβαζω λίγο νωρίτερα γενικώς γιατί οταν φτάσει 15000 εχει κρεμάσει ήδη.
:beer:

Ακριβώς αυτό είναι! Το βρήκα τώρα... Είναι πολύ γλυκός ο τρόπος οδήγησής σου (δεν κάνω πλάκα) και αν ανοίγεις γρηγορότερα όπως είπες και το ρίχνεις πιο άμεσα στις στροφές, θα πέσεις κι άλλο. :)

h_900
15/10/2012, 10:32
συμβουλες ,,πειτε κ αλλα :wave2:


1.89 και 72 κιλα λιγα μου φαινονται

Cpt. Haddock
15/10/2012, 11:22
1.89 και 72 κιλα λιγα μου φαινονται

Ναι ο πστης, κι απορουμε πως τα καταφερνει :a37:

sapila racing
15/10/2012, 11:25
Ναι ο πστης, κι απορουμε πως τα καταφερνει :a37:

Η αλήθεια είναι οτι μάλλον εχει αρχίσει και χαλάει ο μεταβολισμός μου, πριν 3 χρόνια ημουν 70 κιλά με το ζόρι. :D

Cpt. Haddock
15/10/2012, 11:27
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον εχει αρχίσει και χαλάει ο μεταβολισμός μου, πριν 3 χρόνια ημουν 70 κιλά με το ζόρι. :D

:tomates::a52::a57::a016:

sniper
15/10/2012, 11:49
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον εχει αρχίσει και χαλάει ο μεταβολισμός μου, πριν 3 χρόνια ημουν 70 κιλά με το ζόρι. :D

:bawl: :tooth:

h_900
15/10/2012, 20:47
για ξεκινα τις πανσετες και τα μπυρακια να βαλεις κανα κιλο ,,,,,,:lol:

κανε καλη διατροφη να βαλεις κιλα ...!!!!!!

Cpt. Haddock
15/10/2012, 21:57
κανε καλη διατροφη να βαλεις κιλα ...!!!!!!

:a18:

TROOPER
16/10/2012, 09:29
αρη ωραιος ;) :a013: