PDA

View Full Version : Jacket για αρχάριο!



Vice
08/09/2012, 10:58
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Ψάχνω μπουφανάκι δερμάτινο για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη κατά κύριο λόγο και για μικροταξιδάκια ΣΚ με την παρέα, στροφιλίκια κτλ (ξέρετε τώρα :evil: )

Βρήκα ένα κορυφαίο Alpinestars RC-1 στο FC-moto αλλά σκέφτομαι μήπως είναι too much το προστατευτικό στο πανω μέρος της πλάτης.

ορίστε το link: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-RC-1-Leather-Jacket/SubProducts/Alpinestars-RC-1-Leather-Jacket-0014&ChangeAction=SelectSubProduct

η ερώτηση μου είναι: Είναι υπερβολή για εναν σχετικά αρχάριο σαν εμένα για την χρήση που το θέλω να έχει αυτό το πράγμα στην πλάτη;

Εναλλακτικες που ειδα ειναι αυτά:

1. http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-SMK-Leather-Jacket/SubProducts/Alpinestars-SMK-Leather-Jacket-0001&ChangeAction=SelectSubProduct

2. http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Indy-Leather-Jacket/SubProducts/Alpinestars-Indy-Leather-Jacket-0008&ChangeAction=SelectSubProduct

Η τιμή του RC-1 ειναι πραγματικά ευκαιρία μιας και έχει 40% εκπτωση και γενικώς και τα υπόλοιπα κυμαίνονται στην ίδια τιμή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Sapadak
08/09/2012, 11:04
Δεν υπαρχει υπερβολη στο θεμα της προστασιας.
Το μονο που θα πρεπει να σκεφτεις ειναι μηπως τα χρηματα αυτα που θα δαπανισεις, τα χρειαζεται αλλου.

Στα υποψη οτι θες, μποτες/γαντια (και προφανως κρανος)

Vice
08/09/2012, 11:11
Θέμα με τα χρήματα δεν υπάρχει, απο την πρώτη στιγμή που αγόρασα την μηχανή είπα οτι για προστασία θα βάλω το χέρι στην τσέπη. Θα πάρω και τα πρόσθετα που έχει στο στήθος και στην πλάτη για να είμαι κομπλέ

Λόγω απειρίας όμως δεν ξέρω τι ειναι λογικό και τι υπερβολικό.

Για παράδειγμα αυτή η καμπούρα δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει αλλά την έχω δεί μόνο στο MotoGP που φεύγουν "φετα" με την πλάτη και σβαρνιούνται κανα χιλιόμετρο.

Υποθέτω οτι έχει εφαρμογή κυρίως σε πίστες γιαυτό δεν θέλω να το παίξω Valentino Rossi της πόλης.

Μπορεί να γελάτε με αυτά που γράφω αλλά σαν αρχάριος είναι λογικό να το σκέφτομαι... :D

Sapadak
08/09/2012, 11:14
Εφοσον οικονομικα αντεχεις, παρε το καλυτερο, παρε οτι γουσταρεις ;)

Μη ξεχνας και τα υπολοιπα που ανεφερα παραπαν

TROOPER
08/09/2012, 11:20
κατ' αρχην καλα κανεις και τα σκεφτεσαι και ακομα καλυτερα που ρωτας.οποιος γελαει που καποιος ρωταει κατι που δεν γνωριζει ειναι αξιοθρηνητος.η καμπουρα ειναι λιγο υπερβολικη κατ' εμε αλλα οπως ειπε παραπανω και ο sapadak δεν υπαρχει υπερβολη στην προστασια (δεδομενου οτι ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει).

εσυ αποφασιζεις :wave2:

KostasV2
08/09/2012, 12:07
Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να δοκίμαζες το μπουφάν πριν το αγοράσεις... Πέρα από την προστασία, είναι πολύ σημαντικό να σε βολεύει και να μη σου περιορίζει τις κινήσεις κατά την οδήγηση.

peter86
08/09/2012, 12:50
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην παραγγείλεις από το fc-moto με τίποτα
για κοίτα λίγο εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128714

Vice
08/09/2012, 12:57
Οι τιμές σε όλους τους υπόλοιπους για τα ίδια πράγματα είναι 50% ακριβότερες...προτιμώ να το ρισκάρω παρά να μου πιάσουν τον κώλο.

Επίσης βρήκα και αυτό: http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-GP-R-Leather-Jacket/SubProducts/Alpinestars-GP-R-Leather-Jacket-0007&ChangeAction=SelectSubProduct που μου άρεσε πάρα πολυ το οποίο δεν έχει καμπούρα, είναι πιο στυλάτο και τα μανίκια του δεν κάνουν τόσο μεγάλη κούρμπα. Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχει θερμική επένδυση όπως το RC-1 και δεν ξέρω αν μπαίνει έξτρα και πόσο κάνει

peter86
08/09/2012, 12:59
για κοιτα και σε αυτά τα 2 www.motocard.com και www.motorama.it:wave2:

mpampis200
08/09/2012, 13:21
φιλε μου το rc1 ηθελα να το παρω και εγω απο fc-moto μεχρι που ειδα οτι δεν εχει νουμερα!!!!! για ψαξε λιγο το νουμερο σου....αν σου κοκκινιζει το κουτακι που γραφει το νουμερο και το χρωμα παει να πει οτι δεν υπαρχει πια!!

Vice
08/09/2012, 16:33
Μετά απο πολύ μελέτη πρόσεξα οτι τα περισσότερα δερμάτινα είναι διάτρητα για καλύτερο αερισμό. Τι επιπτώσεις έχει αυτό έχοντας υπόψην τον καιρό της Ελλαδίτσας μας;

Εγώ πχ ζω στην Καστοριά και τα βράδια μπορουν να γίνουν πολύ κρύα. Ειδικά με το που πέφτει ο ήλιος αρχίζεις να το δαγκώνεις πάνω στην μηχανή.

Δεν το είχα προσέξει αυτό και αλλάζει όλο το concept της αγοράς πλέον. :cry:

Giorgos19
08/09/2012, 16:44
Μετά απο πολύ μελέτη πρόσεξα οτι τα περισσότερα δερμάτινα είναι διάτρητα για καλύτερο αερισμό. Τι επιπτώσεις έχει αυτό έχοντας υπόψην τον καιρό της Ελλαδίτσας μας;

Εγώ πχ ζω στην Καστοριά και τα βράδια μπορουν να γίνουν πολύ κρύα. Ειδικά με το που πέφτει ο ήλιος αρχίζεις να το δαγκώνεις πάνω στην μηχανή.

Δεν το είχα προσέξει αυτό και αλλάζει όλο το concept της αγοράς πλέον. :cry:

Οι κορντούρες είναι κατά κανόνα πιο ζεστές, αλλά προσφέρουν λιγότερη προστασία από ένα δερμάτινο. Το RC-1 (έρωτας! :a07: ) που πόσταρες παραπάνω, δεν νομίζω ότι είναι διάτρητο.
Κατά τα άλλα, είναι "πολεμικό" μπουφάν. Αν έχεις τα λεφτά για την αγορά του, πάρτο με χίλα!

Vice
08/09/2012, 17:02
Έπειτα είδα το Alpinestar GP-R και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ! στο FC-Moto το έχει 2 φορές, μια σαν "Alpinestars GP-R Leather Jacket" και μία σαν "Alpinestars GP-R Perforated Leather Jacket" με διαφορετικά σχέδια και χρώματα το ένα απο το άλλο, αλλά ίδια τιμή! Στο Site της alpinestars έχει μόνο ένα και είναι διατρητο....μπερδευτηκαααααα

Giorgos19
08/09/2012, 17:04
Έπειτα είδα το Alpinestar GP-R και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ! στο FC-Moto το έχει 2 φορές, μια σαν "Alpinestars GP-R Leather Jacket" και μία σαν "Alpinestars GP-R Perforated Leather Jacket" με διαφορετικά σχέδια και χρώματα το ένα απο το άλλο, αλλά ίδια τιμή! Στο Site της alpinestars έχει μόνο ένα και είναι διατρητο....μπερδευτηκαααααα


Μπες στο site της alpinestars. Πιστεύω εκεί θα σου λυθούν οι απορίες.

mpampis200
08/09/2012, 18:20
εναλλακτικά μπορεις να δεις το dainese santa monica το οποιο εχει θερμικη επενδυση μεχρι το καρπο και οχι μεχρι τον ώμο που εχουν τα alpinestars....μιας και εκει που μενεις κανει πολυ κρυο.... εγω αυτο θα παω να παρω από βδομαδα..

harris_x
08/09/2012, 20:41
[...]Ψάχνω μπουφανάκι δερμάτινο για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη κατά κύριο λόγο και για μικροταξιδάκια ΣΚ με την παρέα, στροφιλίκια κτλ (ξέρετε τώρα :evil: )
Για τη χρήση που το θες καλύτερα κοίτα cordura και όχι δέρμα.

TROOPER
10/09/2012, 08:55
Για τη χρήση που το θες καλύτερα κοίτα cordura και όχι δέρμα.

+1000

αν και υπαρχουν αρκετα δερματινα που δεν ειναι διατρητα και εχουνε και επενδυση μεχρι τον καρπο.δες για παραδειγμα αυτο--->http://www.mtech-racing.com/old/www/a_ENG_224_1.html

Vice
11/09/2012, 14:32
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Φαίνεται ότι διάλεξα λάθος εποχή για να πάρω μπουφάν αφού εκτός του οτι υπάρχει έλλειψη σε όλα τα είδη, σε πολλά μαγαζιά Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αυτά που εμειναν δεν έχουν και size.

Ειδικά η Dainese απ'οτι μου ειπαν κατασκευάζει μια φορά τον χρόνο βάσει παραγγελιών και μετά σταματάει.

από Οκτώβριο και βλέπουμε... :/

mpampis200
11/09/2012, 19:29
Για κανε ενα τηλ. εδω μηπως βρεις κανενα τελευταιο καλο κομματι
http://motokinisi.gr/new_site/index.php

Aggelos_SV
15/09/2012, 18:06
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Φαίνεται ότι διάλεξα λάθος εποχή για να πάρω μπουφάν αφού εκτός του οτι υπάρχει έλλειψη σε όλα τα είδη, σε πολλά μαγαζιά Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αυτά που εμειναν δεν έχουν και size.

Ειδικά η Dainese απ'οτι μου ειπαν κατασκευάζει μια φορά τον χρόνο βάσει παραγγελιών και μετά σταματάει.

από Οκτώβριο και βλέπουμε... :/

Σόρυ για το σπαμάρισμα...αλλά...η Dainese από πότε έγινε ο μαστρο-Μπάμπης από το Μενίδι? :cry:

On topic... αν θες να κάνεις χρήση της μοτο σου ΚΑΙ τον χειμώνα τότε να προτιμήσεις ένα μπουφάν cordura .Πολύ πιο ζεστό και αδιάβροχο σε σχέση με το δέρμα και επίσης φοριέται από Σεπτέμβρη έως Μάη.Καλό το δέρμα αλλά ΔΕΝ είναι για κρύο.

Καλύτερη λύση? Πάρε μια φτηνή σχετικά cordura από κάνα louis.de (και όχι μόνο) και αν υπάρχει το χρήμα χτύπα ένα δερμάτινο.

Υ.Γ. Ρε φίλε..!!! Μετά είδα ότι σε λένε Μπάμπη..:lol: Καμία σχέση με τον μαστρο Μπάμπη????:lol:

dmf
15/09/2012, 22:02
Οι κορντούρες είναι κατά κανόνα πιο ζεστές, αλλά προσφέρουν λιγότερη προστασία από ένα δερμάτινο. Το RC-1 (έρωτας! :a07: ) που πόσταρες παραπάνω, δεν νομίζω ότι είναι διάτρητο.
Κατά τα άλλα, είναι "πολεμικό" μπουφάν. Αν έχεις τα λεφτά για την αγορά του, πάρτο με χίλα!

Πάλιωσε πια το rc1 ρε συ:P
Έχει αντικατασταθεί από το Gp-Pro

Vice
19/09/2012, 08:17
Τελικά πήγα Θεσσαλονίκη και εκανα μια βόλτα στα μαγαζία δοκιμάζοντας οτι μου καθόταν καλά στο μάτι. Κατέληξα σε υφασμάτινο SPIDI Robotic http://www.spidi.com/eu/eu_en/textile-motorcycle-jackets/robotic-h2out-jacket.html

Η τιμή ήταν καλή, 180 ευρώ και είχε στο Size μου.Παρεμπιπτόντως θελω να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα σας οτι αν ΔΕΝ δοκιμάσεις ΔΕΝ αγοράζεις. Για κανένα λόγο!!

Μέσω των μετρήσεων εβγαζα 60 μπορεί και 62 size (λογω περιφέρειας στήθους) και τελικά το 58άρι μου ειναι Γάντι!

teogtp
19/09/2012, 08:37
Τελικά πήγα Θεσσαλονίκη και εκανα μια βόλτα στα μαγαζία δοκιμάζοντας οτι μου καθόταν καλά στο μάτι. Κατέληξα σε υφασμάτινο SPIDI Robotic http://www.spidi.com/eu/eu_en/textile-motorcycle-jackets/robotic-h2out-jacket.html

Η τιμή ήταν καλή, 180 ευρώ και είχε στο Size μου.Παρεμπιπτόντως θελω να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα σας οτι αν ΔΕΝ δοκιμάσεις ΔΕΝ αγοράζεις. Για κανένα λόγο!!

Μέσω των μετρήσεων εβγαζα 60 μπορεί και 62 size (λογω περιφέρειας στήθους) και τελικά το 58άρι μου ειναι Γάντι!
Αυτο που πηρες εχει προστασια πλατης?Γιατι στο site δεν δεν το διευκρινιζει.

Vice
19/09/2012, 08:47
Αυτο που πηρες εχει προστασια πλατης?Γιατι στο site δεν δεν το διευκρινιζει.

έχει! Είναι ομως έξτρα στην τιμή +50 ευρώ

golis
19/09/2012, 11:33
Υπάρχει και το http://www.coloriposto.gr για αγορές , Ελληνικά και με εγγυήση εφ όρου ζωής....

nassosxlvbros
19/09/2012, 12:30
+1 και από μένα...δέρμα αν αντέχεις το ψοφόκρυο ή Cordura αν είσαι πιο έτσι,εχμ,κρυουλιάρης...Από προστασία διάλεξε κάτι που να προστατεύει όσο γίνεται περισσότερο χωρίς αυτό να αποκλείει και κάτι σε πιο "πολιτικό" μπουφάν αν βρεις...Τώρα αν θες όπως και δήποτε "πολεμική" προστασία και εμφάνιση δε τη γλυτώνεις τη καμπούρα...Αλλά για μια στιγμή...άρχάριος είπες...τι σχέση έχεις με καμπούρες στροφιλίκια και τα τοιάυτα; :confused: μπας και σε τρώει;

Vice
19/09/2012, 14:51
Αλλά για μια στιγμή...άρχάριος είπες...τι σχέση έχεις με καμπούρες στροφιλίκια και τα τοιάυτα; :confused: μπας και σε τρώει;

Εντάξει αρχάριος είπα όχι άσχετος... :D

Κάθε Κυριακή "το τερματίζουμε το λάστιχο" με τους υπόλοιπους "καμικάζι αγάπη μου" της παρέας...

Έχουμε μια διαδρομη εδώ Καστοριά ότι πρέπει για γουστα. Καλός δρόμος χωρίς τρύπες και περιλαμβάνει 20χλμ ευθεια να ζεσταθουν τα λαστιχα καλά και μετα ανάβαση σε βουνό και μετά κατάβαση με στροφές που οσο προχωράς γινονται και πιο κλειστές. Ειναι σαν να εισαι σε βιντεοπαιχνιδι και αλλάζεις πιστες και αντίστοιχα δυσκολία...

nassosxlvbros
19/09/2012, 16:12
E,τότε μάλλον ψάχνεις για...ολόσωμη και...γόμες αδερφέ...:D

Ό,τι και να κάνετε εκεί καλά να περνάτε,;) αλλά να έχετε υπό την υποψίαν σας 2 πράματα:

1) Όσο κι αν ο δρόμος βγάζει γούστα και όσο και καλά να τον ξέρεις,ο δρόμος είναι δημόσιος και ποτέ δε ξέρεις τι και που σε περιμένει... και
2) το να τερματίζεις το λάστιχο (ειδικά το πίσω...) μπορεί στη παρέα να σε κάνει "ικανό" αλλά δε σε κάνει απαραίτητα και (πολύ)γρήγορο...:)