PDA

View Full Version : Μου ηρθε αυτο..........



madtank
08/09/2012, 14:04
"καθώς περνάω 1-2 ώρες κάθε μέρα διαβάζοντας για νέα-καινοτομίες στον τομεα της πληροφορικής, ποτέ μα ποτέ δεν πίστευα μέχρι ένα σημείο τις θεωρίες συνωμοσίας περί παρακολουθήσεων από υπηρεσίες ασφάλειας.
τον τελευταίο μήνα, όμως, έχουν συμβεί μια σειρά γεγονότων τα οποία καθόλου τυχαία δεν είναι.

Πριν κάτι μέρες λοιπόν, διαβάζω ένα άρθρο για ένα exploit στην τελευταία έκδοση της java που δημιουργούσε μιά τεράστια τρύπα στον υπολογιστή κάποιου και μπορούσε να προκαλέσει πολλές ζημιές(για όσους δεν ξέρουν η java είναι γλώσσα η οποία τρέχει σε οποιοδήποτε μηχάνημα, το οποίο βεβαίως έχει το jre/jdk, άρα μιλάμε για μαύρη τρύπα που θα τα καταπιεί όλα)
http://www.eweek.com/c/a/Security/Symantec-Criminals-Quickly-Adopt-Java-0Day-Exploit-584776/

Στο άρθρο αυτό αλλά και σε πολλά άλλα άρθρα γίνεται αναφορά στην δυνατότητα να βγει κάποιο patch για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, αλλά επειδή η oracle σαν oracle δρομολογεί ανάλογα με τις ασχολίες της τις αναβαθμίσεις των προιόντων της, όπως έιναι και η java.

Το patch δεν θυμάμαι αν βγήκε ή όχι, έχει πολύ μικρή σημασία πλέον γιατί....

Κάποιες μέρες μετά από αυτή την ανακοίνωση βγαίνει στη φόρα το εξής άρθρο http://www.bgr.com/2012/09/04/apple-udid-hack-antisec/ που απλά λέει κάποιος μπόρεσε και απέκτησε πρόσβαση σε ένα laptop ενός υπαλλήλου του fbi και έκλεψε μερικά, πολύ λίγα, γύρω στο μύριο UDID, ή αλλιώς αφμ των τηλεφώνων της apple.

Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, γιατί προφυλάσσω τον εαυτό μου ειδικά όταν ξέρω ότι κάτι τέτοια συμβαίνουν http://www.theregister.co.uk/2012/05/02/kaspersky_apple_flashback_microsoft/ , οπότε και οι αγορές μου αλλά και οι γενικότερες κινήσεις μου είναι προσεκτικές, και καθώς το έχω αναφέρει και εδώ αυτό το άρθρο παλιότερα δεν πιστεύω ότι κανένας του έδωσε σημασία.

Πάμε στο διαταύτα. το τελευταίο γεγονός που έλαβε χώρα πριν κάτι ώρες και περιγράφεται εδώ αρκετά καλά http://www.extremetech.com/extreme/135665-fbi-launches-1-billion-nationwide-facial-recognition-system έφερε ένα σατανικό χαμόγελο στο πρόσωπό μου.

Σκέφτομαι ότι όλοι αυτοί που ζουν το όνειρο, facebook, κοινωνικές σχέσεις με την υπογραφή της τελευταίας τάσης της τεχνολογίας, trendy slang με ok, facebook,poke,puke και δε συμμαζεύεται ζουν σε έναν εφιάλτη.
πολύ απλά όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να ξέρει με ποιον μιλάς, τι λες, που είσαι και το κυριότερο με την δική σου βοήθεια(ουσιαστικά αγοράζεις την τεχνολογία και την κουβαλάς πάνω σου) μπορεί να σε χειραγωγήσει χωρίς να το πάρεις καν χαμπάρι.

Δεν θέλω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα καλό ή κακό, απλά θέλω να δώσω λίγο τροφή για να σκεφτεί κάποιος πώς όλη αυτή η ασυδοσία και η ασέλγεια πάνω στην τεχνολογία σε κάνει σκλάβο."

nassosxlvbros
08/09/2012, 15:08
"καθώς περνάω 1-2 ώρες κάθε μέρα διαβάζοντας για νέα-καινοτομίες στον τομεα της πληροφορικής, ποτέ μα ποτέ δεν πίστευα μέχρι ένα σημείο τις θεωρίες συνωμοσίας περί παρακολουθήσεων από υπηρεσίες ασφάλειας.
τον τελευταίο μήνα, όμως, έχουν συμβεί μια σειρά γεγονότων τα οποία καθόλου τυχαία δεν είναι.

Πριν κάτι μέρες λοιπόν, διαβάζω ένα άρθρο για ένα exploit στην τελευταία έκδοση της java που δημιουργούσε μιά τεράστια τρύπα στον υπολογιστή κάποιου και μπορούσε να προκαλέσει πολλές ζημιές(για όσους δεν ξέρουν η java είναι γλώσσα η οποία τρέχει σε οποιοδήποτε μηχάνημα, το οποίο βεβαίως έχει το jre/jdk, άρα μιλάμε για μαύρη τρύπα που θα τα καταπιεί όλα)
http://www.eweek.com/c/a/Security/Symantec-Criminals-Quickly-Adopt-Java-0Day-Exploit-584776/

Στο άρθρο αυτό αλλά και σε πολλά άλλα άρθρα γίνεται αναφορά στην δυνατότητα να βγει κάποιο patch για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, αλλά επειδή η oracle σαν oracle δρομολογεί ανάλογα με τις ασχολίες της τις αναβαθμίσεις των προιόντων της, όπως έιναι και η java.

Το patch δεν θυμάμαι αν βγήκε ή όχι, έχει πολύ μικρή σημασία πλέον γιατί....

Κάποιες μέρες μετά από αυτή την ανακοίνωση βγαίνει στη φόρα το εξής άρθρο http://www.bgr.com/2012/09/04/apple-udid-hack-antisec/ που απλά λέει κάποιος μπόρεσε και απέκτησε πρόσβαση σε ένα laptop ενός υπαλλήλου του fbi και έκλεψε μερικά, πολύ λίγα, γύρω στο μύριο UDID, ή αλλιώς αφμ των τηλεφώνων της apple.

Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, γιατί προφυλάσσω τον εαυτό μου ειδικά όταν ξέρω ότι κάτι τέτοια συμβαίνουν http://www.theregister.co.uk/2012/05/02/kaspersky_apple_flashback_microsoft/ , οπότε και οι αγορές μου αλλά και οι γενικότερες κινήσεις μου είναι προσεκτικές, και καθώς το έχω αναφέρει και εδώ αυτό το άρθρο παλιότερα δεν πιστεύω ότι κανένας του έδωσε σημασία.

Πάμε στο διαταύτα. το τελευταίο γεγονός που έλαβε χώρα πριν κάτι ώρες και περιγράφεται εδώ αρκετά καλά http://www.extremetech.com/extreme/135665-fbi-launches-1-billion-nationwide-facial-recognition-system έφερε ένα σατανικό χαμόγελο στο πρόσωπό μου.

Σκέφτομαι ότι όλοι αυτοί που ζουν το όνειρο, facebook, κοινωνικές σχέσεις με την υπογραφή της τελευταίας τάσης της τεχνολογίας, trendy slang με ok, facebook,poke,puke και δε συμμαζεύεται ζουν σε έναν εφιάλτη.
πολύ απλά όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να ξέρει με ποιον μιλάς, τι λες, που είσαι και το κυριότερο με την δική σου βοήθεια(ουσιαστικά αγοράζεις την τεχνολογία και την κουβαλάς πάνω σου) μπορεί να σε χειραγωγήσει χωρίς να το πάρεις καν χαμπάρι.

Δεν θέλω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα καλό ή κακό, απλά θέλω να δώσω λίγο τροφή για να σκεφτεί κάποιος πώς όλη αυτή η ασυδοσία και η ασέλγεια πάνω στην τεχνολογία σε κάνει σκλάβο."


Το ανησυχητικό δεν είναι τόσο αν θα σε βρει το FBI (και καλά θα κάνει αν έχεις να κρύψεις κάτι) αλλά οι διάφοροι επιτήδειοι ή και τραπεζίτες που θα ξέρουν καλύτερα και από σένα πότε θα καταρρεύσεις οικονομικά ή πότε θα λείπεις να έρθουν να σε ξαφρίσουν....
Μια ζωή φωνάζω σε όλους: Προσέχετε τι λέτε,τι γράφετε και σε ποιον!

Persival
08/09/2012, 16:52
Επειδή σε μεγάλο βαθμό ασχολούμαι κι εγώ με τους Η/Υ (είναι η δουλειά μου), θα σου πω ότι απλά έχω εμπεδώσει το γεγονός πως ότι κι αν κάνω στο χαζοκούτι (pc), "παρακολουθείται".
Τις προάλλες έψαχνα τιμές αυτοκινήτων και ως δια μαγείας λαμβάνω στο hotmail προσφορές από αμερικάνικες εταιρίες αυτοκινήτων, ενώ και στο facebook (το οποίο για την ώρα έχω απενεργοποιήσει) οι διαφημίσεις αφορούσαν τι άλλο; Αυτοκίνητα :)
Το αυτό συνέβη και πολύ πιο πρόσφατα με μηχανές. Στα car.gr , moto.gr όλη τη μέρα, διαφημίσεις για μηχανές παντού!

Πλέον το θέμα δεν είναι ΑΝ "παρακολουθούμαστε" αλλά από ΠΟΙΟΝ και τι χρήση κάνει στα στοιχεία μας...

Red Rider
08/09/2012, 18:10
Δέν έχω facebook ή κάτι τέτοιο.
Δεν το χρειάζομαι,όπως κανένας,εκτός απο αυτούς που θέλουν να προωθήσουν κάτι είτε αυτό είναι δουλειά είτε ψώνιο..

kostas777
08/09/2012, 18:26
Πλέον το θέμα δεν είναι ΑΝ "παρακολουθούμαστε" αλλά από ΠΟΙΟΝ και τι χρήση κάνει στα στοιχεία μας...

από cookies;

θα προτιμούσες ίσως διαφημίσεις για σερβιέτες και βρεφικά είδη;

Bowleno
08/09/2012, 19:22
από cookies;

θα προτιμούσες ίσως διαφημίσεις για σερβιέτες και βρεφικά είδη;

Σερβιέτες; χμμμ.... ενδιαφέρον.... :hmm:

webassasin
09/09/2012, 23:21
Ειδικα αυτο με το φβ,μου το ειχε αναφερει και μια φιλη παλια πριν το προσεξω εγω.
Συζητουσε για ταξιδια και βιβλια και μετα απο μερικες ημερες αρχισαν να σκανε μυτη διαφημισεις για βιβλια και ταξιδια.
Ειναι δεδομενο πλεον οτι μας παρακολουθουν.
Ας προσεχουμε λιγο παραπανω,better safe than sorry.

Persival
10/09/2012, 00:06
από cookies;

θα προτιμούσες ίσως διαφημίσεις για σερβιέτες και βρεφικά είδη;

Τα cookies είναι ο γνωστός και εύκολος τρόπος. Υπάρχουν κι άλλοι.

Όσο για τις διαφημίσεις, δεν ανέφερα κάπου ότι το είδος της διαφήμισης ήταν ενοχλητικό ή όχι, με ενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος πούλησε αυτή την πληροφορία και προφανώς κέρδισε χρήμα από αυτό.

EVI
10/09/2012, 00:22
αν και ειμαι ασχετη με το θεμα. Οσον αφορα το φατσοβιβλιο παντως εγω δεν εχω παρατηρησει οτι απο τα γραφομενα μου κατι μου προωθουν... ισως απο τις σελ τυπου γκρουπ που κανω λαικ ναι...

nikos_abel
10/09/2012, 07:26
Όταν μπαίνετε σε ένα κοινωνικό δίκτυο, κάντε το κόπο να διαβάσετε τους κανόνες του τι αποδέχεστε και μη
γκρινιάζετε για αυτά που έχετε πατήσει το ΟΚ χωρίς να ξέρετε τι είναι.

kostas777
10/09/2012, 16:37
Τα cookies είναι ο γνωστός και εύκολος τρόπος. Υπάρχουν κι άλλοι.

όπως π.χ.;


Όσο για τις διαφημίσεις, δεν ανέφερα κάπου ότι το είδος της διαφήμισης ήταν ενοχλητικό ή όχι, με ενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος πούλησε αυτή την πληροφορία και προφανώς κέρδισε χρήμα από αυτό.

αυτά που πωλούνται κατά κόρον και παράγουν πολύ χρήμα, είναι τα valid email addresses. γιαυτό πρέπει να προσέχουμε που το βάζουμε. δεν είναι μόνο το spam mail που θα αρχίσουμε να λαμβάνουμε, αλλά κάποιος θα πληρωθεί πουλώντας την πληροφορία αυτή σε εταιρείες. και ενδεχομένως θα βγάλει πολλά λεφτά.

η πληροφορία για τα ενδιαφέροντά σου δεν πωλείται, καθότι είναι δωρεάν, μέσω των cookies, τα οποία μπορείς να απενεργοποιήσεις.

αν δεν θέλεις να βλέπεις διαφημίσεις ή να αποστέλλονται αυτές οι πληροφορίες, μπορείς να πάρεις τα κατάλληλα μέτρα. από τη στιγμή που ο καθένας (ή εσύ) δημοσιοποιεί τα στοιχεία του και τις συνήθειές του και δέχεται να χρησιμοποιούνται και να βλέπει ο ίδιος διαφημίσεις, δεν νομίζω ότι πρέπει να παραπονιέται.

kostas777
10/09/2012, 16:39
αν και ειμαι ασχετη με το θεμα. Οσον αφορα το φατσοβιβλιο παντως εγω δεν εχω παρατηρησει οτι απο τα γραφομενα μου κατι μου προωθουν...

δεν νομίζω να παρακολουθούνται τα γραφόμενα.. στο ίντερνετ μπορείς να συζητήσεις για τα πάντα, αλλά θα αναζητήσεις (και θα κάνεις like) μόνο αυτά που (σε) ενδιαφέρουν.

kostas777
10/09/2012, 16:48
πολύ απλά όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να ξέρει με ποιον μιλάς, τι λες, που είσαι και το κυριότερο με την δική σου βοήθεια(ουσιαστικά αγοράζεις την τεχνολογία και την κουβαλάς πάνω σου) μπορεί να σε χειραγωγήσει χωρίς να το πάρεις καν χαμπάρι.

αυτό είναι η χειραγώγηση.. είναι εξ'ορισμού άνευ χαμπαρίου. χειραγώγηση μετά χαμπαρίου δεν υπάρχει. με άλλα λόγια οι χειραγωγήσιμοι εκτός δικτύου είναι και χειραγωγήσιμοι εντός.


Δεν θέλω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα καλό ή κακό, απλά θέλω να δώσω λίγο τροφή για να σκεφτεί κάποιος πώς όλη αυτή η ασυδοσία και η ασέλγεια πάνω στην τεχνολογία σε κάνει σκλάβο."

δεν μας λες και ποιός είναι ο αφέντης;

nikos_abel
10/09/2012, 20:36
αυτό είναι η χειραγώγηση.. είναι εξ'ορισμού άνευ χαμπαρίου. χειραγώγηση μετά χαμπαρίου δεν υπάρχει. με άλλα λόγια οι χειραγωγήσιμοι εκτός δικτύου είναι και χειραγωγήσιμοι εντός.



δεν μας λες και ποιός είναι ο αφέντης;

Σκλάβοι... αφέντες.... ωραίο θρεντ, κάτι άλλο που βλέπω στο ιντερνετ θυμίζει όμως...:uplate:

Viking
10/09/2012, 20:44
εμένα μ'έχει πρήξει μ'αυτό το "Κάψτε την μπυροκοιλιά" :beer::beer::smokin::cry:

madtank
10/09/2012, 21:32
Υπάρχει και η συνειδητή χειραγώγηση που την προκαλούν η αδιαφορία, η άγνοια, ιδιοτελή συμφέροντα μικρά ή μεγάλα, η μόδα, η απουσία αντίδρασης λόγω φόβου, η απουσία κριτικής σκέψης. η παγκόσμια ιστορία άλλωστε βρίθει παραδειγμάτων συνειδητά χειραγωγημένων λαών ακόμα και εθνών. Η μοναξιά των σύγχρονων κοινωνιών έχει υποκατάστατο το "προσωποβιβλίο" , το "κελάηδισμα" , τον σχολιασμό ειδήσεων στα site μεγάλων ειδησεογραφικών οργανισμών που σου δίνουν την ψευδαίσθηση της συμμετοχής στα κοινά, το marketing και το τρίχεting μέσω της τηλεόρασης, περιοδικών, internet, και κάθε ανάλογου μέσου. Είναι τυχαία η ανάγκη απάντηση της Apple για καταγγελίες χρηστών iOS ότι παρακολουθούνται http://www.apple.com/pr/library/2011/04/27Apple-Q-A-on-Location-Data.html

Τελικά αφέντης σου/μου/μας, είναι αυτός που εσύ/εγώ/εμείς επιλέγουμε είτε συνειδητά χειραγωγημένοι, είτε ασυνείδητα.

kostas777
11/09/2012, 18:21
σωστά.

αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με υπόγειες μυστικές τακτικές παρακολούθησης και υποκλοπών, όπως αφήνεται να εννοηθεί από το αρχικό post. έχει να κάνει με την ποιότητά μας σαν κοινωνία και αντίστοιχα με την ποιότητα του διαδικτύου που απαρτίζουμε. το ότι σε έκανε κάποιος να νιώσεις άνετα έτσι ώστε τα εν οίκω να γίνουν εν δήμω, απέχει πολύ από το να λέμε ότι σε αυτό φταίει η MS που χάκεψε τα πισί μας, ή η IBM ή η Apple που μας κάνει tracking για δικούς της λόγους. δεν μας αναγκάζει κάποιος. άσε που όταν μιλάς περί «συνειδητής χειραγώγησης», πρέπει να συμπληρώσεις τι την προκαλεί, δηλαδή «η αδιαφορία, η άγνοια, ιδιοτελή συμφέροντα μικρά ή μεγάλα, η μόδα, η απουσία αντίδρασης λόγω φόβου, η απουσία κριτικής σκέψης», τουτέστιν η χειραγώγηση είναι ασυνείδητη γιατί στην συνείδηση έχουν κάνει κατάληψη όλα ή μερικά από τα παραπάνω.


Τελικά αφέντης σου/μου/μας, είναι αυτός που εσύ/εγώ/εμείς επιλέγουμε είτε συνειδητά χειραγωγημένοι, είτε ασυνείδητα.

άρα είμαστε εξ'ορισμού σκλάβοι (και δεν πρόκειται να γίνουμε) και η μόνη διαφορά είναι ποιόν αφέντη επιλέγουμε ή ποιός μας επιλέγει. π.χ. εγώ είμαι συνειδητά σκλάβος της ...honda ας πούμε. αυτή με διάλεξε!

kostas777
11/09/2012, 18:22
Σκλάβοι... αφέντες.... ωραίο θρεντ, κάτι άλλο που βλέπω στο ιντερνετ θυμίζει όμως...:uplate:

πορνηρούλη :lol:

nikos_abel
11/09/2012, 20:05
πορνηρούλη :lol:


Μουά; :rolleyes::lol:

Τέλος πάντων, πολύ λακωνικά (ναι καλά)

Βαρέθηκα να ακούω για τους κινδύνους του ίντερνετ και τους χάκερς και τις κακές εταιρείες που μας καταδυναστεύουν χωρίς να το ξέρουμε.

Παλιότερα (όχι και πάρα πολύ αν το καλοσκεφτείτε), ζούσαμε σε κλειστές κοινωνίες, κάτι χωριουδάκια στα οποία η ενημέρωση
εξαρτιόταν από τους περαστικούς ταξιδευτές. Από κει και πέρα, ο κύριος όγκος της πληροφόρησης ερχόταν από τους τοπικούς άρχοντες, παπάδες κλπ.
(και σκεφτείτε τι ποσοστό του σύγχρονου κόσμου ζει ακόμη κάπως, αν όχι ακριβώς έτσι).
Υπήρχαν οι τυχεροί, δηλαδή αυτοί που γεννήθηκαν σε περιοχές ή από γονείς που τους δόθηκε η δυνατότητα να εκμεταλευτούν
τις συγκυρίες και τη γνώση που αποκόμιζαν και οι άτυχοι που γεννήθηκαν, "έζησαν" και πέθαναν χωρίς να πάρουν χαμπάρι τι έγινε (λες και εμείς παίρνουμε, τέλος πάντων).

Όμοια και περί της παρακολούθησης. Με μια μικρή διαφορά : χέστηκε ο σερίφης του Νότινγχαμ αν έκλασες στο χωράφι στις 3 και τέταρτο χθες.
Τον ενδιέφερε η μεγαλύτερη εικόνα : σκότωσες ελάφι του βασιλιά; Όχι; ΟΚ. Ναι; τη π**τσισες.
Μάζεψε η μάζα το χωράφι; ΟΚ. Μήπως μαζεύτηκαν καμμιά δεκαριά και κουβεντιάζανε για κανά συνεταιρισμό (= εξέγερση); Μπααα, δε τρέχει επομένως τίποτα.

¨Αρα, μαζευτήκατε καμμιά 1000δα μέλη στο μότο τζι αρ και κουβεντιάζετε πως θα ρίξετε τη κυβέρνηση.
:lol::lol::lol::lol::lol:
Ας περάσει μια σελίδα χωρίς να υπάρξει διαφωνία πρώτα (ever λέμε) και μετά θα ανησυχήσουμε.

Δεν υποστηρίζω ότι υπάρχει μια απόλυτη αναλογία, φυσικά οι εποχές αλλάζουν.
Και σήμερα αυτό το σιχαμένο ίντερνετ είναι ένα εργαλείο που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις
σωστά ή λάθος.
Δεν είναι κακό να είσαι στο φέϊςμπουκ και να σε βλέπουν όλοι, κάποτε πάλι σε έβλεπε και σε
ήξερε όλος ο γνωστός (σε εσένα) κόσμος, σε κουτσομπόλευε και οι εχθροί σου, μπορούσαν να σε
βλάψουν.
Από σένα εξαρτάται αν θα δώσεις ευάλωτες πλευρές σου στο κοινό.
Ή των παιδιών σου.

Όσο ζήτε σε "κοινωνία", αυτό πάει πακέτο.



Υ.Γ. Θυμάμαι τη μάνα μου που μου περιέγραφε τις αντιδράσεις της πρόγιαγιάς μου
όταν πρωτοεμφανίστηκε το τηλέφωνο.
Ορισμένοι είμαστε πολύ χειρότεροι....

kostas777
11/09/2012, 21:14
Δεν είναι κακό να είσαι στο φέϊςμπουκ και να σε βλέπουν όλοι, κάποτε πάλι σε έβλεπε και σε
ήξερε όλος ο γνωστός (σε εσένα) κόσμος, σε κουτσομπόλευε και οι εχθροί σου, μπορούσαν να σε
βλάψουν.
Από σένα εξαρτάται αν θα δώσεις ευάλωτες πλευρές σου στο κοινό.
Ή των παιδιών σου.


η φοβία του φακελώματος και του υποτιθέμενου ελέγχου (δηλαδή χειραγώγησης) που έχει μέσω αυτού η «εξουσία» πάνω μας, είναι σχετικά παλιά.

όπως είναι και τα έργα επιστημονικής φαντασίας επί του θέματος που είναι πολλά, γιατί είναι κάτι που φοβίζει άρα εξιτάρει τον κόσμο, όπως οι βρυκόλακες. γιαυτό άλλωστε ανθεί η συνωμοσιολογία και η παραφιλολογία για αυτά.

π.χ. η διαχρονική φημολογία με τα περίφημα «μικροτσίπ» που σχεδιάζουν κάποιοι (αυτοί, οι ίδιοι) να μας εμφυτεύσουν για να μας ελέγχουν σαν ρομπότ. άλλοι λένε ότι τα κάνουμε αυτά επειδή μας ψεκάζουν (χαζόσκονη; ).. αλλιώς δεν θα τα κάναμε, θα ήμασταν φρόνιμα παιδιά.

τι φοβόμαστε εν ολίγοις: ότι παρά τη θέληση μας, κάποιοι θα μας χειραγωγούν ασυνείδητα ή υποσυνείδητα (το μεταθέτουμε στο μέλλον, τώρα είμαστε αυτοκυρίαρχοι υποτίθεται) με διάφορα φυσικά μέσα μέσα όπως ίντερνετ, φακέλωμα, μικροτσίπ, χαζόσκονη, αναγνώριση φωνής και προσώπου, καταχώρηση DNA, κλπ.

τώρα ως αυτοκυρίαρχοι, δεχόμεθα να χειραγωγούμαστε μόνο συνειδητά. (άρα γιαυτό κάνουμε μαλακίες; δηλαδή μετά δεν θα κατεβάζουμε τορρεντς; θα κλείσουν τα πορνοσάϊτς; θα λογοκρινόμαστε στο moto.gr; :eek::a027: αυτοί που διακινούν παιδική πορνογραφία είναι άραγε εξουσιαστές; αυτοί που βγάζουν εκατομμύρια από τις τσόντες, είναι της ΕΥΠ; )