PDA

View Full Version : Χειροποίητες ζάντες μοτοσυκλέτας. Υπάρχει κατασκευαστής?



DimitrisZ
08/09/2012, 18:52
Χαίρεται παίδες!

Θελω να μετατρεψω(χυτες) ή να κατασκευασω απο την αρχη ακτινωτες ζαντες προς τοποθετηση σε μοτοσυκλετα ωπου φορουσε χυτές. Γνωρίζετε κάποιον που να κάνει τετοια δουλειά στην ελλάδα?

Να του παω δηλαδη εγω μια χυτη και να την παρω transformed ή αλλη new ακτινωτη η οποια να κουμπωνει Just στη μοτοσυκλέτα

KostasV2
08/09/2012, 19:07
Δεν γίνεται έτσι αυτό που θέλεις. Χοντρικά, παίρνεις κομπλέ ακτινωτές ζάντες ή σκέτα κέντρα αν δεν σου κάνουν οι διαστάσεις (και τα πλέκεις με τα κατάλληλα στεφάνια), και τα ταιριάζεις στους άξονες της μοτοσυκλέτας και τα φρένα με τους κατάλληλους αποστάτες...

DimitrisZ
08/09/2012, 19:25
αρα γινεται! Nice! αυτοι που κανουν ακτινολογισεις φαντάζομαι κανουν αυτη τη δουλεια??? Η μπορω να το κανω και μονος μου? απο κεντρα ομως?? υπάρχουν για τα παντα η μπα?? Θα περιλαμβάνεται και ζαντα διαφορικου γι αυτο σκεφτηκα "χειροποίητα" χεχε

KostasV2
08/09/2012, 19:31
Σε τι μοτοσυκλέτα θέλεις να κάνεις τη μετατροπή;

DimitrisZ
08/09/2012, 19:44
Στο virago first generation. και ισως και στο Yamaha xs special που εχω τωρα

Πολυμήχανος
08/09/2012, 22:56
Θα περιλαμβάνεται και ζαντα διαφορικου

Τις Ζανφορ και τα ακρόμπαρα μην ξεχάσεις...

DimitrisZ
08/09/2012, 23:23
Γενικα αυτο που λέω γινεται? δηλαδη απλα να παω την ζαντα ωστε να ξερει τι κουμπώνει πως κτλ και να μου την κάνει ακτινωτη??? Γιατι κατα πάσα πιθανοτητα θα ναι λυμενο το μηχανάκι και δεν θα γινεται να του πάω τη μηχανη. Υπάρχει τετοιος μαστορας? αν του παω και το ψαλιδι+διαφορικο στην τελικη δεν θα μπορει κάποιος να το κανει??? γιατι μου φαινεται δυσκολη δουλεια ωστε να την παλεψω μονος μου

KostasV2
09/09/2012, 10:22
Τα μεγάλα Virago έβγαιναν ΚΑΙ με ακτινωτές ζάντες. Οπότε λογικά ξεκινάς από 'κει. Επίσης παίζει να κουμπώνουν από το 535 που ήταν κι αυτό με άξονα. Βρες τα parts books και σύγκρινε τους κωδικούς αξόνων, σινεμπλόκ, ρουλεμάν κλπ. Το μηχανουργείο σίγουρα θα προτιμήσει να του πας δεμένη τη μοτοσυκλέτα (αν λείπει ο κινητήρας δεν έχει σημασία). Δες κι εδώ: http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=yamaha+virago+wheels&_sacat=0&_odkw=yamaha+xv+virago+wheels&_osacat=0

DAN_DAN
10/09/2012, 05:13
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.supermotoshop.gr/)

DimitrisZ
10/09/2012, 13:41
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.supermotoshop.gr/)

Τhanks! Τους έστειλα ένα e-mail και περιμένω απάντηση ειτε για την κατασκευη καινουριας, ειτε για μεταμοσχευση απο αλλο μοντελο οπως το 535 η το 700

DimitrisZ
10/09/2012, 14:53
Τhanks! Τους έστειλα ένα e-mail και περιμένω απάντηση ειτε για την κατασκευη καινουριας, ειτε για μεταμοσχευση απο αλλο μοντελο οπως το 535 η το 700

Mε πήραν τηλ και μου λεει πιο φτηνα σου βγαίνει η μεταμοσχευση και να προμηθευτεις τροχο απο 535 μεταχειρω. Μου λεει αν εισαι σιγουρος οτι ο τροχος απο 535 κουμπωνει στο διαφορικο του αλλου τοτε τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνω εγω ωστε να κεντραριστει κτλ. Και ψαχνοντας στο νετ οντως κουμπωνει απλα ειναι δυσκολο στο να κετραριστει ο τροχος με τον σκελετο και οτι αποστάτη να βάλεις δεν θε ρθει ισια. Για να ερθει θα πρεπει να κατασκευαστουν οι ακτινες της μιας πλευράς ωστε να μετακινηθεί το στεφάνι προς το κεντρο του σκελετου και το κεντρο του τροχου να ειναι ελαφρως off. Aυτα μπορει να τα κανει αυτος

KostasV2
10/09/2012, 20:57
Ωραία, βρήκες μια άκρη... Με τη μπροστινή τι γίνεται; 2 δίσκους δεν έχει το Virago;

DimitrisZ
10/09/2012, 21:16
Ωραία, βρήκες μια άκρη... Με τη μπροστινή τι γίνεται; 2 δίσκους δεν έχει το Virago;

Εναν εχει μπροστα και ταιριαζει ευκολα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει στο viragotechforum τροχος απο xs650 αν δεν κανω λάθος.

chr1s_86
11/09/2012, 15:13
Μια που βρήκαμε το thread, γίνεται να φαρδύνει μια ζάντα από 2,5" σε 3" ;;;

DimitrisZ
11/09/2012, 15:22
Ακτινωτή φυσικά... τωρα για χυτή... Δεν νομίζω... μονο αντικατάσταση

KostasV2
11/09/2012, 16:38
Μια που βρήκαμε το thread, γίνεται να φαρδύνει μια ζάντα από 2,5" σε 3" ;;;

Γίνεται, αλλά δεν αξίζει το κόστος, ούτε το ρίσκο να μην πετύχει. (Μιλάμε για χυτή ζάντα,ε;)

chr1s_86
11/09/2012, 22:09
Γίνεται, αλλά δεν αξίζει το κόστος, ούτε το ρίσκο να μην πετύχει. (Μιλάμε για χυτή ζάντα,ε;)


Αν υπάρχει ρίσκο να μας λείπει...


(υγ: κάπου θα βρεθεί μια από pgm ;))

KostasV2
11/09/2012, 22:14
Αν υπάρχει ρίσκο να μας λείπει...


(υγ: κάπου θα βρεθεί μια από pgm ;))

Εσύ μπορείς να ψάξεις κι από άλλα Honda (π.χ. από Super four)...