PDA

View Full Version : Κρανος: ανάμεσα σε δύο μεγέθη



whatever
09/09/2012, 20:06
Χαιρετώ,

ψάχνω κρανος (πριν πάρω το παπί:D) και η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι στο τσακ να ξεπεράσει το ενα μέγεθος και να περάσει στο άλλο.. βέβαια η μεζούρα μέτρησε και μαλλιά τα οποία προσθέτουν κάποια χιλιοστά (ίσως εκατοστό) αλλά το ερώτημα μου είναι, πηγαίνω για το κράνος στο μικρότερο ή στο μεγαλύτερο νούμερο; Εννοείται οτι θα το δοκιμάσω (ελπιζω να βρω αυτο που ψάχνω σε κατάστημα γιατι η παραγγελία μάλλον θα γίνει μέσω ιντερνετ) αλλά το μονο που θα δω θα είναι αν είναι άνετο την ώρα που το φοράω, δε θα μπορώ να καταλάβω αν θα με βολέψει και αργότερα:rolleyes:
τα φώτα σας λοιπόν..

ΥΓ: Εχω καταλήξει σε 2-3 κρανάκια αλλά θα ήθελα να ακούσω αν έχει κάποιος να προτίνει κάτι ~150 ευρω.

mikes
09/09/2012, 22:48
το κρανος πρεπει να ειναι αρκετα σφιχτο ωστε να μην "παιζει" οταν κουνας το κεφαλι σου αλλα οχι τοσο ωστε να πονας κιολας!
δοκιμασε και τα τρια που εχεις καταληξει και οποιο σου καθεται πιο ανετα στο κεφαλι παρτο!! τυχαινουν περιπτωσεις που καποια
κρανη ενω καθονται τελεια σε καποια κεφαλια, σε καποια αλλα ειναι αστα να πανε με αποτελεσμα να προκαλουν εντονη δυσφορια!

TROOPER
10/09/2012, 09:13
το κρανος το φορας και το δοκιμαζεις.ποτε δεν το διαλεγεις με βαση τη μεζουρα.επισης φροντιζε το στεφανι στην περιμετρο του κεφαλιου να εδραζεται και να μη σε σφιγγει.απαντηση στην ερωτηση σου δεν υπαρχει.δοκιμαζεις και αναλογα κανεις.

nassosxlvbros
10/09/2012, 09:24
Αν σε πιέζει στα μάγουλα (τα δαγκώνεις) είσαι στο σωστό νούμερο...αν σε πιέζει πάνω στις άκρες του κεφαλιού (κροταφικό ή πλάγιο μετωπιαίο οστό)το ξεχνάς...

VANDA
10/09/2012, 09:45
Αν σε πιέζει στα μάγουλα (τα δαγκώνεις) είσαι στο σωστό νούμερο...αν σε πιέζει πάνω στις άκρες του κεφαλιού (κροταφικό ή πλάγιο μετωπιαίο οστό)το ξεχνάς...

Αυτό. +1