PDA

View Full Version : Με πιάνει κρίση, Με πιάνει η κρίση



paulopoulos
10/09/2012, 08:18
Σκατα, σκατούλες σκατουλάκια.. ουφφφφφφφφφφ
Γάμος + αυτοκίνητο + κρίση = Τέλος μηχανή
Αποφάσισα τελικά μιας και την μηχανή την έχω μόνο για να πηγαίνω στην δουλειά μου. 25 χλμ καθημερινά τα μισά στον περιφερειακό θεσσαλονίκης, να δώσω το hornet και να πάρω κάτι οικονομικό. Ήδη εχθές τελίκιασα το hornetaki πρώτη φορά πηγαίνοντας για λιτόχωρο (237 έπιασα) για τον αποχαιρετισμό.
Ο προβληματισμός μου τεράστιος εδώ και καιρό.
Η πορεία μου μέχρι στιγμής ήταν:
simson 50
vespa 200
παύση μοτο λόγω εγχείρησης μέσης
jog 50
cygnus 125
xt 600
vstrom 650
hornet 600

και τώρα?
Παπί ή 125 αυτόματο???

Άμα φτάνατε σε αυτή την κατάσταση τι θα επιλέγατε?

byron
10/09/2012, 08:23
Παπί ή 125 αυτόματο???

Άμα φτάνατε σε αυτή την κατάσταση τι θα επιλέγατε?

hornet 600

Sapadak
10/09/2012, 08:23
Σκατα, σκατούλες σκατουλάκια.. ουφφφφφφφφφφ
Γάμος + αυτοκίνητο + κρίση = Τέλος μηχανή
Αποφάσισα τελικά μιας και την μηχανή την έχω μόνο για να πηγαίνω στην δουλειά μου. 25 χλμ καθημερινά τα μισά στον περιφερειακό θεσσαλονίκης, να δώσω το hornet και να πάρω κάτι οικονομικό. Ήδη εχθές τελίκιασα το hornetaki πρώτη φορά πηγαίνοντας για λιτόχωρο (237 έπιασα) για τον αποχαιρετισμό.
Ο προβληματισμός μου τεράστιος εδώ και καιρό.
Η πορεία μου μέχρι στιγμής ήταν:
simson 50
vespa 200
παύση μοτο λόγω εγχείρησης μέσης
jog 50
cygnus 125
xt 600
vstrom 650
hornet 600

και τώρα?
Παπί ή 125 αυτόματο???

Άμα φτάνατε σε αυτή την κατάσταση τι θα επιλέγατε?

Παπι και περιφεριακος = Κυλινδροπιστονο στο χερι συντομα :lol:

Εκτος αν μπαίνεις μεσα απο τη πολη.

Προσωπικα θα πηγαινα σε βέσπα 200 (μια cosa ας πουμε)
Τις βρισκεις φθηνα, τα μοτερ τους ειναι σκυλια/αθανατα, και η συντηρηση τους ειναι πολυ-πολυ οικονομικη

Cpt. Haddock
10/09/2012, 08:29
Γάμος + αυτοκίνητο + κρίση = Τέλος μηχανή




Άμα φτάνατε σε αυτή την κατάσταση τι θα επιλέγατε?

Διαζύγιο... :smokin:

paulopoulos
10/09/2012, 08:30
Μόλις μέτρησα με το google earth τα χιλιόμετρα του περιφερειακού. Θα είναι 8 χιλιόμετρα απο τα 25 (με το πάνε ελα μαζι)

paulopoulos
10/09/2012, 08:34
Τι διαζύγιο ρε τρελέ.. μην με βάζεις ιδέες πρωι πρωι :P

PetranGR
10/09/2012, 08:41
Hornet και απ'εμένα. Αφού το έχεις , μην το δώσεις .Κρίμα είναι απλά συνέχισε κάπως , με νορμάλ οδήγηση και όχι 237 χλμ / ώρα.

Ταπεινή μου γνώμη.

paulopoulos
10/09/2012, 08:46
Διαβάζοντας το θεμα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121748
ένα παπί έχει κόστος χρήσης κάτω απο 900€ τον χρόνο με τις βενζίνες ενώ το δικό μου πάνω απο 2000€. Είναι κάπου 100€ το μήνα παραπάνω.. Δυσκολεύομαι

Cpt. Haddock
10/09/2012, 09:00
Μιλαει για χρηση σε περιφερειακό με συνεχεις (σχετικα) υψηλες ταχυτητες?

paulopoulos
10/09/2012, 09:03
όχι βρε.. ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ.. μιλάω για να πηγαίνω στην δουλειά μου

Cpt. Haddock
10/09/2012, 09:06
όχι βρε.. ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ.. μιλάω για να πηγαίνω στην δουλειά μου

Ναι, αλλα μεσω του περιφερειακου. Που σημαινει αυξημενο κόστος για το παπι.

Χώρια που δεν πρέπει κανονικα να βγαινεις με παπι σε δρομους σαν τον περιφερειακο και αντιστοιχους.

Sapadak
10/09/2012, 09:10
δεν πρέπει κανονικα να βγαινεις με παπι σε δρομους σαν τον περιφερειακο και αντιστοιχους.

Τι εννοεις κανονικά?

TROOPER
10/09/2012, 09:34
κρατα αυτο που εχεις.

nassosxlvbros
10/09/2012, 09:41
Χμ...αν δε περνάς τα 7000 κμ το χρόνο και αν πηγαίνεις νορμάλ ακόμα και το Hornet δεν καίει,αν μάλιστα κάνεις και τα μικρά σέρβις μόνος σου (λάδια φίλτρο)το κόστος υποφέρεται.;)
Η κατανάλωση στο Hornet και στο κάθε 4κύλινδρο 600άρι είναι στο σταμάτα-ξεκίνα στο σκίσιμο ή σε παρατεταμένες 180άρες και όχι σε ανοιχτό δρόμο με μια λογική ταχύτητα.Αν όμως κινείσαι μόνο μέσα στη πόλη και θες το μικρότερο δυνατό κόστος,τότε ΜΟΝΟ παπί...

PetranGR
10/09/2012, 11:53
ακριβώς ότι είπαν τα παιδιά και ειδικά ότι είπε ο Nassoxlvbros.

Περιφερειακό για δουλειά με το παπί στην τσίτα ... αμφιβάλλω.
Ενω το Hornet,όπως έιπαν υποφέρετε μια χαρά.

Μέσα για την πόλη εάν είχες το Hornet τότε θα ήταν καλό να έπαιρνες ένα παπί για την πόλη και το Hornet για έξω....

devil's animal
10/09/2012, 12:22
ισως να ηταν πιο οικονομικο ενα 400αρι 4κ ή ενα συγχρονο δικυλινδρο (ας πουμε v-strom, versys)...αλλα με την αγοροπωλησια σιγουρα θα χασεις, οποτε δεν σε συμφερει...
κρατας το hornet και μαθαινεις να το δουλευεις χαμηλα ετσι ωστε να σου καιει σαν ενα 250αρι σκουτερ...



@προς ολους: λεει οτι 8χλμ καθημερινα ειναι περιφερειακη (απο τα 25). Αρα εχει μια αποσταση 12,5χλμ για την δουλεια του εκ των οποιων τα 4 ειναι περιφερειακη, και αλλα τοσα στην επιστροφη...αρα δεν θα ταλαιπωρηθει πολυ με ενα μικροτερο...
:wave2:

MG-KTiNoS
10/09/2012, 12:23
Εγώ έχω διαλέξει

ΔΕΝ έχω αμάξι και η γυναίκα.....ΣΟΥΖΑ.
:smokin:

υγ
θα μετανιώσεις άμα δόσεις το μηχανάκι και δύσκολα θα πάρεις άλλο.
Πέτα το κωλάμαξο και το κινητό πιο πολλά θα λ7 θα βγάλεις

sapila racing
10/09/2012, 12:30
Κι εμένα η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τo Hornet.
Aν πηγαίνεις οικονομικά το κόστος δεν είναι τεράστιο και σε συνδυασμό με τα χρήματα που θα χάσεις απο την αγοραπωλησία νομίζω οτι συμφέρει να το δοκιμάσεις.

menos
10/09/2012, 12:32
Εχεις μια αξιοπρεπή μηχανή στα χέρια σου.. οι διαφορές με μια μικρότερου κυβισμού δεν είναι τόσο μεγάλες όσο πιστεύεις.
Αν κινείσαι οικονομικά, δεν καίει..
Στην τελική, αλλάζεις μηχανή για να γλυτώσεις 200-300€ το χρόνο?

paulopoulos
10/09/2012, 12:56
Όντως η διαδρομή στον περιφερειακό είναι μόνο 8 χλμ πανε έλα και μπορεί να αποφευχθεί κιόλας με +10λεπτο χάσιμο χρόνου. Όταν το πήγα χαλαρά όντως έκαψα 5,5 λιτρα στα 100. Υπολόγισα πως περίπου η διαφορά στον χρόνο με τα χλμ που κάνω είναι κάπου στο 1000€ και άμα κρίνουμε πως τώρα παίρνω 750€ και δεν ξέρω και μέχρι πότε, τότε μιλάμε για παραπάνω απο 1 μισθό. Άμα τα οικονομικά ήταν καλύτερα θα το έδινα και θα έπαιραν κανα 100αρι :P

nassosxlvbros
10/09/2012, 14:04
Σκόρπιες σκέψεις....:

Το Hornet καίει από 10 αν το σκίζεις μέχρι και 4,5 λίτρα στα 100 κμ αν πηγαίνεις στρωτά...με 25κμ τη μέρα μιλάς για 9000κμ το χρόνο (365μέρες),άρα για βενζίνες μόνο θες (με κατανάλωση 5 λιτ/100) 450λίτρα δηλαδή χοντρικά 900€ βενζίνη και 55-60€ μια αλλαγή λαδιών.

Με το παπί θες:
με κατανάλωση 2,5-3 λτ/100κμ θες περίπου 270 λίτρα βενζίνης (540€) 3-4 αλλαγές λαδιών (25-40€) και 1 αλλαγή ελαστικών ...(50-70€)

Χοντρικά το πρώτο χρόνο οι διαφορές είναι στο 1/2 - 1/3 ανάλογα το χέρι και το γκάζι ...


...τον τρίτο χρόνο θες:

λάστιχα για τη μοτό 300-350€
για το παπί 180-200€

λάδια και μεγάλο σέρβις στο Χόρνετ 400+150€ τα λάδια...

Το παπί στα 27000 κμ πιθανόν να μη χρειαστεί τίποτα,αλλά μπορεί να θέλει και ρεκτιφιέ...(άλλα 200€...)
Η μηχανή με + 35000 κμ απλά στρώνει καλύτερα...

Στον έκτο χρόνο το παπί θα είναι για απόσυρση η μηχανή θα συνεχίζει ακμαιότατη....


Αν πουλήσεις τη Χορνέτα άντε να στη πάρουν 2500-3000 το πολύ αν είναι σαν τη δική μου...παλιότερη ακόμα πιο κάτω...σκέψου όμως πως κάποτε την πλήρωσες 7 χήνες (8 με τα γραμμάτια) και θα τη σκοτώσεις για ψίχουλα και πάνω στην ακμή της και χωρίς φθορές....


Το μόνο ανθεκτικό και οικονομικό είναι ένα 250άρι με ταχύτητες μονοκύλινδρο να το συντηρείς μόνος σου και να καίει σα παπί αλλά να είναι μηχανή.

Όπως βλέπεις σκούτερ δεν τα αναφέρω κάν...;)

Για ξανασκέψου το...:)

Bradipous
10/09/2012, 14:57
Αν παντως θες παπι, παιρνοντας εναν αξιοπιστο Ιαπωνα δεν θα εχεις κανενα προβλημα, με 100 θα πηγαινεις στον περιφερειακο και δεν θα το πηγαινεις τσιτα, αλλωστε τα χλμ που κανεις (ειδικα στον περιφερειακο) ειναι μηδαμινα οποτε κατα τη γνωμη μου δεν θα εχεις προβλημα μην σου παθει κατι λογο υψηλης ταχυτητας για πολυ ωρα. Απλα ισως να σε κουραζει (ειδικα μεχρι να το συνηθισεις απο την διαφορα με το χορνετ) λογο πιο περιορισμενων δυνατοτητων.

panagiwths
10/09/2012, 15:38
Τα συγχρονα παπια ειναι σκυλια εγω με το παπι (crypton x) εκανα Κομοτηνη-Θεσσαλονικη με μια σταση στην Καβαλα.Επιστροφη σερρι απο Θεσσαλονικη-Κομοτηνη χωρις κανενα προβλημα και το πηγα ολο απο Εγνατια!! Δεν επεσε κατω απο 90 ΠΟΤΕ.

Cpt. Haddock
10/09/2012, 16:19
Τα συγχρονα παπια ειναι σκυλια εγω με το παπι (crypton x) εκανα Κομοτηνη-Θεσσαλονικη με μια σταση στην Καβαλα.Επιστροφη σερρι απο Θεσσαλονικη-Κομοτηνη χωρις κανενα προβλημα και το πηγα ολο απο Εγνατια!! Δεν επεσε κατω απο 90 ΠΟΤΕ.

Πόσες φορές?

sniper
10/09/2012, 16:40
Πόσες φορές?

άσε που παίζει να είχε πάρει το κανένα βυτιοφόρο στο κατόπι...

PetranGR
10/09/2012, 16:40
συμφωνώ και πάλι με τον
nassosxlvbros, φαίνετε οτι η σκέψη του δεν είναι ακριβώς σκόρπια αλλά πάνω κάτω έρχετε στην πραγματικότητα σφαιρικά έστω...

@Panagiwths μια φορα εαν εκανες αυτο το ταξιδι δεν σημαινει κατι .
(Εκανα 4-5 φορες Θεσσαλονικη-Βεροια, και Θεσσαλονικη - Εδεσσα δεν σημαίνει κάτι και έχω 4Τ 125)

panagiwths
10/09/2012, 16:46
Πόσες φορές?

Μια φορα πηγενε ελα. Αλλα δεν το ξανακανω που να με πληρωνουν. Μετα τα 120 χλμ δεν περνουσε ο δρομος ασε που ηθελα 5 φορες ανεφοδιασμο μονο στο πηγενε (και δεν εχει και πολλα βενζιναδικα) !! Εμπειρια ζωης....

sniper
10/09/2012, 16:51
..Εμπειρια ζωης....

Εμπειρία ζωής είναι να κάνεις το Αθήνα - Μαραθόπολη (στους Γαργαλιάνοι από κάτω) με ΑΧ250 χρέπι πραγματικό πήγαινε-ελα σε 3 μέρες... ακόμα πονάω.

panagiwths
10/09/2012, 17:06
Εγω παντως λυπηθικα το κακομοιρο το μοτερακι του γιατι δουλευε στα κοκκινα για ενα 4ωρο !!!!

Bradipous
10/09/2012, 17:10
Κανω διαδρομη 50+ χλμ (και αλλα τοσα επιστροφη) τουλαχιστον 1 φορα την εδομαδα. Το μονο προβλημα ειναι η σταθεροτητα, ειναι δηλ. πολυ ελαφρυ και αν πηγαινεις πανω απο 100-110 γινετε ασταθες. Με σταθερη ταχυτητα 90 - 100 καιει λιγοτερο απο μισο τεποζιτο (3.6 λιτρα δινει ο κατασκευαστης, ποτε δεν θυμαμαι να εβαλα πανω απο 3 λιτρα). Σχεδον 30,000 χλμ και ουτε ρυθμιση βαλβιδων δεν χρειαστικε ακομα.
Αν το προσεχεις και του κανεις σωστα τα σερβις του κλπ δεν κανει κιχ το μηχανακι.

Lioulios
10/09/2012, 17:15
φιλε και εγω στην ιδια φαση με εσενα ακριβως αλλα εδωσα το 675 και πηρα 950.
Κοιτα να κανεις τη ζωη σου οσο πιο ωραια(για σενα) γιατι ειναι μικρη.

Μην το δωσεις αν σου αρεσει και δεν το εχεις βαρεθει.

...Α ! και θα εισαι και πιο ασφαλης με το μεγαλο.

nassosxlvbros
10/09/2012, 17:19
Όπως έλεγαν και οι παλιοί μηχανόβιοι,τα παπιά είναι για να πας να παίρνεις τσιγάρα και μπύρες,όχι να τα σκίζεις όλη μέρα στο μαγκανοπήγαδο....για χιλιομετροφάγο/κουβαλητή/μουλάρι και ασφάλεια θες (έστω λίγο) μεγαλύτερη μοτό...

paulopoulos
11/09/2012, 10:16
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μου δεν μου άρεσαν τα παπια.. Άλλα δε νομίζω να είναι τυχαίο ότι όλοι οι πακετάδες έχουν πάπια

nassosxlvbros
11/09/2012, 10:42
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μου δεν μου άρεσαν τα παπια.. Άλλα δε νομίζω να είναι τυχαίο ότι όλοι οι πακετάδες έχουν πάπια

Έχουν παπί για 5 βασικούς λόγους:
1) είναι οικονομικό από καύσιμα συντήρηση (δε το συζητάμε)
2) είναι ευκολοοδήγητα ακόμα και για άσχετους από μηχανή
3) έχουν μηδαμινή συντήρηση.
4) δεν κουράζει το σταμάτα-ξεκίνα με το συμπλέκτη,
5) αν μεταφέρεις κάτι ογκώδες έχεις και το αριστερό ελεύθερο.

nassosxlvbros
11/09/2012, 11:00
Βέβαια παπί είναι και με τη χρήση που του κάνουν τα περισσότερα στην 4ετία άντε 5ετία είναι σκορπισμένα σε τέτοιο βαθμό που δεν αξίζει καν να τα μετακινήσεις όχι να τα επισκευάσεις,οπότε γίνονται ωραιότατα "απαγορευτικά παρκιν"συνήθως μπροστά από το γυράδικο/σουβλατζίδικο...:)

paulopoulos
11/09/2012, 11:02
έμφραγμα.. Κοιτουσα το pcx 125 της honda και βρήκα αυτό σε άλλο φορουμ
http://prntscr.com/fci2r

Bradipous
11/09/2012, 12:00
έμφραγμα.. Κοιτουσα το pcx 125 της honda και βρήκα αυτό σε άλλο φορουμ
http://prntscr.com/fci2r
Και εμενα που μου το εριξαν παρκαρισμενο, κοστισε 700 ευραιους!
Βεβαια ηταν και η εξατμιση στην τιμη την οποια η μαμα γιαμαπα την χρεωνει μαζι με τα προστατευτικα καλυματα 480€, ομως τελικα προτημιθηκε μια αφτερμαρκετ και επεσε η τιμη (στα 700).

nassosxlvbros
11/09/2012, 12:12
'Ενας από τους λόγους που δεν ανέφερα καν τα σκούτερ.....

DimitrisZ
11/09/2012, 13:13
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μου δεν μου άρεσαν τα παπια.. Άλλα δε νομίζω να είναι τυχαίο ότι όλοι οι πακετάδες έχουν πάπια

Eπίσης δεν ειναι τυχαίο που δεν βλέπεις πακετά στον περιφερειακό θεσσαλονικης..


+1 Και απο εμενα για διαζυγιο...

Ειδαλλως τσιμπα κανα 250αρι μονοκυλινδρο οπως σου ειπαν και πουλα σε εμενα το hornet 2.000ευρω ωστε να μην το κλαις... Οποτε σου λειπει θα στο δινω βολτα!:beer: :cry::cry::cry:


ΕDIT
Η κρατα το και κανε καμια πατεντα στο γκάζι να μην ανοιγει πολυ... Γιατι απ οσα καταλαβα δεν μπορεις να οδηγησεις οικονομικα τη μοτο... σε τρωει ο καρπος συνεχεια..:D

Bradipous
11/09/2012, 13:18
Α επειδη το παρελειψα μιλαω για crypton x.
Αν πηγαινε δηλαδη αυτο σε μενα


'Ενας από τους λόγους που δεν ανέφερα καν τα σκούτερ.....

chr1s_86
11/09/2012, 13:52
Η κρατα το και κανε καμια πατεντα στο γκάζι να μην ανοιγει πολυ...



:nono: :nono:

DimitrisZ
11/09/2012, 14:23
:nono: :nono:

Δεν εννοώ να φτάνει μεχρι ενα σημειο και μετα τιποτα

Ενάς είχε κάνει πατέντα σε αυτοκινητο ωπου πατουσες το πενταλ εως ενα σημειο και εκει γινοταν σκληρο.. βαζοντας παραπάνω δυναμη το ξεπερνουσες και ειχες και το υπόλειπο γκάζι..

Για κάτι τετοιο μιλάω αν τυχον γινεται σε μοτοσυκλέτα...

chr1s_86
11/09/2012, 14:36
.. βαζοντας παραπάνω δυναμη το ξεπερνουσες και ειχες και το υπόλειπο γκάζι..

Για κάτι τετοιο μιλάω αν τυχον γινεται σε μοτοσυκλέτα...



Α, έτσι ναι, θα το ήθελα κι εγώ :lol:

panagiwths
11/09/2012, 15:33
Ναι επισης μπορει να βαλει μια καρφιτσα κατω απ το γκαζι και οταν το γυρναει λιγο παραπανω να τον τρυπαει πανω στην φλεβα για τιμωρια...!!!! ΧΑΧΑ
Τι λετε μωρε!!

DimitrisZ
11/09/2012, 16:54
Και όμως ειχε αποτέλεσμα παιδες... Το παιρνω μια βολτα εκεινο το αμμαξι(audi80) για κανα 2 δουλειές στην πολη. Ξεκιναώ, πατάω γκάζι και δεν πατιοταν... και λεω...
Το μπουρδέλο.. Πολυ αργό είναι .. χμμμ... Εβαζα λιγη δύναμη αλλα δεν πατιοταν... μολις βαζω λιγη περισσοτερη ξαφνικα φευγει απο ενα σκάλωμα και εχω και το υπολοιπο γκαζι... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε κρατουσε εκει χωρις να παρεκτραπεις.. Το χε φτιαξει γαμω ο μάγκας.. Και επειδη σε εκεινο το σημειο κολλουσε, ακομα και μετα που ηξερα το κολπο παλι συνεχιζα να κυκλοφορω εντελως chill out.
Και αν παρουσιαζόταν η αναγκη για περισσοτερο γκάζι το κολπο το ξερα!:smokin:

nassosxlvbros
11/09/2012, 21:45
Α επειδη το παρελειψα μιλαω για crypton x.
Αν πηγαινε δηλαδη αυτο σε μενα

Όχι.ούτε κατά διάνοια! γενικώς στα σκούτερ πήγαινε,όταν μιλάω αναφέρομαι στα δικά μου γραφόμενα :)

teogtp
12/09/2012, 00:09
Σκαλι στο γκαζι? Δεν παιζουμε με αυτα παιδες.......Ανατριχιασα και μονο στην ιδεα!:nono:

DimitrisZ
12/09/2012, 00:24
καταλαβαίνω τον ενδοιασμο σου και εχεις δικιο που το λες, αλλα στην πατεντα που ειχε ο άλλος στο αμάξι του πραγματικά δεν υπηρχε φόβος να κολλησει πχ το γκαζι... Μονο στο πατημα ειχε αυτην την αντισταση.. τερμα γκαζι να χες και να το αφηνες επεστρεφε κανονικα και γρηγορα. Το ειχε κανει με τετοιο τροπο ωστε να επηρρεαζει μόνο στο ανοιγμα του γκαζιου και οχι στο κλείσιμο... Αν απο εκει και πέρα αυτη κατασκευή γινει σωστα τοτε δεν τιθεται θεμα ασφάλειας απο τι στιγμή που αφορά μονο το ανοιγμα του γκαζιου, θεωρω...

Βέβαια το πιο σωστο ειναι αυτο που λες... Και στην τελικη δεν αξίζει ο κοπος. Πιο ευκολα μαθαίνεις τον εαυτό σου να οδηγεί οικονομικά παρα να καθεσαι και να πατενταρεις

irinia
12/09/2012, 05:53
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 600ΑΡΙ DIVERSION XJ6



Μέ παπί, Καβασάκι ΖΧ-130 πρίν 6-7 μήνες.
Ή διαφορά κόστους άνά χιλιόμετρο είναι άρκετή.
Πολλά τά ώφέλη,άπό άσφάλεια τέλη κυκλοφορίας,κατανάλωση
μέχρι σέρβις σηντήρηση κ.λ.π.
Τό παπάκι όπως πολύ σωστά είπες είναι τό φθηνότερο μεταφορικό μέσον
τό ΚΑΛΥΤΕΡΟ καί τό πλέον άξιόπιστο γιαυτό τό χρησιμοποιούν οί ντελιβεράδες.
Γιατί τούς έξασφαλίζει τό ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ χιλιόμετρο πού είναι καί τό ζητούμενο
στή δουλειά τους.
Καί όχι βέβαια γιά τό ότι είναι ήμιαυτόματο,τά σκούτερ είναι πολύ πιό εύχρηστα
διότι είναι μόνο φρένο γκάζι ΑΛΛΑ.....!!!
Όσο γιά αύτά περί περιφερειακού κ.λ.π. μή τό φοβάσαι,τά κάνει γιά πλάκα
καί 10 φορές τή μέρα τά 4 χιλ....!!
Καί άν τό προσέχεις στή συντήρηση του θά σού πάει 100.000χιλ. γιά πλάκα...!!
Θά σού βγάλει μιά δεκαετία δηλαδή μέχρι νά τό βαρεθείς.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ, ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Γιαυτό είναι καί τό μηχανάκι τών φτωχών,ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΣΙΑ..!!
Ή μεγαλύτερη ζημιά πού μπορείς νά πάθεις κοστίζει όσο ένα καλό σέρβις σέ
ένα τετρακύλινδρο έξακοσάρι...!!
Τά σύγχρονα παπιά πάνε πλέον τά 100 γιά πλάκα.
Τώρα νά έχω Χόρνετ καί νά φοβάμαι νά γυρίσω τό γκάζι..??
ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ............

tkata
13/09/2012, 22:52
Αν σε απασχολεί ΜΟΝΟ το οικονομικό δεν υπάρχει άλλη λύση...το παπί είναι το οικονομικότερο μεταφορικό μέσο. Όταν το εισητήριο είναι στα 1.5 ευρά με το παπί κάνεις 100 χλμ με 3 λίτρα. Εγώ κάθε μέρα από Πατήσια στα Μέγαρα (2 φορές την ημέρα και καλοκαίρι) και δεν έκανε κιχ. Φίλος που το κόλησε άλλαξε μοτέρ ολόκληρο σε κόστος μικρότερο ενός σέρβις μεγάλης μηχανής.

Επειδή όμως είχα μεγάλη μηχανή και μετά πήγα σε παπί...μιζέρια ρε φίλε...αν την αντέχεις...Εγώ έδωσα την πάπια και ψάχνομαι για μεγάλη πάλι. Αλλά τα οικονομικά σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Γνώμη μου, κράτα την μηχανή σου και παίξε το γκάζι σου οικονομικά.

paulopoulos
13/09/2012, 23:26
Επειδή όμως είχα μεγάλη μηχανή και μετά πήγα σε παπί...μιζέρια ρε φίλε...αν την αντέχεις...Εγώ έδωσα την πάπια και ψάχνομαι για μεγάλη πάλι. Αλλά τα οικονομικά σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Γνώμη μου, κράτα την μηχανή σου και παίξε το γκάζι σου οικονομικά.[/QUOTE]

Αυτό φοβάμαι.. ότι θα το δώσω και θα ψάχνω πάλι για μεγάλη.. αλλά τα οικονομικά είναι σκατάαααα

Bradipous
14/09/2012, 00:02
Αλλά τα οικονομικά σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Γνώμη μου, κράτα την μηχανή σου και παίξε το γκάζι σου οικονομικά.
Εκτος απο την καταναλωση ομως την οποια ειναι στο χερι του να περιορισει, υπαρχουν και ολα τα αλλα εξοδα που δεν περιοριζονται, σερβις, ανταλλακτικα, ασφαλειες.
Αρα αν χρειαζεσαι κατι παρα πολυ οικονομικο μαλλον πρεπει να στραφεις σε παπι...

tkata
14/09/2012, 10:23
Επειδή όμως είχα μεγάλη μηχανή και μετά πήγα σε παπί...μιζέρια ρε φίλε...αν την αντέχεις...Εγώ έδωσα την πάπια και ψάχνομαι για μεγάλη πάλι. Αλλά τα οικονομικά σου εσύ τα ξέρεις καλύτερα. Γνώμη μου, κράτα την μηχανή σου και παίξε το γκάζι σου οικονομικά.

Αυτό φοβάμαι.. ότι θα το δώσω και θα ψάχνω πάλι για μεγάλη.. αλλά τα οικονομικά είναι σκατάαααα[/QUOTE]

Πάρε παπί τότε είναι μονόδρομος γιατί μιζέρια είναι και να έχεις καλή μηχανή και να βλαστιμάς την ώρα και τη στιμή στα βενζινάδικα και στα συνεργεία.

Ανάλογα με την χρήση και τα οικονομικά του καθενός πάνε αυτά.

Ότι και να αποφασίσεις, να είσαι πάντα καλά. Καλημέρα.

paulopoulos
14/09/2012, 11:33
Έβαλα την αγγελία τελικά με ανταλαγή crypton.. Πάει η μηχανή. Βέβαια δεν με πηρε κανεις ακόμα.. αλλα λέμε

nikos_abel
14/09/2012, 11:39
Έβαλα την αγγελία τελικά με ανταλαγή crypton.. Πάει η μηχανή. Βέβαια δεν με πηρε κανεις ακόμα.. αλλα λέμε

Χαγιαμπούσα και τζι ες 1200 θα σε παίρνουν :look:

menelaos46
14/09/2012, 11:48
παράτα τα μηχανάκια να γίνεις άνθρωπος... εγώ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!!!!!

DimitrisZ
14/09/2012, 15:13
παράτα τα μηχανάκια να γίνεις άνθρωπος... εγώ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!!!!!

Πουτές! :a027:

paulopoulos
15/09/2012, 18:11
υπήρξε οικονομική βοήθεια, οπότε το έβαλα 5.000.. σιγά μην με πάρει κανείς.. οπότε το κρατάω :)

hayabusak9
17/09/2012, 20:12
Ασε φιλαράκι όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε...Οντως η μετακίνηση πλέον κοστίζει πανάκριβα...Είχαμε όλοι συνηθισει στις χρυσές εποχές,πήραμε καλά εργαλεία και τώρα τα έχουμε παντρευτεί... Εχω ενα seat leon τετρακίνητο φτιαγμένο (μόνο 100αρα καίει) και ενα hayabusa k9..Στην αρχή της κρίσης το αυτοκίνητο το ειχα μόνο για εξόδους με την οικογένεια και όλα τα πήγαινε έλα τα είχα με την μοτό..Τώρα δεν αντέχω ούτε τα έξοδα αυτής...Λυπάμαι να την πουλήσω γιατί είναι σαν καινούργια και να πάρω παπί...Μια πτώση όμως από σταντ μου κόστισε 1800 ευρώ ....Φαντάζομαι αν πέσει με ταχύτητα δεν θα φτιαχτεί ποτέ...απλα... Αντε και την πουλάς,φόρμες,κράνη πανάκριβα,μπότες,μπουφάν όλα επί 2 πάνε για πέταμα...Γαμώ την κρίση μου γαμώ..

_V_
17/09/2012, 20:46
υπήρξε οικονομική βοήθεια, οπότε το έβαλα 5.000.. σιγά μην με πάρει κανείς.. οπότε το κρατάω :)
τα εχει πει ολα ο nassosxlvbros.κρατα τη μηχανη πιο πολυ για λογους ασφαλειας.ο περιφεριακος ειναι παλιοδρομος και δεν θα ηθελα να εχω παπι εκει.και το μηχανακι σου ειναι αξιοπιστο δεν θα ζητησει πολλα.:wave2:

paulopoulos
18/09/2012, 20:46
τα εχει πει ολα ο nassosxlvbros.κρατα τη μηχανη πιο πολυ για λογους ασφαλειας.ο περιφεριακος ειναι παλιοδρομος και δεν θα ηθελα να εχω παπι εκει.και το μηχανακι σου ειναι αξιοπιστο δεν θα ζητησει πολλα.:wave2:

Τι να μην ζητήσει πολλά.. Σήμερα άλλαξα λάδια και μπροστινά φρένα. 140 €.. Ουφφφφ.. ευτυχώς λαστιχα γραναζια κλπ είναι καινούργια

Giagkos
18/09/2012, 20:54
παιδια σορρυ κιολας νουμπας ειμαι και δεν ξερω... αλλα για την δουλεια που θελει ο ανθρωπος ενα varadero 125 δεν ειναι μια χαρα?

TROOPER
19/09/2012, 01:00
.......varadero.............

κακα λογια-πιπερι !!!!!!!!!:lol:

skylaros
19/09/2012, 02:43
spam on αν το varadero 125 ήταν 250cc θα είχε κάνει τρελές πωλήσεις στην Ελλάδα... (ταπεινή άποψη και μόνο από έναν άσχετο) spam offfff

nikos_abel
19/09/2012, 06:47
spam on αν το varadero 125 ήταν 250cc θα είχε κάνει τρελές πωλήσεις στην Ελλάδα... (ταπεινή άποψη και μόνο από έναν άσχετο) spam offfff

Απολύτως σύμφωνος