PDA

View Full Version : CBF 600 sa c abs. Πρώτες εντυπώσεις. Σύντομο τεστ.



nikonian
10/09/2012, 12:12
Το πήρα κατά τύχη. Το μοναδικό μαγαζί που μου έπαιρνε το σκούτερ σε λογική τιμή, είχε ένα CBF και το πήρα με συνοπτικές διαδικασίες.
Ποτέ δεν μου έκανε κλικ αυτό το μηχανάκι γιατί ήταν πολύ βαρύ κι αδύναμο.Να που βρέθηκε στα χέρια μου πριν 4 μέρες.
1)Όταν το καβάλησα, εντυπωσιάστηκα από τον όγκο, το χώρο και φυσικά το τρομακτικό βάρος που δεν μου επιτρέπει να κάνω μανούβρα χωρίς να κατέβω.
Το'βαλα μπρός και ξεκίνησα. Σοκ! Ένα ΟΡΓΙΟ στροφών και το μηχανάκι επιτάχυνε σαν νταλίκα. Όλο αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι μέχρι πέρσι είχα ένα Hornet 900 και η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα. Το συνήθισα μετά από λίγα χλμ και τώρα κρίνω το γκάζι του επαρκές για τα πάντα εκτός από κόντρες και σπορ οδήγηση.
2)Το έβγαλα στην εθνική για να δοκιμάσω την τελική του (το κάνω πάντα στα μεταχειρισμένα μηχανάκια, αμέσως μόλις τα συνηθίσω λίγο). Με 46 λίτρα μπαγκαζιέρα είδα στα 120 ανεβαίνοντας προς Αθήνα με ούριο άνεμο να τερματίζει το κοντέρ. Δηλαδή κάπου 225-230 και ήθελε να ανεβάσει ακόμα, αλλά έκλεισα αμέσως το γκάζι πριν μπεί το στροφόμετρο στα κόκκινα. Πρώτη φορά βλέπω μηχανάκι να μπορεί να βάλει την 6η στα κόκκινα. Κοντό το γρανάζωμα λοιπόν.
3)Αναρτήσεις. Γουστάρω πολύ.Απορροφούν και κρατάνε. Τα δυο Hornet που είχα πριν μόνο κρατάγανε.
4) Γεωμετρία. Πολύ αργή, δίνει σταθερότητα σε κάθε ταχύτητα και εμπιστοσύνη σε όλες τις στροφές εκτός από τις πολύ αργές. Στα εσάκια κινείται αργά. Ευέλικτο δεν το λες, αλλά ούτε και καράβι.Στην πόλη όμως το φοβερό κόψιμο του τιμονιού βοηθάει απίστευτα.
5) Άνεση. Ναι και δικάβαλο με άνεση varadero . Προστασία από τον αέρα και δώσε χλμ. Το μεγάλο αναρτώμενο βάρος εδώ είναι πλεονέκτημα γιατί δημιουργεί ένα μαγικό χαλί . Η σέλα απαράδεκτη. Η σκληρή και γλιστερή σέλα των Hornet εδώ δεν ταιριάζει. Προβληματίζει στις μανούβρες με τα πόδια γιατί γλιστράει πολύ.Στα ταξίδια θα πονάει το πωπάκι μας χωρίς πάνα,όμως έχει αρκετό χώρο για μετακινήσεις μπρος-πίσω.
6) Φρένα. Το μπροστινό τέλειο, το πίσω ανύπαρκτο. Το ABS δεν νομίζω ότι θα ενεργοποιηθεί ποτέ στα δικά μου χέρια. Όποιος έχει πέσει δεκάδες φορές, δεν τσαρουχώνει πλέον τα φρένα , ούτε σε πανικό.
7) Το καλλίτερο για το τέλος.Παλιά δεν ρωτούσαμε κατανάλωση αλλά αυτονομία. Σήμερα που η κατανάλωση μετράει , έκανα την πρώτη μου γνωριμία με το CBF , διανύοντας 216χλμ κυρίως στα προάστια της Αθήνας και στον Κηφισσό (πολύ λίγο κέντρο) με 11 λίτρα. Περίπου 5λ/100 χλμ. Μακάρι να πάει έτσι και στη συνέχεια.


Καλώς σας βρήκα. Ας μείνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ

butterfly
10/09/2012, 12:44
Ακριβώς έτσι!! Πριν από μερικά χρόνια στην αναζήτηση μηχανής είχα προσπεράσει το CBF σαν άχρωμο, άοσμο, αδύναμο και είχα καταλήξει σε ένα F 800. Τώρα που λόγω κρίσης αναγκάστηκα να στραφώ σε μεταχειρισμένα, "ξέπεσα" στο συγκεκριμένο μην έχοντας άλλη επιλογή (το βρήκα σε καλή τιμή και είναι ένας οικονομικός "εργάτης"). Και διαπίστωσα πόσο τέλεια μπορεί να εξυπηρετήσει στην καθημερινή μετακίνηση!!

Φιλικότητα όσο και του F800 (μην πω παραπάνω), γράφει 300 km με ένα τεπόζιτο και μικτή χρήση (Αττική Οδό και πυκνή κίνηση), άνετο στην πόλη, ακόμα πιο άνετο στο ταξίδι με 120-140. Και χωρίς να θέλει μια περιουσία για συντήρηση όπως το BMW.

Η ιδανική μηχανή για καθημερινή μετακίνηση ή για πρώτη επαφή με τα "πολλά" κυβικά !!

Υ.Γ.
Το μόνο έντονα αρνητικό που μπορώ να της δώσω, είναι το πόσο γλυστράει η σέλα!!!!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!!!

menos
10/09/2012, 12:49
Δοκίμασε το στις στροφές... όσο απίθανο ακούγεται, ξύνει παταράκια!
Και πράγματι, το πίσω φρένο είναι ανύπαρκτο, αντι να σταματάει, χτυπάει την αλυσίδα λόγω του ABS...
Η σέλα του μετά απο κάποια χιλιόμετρα μετατρέπεται σε σανίδα..
Απο πλευράς κινητήρα, οι 72 ίπποι δεν είναι και τόσο τραγικοί, αν χρησιμοποιηθούν σωστά.
Αντοχές κινητήρα.. σκυλί!!!
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και καλόστριφτο!:beer:

nikos_abel
10/09/2012, 12:52
Για τα ψεκαστά μιλάτε ε; (περι κατανάλωσης)

butterfly
10/09/2012, 12:59
Για τα ψεκαστά μιλάτε ε; (περι κατανάλωσης)

Νίκο τα 300 Km (307 συγκεκριμένα άναψε η ρεζέρβα) τα είδα σε καρμπυρατεράτο......μοντέλο 2005 είναι το δικό μου........

nikos_abel
10/09/2012, 13:02
Νίκο τα 300 Km (307 συγκεκριμένα άναψε η ρεζέρβα) τα είδα σε καρμπυρατεράτο......μοντέλο 2005 είναι το δικό μου........

Χμμμμ.... Γιατί δεν ακούω ότι καίει λίγο, όλο γκρίνια.
Μάλλον αν το δεξί χεράκι είναι ανθρώπινο και δεν έχει πάθει αγκύλωση δηλαδή
δεν ρουφάει τόσο.
Τόσο περίπου καίω με το σκούτερ (600).

butterfly
10/09/2012, 13:06
Χμμμμ.... Γιατί δεν ακούω ότι καίει λίγο, όλο γκρίνια.
Μάλλον αν το δεξί χεράκι είναι ανθρώπινο και δεν έχει πάθει αγκύλωση δηλαδή
δεν ρουφάει τόσο.
Τόσο περίπου καίω με το σκούτερ (600).

Ακριβώς. Μιλάω για 120-130 σταθερά στην Αττική Οδό και όχι "στιψίματα" του γκαζιού στην πόλη. Δεν το ζορίζεις κι αυτό ανταποδίδει!!

nikos_abel
10/09/2012, 13:18
Για πείτε για συντήρηση τώρα που σας βρήκα :D

VASOS
10/09/2012, 13:21
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

butterfly
10/09/2012, 13:23
Για πείτε για συντήρηση τώρα που σας βρήκα :D

Ας μιλήσει κάποιος "παλιός" καλύτερα....εγώ το έχω σκάρτο μήνα και το πήρα με καινούρια λάστιχα και έχοντας περάσει service. Οπότε αργώ ακόμα!!

sapila racing
10/09/2012, 13:33
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

Oλα τα μηχανάκια της κατηγορίας του εχουν σιδερενιο ψαλίδι και ξυνουν τα μαρσπιε τους σχετικά εύκολα. Επίσης όλα εχουν 41mm μπροστινό.
Μετα το 2007 που εγινε ψεκαστό με detuned μοτερ CBR600RR το CBF έγινε και super οικονομικό.
Επίσης ειναι 222 κιλά γεμάτο. Τι σου φαίνεται περίεργο, οτι το κοντερ γράφει 225?

Ποιό είναι το πρόβλημά σου? :confused:

Μεγειά και καλά χιλιόμετρα nikonian! :beer:

sniper
10/09/2012, 13:37
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

Πάντως ο σύντροφος npat που το είχε δημιούργησε αρκετά ψυχολογικά προβλήματα σε κατόχους διαφόρων ανώτερων μηχανακίων σε εκδρομές στα βουνα και λαγκάδια της επικράτειας.

5λτ/100 μικρά με την καμία όμως.

VASOS
10/09/2012, 13:41
Σκοπευτή δεν αντιλέγω. Έχω φάει ήττα από τοπικούς παπόβιους (όχι ροζ) στον Άη Γιάννη όταν έστρωνα το F που το φύσαγα και δεν κρύωνε :D

butterfly
10/09/2012, 13:42
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

Για ξυσίματα μαρσπιέδων και τελικές δεν το έχω φτάσει εκεί και δεν ξέρω. Όποιος έφτασε στο όριο μας το λέει και του τραβάμε και έναν ορό αλήθειας:D Για την 300ρα το είδα και και ήταν το πρώτο που μου έκανε εντύπωση. Εξήγησα όμως ότι το χρησιμοποιώ σαν commuter κάθε μέρα και όχι σαν την Υamaha του Rossi....

Για 70 στον τροχό δεν είδα να γράφει κανείς (και σίγουρα δεν παίζει). 72 έγραψε ο φίλος και υποθέτω εννοεί μόνο κινητήρα (78 δεν υποτίθεται ότι έχει ????)
Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το μηχανάκι είναι και πιο βαρύ και πιο αδύναμο από το F800, αλλά οι επιταχύνσεις του δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Να υποθέσω ότι είναι αρκετά κοντό το κιβώτιο ?? (με 6η και 5000 βγάζει 110 km/h)

peter86
10/09/2012, 13:45
Πάντως ο σύντροφος npat που το είχε δημιούργησε αρκετά ψυχολογικά προβλήματα σε κατόχους διαφόρων ανώτερων μηχανακίων σε εκδρομές στα βουνα και λαγκάδια της επικράτειας.

5λτ/100 μικρά με την καμία όμως.
όσο καίει και το bandit 650 why not?????Mιλάμε για ήρεμη οδήγηση με στόχο την κατάναλωση.Τα βλέπεις ευκολα:wave2:

peter86
10/09/2012, 13:48
(με 6η και 5000 βγάζει 110 km/h)

Μια χάρα!!το bandit Που είναι και ο άμεσος αντίπαλος του στις ίδιες στροφές έχει 99-100!!!!

VASOS
10/09/2012, 13:51
Τίμιο, αξιόπιστο, εργονομικό, καλοτάξιδο, όπως μόνο η honda και καναδυό ακόμη ξέρουν, αλλά νομίζω μέχρι εκεί. Μην το παρακάνουμε. Μερικές φορές αυτή η γιαπωνζίλα είναι ιός που αλλοιώνει την κρίση και προσθέτει πολλά κιλά υπερβολής.

peter86
10/09/2012, 14:00
Ε οκ τι άλλο θες για κάτι το οποίο χρησιμοποιείς όλο (μα όλο) το χρόνο και για πολλα χρόνια???Να γράφεις 30.000 χλμ το χρόνο και να μην σκας ένα κάρο χρήματα σε αναλώσιμα,βενζίνες κ.τ.λ???
Αλλάζεις ελατήρια ή αν έχεις φράγκα και αναρτηση πίσω και είσαι και μια χαρά και σε αυτό το τομέα.Δ μιλάμε για πολεμικο μηχανάκι..μιλάμε για κατι που τα κάνει όλα,εκτός από χώμα.Για τα λεφτά του είναι μια χαρά

butterfly
10/09/2012, 14:02
Τίμιο, αξιόπιστο, εργονομικό, καλοτάξιδο, όπως μόνο η honda και καναδυό ακόμη ξέρουν, αλλά νομίζω μέχρι εκεί. Μην το παρακάνουμε. Μερικές φορές αυτή η γιαπωνζίλα είναι ιός που αλλοιώνει την κρίση και προσθέτει πολλά κιλά υπερβολής.

H υπερβολή είναι κακός ιός, ανεξαρτήτου μάρκας. Συμφωνώ. Όλα τα επίθετα που έβαλες στο CBF το χαρακτηρίζουν 100%. Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τι πήρα για τα λεφτά που έδωσα. Και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.
Όσο για την σύγκριση με το 800, είναι αρκετές κλάσεις πίσω το CBF. Kαι σαν τεχνολογία, και σαν οδική συμπεριφορά. Α, και κατανάλωση με 6η και 120, έβλεπα κάτω από 4lt στον υπολογιστή....καλά τα λέω??? Αν είχε λίγο μεγαλύτερο τεπόζιτο θα μαμούσε!!!

Υ.Γ.
Ήσουν παλιά στο bmwbikers ?????

VASOS
10/09/2012, 14:11
H υπερβολή είναι κακός ιός, ανεξαρτήτου μάρκας. Συμφωνώ. Όλα τα επίθετα που έβαλες στο CBF το χαρακτηρίζουν 100%. Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τι πήρα για τα λεφτά που έδωσα. Και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.
Όσο για την σύγκριση με το 800, είναι αρκετές κλάσεις πίσω το CBF. Kαι σαν τεχνολογία, και σαν οδική συμπεριφορά. Α, και κατανάλωση με 6η και 120, έβλεπα κάτω από 4lt στον υπολογιστή....καλά τα λέω??? Αν είχε λίγο μεγαλύτερο τεπόζιτο θα μαμούσε!!!

Υ.Γ.
Ήσουν παλιά στο bmwbikers ?????

Άριστη επιλογή για all around μοτοσικλέτα. Όπως άριστο είναι και το bandit.

Το μόνο πολυέξοδο αναλώσιμο είναι τα μπουζί (4-άδα). Θυμάμαι στο bandit το κόστος ήταν στα 40 Ε.

Κάπου εκεί είναι η κατανάλωση του F αλλά νομίζω και ο trip computer υπερβάλλει ολίγον τι.
Πλέον σε μικτό κύκλο (με πάνω από 70% πόλη) η μέση κατανάλωση είναι περί τα 5,2 l/100 km.
υ.γ.: Ναι ήμουν μέλος, παρακολουθούσα το φόρουμ αλλά όχι ενεργά.

edit: τώρα που το ξανακοίταξα, ελέω sapila, το μικτό βάρος του CBF δεν είναι στα 222 kg αλλά στα 217 kg (100% γεμάτο). Οπότε τα παραφούσκωσα (άκυρα τα 230 kg).

toyar
10/09/2012, 14:35
αυτα τα επιθετα που εγραψες συν η χαμηλη τιμη δεν μπορουν να συνοδεψουν ταυτοχρονα καμμια ευρωπαικη κατασκευη
γι αυτο και ο ιος της γιαπωνεζιλας;)

Grafton 505
10/09/2012, 14:39
Καλώς σας βρήκα. Ας μείνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ

Μέσα είσαι σε όλα !!!! :a013:

Welcome to the club !!!:beer:

VASOS
10/09/2012, 14:39
αυτα τα επιθετα που εγραψες συν η χαμηλη τιμη δεν μπορουν να συνοδεψουν ταυτοχρονα καμμια ευρωπαικη κατασκευη
γι αυτο και ο ιος της γιαπωνεζιλας;)

Αχ αυτό το CBR600RR...

nikonian
10/09/2012, 16:41
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας.

Απαντήσεις

1)Το δικό μου είναι το ψεκαστό του 2009, στρωμένο με 15.000χλμ. Πριν το πάρω, διάβασα με δυσπιστία στο τεστ του 0-300 ότι καίει 4,6λ/100χλμ!!!!! Γι'αυτό θα μετρήσω παρατεταμένα την κατανάλωση για 1000 χλμ και θα συμπληρώσω ακριβέστερες μετρήσεις.Από 216χλμ δεν βγάζεις σοβαρά συμπεράσματα.

2)Το μηχανάκι το πήρα για καθημερινή νορμαλ χρήση. Δεν υπάρχει πλέον η πολυτέλεια της εκδρομής στην Επίδαυρο και δεν θα δοκιμάσω μάλλον ποτέ τα όριά της. Έτσι οι αναρτήσεις με ικανοποιούν πολύ περισσότερο απ'αυτές των hornet 600(2001) και 900(2003) που είχα πριν, μια και είναι πολύ πιο άνετες.

3)Η μετάδοση όπως έγραψα είναι κοντή αφού βάζει την 6η στα κόκκινα, ενώ το παλιό Hornet 600 πχ αν έφτανε το κόκκινο θα είχε τελική 270(!!! ), ενώ στην πράξη δε ξεπερνούσε τα 222, είτε με 6η , είτε με 5η ( Γι'αυτό το είχα γραναζώσει κατά 4,75% κοντύτερα και κέρδισα ,όχι μόνο επιτάχυνση, αλλά και τελική).

byron
10/09/2012, 16:52
καλορίζικο nikonian και καλά 1000μετρα :beer:

Vasos δεν είχα ποτέ cbf, απλά έχω οδηγήσει για λίγο. Μια χαρά τίμιο μηχανάκι είναι, ενώ στρίβει και μια χαρά για τον χαρακτήρα του. Το οτι ξύνει δεν λέει και τίποτε εκτός του οτι έχει χαμηλά μαρσπιέ που βρίσκουν εύκολα κάτω. Και το mana που έτυχε να οδηγήσω για αρκετά χλμ με παρόμοιο πακέτο αναρτήσεων,είναι σαφώς πιο αδύναμο απ΄το CBF, ενώ έβρισκε κάτω τα μαρσπιέ του απελπιστικά εύκολα χωρίς αυτό να σημαίνει κανένα ουάου κράτημα.

radd
10/09/2012, 17:57
Πρακτικό μηχανάκι το cbf και όντως τα μαρσπιέ του βρίσκουν εύκολα κάτω (και η σόλα συνέχεια) λόγω των μαλακών αναρτήσεων.Τα φρένα του είναι ok αλλά άμα δοκιμάσεις να φρενάρεις από την τελική του θα εκπλαγείς δυσάρεστα (αυτό το γράφω επειδή η Honda τα έχει βάλει και σε δυνατότερα και βαρύτερα μοντέλα)

akis_trevor
10/09/2012, 20:46
εγω παντως πιο πιτσιρικος που ειχε τεσταρει το abs του,κοντεψα να σκαρφαλωσω στο ντεποζιτο...:D

dimitrioskosmas
10/09/2012, 21:47
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

φίλε μου έχω το cbf1000 6 χρόνια με τα αντίστοιχα περιφερειακα του 600 (σιδερένιο ψαλίδι-πλαιδιο, συμβατικό πηρούνι 41μμ) και σε διαβεβαιώ με ένα ζευγάρι ελάτηρια hyperpro το μηχανάκι κάνει παπάδες.
μη κολλάς στα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις προδιαγραφές των περιφερειακών. το μυστικό των japan είναι η ομοιογένεια

PQC
10/09/2012, 22:50
Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

ρε νούμερο το καταλάβαμε ζηλεύεις το ρυθμιζομενο μπροστινο του cbf.:bawl:

παλικάρι καλορίζικο και καλά χλμ:beer:

thanos_s
11/09/2012, 02:06
φίλε μου έχω το cbf1000 6 χρόνια με τα αντίστοιχα περιφερειακα του 600 (σιδερένιο ψαλίδι-πλαιδιο, συμβατικό πηρούνι 41μμ) και σε διαβεβαιώ με ένα ζευγάρι ελάτηρια hyperpro το μηχανάκι κάνει παπάδες.
μη κολλάς στα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις προδιαγραφές των περιφερειακών. το μυστικό των japan είναι η ομοιογένεια
Φιλε κοιτα..Εδω στην Ελλαδα Αν το μηχανακι δεν εχει Öhlins αναποδο μπροστινο με τετραπιστονα brembo, πισω αλουμινιου και zachs αμορτισερ, και ο κινητηρας δεν ειναι ημιξηρου καρτερ δεν κανει ουτε για τα ψωνια του σαββατοκυριακου:lol:

VASOS
11/09/2012, 09:02
ρε νούμερο το καταλάβαμε ζηλεύεις το ρυθμιζομενο μπροστινο του cbf.:bawl:

παλικάρι καλορίζικο και καλά χλμ:beer:

Τι να το κάνω καλέ μου το ρυθμιζόμενο? Εγώ πάλι καλά λέω που δεν μου έβαλε tele/para-lever.
Άσε που του έχω μάθει τα χούγια και το ρυθμίζω με τη σκέψη :p.

nikonian
17/09/2012, 08:31
Επιβεβαιώνω:

438 χλμ με 22 λίτρα απλή αμόλυβδη. 5λ/100χλμ.
Συνθήκες: 100χλμ στον Κηφισσό πάνω -κάτω. 50-70χλμ κέντρο(Εξάρχεια,Μοναστηράκι κλπ). Τα υπόλοιπα σε Λεωφόρους στα προάστια (αγ. αναργυροι-Μενίδι-Χαλάνδρι-Περιστέρι.
Σε παρόμοιες συνθήκες έκαιγα:
Hornet 600 '01 - 6.3 lt
Hornet 900'03 - 6.6 lt
fazer 600'99 - 6 lt
kle500 , NX650 , KLR 650 , CB 500 , CB 400 - ΟΛΑ 5,5-5,7ΛΤ

Γουστάρω CBF!!!!!!!!!

nikonian
22/10/2012, 11:59
Και δεύτερη ενημέρωση του ποστ:

Αν πηγαίνεις τάπα, καίει δυσανάλογα πολύ. Βλέπεις τη βελόνα να κατεβαίνει.

Μέτρησα τελική με GPS Garmin. Στο τέρμα του κοντέρ (225)που το φτάνει ακόμα και σε ανηφόρα, έγραψε 216 χαω.
Καλό αυτό; Δεν ξέρω.
Αν σκεφτούμε ότι και τα δυο περιοδικά μέτρησαν 211 και είδαν στο κοντέρ μόνο 220 υπάρχουν δυο ενδεχόμενα:
1) Το μηχανάκι που δοκίμασαν να ήταν ή άστρωτο, ή σκισμένο
2) Το δικό μου να έχει κάποια μετατροπή από τον προκάτοχο. Τα γρανάζια είναι σωστά , τα μέτρησα.Μήπως έχει αφαιρέσει τον καταλύτη; Πώς να το δω εγώ; Είναι στο τελικό, ή πιο μπροστά;

Πάντως δεδομένης της υποτονικής επιτάχυνσης - ρεπρίζ και της πολύ καλής τελικής -που μάλιστα τη φτάνει γρήγορα- κρίνω ότι έχει μακριές τις πρώτες 5 ταχύτητες και κοντή την 6η (σε σύγκριση με το παλιό μου Hornet 600 '01)

spyrakos35
22/10/2012, 12:17
2) Το δικό μου να έχει κάποια μετατροπή από τον προκάτοχο. Τα γρανάζια είναι σωστά , τα μέτρησα.Μήπως έχει αφαιρέσει τον καταλύτη; Πώς να το δω εγώ; Είναι στο τελικό, ή πιο μπροστά;

μία τέτοια απόκλιση (216 vs 211) είναι απολύτως φυσιολογική.....

διυλίζεις τον κώνωπα χωρίς κανένα λόγο....

να σαι καλά να το χαρείς....

nikonian
23/10/2012, 08:48
μία τέτοια απόκλιση (216 vs 211) είναι απολύτως φυσιολογική.....

διυλίζεις τον κώνωπα χωρίς κανένα λόγο....

να σαι καλά να το χαρείς....

Σ'ευχαριστώ, να 'σαι καλά.

Το ψάχνω γιατί:
Στα 22 μηχανάκια που περάσαν απ'τα χέρια μου, ποτέ δεν κατάφερα να δω την τελική που έβλεπαν τα περιοδικά.

Εδώ το μηχανάκι τερματίζει το κοντέρ για πλάκα. Σε ανηφόρα , κόντρα αέρα, με 46 λίτρα μπαγκαζιέρα, με αναβάτη όρθιο κατάρτι , αλλά και με όλα τα παραπάνω σωρευτικά.

Τα περιοδικά ούτε που πλησίασαν. Αν οδηγούσαν με μπαγκαζιέρες , κόντρα αέρα κλπ κλπ ούτε 200 δεν θα έβλεπαν.

Κάτι δε μου κολλάει. Ο νους μου πήγε κατευθείαν σε καγκουριά του προκατόχου.

Αλλά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Θα χαλαρώσω μέχρι το ΚΤΕΟ.

el_hymador
23/10/2012, 10:39
Αφού δεν το τελικιάζεις, δεν έχει και νοήμα άλλωστε, θα σου πρότεινα να κοντύνεις λίγο την μετάδοση, με ένα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά. Το ειχα κάνει στο δικό μου CBF (το πρώτο του 04) και το μηχανάκι βελτιώθηκε αισθητά σε επιταχύνσεις και ρεπρίζ, χάνωντας πολύ λίγο από την τελική του (κάπου 200) Το ψεκαστό είναι πολύ βελτιωμένο σε κατανάλωση το δικό μου έπινε πολύ περισσότερο.

sapila racing
23/10/2012, 10:44
Αφού δεν το τελικιάζεις, δεν έχει και νοήμα άλλωστε, θα σου πρότεινα να κοντύνεις λίγο την μετάδοση, με ένα δόντι μικρότερο γρανάζι μπροστά. Το ειχα κάνει στο δικό μου CBF (το πρώτο του 04) και το μηχανάκι βελτιώθηκε αισθητά σε επιταχύνσεις και ρεπρίζ, χάνωντας πολύ λίγο από την τελική του (κάπου 200) Το ψεκαστό είναι πολύ βελτιωμένο σε κατανάλωση το δικό μου έπινε πολύ περισσότερο.

Υπερβολικό κόντεμα για καθημερινό μηχανάκι, δεν θα το έκανα ποτέ.