PDA

View Full Version : Έρχονται... "ραβασάκια" σε όσους δεν πλήρωναν τα διόδια!



notakos600
11/09/2012, 08:28
Λογαριασμό με πολλά … μηδενικά στέλνει η Νέα Οδός στους οδηγούς ΙΧ που περνούν δωρεάν τα διόδια της Εθνικής οδού, θέλοντας να σταματήσει... την μεγάλη απώλεια εσόδων από τους οπαδούς του κινήματος «Δεν Πληρώνω».

Εάν υπολογίσει κανείς ότι η τακτική της εταιρείας που διαχειρίζεται το τμήμα από την Μεταμόρφωση ως την Σκάρφεια, έχει κόψει τα φτερά στους παραβάτες και έχει περιορίσει τις δωρεάν διελεύσεις στις Αφίδνες στο 5-7% (ήταν πάνω από 10% πέρσι,) εκ πρώτης όψεως το μέτρο δείχνει να έχει πετύχει το στόχο του αφού οι οδηγοί υπό το βάρος των προστίμων, το σκέφτονται για να περάσουν χωρίς να καταθέσουν τον «οβολό» τους στα διόδια. Σύμφωνα με πληροφορίες, τα «ραβασάκια» της «Νέας Οδού» φεύγουν μαζικά προς τους οδηγούς, με τα ποσά να αγγίζουν ακόμη και πενταπλάσια νούμερα!

Χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι οι βεβαιώσεις παραβάσεων για διελεύσεις αξίας 500 ευρώ, 1.800 ευρώ ακόμη και 3.000 ευρώ, χωρίς να υπολογίζεται σε αυτά τα ποσά το 20πλάσιο του τιμήματος που ισχύει με βάση τις συμβάσεις του 2007, σε περίπτωση που εκδοθεί διαταγή πληρωμής.
Η διαταγή βγαίνει στην περίπτωση που το πρόστιμο δεν πληρωθεί εντός 15 ημερών, εκτινάσσοντας στα ύψη τα ποσά που πρέπει να εισπραχθούν. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγους που τους τελευταίους μήνες οι οδηγοί σπεύδουν να κάνουν διακανονισμό χρεών.

Κατά πληροφορίες, επιείκεια έδειξε το δικαστήριο σε ανάλογη υπόθεση που έφτασε στο ακροατήριο και αφορούσε οδηγό, ο οποίος επικαλέστηκε για τις δωρεάν διελεύσεις, την ύπαρξη στην οικογένεια ατόμου με ειδικές ανάγκες.

Είναι σαφές ότι η πολιτική των εταιρειών, αποτελεί ένα σοβαρό πλήγμα στο κίνημα «δεν πληρώνω», το οποίο εμφανίζεται υποτονικό και από μία άλλη κυβερνητική πρωτοβουλία που ψηφίστηκε προ μηνών. Πρόκειται για μία ρύθμιση που πέρασε σε πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Υποδομών, επί θητείας του κ. Μάκη Βορίδη, σύμφωνα με την οποία οι διαδηλώσεις στα διόδια θεωρούνται ποινικό αδίκημα, επομένως διώκονται από το νόμο.

http://www.newsnow.gr/article/207068/erxontai-ravasakia-se-osous-den-plironan-ta-diodia.html

arhs
11/09/2012, 08:51
μονο εμενα μου φαινεται μουφα?

trelf
11/09/2012, 16:01
ας στείλει η εταιρεία οτι θέλει ...μλκιες ...

thanos_s
11/09/2012, 16:16
Τους περιμενω με χαρα...

SVX
11/09/2012, 16:17
THN ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ ΔΙΑΛΕΞΑΝΕ ....

George_Sp
11/09/2012, 20:01
μούφα είδηση. κλασσικό παπαγαλάκι για εκφοβισμό. μη μασάτε :)

mtsop
12/09/2012, 07:19
Μούφα δεν είναι, μου ήρθε τον Ιούλιο συστημένο ραβασάκι από το ταχυδρομείο.
Τότε θέλανε γύρω στο 30άρι να το πλήρωνα μέχρι τέλος του μήνα. Όπως το παρέλαβα το έστειλα στο κάδο.
Εχθές ήρθε ειδοποίηση για άλλο συστημένο αλλά θα πάρω τηλ πρώτα να ρωτήσω από ποιον είναι.
Αν είναι από αυτούς δε το παραλαμβάνω καθόλου.

arhs
12/09/2012, 08:39
Μούφα δεν είναι, μου ήρθε τον Ιούλιο συστημένο ραβασάκι από το ταχυδρομείο.
Τότε θέλανε γύρω στο 30άρι να το πλήρωνα μέχρι τέλος του μήνα.

Μιας που σε εχουμε ζωντανο παραδειγμα, το 30αρι αφορουσε στις συνολικες διελευσεις που ειχες κανει η ειχε καποια προσαυξηση?

LsKostas
12/09/2012, 08:54
περναω αερα εδω και 3 χρονια και με μηχανη και με αμαξι

φυσικα και εχουν τις πινακιδες μου ...

Η ειδηση ειναι ψιλομουφα και το πολυ να στειλανε σε κανα δυο για εκφοβισμο της κοινης γνωμης


Γραψτε τους σ αρχιδια σας και καθε φορα που περνατε

να τους λετε " τον εχουμε ηδη πληρωσει αυτον τον δρομο "

OldMan
12/09/2012, 12:35
έχει περιορίσει τις δωρεάν διελεύσεις στις Αφίδνες στο 5-7% (ήταν πάνω από 10% πέρσι,)
Και μαμώ τους περιορισμούς, λεμεεεεεε....:p

mtsop
13/09/2012, 07:33
Μιας που σε εχουμε ζωντανο παραδειγμα, το 30αρι αφορουσε στις συνολικες διελευσεις που ειχες κανει η ειχε καποια προσαυξηση?

Αφορούσε 2 φορές (4 διελευσεις δηλαδή) που κατέβηκα για τις εκλογές στη Πελοπόννησο.
Διόδια γενικά δε πληρώνω εδώ και 3 χρόνια, με μηχανή ή κουτί και με τις πινακίδες επάνω, και δε μου έχει έρθει τίποτα ώς τώρα.
Καμιά προσαύξηση μέχρι τότε και αφορούσε μόνο τις διελεύσεις εκείνες (στα διόδια της Πελοποννήσου μόνο), στα υπόλοιπα τίποτα, συμπεριλαμβανομένης και της Α.Ο.
Η διαδρομή μου ήταν Χαλκίδα-Καλαμάτα.
Λογικά το συστημένο που μου ήρθε τώρα θα έχει τη προσαύξηση.

george_636
13/09/2012, 10:58
μου χε έρθει και μένα ένα με αναλυτικά πότε πέρασα από που κλπ κλπ για περίοδο ενός έτους
αλλά δε νομίζω ότι έχει κάποιο δικαίωμα να βάλει οποιαδήποτε προσαύξηση η εταιρία, (κανω λάθος; )
απλά μπορεί να σε πάει δικαστικώς.

astroman76
13/09/2012, 11:08
η να κανουν καμια συνεργασια με το κρατος και να το πανε μεσω εφοριας ΛΟΛ!

devil's animal
13/09/2012, 12:09
η να κανουν καμια συνεργασια με το κρατος και να το πανε μεσω εφοριας ΛΟΛ!

:uplate:

nikonian
14/09/2012, 07:48
η να κανουν καμια συνεργασια με το κρατος και να το πανε μεσω εφοριας ΛΟΛ!

Αυτό κι αν θα'ταν σκάνδαλο. Εδώ δεν μπορούν οι Δήμοι να εισπράξουν μέσω εφορίας...

sapila racing
14/12/2012, 09:16
Αρχισαν τα δικαστήρια...

http://gr.news.yahoo.com/αχαϊα-πρόστιμο-14-000-σε-οδηγό-που-δεν-065600621.html

guzzistas
14/12/2012, 15:24
Το άκουσα πριν λίγο στο μεσημβρινό δελτίο στη ΝΕΤ... Η υπόθεση θα πάει εφετείο και βλέπουμε...

Εγώ πάντως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.