PDA

View Full Version : Internet-ικη ερώτηση για οποιον μπορει να βοηθησει !!



yannis24
11/09/2012, 13:33
ολο και καποιος μπορει να γνωριζει καποια λυση για το προβλημα που αντιμετωπισω με το wi-fi του σπιτιου μου οποτε σας το παραθετω :

Ειχα ενα wifi δικτυο στο σπιτι και ολα μια χαρα....συνδεση CONNEX με το ασυρματο ρουτερ που εδιναν και μαι χαρα.....
laptop εμπαινε κανονικα, iphone & ipad κανονικα και κανενα προβλημα....
Ξαφνικα αρχισε να μην πιανει στα πισω δωματια του σπιτιου ( μιλαμε για κανονικο σπιτι και οχι για καμια βιλα !)....
μετα δεν επιανε ουτε στα 10 μετρα......συνδεοταν, ξεσυνδεοταν, και μετα απο 2-3 φορες restart το ρουτερ μπορει και να συνδεομουν με το ipad (το οποιο και χρησιμοποιω κατα κορον στο σπιτι !)...
αλλαζω ρουτερ .....τα ιδια......
φωναζω τεχνικο του ΟΤΕ να δει την ποιοτητα των γραμμων μου.....μια χαρα....κανενα προβλημα.....
αλλαζω password,SSID, και ολα τα σχετικα....μια παιζει, μια δεν παιζει .....

τι σκ@τ@ μπορει να συμβαινει?
το router πια το εχω φερει στο σαλονι ...εχω οπτικη επαφη μαζι του !!!
χθες το βραδυ εμπαινα κανονικα και σερφαρα μια χαρα.....σημερα το πρωι να μην συνδεεται με την καμια....

Το δικτυο το βλεπει με φουλ ισχυ.....αλλα δεν μπαινει.....password και ολα τα σχετικα ειναι σωστα.....
καμια ιδεα ?
τιποτα ?
γιατι ειδικα με το Iphone & ipad δυσκολευομαι να μπω ?

Τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα.....3(!!) διαφορετικα router.....
το Iphone & ipad σε αλλα δικτυα μπαινουν μια χαρα !!!

Υπαρχει περιπτωση να παρεμβαλεται κατι ? να το παρενοχλει( το δικτυο ντε!!!) κατι ?

ρε παιδια πειτε καμια ιδεα να δοκιμασω γιατι τα νευρα μου τσανταλια εχουν γινει !!!!

sniper
11/09/2012, 13:43
Όχι κάτι, κάποιος μάλλον.

Άλλαξε το password για το wifi κι επέλεξε κάτι μεγάλο (13 ψηφία αριθμοί και γράμματα).

Επίσης, όταν δεν μπαίνουν δοκίμασε κι απο PC με UTP καλώδιο.

Εκτός κι αν παθαίνει η σύνδεση με το DSLAM κάτι και σε κόβει.

VANDA
11/09/2012, 13:45
Εμπλουτίζει ο γείτονας την ταινιοθήκη του, μήπως;

GIXXERAKIAS
11/09/2012, 13:48
φωναζω τεχνικο του ΟΤΕ να δει την ποιοτητα των γραμμων μου.....μια χαρα....κανενα προβλημα.....
αλλαζω password,SSID, και ολα τα σχετικα....μια παιζει, μια δεν παιζει .....



Τα έχει ήδη αλλάξει.

Εγώ θα σου έλεγα να ζητήσεις αντικατάση του ρούτερ.

Googlare το ρουτερ να δεις αν εχουν και άλλοι ίδια θέματα.Το έχω πάθει εγώ παλιότερα με το ρουτερ της On.;)

sniper
11/09/2012, 13:52
Τα έχει ήδη αλλάξει.

Εγώ θα σου έλεγα να ζητήσεις αντικατάση του ρούτερ.

Googlare το ρουτερ να δεις αν εχουν και άλλοι ίδια θέματα.Το έχω πάθει εγώ παλιότερα με το ρουτερ της On.;)

Κοιτα να δεις... ο ρουτερ πασιφανώς δεν έχει πρόβλημα, αφου έχει φουλ σήμα.

Άσε που τον άλλαξε ο άνθρωπος.

Το πιθανότερο είναι πρόβλημα στο DSLAM και τα μασάνε οι ΟΤΕτζήδες.

yannis24
11/09/2012, 13:59
Τα έχει ήδη αλλάξει.

Εγώ θα σου έλεγα να ζητήσεις αντικατάση του ρούτερ.

Googlare το ρουτερ να δεις αν εχουν και άλλοι ίδια θέματα.Το έχω πάθει εγώ παλιότερα με το ρουτερ της On.;)

ολα αυτ ατα εχω ηδη δοκιμασει......
password καινουργια, κρυφα SSID, ελευθερα ολα, τα παντα......
το θεμα ειναι οτι δεν πιανει στα 5 μετρα !!!

αυτο με το router θα το δω...η αληθεια ειναι οτι και το 3ο router που δοκιμασα ειναι ακριβως το ιδιο με το 2ο....(το Bautech το ασυρματο που δινει η CONNEX).....
απλα....αυτο που μου κανιε εντυπωση ειναι οτι ηταν μια χαρα και ξαφνικα απο την μεση του καλοκαιριου αρχισαν τα τρελλα....

τα λαμπακια παντως στο router ειναι οπως πρεπει αν ειναι.....

απο to laptop με καλωδιο Ethernet ...no problem.....ολα μια χαρα......

κατι γινεται με το ασυρματο.......

και η εντυπωση μου ειναι στο γεγονος οτι την μια ειναι μια χαρα ( χθες πχ το βραδυ εμπαινε μια χαρα !!)....σημερα το πρωι με την καμια !!!!

υπαρχει περιπτωση αν πχ καποιος εχει καμια φοβερη κεραια καπου να με παρεμβαλει....( ο γειτονας μου πιανει "λεει" ενα ασυρματο δικτυο Saronikos Wifi, που παιζει καπου στα Καλυβια...εγω στην περιοχη με τo iphone δεν το εχω βρει ποτε !!.....)...υπαρχει περιπτωση να εχει πχ κανεναν τετοιο δεκτη στο PC του, και να μου δημιουργει εμενα προβλημα οταν συνδεεται ?

Η αλλη λυση ειναι να παω να αλλαξω ενα router....απλα τσιγκουνευομαι να παω να δωσω το €50 τουλαχιστον, και να μην φταει το router μου.....

yannis24
11/09/2012, 14:01
Υπαρχει περιπτωση το να μην δινει IP το router στις συσκευες που συνδεονται (γιατι κατι τετοιο γινατε), να οφειλεται στο DSLAM ?

gkourv
11/09/2012, 14:04
Από τη στιγμή που το πρόβλημα είναι στην ασύρματη σύνδεση, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση ούτε η γραμμή, ούτε ο ΟΤΕ ούτε τα DSLAM.
Κάνε reset to factory defaults το router και ξαναδοκίμασε.
Αν και με τα default SSID/password δεν μπορείς να μπεις τότε έχει θέμα το router.

Αν συνδέοντας με καλώδιο τον Η/Υ σου είναι όλα καλά, τότε έχει θέμα το ασύρματο interface του router.

gkourv
11/09/2012, 14:05
Υπαρχει περιπτωση το να μην δινει IP το router στις συσκευες που συνδεονται (γιατι κατι τετοιο γινατε), να οφειλεται στο DSLAM ?

Όχι

gkourv
11/09/2012, 14:06
υπαρχει περιπτωση αν πχ καποιος εχει καμια φοβερη κεραια καπου να με παρεμβαλει...


Θα υπήρχε μειωμένη απόδοση αν εκπέμπατε στο ίδιο κανάλι, αλλά να μην μπορείς να συνδεθείς καθόλου...δύσκολο

sniper
11/09/2012, 14:08
....

απο to laptop με καλωδιο Ethernet ...no problem.....ολα μια χαρα......

κατι γινεται με το ασυρματο.......
....


Τότε φταίει το ασύρματο...

Εdit : με προλάβανε

Panoskl
11/09/2012, 14:12
Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο WiFi από τον ρούτερ σου.

Υπάρχει και ένα application για android (ίσως και για iPhone) που λέγεται Wifi Analyzer. Σου δείχνει σε ένα συγκεκριμένο σημείο μέσα στο σπίτι σου πόσο δυνατό είναι το σήμα από τον δικό σου router αλλά σου δείχνει και τι κανάλια είναι πιασμένα από τους γείτονες. Με βάση αυτό, σου προτείνει και πιά κανάλια να προτιμήσεις.

Anty12
11/09/2012, 14:12
υπαρχει περιπτωση αν πχ καποιος εχει καμια φοβερη κεραια καπου να με παρεμβαλει....( ο γειτονας μου πιανει "λεει" ενα ασυρματο δικτυο Saronikos Wifi, που παιζει καπου στα Καλυβια...εγω στην περιοχη με τo iphone δεν το εχω βρει ποτε !!.....)...υπαρχει περιπτωση να εχει πχ κανεναν τετοιο δεκτη στο PC του, και να μου δημιουργει εμενα προβλημα οταν συνδεεται ?

Αν είναι παρεμβολές, και από την ώρα που με το καλώδιο είναι οκ, μπες στο modem και άλλαξε την συχνότητα εκπομπής (το κανάλι) του...δοκίμασε διάφορα κανάλια μέχρι να βρεις το καλύτερο...(ελπίζω βέβαια στα modem του πΟΤΕ να μπορείς να αλλάξεις κανάλι...)

yannis24
11/09/2012, 14:18
παιδες θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου λετε και θα δω....

οποιαδηποτε επιπλον πληροφορια/ιδεα...ευπροσδεκτη !!!

imitrelos
11/09/2012, 14:25
Το θέμα σου είναι το router γενικά τα bautech είναι τής πλάκας όπως επίσεις πολλά είχαν βγάλει πρόβλημα απο τήν αρχή

πήγαινε σε κάτι καλύτερο και με client managment καλύτερο netgear , linksys

Το πρόβλημα δέν είναι στο DSLAM απο όσα λές μια χαρά φτάνει μέσα στο router
πρίν αλλάξεις βέβαια router
κάνε τα παρακάτω
μέτρα απο το router SNR
κοίτα το ασύρματο σου άν είναι σε αυτόματο για το κανάλι ή σε συγκεκριμένο (παίξε με τα κανάλια λίγο γιατί παίζει το πρόβλημα να υπάρχουν παρεμβολές απο άλλες συσκευές )

nicket456
11/09/2012, 14:52
Μια απο τα ιδια και εγω . Μετα τον Αυγουστο ολο χανεται το σημα , 20% απωλεια πακετων, τους εχω παρει 3 φορε τηλ και με εχουν γραψει κανονικα απο τον ΟΤΕ.

Δν εχω το ιδιο modem ομως. Αν παρω καποιο αλλο θα εχει διαφορα? Αξιζει η "επενδυση" ?

Anty12
11/09/2012, 15:08
Μια απο τα ιδια και εγω . Μετα τον Αυγουστο ολο χανεται το σημα , 20% απωλεια πακετων, τους εχω παρει 3 φορε τηλ και με εχουν γραψει κανονικα απο τον ΟΤΕ.

Δν εχω το ιδιο modem ομως. Αν παρω καποιο αλλο θα εχει διαφορα? Αξιζει η "επενδυση" ?

Τα packet loss που τα μετράς...???

nicket456
11/09/2012, 15:10
Τα packet loss που τα μετράς...???

http://broadbandtest.eett.gr/

borbos
11/09/2012, 15:20
να πω και εγω οτι:

1. για παρεμβολές μου κάνει αυτό που αναφέρεις.(έβαλες κάποια συσκευή που εκπέμπει στα 2.4GHz? πχ ασύρματη μετάδοση εικόνας σε δωμάτιο, ασυρμ. τηλ κλπ)
2. να δεις αυτό που σου είπε και παραπάνω ο φίλος για κανάλια που πιάνεις στο σπίτι σου και βαλε ένα που δεν χρησιμοποιείτε
3. τσέκαρε το πισι σου, παντ σου αν μπαίνει οκ σε άλλα wifi.

αυτα.

Anty12
11/09/2012, 15:42
http://broadbandtest.eett.gr/

Εννοούσα αν τα μετράς στην γραμμή που έρχεται στο σπίτι σου, ή αν τα μετράς στην σύνδεση ανάμεσα στο pc και στο modem...
οι μετρήσεις που θα πάρεις από την ΕΕΕΤ σου δείχνουν αν υπάρχει πρόβλημα, όχι που είναι το πρόβλημα...

yannis24
11/09/2012, 16:22
Προς το παρών αλλαξα το κανάλι.....είχα δοκιμάσει το 1 και το 6.....
Του έβαλα το 10 και μέχρι στιγμής παει καλα......
Για να δούμε....θέλω 2-3 μέρες να βγάλω συμπεράσματα.....

imitrelos
11/09/2012, 16:39
Τα packet loss που τα μετράς...???

SNR signal to noise ratio δηλαδή ποσοστό θορύβου στο κανάλι μπορείς να το δείς στα χαρακτηριστικά τής γραμμής όπως και το line atetution (που συγχρονίζει με τό DSLAM )

yannis24
11/09/2012, 20:17
Μέχρι στιγμής πάω πολυ καλα.....
Όλα μέσα, και παίζουν σφαίρα.....

Ρε λες?

Μακάρι.......

Το Chanel λοιπόν που αλλαξα....τι ακριβώς είναι/κάνει?

gkourv
11/09/2012, 20:20
Μέχρι στιγμής πάω πολυ καλα.....
Όλα μέσα, και παίζουν σφαίρα.....

Ρε λες?

Μακάρι.......

Το Chanel λοιπόν που αλλαξα....τι ακριβώς είναι/κάνει?

Χονδρικά είναι μια μικρή μετατόπιση στη κύρια συχνότητα που "δουλεύει" το wifi, ακριβώς για να μην παρεμβάλονται μεταξύ τους τα γειτονικά δίκτυα.
Αν π.χ. κάνεις ένα scan και δεις δίκτυα που εκπέμπουν στα κανάλια 1,3 και 5 καλό είναι διαλέξεις από 7 και πάνω. Θα πρεπε βέβαια να έχει ρύθμιση το
router σου να διαλέγει αυτόματα το κανάλι.

teogtp
12/09/2012, 00:18
Τα ιδια ειχα παθει και εγω με το router της forthnet.Το προβλημα λυθηκε αφου αλλαξα καναλι μεταδοσης και ορισα στο router να δινει συνεχως την ιδια IP στην καθε μια απο τις συσκευες που συνδεω επανω.

Lioulios
12/09/2012, 00:33
...Το διάβασα όλο και δεν κατάλαβα Χριστό ...

Αυτό ήταν για σήμερα . Καήνύχτα σας .

:wave2:

calmen
12/09/2012, 11:00
...Το διάβασα όλο και δεν κατάλαβα Χριστό ...

Αυτό ήταν για σήμερα . Καήνύχτα σας .

:wave2:

axxaaxa ενας εχει ,ι παντ ,ι φον ,πσ

αλλα δεν εχει ιντερνετ!!
ειναι το λεγομενο "γατακι":bawl:

yannis24
12/09/2012, 11:10
ΜΕχρι και χθες το βραδυ παντως που το χρησιμοποιουσα πηγαινε σφαιρα !!
καιρο ειχα να δω τετοιο Internet στο σπιτι .......

σημερα δεν το ειδα......μολις γυρισω θα σας ενημερωσω......

Μακαρι να συνεχισει .......θα με εχετε σωσει!!!

(παντως χθες ειχα παντου σημα και μεσα στο σπιτι.....τουαλετα - Ipad κλασικα-, πισω δωματια...μπαλκονι ........πισινα, γηπεδο τεννις, ελικοδρομιο, δωματιο snooker.....χαχαχαχαχα.)

OldMan
12/09/2012, 11:43
Ρε μπες από το router του γείτονα να τελειώνουμε....

Anty12
12/09/2012, 11:46
Ρε μπες από το router του γείτονα να τελειώνουμε....

Αμα ξερΣ να σπας και WEP ή WAP να σε πάρουμε στην δουλειά ρε μάστορα...!!!!

@yannis24 ασ'τον router του γείτονα ήσυχο...εμείς κλέφτες θα γίνουμε...???

yannis24
12/09/2012, 12:49
Ρε μπες από το router του γείτονα να τελειώνουμε....

ρε σεις.....εδω στην Σαρωνιδα, ....δεν εχω και πολλους γειτονες με wifi !!!

Bowleno
12/09/2012, 13:41
μήπως να άλλαζες σπίτι; :D:p

OldMan
12/09/2012, 14:32
ρε σεις.....εδω στην Σαρωνιδα, ....δεν εχω και πολλους γειτονες με wifi !!!
Έχεις όμως υπέροχα ηλιοβασιλέματα...;)

yannis24
12/09/2012, 14:47
Έχεις όμως υπέροχα ηλιοβασιλέματα...;)


και ησυχια ...................... τον χειμωνα !!!!! ;)

yannis24
13/09/2012, 08:47
Λοιπον παιδες το Ιντερνετ παει σφαιρα !!

απο προχθες που αλλαξα το channel, ολα μια χαρα.....
σημα καμπανα παντου, δεν αποσυνδεετε, σε ολο το σπιτι........μια χαρα !!!
Ηταν τελικα κατι απλο, και με γλιτωσατε και απο την αγορα νεου router που θα εκανα !!!

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας !!!!

:beer: :beer: :beer: