PDA

View Full Version : Μπροστινα ελατηρια Ζ1000 04



Zbandit750
11/09/2012, 15:24
Καλησπερα, ποσα χλμ αντεχουν περιπου τα μπροστινα ελατηρια πριν βγουν εκτος προδιαγραφων?
Εχω 76.000 χλμ και εχει αποκτησει ασαφεια το μπροστινο και στα φρενα και γενικα. Πανε βεβαια και 2 χρονια που αλλαξα λαδια τσιμουχες αλλα νομιζω οτι θελει και ελατηρια.

Εχω καταληξει σε Ohlins γραμμικα γιατι ειχα βαλει Hyperpro σε ενα bandit 400 και ειχε καταστραφει το μηχανακι, βεβαια τοτε μου ειχαν βαλει ελατηρια απο το 600 που ηταν 30 κιλα πιο βαρυ..δεν ηξερα πληρωσα εμαθα και τους εκανα πλουσιους

Zbandit750
12/09/2012, 12:00
κανείς?

sapila racing
12/09/2012, 12:07
κανείς?

Ετσι οπως τα γραφεις τι να σου πει καποιος? :confused:

Θα προσπαθησω παντως.
Πόσα χλμ εχεις να αλλάξεις λαδια στο πηρούνι? Εχεις αλλάξει ποτέ?

Μπορείς να εξηγησεις γιατί κατεληξες οτι τα Hyperpro δεν ειναι καλά εφ όσον ειχες βαλεις οτι ναναι ελατηρια?
Δεν βγαινει νόημα.

Zbandit750
12/09/2012, 12:47
Φιλε Sapila πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω μετα απο πολλα χρονια. ειχαμε μιλησει οταν ειχες ακομα το ZR7 και εγω το bandit.
Για τα προοδευτικα εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα για μηχανες με μεγαλες διαδρομες και οχι για sport.
Η εμπειρια μου με το bandit το οποιο ειχε καταστραφει δεν ειναι καλη , βεβαια δε φταινε τα ελατηρια αλλα το Kshock που μου τα εβαλε.

Λαδια εχω αλλαξει μια φορα μαζι με τσιμουχες πριν 2,5 χρονια και περιπου 25.000χλμ

sapila racing
12/09/2012, 12:52
Φιλε Sapila πολυ χαιρομαι που σε ξαναβλεπω μετα απο πολλα χρονια. ειχαμε μιλησει οταν ειχες ακομα το ZR7 και εγω το bandit.
Για τα προοδευτικα εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα για μηχανες με μεγαλες διαδρομες και οχι για sport.
Η εμπειρια μου με το bandit το οποιο ειχε καταστραφει δεν ειναι καλη , βεβαια δε φταινε τα ελατηρια αλλα το Kshock που μου τα εβαλε.

Λαδια εχω αλλαξει μια φορα μαζι με τσιμουχες πριν 2,5 χρονια και περιπου 25.000χλμ

Σε θυμάμαι!
Τα 25000 χλμ ειναι αρκετά για να γινουν τα λαδια νεράκι. Νομιζω πως το Z1000 εχει ρυθμιση προφορτισης ετσι δεν είναι? Αν ναι θα ελεγε να δείς αν ειναι ΟΚ απο sag, να αλλάξεις και λάδια και να δείς πως παει. Μετα να δείς και τις ρυθμίσεις αποσβεσης συμπιεσης κι επαναφοράς.
Ειναι το πηρούνι που εχει την μια ρυθμιση στο ενα καλαμι και την αλλη στο άλλο?

Τα Hyperpro τα εχω δοκιμάσει σε strret μηχανακι και ηταν μια χαρά, Ohlins ελατηρια εμπρός δεν εχω βαλει για εχω γνωμη.

Zbandit750
12/09/2012, 17:05
Ναι αυτο ειναι το πηρουνι , εχει προφορτιση και την αποσβεση στο δεξι καλάμι. συμπιεση δεν εχει.
Θα δοκιμασω λαδια τοτε και αν ειναι παω μετα για ελατηρια. Θα του πω να τα μετρησει κιολας οταν το ανοιξει για να δω αν εχουν ξεπερασει και το οριο του κατασκευαστη.

sapila racing
13/09/2012, 11:55
Ναι αυτο ειναι το πηρουνι , εχει προφορτιση και την αποσβεση στο δεξι καλάμι. συμπιεση δεν εχει.
Θα δοκιμασω λαδια τοτε και αν ειναι παω μετα για ελατηρια. Θα του πω να τα μετρησει κιολας οταν το ανοιξει για να δω αν εχουν ξεπερασει και το οριο του κατασκευαστη.

Eτσι να κάνεις.
Βεβαια τα aftermarket ελατήρια γενικά πάντα είναι καλύτερα απο τα original.