PDA

View Full Version : Standard jetting για Κeihin FCR 28?



kawasmart
11/09/2012, 16:41
Μηπως γνωριζει καποιος φιλος τα νουμερα προζιγκλερ,κυριως ζιγκλερ,ζιγκλερ αερα καθως και τις μαμα ρυθμισεις στις βιδες αερα-βενζινας του FCR28 οπως αυτο ερχεται απο το εργοστασιο?
Εχω παρει ενα μεταχειρισμενο κι επειδη ειναι αρκετα σκαλισμενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη,ψαχνω τις μαμα ρυθμισεις για να ξεκινησω εχοντας αυτες σαν βαση.

sapila racing
12/09/2012, 09:07
Μηπως γνωριζει καποιος φιλος τα νουμερα προζιγκλερ,κυριως ζιγκλερ,ζιγκλερ αερα καθως και τις μαμα ρυθμισεις στις βιδες αερα-βενζινας του FCR28 οπως αυτο ερχεται απο το εργοστασιο?
Εχω παρει ενα μεταχειρισμενο κι επειδη ειναι αρκετα σκαλισμενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη,ψαχνω τις μαμα ρυθμισεις για να ξεκινησω εχοντας αυτες σαν βαση.

Κανονικά τα FCR απο το εργοστάσιο έρχονται ετοιμα ρυθμισμένα για το μηχανάκι για το οποίο προορίζονται.
Εισαι σιγουρος οτι είναι 28mm και οτι είναι FCR? Τι μηχανάκι εχεις?

OldMan
12/09/2012, 11:13
Δεν υπάρχουν μαμα ρυθμίσεις σε aftermarket καρμπυρατέρ..

Αν το μηχανακι σου φορούσε το FCR από το εργοστασιο, θα βρεις τις ρυθμίσεις στο manual (ή σε site της Keihin..)

kawasmart
12/09/2012, 19:37
Οταν λεω μαμα ρυθμισεις,εννοω τις ρυθμισεις και το νουμερο των ζιγκλερ που ειχε οταν βγηκε απο το κουτι του,μολις αγοραστηκε απο τον πρωτο ιδιοκτητη και μονο ενας κατοχος fcr 28 θα μπορουσε να με βοηθησει.
Το μονο που γνωριζω ειναι οτι φορουσε #125 main jet.

Tεσπα,μηπως ξερει κανεις ποιος πουλαει ανταλλακτικα fcr στην ελλαδα εκτος απο τον κυριακοπουλο?
Γιατι ο παλιος αντιπροσωπος(Rolling Star) εκλεισε.

Bowleno
12/09/2012, 20:44
Οταν λεω μαμα ρυθμισεις,εννοω τις ρυθμισεις και το νουμερο των ζιγκλερ που ειχε οταν βγηκε απο το κουτι του,μολις αγοραστηκε απο τον πρωτο ιδιοκτητη και μονο ενας κατοχος fcr 28 θα μπορουσε να με βοηθησει.
Το μονο που γνωριζω ειναι οτι φορουσε #125 main jet.


Γιατί αγόρι μου καλό θέλεις να προκαλέσεις εγκεφαλικό στον καλό γερΑκο :p από πάνω;
αφού σου είπε.
Το συγκεκριμένο έμπαινε σε αρκετά μοντέλα αρα σε κάθε κουτί συσκευασίας όπως λες, αναλόγως το μοντέλο, θα είχε και διαφορετικά ζιγκλέρ/ρυθμίσεις...;)

sapila racing
13/09/2012, 09:46
Οταν λεω μαμα ρυθμισεις,εννοω τις ρυθμισεις και το νουμερο των ζιγκλερ που ειχε οταν βγηκε απο το κουτι του,μολις αγοραστηκε απο τον πρωτο ιδιοκτητη και μονο ενας κατοχος fcr 28 θα μπορουσε να με βοηθησει.
Το μονο που γνωριζω ειναι οτι φορουσε #125 main jet.

Tεσπα,μηπως ξερει κανεις ποιος πουλαει ανταλλακτικα fcr στην ελλαδα εκτος απο τον κυριακοπουλο?
Γιατι ο παλιος αντιπροσωπος(Rolling Star) εκλεισε.

Στα πανε και πιο πάνω, αλλά επιμένεις.
Τι μηχανάκι εχεις?
πχ εγω εχω 4άδα Keihin FCR 41 για GSXR1100 1993-1998 κι εχει κωδικό 016-585*.
Μια 4αδα FCR41 για αλλο μηχανάκι εχει αλλο κωδικό.

Οπως και να χει ψαξου εδω
http://www.sudco.com/keihin.html

dynagrego
13/09/2012, 17:24
Οι τετραδες βγαινουν specific για καθε μηχανακι ξεχωριστα ενω ορισμενα μοντελα μονων καρμπυρατερ βγαινουν universal με ενα ορισμενο βασικο jetting κι απο κει και περα τα προσαρμοζεις στις αναγκες σου.


Οσο για τη Sudco,αν και ειναι ο αντιπροσωπος της Keihin στην Αμερικη,δεν εχει εισαγει ποτε το 28αρι μοντελο γιατι εκει δεν παιζουν και πολλα παπια,μονο κατι pitbikes.Το οποιο 28αρι,το βρισκεις στην Ελλαδα σε εκδοση οριζοντιου αλλα και καθετου ροης.