PDA

View Full Version : AO Διόδια Κηφισσού, σήμερα 11/09/2012



Σελίδες : [1] 2

Antonisss
11/09/2012, 19:58
Ρε Μ@Λ@Κ@(και είσαι και μεγάλος Μ@Λ@Κ@Σ) με το BMW(F650 τι στον φούτσο ήταν), με χρησιμοποιείς που με χρησιμοποιείς για να περάσεις τα γ@μωδιόδια, έχε τουλάχιστον την "καλοσύνη" να τα περάσουμε μαζί και μην ξεκινάς στιγμές πριν από μένα...

Εύχομαι πραγματικά να γράφεις εδώ μέσα για να το διαβάσεις και να καταλάβεις ότι είσαι μέγιστος τραμπαρίφας

Υ.Γ. το αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν να φάω την μπάρα κυριολεκτικά στη μούρη και στον αριστερό ώμο. Ευτυχώς που φορούσα κράνος και μπουφάν με προστατευτικά, αλλιώς δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είχε γίνει

Υ.Γ.2 Μ@Λ@Κ@

ibar132
11/09/2012, 20:15
οντος πολυ μ@λ@κας
εγω οταν το κανω παντα φευγω 2ος
επρεπε να τον κυνηγησεις αν μπωρουσες να του τα χωσεις

georgeIII
11/09/2012, 20:41
τετοιος μ@λ@κ@ς ημουν και εγω καποτε αφου εκανα την ιδια μ@λ@κι@ απο αγνοια ομως βεβαια παντα εφευγα πρωτος απο αυτοκινητα. δεν ηξερα οτι η μπαρα κατεβαινει, πιστευα οτι εχει αισθητηρα για να μην κατεβαινει. πιστευω να μην ημουν υπαιτιος για καποια ζημια σε καποιον. ποτε δεν μου ειχαν πει τιποτα οι υπαλληλοι των διοδιων εκτος απο δυο φορες στην ιδια διαδρομη που απλα φωναξαν "μην φευγεις" και πιστευα οτι ηθελαν να πληρωσω... το εμαθα οτι γινεται αυτο μια φορα που οδηγουσα το κουτι και περιμενα στα διοδια και εκατσε μηχανη διπλα μου, και του ειπε ηρεμα η υπαλληλος οτι "κυριε να φυγετε μαζι με το αυτοκινητο" τοτε καταλαβα την μ@λ@κι@ που εκανα...

βεβαια δεν ημουν ο σημερινος μ@λ@κ@ς αλλα και αυτος μπορει να ειναι μ@λ@κ@ς απο αγνοια...

kostas777
11/09/2012, 20:43
το'χω ξαναπεί (και με κράξανε εδώ μέσα...). δεν είναι «δεν πληρώνω» σκέτο.. είναι «πλήρωνε εσύ»

Atala_Kulu
11/09/2012, 20:59
Ειναι οντως μαλακια αυτο,εχω δει τις μπαρες να σκανε πανω σε οροφες αυτοκινητων αρκετες φορες.
Πριν μερικες μερες φτανω στα διοδια της ΑΟ,2 αμαξια μπροστα μου,περιμενω να περασω με το δευτερο(κολλητα απο πισω του χωρις να πληρωσω γιατι ειμαι γυφτος)....πληρωνει το πρωτο και ξαφνικα πλακωνεται το δευτερο και φευγει κολλητα πισω απο τον πρωτο!Τρελλη τριπλα λεμε!:bawl:Και τοτε ανακαλυψα οτι οι μπαρες της ΑΟ δεν σηκωνονται με σπρωξιμο!:moutza: Ευτυχως χωρεσε το gixxer κατω απο την μπαρα και καταφερα να φυγω...:rolleyes:

georgeIII
11/09/2012, 21:15
το'χω ξαναπεί (και με κράξανε εδώ μέσα...). δεν είναι «δεν πληρώνω» σκέτο.. είναι «πλήρωνε εσύ»

εν μερη δεν εχεις αδικο αλλα πιο πολυ ειναι "αφου πληρωνεις εσυ ας περασω και εγω". Ο δρομος που κανω με την μηχανη ειναι η εθνικη οδος αθηνα κορινθος και αυτο το κατι που λεγεται δρομος κορινθος πατρα και εχω πληρωσει τα τελευταια 10 χρονια περιπου 4000€ σε διοδια μ το αμαξι. το ποσο δεν ειναι υπερβολικο αφου τον κανω μια φορα την βδομαδα πηγαινε ελα σχεδον καθε βδομαδα του χρονου. οποτε με την μηχανη παω να βγαλω καποια απο τα σπασμενα... ;)

kostas777
11/09/2012, 21:22
εν μερη δεν εχεις αδικο αλλα πιο πολυ ειναι "αφου πληρωνεις εσυ ας περασω και εγω".

στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι, αλλά λέω για το κίνημα

TROOPER
12/09/2012, 09:43
στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι, αλλά λέω για το κίνημα

τι σχεση εχει τωρα το κινημα?
μην πετατε οτι σας ερθει.εχουμε να κανουμε με εναν μαλακαρα που δεν ξερουμε ουτε ποιος ειναι.μην κολατε ταμπελες απλα για να πεταξετε μια παρολα.ελεος.

kostas777
12/09/2012, 10:27
τι σχεση εχει τωρα το κινημα?

το ίδιο σκεπτικό που έχει ο «μαλακάρας».

το για τις ταμπέλες στο επιστρέφω.

TROOPER
12/09/2012, 10:30
το ίδιο σκεπτικό που έχει ο «μαλακάρας».

το για τις ταμπέλες στο επιστρέφω.

στασου ρε αδερφε...ξερεις οσους ειναι στο κινημα προσωπικα?ειναι ΟΛΟΙ τους εξ' ισου μαλακες με το αναφερομενο ζωο παραπανω?ηταν ο παραπανω μελος του κινηματος και το ψυχαναιμιστηκες?δεν καταλαβαινω τι σΚεση εχει ο φαντης με το ρετσινολαδο.

kostas777
12/09/2012, 10:34
στασου ρε αδερφε...ξερεις οσους ειναι στο κινημα προσωπικα?ειναι ΟΛΟΙ τους εξ' ισου μαλακες με το αναφερομενο ζωο παραπανω?ηταν ο παραπανω μελος του κινηματος και το ψυχαναιμιστηκες?δεν καταλαβαινω τι σΚεση εχει ο φαντης με το ρετσινολαδο.

έγραψα πουθενά εδώ μέσα «μαλάκας» και «ζώο» και δεν το πήρα πρέφα; οι ταμπέλες που λέγαμε. δεν χαρακτήρισα ούτε έβρισα κάποιον, εντός ή εκτός κινήματος.

TROOPER
12/09/2012, 10:40
έγραψα πουθενά εδώ μέσα «μαλάκας» και «ζώο» και δεν το πήρα πρέφα; οι ταμπέλες που λέγαμε. δεν χαρακτήρισα ούτε έβρισα κάποιον, εντός ή εκτός κινήματος.

ωραια.τωρα μπορεις να μας πεις αν θες και δε σου κανει κοπο πως εμπλεκεται το ''δεν πληρωνω'' με εναν που περασε αερα τα διοδια και εφαγε τη μπαρα ο επομενος στο κεφαλι η θα συνεχισεις το τρολλινγκ?

byron
12/09/2012, 11:16
το'χω ξαναπεί (και με κράξανε εδώ μέσα...). δεν είναι «δεν πληρώνω» σκέτο.. είναι «πλήρωνε εσύ»

+990

devil's animal
12/09/2012, 11:22
οταν θελουμε να περασουμε "αερα - πατερα" τα διοδια, ΠΑΝΤΑ φευγουμε μαζι με το αμαξι που πληρωνει πισω δεξια...(ετσι ωστε αν η μπαρα πεσει να πεσει πανω στο αμαξι)...

και συνιθιζεται να φευγουμε με αμαξια..

:wave2:

OldMan
12/09/2012, 11:36
ετσι ωστε αν η μπαρα πεσει να πεσει πανω στο αμαξι
Ρε τον Ντεβιλάκοοοοο....:D

GOGOS2612
12/09/2012, 11:38
Δηλαδη το να πέσει η μπάρα σε κάποιον χριστιανό που πληρώνει δεν ειναι καφρίλα??

byron
12/09/2012, 11:41
Δηλαδη το να πέσει η μπάρα σε κάποιον χριστιανό που πληρώνει δεν ειναι καφρίλα??

Oxi ρε φίλε, στα π@π@ρια μας αν την φάει άλλος.

Μόνο στο Arai μην ακουμπήσει και κάνει καμμιά γρατζουνιά :tooth:

devil's animal
12/09/2012, 11:42
Ρε τον Ντεβιλάκοοοοο....:D


Δηλαδη το να πέσει η μπάρα σε κάποιον χριστιανό που πληρώνει δεν ειναι καφρίλα??

θα προτιμουσατε να πεσει στο κεφαλι ενος (οποιουδηποτε τζαμπατζη) μοτοσυκλετιστη με την πιθανοτητα να τραυματιστει (οχι απο την μπαρα) και στην καλυτερη να ριξει την μηχανη κατω και να αποκτησει χιλιαδες ευρω ζημια ή να πεσει στην οροφη ενος αυτοκινητου και να μην παθει κανενας τιποτα?? (ουτε το κουτι γιατι οι μπαρες στην πλειοψηφια τους εχουν μαξιλαρακι)

GOGOS2612
12/09/2012, 11:44
Oxi ρε φίλε, στα π@π@ρια μας αν την φάει άλλος.

Μόνο στο Arai μην ακουμπήσει και κάνει καμμιά γρατζουνιά :tooth:

Εγω βασικά πληρώνω, δεν έχω πρόβλημα να περάσει και καποιος μαζί μου τσαμπέ αλλά καλό θα ήταν να κάτσει ανδρίκια δίπλα μου και να μου κάνει ενα νόημα του στυλ "πάμε μαζι".

Οτιδήποτε άλλο ειναι Ελληναράς και κότα.

Αν κάποιος είναι του κινήματος ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ το οποίο το σέβομαι ΤΟΤΕ να έχει τα παντελόνια να πράξει ανάλογα.

Νομίζω .

Cpt. Haddock
12/09/2012, 11:45
θα προτιμουσατε να πεσει στο κεφαλι ενος (οποιουδηποτε τζαμπατζη) μοτοσυκλετιστη με την πιθανοτητα να τραυματιστει (οχι απο την μπαρα) και στην καλυτερη να ριξει την μηχανη κατω και να αποκτησει χιλιαδες ευρω ζημια ή να πεσει στην οροφη ενος αυτοκινητου και να μην παθει κανενας τιποτα?? (ουτε το κουτι γιατι οι μπαρες στην πλειοψηφια τους εχουν μαξιλαρακι)

Βασικα το σωστο, αντρικιο και τίμιο ειναι όποιος αποφασιζει να ΜΗΝ πληρωσει, να το κανει μονος του, παιρνοντας τα όποια ρισκα.

Οχι να βαζει να πληρωνουν αλλοι γι' αυτον και μετα να εξαφανιζεται ανοιγοντας το γκαζι (κλασσικοι μπουχεσιδες..)

sapila racing
12/09/2012, 11:49
θα προτιμουσατε να πεσει στο κεφαλι ενος (οποιουδηποτε τζαμπατζη) μοτοσυκλετιστη με την πιθανοτητα να τραυματιστει (οχι απο την μπαρα) και στην καλυτερη να ριξει την μηχανη κατω και να αποκτησει χιλιαδες ευρω ζημια ή να πεσει στην οροφη ενος αυτοκινητου και να μην παθει κανενας τιποτα?? (ουτε το κουτι γιατι οι μπαρες στην πλειοψηφια τους εχουν μαξιλαρακι)

devil"s αυτός που δεν θέλει να πληρώσει πρέπει να προσέχει. Δεν γίνεται και η πιτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.
Αυτός που πληρώνει δεν φταίει σε τίποτα!

devil's animal
12/09/2012, 11:53
Βασικα το σωστο, αντρικιο και τίμιο ειναι όποιος αποφασιζει να ΜΗΝ πληρωσει, να το κανει μονος του, παιρνοντας τα όποια ρισκα.

Οχι να βαζει να πληρωνουν αλλοι γι' αυτον και μετα να εξαφανιζεται ανοιγοντας το γκαζι (κλασσικοι μπουχεσιδες..)


για το δευτερο σκελος του ποστ:
κανενας δεν πληρωνει γι'αυτον που φευγει ετσι...
το κουτι πληρωνει για να περασει το αντιτιμο που εχουν αποφασισει οτι του αναλογει και την ωρα που περναει, περναει και ενας μοτοσυκλετοτζαμπατζης...
χτυπαει η σειρηνουλα κανονικα για τον "εισβολεα"...για να ενημερωσει το ταμειο οτι εγινε το "κακο" και ολοι ειναι ευχαριστημενοι και συνεχιζουν τον δρομο τους...


απλα ο μοτοσυκλετοτζαμπατζης εκμεταλλευται την στιγμη που ανοιγει η μπαρα και περναει...

για το πρωτο σκελος τους ποστ:
ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα to make a long story short, σωστο αντρικιο και τιμιο θα ηταν να εβγαινε ο καθενας απο εμας και να ελεγε ποσα εχει κλεψει απο την εφορια, ποσα εχει καταχραστει απο το ελλ.δημοσιο και ποσα χρονια το εκανε και μετα να καναμε λογαριασμο και για το ποσα πρεπει να πληρωσει στο κρατος...

ΑΡΑ, αν θελουμε να ζησουμε σε μια σωστη, αντρικια και τιμια κοινωνια πρεπει να παρουμε εναν υπνακο και να ονειρευτουμε...
:wave2:

devil's animal
12/09/2012, 11:55
devil"s αυτός που δεν θέλει να πληρώσει πρέπει να προσέχει. Δεν γίνεται και η πιτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.
Αυτός που πληρώνει δεν φταίει σε τίποτα!

ποιος ειπε οτι φταιει?:confused:

περναω χροοοοοοοονια τα διοδια ετσι...
ουτε μια φορα δεν εχει πεσει η μπαρα στο κουτι που ειναι ελαφρως μπροστα μου και αριστερα...

byron
12/09/2012, 11:59
ΑΡΑ, αν θελουμε να ζησουμε σε μια σωστη, αντρικια και τιμια κοινωνια πρεπει να παρουμε εναν υπνακο και να ονειρευτουμε...
:wave2:

Κάτσε ρε devils...στάκα λίγο.
Δηλαδή στον δημιουργό του thread, τι του λές? Ας πρόσεχες μεγάλε?

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:04
[...]για το πρωτο σκελος τους ποστ:
ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα to make a long story short, σωστο αντρικιο και τιμιο θα ηταν να εβγαινε ο καθενας απο εμας και να ελεγε ποσα εχει κλεψει απο την εφορια, ποσα εχει καταχραστει απο το ελλ.δημοσιο και ποσα χρονια το εκανε και μετα να καναμε λογαριασμο και για το ποσα πρεπει να πληρωσει στο κρατος...
[...]

Αυτες τις γενικευσεις να μη εκανες...

Για τα διόδια μιλαμε, για τη συγκεκριμενη πράξη, οχι για το αν πληρωνω το ΤΕΒΕ καθε διμηνο.

devil's animal
12/09/2012, 12:06
Κάτσε ρε devils...στάκα λίγο.
Δηλαδή στον δημιουργό του thread, τι του λές? Ας πρόσεχες μεγάλε?

οχι φυσικα.
προφανεστατα και ηταν παπαρας αυτος που περασε τζαμπα γιατι δεν ηξερε να το κανει...
ειπαμε..
ειθισται να περναμε με αμαξια και παντα πισω και δεξια...


ο αλλος περασε πρωτος γιατι με το που πληρωσε ο φιλος που ανοιξε το thread οι μπαρες ανοιγουν, αλλα μεχρι να παρεις ρεστα και χαρτακι καθυστερεις...

ειδε ανοιχτες Αμπαρες και την εκανε την μ@λακια του...

DimChios
12/09/2012, 12:06
εγω οταν περναω μαζι με αμαξι τον σταματαω μετα και του δινω τα μισα

:tooth::tooth::tooth:

devil's animal
12/09/2012, 12:08
Αυτες τις γενικευσεις να μη εκανες...

Για τα διόδια μιλαμε, για τη συγκεκριμενη πράξη, οχι για το αν πληρωνω το ΤΕΒΕ καθε διμηνο.

ε,μαντεψε τι??
εσυ δεν πληρωνεις το ΤΕΒΕ, εγω δεν πληρωνω διοδια...


και παλι ριγμενος ειμαι...:lol:

VANDA
12/09/2012, 12:09
Σε μια ανθρώπινη κοινωνία, λέμε κι ένα "φίλε, να περάσω μαζί σου;", ακριβώς επειδή δεν είμαστε γαϊδούρια και δηλώνουμε άνθρωποι. Από ευγένεια και μόνο ρε συ. Ξέρει ο κάθε θείος στο τιμόνι τι πάς να κάνεις και πώς ανεβοκατεβαίνει η μπάρα; Το ότι δεν του κοστίζει σε χρήμα δε σημαίνει ότι μπορούμε να τον βάλουμε σώνει και ντε στη διαδικασία..

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:12
[...]ειθισται να περναμε με αμαξια και παντα πισω και δεξια...
[..]

Τι θα πει "ειθισται" ? Ειθισται να εκμεταλλευόμαστε τον αλλον για να περναμε εμεις τζαμπα? Ωραία λογικη. Όποιος εχει τα κοχονες, στη σειρα του και να πει ξεκαθαρα "δεν πληρωνω".

Οτιδηποτε άλλο ειναι μια μαλακια και μιση.



[...]και παλι ριγμενος ειμαι...:lol:


Χρονια τώρα :p


εγω οταν περναω μαζι με αμαξι τον σταματαω μετα και του δινω τα μισα
:tooth::tooth::tooth:

Γιατι, εχεις περασει διόδια με το CBR? :smokin:

devil's animal
12/09/2012, 12:14
Σε μια ανθρώπινη κοινωνία, λέμε κι ένα "φίλε, να περάσω μαζί σου;", ακριβώς επειδή δεν είμαστε γαϊδούρια και δηλώνουμε άνθρωποι. Από ευγένεια και μόνο ρε συ. Ξέρει ο κάθε θείος στο τιμόνι τι πάς να κάνεις και πώς ανεβοκατεβαίνει η μπάρα; Το ότι δεν του κοστίζει σε χρήμα δε σημαίνει ότι μπορούμε να τον βάλουμε σώνει και ντε στη διαδικασία..

ναι σιγα μην πιασω και ψιλη κουβεντουλα για το πως κανουμε το αρνακι λαδοριγανη εξω απο το κουβουκλιο....:lol:

και αμα ο αλλος ειναι κομπλεξικος, μ@λακας, μπατσος, ταξικο γουρουνι του συστηματος?? ή ολα αυτα μαζι και με κλεισει? ή μου πει οχι?? τι θα κανω? θα περιμενω τον επομενο και θα του ξαναεξηγησω??:confused:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:16
ναι σιγα μην πιασω και ψιλη κουβεντουλα για το πως κανουμε το αρνακι λαδοριγανη εξω απο το κουβουκλιο....:lol:

και αμα ο αλλος ειναι κομπλεξικος, μ@λακας, μπατσος, ταξικο γουρουνι του συστηματος?? ή ολα αυτα μαζι και με κλεισει? ή μου πει οχι?? τι θα κανω? θα περιμενω τον επομενο και θα του ξαναεξηγησω??:confused:

Γι' αυτο μονος σου, στην ουρα και "δεν πληρωνω" στο ταμείο.

Και ναι, δεν ειναι υποχρεωμένος κανενας να σε ανεχτει και να σε αφησει να περάσεις τζαμπα, δλδ να πληρωσει αυτος και για σενα στην ουσία.

Καταλάβετέ το: Στην οικονομία ο όρος "τζαμπα" δεν υπάρχει, καπου αλλου θα επιμεριστει το κόστος.

byron
12/09/2012, 12:18
Όπως 'εχετε καταλάβει ψιλομαλακιζόμεθα, καθώς αντί να ασχοληθούμε με την μαλακία που βαράει κάποιους εις βάρος των άλλων, ασχολούμαστε με τον σωστό ή λάθος τρόπο αποφυγής της μπάρας.

Καλά κρασά...

VANDA
12/09/2012, 12:22
ναι σιγα μην πιασω και ψιλη κουβεντουλα για το πως κανουμε το αρνακι λαδοριγανη εξω απο το κουβουκλιο....:lol:

και αμα ο αλλος ειναι κομπλεξικος, μ@λακας, μπατσος, ταξικο γουρουνι του συστηματος?? ή ολα αυτα μαζι και με κλεισει? ή μου πει οχι?? τι θα κανω? θα περιμενω τον επομενο και θα του ξαναεξηγησω??:confused:


Ε καλά.. πέρνα εσύ έτσι. Εγώ θα προτιμούσα να πετύχω έναν συνεργάσιμο, από το να λένε μετά "κοίτα έναν μ@λ@κα.." Με πιάνει κι εύκολα το μάτι..

devil's animal
12/09/2012, 12:24
Τι θα πει "ειθισται" ? Ειθισται να εκμεταλλευόμαστε τον αλλον για να περναμε εμεις τζαμπα? Ωραία λογικη. Όποιος εχει τα κοχονες, στη σειρα του και να πει ξεκαθαρα "δεν πληρωνω".

Οτιδηποτε άλλο ειναι μια μαλακια και μιση.



και σου ξαναλεω αλλα δεν θες να καταλαβεις...
ας βγουνε αλλοι με κοχονες να πουνε ΠΟΣΑ εκλεψαν γιατι και αυτοι "ειθισται να μας εκμεταλλευονται" ολους εμας μονο που εκει δεν προκειται για 2-3€ αλλα για 2-3 δις €...
και μετα θα βγω και εγω και θα πω περασα 100 φορες, παρτε τα 300€ που σας χρωσταω...


μεχρι τοτε, αν μπορω να περναω, θα περναω και τελος...


ολοι καπου κλεβουν και εκμεταλλευονται δεν εχουν τα κοχονες να βγουν να το πουν...και μιλαμε για ποσα...
ας ξεκινησουν λοιπον τα δις, να ακολουθησουν τα εκατομμυρια και μολις ερθει η σειρα του ενος και 2 ευρω θα ειμαι πρωτος...:lol:

DimChios
12/09/2012, 12:24
Γιατι, εχεις περασει διόδια με το CBR? :smokin:

ΝΑΙ! :smokin:

Οταν το εφερα απο Χαλκιδα

:cry:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:25
και σου ξαναλεω αλλα δεν θες να καταλαβεις...
ας βγουνε αλλοι με κοχονες να πουνε ΠΟΣΑ εκλεψαν γιατι και αυτοι "ειθισται να μας εκμεταλλευονται" ολους εμας μονο που δεν εκει δεν προκειται για 2-3€ αλλα για 2-3 δις €...
και μετα θα βγω και εγω και θα πω περασα 100 φορες, παρτε τα 300€ που σας χρωσταω...


μεχρι τοτε, αν μπορω να περναω, θα περναω και τελος...


ολοι καπου κλεβουν και εκμεταλλευονται δεν εχουν τα κοχονες να βγουν να το πουν...και μιλαμε για ποσα...
ας ξεκινησουν λοιπον τα δις, να ακολουθησουν τα εκατομμυρια και μολις ερθει η σειρα του ενος και 2 ευρω θα ειμαι πρωτος...:lol:

Ναι, οκ.

Η κλασσικη ελληνικη λογικη.

"Ας βγει πρωτα ο... να.. και μετα εγω θα..."

Αντε γεια...

OldMan
12/09/2012, 12:29
Το ότι δεν του κοστίζει σε χρήμα δε σημαίνει ότι μπορούμε να τον βάλουμε σώνει και ντε στη διαδικασία..
Επαναστατική αφύπνιση λέγεται αυτό, βολεψάκια μικροαστέ...;)

devil's animal
12/09/2012, 12:31
Γι' αυτο μονος σου, στην ουρα και "δεν πληρωνω" στο ταμείο.

Και ναι, δεν ειναι υποχρεωμένος κανενας να σε ανεχτει και να σε αφησει να περάσεις τζαμπα, δλδ να πληρωσει αυτος και για σενα στην ουσία.

Καταλάβετέ το: Στην οικονομία ο όρος "τζαμπα" δεν υπάρχει, καπου αλλου θα επιμεριστει το κόστος.

το "δεν πληρωνω" στο ταμειο δεν περναει και το ξερεις..
ερχονται χαρτια, προϊσταμενοι, μπατσοι και δεν τα παω και πολυ καλα τελευταια με αυτους...:evil:

και στο ξαναλεω και εγω: ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
οταν περναω εγω δημιουργειται μια τρυπα στο συστημα που απλα δεν μπορει να κλεισει...το αυτοκινητο εχει πληρωσει το αντιτιμο του...


καταλαβετε το 2: το χρεος της Ελλαδας δεν ειναι επειδη δεν πληρωνουν καποιοι διοδια. ειναι επειδη καποιοι καργι0ληδες αυτα που πληρωναμε ολοι εμεις τοσα χρονια τα εκαναν βιλες, ταξιδια, π0υτανες, κοτερα και παει λεγοντας...

VANDA
12/09/2012, 12:33
Επαναστατική αφύπνιση λέγεται αυτό, βολεψάκια μικροαστέ...;)


Πόσα ξέρεις εσύ.. :a07:

DimChios
12/09/2012, 12:34
καταλαβετε το 2: το χρεος της Ελλαδας δεν ειναι επειδη δεν πληρωνουν καποιοι διοδια. ειναι επειδη καποιοι καργι0ληδες αυτα που πληρωναμε ολοι εμεις τοσα χρονια τα εκαναν βιλες, ταξιδια, π0υτανες, κοτερα και παει λεγοντας...

τωρα μιλαμε

:smokin:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:34
Επαναστατική αφύπνιση λέγεται αυτό, βολεψάκια μικροαστέ...;)

Viva la revolucion (http://www.youtube.com/watch?v=OBed1krm23o&feature=youtu.be) :D

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:35
το "δεν πληρωνω" στο ταμειο δεν περναει και το ξερεις..
ερχονται χαρτια, προϊσταμενοι, μπατσοι και δεν τα παω και πολυ καλα τελευταια με αυτους...:evil:
[....]

Kooooτ, κοτ κοτ κοτ κοοοοοοτ.... :smokin:

devil's animal
12/09/2012, 12:37
Ναι, οκ.

Η κλασσικη ελληνικη λογικη.

"Ας βγει πρωτα ο... να.. και μετα εγω θα..."

Αντε γεια...

οταν δεν εχεις κλεψει ποτε εφορια, οταν πληρωνεις ΙΚΑ με τις εισφορες σου θες δεν θες (παρ'οτι το συστημα υγειας ειναι ρδελο), οταν εισαι τυπικοτατος με καθε χαρατσι/μ@λακια που τους ερχεται στο κεφαλι και γενικοτερα με καθε λογαριασμο, οταν δεν εχεις κλεψει το κρατος whatsoever τοτε εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αυτη την λογικη...

αντε γεια και σε σενα..
:wave2:

devil's animal
12/09/2012, 12:39
Viva la revolucion (http://www.youtube.com/watch?v=OBed1krm23o&feature=youtu.be) :D



:a44:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:40
:a44:

Εχεις παρει κανα δυο κιλακια παντως... :evil:

devil's animal
12/09/2012, 12:41
Kooooτ, κοτ κοτ κοτ κοοοοοοτ.... :smokin:

δεν πειραζει, του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε...

εγω αρκετα πληρωσα μεχρι τωρα...
τα υπολοιπα δωστε τα εσεις που ειστε αργοι...
:a9::a9:

VANDA
12/09/2012, 12:42
οταν δεν εχεις κλεψει ποτε εφορια, οταν πληρωνεις ΙΚΑ με τις εισφορες σου θες δεν θες (παρ'οτι το συστημα υγειας ειναι ρδελο), οταν εισαι τυπικοτατος με καθε χαρατσι/μ@λακια που τους ερχεται στο κεφαλι και γενικοτερα με καθε λογαριασμο, οταν δεν εχεις κλεψει το κρατος whatsoever τοτε εχεις καθε δικαιωμα να εχεις αυτη την λογικη...

αντε γεια και σε σενα..
:wave2:


Why? Με τη λογική "έχω πληρώσει το δρόμο, άρα δεν πληρώνω άλλα διόδια" δεν μπορεί να πει κάποιος "είναι **ρδέλο το ΕΣΥ, άρα δεν πληρώνω ΙΚΑ"? Ε, δεν είσαι τυπικότατος σε ΚΑΘΕ χαράτσι/μλκία, σου ξέφυγαν τα διόδια. Άρα; Ξαναβγάζουμε ζυγαριές για το πόσο ζημιώνω εγώ το κράτος και πόσο εσύ, για το συγχωροχάρτι;

devil's animal
12/09/2012, 12:43
Εχεις παρει κανα δυο κιλακια παντως... :evil:

σε ογκο...
:boxing:

Bowleno
12/09/2012, 12:45
ποιος ειπε οτι φταιει?:confused:

περναω χροοοοοοοονια τα διοδια ετσι...
ουτε μια φορα δεν εχει πεσει η μπαρα στο κουτι που ειναι ελαφρως μπροστα μου και αριστερα...


+660... Κι εγώ έτσι περνάω τον τελευταίο χρόνο (πριν, πλΕρωνα) και δεν έχει προκύψει ποτέ θέμα :D

devil's animal
12/09/2012, 12:46
Why? Με τη λογική "έχω πληρώσει το δρόμο, άρα δεν πληρώνω άλλα διόδια" δεν μπορεί να πει κάποιος "είναι **ρδέλο το ΕΣΥ, άρα δεν πληρώνω ΙΚΑ"? Ε, δεν είσαι τυπικότατος σε ΚΑΘΕ χαράτσι/μλκία, σου ξέφυγαν τα διόδια. Άρα; Ξαναβγάζουμε ζυγαριές για το πόσο ζημιώνω εγώ το κράτος και πόσο εσύ, για το συγχωροχάρτι;

αρα συντροφισσα πορευεται ο καθεις οπως μπορει και κλεβει οσο και οπως μπορει, μεχρι να καταρρευσει ολο το ρδελο...
γιατι ειμαστε και μικροι και εχουμε ζησει και λιγα σε αντιθεση με κατι 40φευγα εδω μεσα που εκαναν βολτα με κοτερα στα 15 τους...
:wave2:

OldMan
12/09/2012, 12:49
δεν πειραζει, του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε...
Μωρέ πειραζει γιατί ο φευγάτος ακόμη κλαίει την μάνα του ...;)

VANDA
12/09/2012, 12:49
αρα συντροφισσα πορευεται ο καθεις οπως μπορει και κλεβει οσο και οπως μπορει, μεχρι να καταρρευσει ολο το ρδελο...
γιατι ειμαστε και μικροι και εχουμε ζησει και λιγα σε αντιθεση με κατι 40φευγα εδω μεσα που εκαναν βολτα με κοτερα στα 15 τους...
:wave2:


ΑΝΤΩΩΩΝΗΗΗΗ!!! Αυτό τι είναιιιι;; Εισοδισμός??????

OldMan
12/09/2012, 12:50
40φευγα εδω μεσα που εκαναν βολτα με κοτερα στα 15 τους...
Αν υποψιαστώ απόπειρα σκιαγραφισης του Πακετανιου, δεν ξερω τι θα γίνει ...:evil:

devil's animal
12/09/2012, 12:51
Μωρέ πειραζει γιατί ο φευγάτος ακόμη κλαίει την μάνα του ...;)

πεθανε η μανα του φευγατου??:look:
ποτε ειναι τα 40??:bawl:

OldMan
12/09/2012, 12:51
ΑΝΤΩΩΩΝΗΗΗΗ!!! Αυτό τι είναιιιι;; Εισοδισμός??????
Εντελώς....!!!


(αλλά από λάθος τρύπα..) :beer:

devil's animal
12/09/2012, 12:52
Αν υποψιαστώ απόπειρα σκιαγραφισης του Πακετανιου, δεν ξερω τι θα γίνει ...:evil:

:a13:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 12:53
Αν υποψιαστώ απόπειρα σκιαγραφισης του Πακετανιου, δεν ξερω τι θα γίνει ...:evil:

Δε νομιζω, γιατι εγω δουλευα στα 15 μου.

Με ενσημα κιόλας (και ναυτικό φυλλαδιο...) ;)

TROOPER
12/09/2012, 12:53
:a014::a014::a014:

268108

VANDA
12/09/2012, 13:02
:a014::a014::a014:


Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. Πολύ Μ@Λ@ΚΑΣ ο τύπος, φίλε, όντως!! Ελπίζω την επόμενη φορά να σου τύχει ο Σταύρος που ξέρει να το κάνει.. :look:

TROOPER
12/09/2012, 13:04
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. Πολύ Μ@Λ@ΚΑΣ ο τύπος, φίλε, όντως!! Ελπίζω την επόμενη φορά να σου τύχει ο Σταύρος που ξέρει να το κάνει.. :look:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

του κινηματος θα ειναι κι αυτος :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

devil's animal
12/09/2012, 13:18
Ελπίζω την επόμενη φορά να σου τύχει ο Σταύρος που ξέρει να το κάνει.. :look:

εγω προθυμοποιηθηκα να διδαξω και τους αλλους, αλλα αν δεν ακουνε...:a12:

Cpt. Haddock
12/09/2012, 13:20
εγω προθυμοποιηθηκα να διδαξω και τους αλλους, αλλα αν δεν ακουνε...:a12:

Ακουμε, ακουμε.

Αρκει να εισαι εσυ με το αυτοκινητο :p

Bowleno
12/09/2012, 13:26
Ακουμε, ακουμε.

Αρκει να εισαι εσυ με το αυτοκινητο :p

Δεν είναι απαραίτητο να είναι με το αμάξι.....:smokin:

devil's animal
12/09/2012, 13:30
Ακουμε, ακουμε.

Αρκει να εισαι εσυ με το αυτοκινητο :p

αν ειχα αυτοκινητο, και περνουσα διοδια, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να περασει καποιος ετσι....
:wave2:

Bowleno
12/09/2012, 13:36
αν ειχα αυτοκινητο, και περνουσα διοδια, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να περασει καποιος ετσι....
:wave2:


Μαζί σου dev, :a10:

Manitu
12/09/2012, 13:37
Βασικα το σωστο, αντρικιο και τίμιο ειναι όποιος αποφασιζει να ΜΗΝ πληρωσει, να το κανει μονος του, παιρνοντας τα όποια ρισκα.

Οχι να βαζει να πληρωνουν αλλοι γι' αυτον και μετα να εξαφανιζεται ανοιγοντας το γκαζι (κλασσικοι μπουχεσιδες..)

Δηλαδή εσένα σε έχουν βάλει να πληρώσεις αντί για 3 ευρώ να πληρώσεις 5 γιατί πέρασε και ένας με μηχανή μαζί σου ?
Μήπως λένε σήμερα δεν πλήρωσαν Χ άτομα οπότε αύριο θα αυξήσουμε τα διόδια ?
Να το κάνει μόνος του και αντρίκια τι εννοείς ? Να σπάσει μπάρα με ένα χτύπημα καράτε μετά να φυστικώσει την ταμία και να τον πληρώσει κιόλας ?
Δεν είμαι με κανένα τέτοιο κίνημα και συνήθως πληρώνω αλλά είδα αυτά που γράφεις και δεν κρατήθηκα να μην σχολιάσω …

Υ.Γ. Ξέχασα όταν θα φύγει θα την κάνει σπρώχνοντας γιατί αν γκαζώσει είναι μπουχέσας .

( Επιφυλάσσομαι να κάνεις χαβαλέ και να μην το κατανοώ )

Bowleno
12/09/2012, 13:47
Δηλαδή εσένα σε έχουν βάλει να πληρώσεις αντί για 3 ευρώ να πληρώσεις 5 γιατί πέρασε και ένας με μηχανή μαζί σου ?
Μήπως λένε σήμερα δεν πλήρωσαν Χ άτομα οπότε αύριο θα αυξήσουμε τα διόδια ?
Να το κάνει μόνος του και αντρίκια τι εννοείς ? Να σπάσει μπάρα με ένα χτύπημα καράτε μετά να φυστικώσει την ταμία και να τον πληρώσει κιόλας ?
Δεν είμαι με κανένα τέτοιο κίνημα και συνήθως πληρώνω αλλά είδα αυτά που γράφεις και δεν κρατήθηκα να μην σχολιάσω …

Υ.Γ. Ξέχασα όταν θα φύγει θα την κάνει σπρώχνοντας γιατί αν γκαζώσει είναι μπουχέσας .

( Επιφυλάσσομαι να κάνεις χαβαλέ και να μην το κατανοώ )


βασικά αυτό που θέλει να πει ο ναύτης ( :p ) (αν κατάλαβα καλά) είναι αυτό ειπώθηκε στο 1ο ποστ, πλερώνει ο άλλος και εσύ αντί να έχεις την τσίπα να περιμένεις να φύγεις μαζί του και λίγο πίσω, το σκας πρώτος και τρώει ό άλλος την μπάρα, διπλοπληρωμή και ότι άλλο

kostas777
12/09/2012, 14:18
και στο ξαναλεω και εγω: ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...
οταν περναω εγω δημιουργειται μια τρυπα στο συστημα που απλα δεν μπορει να κλεισει...το αυτοκινητο εχει πληρωσει το αντιτιμο του...

αν αναρωτηθούμε τι θα γίνει αν αποφασίσουμε να κάνουμε όλοι το ίδιο;

γιατί και ένας που αδειάζει το τασάκι του αυτοκινήτου στον δρόμο μπορεί να πει «σιγά, για 2 τσιγάρα; εκατονοχτακόσιες γόπες βλέπω παραδίπλα». το θέμα είναι τι θα γίνει αν κάνουμε όλοι το ίδιο.

γιατί ας πούμε κι εγώ θέλω να γίνω μάγκας κοχονάτος σαν κι εσένα και να ξεχωρίζω από το κοπάδι. όταν γίνουμε όλοι, ή μια «κρίσιμη μάζα» ας πούμε, τότε θα έρθει ο Σαμ για να μας δώσει παράσημο (ή για να μας κόψει τις κοχόνες);


καταλαβετε το 2: το χρεος της Ελλαδας δεν ειναι επειδη δεν πληρωνουν καποιοι διοδια. ειναι επειδη καποιοι καργι0ληδες αυτα που πληρωναμε ολοι εμεις τοσα χρονια τα εκαναν βιλες, ταξιδια, π0υτανες, κοτερα και παει λεγοντας...

δεν έχει σχέση με το χρέος της ελλάδας. το δημόσιο χρέος της ελλάδας και των υπόλοιπων χωρών είναι συστημικό. είναι χρέος που δημιουργείται από τόκους άλλου χρέους, που δημιουργείται από τόκους παλιότερου χρέους, κ.ο.κ., μέχρι που φτάνουμε σε αδιέξοδο. λόγω του ότι είναι συστημικό, όσα και να πληρώσουμε σαν πολίτες (ή μέσω μνημονίων και ό,τι άλλο), ο λογαριασμός δεν βγαίνει. το θέμα είναι συμπεριφορικό, δηλαδή γράφουμε τους άλλους στα αρχίδια μας με το να τους εκμεταλλευόμαστε με κάθε τρόπο, όπως όταν είναι σταματημένοι στα διόδια για να πληρώσουν.

όπως και να το κάνουμε είναι καφρίλα, είτε πέσει η μπάρα στο κεφάλι του άλλου είτε όχι. αυτόν που το έκανε σε εμένα, σίγουρα δεν τον χειροκρότησα και αν τον πετύχαινα παρακάτω θα έτρωγε ωραία καντήλια (άσε που ήταν και «ξεβράκωτος»). οπότε άμα σε πλακώσει κανείς στο ξύλο να μην έχεις παράπονο μετά.

devil's animal
12/09/2012, 14:35
αν αναρωτηθούμε τι θα γίνει αν αποφασίσουμε να κάνουμε όλοι το ίδιο;

γιατί και ένας που αδειάζει το τασάκι του αυτοκινήτου στον δρόμο μπορεί να πει «σιγά, για 2 τσιγάρα; εκατονοχτακόσιες γόπες βλέπω παραδίπλα». το θέμα είναι τι θα γίνει αν κάνουμε όλοι το ίδιο.

γιατί ας πούμε κι εγώ θέλω να γίνω μάγκας κοχονάτος σαν κι εσένα και να ξεχωρίζω από το κοπάδι. όταν γίνουμε όλοι, ή μια «κρίσιμη μάζα» ας πούμε, τότε θα έρθει ο Σαμ για να μας δώσει παράσημο (ή για να μας κόψει τις κοχόνες);



δεν έχει σχέση με το χρέος της ελλάδας. το δημόσιο χρέος της ελλάδας και των υπόλοιπων χωρών είναι συστημικό. είναι χρέος που δημιουργείται από τόκους άλλου χρέους, που δημιουργείται από τόκους παλιότερου χρέους, κ.ο.κ., μέχρι που φτάνουμε σε αδιέξοδο. λόγω του ότι είναι συστημικό, όσα και να πληρώσουμε σαν πολίτες (ή μέσω μνημονίων και ό,τι άλλο), ο λογαριασμός δεν βγαίνει. το θέμα είναι συμπεριφορικό, δηλαδή γράφουμε τους άλλους στα αρχίδια μας με το να τους εκμεταλλευόμαστε με κάθε τρόπο, όπως όταν είναι σταματημένοι στα διόδια για να πληρώσουν.

όπως και να το κάνουμε είναι καφρίλα, είτε πέσει η μπάρα στο κεφάλι του άλλου είτε όχι. αυτόν που το έκανε σε εμένα, σίγουρα δεν τον χειροκρότησα και αν τον πετύχαινα παρακάτω θα έτρωγε ωραία καντήλια (άσε που ήταν και «ξεβράκωτος»). οπότε άμα σε πλακώσει κανείς στο ξύλο να μην έχεις παράπονο μετά.


οτι πεις...
:wave2:

OldMan
12/09/2012, 14:42
Να σπάσει μπάρα με ένα χτύπημα καράτε μετά να φυστικώσει την ταμία και να τον πληρώσει κιόλας
Για συνέχα λίγο αυτήν την μορφή πάλης...:a8:

nktR
12/09/2012, 15:37
και εγώ δεν πληρώνω αλλά περιμένω να φύγει το όποιο όχημα και περνάω από πλάι πίσω μαζι του.
Τι να πω...μεγάλος καραγκιόζης ο τύπος που έμπλεξες.-

MG-KTiNoS
12/09/2012, 15:46
:lol:

georgeIII
12/09/2012, 17:01
να επεκτηνω λιγο το θεμα; εγω πληρωνω με το αμαξι κανονικα διοδια παντα, γιατι βαριεμαι να κατσω να πιασω κουβεντα με τους υπαλληλους "δεν πληρωνω -μα πρεπει να πληρωσετε-οχι απαιτω να μου ανοιξετε τις μπαρες- κυριε μου την δουλεια μου κανω εγω" κτλ κτλ... αφου τον δρομο τον εκμεταλευεται ιδιωτικη εταιρια μπορω να ζητησω αποζημιωση για φθορες που εχω υποστει στο αυτοκινητο απο κακοτεχνιες του δρομου; Ή (χτυπα ξυλο) να αποζημιωθω για καποιο ατυχημα; Εχω κανει στην Πατρων Αθηνων πανω απο 300.000 χλμ τα τελευταια 8 χρονια χωρις να ειμαι επαγγελματιας οδηγος και ειχα ενα ατυχημα ενω ημουν μονος μου στο δρομο βραδυ σε εξοδο η οποια εκεινο το βραδυ δεν ειχε φωτισμο. πιστευετε θα αποζημιωνομουν ; Ή σκεφτητε κατι πιο απλο περνας τα διοδια στο ζευγολατιο για Πατρα πληρωνεις κανονικα και φτανεις στα διοδια του Ριο εκει αποφασιζεις οτι οι υπηρεσιες που ειχες απο τον δρομο δεν αρμοζουν στα χρηματα που εχεις δωσει (δεν εχει τις απαραιτητες λωριδες για να χαρακτηριστει εθνικη οδος, χαλια ποιοτητα κατασκευης, μεγαλη επικινδυνοτητα ) και κατεβαινεις να ζητησεις τα χρηματα σου πισω. ποια θα ηταν η αντιδραση των υπαλληλων;

MG-KTiNoS
12/09/2012, 18:42
Ρε Μ@Λ@Κ@(και είσαι και μεγάλος Μ@Λ@Κ@Σ) με το BMW(F650 τι στον φούτσο ήταν), με χρησιμοποιείς που με χρησιμοποιείς για να περάσεις τα γ@μωδιόδια, έχε τουλάχιστον την "καλοσύνη" να τα περάσουμε μαζί και μην ξεκινάς στιγμές πριν από μένα...

Εύχομαι πραγματικά να γράφεις εδώ μέσα για να το διαβάσεις και να καταλάβεις ότι είσαι μέγιστος τραμπαρίφας

Υ.Γ. το αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν να φάω την μπάρα κυριολεκτικά στη μούρη και στον αριστερό ώμο. Ευτυχώς που φορούσα κράνος και μπουφάν με προστατευτικά, αλλιώς δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είχε γίνει

Υ.Γ.2 Μ@Λ@Κ@

Ρε συ ξέχασα να σε ρωτήσω…

-Μετά το ΜΠΛάκωσες ????

:lol:

MG-KTiNoS
12/09/2012, 18:45
να επεκτηνω λιγο το θεμα; εγω πληρωνω με το αμαξι κανονικα διοδια παντα, γιατι βαριεμαι να κατσω να πιασω κουβεντα με τους υπαλληλους "δεν πληρωνω -μα πρεπει να πληρωσετε-οχι απαιτω να μου ανοιξετε τις μπαρες- κυριε μου την δουλεια μου κανω εγω" κτλ κτλ... αφου τον δρομο τον εκμεταλευεται ιδιωτικη εταιρια μπορω να ζητησω αποζημιωση για φθορες που εχω υποστει στο αυτοκινητο απο κακοτεχνιες του δρομου; Ή (χτυπα ξυλο) να αποζημιωθω για καποιο ατυχημα; Εχω κανει στην Πατρων Αθηνων πανω απο 300.000 χλμ τα τελευταια 8 χρονια χωρις να ειμαι επαγγελματιας οδηγος και ειχα ενα ατυχημα ενω ημουν μονος μου στο δρομο βραδυ σε εξοδο η οποια εκεινο το βραδυ δεν ειχε φωτισμο. πιστευετε θα αποζημιωνομουν ; Ή σκεφτητε κατι πιο απλο περνας τα διοδια στο ζευγολατιο για Πατρα πληρωνεις κανονικα και φτανεις στα διοδια του Ριο εκει αποφασιζεις οτι οι υπηρεσιες που ειχες απο τον δρομο δεν αρμοζουν στα χρηματα που εχεις δωσει (δεν εχει τις απαραιτητες λωριδες για να χαρακτηριστει εθνικη οδος, χαλια ποιοτητα κατασκευης, μεγαλη επικινδυνοτητα ) και κατεβαινεις να ζητησεις τα χρηματα σου πισω. ποια θα ηταν η αντιδραση των υπαλληλων;

Εγώ θα σου απαντήσω με μια ερώτηση…
Είδες ποτέ ο απλός άνθρωπος να δικαιώνεται στην Ελλάδα, όταν στρέφεται εναντίων μεγάλων εταιριών?
Το θέμα της μη πληρωμής των διοδίων δεν είναι μόνο οικονομικό. Είναι και ιδεολογικό.
-Κύριε πήρες τόσα να φτιάξεις δρόμους.
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ?

ΠΟΥ?

faraway
12/09/2012, 19:12
Πάντως και γω δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα στο να περάσει μια μοτό με ένα αυτοκίνητο ? :confused:
(Και ειδικότερα που είναι το πρόβλημα από τη μεριά του οδηγού του αυτοκινήτου . )

Και εννοώ να περάσει με το σωστό τρόπο (σύμφωνα με τον devils) .

Δεν συζητώ για τον άλλο βέβαια που πέρασε πρώτος . Ναι , αυτός είναι τουλάχιστον γελοίος !!:moutza:

Όχι γιατί πέρασε χωρίς να πληρώσει αλλά γιατί δεν σεβάστηκε αυτόν που δημιούργησε τη τρύπα στο σύστημα ( κατά devils πάντα ) ώστε να περάσει και αυτός . :mad:

spyrval
12/09/2012, 20:35
Πάντως ενημερωτικά μίλαγα με υπάλληλο της Α.Ο. (σε χώρο εκτός δουλειάς...) χθες και μου έλεγε ότι τα μπιλιετάκια φεύγουν με τσουβάλια πλέον για όσους τζαμπατζήδες έχουν πινακίδα. Μου είπε και ένα σωρό ιστορίες για μπάρες πάνω σε κράνη/κεφάλια μοτοσυκλετιστών που δεν προλαβαίνουν να φύγουν χωρίς να πληρώσουν και μετά γυρνάνε για να την βρίσουν/χτυπήσουν(!!) γιατί νομίζουν ότι ο ταμίας κατεβάζει την μπάρα χειροκίνητα και άλλα τέτοια ωραία..

nikos_abel
13/09/2012, 07:27
Αν και δεν διαφωνώ με τη στάση του "δεν πληρώνω" ως όπλο, η καλύτερη λύση είναι να μη χρησιμοποιείτε
το προϊόν που θέλετε να μποϊκοτάρετε. Χρησιμοποιήστε εναλλακτικές διαδρομές. Ξυπνήστε μισή ώρα
νωρίτερα και πηγαίντε από τους παράδρομους. Ο αγώνας θέλει και θυσίες.

nicksior
13/09/2012, 09:10
268146

Είναι φανερό πως αργά αλλά σταθερά ...
Οδηγούμαστε σε πιό καθαρές λύσεις....

PortisHead
13/09/2012, 09:25
Βασικα το σωστο, αντρικιο και τίμιο ειναι όποιος αποφασιζει να ΜΗΝ πληρωσει, να το κανει μονος του, παιρνοντας τα όποια ρισκα.

Οχι να βαζει να πληρωνουν αλλοι γι' αυτον και μετα να εξαφανιζεται ανοιγοντας το γκαζι (κλασσικοι μπουχεσιδες..)

Για ποιο λόγο 6 σελίδες ασυναρτησιες ???
Ο Cap10 τα ειπε ΟΛΑ !!!
:beer:

TROOPER
13/09/2012, 10:09
Για ποιο λόγο 6 σελίδες ασυναρτησιες ???
Ο Cap10 τα ειπε ΟΛΑ !!!
:beer:

ναι ρε.αφου να φανταστεις ο ηλιας οταν ''τη κανει'' μετα παει στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα και εν τω μεταξυ αυτομαστιγωνεται κι ολας :lol::lol:

sniper
13/09/2012, 11:11
Δεν κατάλαβα τίποτα.

Ο ένας περνάει την μπάρα, ο άλλος την τρώει στο κεφάλι, τρένα στο γκρεμό, καφέ βανίλια με αγορια στις ξαπλώστρες, ο Ντέβιλς έχει θέμα αυτοσεβασμού, ο τσίου ασχολείται με π0υτ@νες, ο Κάπτεν ήταν μούτσος μικρός, ο Βαντας με τον Παλαιοάνθρωπο είναι Θεωρητικοί, ο Baron μετ' επιτάσεως δηλώνει ότι έχει 990cc...

TROOPER
13/09/2012, 11:15
Δεν κατάλαβα τίποτα.

Ο ένας περνάει την μπάρα, ο άλλος την τρώει στο κεφάλι, τρένα στο γκρεμό, καφέ βανίλια με αγορια στις ξαπλώστρες, ο Ντέβιλς έχει θέμα αυτοσεβασμού, ο τσίου ασχολείται με π0υτ@νες, ο Κάπτεν ήταν μούτσος μικρός, ο Βαντας με τον Παλαιοάνθρωπο είναι Θεωρητικοί, ο Baron μετ' επιτάσεως δηλώνει ότι έχει 990cc...

ε τι δεν καταλαβες ρε ανθρωπε!

εδω μας εκανες περιληψη θρεντ 6 σελιδων σε 3 γραμμες!που να καταλαβαινες κι ολας! :lol:

DimChios
13/09/2012, 11:19
ε τι δεν καταλαβες ρε ανθρωπε!

εδω μας εκανες περιληψη θρεντ 6 σελιδων σε 3 γραμμες!που να καταλαβαινες κι ολας! :lol:

Ειπε να γραψει κι αυτος ρε

Ασ τον! Τωρα παει (και αυτος) στον καθρεφτη... ;)

radd
13/09/2012, 14:18
Η πληρωμή διοδίων είναι εθελοντική, όποιος επιθυμεί μπορεί να ενισχύσει την "ιδιωτική πρωτοβουλία" των μπομπολέων των πολυεθνικών και του πολιτικού τους προσωπικού.
Το επιχείρημα "πληρώνω εγώ για να περνάς εσύ και είναι άδικο" είναι τύπου "μανόλη καψή" με γερή δόση νίκου ξανθόπουλου και μπαμπη-ΔΝΤ-παπαδημητρίου.
Φυσικά είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να περνάς μπροστά και να δημιουργείς πρόβλημα με τις κωλομπάρες στον άλλο που δεν φταίει.
Την "ιδιωτική πρωτοβουλία", παραδοσιακά τη στηρίζω με τα @ρχίδι@ μου.

Cpt. Haddock
13/09/2012, 14:23
[...]Την "ιδιωτική πρωτοβουλία", παραδοσιακά τη στηρίζω με τα @ρχίδι@ μου.

:a10::a18:

268167

sniper
13/09/2012, 14:34
...
Την "ιδιωτική πρωτοβουλία", παραδοσιακά τη στηρίζω με τα @ρχίδι@ μου.

Και ο κρατικός παρεμβατισμός που προφανώς στηρίζεις με την ψήφο σου παραδοσιακά σε στηρίζει με τα @@ του.

radd
13/09/2012, 14:48
Και ο κρατικός παρεμβατισμός που προφανώς στηρίζεις με την ψήφο σου παραδοσιακά σε στηρίζει με τα @@ του.

Κρατικός παρεμβατισμός είναι αυτός που στηρίζει την ολιγαρχία (καπιταλιστικό σύστημα) και αυτός που στηρίζει την κοινωνία (σοσιαλιστικό σύστημα).
Ο "παρεμβατισμός" που θέλω και στηρίζω, είναι αυτός που εξασφαλίζει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ στη μετακίνηση, δικαίωμα στη δωρεάν υγεία για όλους, στη δωρεάν παιδεία για όλους, στην εργασία τη στέγη την ποιοτική διατροφή για όλους και διάφορα τέτοια που τρομάζουν τους ανόητους τους βολεμένους και τα καθίκια. ;)

Cpt. Haddock
13/09/2012, 14:50
Κρατικός παρεμβατισμός είναι αυτός που στηρίζει την ολιγαρχία (καπιταλιστικό σύστημα) και αυτός που στηρίζει την κοινωνία (σοσιαλιστικό σύστημα).
Ο "παρεμβατισμός" που θέλω και στηρίζω, είναι αυτός που εξασφαλίζει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ στη μετακίνηση, δικαίωμα στη δωρεάν υγεία για όλους, στη δωρεάν παιδεία για όλους, στην εργασία τη στέγη την ποιοτική διατροφή για όλους και διάφορα τέτοια που τρομάζουν τους ανόητους τους βολεμένους και τα καθίκια. ;)

Πω-πωωωω... :eek:

Τη BMW απο κρατικο περιπτερο την αγορασες? :D


(αφου πούμε για άλλη μια φορά οτι στην οικονομια δεν υπάρχει ο όρος "δωρεαν" )

nicksior
13/09/2012, 15:02
Τελικά έχουμε ένα φορουμ σοβιετικών πεποιθήσεων
με τζαπάν προτιμήσεις
και αμερικάνικο λαιφ σταιλ

radd
13/09/2012, 15:12
CPT
Είσαι ελεύθερος να "επιχειρηματολογήσεις" για το δικαίωμα της κάθε πολυεθνικής να τα παίρνει με διόδια και 1 δισεκατομμύριο άλλους τρόπους.
Είσαι ελεύθερος να μας εξηγήσεις γιατί ο όρος "δωρεάν" απαγορεύεται στην οικονομία...
Πες τη γνώμη σου και άσε τα κορόιδα να γράφουμε και καμιά μαλακία να περνά η ώρα... :whiteflag:

kostas777
13/09/2012, 15:33
Το επιχείρημα "πληρώνω εγώ για να περνάς εσύ και είναι άδικο" είναι τύπου "μανόλη καψή" με γερή δόση νίκου ξανθόπουλου και μπαμπη-ΔΝΤ-παπαδημητρίου.

ενώ εσύ κάνεις απλώς διακηρύξεις τύπου πυρήνες της κλανιάς

spyrval
13/09/2012, 15:45
Και ο κρατικός παρεμβατισμός που προφανώς στηρίζεις με την ψήφο σου παραδοσιακά σε στηρίζει με τα @@ του.

Απαράδεκτη απάντηση. Δεν είναι αλήθεια.Γνωστός μου είναι στην Τυποεκδοτική και πληρώνεται κανονικά. Έχει πάρει και το Δεκέμβριο του 2011,αμέ τί νόμιζες. Και αυτό που του είχαν ζητήσει να τον απολύσουν αλλά να δηλώσει παραίτηση για "να μην δυσφημιστεί το κόμμα" το'χανε πει σε στιγμή αδυναμίας αλλά το μετανιώσανε. Τέτοιες συμπεριφορές βέβαια βοηθάνε στην τάχιστη αποκόλληση του στόκου από τον εγκέφαλο.

sniper
13/09/2012, 16:25
CPT
...
Είσαι ελεύθερος να μας εξηγήσεις γιατί ο όρος "δωρεάν" απαγορεύεται στην οικονομία...
...

Γιατί όλοι ζητάνε κάτι για τις υπηρεσίες που παρέχουν. Ακόμα κι εσύ..

sniper
13/09/2012, 16:29
Απαράδεκτη απάντηση. Δεν είναι αλήθεια.Γνωστός μου είναι στην Τυποεκδοτική και πληρώνεται κανονικά. Έχει πάρει και το Δεκέμβριο του 2011,αμέ τί νόμιζες. Και αυτό που του είχαν ζητήσει να τον απολύσουν αλλά να δηλώσει παραίτηση για "να μην δυσφημιστεί το κόμμα" το'χανε πει σε στιγμή αδυναμίας αλλά το μετανιώσανε. Τέτοιες συμπεριφορές βέβαια βοηθάνε στην τάχιστη αποκόλληση του στόκου από τον εγκέφαλο.

Η οποία και κλείνει... και στην ανακοίνωση του κόμματος λεει "Θα στηρίξουμε τους εργαζομένους"

Καλούν λοιπόν σε δελτίο ειδήσεων βουλευτή του κόμματος κι ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος :

Δημ. "Τι εννοείτε θα στηριξετε τους εργαζομένους;"
ΚΚΕ "θα τους στηρίξουμε"
Δημ. "Δλδ, τι θα κάνετε;"
ΚΚΕ "Θα πάρουν όλοι τις αποζημιώσεις που δικαιούνται"
Δημ. "Μα αυτό δεν είναι στήριξη, είναι νόμιμο δικαίωμά τους"
ΚΚΕ "Ε τι άλλο θέλετε;"


Σόρρυ σύντροφοι αλλά.... :a31:

george_636
13/09/2012, 16:57
μην θεωρείτε πάντως ότι σώνει και καλά πρέπει να πληρώνουμε τη χρήση των αυτοκινητόδρομων.
Από τις χώρες που έχω πάει τουλάχιστον οι Γερμανοί δεν πληρώνουν, οι Ολλανδοί το ίδιο, οι Άγγλοι τίποτα και το πιο εντυπωσιακό;
ούτε οι αμερικάνοι (τουλάχιστον σε arizona, nevada, california που έχω πάει).
Οπότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο απλο: οδηγώ σε αυτοκινητόδρομο = πληρώνω.

sniper
13/09/2012, 17:01
... οι Άγγλοι τίποτα ...

Για πες.. αλλιώς τα ξέρω..

Cpt. Haddock
13/09/2012, 17:49
μην θεωρείτε πάντως ότι σώνει και καλά πρέπει να πληρώνουμε τη χρήση των αυτοκινητόδρομων.
Από τις χώρες που έχω πάει τουλάχιστον οι Γερμανοί δεν πληρώνουν, οι Ολλανδοί το ίδιο, οι Άγγλοι τίποτα και το πιο εντυπωσιακό;
ούτε οι αμερικάνοι (τουλάχιστον σε arizona, nevada, california που έχω πάει).
Οπότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο απλο: οδηγώ σε αυτοκινητόδρομο = πληρώνω.

Στην Αγγλια έχει.
Στη Γαλλια έχει
Στην Ιταλια σε σκιζουν
Ελβετία/Αυστρια εχει βινιετες.*

Απο την αλλη, στη Γερμανια των 80 εκατομμυριων αυτοκινητων με αυτοκινητοδρομους εδω και 60 χρονια ειναι τζαμπα, αλλα θες σιγουρα να συγκρινουμε τις δύο οικονομιες?

Μη σας διαφευγει οτι στις περισσοτερες χώρες, οι αυτοκινητοδρομοι εχουν ιστορια δεκαετιων και άρα εχουν αποσβεστει. Κατι που δε συμβαινει σε εμας που τα τελευταια 20 χρονια αρχισαμε να τους αποκτάμε.

*Αφηνω απ' εξω διαφορα επιμερους διόδια όπως Μπρενερο, σηραγγα Alberg κλπ

@radd: Δεν ειπα οτι ο όρος "δωρεαν" απαγορεύεται, ειπα οτι ειναι αδοκιμος. Το ΚΑΘΕ τι εχει ενα κόστος, το αν θα το επιβαρυνθει άμεσα ο χρηστης, ή γενικα ο φορολογούμενος ειναι αλλο θεμα. Η παιδεία ειναι "δωρεαν" για τα παιδια, πληρωνεται όμως απο τους φορους που καταβαλλουν οι γονεις.

Θυμιζω οτι τη δεκαετία του '80, ο "μεγαλος" ειχε καθιερώσει το δωρεαν εισιτηριο στα ΜΜΜ απο τις 5 εως τις 9 το πρωί. Αυτο δε σημαινει οτι επαψαν να στοιχοζουν οι μετακινησεις, απλα αντι να τις πληρωνει ο χρηστης, το κοστος επιβαρυνε τους ΗΣΑΠ/ΗΛΠΑΠ/ΕΑΣ, αρα τον φορολογούμενο (και γαμηθηκαν στο έλλειμα).

vaska
13/09/2012, 17:55
Η οποία και κλείνει... και στην ανακοίνωση του κόμματος λεει "Θα στηρίξουμε τους εργαζομένους"

Καλούν λοιπόν σε δελτίο ειδήσεων βουλευτή του κόμματος κι ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος :

Δημ. "Τι εννοείτε θα στηριξετε τους εργαζομένους;"
ΚΚΕ "θα τους στηρίξουμε"
Δημ. "Δλδ, τι θα κάνετε;"
ΚΚΕ "Θα πάρουν όλοι τις αποζημιώσεις που δικαιούνται"
Δημ. "Μα αυτό δεν είναι στήριξη, είναι νόμιμο δικαίωμά τους"
ΚΚΕ "Ε τι άλλο θέλετε;"


Σόρρυ σύντροφοι αλλά.... :a31:


:bawl::bawl::bawl: