PDA

View Full Version : Κιτ xenon, ή αλλαγή λαμπτήρων;



crfouras
12/09/2012, 17:56
Όντας κάτοχος ενός KTM 950 adventure, έχω αποφασίσει ότι τα φώτα της χρήζουν αναβάθμισης. Ωστόσο σε μια σύντομη έρευνα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη κ συμπεράσματα προς τα που πρέπει να κινηθώ κ εξηγούμαι. Εν αρχή σκεφτόμουν να αντικατέστησω μόνον τους λαμπτηρες, αλλά ψάχνοντας κουτσου κουτσου στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι υπάρχουν λογής λογής επιλογές , που ακόμα κ τώρα δεν μου ειναι ξεκάθαρο τι διάφορα έχει η H4 απο την H3 κτλ κτλ!! Κ εκεί που ήμουν ζαλισμενος ήρθε κ το τσουνάμι πληροφοριών κ δωστου xenon να κ τα αλογονα, να κ HID,,,,παει χάθηκε λέμε η μπάλα!! Ποια τελικα τα σημαντικα χαρακτηριστικά τα οποία πρέπει να προσεξω, ποια η διαφορα bixenon, τα xenon υποστηρίζουν κ τις δυο σκάλες, κ το σινιαλο; Υπάρχουν παρα πολλά κίτ τα οποία πωλούνται κ μάλιστα σε παρα πολύ χαμηλές τιμές. Εκείνο που βασικά με ενδιαφέρει ειναι να έχω ένα αξιόπιστο κίτ στην κατοχή μου, για το οποίο δεν θα έχω ξοδέψει μια περιουσία, θα φέρει εγγύηση, να διαθέτει σέρβις τοποθέτησης απο όπου αγοραστεί κ στην τελική θα αξίζει η αγορά τους!!!!
Αυτά.......αν κάποιος έχει προσωπική πείρα κ άποψη, παρακαλώ κάθε γνώμη δεκτή.
Να σημειωθεί δεν θέλω κάτι που να μπλεδιζει, με ενδιαφέρει να έχει λευκό καθαρό φως!!

panagiwths
12/09/2012, 18:21
Στα γρηγορα. Τα Η ειναι το μεγεθος τις λαμπας. Εσυ πχ που εχεις μικρη μεγαλη σε μια εχεις Η4. Αν βαλεις κιτ ξενον ο αριθμος που θες ειναι 4300Κ, οσο μεγαλωνει ο αριθμος Κ (κελβιν) τοσο μπλαβιζει το φως και μετα μοβιζει. Για ενα καλο και εγγεκριμενο κιτ ξενον υπολογιζε 120+ ευρω. Μην βαλεις λαμπες τυπου ξενον γιατι δεν βοηθανε πουθενα.
ΥΓ Αν βαλεις μονος σου το κιτ πρωτον παραγλε ΜΗΧΑΝΗΣ και δευτερον ρυθμησε τη σκαλα του προβολεα γτ θα τρως μουτζες, τεταρτον να εχει μικρη μεγαλη σκαλα.

crfouras
12/09/2012, 18:32
Παναγιωτη σε ευχαριστω παρα πολυ για τα "φωτα" σου! Γνωριζεις ωστοσο καποιο καταστημα που να εξειδικευεται σε κιτ xenon ωστε να παρω επιπλεον πληροφοριες κ να καταληξω?

MG-KTiNoS
12/09/2012, 18:38
Πάρε 2 προβολάκια από το Σαββίδη που τα ανάβεις όποτε γουστάρεις και είσαι τζετ.
Μη βάλεις ξένον δεν καλά.

crfouras
12/09/2012, 18:41
για ξηγησου ρε Κτινος.......ποια προβολια λες? Τα εχεις βαλει? τα εχεις δει? ειδα κ κατι αλλα αλογονου της givi με καμια 140 γιουρια περιπου, λενε τιποτα? http://motocosmos.gr/index.php/givi-s310-spolights-halogen.html

panagiwths
12/09/2012, 18:46
Δεν ξερω καποιον (λογικα μενεις Αθηνα) γιατι ειμαι απο Κρητη. Ολο και καποιος αλλος απο Αθηνα θα σε βοηθησει.

MG-KTiNoS
12/09/2012, 18:55
Ο Σαββίδης έχει και κάτι πιο φτηνά (καμία 90άρα) αλλά κι αυτά μια χαρά τα βλέπω.
http://www.moto-accessories.gr/products/probolakia_uviversal

Εγώ δεν έβαλα γιατί έκανα τη μαλακία και έβαλα ξένον και μετά μ έπιασε η κρίση και κάθισα στο παγωτό. Έβαλαν όμως φίλοι μου και είδα τη μλκια που έκανα.
:lol:
Με τα ξένον δε βλέπεις καλά τη νύχτα.
Σε βλέπουν, χτυπάς όλα τα ανακλαστικά, αλλά δεν βλέπεις εσύ καλά.
Στην ομίχλη δεν βλέπεις τίποτα.

Τα προβολάκια πάλι είναι σαν μια καλή μεσαία και κυρίως τα ανάβεις όποτε τα χρειάζεσαι και όχι πάντα.

teogtp
12/09/2012, 19:40
xenon μονο με προτζεκτορακι για να εχεις "συγκεντρωμενη"δεσμη αλλιως θα εισαι σαν την λαμπα που βαζουμε για τα εντομα,θα φεγγεις παντου εκτος απο εκει που θες και οι αλλοι θα "καρφωνονται"επανω σου.

spyrakos35
12/09/2012, 19:49
εγώ πάλι σου συνιστώ λάμπες philips xenon effect στα 4000κ που δίνουν άσπρο φως ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ από τις απλές της μαμάς

βέβαια υποθέτω θα έχει βγάλει καλύτερες σε απόδοση η philips από τότε που τις πήρα..... οπότε ψάξου λίγο.....

εννοείται οτι με τίποτα δεν σου συνιστώ ξένον γιατί θα τα ακούς στον δρόμο όταν θα τυφλώνεις τους άλλους..... :beer:

Black Mamba
12/09/2012, 19:56
εγώ πάλι σου συνιστώ λάμπες philips xenon effect στα 4000κ που δίνουν άσπρο φως ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ από τις απλές της μαμάς

βέβαια υποθέτω θα έχει βγάλει καλύτερες σε απόδοση η philips από τότε που τις πήρα..... οπότε ψάξου λίγο.....

εννοείται οτι με τίποτα δεν σου συνιστώ ξένον γιατί θα τα ακούς στον δρόμο όταν θα τυφλώνεις τους άλλους..... :beer:

Oπως τα λεει ο spyrakos.
Τα xenon σε μαμα κατοπτρα στραβωνουν τους απεναντι και θα τρως :moutza:.

Philips X-Treme power εχω βαλει, φως που "σκοτωνει" και δεν ψευτομπλεδιζουν, απλα καθαρο, ψυχρο λευκο.:beer:

akis_trevor
12/09/2012, 20:00
αν θες για προβολια,πηρε ο αδερφος μου παμφθηνα,μεσω ebay βουλγαριας(του τα συστησε φιλος του) με 25 ευρω.κατι τετοιο.οι βασεις για να τα βαλει εκαναν γυρω στα 50.οποτε με μια 80αρα τα ειχε ετοιμα.εχω οδηγησει και βοηθανε αρκετα,τωρα προφανως δεν θα πιανουν σε δεσμη τα επωνυμα αλλα ειναι στα μισα και πραπαπανω λεφτα.αν σε ενδιαφερει...π.μ

FotisFz1
12/09/2012, 20:57
εγω εβαλα ενα τετοιο σετακι στο δικο μου και βρηκα το φως μου
http://www.ebay.co.uk/itm/PROJECTOR-LEN-KIT-Angel-Eye-HID-BI-XENON-H4-H7-BH3-9004-/300542382835?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item45f9b8d2f3#ht_4332wt_909

ασε που εγινε και πολυ ωραιο το μουτρο
268135

vaska
12/09/2012, 21:19
Εγώ πάλι αγόρασα σφεντόνα 268136

κανονίστε μετά τους κουτάκιδες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130375) να έρθει η σειρά σας


:mad: :mad:

MG-KTiNoS
12/09/2012, 21:27
Εγώ πάλι αγόρασα σφεντόνα 268136

κανονίστε μετά τους κουτάκιδες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130375) να έρθει η σειρά σας


:mad: :mad:



αφου δεν το Μπλάκωσες τι μας λες τώρα...???
:D

panagiwths
12/09/2012, 21:43
Δεν μπορω να καταλαβω το μισος για τα ξενον! Εγω και στη μηχανη (ειχα) και στο παπι εχω ξενον και δεν ειχα ποτε προβλημα με κανεναν. Αν μου παιζαν εστω και μια φορα τα φωτα θα τα 'βγαζα. Και φωτιζουν απειρος καλητερα ( μηλαω παντα για τα 4300Κ που εχω αγορασει 160γιεβρα)

vaska
12/09/2012, 21:55
Δεν μπορω να καταλαβω το μισος για τα ξενον! Εγω και στη μηχανη (ειχα) και στο παπι εχω ξενον και δεν ειχα ποτε προβλημα με κανεναν. Αν μου παιζαν εστω και μια φορα τα φωτα θα τα 'βγαζα. Και φωτιζουν απειρος καλητερα ( μηλαω παντα για τα 4300Κ που εχω αγορασει 160γιεβρα)

Κανένα μίσος για το ξένον, για τους μαλάκες που τα βάζουν όπως να'ναι και τους άλλους μαλάκες που πληρώνουν κινεζιές καμαρωτές που στραβώνουν τον κόσμο. Σωστά τοποθετημένα από γνώστη είναι άριστα, τοποθετημένα όπως να'ναι είναι γτπκ .

sahara
12/09/2012, 22:27
Παίδες μια και γίνετε κουβέντα για την βελτίωση του φωτισμού,
να πω ότι είμαι αντίθετος στην χρησιμοποίηση κιτ ζίνον μιας και όπως έχει υποθεί πολλές φορές εδώ μέσα, πρέπει να το υποστηρίζει το όχημα εργοστασιακά ειδάλλως δεν έχεις το προσδοκώμενο αποτέλεσμα και ενοχλείς και τους υπόλοιπους.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους τις έχουν τοποθετήσει τις λάμπες φίλιπς που αναφέρθηκαν παραπάνω ή τις οσραμ ναιτμπρέικερ είναι αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο φανάρι, αν τελικά αξίζει η αγορά τους ,και ποιες είναι οι καλύτερες.

Ααααα και αν ξέρει κανείς που τις βρίσκουμε θεσσαλονίκη.:D

pektis
12/09/2012, 22:38
xenon μονο με προτζεκτορακι για να εχεις "συγκεντρωμενη"δεσμη αλλιως θα εισαι σαν την λαμπα που βαζουμε για τα εντομα,θα φεγγεις παντου εκτος απο εκει που θες και οι αλλοι θα "καρφωνονται"επανω σου.
Πολυ σωστος;)
Το προτζεκτορακι κανει ολη την δουλεια... Αν εχει μονο τον καθρεπτη στραβωνει και δεν ριχνει συγκεντρωμενη τη δεσμη εκει που πρεπει...

spyrakos35
13/09/2012, 05:35
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους τις έχουν τοποθετήσει τις λάμπες φίλιπς που αναφέρθηκαν παραπάνω ή τις οσραμ ναιτμπρέικερ είναι αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουν πρόβλημα στο φανάρι, αν τελικά αξίζει η αγορά τους ,και ποιες είναι οι καλύτερες.

καμμία περίπτωση ζημιάς σε κανένα φανάρι..... αν βέβαια έχεις ιταλικό μηχανάκι δεν παίρνω όρκο......:evil:

εγώ με τις xenon effect που έβαλα πριν πολλά χρόνια είδα μεγάλη διαφορά....

οι δε Philips X-treme Power ισχυρίζονται οτι δίνουν 80% περισσότερο φως!

googlαρέ τες και θα βρεις ενα σκασμό μαγαζιά (όχι απαραίτητα στην θεσ/κη)..... το σετ (2 λάμπες και 2 ψειρες) πρέπει να έχει 20€ πάνω κάτω (στις xenon effect)

crfouras
13/09/2012, 12:09
Μαγκες σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
Μετα απο προτασεις σας κ ψαξιμο, κατεληξα λοιπον να ξεκινησω με την απλουστερη κ οικονομικοτερη λυση κ αυτο ειναι να αλλαξω λαμπτηρες κ μαλιστα παω για τις Philips,οπου απο αυτα που ειδα κ διαβασα αξιζουν. Θεωρω οτι η αποδοση τους θα με αφησει περα για περα ικανοποιημενο. Αν οχι θα προβω σε αγορα πλευρικων προβολακιων, τυπου ομως προτζεκτορα.....που εχουν κ καλη αποδοση, αλλα κ δεν στραβωνουν τον κοσμο.

Τελευταια ερωτηση.......τα 950 Adventure φορανε δυο λαμπες μια Η3 (μεγαλη σκαλα) κ μια Η7 (μεσαι σκαλα) σωστα? Επειδη δεν εχω ανοιξει ακομα μπροστα το φερινγκ ωστε να δω τι φοραει....λεω μηπως ξερει κανεις κ τις παραγγειλω κ ανοιξω μια φορα κ κλεισω......Ευχαριστω κ παλι.....

Black Mamba
13/09/2012, 12:53
Μαγκες σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
Μετα απο προτασεις σας κ ψαξιμο, κατεληξα λοιπον να ξεκινησω με την απλουστερη κ οικονομικοτερη λυση κ αυτο ειναι να αλλαξω λαμπτηρες κ μαλιστα παω για τις Philips,οπου απο αυτα που ειδα κ διαβασα αξιζουν. Θεωρω οτι η αποδοση τους θα με αφησει περα για περα ικανοποιημενο. Αν οχι θα προβω σε αγορα πλευρικων προβολακιων, τυπου ομως προτζεκτορα.....που εχουν κ καλη αποδοση, αλλα κ δεν στραβωνουν τον κοσμο.

Τελευταια ερωτηση.......τα 950 Adventure φορανε δυο λαμπες μια Η3 (μεγαλη σκαλα) κ μια Η7 (μεσαι σκαλα) σωστα? Επειδη δεν εχω ανοιξει ακομα μπροστα το φερινγκ ωστε να δω τι φοραει....λεω μηπως ξερει κανεις κ τις παραγγειλω κ ανοιξω μια φορα κ κλεισω......Ευχαριστω κ παλι.....

H3 + H7 οπως τα λες.
Δεν παθαινουν τιποτα τα κατοπτρα απο τη ζεστη, μην το φοβασαι.
Σωστη η επιλογη σου για να αλλαξεις μονο λαμπες:wave2:
Βαζεις και 2 τετοια προβολια led και εισαι αρχοντας!
http://www.ebay.com/itm/10W-LED-Work-Light-8degree-spot-lamp-Car-Driving-Fog-Motors-Offroad-SUV-ATV-Boat-/320919785223?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item4ab84f4f07

GIXXERAKIAS
13/09/2012, 13:18
εγω εβαλα ενα τετοιο σετακι στο δικο μου και βρηκα το φως μου
http://www.ebay.co.uk/itm/PROJECTOR-LEN-KIT-Angel-Eye-HID-BI-XENON-H4-H7-BH3-9004-/300542382835?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item45f9b8d2f3#ht_4332wt_909

ασε που εγινε και πολυ ωραιο το μουτρο
268135

για δωσε περισσοτερες πληροφοριες...ειχαν ετοιμο κιτ για μοτο?θελει πολυ δουλεια για να μπουν?απο μονωση μετα πουεδεσες παλι το φαναρι τι εβαλες?:confused:

TROOPER
13/09/2012, 13:50
Μαγκες σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
Μετα απο προτασεις σας κ ψαξιμο, κατεληξα λοιπον να ξεκινησω με την απλουστερη κ οικονομικοτερη λυση κ αυτο ειναι να αλλαξω λαμπτηρες.....

:a10:

FotisFz1
13/09/2012, 17:48
για δωσε περισσοτερες πληροφοριες...ειχαν ετοιμο κιτ για μοτο?θελει πολυ δουλεια για να μπουν?απο μονωση μετα πουεδεσες παλι το φαναρι τι εβαλες?:confused:

εγω φοραω 2 Η4 οποτε πηρα ενα σετ με 2 σλιμ ballast
το πιο δυσκολο κομματι ειναι να βγει το φαναρι απο την μηχανη
μετα το βαζεις στο φουρνο στους 80-100 βαθμους για να μαλακωσει η κολλα και το ανοιγεις
τα προτζεκτορακια μπαινουν βιδωτα στις τρυπες απο τις λαμπες
καθαριζεις οτι υπολειματα υπαρχουν απο την παλια κολλα βαζεις καινουρια(υπαρχει μεσα στι κιτ)
και κλεινεις το φαναρι
αν τωρα στην πορεια καει καμια λαμπα τοτε την αλλαζεις κανονικα οπως και τις μαμα
μπαινουν στο πισω μερος του προτζεκτορα
ειναι ευκολο απλα θελει υπομονη

spyrakos35
13/09/2012, 20:02
Μαγκες σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
Μετα απο προτασεις σας κ ψαξιμο, κατεληξα λοιπον να ξεκινησω με την απλουστερη κ οικονομικοτερη λυση κ αυτο ειναι να αλλαξω λαμπτηρες κ μαλιστα παω για τις Philips,οπου απο αυτα που ειδα κ διαβασα αξιζουν. Θεωρω οτι η αποδοση τους θα με αφησει περα για περα ικανοποιημενο......

θα περιμένουμε να μας πεις τι έβαλες, πόσο τις πήρες και τις εντυπώσεις σου....

καλό θα ήταν να βαλεις και φωτό πριν - μετά

:beer:

banditgr
14/09/2012, 13:47
μερικές φώτο και απο την δικία μου μετατροπή με projectors οταν είχα το 929..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=95048&highlight=929+projectors

gefr
21/09/2012, 09:43
Εγώ πάλι έχω ξένον εδώ και 4 χρόνια. Έβαλα τα κινέζικα που έφτασαν και στα €20 το μπάλαστ και καμμιά €12 η κάθε λάμπα. Προβλήματα υπάρχουν στο ότι καμμιά φορά δεν ανάβουν με τη μία και θέλουν παίδεμα, μέχρι να ζεσταθούν. Άπαξ και ζεσταθούν, δουλεύουν κανονικά. Αυτό είναι πρόβλημα βέβαια για τη μεγάλη σκάλα, που αναβοσβήνει συχνά. Αλλά και €400 για τα καλά γιαπωνέζικα δε δίνω. Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει και κάποια που καταργούν το ένα κουτάκι, το στάρτερ. Για την επιλογή βαθμών Κέλβιν αναφέρω οτι όσο πιό χαμηλά τόσο πιό κοντά στο ηλιακό φώς με υποκίτρινη χροιά. Εγώ προτιμώ τους 3000Κ. Έχω διαβάσει οτι όσο πιό κοντά στο ιώδες, τόσο πιό μικρή η ένταση φωτισμού. Επίσης αλοιώνεται και το χρώμα των αντικειμένων. Το φώς που παράγουν τα 33W είναι περίπου 3πλάσιο από τις κανονικές πυρακτώσεως και έχουμε και οικονομία ηλεκτρικού. Για το στράβωμα των απέναντι προσέξτε τη ρύθμιση, αλλά δεν είναι και τόσο εκτός όπως λένε πολλοί.
Συστήνω προσοχή να μην τοποθετείται το μπάλαστ κοντά στην ηλεκτρονική, ή σε κεραία συναγερμού. Ο παλμός που κάνει κατά την έναυση, μπορεί μέχρι και να σβήνει τον κινητήρα στιγμιαία, την στιγμή της έναυσης. Το αντιμετώπισα εγώ στο ΚΤΜ990Adv .
Γειά χαρά.

akis_trevor
26/09/2016, 19:56
παιζουν καποιες osram nightbraker unlimited τελευταια.
γενικα αυτες που εχουν εξτρα φως ας πουμε,τι διαρκεια ζωης εχουν στο περιπου;
το μηχανακι φοραει 2 Η4,osram,με αρκετα λευκο φως,και στα σχεδον 2 χρονια που εχω το μηχανακι ζουν ακομα.

George_Sp
26/09/2016, 19:59
οι απλές πυρακτώσεως έχουν περίπου 3000-5000ώρες λειτουργίας. Οι μαρκάτες δυνατότερες παίζουν από 5000-6000ώρες λειτουργίας

akis_trevor
26/09/2016, 20:11
οι απλές πυρακτώσεως έχουν περίπου 3000-5000ώρες λειτουργίας. Οι μαρκάτες δυνατότερες παίζουν από 5000-6000ώρες λειτουργίας

αν ισχυει και για τις nightbraker να παω να τις βαλω!!!
ειχα παει για κατι λαμπες για το σπιτι και πιασαμε κουβεντα (ειχα καιρο να δω τετοια εξυπηρετηση) και του ειπα οτι σκεφτομαι για τις nigthracer -αν δεν κανω λαθος-που εχουν καποιο αντικραδασμικο για τα μηχανακια.
και μου πε,ελα και θα σου βαλω για δοκιμη την μια,θα την βγαλω και θα σου βαλω την αλλη και μετα διαλεξε.μου εδειξε χαρακτηριστικα με κερια κλπ και ειναι η πορνη η nightbraker μπροστα με μεγαλη διαφορα.

George_Sp
26/09/2016, 20:23
να τις βάλεις :)

akis_trevor
26/09/2016, 20:37
να τις βάλεις :)

:D
osram intense blue νομιζω φοραει τωρα!θα περασω λογικα μεσα στην βδομαδα απτον τυπο να την δοκιμασω.θενξ!:beer:

mytilini
26/09/2016, 22:33
:D
osram intense blue νομιζω φοραει τωρα!θα περασω λογικα μεσα στην βδομαδα απτον τυπο να την δοκιμασω.θενξ!:beer:
Άνθρωπε του Θεού,βάλε λάμπες creeled ή ακόμα καλύτερα cob led να ξενιασεις άπαξ και δια παντός.Φορω σε δυο μηχανές και βρήκα την υγεία μου.Και φυσικά σταμάτησαν οι βλακείες του τύπου "συγγνώμη φίλε δεν σε είδα".Η απόλυτη πορρωση;Τοβλεμμα των κακοπροαίρετων κιτρινιάρηδων (υπάρχουν και σωστοί,μην τα ισοπεδώνουμε όλα).

akis_trevor
26/09/2016, 22:40
Άνθρωπε του Θεού,βάλε λάμπες creeled ή ακόμα καλύτερα cob led να ξενιασεις άπαξ και δια παντός.Φορω σε δυο μηχανές και βρήκα την υγεία μου.Και φυσικά σταμάτησαν οι βλακείες του τύπου "συγγνώμη φίλε δεν σε είδα".Η απόλυτη πορρωση;Τοβλεμμα των κακοπροαίρετων κιτρινιάρηδων (υπάρχουν και σωστοί,μην τα ισοπεδώνουμε όλα).

Led λάμπες στο φανάρι;;;

teogtp
26/09/2016, 22:42
Led λάμπες στο φανάρι;;;

Ναι.....αλλά μπλεκεις με μοτερακια ψύξης και λοιπές μακακιες. .....

akis_trevor
26/09/2016, 22:47
Όχι,δεν θα πάρω.
Θέλω απλα πραγματα.και αποτι έχω διαβάσει ακόμα είναι αναξιόπιστα και με αμφίβολα αποτελέσματα.

mytilini
27/09/2016, 05:41
Δεν μπλέκεις καθόλου.Βγαζεις-βάζεις κι έφυγες.Καμια σχέση με τα xenon kit,είναι πολυ απλούστερα στην τοποθέτηση (do it yourself) και κατα πολυ αποδοτικοτερα.Βεβαια περι προσωπικού γούστου....

spyrakos35
27/09/2016, 06:30
Δεν μπορω να καταλαβω το μισος για τα ξενον! Εγω και στη μηχανη (ειχα) και στο παπι εχω ξενον και δεν ειχα ποτε προβλημα με κανεναν. Αν μου παιζαν εστω και μια φορα τα φωτα θα τα 'βγαζα. Και φωτιζουν απειρος καλητερα ( μηλαω παντα για τα 4300Κ που εχω αγορασει 160γιεβρα)

το θέμα μας είναι η διαχυση του φωτός ανεξαρτήτως αν είναι λάμπα ή ξένον ή δεν ξέρω τι....

mytilini
27/09/2016, 07:56
το θέμα μας είναι η διαχυση του φωτός ανεξαρτήτως αν είναι λάμπα ή ξένον ή δεν ξέρω τι....

Αυτό είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα των led: δέσμη "καρφωτή" σε μεγάλο μήκος πεδίου.Μπορώ να συγκρίνω μετά από πείρα δύο ετών:στο ΧΤΖ 750 φορώ led και στην XRV 750 xenon.Κάτοπτρα αμφίκυρτα και στις δυό (παλαιάς γενιάς ήτοι μεταλλικό κάτοπτρο,κρυσταλλο διάθλασης).Στο μεν XTZ η δέσμη της μεσαίας σκάλας ψήνει λαγό στα 100 μέτρα στην δε XRV αναρωτιέμαι αν έχω αναμμένα φώτα.Εμπειρία από συνθήκες ομίχλης δεν έχω οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.Το καλό με τα led είναι ότι δεν έχουν τον "νεκρό" χρόνο αφής των xenon.Πάντα μιλώντας από προσωπική εμπειρία και φυσικά έχοντας τοποθετήσει προϊόντα προδιαγραφών και όχι "κινεζιές".Η δε κατανάλωση ηλεκτρικής ενεργείας είναι κυριολεκτικά αμελητέα.Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για νεότερης γενιάς μοτό με σύστημα canbus δοθέντος ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία, όπως επίσης δεν έχω άποψη για τα φανάρια νέας τεχνολογίας (πλαστικά σώματα με πολυπρισματικά κάτοπτρα).

George_Sp
27/09/2016, 10:50
Δεν ταιριάζουν σωστά όλα τα led layouts με όλα τα κάτοπτρα. Η δέσμη πυρακτώσεως από την πηγή της διαχέεται ομοιόμορφα χωρίς νεκρά ή αδύναμα σημεία λόγω κατασκευής. Στα led λόγω σχεδίασης και τοποθέτησης στις περισσότερες περιπτώσεις δε μπορούν να τα τοποθετήσουν σε τέτοιες αποστάσεις,γωνίες, πλευρές ώστε να δώσουν το ίδιο αποτέλεσμα.
Μέχρι στιγμής οι μόνες led λάμπες μετατροπής σε φανάρι οχήματος είναι η R3 cree XPG
Ακόμα και σε PROJECTOR έχουν θέματα σωστής διάχυσης που δεν το έχεις στα HID/Xenon.
https://www.youtube.com/watch?v=XM1-POiNe0w
στο 2:10 του βίντεο ο τύπος παίζει με τη led μέσα έξω από τον προτζέκτορ και ανάλογα το σημείο που πετάει το φως αλλοιώνεται και το pattern. Τα νεκρά σημεία λοιπόν προς το παρόν δε τα αποφεύγετε.

αν δείτε τα νέα κάτοπτρα των μηχανών που έρχονται με εργοστασιακά led, ο καθρέφτης δεν έχει γωνίες στη πλευρά του. Είναι ένας απλός καθρέφτης για να πετάει ομοιόμορφα τη δέσμη.
προς το παρόν λοιπόν όσοι θέλετε σωστό φωτισμό.

1)με εργοστασιακό φανάρι κατόπτρου με γωνίες πάτε μονόδρομο σε λάμπες πυρακτώσεως τύπου Philips ExtremeVision, Osram Nightracer.
2)με εργοστασιακό φανάρι με Projector πάτε άφοβα σε HID/xenon kit αλλάζοντας τις πυρακτώσεως χωρίς κανένα πρόβλημα και με σωστή δέσμη, διάχυση χωρίς να τυφλώνετε.
3)αν θέλετε LED πρέπει να κατασκευάσετε νέο κάτοπτρο χωρίς γωνίες στη κοίλη πλευρά που να μπορεί να κάνει στο 100% την ανάκλαση της δέσμης από το σημείο εκκίνησης που έχει τοποθετηθεί το led πάνω στο τύπο λάμπας που έχετε.
4)αν θέλετε xenon/hid ΠΡΕΠΕΙ να έχετε ή να τα τοποθετήσετε με Projector.

akis_trevor
06/10/2016, 18:25
:D
osram intense blue νομιζω φοραει τωρα!θα περασω λογικα μεσα στην βδομαδα απτον τυπο να την δοκιμασω.θενξ!:beer:

αλλαξα τις λαμπες την περασμενη εβδομαδα.
εχουμε και λεμε:
σαφως πιο κιτρινο φως,και παλι ομως πιο λευκο απτις κλασικες λαμπες.
σαφως πιο εντονο φως,μεγαλυτερη φωτεινοτητα.
εχω κερδισει ευδιακριτα και σε πλατος και σε μηκος.
ελπιζω η διαρκεια ζωης τους να μην ειναι πολυ μικρη!

Pan (dvs)
07/10/2016, 08:18
αλλαξα τις λαμπες την περασμενη εβδομαδα.
εχουμε και λεμε:
σαφως πιο κιτρινο φως,και παλι ομως πιο λευκο απτις κλασικες λαμπες.
σαφως πιο εντονο φως,μεγαλυτερη φωτεινοτητα.
εχω κερδισει ευδιακριτα και σε πλατος και σε μηκος.
ελπιζω η διαρκεια ζωης τους να μην ειναι πολυ μικρη!

Οσες εχω βαλει δεν μου καηκε καμμια.Για τα επομενα 2-3 ισως και τεσσερα χρονια δεν θα εχεις θεμα.

akis_trevor
07/10/2016, 09:50
Οσες εχω βαλει δεν μου καηκε καμμια.Για τα επομενα 2-3 ισως και τεσσερα χρονια δεν θα εχεις θεμα.

Αν κρατήσουν τόσο είναι κομπλε!!!

niKorobel
12/10/2016, 23:34
επειδή ένας φίλος μου έχει πει καλά λόγια για τα xenon άρχισα να ψάχνω αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμήσω.
κλασσικό στρογγυλοφάναρο 250cc με Η4 45/40W.

αν όχι ξένον γιατί αμφιβάλω αν θα κάνει το κάτοπτρο μου σωστή δουλειά (εκείνος τα έχει σε TDM)
υπάρχει κάποια λάμπα που να είναι συμβατή και καλύτερη από την απλή που έχω τώρα ? όλες όσες αναφέρατε είναι για 55W αν δεν κάνω λάθος

zopas
13/10/2016, 07:49
Κιτ ξενον μονο ποιοτικο που σημαινει κσμια 300σαρα το μινιμουμ..επισης η δεσμη τους δεν ειναι για πολη λογω διαχυσηε..

Απο τις αφτερ μαρκετ λαμπες που υποσχονται μεγαλυτερη αποδοση αυτο συμβαινει οτι το συρματακι τους μπροστα ειναι πιο λεπτο αρα και πιο ευαλλωτο..στην χοντρη μου για καποιο διαστημα εδινα 30αρες για να αλλαζω καθε 3-6 μηνες ωσπου ξαναγυρισα στις μαμα Η4 και ησυχασα για παντα...

niKorobel
14/10/2016, 00:50
Κιτ ξενον μονο ποιοτικο που σημαινει κσμια 300σαρα το μινιμουμ..επισης η δεσμη τους δεν ειναι για πολη λογω διαχυσηε..

Απο τις αφτερ μαρκετ λαμπες που υποσχονται μεγαλυτερη αποδοση αυτο συμβαινει οτι το συρματακι τους μπροστα ειναι πιο λεπτο αρα και πιο ευαλλωτο..στην χοντρη μου για καποιο διαστημα εδινα 30αρες για να αλλαζω καθε 3-6 μηνες ωσπου ξαναγυρισα στις μαμα Η4 και ησυχασα για παντα...

θα μείνω στα δικά του λογικά εκτός κι αν πάρω κανα φτηνό έτσι για τη δοκιμή μόνο

spyrakos35
14/10/2016, 05:33
θα μείνω στα δικά του λογικά εκτός κι αν πάρω κανα φτηνό έτσι για τη δοκιμή μόνο

Εμενα παντως μια χαρα μου κρατανε οι ενισχυμενες λαμπες σε οσα μηχανακια τις φορεσα

Φιλουμπες

niKorobel
14/10/2016, 06:50
Εμενα παντως μια χαρα μου κρατανε οι ενισχυμενες λαμπες σε οσα μηχανακια τις φορεσα

Φιλουμπες

όταν λες ενισχυμένες; εμένα που είναι Η4 45/40W θα κάνει κάποια ενισχυμένη; γιατί αυτές που γράψατε είναι για 55W νομίζω... θα ήθελα να βάλω κάτι καλύτερο αν πέρνει

spyrakos35
14/10/2016, 07:12
όταν λες ενισχυμένες; εμένα που είναι Η4 45/40W θα κάνει κάποια ενισχυμένη; γιατί αυτές που γράψατε είναι για 55W νομίζω... θα ήθελα να βάλω κάτι καλύτερο αν πέρνει

Στον ζοπα απαντουσα κατ ουσια...
Ψαξε να βρεις αν υπαρχουν, δεν μπορει, κατι θα υπαρχει....

zopas
14/10/2016, 08:03
θα μείνω στα δικά του λογικά εκτός κι αν πάρω κανα φτηνό έτσι για τη δοκιμή μόνο

Φθηνα κινεζικα ξενον με τιποτα...θα ταλαιπωρηθεις χωρις λογο..υποψιν οτι θα πρεπει να βρεις μαδτορα που να κανει πατεντες για να μην τυφλωνεις τους σλλους οδηγους γιατι το βρισιδι που θα τρως καθε μερα σπο τους οδηγους ΙΧ θα παει συννεφο...ειναθι κριμα να κανεις δοκιμη και να ξοδευτεις αδικα χωρις λογο αφου δεν θσ μεινεις ευχαριστημενλς ενω εχεις ξοδευτει..

Οσο γισ τις ενισχυμενες 2 χρονια τις εβαζα, διαφορετικες μαρκες ες μου καηκαν σε συντομο χρονικο διαδτημσ ειναι και πσνσκριβες...ενα γκαπ γκουπ σε λακουβα ειναι ικανος λογος να σπαδει το ευιραστο συρμσ στη λσμπσ και εσυ να ψαχνρσαι στα σκοταδια..πολλακις παθων..

spyrakos35
14/10/2016, 08:17
Δε φταινε οι λαμπες...

Το χρεπι σου φταιει....

Στο φερνα αποξω αποξω αλλα εσυ ηθελες να στο πω ευθεως.....

:bawl:

teogtp
14/10/2016, 08:17
Φθηνα κινεζικα ξενον με τιποτα...θα ταλαιπωρηθεις χωρις λογο..υποψιν οτι θα πρεπει να βρεις μαδτορα που να κανει πατεντες για να μην τυφλωνεις τους σλλους οδηγους γιατι το βρισιδι που θα τρως καθε μερα σπο τους οδηγους ΙΧ θα παει συννεφο...ειναθι κριμα να κανεις δοκιμη και να ξοδευτεις αδικα χωρις λογο αφου δεν θσ μεινεις ευχαριστημενλς ενω εχεις ξοδευτει..

Οσο γισ τις ενισχυμενες 2 χρονια τις εβαζα, διαφορετικες μαρκες ες μου καηκαν σε συντομο χρονικο διαδτημσ ειναι και πσνσκριβες...ενα γκαπ γκουπ σε λακουβα ειναι ικανος λογος να σπαδει το ευιραστο συρμσ στη λσμπσ και εσυ να ψαχνρσαι στα σκοταδια..πολλακις παθων..

Έπιασες τα δάκτυλα στο συρτάρι;

ionized
14/10/2016, 14:53
ξενον χωρις ειδικα κατοπτρα ξεχνα το.θα φας πολυ φασκελο απο τους γκαβομενους και θα εχουν και δικιο..ασε μην πεσει και κανεις πανω σου,η διαχυση θα ειναι το σχημα και το μεγεθος απο το φαναρι σου και θα βλεπεις χειροτερα απο οτι πριν.
καλυτερα παρε "ενισχυμενες" που λενε τα παιδια απο πανω
το fjr που ειχα καποτε ειχε ξενον τα ειχε βαλει ο πρωην ιδιοκτητης.τα τεραστια φαναρια του εκαναν τετοια διαχυση που εβλεπα απο νυχτεριδες,λαγους,ταμπελες στον διπλα δρομο,τα παντα ολα εκτος απο τον δρομο μπροστα μου.φαγανε σουτ την επομενη μερα.εβαλα philips xtreme vision και ησυχασα.της ιδιες εχω και στο vfr που εχω τωρα.φοβερο φως

niKorobel
17/10/2016, 00:29
άδικος χρόνος χρήματα και κόπος λοιπόν. οκ με πείσατε δεν θα κάνω κάτι με χενον.
θέλω να βάλω μία ενισχιμένη όμως αλλά με Η4 45/40W γνωρίζει κανείς άν υπάρχει κάτι ? στο ιντερνετ με ψάξιμο μόνο για 55w βρίσκω που δεν κάνουν για εμένα

bleach
02/11/2016, 10:31
Τελικά οι ΚΤΜάδες τί λαμπτήρες επέλεξαν για το φανάρι;; Επίσης, τί διάρκεια ζωής έχουν; Άντε γιατί είμαστε κι άλλοι εδώ και ψαχνόμαστε... :D