PDA

View Full Version : Photoshop για αρχάριο



menos
12/09/2012, 20:31
Για όσους γνωρίζουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα... ποιά έκδοση να αγοράσω (γκουχγκουχκατεβάσωαποτοπαΐρετμπεΐγκουχγκουχ)?

Drake Ramore
12/09/2012, 20:44
Την portable. Ειναι ελαφρύ με τις κυριότερες λειτουργίες, και τρέχει και απο στικάκι σε οποιονδήποτε υπολογιστή.

Sapadak
12/09/2012, 20:46
portable τη 5

menos
12/09/2012, 20:55
Πανικός στο "κατάστημα" μόλις έψαξα...
Μπορεί κάποιος να μου στείλει λίνκ αγοράς "γκουχουγκουχουκατεβάσματοςγκούχου" σε π.μ.?
Κ@λοβηχας γμτ..

MG-KTiNoS
12/09/2012, 21:02
:lol:

karellen
12/09/2012, 21:03
Πανικός στο "κατάστημα" μόλις έψαξα...
Μπορεί κάποιος να μου στείλει λίνκ αγοράς "γκουχουγκουχουκατεβάσματοςγκούχου" σε π.μ.?
Κ@λοβηχας γμτ..

γχχφφρρμμμ γκουλπ γκασπ εδώ είσαι..κολοτσίγαρα
έχεις πμ

menos
12/09/2012, 21:12
Ευχαριστώ karellen!
Εχεις π.μ.:wave2:

el_hymador
13/09/2012, 01:04
Καμία να μην "αγοράσεις" όχι γιατι δεν είναι ηθικό, αλλά γιατί υπάρχει τζάμπα το εξίσου καλό και κατά 98% ίδιων δυνατοτήτων gimp > http://www.gimp.org/

Επίσης το on line editor Pixlr, με το οποίο μπορείς να εφαρμόσεις πολύ επεξεργασία, αλλά δεν φτάνει στα επίπεδα του PS και του GIMP > http://pixlr.com/

menos
13/09/2012, 01:19
Το Gimp το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και το θεωρώ (ως ανίδεος) φιλικό στον απλό χρήστη και με πολλές καλές ιδιότητες!
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω το Service pack 2 στο pc και νομίζω δεν θα το δουλέψει...
Το pixlr είναι στα υπόψιν και σίγουρα θα το δοκιμάσω.. πάντως μέχρι στιγμής τσεκάρω το Photoshop που έχει ενα ατελείωτο μενού ρυθμίσεων που με βάζει στο τρυπάκι να αφιερώσω τρελλές ώρες πάνω του για να πάρω μια γεύση..

edit: Το pixlr τελικά είναι πολύ καλό!!!
Για εμας τους αρχάριους είναι ενα ωραίο και εύκολο ξεκίνημα όπως το Photoscape.
Σ'ευχαριστώ φίλε!

Acacius
13/09/2012, 20:13
Αν θέλεις να κάνεις σχετικά απλά πράγματα, ρίξε μια ματιά και στο Paint.NET (http://www.getpaint.net/), το οποίο είναι επίσης freeware. Εμένα με έχει βολέψει αφάνταστα.

el_hymador
13/09/2012, 22:05
Μιας που το έφερε η κουβέντα, το απολύτως καλυτερότερο από όλα για επεξεργασία φωτογραφιών είναι το Capture NX2 της Nikon. Το δυνατό του σημείο είναι η εφαρμογή τοπικών μασκών με ένα κλίκ! Δηλαδή αλλάζεις φωτεινότητα, κορεσμό, απόχρωση, θερμότητα, χρώμα και πολλά άλλα σε όποιο σημείο επιλέξεις σε μια φωτογραφία με τις ρυθμίσεις να επιδρούν μόνο εκεί και όχι σε όλο το κάδρο. Και έχεις τρομερό έλεγχο στο πόσο μεγάλη ή μικρή θα είναι αυτή η περιοχή. Αυτό για να το κάνεις στο Photoshop θέλει πάαααααααρα πολύ δουλειά και γνώσεις.

http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Imaging-Software/25385/Capture-NX-2.html

menos
13/09/2012, 22:51
Αν θέλεις να κάνεις σχετικά απλά πράγματα, ρίξε μια ματιά και στο Paint.NET (http://www.getpaint.net/), το οποίο είναι επίσης freeware. Εμένα με έχει βολέψει αφάνταστα.
Το τσεκάρω άμεσα! Σ'ευχαριστώ Acacius.:beer:

Μιας που το έφερε η κουβέντα, το απολύτως καλυτερότερο από όλα για επεξεργασία φωτογραφιών είναι το Capture NX2 της Nikon. Το δυνατό του σημείο είναι η εφαρμογή τοπικών μασκών με ένα κλίκ! Δηλαδή αλλάζεις φωτεινότητα, κορεσμό, απόχρωση, θερμότητα, χρώμα και πολλά άλλα σε όποιο σημείο επιλέξεις σε μια φωτογραφία με τις ρυθμίσεις να επιδρούν μόνο εκεί και όχι σε όλο το κάδρο. Και έχεις τρομερό έλεγχο στο πόσο μεγάλη ή μικρή θα είναι αυτή η περιοχή. Αυτό για να το κάνεις στο Photoshop θέλει πάαααααααρα πολύ δουλειά και γνώσεις.

http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Imaging-Software/25385/Capture-NX-2.html
To Photoshop είναι τελικά μεγάλο μανίκι!!!
Αφιέρωσα πάνω απο 2 ώρες να τσεκάρω τις βασικές του λειτουργίες και χάθηκα στον λαβύρινθο το 25 υπομενού του!!:eyepop:
Τσεκάρω και αυτό το πρόγραμμα που μου έστειλες el_hymador.. αφού ξεμπερδέψω τα μπούτια μου απο το Corel που δοκιμάζω τώρα...:a02:

menos
13/09/2012, 23:12
Το Paint.net χρειάζεται (και αυτό) Service pack 3... που δεν έχω!! γμτ γμτ γμτ :a018:

el_hymador
13/09/2012, 23:25
Το τσεκάρω άμεσα! Σ'ευχαριστώ Acacius.:beer:

To Photoshop είναι τελικά μεγάλο μανίκι!!!
Αφιέρωσα πάνω απο 2 ώρες να τσεκάρω τις βασικές του λειτουργίες και χάθηκα στον λαβύρινθο το 25 υπομενού του!!:eyepop:
Τσεκάρω και αυτό το πρόγραμμα που μου έστειλες el_hymador.. αφού ξεμπερδέψω τα μπούτια μου απο το Corel που δοκιμάζω τώρα...:a02:

Το Photoshop, αν ο σκοπός σου είναι η βασική επεξεργασία φωτογραφιών, δεν κάνει. Όχι γιατί δεν έχει δυνατότητες (ίσα - ίσα είναι το πιο τούμπανο απ ότι άλλο κυκλοφορεί), αλλά γιατί η φύση του είναι πολυσχιδής, έχει τις ρίζες του στην γραφιστική και ακολουθεί μια εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, που βασίζεται στα layers και στις μάσκες. Έχε υπόψιν ότι είναι και της Adobe, που έχει παράδοση στο να φτιάχνει τα πιο μπερδεμένα προγράμματα ever. Tέσπα, είναι για πολύ υψηλού επιπέδου επεξεργασία φωτογραφιών και μανούλα στο manipulation αυτών. Εν ολίγοις, αν θες ας πούμε να παίξεις μόνο με την φωτεινότητα, το κοντράστ και τον κορεσμό σε μια φωτογραφία, θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς, γιατί και τα νεύρα σου θα σπάσουν και θα έχεις ρεζερβέ ένα κάρο χώρο στο δίσκο από ένα πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς μόνο το 0,01% των δυνατοτήτων του. Αν ωστόσο επιμένεις, υπαρχουν χιλιάδες βιντεάκια στο youtube, από εισαγωγικά στο χειρισμό και στα εργαλεία, μέχρι απίστευτα εξειδικευμένα, μέσω τον οποίων μπορείς να μάθεις και να μάθεις μάλιστα πολύ καλά. Εμένα πάντως μου πήρε δύο χρόνια (και ακόμα μαθαίνω), με άπειρα καντήλια και πάρα πολύ μελέτη.

Τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας τα έχω χρησιμοποιήσει και κατά τη γνώμη μου, από τα αμιγώς φωτογραφικά, τα καλύτερα είναι το Capture NX2 που ανέφερα πιο πάνω και το Lightroom. Το NX2 βέβαια είναι φτιαγμένο για NEF αρχεία από μηχανές Nikon, δηλαδή δεν ανοίγει RAW αρχεία από άλλες μηχaνές, αλλά μια χαρά μπορεί να δουλέψει με JPEG και TIFF. Το Lightroom, ανοίγει όλα τα RAW αλλά είναι και αυτό κομμάτι δύσκολο στην εκμάθηση του (Adobe και αυτό!), όχι όσο το Photoshop βέβαια.

menos
14/09/2012, 01:10
Το Lightroom το δούλευα παλαιότερα για κάμποσο καιρό και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος!
Η δουλειά του ωστόσο είναι πολύ συγκεκριμένη και κάποια πράγματα που είχα στο μυαλό μου δεν συμβαδίζανε με το πρόγραμμα..
Αύριο θα κοιτάξω να αγοράσω (γκουχουγκουχου) το Capture NX2, να δώ τι ρόλο παίζει.:wave2:

DimChios
14/09/2012, 08:42
:lol: Ρε Μένιο... ΡΕ ΜΕΝΙΟ!!

Πες στον κοσμο τι θες να κανεις γιατι άλλο έχουν καταλαβει

;)


Καλα τα λεει ο Χυμαδορ :wave2:

menos
14/09/2012, 11:28
Η αλήθεια να λέγεται Μήτσο.. με άλλο σκεπτικό ξεκίνησα την αναζήτηση για το Photoshop.

Απλά στην πορεία της συζήτησης τα παλλικάρια υπέθεσαν πως θα ασχοληθώ με την φωτογραφία.. οχι πως είναι λάθος.. τα προγράμματα που μου έχουν ήδη προτείνει θα βοηθήσουν σε ενα βαθμό.

Η αρχική επιδίωξη είναι να φτιάξω ενα νέο logo για το CBR φόρουμ.. (το υπάρχον είναι καλό μέν, αλλά οχι οτι έχω πλέον στο μυαλό μου) θα αφορά κυρίως τοποθέτηση, σύμπτυξη, αλλαγή μεγέθους και διαφορετικούς τόνους χρωμάτων και σχεδίων σε png και gif (animated) αρχείων.

Στο υπάρχον logo είχα την βοήθεια του DimChios (Μήτσου) που έκατσε με υπομονή κάποιες ώρες στο τηλέφωνο να συμβιβαστεί με τα χούγια μου..
Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να τον φέρω στο σημείο να με βρίζει, επέλεξα να μπώ στον χώρο να δοκιμάσω την τύχη μου..

DimΧιε.. ετοίμασε βαμβάκι και betadine για το αυτί σου, γιατί με βλέπω να σε παίρνω τηλέφωνο..268279

DimChios
14/09/2012, 11:36
...... γιατί με βλέπω να σε παίρνω τηλέφωνο..268279

Παρε τωρα που λογω μετακομισης απο HOL σε WIND δεν λειτουργει παροτι δειχνει να καλει κανονικα!

:lol:

menos
14/09/2012, 11:44
:bawl::bawl::bawl::bawl:

el_hymador
14/09/2012, 12:15
Η αλήθεια να λέγεται Μήτσο.. με άλλο σκεπτικό ξεκίνησα την αναζήτηση για το Photoshop.

Απλά στην πορεία της συζήτησης τα παλλικάρια υπέθεσαν πως θα ασχοληθώ με την φωτογραφία.. οχι πως είναι λάθος.. τα προγράμματα που μου έχουν ήδη προτείνει θα βοηθήσουν σε ενα βαθμό.

Η αρχική επιδίωξη είναι να φτιάξω ενα νέο logo για το CBR φόρουμ.. (το υπάρχον είναι καλό μέν, αλλά οχι οτι έχω πλέον στο μυαλό μου) θα αφορά κυρίως τοποθέτηση, σύμπτυξη, αλλαγή μεγέθους και διαφορετικούς τόνους χρωμάτων και σχεδίων σε png και gif (animated) αρχείων.

Στο υπάρχον logo είχα την βοήθεια του DimChios (Μήτσου) που έκατσε με υπομονή κάποιες ώρες στο τηλέφωνο να συμβιβαστεί με τα χούγια μου..
Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να τον φέρω στο σημείο να με βρίζει, επέλεξα να μπώ στον χώρο να δοκιμάσω την τύχη μου..

DimΧιε.. ετοίμασε βαμβάκι και betadine για το αυτί σου, γιατί με βλέπω να σε παίρνω τηλέφωνο..268279

αααα τότε μόνο Photoshop...

Είναι ένα τυπάκι που φτιάχνει απίστευτα tutorials στο Youtube και τα εξηγεί με πολύ λεπτομέρεια, για την περίπτωση δες εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=6uzTLY_5-SY&list=UUgdxoX39qtM18f-lrzq0F-g&index=73&feature=plcp

...οκ είναι για wallpaper αλλά θα πάρεις πάρα πολλές ιδέες και κυρίως θα δεις τεχνικές. Στο site αυτού του τύπου επίσης έχει ένα κάρο free brushes και σχέδια καί ότι άλλο μπορείς να φανταστείς: http://www.psdbox.com/tutorials/dark-wallpaper-tutorial/

Γενικά κάνε ψαχτήρι για ότι σου κατεβει στο μυαλό στο google.... custom brushes, presets, actions, ακόμα και ερωτήσεις του τύπου: "How do i create αυτό και το άλλο γ@μω την πουτ@ν@ μου in Photoshop?", θα εκπλαγείς με το τι πληροφορία θα βρεις.

Τέλος για εισαγωγικά tutorials με πολύ εξήγηση αυτό εδώ: http://photoshopper27.blogspot.gr

Για εκτύπωση και χρωματικούς χώρους κτλ-κτλ σπ@σε τα @@δια του Μήτσου, του χρειάζεται... :lol:

DimChios
14/09/2012, 12:34
αααα τότε μόνο Photoshop...

Είναι ένα τυπάκι που φτιάχνει απίστευτα tutorials στο Youtube και τα εξηγεί με πολύ λεπτομέρεια, για την περίπτωση δες εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=6uzTLY_5-SY&list=UUgdxoX39qtM18f-lrzq0F-g&index=73&feature=plcp

...οκ είναι για wallpaper αλλά θα πάρεις πάρα πολλές ιδέες και κυρίως θα δεις τεχνικές. Στο site αυτού του τύπου επίσης έχει ένα κάρο free brushes και σχέδια καί ότι άλλο μπορείς να φανταστείς: http://www.psdbox.com/tutorials/dark-wallpaper-tutorial/

Γενικά κάνε ψαχτήρι για ότι σου κατεβει στο μυαλό στο google.... custom brushes, presets, actions, ακόμα και ερωτήσεις του τύπου: "How do i create αυτό και το άλλο γ@μω την πουτ@ν@ μου in Photoshop?", θα εκπλαγείς με το τι πληροφορία θα βρεις.

Τέλος για εισαγωγικά tutorials με πολύ εξήγηση αυτό εδώ: http://photoshopper27.blogspot.gr

Για εκτύπωση και χρωματικούς χώρους κτλ-κτλ σπ@σε τα @@δια του Μήτσου, του χρειάζεται... :lol:



KωστάκιΕ, μαλακιες λες στον ανθρωπο!

:bawl:

Corel χρειαζεται και δεν το ξερει! Ειδαλλως, ας κατσει στ αυγα του!

:wave2:

sniper
14/09/2012, 12:50
Aπλά σας αναφέρω ότι το κατάβασμα πειρατικού λογισμού είναι παράνομο και ποινικά κολάσιμο.

Το www.moto.gr σαφώς δεν επικροτεί και καταδικάζει κάθε τέτοια ενέργεια.

DimChios
14/09/2012, 12:54
το κατάβασμα πειρατικού λογισμού είναι παράνομο και ποινικά κολάσιμο.

ο DimChios σαφώς δεν επικροτεί και καταδικάζει κάθε τέτοια ενέργεια.

menos
14/09/2012, 13:13
@Μελισσοβοσκε, για ακόμη μια φορά έγραψες και σ'ευχαριστώ!:beer:

@Sniper και DimChios, γκουχου γκουχου :lol:

nikos_abel
14/09/2012, 13:28
Ο βήχας και το κατέβασμα δεν κρύβονται :evil:

costas_versys
14/09/2012, 14:01
Στο Photoshop υπάρχουν διαθέσιμα και τα απλά εργαλεία Bridge & Camera Raw. Ο συνδιασμός χρήσης είναι ένα αποτελεσματικό και πολύ απλό σύνολο και μάλιστα με δυνατά εργαλεία, χωρίς να γίνεται χρήση του Photoshop.

RizlaPlusPlus
14/09/2012, 17:02
Στο Photoshop υπάρχουν διαθέσιμα και τα απλά εργαλεία Bridge & Camera Raw. Ο συνδιασμός χρήσης είναι ένα αποτελεσματικό και πολύ απλό σύνολο και μάλιστα με δυνατά εργαλεία, χωρίς να γίνεται χρήση του Photoshop.

To Camera raw ειναι ακριβως το ιδιο πραμα με το Lightroom ομως, και με αρκετα πιο δυσχρηστο ιντερφεης. Και ασε που το Lightroom πιανει και λιγοτερο χωρο στο δισκο...

el_hymador
15/09/2012, 10:51
Το Camera Raw είναι κοινό προγραμματάκι μέσα στο Lightroom και στο Photoshop, για να ανοίγει κανείς τα RAW ψηφιακά αρνητικά από διάφορες μηχανές. Σε αυτό κάνουμε τις βασικές (αλλά και πιο ουσιώδεις) ρυθμίσεις και μετά η φωτογραφία ανοίγει στο PS ή στο LR για περαιτέρω και πιο λεπτομερή επεξεργασία.