PDA

View Full Version : Dogo Argentino



z_armagedon
13/09/2012, 15:49
Άσχετο με τις 2 ρόδες μας αλλά λατρεία.
Ότι λέει ο τίτλος λοιπόν. Έχουμε κανέναν συνάδελφο στον τομέα; Έχω βρει κουτάβι απο Βουλγαρια σε καλη (πιστεύω) τιμή αλλα πριν το φέρω ας δούμε και μεταξύ μας μπας και υπάρχει κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

el_hymador
13/09/2012, 15:52
Μήπως να το ξανασκεφτείς;

akis_trevor
13/09/2012, 16:21
βγες μια βολτα στον δρομο ή πηγαινε σε ενα καταφυγιο αδεσποτων.εκει μπορεις να βρεις ακομα και ρατσα...παντως θα βρεις καποιο σιγουρα που να γουσταρεις...εχουν απειρα σκυλακια καθε μεγεθους και "στυλ"...δωστου ζωη!!!

skylaros
13/09/2012, 16:47
βγες μια βολτα στον δρομο ή πηγαινε σε ενα καταφυγιο αδεσποτων.εκει μπορεις να βρεις ακομα και ρατσα...παντως θα βρεις καποιο σιγουρα που να γουσταρεις...εχουν απειρα σκυλακια καθε μεγεθους και "στυλ"...δωστου ζωη!!!

+1000000000

ελπίζω να ξέρεις για τα puppy mills, το ότι μιλάς για εκτροφέα ίσως να σώζει την κατάσταση αλλά πολύ αμφιβάλω ...

Lioulios
13/09/2012, 17:12
Ενας γνωστος μου εχει βρει κουταβι και ανεβαινει Αθηνα για να το παρει.Θες να ρωτησω αν εχει μηνει τιποτα απο τη γεννα;
Το μονο που ξερω ειναι πως εψαχνε καιρο και βρηκε τελικα αυτο που εψαχνε.

Πιστευω πως ξερεις που πας να μπλεξεις .

vaska
13/09/2012, 17:15
Κόπερμαν. Λατρεμένη ράτσα σκύλου, πραγματικά θα σε κοιτάει στα μάτια και θα καταλαβαίνει πως νιώθεις. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με καθαρά αίματα και εκτροφείς γτπκ.

Το ίδια και περισσότερο θα σε αγαπάει το κοπριτάκι κι εσύ αυτό αν είσαι πραγματικά ζωόφιλος.

:wave2::wave2:

Lioulios
13/09/2012, 17:25
Ρωτησα και ακυρο τελικα. Η γεννα εχει κλησει.
Οταν ακουσα και την τιμη για τα κουταβια τα χασα.

DimChios
13/09/2012, 17:27
Οταν ακουσα και την τιμη για τα κουταβια τα χασα.

:confused:

Lioulios
13/09/2012, 17:29
μιλε

Εχουν λεει μπαμπα πρωταθλητη.

DimChios
13/09/2012, 17:32
μιλε

Εχουν λεει μπαμπα πρωταθλητη.

:a21::a018::a018::a018:

el_hymador
13/09/2012, 19:08
Τώρα με τις ράτσες θυμήθηκα κάτι... η μια σκυλίτσα που έχω είναι με pedigree καρακοπρίταινα με πολύ περίεργο μαλί, πυρόξανθο στο χρώμα και σαν προβάτου, με κάτι λωρίδες λευκού και σταχτί στο λαιμό και στο στήθος. Εν πάσει περιτπώση είναι πολύ μυστήρια, σου κάνει για εξωτικός σκύλος, η αλήθεια είναι βέβαια ότο βρέθηκε στο χωριό μέσα σε ένα αυλάκι.

Όταν ήμουν στην Αθήνα, έβγαζα την σκυλίτσα βόλτες σε ένα αλσύλιο δίπλα στο σπίτι κάθε απόγευμα. Εκεί, λόγω της περιοχής (Β.Π.) κάνανε παρέλαση την ίδια ώρα υπερήφανοι ιδιοκτήτες υπερκαθαρόαιμων σκύλων. Ε μια - δυο γνωρίστηκα με κάποιους από αυτούς και λέγαμε καμμια κουβέντα. Ένα απόγευμα είχαμε σχηματίσει πηγαδάκι καμμιά 5αριά και η κουβέντα πήγε φυσικά στους σκύλους... και αρχίσαν οι λαλάκες:

"το δικό μου είναι σταχτί ντόμπερμαν, όχι αυτό που είναι επιμειξία με 28 ράτσες, το καλό με τις 32 ράτσες, το πήρα τόσα χρήματα"
"α ο δικός μου είναι γερμανικός τσοπάνης, από το εκτροφείο τους Γκλουνκενστράουφερ στις Άλπεις, και είναι από τη γέννα της πρωταθλήτριας Γερμανίας και του πρωταθλητή της Βεστφαλίας"

...εγώ άκουγα τάχα μου με ενδιαφέρον και έβλεπα μια το σταχτί ντόμπερμαν που ο ιδιοκτήτης του το είχε κάνει σαν τα μούτρα του το ζωντανό, απίστευτα επιθετικό και κακιασμένο και μια τον υπερπρωταθλητή Γερμανίας, που μπροστά του ο Ραν Ταν Πλαν φάνταζε ως ιδιοφυία...

ε και σε κάποια φάση με ρώτησε ένας:

"Εσένα φίλε είναι κάποια ράτσα ο σκύλος σου ή ημίαιμο; Φαίνεται πολύ περίεργο!"

και τότε δεν ξέρω πως μου 'ρθε, τους είπα ότι είναι Θιβετιανός Ιχνηλάτης, πολύ σπάνιος σκύλος και πανάκριβος και ότι τον πήρα με ειδική άδεια από την Λάσα και γενικά τους φλόμωσα στο δούλεμα, απορρώ πως κρατήθηκα και δεν έσκασα στα γέλια.

Τέσπα, για 2-3 μέρες με έβλεπαν εμένα και τη Λήδα αλλιώς... μέχρι που μάλλον ρώτησαν ή έψαξαν και κατάλαβαν ότι τους έλεγα μ@λ@κιες... μετά δεν ξαναμιλήσαμε... :lol:

DimChios
13/09/2012, 19:18
Τώρα με τις ράτσες θυμήθηκα κάτι... η μια σκυλίτσα που έχω είναι με pedigree καρακοπρίταινα με πολύ περίεργο μαλί, πυρόξανθο στο χρώμα και σαν προβάτου, με κάτι λωρίδες λευκού και σταχτί στο λαιμό και στο στήθος. Εν πάσει περιτπώση είναι πολύ μυστήρια, σου κάνει για εξωτικός σκύλος, η αλήθεια είναι βέβαια ότο βρέθηκε στο χωριό μέσα σε ένα αυλάκι.

Όταν ήμουν στην Αθήνα, έβγαζα την σκυλίτσα βόλτες σε ένα αλσύλιο δίπλα στο σπίτι κάθε απόγευμα. Εκεί, λόγω της περιοχής (Β.Π.) κάνανε παρέλαση την ίδια ώρα υπερήφανοι ιδιοκτήτες υπερκαθαρόαιμων σκύλων. Ε μια - δυο γνωρίστηκα με κάποιους από αυτούς και λέγαμε καμμια κουβέντα. Ένα απόγευμα είχαμε σχηματίσει πηγαδάκι καμμιά 5αριά και η κουβέντα πήγε φυσικά στους σκύλους... και αρχίσαν οι λαλάκες:

"το δικό μου είναι σταχτί ντόμπερμαν, όχι αυτό που είναι επιμειξία με 28 ράτσες, το καλό με τις 32 ράτσες, το πήρα τόσα χρήματα"
"α ο δικός μου είναι γερμανικός τσοπάνης, από το εκτροφείο τους Γκλουνκενστράουφερ στις Άλπεις, και είναι από τη γέννα της πρωταθλήτριας Γερμανίας και του πρωταθλητή της Βεστφαλίας"

...εγώ άκουγα τάχα μου με ενδιαφέρον και έβλεπα μια το σταχτί ντόμπερμαν που ο ιδιοκτήτης του το είχε κάνει σαν τα μούτρα του το ζωντανό, απίστευτα επιθετικό και κακιασμένο και μια τον υπερπρωταθλητή Γερμανίας, που μπροστά του ο Ραν Ταν Πλαν φάνταζε ως ιδιοφυία...

ε και σε κάποια φάση με ρώτησε ένας:

"Εσένα φίλε είναι κάποια ράτσα ο σκύλος σου ή ημίαιμο; Φαίνεται πολύ περίεργο!"

και τότε δεν ξέρω πως μου 'ρθε, τους είπα ότι είναι Θιβετιανός Ιχνηλάτης, πολύ σπάνιος σκύλος και πανάκριβος και ότι τον πήρα με ειδική άδεια από την Λάσα και γενικά τους φλόμωσα στο δούλεμα, απορρώ πως κρατήθηκα και δεν έσκασα στα γέλια.

Τέσπα, για 2-3 μέρες με έβλεπαν εμένα και τη Λήδα αλλιώς... μέχρι που μάλλον ρώτησαν ή έψαξαν και κατάλαβαν ότι τους έλεγα μ@λ@κιες... μετά δεν ξαναμιλήσαμε... :lol:



το χαψανε (στην αρχη) ρε γιατι σου μοιαζει το σκυλι! Σου λεει "τοσο ηλιθιος, δε μπορει! Οντως σπανιος θα ναι!"

:lol:

Ε ρε να μουν απο μια μερια! :bawl:

:beer::beer::beer::beer:

akis_trevor
13/09/2012, 20:17
ελ χυμα...γ@μ@τος!!!!:a20:
κατι αλλο που θελω να πω στον φιλο.δεν ξερω το σκεπτικο σου,το τι θα κανεις τον σκυλο-εννοω θες για φυλακα,γιατι απλα γουσταρεις κλπ-αλλα να σου πω κατι σε σχεση καθαροαιμο και ημιαιμο.εχω 3 σκυλια.2 ημιαιμα και ενα δαλματιας.τα 2 τα βρηκαμε στον δρομο,το δαλματιας μας το εδωσε συγγενεις κυνηγος,του το εδωσαν,δεν του εκανε κλπ.το δαλματιας αυτο λοιπον ειναι μεν μεγαλο σε ηλικια αλλα:ειναι σχεδον τυφλο,δεν ακουει καλα,εχει αρθριτικα,εχει ψηλη πιεση στην καρδια.το 10-20% των δαλματιας γεννιουνται κουφα.των γερμανικων ποιμενικων με δυσπλασια ισχυου,τα μποξερ ειναι σχεδον βεβαια οτι θα αποκτησουν καρκινο ......αυτο συμβαινει γιατι τα καθαροαιμα ειναι αποτελεσμα αιμομιξιας στην αρχη της διαιωνισης της ρατσας.
ενα ημιαιμο δυσκολα θα σου βγαλει τετοια προβληματα,και αν στα βγαλει,σε πολυ μεγαλη ηλικια.επιπλεον υπαρχουν απειρα αδεσποτα που υποφερουν καθημερινα,δεν λεω να παρουμε καποιο,οτι να ναι,αλλα καποιο που ανταποκρινεται στα χαρακτηριστικα μεγεθους,εμφανισης,φυλου που θελουμε...
ποτε δεν χωνεψα το:να πληρωσω να αγορασω κατι ζωντανο!!!!επελεξε οτι πιστευεις εσυ καλυτερο.απλα τα λεω να τα βαλουμε λιγο μεσα στο μυαλο μας ολα αυτα....

vagtav
13/09/2012, 20:44
Πάρε CBF

TheFace
13/09/2012, 20:45
ελ χυμα...γ@μ@τος!!!!:a20:
ποτε δεν χωνεψα το:να πληρωσω να αγορασω κατι ζωντανο!!!!

RESPECT!!!

Μου φενεται ακρως ανηθικο και ακρως θλιβερο, να γινεται αντικειμενο εμποριου το υπερτατο αγαθο που λεγεται η ΖΩΗ οπου κι αν αυτη ανηκει, σαν να ειναι προϊον:(
Αχ και να υπηρχε Θεος...

siraxanz
13/09/2012, 21:46
.................................................................................................... .........................τους είπα ότι είναι Θιβετιανός Ιχνηλάτης, πολύ σπάνιος σκύλος και πανάκριβος και ότι τον πήρα με ειδική άδεια από την Λάσα ....................................................................................... και κατάλαβαν ότι τους έλεγα μ@λ@κιες... μετά δεν ξαναμιλήσαμε... :lol:

Έλιωσα λέμε.....


Στο θέμα μας όμως.... γνώμες για το dogo argentino δεν βλέπω.....

Από τον σαιτ φιλόζωος:
Περιγραφή:

Ο Ντόγκο Αργεντίνο, παρουσιάζει μεγάλη δύναμη, αντοχή και επαγρύπνηση. Θα μπορούσε κάλλιστα να συγκριθεί με ένα κυνηγόσκυλο καθώς διακρίνεται για την γρηγοράδα και την ευκινησία του. Είναι φυσικός φύλακας σε ένα σπίτι και αφοσιώνεται πάρα πολύ στον κύριό του. Είναι είναι πολύ φιλικός, εύθυμος και ήρεμος με τα παιδιά και λατρεύει τα παιχνίδια.
Ο ακούραστος Ντόγκο θα μπορούσε να φτάσει στα 16 του χρόνια και να είναι το ίδιο γερός αρκεί ο ιδιοκτήτης του να του προσφέρει συνεχή φυσική άσκηση.

Ιστορικό της ράτσας
Το Dogo Argentino αναπτύχθηκε το 1920 από τον Δρ Antonio Martinez Nores. Ο στόχος του ήταν να δημιουργήσει ένα σκυλί κυνηγό, φύλακα και σύντροφο της οικογένειας. Προκειμένου να το πετύχει ξεκίνησε διασταυρώσεις με μια φυλή που ονομάζεται σκυλί της Κόρδοβα. Εκτός από το σκυλί της Κόρδοβα, υπήρξε ένα πλήθος άλλων φυλών που συνέβαλαν στην δημιουργία του Dogo Argentino, όπως ο Μεγάλος Δανός, το ισπανικό Mastiff, το μπουλντόγκ, το Bull Terrier, το μπόξερ, ο Ορεινός Πυρηναίων, το Pointer, το Dogue de Bordeaux, και το ιρλανδικό Wolfhound. Το Dogo Argentino εισήχθη για πρώτη φορά στις Ηνωμένες Πολιτείες το 1970 από τον Δρ Raul Zeballos. Του δόθηκε ως δώρο από τον Δρ Antonio Martinez Nores το 1950, και ο Δρ Zeballos συνέχισε την αναπαραγωγή του Dogo Argentino σύμφωνα με τα πρότυπα του Δρ Antonio Martinez Nores.

Συμβουλές για περιποίηση
Το μαλακό, κοντό τρίχωμα του Dogo Argentino απαιτεί πολύ λίγη περιποίηση και συντήρηση. Αρκεί το τακτικό βούρτσισμα και το μπάνιο όποτε χρειάζεται.

Θέματα σχετικά με την υγεία
Δεν υπάρχει καμία σοβαρή ανησυχία σχετικά με την υγεία του Dogo Argentino. Θα πρέπει μόνο να ελέγχεται για δυσπλασία και κώφωση. Ζει συνήθως 10 έως 12 ετών.

Ιδανικές συνθήκες διαβίωσης
Το Dogo Argentino μπορεί να ζει σε ένα μικρό διαμέρισμα αρκεί να ασκείται καθημερινά. Χρειάζεται πολλή γυμναστική και παιχνίδι. Απολαμβάνει να τρέχει και να πηγαίνει μεγάλες βόλτες. Θέλει προσοχή να μην εκτίθεται σε χαμηλές θερμοκρασίες γιατί δεν έχει αντοχής το κρύο.

Φαίνετε να είναι ένα καλό σκυλί, εάν έχεις το χρήμα.... και μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη του ζώου, με το καλό...

akis_trevor
13/09/2012, 21:50
θα μπορούσε να φτάσει στα 16 του χρόνια και να είναι το ίδιο γερός ....
Ζει συνήθως 10 έως 12 ετών.
καπου δεν κολλαει...
επισης αυτα που ειπα:Δεν υπάρχει καμία σοβαρή ανησυχία σχετικά με την υγεία του Dogo Argentino. Θα πρέπει μόνο να ελέγχεται για δυσπλασία και κώφωση.

jimmis5
13/09/2012, 22:09
Σκυλαδικο το καναμε..
http://www.youtube.com/watch?v=-6WK9phbw7U&feature=related

:lol:

z_armagedon
13/09/2012, 22:44
Ευχαριστω αρχικα για ολεσ τις εως τώρα πληροφορίες.
Να εξηγηθω όμως για να μην παρεξηγηθώ. Οι κουταβοι - μπασταρδοκοπριτες ή "γαλαζοαίματοι" είναι η ζωή μου. Σαν παιδι ότι έβρισκα το μάζευα και γινόταν χαμός στο σπιτι. Η όλη κατάσταση με εκανε πιο υπεύθυνο άτομο. Όταν έπαψε να είναι μόνο παιχνίδι όμως και μπόρεσα να ψάχνω περισσότερο αποφάσισα ότι αν προσέχουμε τι έχουμε και τι μας ταιριάζει θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα σιγά σιγά πρώτα για τα ζώα και μετα για μας.
Το βλέπω σαν χρήστης που διαλέγει τη Μοτο που του ταιριάζει και δένεται, και δεν καβαλαει και ρισκάρει με ότι βρει στο δρόμο για να το πω με δικα μας λόγια.
Με αυτές τις σκέψεις έχω αυτή τη στιγμή ένα Δαλματιας, τον Lucky και ένα Cane Cosro Blue, τον Ιντυ.
Ο Lucky είναι 9 χρόνων και ο Ιντυ 4. Θα βάλω φωτο αργότερα. Είναι μέλη της οικογένειας μου κυριολεκτικά.
Τον Dogo τον θέλω γιατι σύμφωνα με τα λεγόμενα μπορει να μένει μαζι μου σε διαμέρισμα τις καθημερινές. Οι άλλοι δυο δεν τα κατάφεραν. Και τα ΣΚ να είμαστε όλοι μαζι στο χωριό.
Δεν ψάχνω ούτε για φύλακα ούτε για κάτι επιφανειακό. Μου αρέσουν και τα θέλω. Και όσο μπορω θα τα αυξανω. Δεν είμαι δήθεν, απλά όπως κάνουμε και με τα μηχανάκια μας διαλεγω.
... Πλάκα πλάκα ένα CB το έπαιρνα με τα ψιλά του μικρού...

Lioulios
13/09/2012, 23:26
Mια χαρά σε βρήσκω και το σκυλάκι θα περάσει μαζί σου σούπερ .

Να χαίρεσαι και τα άλλα δυο .

Μακάρι και εγώ να μπορούσα να έχω και 2ο.

MavrosPan
14/09/2012, 00:56
Πολυ καλη επιλογη το Dogo, αν θελεις μπορω να σε φερω σε επαφη με ιδιοκτητη που εχει απο οσο θυμαμαι επαφες ακομα με εκτροφεις και θα μπορουσε να σε βοηθησει τοσο για την επιλογη οσο και για την ιδια την ρατσα. Δεν θα σου πω μπραβο για την επιθυμια σου να παρεις σκυλο απο εκτροφεα και οχι απο pet, το θεωρω αυτονοητο. pm αν θελεις για τα περαιτερω.

MG-KTiNoS
14/09/2012, 01:07
Εγώ πάλι μια μέρα είχα πάει να πάρω άμμο για το γάτο και στο πετ σοπ είχε ένα σκυλάκι μια σταλιά, σ ένα γυάλινο κλουβί.
Έτρεμε απ τη λαχτάρα να έρθει μαζί μου.
Πόσο κάνει αυτό ρωτάω (αποφασισμένος να το πάρω)
-Πεντακό… μου λέει η κυράτσα….
-Πε πε πεντακό ε ?
-Ναι…

:sick:













Άκου θiβετιανός ιχνηλάτης !

:a38:

z_armagedon
14/09/2012, 01:17
Πολυ καλη επιλογη το Dogo, αν θελεις μπορω να σε φερω σε επαφη με ιδιοκτητη που εχει απο οσο θυμαμαι επαφες ακομα με εκτροφεις και θα μπορουσε να σε βοηθησει τοσο για την επιλογη οσο και για την ιδια την ρατσα. Δεν θα σου πω μπραβο για την επιθυμια σου να παρεις σκυλο απο εκτροφεα και οχι απο pet, το θεωρω αυτονοητο. pm αν θελεις για τα περαιτερω.

Ποτέ από Pet, ποτέ κάτω απο 2 μηνών, νομος. Αν θελεις να το δεις και μικρο κοντά στη μάνα μόνο. Αυτά.

Το κινητο μου με πμ.

Ευχαριστώ!!!!!!

Zid
14/09/2012, 07:07
Άσχετο με τις 2 ρόδες μας αλλά λατρεία.
Ότι λέει ο τίτλος λοιπόν. Έχουμε κανέναν συνάδελφο στον τομέα; Έχω βρει κουτάβι απο Βουλγαρια σε καλη (πιστεύω) τιμή αλλα πριν το φέρω ας δούμε και μεταξύ μας μπας και υπάρχει κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας. Παιδιά.. προσοχή μην αγοράζετε κουτάβια απο εξωτερικό.. υπάρχουν παράνομα εκτροφεία οτι χειρότερο μπορει να σας συμβει διαβάστε ενα παράδειγμα.. απο τα πάρα πολλα..http://www.adespoto.gr/index.php?Itemid=70&catid=97:symboules&id=1860:-puppy-mill-&option=com_content&view=article

Υπάρχουν ζώα στο δικεπαζ στη φιλοζωική.. που περιμένουν να υιοθετηθούν... και ράτσας και ημίαιμα.. (dogo argentino μικρο.. 2 ετων αδέσποτο στη καλιθέα πριν 1 μηνα ) . εδώ θα βρείς 100δες σκυλιά ράτσας η μη ... εγω εχω 3 σκυλια.. και τα 2 τα εχω βρει απο εδω..https://www.facebook.com/pistosfilos.gr?ref=ts

www.pistosfilos.gr/






Υ.Γ
προσωπική άποψη και παρότρυνση !!Μην αγοράζετε υπάρχουν πάρα πολλά ζώα εκει έξω που περιμένουν... !!http://www.youtube.com/watch?v=c4SVOcGDyKA&feature=player_embedded

fidel_98_99
14/09/2012, 08:39
Άσχετο με τις 2 ρόδες μας αλλά λατρεία.
Ότι λέει ο τίτλος λοιπόν. Έχουμε κανέναν συνάδελφο στον τομέα; Έχω βρει κουτάβι απο Βουλγαρια σε καλη (πιστεύω) τιμή αλλα πριν το φέρω ας δούμε και μεταξύ μας μπας και υπάρχει κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Απο που εισαι?

Cpt. Haddock
14/09/2012, 08:42
Ρε με τι ασχολούμαστε στο μοτο... :whiteflag:

DimChios
14/09/2012, 09:03
Ρε με τι ασχολούμαστε στο μοτο... :whiteflag:

ελπιζω να το πλενεις που και που το πανι τοσο συχνα που το χρησιμοποιεις τελευταια ε!

:lol:


Παντως την αμαρτια μου θα την πω! Πολυ ωραια και τα καθαροαιμα αλλα ρε πστ μου... μακαρι να ειχα μια τεραστια εκταση, χρονο και χρημα να μαζευα ο,τι αδεσποτο βλεπω στο δρομο/ιντερνετ/αγγελιες και σπαει η ψυχη μου

Zid
14/09/2012, 09:10
μακαρι να ειχα μια τεραστια εκταση, χρονο και χρημα να μαζευα ο,τι αδεσποτο βλεπω στο δρομο/ιντερνετ/αγγελιες και σπαει η ψυχη μου

Aυτο ξαναπέστο...

Cpt. Haddock
14/09/2012, 09:38
Aυτο ξαναπέστο......


μακαρι να ειχα μια τεραστια εκταση, χρονο και χρημα να μαζευα ο,τι αδεσποτο βλεπω στο δρομο/ιντερνετ/αγγελιες και σπαει η ψυχη μου

MavrosPan
14/09/2012, 09:39
Παιδιά.. προσοχή μην αγοράζετε κουτάβια απο εξωτερικό.. υπάρχουν παράνομα εκτροφεία οτι χειρότερο μπορει να σας συμβει διαβάστε ενα παράδειγμα.. απο τα πάρα πολλα..

Οπως διαβασες και στο αρθρο, αναφερεται σε Puppy Mills τα οποια ουδεμια σχεση εχουν με εκτροφεις. Η κυρια πηγη εσοδων των mills ειναι τα petshop και αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που πρεπει να αποφευγουμε να αγοραζουμε ζωα απο pet. Οι εκτροφεις ειναι κατα βαση υπευθυνοι ανθρωποι που ενδιαφερονται για την ρατσα και την σωστη αναπαραγωγη/ανατροφη των ζωων τους. Οπως προανεφερε και ο arma πιο πανω, οταν θελουμε να αποκτησουμε σκυλο ή θα απευθυνθουμε σε εκτροφεα που ξερει τη γραμμη των ζωων του και ελεγχει την αναπαραγωγη τους ή οπως ανεφεραν τα παιδια φυσικα θα υιοθετησουμε ενα αδεσποτακι απο καποια φιλοζωικη. Ουτε Pet ουτε φυσικα backyard breeders, δηλαδη εναν ιδιωτη που πηγε και ζευγαρωσε το ζωο του Και τωρα μοιραζει τα κουταβια. Υπευθυνοτητα πανω απ'ολα.

Zid
14/09/2012, 10:29
Οπως διαβασες και στο αρθρο, αναφερεται σε Puppy Mills τα οποια ουδεμια σχεση εχουν με εκτροφεις. Η κυρια πηγη εσοδων των mills ειναι τα petshop και αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που πρεπει να αποφευγουμε να αγοραζουμε ζωα απο pet. Οι εκτροφεις ειναι κατα βαση υπευθυνοι ανθρωποι που ενδιαφερονται για την ρατσα και την σωστη αναπαραγωγη/ανατροφη των ζωων τους. Οπως προανεφερε και ο arma πιο πανω, οταν θελουμε να αποκτησουμε σκυλο ή θα απευθυνθουμε σε εκτροφεα που ξερει τη γραμμη των ζωων του και ελεγχει την αναπαραγωγη τους ή οπως ανεφεραν τα παιδια φυσικα θα υιοθετησουμε ενα αδεσποτακι απο καποια φιλοζωικη. Ουτε Pet ουτε φυσικα backyard breeders, δηλαδη εναν ιδιωτη που πηγε και ζευγαρωσε το ζωο του Και τωρα μοιραζει τα κουταβια. Υπευθυνοτητα πανω απ'ολα. Nαι απλά επειδή ανέφερε οτι θα το πάρει απο τη Βουλγαρία... πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός.. γιατι οκ.. ο εκτροφέας μπορει να μην είναι αυτό που φαίνεται.. αυτό ενοω..

nassosxlvbros
14/09/2012, 10:38
.....ποτε δεν χωνεψα το:να πληρωσω να αγορασω κατι ζωντανο!!!!


αυτό μετράει και μόνο....:beer: ² (μπύρες)²

vagtav
14/09/2012, 12:02
.....ποτε δεν χωνεψα το:να πληρωσω να αγορασω κατι ζωντανο!!!!


αυτό μετράει και μόνο....:beer: ² (μπύρες)²

Επειδή έχω αγοράσει, χαρίσει, μαζέψει από δρόμο, ξεγεννήσει, εκθρέψει, παπαγάλους, καναρίνια, εξωτικά πουλιά, σκυλιά ράτσας, κοπρίτες, κότες, χελώνες και όχι μόνο από πιτσιρικάς, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν μετράει μόνο αυτό.
Τώρα έχω 1 σκυλί ράτσας, 1 κοπρίτη, 6 κότες και 1 καναρίνι γιατί δεν έχω χρόνο για περισσότερα...

MavrosPan
14/09/2012, 12:16
Το να πληρωσεις για κατι ζωντανο οπως το λες δεν ειναι τοσο απλο οσο το σκεφτεσαι. Ενας εκτροφεας μιας συγκεκριμενης ρατσας καταρχην ενδιαφερεται και αγαπαει την ρατσα. Μια γεννα και η συντηρηση τοσο των γονεων οσο και των κουταβιων δεν ειναι ανεξοδη υποθεση. Φαγητα, φαρμακα, κτηνιατροι ειναι πραγματα τα οποια προφανως και κοστιζουν αδρα. Δεν ειναι και τιποτα πλουσιοι οι εκτροφεις, τα εξοδα τους θελουν να αποσβεσουν κυριως τα οποια ειναι μεγαλα. Επειτα ουτε καν αυτο δεν γινεται πολλες φορες, μια γεννα μπορει να κανει 3 κουταβια μπορει να κανει και 9. Δεν πληρωνεις τοσο το "κουταβι", οσο τα εξοδα του εκτροφεα για την γεννα και τους εμβολιασμους, τα pedigree κλπ.

Οσο για την Βουλγαρια, οπως και η Σερβια ειναι απο τις λιγες βαλκανικες χωρες που εινια αρκετα προχωρημενες σε αρκετες ρατσες και εκτροφεις. Και βγαζουν πολυ καλα Dogo οπως και Boxer και Mastiff.

z_armagedon
14/09/2012, 12:44
Απο που εισαι?

Καταγωγη (οπου και μενει η οικογενεια μου) εξω απο Κορινθο Σχεδον στα διοδια Σπαθοβουνιου, Αγιος Βασιλειος.
Εκει ειναι και τα δυο μεγαλα μου. Ο Δαλματιας ουτε για πλακα να μεινει Αθηνα μαζι μου, πηγε να πεθανει ο σκυλος οταν τον ανεβασα.
Ο Corso ετσι κι ετσι αν και πολυ πιο μεγαλοσωμος αλλα δεν ξεκολαγε απο το χωριο οταν κατεβαιναμε.

Εχει πολυ καλος μου φιλος Mastif Argentino και μου ειπε οτι μια χαρα μενει μαζι του Αθηνα αρκει να τον βολταρει. Πραγμα που μπορω να το κανω.

z_armagedon
14/09/2012, 12:53
.....ποτε δεν χωνεψα το:να πληρωσω να αγορασω κατι ζωντανο!!!!


αυτό μετράει και μόνο....:beer: ² (μπύρες)²


Γυναικα έχουμε?
Την έβγαλες Βολτα ποτε?
Την άφησες να πληρωσει?????
Της πήρες λουλουδια, γλυκα, διαφορα....?????
Σινεμα την πηγες???????????????????????????????????
Επέτειος???????????????????????????????????????????????????
ΤΟΥΡΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΗΣ??????????????????????!!!!!!!!???????

Και τωρα τα του άλλου ζωου..
Ναι, πληρωσα για να τα παρω....
Δεν μου κανουν ποτε σκηνες.......
Με λατρεύουν..............................
Κατουριουνται απο τη χαρα τους οταν με βλεπουν....
Δε σπαζονται ουτε γκρινιαζουν οταν χαζευω αλλα του ειδους τους...
Και πολλα αλλα...........................................................................

Ποιος απο τους δυο μας λοιπον πληρωνει για κατι ζωντανο? Εγω ή εσυ? (οχι μονο εσυ προσωπικα, και αλλοι πιο πανω το εθιξαν το θεμα)

DimChios
14/09/2012, 12:57
ΤΟΥΡΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΗΣ??????????????????????!!!!!!!!???????
)

τωρα αρχισες να γινεσαι προστυχος!

:lol:

alex14
14/09/2012, 13:00
τωρα αρχισες να γινεσαι προστυχος!

:lol:

:lol:

z_armagedon
14/09/2012, 13:05
τωρα αρχισες να γινεσαι προστυχος!

:lol:

Περισσότερο προστυχος....

Ειναι σε ενα νησι ενας ναυαγος, μια πεθερα, μια τουρτα και ενα TRIUMF......

















(Δόλωμα για να ξαναρθει ο Ηλίας..... :look: )

:lol::lol::lol:

DimChios
14/09/2012, 13:11
Περισσότερο προστυχος....

Ειναι σε ενα νησι ενας ναυαγος, μια πεθερα, μια τουρτα και ενα TRIUMF......



ευκολακι!

Πετας τα αχρηστα (πεθερα και σουτιεν) στη θαλασσα και τρως την τουρτα!

Αλλο, άλλο...

z_armagedon
14/09/2012, 13:17
ο Παππούς πια Lucky....

268290

z_armagedon
14/09/2012, 13:18
ο ηρεμος γιγαντας Iddy....

268291

268292

el_hymador
14/09/2012, 13:23
Παλιότερα, όταν υπήρχαν παραγματικές ανάγκες, δηλαδή ο γαίδαρος δεν τράβαγε και το άλογο ήταν πολυέξοδο, τα ζευγάρωσαν και βγήκε το μουλάρι που τους έκανε. Επίσης διαταύρωναν επιλεγμένα για τις αποδόσεις τους γελάδια, κατσίκια, βουβάλια, πρόβατα για να βελτιώσουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Και οι σκύλοι ράτσας για αυτό δημιουργήθηκαν, για να διαπρέπουν σε συγκεκριμένες εργασίες, σε κυνήγια, σε φύλλαξη κτλ -κτλ.

Αυτό δεν ήταν κατ' ανάγκη κακό, καθότι θα μπορούσε να συμβεί και στη φύση. Άλλωστε η φύση αποζητά την γεννετική επιμειξία και την επιβραβεύει, ο Δαρβίνος τα έχει πει καλύτερα από εμένα.

Τα προβλήματα άρχισαν όταν οι άνθρωποι (οι αστοί) άρχισαν να αποκτούν σκυλιά όχι γιατί τους εξυπηρετούσαν σε κάτι, αλλά επειδή ήταν "όμορφα", τα έβελεπαν σαν αποκτήματα. Κάπως έτσι, υπερνεργητικά κυνηγόσκυλα στριμώχτηκαν σε διαμερίσματα, χάσκυς και μάλαμουτ ζήσανε και ζούνε στη νότια Κρήτη και ρωμαλέοι σκύλοι μαραζώνουν σε 5λεπτες βόλτες στο πεζοδρόμιο. Μαζί με αυτή την τάση, εδραιώθηκαν και αλλάξαν οι "κανονισμοι" που διέπουν όλες αυτούς τους παντελώς ανοήτους και βλακώδεις φορείς που δίνουν γεννετικές "πιστοποιήσεις". Τα σκυλιά πλέον αντιμετωπίζονται αποκλειστικά και μόνο με αισθητικά κριτήρια, μεζόυρες και παχύμετρα! Τα Basset πρέπει να σέρνονται στο έδαφος, τα γερμανικά ποιμενικά να έχουν ράχη με κλίση και τον κώλο χαμηλα, τα μπουλντόγκ να μην μπορούν να αναπνεύσουν κ.ο.κ. Ο κάθε παπάρας εκτροφέας επεμβαίνει πλέον με αφύσικο τρόπο στις διασταυρώσεις και στα ζευαρώματα, προκειμένου να διαιωνίσει ακραία και αφύσικα χαρακτηριστικό που "οφείλουν να έχουν" τα σκυλιά ράτσας για να πιστοποιηθούν! Η φύση όμως δεν τα γουστάρει αυτά και λογικό και επόμενο ήταν να αρχίσει ο εκφυλισμός των "καθαροαίμων" βάση pedigree σκύλων, οι οποίοι παρουσιάζουν σοβαρότατα προβλήματα υγείας, δισπλασίες, μυοσκελετικά και αναπνευστικά προβλήματα και αποβλάκωση... ναι αποβλάκωση.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι κοπρίτες ζούνε πολύ περισσότερο, είναι απείρως εξυπνότεροι, ανθεκτικότεροι και πολύ πιο αγαπησιάριδες σε σχέση με τα καθαρόαιμα. Αποτελούν πολύ πιο εξελιγμένα είδη σκύλων, γεννετικά βελτιωμένων μέσα από την αργή αλλά α΄κρως αποτελεσματική διαδικασία της φύσης, που αυτή όσο να ΄ναι, κάτι παραπάνω ξέρει από εμάς!

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για το αν ένας εκτροφέας είναι καλός, έχει 10 στρέμματα χώρο και φέρετε καλά στα σκυλιά... από τη στιγμή που επεμβαίνει με αφύσικα παρεμβατικό τρόπο στην διαδικασία αναπαραγωγής και φυσικής εξέλιξης είναι μ@λ@κ@ς!

Αυτά τα περί χαρακτήρα και συμπεριφοράς που αποζητούνται και αποτελλούν την υπερασπιστική γραμμή όσων "ψωνίζουν" ράτσες, είναι για γέλια και αποδυκνείουν τεράστια ασχετοσύνη...ο σκύλος μαθαίνει και διαμορφώνει τον χαρακτήρα που εσύ θες να του δώσεις, οπότε ένα λαμπραντόρ που υποτιθεται ότι είναι καλό με τα παιδιά μπορείς να το κάνεις να βλέπει παιδάκι και να του την πέφτει χωρίς δεύτερη σκέψη, όπως επίσης μπορείς να κάνεις το αιμοβόρο (και καλά) Πιτ μπουλ τον πιο χαδιάρη και ακίνδυνο σκύλο...

Οπότε τι μένει; Τα ειδικά χαρακτηριστικά... όποιος θέλει λοιπόν να σέρνει έλκηθρο στο Παγκράτι ή να βγαίνει για αγριογούρουνα στο Μαρούσι, ας μας το πει να το ξέρουμε.

Δείτε και αυτό το βιντεάκι να διαπιστώσετε πόσο κάφροι είμαστε και σε αυτό το τομέα!

http://www.youtube.com/watch?v=Hex00WjSobE

Bradipous
14/09/2012, 13:39
Θα σου προτεινα να επαιρνες μια φωτογραφια της Παολα αλλα μαλλον ψαχνεις καθαροαιμο.
Ξανασκεψουτο ομως, κοστος αγορας 3-4€? Κοστος συντηρησης 0. Ουτε να θελει εκπαιδευση ουτε φαγητο ουτε βολτα ουτε κτηνιατρο.

akis_trevor
14/09/2012, 13:41
χιος ακουει;;;εχω την εκταση,βαλε τα φραγκα και τον χρονο 50-50!
αρμαγεδων..
εχεις πληρωσει ποτε γυναικα για να την αποκτησεις;τα μετα πληρωνεις,οπως θα πληρωσεις και στον σκυλο τα εμβολια του,το σπιτακι του,το λουρι,τα μπολακια κλπ.....

z_armagedon
14/09/2012, 13:46
Κώστα, δεν ειναι ρε τοσο μονοπλευρα τα πράγματα.

Το 1900 και ο προπάππος μου ήταν διαφορετικος απο μενα....
Καβαλάω μια Κ9 1000 αλλα δεν την πηρα αποκλειστικα και μονο για πιστα... Πάω και σουπερ μαρκετ......
Στον τομεα σου.... Ενα μελίσσι το τρυγούσαν παλιά σε κάποιο γκρεμό με τα χέρια... Τωρα πια ειναι πιο εκσυγχρονισμένα τα πραγματα...
Και αν αγοράσει κάποιος στο Παγκράτι κυνηγόσκυλο (ισως και για μεγάλα θηράματα) και το κατεβάσει δυο φορες το μηνα προς Ζήρια ή Χούνη ή τρικορφο για λαγό ή και Ταύγετο για γουρούνι..... κακό ειναι;
Πρεπει καθε μερα και ωρα?

Μην ειμαστε απόλυτοι. Δεν ειναι καλό.

vaska
14/09/2012, 13:49
Παλιότερα, όταν υπήρχαν παραγματικές ανάγκες, δηλαδή ο γαίδαρος δεν τράβαγε και το άλογο ήταν πολυέξοδο, τα ζευγάρωσαν και βγήκε το μουλάρι που τους έκανε. Επίσης διαταύρωναν επιλεγμένα για τις αποδόσεις τους γελάδια, κατσίκια, βουβάλια, πρόβατα για να βελτιώσουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Και οι σκύλοι ράτσας για αυτό δημιουργήθηκαν, για να διαπρέπουν σε συγκεκριμένες εργασίες, σε κυνήγια, σε φύλλαξη κτλ -κτλ.

Αυτό δεν ήταν κατ' ανάγκη κακό, καθότι θα μπορούσε να συμβεί και στη φύση. Άλλωστε η φύση αποζητά την γεννετική επιμειξία και την επιβραβεύει, ο Δαρβίνος τα έχει πει καλύτερα από εμένα.

Τα προβλήματα άρχισαν όταν οι άνθρωποι (οι αστοί) άρχισαν να αποκτούν σκυλιά όχι γιατί τους εξυπηρετούσαν σε κάτι, αλλά επειδή ήταν "όμορφα", τα έβελεπαν σαν αποκτήματα. Κάπως έτσι, υπερνεργητικά κυνηγόσκυλα στριμώχτηκαν σε διαμερίσματα, χάσκυς και μάλαμουτ ζήσανε και ζούνε στη νότια Κρήτη και ρωμαλέοι σκύλοι μαραζώνουν σε 5λεπτες βόλτες στο πεζοδρόμιο. Μαζί με αυτή την τάση, εδραιώθηκαν και αλλάξαν οι "κανονισμοι" που διέπουν όλες αυτούς τους παντελώς ανοήτους και βλακώδεις φορείς που δίνουν γεννετικές "πιστοποιήσεις". Τα σκυλιά πλέον αντιμετωπίζονται αποκλειστικά και μόνο με αισθητικά κριτήρια, μεζόυρες και παχύμετρα! Τα Basset πρέπει να σέρνονται στο έδαφος, τα γερμανικά ποιμενικά να έχουν ράχη με κλίση και τον κώλο χαμηλα, τα μπουλντόγκ να μην μπορούν να αναπνεύσουν κ.ο.κ. Ο κάθε παπάρας εκτροφέας επεμβαίνει πλέον με αφύσικο τρόπο στις διασταυρώσεις και στα ζευαρώματα, προκειμένου να διαιωνίσει ακραία και αφύσικα χαρακτηριστικό που "οφείλουν να έχουν" τα σκυλιά ράτσας για να πιστοποιηθούν! Η φύση όμως δεν τα γουστάρει αυτά και λογικό και επόμενο ήταν να αρχίσει ο εκφυλισμός των "καθαροαίμων" βάση pedigree σκύλων, οι οποίοι παρουσιάζουν σοβαρότατα προβλήματα υγείας, δισπλασίες, μυοσκελετικά και αναπνευστικά προβλήματα και αποβλάκωση... ναι αποβλάκωση.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που οι κοπρίτες ζούνε πολύ περισσότερο, είναι απείρως εξυπνότεροι, ανθεκτικότεροι και πολύ πιο αγαπησιάριδες σε σχέση με τα καθαρόαιμα. Αποτελούν πολύ πιο εξελιγμένα είδη σκύλων, γεννετικά βελτιωμένων μέσα από την αργή αλλά α΄κρως αποτελεσματική διαδικασία της φύσης, που αυτή όσο να ΄ναι, κάτι παραπάνω ξέρει από εμάς!

Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για το αν ένας εκτροφέας είναι καλός, έχει 10 στρέμματα χώρο και φέρετε καλά στα σκυλιά... από τη στιγμή που επεμβαίνει με αφύσικα παρεμβατικό τρόπο στην διαδικασία αναπαραγωγής και φυσικής εξέλιξης είναι μ@λ@κ@ς!

Αυτά τα περί χαρακτήρα και συμπεριφοράς που αποζητούνται και αποτελλούν την υπερασπιστική γραμμή όσων "ψωνίζουν" ράτσες, είναι για γέλια και αποδυκνείουν τεράστια ασχετοσύνη...ο σκύλος μαθαίνει και διαμορφώνει τον χαρακτήρα που εσύ θες να του δώσεις, οπότε ένα λαμπραντόρ που υποτιθεται ότι είναι καλό με τα παιδιά μπορείς να το κάνεις να βλέπει παιδάκι και να του την πέφτει χωρίς δεύτερη σκέψη, όπως επίσης μπορείς να κάνεις το αιμοβόρο (και καλά) Πιτ μπουλ τον πιο χαδιάρη και ακίνδυνο σκύλο...

Οπότε τι μένει; Τα ειδικά χαρακτηριστικά... όποιος θέλει λοιπόν να σέρνει έλκηθρο στο Παγκράτι ή να βγαίνει για αγριογούρουνα στο Μαρούσι, ας μας το πει να το ξέρουμε.

Δείτε και αυτό το βιντεάκι να διαπιστώσετε πόσο κάφροι είμαστε και σε αυτό το τομέα!

http://www.youtube.com/watch?v=Hex00WjSobE


Γράψτα αυτά σε σκυλοφόρουμ κι εξασφάλισες δια βίου ban.
Έτσι είναι τελικά όπως τα λες, όπως και οπουδήποτε αλλού έτσι εδώ όπου μπήκε το χρήμα και το πουλ μουρ τα γ@μησε όλα.

DimChios
14/09/2012, 13:49
χιος ακουει;;;εχω την εκταση,βαλε τα φραγκα και τον χρονο 50-50!
εχεις πληρωσει ποτε γυναικα για να την αποκτησεις;τα μετα πληρωνεις,οπως θα πληρωσεις και στον σκυλο τα εμβολια του,το σπιτακι του,το λουρι,τα μπολακια κλπ.....




σε μενα απευθυνονται ΚΑΙ οι δυο γραμμες? Γιατι μου λειπουν οπως προείπα φραγκα και χρονος, αρα.... ολιγον ακυρο

Εγραψα ΜΑΚΑΡΙ...

nassosxlvbros
14/09/2012, 13:59
Γυναικα έχουμε? έχω
Την έβγαλες Βολτα ποτε? άλλοτε τη βγάζω άλλοτε με βγάζει...
Την άφησες να πληρωσει?????τις περισσότερες φορές...:(
Της πήρες λουλουδια, γλυκα, διαφορα....?????Στη γιορτή της
Σινεμα την πηγες???????????????????????????????????δε τη πάω σινεμα...ΠΑΜΕ σινεμά...
Επέτειος???????????????????????????????????????????????????αφραγκίες...λίγα πράγματα...
ΤΟΥΡΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΗΣ??????????????????????!!!!!!!!???????κοινή τούρτα παίρνουμε και της δίνουμε και καταλαβαίνει...

Και τωρα τα του άλλου ζωου..
Ναι, πληρωσα για να τα παρω....
Δεν μου κανουν ποτε σκηνες.......
Με λατρεύουν..............................
Κατουριουνται απο τη χαρα τους οταν με βλεπουν....
Δε σπαζονται ουτε γκρινιαζουν οταν χαζευω αλλα του ειδους τους...
Και πολλα αλλα...........................................................................

Ποιος απο τους δυο μας λοιπον πληρωνει για κατι ζωντανο? Εγω ή εσυ? (οχι μονο εσυ προσωπικα, και αλλοι πιο πανω το εθιξαν το θεμα)


Όλοι πληρώνουμε...αλλά το να πληρώσω ένα σκύλο ή κατοικίδιο που κάποιος το πουλάει γα να κερδίσει δε το κάνω για πολλούς λόγους...άλλωστε γιατί να πληρώσει κάποιος όταν οι δρόμοι είναι γεμάτοι αδέσποτα;Το θεωρώ υποκρισία μη πω ανοησία κάποια ζωντανά να πεινάνε και κάποια "αγοραστά" και φίρμας να περνάνε καλά...
Άλλωστε έχω άλλα 2 "ζωάκια" στο σπίτι που:

-πάνε σχολείο και φροντιστήριο
-θέλουν να φάνε να ντυθούν και να ποδεθούν
-θέλουν βολτίτσα στο Φλοίσβο με τη παρέα τους...
-θέλουν σαμπρέλες κάθε τόσο στα ποδήλατα!
-και λάστιχα ενίοτε...;)

και τέλος να σου τονίσω πως ενώ υπεραγαπώ τα ζώα δεν:

-θα τα έχωνα σε ένα διαμέρισμα 70-75 m² για να το παίζω φιλόζωος,
-θα υποχρέωνα κάποιον να τα κοιτάζει όταν είμαι στη δουλειά...
-θα απαιτούσα για τα δικαιώματά του ζώου μου αν το άφηνα μονο του στο διαμέρισμα να ωρύεται όλη μέρα,το απόγευμα ή το πρωί να έχεζε όπου ήθελε όπως κάνουν οι περισσότεροι εδώ που μένω...αν έμενα στο χωριό δεν υπήρχε περίπτωση να μην είχα τουλάχιστον 2...εδώ δεν υπάρχει περίπτωση...

Αν λοιπόν δεν αστειεύεσαι,μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει αδερφέ...

akis_trevor
14/09/2012, 14:01
η πρωτη μονο...η δευτερη πηγαινε στον αρμαγεδων...σορρυ για την παρεξηγηση..

DimChios
14/09/2012, 14:10
χιος ακουει;;;εχω την εκταση,βαλε τα φραγκα και τον χρονο 50-50!
αρμαγεδων..
εχεις πληρωσει ποτε γυναικα για να την αποκτησεις;τα μετα πληρωνεις,οπως θα πληρωσεις και στον σκυλο τα εμβολια του,το σπιτακι του,το λουρι,τα μπολακια κλπ.....


η πρωτη μονο...η δευτερη πηγαινε στον αρμαγεδων...σορρυ για την παρεξηγηση..



δεν παρεξηγηθηκα, διευκρινηση ζητησα!

Η προταση σου ειναι πολυ καλη παντως και μακαρι να γινοταν...

Ειναι κοντα στην Αθηνα by the way?

akis_trevor
14/09/2012, 14:12
η εκταση;οχι,πατρα ειναι....μεταξυ σοβαρου και αστειου το ειπα.παντως πριν λιγους μηνες που ηταν στον αερα το θεμα της φιλοζωικης εδω,ειχε περασει απτο μυαλο μου να το κανω...αλλα ειναι μια πολυ σοβαρη αποφαση και δεν ημουν σε φαση....

z_armagedon
14/09/2012, 14:27
Όλοι πληρώνουμε...

Αν λοιπόν δεν αστειεύεσαι,μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει αδερφέ...

Αστειεύομαι και ειμαι σιγουρος οτι έχω να κάνω με άτομα που το καταλαβαίνουν, διαφορετικά δε θα μιλούσα καν.

Αλλά δεν βλέπω τον εαυτό μου ή και άλλους για να μην οικειοποιούμαι το θέμα ως φιλόζωο του καναπέ που θα πάω στο Κολωνάκι για καφέ και θα πω τις ιστορίες του σούπερ κατοικίδιου μου στους αλλους την ώρα που αυτο ειναι φυλακισμένο στο διαμέρισμα σαν τον Κολοκοτρώνη.

Αυτό που λέω και στον Κώστα είναι ότι όπως είπε και ο vaska πιο πάνω λόγω χρήματος και δηθεν καταστάσεων συνήθως είναι έτσι, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ιδιο σακι...
Δε συμφωνώ με το μαλάκα το χοντρο που λέει οτι μαζι τα φάγαμε, δεν ειναι όλοι το ίδιο.

Αυτο που ζήτησα είναι πληροφορίες για να φτάσω κοντά σε ένα σκύλο τον οποίο γουστάρω τρελά και θα πληρώσω το χρονο, τη φροντίδα και τη σωστή δουλεια που έκανε ένας άνθρωπος για να τον πάρω. Δε θέλω να δωσω λεφτα - και κατά συνέπεια λόγο να συνεχίσει το σκηνικό - σε βασανιστές εμπόρους που το μόνο που τους νοιάζει είναι το χρήμα.

Ο MavrosPan ήδη με βοήθησε και τον ευχαριστώ μεσα απο την καρδια μου. Εχεις να μου προτείνεις κι εσύ κατι πάνω σε αυτό που ζητάω?

alex14
14/09/2012, 14:41
Το θεωρώ υποκρισία μη πω ανοησία κάποια ζωντανά να πεινάνε και κάποια "αγοραστά" και φίρμας να περνάνε καλά...
...

Υποκριτες και ανοητοι ειναι αυτοι που τα πετανε στο δρομο και μετα γεμιζουν οι φιλοζωικες με αδεσποτα που ζητανε υιοθεσια

Lioulios
14/09/2012, 14:47
Μιας και λετε για φραγκα. , εχω υπολογισει πως. ο σκυλος μου κοστιζει περιπου 1 ευρω την ημερα...ολα μεσα .

nassosxlvbros
14/09/2012, 15:11
Αστειεύομαι και ειμαι σιγουρος οτι έχω να κάνω με άτομα που το καταλαβαίνουν, διαφορετικά δε θα μιλούσα καν.

Αλλά δεν βλέπω τον εαυτό μου ή και άλλους για να μην οικειοποιούμαι το θέμα ως φιλόζωο του καναπέ που θα πάω στο Κολωνάκι για καφέ και θα πω τις ιστορίες του σούπερ κατοικίδιου μου στους αλλους την ώρα που αυτο ειναι φυλακισμένο στο διαμέρισμα σαν τον Κολοκοτρώνη.

Αυτό που λέω και στον Κώστα είναι ότι όπως είπε και ο vaska πιο πάνω λόγω χρήματος και δηθεν καταστάσεων συνήθως είναι έτσι, αλλά μην τα βάζουμε όλα στο ιδιο σακι...
Δε συμφωνώ με το μαλάκα το χοντρο που λέει οτι μαζι τα φάγαμε, δεν ειναι όλοι το ίδιο.

Αυτο που ζήτησα είναι πληροφορίες για να φτάσω κοντά σε ένα σκύλο τον οποίο γουστάρω τρελά και θα πληρώσω το χρονο, τη φροντίδα και τη σωστή δουλεια που έκανε ένας άνθρωπος για να τον πάρω. Δε θέλω να δωσω λεφτα - και κατά συνέπεια λόγο να συνεχίσει το σκηνικό - σε βασανιστές εμπόρους που το μόνο που τους νοιάζει είναι το χρήμα.

Ο MavrosPan ήδη με βοήθησε και τον ευχαριστώ μεσα απο την καρδια μου. Εχεις να μου προτείνεις κι εσύ κατι πάνω σε αυτό που ζητάω?


Πάντα ήμουν φαν των μεγαλόσωμων σκυλιών...θες από μικρός τότε που είχα αυλή και "άπλα" θες που είχα μόνο αυτά δει τότε δε ξέρω...αν έχεις πάντως "άπλες" πάρε ένα Αρχεντίνο είναι αγαθός γίγαντας,ευγενικός φτάνει νάναι εκπαιδευμένος και να "ακούει", γιατί αν τα πάρει δε σταματιέται παρά μόνο με...τάνκς! :)

Εκτός από το χώρο να υπολογίσεις και το φαγητό του...ένα ενήλικο αρζεντίνο που βλέπω στη γειτονιά τρώει σαν 3 άτομα σχεδόν...:eek:
Γιατί δεν κοιτάς και κάποιο λύκόσκυλο; ή "λάσσυ"
Και Βερναρδου είναι αξιαγάπητα!♥♥♥

268295

z_armagedon
14/09/2012, 15:23
Πάντα ήμουν φαν των μεγαλόσωμων σκυλιών...

Και εμένα μου αρεσουν οι μεγαλοσωμοι αλλα εχω θεμα με το τριχωμα. Οπότε βερναρδου κλπ απορρίπτονται. Μου δίνει ένας φίλος νεογέννητο λαμπραντορ και δεν παω εκει πάλι για τον ίδιο λογο.
Αν δεις τον κορσο θα καταλάβεις τα γούστα μου, και ο άτιμος παλι βγάζει παλτό ολόκληρο....
Ο Αργεντίνος έχει λιγότερο "μαλλι" είναι πιο μικρόσωμος και πιστεψε με όσο και να τρωει θα τρώει ΣΙΓΟΥΡΑ λιγοτερο απο τον Ιντυ!!!!

Λυκόσκυλα, Κόλευ, κλπ απλά δεν μου καθονται στο ματι, γουστα ειναι αυτά...
Όσο για τα έξοδα, μαζι με γιατρους, φαγητο, αξεσουαρ και οτι αλλο φανταζεσαι δεν φτανουν τα 2 ευρω την ημέρα με τιποτα. Εκοψα το καπνισμα και έδινα 7 ευρω την ημέρα.... do the math....

z_armagedon
14/09/2012, 15:26
Και εμένα μου αρεσουν οι μεγαλοσωμοι αλλα εχω θεμα με το τριχωμα. ....

Γιαυτό δεν κανω παρέα και με τον Dimkastelorizo!!!!!!

:lol:

DimChios
14/09/2012, 15:35
Γιαυτό δεν κανω παρέα και με τον Dimkastelorizo!!!!!!

:lol:

ΑΜΑ Σ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΤΡΙΧΟΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ devil's!!!

ΑΜΑ ΠΙΑ!

:cry: :cry:

Cpt. Haddock
14/09/2012, 15:59
Αιώνιο μοτό.

Για σκυλια ρωτάς, σε κοινωνικοπολιτικη αναλυση καταληγεις...

z_armagedon
14/09/2012, 17:06
Αιώνιο μοτό.

Για σκυλια ρωτάς, σε κοινωνικοπολιτικη αναλυση καταληγεις...

Εισαι στον ογκο?????
Αυτο πες μου μονο.... τελλλλλοςςςςςςς........

http://www.youtube.com/watch?v=oXEjfF0fkek

:bawl:

MG-KTiNoS
14/09/2012, 18:25
Γράψτα αυτά σε σκυλοφόρουμ κι εξασφάλισες δια βίου ban.
Έτσι είναι τελικά όπως τα λες, όπως και οπουδήποτε αλλού έτσι εδώ όπου μπήκε το χρήμα και το πουλ μουρ τα γ@μησε όλα.

Τα σκυλοφόρουμ έχουν πολλά καλά παιδιά αλλά η ζωοφιλία και ότι περνάει από την καρδιά και το έντονο συναίσθημα εμπορευματοποιείται πολύ εύκολα.
(νέοι γονείς ΠΡΟΣΟΧΗ)
Έχει δίκιο σ αυτά που λέει.
Το ζώο δεν είναι αξία. Έχει ζωή και χαρακτήρα.
Ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να λέμε τι σκύλο έχεις αλλά ποιόν σκύλο έχεις.

Joyrider
14/09/2012, 18:33
:old wacko:

http://www.youtube.com/watch?v=rsiS06ieRqk

el_hymador
14/09/2012, 18:52
Ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να λέμε τι σκύλο έχεις αλλά ποιόν σκύλο έχεις.

Το πιο σωστό απ΄όλα είναι "ποιος σκύλος σε έχει;"... δεν εκπαιδεύονται μόνο τα σκυλία, εκπαιδεύεσαι και εσύ μαζί τους.

MG-KTiNoS
14/09/2012, 19:01
Το πιο σωστό απ΄όλα είναι "ποιος σκύλος σε έχει;"... δεν εκπαιδεύονται μόνο τα σκυλία, εκπαιδεύεσαι και εσύ μαζί τους.

:lol:

Είναι κι αυτό ένα...

Cpt. Haddock
14/09/2012, 20:07
Σωτηρη,

Δες μηπως σου δωσουν κανενα κουτάβι απο αυτον (http://www.tovima.gr/world/article/?aid=474692)

268333

vaska
14/09/2012, 20:10
Τα σκυλοφόρουμ έχουν πολλά καλά παιδιά αλλά η ζωοφιλία και ότι περνάει από την καρδιά και το έντονο συναίσθημα εμπορευματοποιείται πολύ εύκολα.
(νέοι γονείς ΠΡΟΣΟΧΗ)
Έχει δίκιο σ αυτά που λέει.
Το ζώο δεν είναι αξία. Έχει ζωή και χαρακτήρα.
Ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να λέμε τι σκύλο έχεις αλλά ποιόν σκύλο έχεις.

Αγαπάω όλα τα ζώα, ιδιαίτερα τα σκυλιά (τα κανονικά όχι τα σιλικονάτα όπως η Πάολα). Από μικρός κουβαλούσα κουτάβια στο σπίτι και μετά γίνονταν μέλη της οικογένειας. Λατρεύω όμως τα Dobeman και τα Boxer. Τώρα η μεγάλη μου κόρη έχει ένα κοπράκι για συντροφιά και φύλαξη στην πόλη που σπουδάζει. Η μικρή έχει λυσσάξει να πάρουμε ακόμα ένα για να το έχουμε εδώ στην Πάτρα. Ξέχωρα από το ότι πιστεύω ότι η ενασχόληση με τα ζώα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, θα είναι καλό ν' αναλάβει τις ευθύνες ενός σκύλου, θα γίνει πιο υπεύθυνη κλπ κλπ, θέλω κι εγώ και η γυναίκα μου να έχουμε ακόμα ένα σκυλί.
Το λοιπόν έκανα μια βόλτα σε σκυλοφόρουμ μήπως από συμφορουμίτη βρω μια από τις αγάπες μου. Σε πληροφορώ ότι τι να ήμουν κάπου και να κουβέντιαζα με χρυσαυγίτες τι στο σκυλοφόρουμ, ένα και το αυτό.

Περισσότερα με πμ.

Η λούση μας...

268334

byron
14/09/2012, 20:17
οπότε ένα λαμπραντόρ που υποτιθεται ότι είναι καλό με τα παιδιά μπορείς να το κάνεις να βλέπει παιδάκι και να του την πέφτει χωρίς δεύτερη σκέψη


Κώστα χωρίς να διαφωνώ με το κείμενο σου, έχω τις ενστάσεις μου με το παράδειγμα της συγκεκριμένης ράτσας. Πιο εύκολα εκπαιδεύεις πρόβατο να γίνει λύκος, παρά λαμπραντόρ να γίνει επιθετικό και ιδιαίτερα με παιδιά.

tai
14/09/2012, 21:05
Το πιο σωστό απ΄όλα είναι "ποιος σκύλος σε έχει;"... δεν εκπαιδεύονται μόνο τα σκυλία, εκπαιδεύεσαι και εσύ μαζί τους.
+1000

Το σκυλί θελει 2-3 ΩΡΕΣ για να "καταλάβει" και να εκτελεί μια εντολή ΑΨΟΓΑ
Ο άνθρωπος για να καταλάβει ΠΩΣ πρέπει να δίνει την εντολή, θέλει στην καλύτερη περίπτωση, μια βδομάδα.
Τα περισσότερα "εκπαιδευμένα" σκυλιά, μετα απο 2 μήνες ειναι χειρότερα απο οταν ξεκινούσαν την πρώτη μέρα.

Zid
14/09/2012, 21:34
Κώστα χωρίς να διαφωνώ με το κείμενο σου, έχω τις ενστάσεις μου με το παράδειγμα της συγκεκριμένης ράτσας. Πιο εύκολα εκπαιδεύεις πρόβατο να γίνει λύκος, παρά λαμπραντόρ να γίνει επιθετικό και ιδιαίτερα με παιδιά.

Ευκολάκι... αφήνεις το σκυλο στη μάντρα σου δεμένο και περνάνε παιδάκια για το σχολείο κάθε μέρα και του πετάνε 1-2 πέτρες... καθημερινό πρόβλημα αρκετών.. ιδιοκτητών.. το σκυλί αυτόματα για κάθε παιδάκι εκτος σπιτιου θα είναι επιφυλακτικό.. δλδ επικίνδυνο αν νιώσει φόβο..υπο ορισμένες συνθήκες..

Zid
14/09/2012, 21:44
Ο Αργεντίνος έχει λιγότερο "μαλλι" είναι πιο μικρόσωμος και πιστεψε με όσο και να τρωει θα τρώει ΣΙΓΟΥΡΑ λιγοτερο απο τον Ιντυ!!!!

.. Επειδή εχω καταλάβει οτι το σκύλο τον θες για παρέα και για να σου δίνει χαρά.. σκέψου και για κανα θηλυκό pitbull που είναι σε κιλα.. νορμαλ και πολύ φιλικό με ανθρώπους κτλ.. ακόμα και με ζώα γάτες ανάλογα τον ιδιοκτήτη και πως θα το κοινωνικοποιησει .. (Εσυ βλέπω εχεις εμπειρία θα γίνει αστέρι).
Εγω τη δικιά μου την έχω μέσα στο σπίτι τα βράδια.. αλλα και το χειμώνα.. γιατι μου βγήκε πολύ κρυουλιάρα.... είναι πανέξυπνη παιχνιδιάρα.. αγαπάει τις γάτες.. εχω 5 ... ειναι με τους ανθρώπους φιλικη και με τα αλλα σκυλια εχω αλλο ενα ημιαιμο ντόπερμαν ... και μιλάμε τα παιχνίδια που κανουν ολη μέρα.. ειναι απίστευτο.. υπάκουη πανέξυπνη.. την παίρνω στο βουνο στα μονοπάτια.. εχει γίνει και ιχνιλατης.. (τυφλα να εχουν τα γκριφον) χεχε
268336

latris mixanis
14/09/2012, 22:08
Άσχετο με τις 2 ρόδες μας αλλά λατρεία.
Ότι λέει ο τίτλος λοιπόν. Έχουμε κανέναν συνάδελφο στον τομέα; Έχω βρει κουτάβι απο Βουλγαρια σε καλη (πιστεύω) τιμή αλλα πριν το φέρω ας δούμε και μεταξύ μας μπας και υπάρχει κάτι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.


Φίλτατε Σωτήρη...

Τα Ντόγκο είναι πανέμορφα σκυλιά, αλλά θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά, θέλουν εκπαίδευση κ συ μαζί με αυτά.. Θέλουν αρκετό περπάτημα για εκτόνωση και επίσης μπορώ να σε φέρω σε επαφή με γνωστό που είναι εκτροφέας αλλά και με φίλη κάτοχο της ράτσας. Επίσης αν παρακολουθούσες λίγο το face θα έβλεπες ότι πριν ένα δυο μήνες είχα βάλει για ένα καθαρό αδέσποτο Ντόγκο..

Γενικά δεν είμαι της άποψης να δίνεις χρήματα για να αγοράζεις ένα σκυλί γατί κλπ όταν υπάρχουν τόσα αδέσποτα και μάλιστα πλέον τα περισσότερα είναι και ράτσας!!!! Αν το ψάξεις λίγο θα βρεις είτε ράτσα είτε κοπριτέξ και θα σε εκτιμήσει ακόμα περισσότερο απ΄ οποιαδήποτε άλλο σκυλί.!!!
Αν μπορούσα θα αγόραζα όλα όσα είναι από παπι μιλς και αν μπορούσα θα τα έκλεινα επίσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..

Όπως και να χει με το καλό ο νέο-α σύντροφος!!!!!

el_hymador
15/09/2012, 10:34
Κώστα χωρίς να διαφωνώ με το κείμενο σου, έχω τις ενστάσεις μου με το παράδειγμα της συγκεκριμένης ράτσας. Πιο εύκολα εκπαιδεύεις πρόβατο να γίνει λύκος, παρά λαμπραντόρ να γίνει επιθετικό και ιδιαίτερα με παιδιά.


Όλα γίνονται Βύρωνα, δεν λέω ότι είναι εύκολο, κανένα σκυκλί δεν είναι κακό ή επιθετικό από τη φυσή του, δεν υπάρχει αυτό που λένε γεννετική προδιάθεση. Ο σκύλος είναι προγραμματισμένος από τη φύση του να κάνει οικονομία δυνάμεων, οπότε μη νομίζεις ότι τραβάει ζόρια να την πέφτει σε όλους και σε όλα, αυτό είναι σπατάλη. Αν πέσει σε μ@λ@κ@ ιδιοκτήτη όμως, μπορεί και ένα τσιουάουα να γίνει killer από ένστικτα... το θέμα είναι βέβαια ότι δεν πείθει με τη σωματοδομή του.

latris mixanis
15/09/2012, 15:30
Όλα γίνονται Βύρωνα, δεν λέω ότι είναι εύκολο, κανένα σκυκλί δεν είναι κακό ή επιθετικό από τη φυσή του, δεν υπάρχει αυτό που λένε γεννετική προδιάθεση. Ο σκύλος είναι προγραμματισμένος από τη φύση του να κάνει οικονομία δυνάμεων, οπότε μη νομίζεις ότι τραβάει ζόρια να την πέφτει σε όλους και σε όλα, αυτό είναι σπατάλη. Αν πέσει σε μ@λ@κ@ ιδιοκτήτη όμως, μπορεί και ένα τσιουάουα να γίνει killer από ένστικτα... το θέμα είναι βέβαια ότι δεν πείθει με τη σωματοδομή του.

Τα dogo πάντως, έχουν αυξημένο το αίσθημα του κυνηγού, οπότε οτιδήποτε σε γάτα, πουλί κλπ τα τρελαίνει με την καλή έννοια... θέλω να τα πιάσω και θέλω να τα πιάσω τώρα!!!!

Αλλά το σκυλί είναι όπως το μάθεις, σαν το παιδί ένα πράγμα. Εμείς τα κάνουμε επιθετικά και φονιάδες, εμείς τα κάνουμε επίσης και "γατάκια"..!!!!

akis_trevor
11/10/2012, 20:35
επεσα τυχαια πανω σε ενα αρθρο και επειδη ειχαν ειπωθει κουβεντες εδω περι καθαροαιμων και μη,και για να μην ανοιγω καινουργιο,οποιος εχει χρονο και διαθεση ας δει λιγο το βιντεακι:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NXfTxLKW_98#!
edit:Πασχει αρκετα η μεταφραση.

vaska
11/10/2012, 23:36
επεσα τυχαια πανω σε ενα αρθρο και επειδη ειχαν ειπωθει κουβεντες εδω περι καθαροαιμων και μη,και για να μην ανοιγω καινουργιο,οποιος εχει χρονο και διαθεση ας δει λιγο το βιντεακι:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NXfTxLKW_98#!
edit:Πασχει αρκετα η μεταφραση.

Μπήκε ήδη στ' αγαπημένα του σωλήνα.