PDA

View Full Version : ρύθμιση αναρτήσεων (video)



panagiwths
14/09/2012, 01:17
Ρύθμιση αναρτήσεων με την βοήθεια του μεγάλου Keith Code !! ;)
http://www.youtube.com/watch?v=bH2ztna6L04&feature=related

DrBig
14/09/2012, 07:42
Ουτε ο Μεγαλος κηθ κοντ εχει καταλαβει οτι η προφορτιση ... δεν προφορτιζει....:cry:

chr1s_86
14/09/2012, 12:15
Ωραίος ο Keith Code στα βιβλία/σχολείο αλλά όταν είδα αυτό το βίντεο και το σφυρί με το καλέμι :cry:

Allst@rf
14/09/2012, 15:00
το σφυρί με το καλέμι :cry:


μια φρικη την ειχα φαει και γω οταν το ειχα πρωτοδει...

panagiwths
14/09/2012, 15:09
Ξερει κανεις που μπορω να βρω το αυτο το dvd. Μονο στο internet το βρισκω.

TROOPER
15/09/2012, 13:21
Ωραίος ο Keith Code στα βιβλία/σχολείο αλλά όταν είδα αυτό το βίντεο και το σφυρί με το καλέμι :cry:

δεν εχω γνωρισει πουθενα,ποτε και κανεναν που να χρησιμοποιει γαντζοκλειδο κρις.κι εγω ειχα σοκαριστει οταν πηγαν να το κανουν στο μηχανακι μου ;)

tony_l
15/09/2012, 14:50
Εντάξει με την προφόρτιση. Η διαδικασία δεν είναι τόσο πολύπλοκη και υπάρχει μια standard μεθοδολογία για τη ρύθμισή της. Τι γίνεται όμως με τα bound/rebound για μας που έχουμε ρυθμιζόμενες αναρτήσεις; Σε ένα trackday του team65 στα Μέγαρα μου ρύθμισε ένας κύριος απ' την ομάδα του τεχνικού ελέγχου το CBR μπρος πίσω και όλα έγιναν μονομιάς πιο εύκολα, πιο ασφαλή και πιο ευχάριστα. Εργοστασιακά οι ταχύτητες των bound/rebound ήταν αρκετά αργές και η μηχανή είχε μια νωθρή αίσθηση. Όταν ρυθμίστηκαν σε πιο γρήγορες ταχύτητες έγινε πιο σαφές, πιο υπάκουο και πρόθυμο στις αλλαγές κλίσεις και προφανώς πιο ασφαλές, αφού πλέον νιώθω πολύ καλύτερα τι συμβαίνει κάθε στιγμή. Πως ξέρω όμως ότι αυτή η ρύθμιση είναι η βέλτιστη για μένα; Μόνο με πειραματισμό; Ο κύριος που τη ρύθμισε, την πίεζε κάθε φορά για να δει πως έγινε στατικά και αναλόγως μετά, εμπειρικά, έκανε τις ρυθμίσεις.

sapila racing
15/09/2012, 18:37
Ωραίος ο Keith Code στα βιβλία/σχολείο αλλά όταν είδα αυτό το βίντεο και το σφυρί με το καλέμι :cry:

Δεν είναι καλέμι, ζουμπάς είναι και υπάρχουν σε διάφορες διαμέτρους..
Ναι ειναι ο πιο εύκολος τρόπος, το γαντζοκλειδο πολλές φορές δεν χωράει.

chr1s_86
15/09/2012, 18:50
δεν εχω γνωρισει πουθενα,ποτε και κανεναν που να χρησιμοποιει γαντζοκλειδο κρις.κι εγω ειχα σοκαριστει οταν πηγαν να το κανουν στο μηχανακι μου ;)


Δεν είναι καλέμι, ζουμπάς είναι και υπάρχουν σε διάφορες διαμέτρους..
Ναι ειναι ο πιο εύκολος τρόπος, το γαντζοκλειδο πολλές φορές δεν χωράει.



Πάσο. Αλλά και πάλι αυτό θα το κάνουμε στο συνεργείο/γκαράζ μας, όχι σε video-παρουσίαση... :hmm:

TROOPER
16/09/2012, 09:14
Πάσο. Αλλά και πάλι αυτό θα το κάνουμε στο συνεργείο/γκαράζ μας, όχι σε video-παρουσίαση... :hmm:

εεε...αμα σου εδειχνε γαντζοκλειδο και στο δικο σου μηχανακι δε χωρουσε...?;)

chr1s_86
16/09/2012, 13:52
εεε...αμα σου εδειχνε γαντζοκλειδο και στο δικο σου μηχανακι δε χωρουσε...?;)

εεε ας έδειχνε και το σφυρί ως λύση ανάγκης :lol:

panagiwths
16/09/2012, 14:42
Εχει δει κανεις ολο το dvd??
ΑξΙζει ;;

tony_l
16/09/2012, 14:51
Το έχω δει εγώ. Είναι πολύ καλό. Έχει 2 μέρη. Στο πρώτο μέρος αναλύει τις τεχνικές οδήγησης που υπάρχουν στο βιβλίο του, twist of the wrist II. Απ' ότι μου είπε φίλος είναι περίπου η ύλη που διδάσκεται στα CSS level 1 & 2. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι είναι λίγο "αμερικανιά" η παραγωγή. Το θετικό όμως είναι ότι εξηγεί πολλά πράγματα με απλό και κατανοητό τρόπο με μερικά πολύ ενδιαφέροντα πλάνα (για παράδειγμα τα onboard πλάνα που εξηγούν το counter steering). Το 2ο μέρος είναι το SAG adjustment, που είναι και το βίντεο για το οποίο συζητάμε εδώ. Αξίζει να τα δει κάποιος. ;)

panagiwths
16/09/2012, 15:00
Το έχω δει εγώ. Είναι πολύ καλό. Έχει 2 με

Το αγορασες η το κατεβασες;;
Αν το αγορασες απο που;;

Joyrider
16/09/2012, 16:53
Το αγορασες η το κατεβασες;;
Αν το αγορασες απο που;;
Υπάρχει και σε ιντερνετικά μαγαζιά και σε πολλά τορεντάδικα. Που δεν το βρίσκεις;

McTalas
16/09/2012, 17:00
πριν μια εβδομαδα ειδα ολο το dvd στο youtube αλλα τωρα δεν το βρισκω... οαιζει να το κατεβασανε...

tony_l
16/09/2012, 18:13
Το αγορασες η το κατεβασες;;
Αν το αγορασες απο που;;
Στην Ελλάδα της κρίσης και της 95αρας στα ~2€/lt (Κρήτη) δεν περισσεύουν χρήματα για DVD (call me torrent δλδ).

kostas777
17/09/2012, 16:55
Εχει δει κανεις ολο το dvd??
ΑξΙζει ;;

έχει μηχανάκια μέσα που τρέχουνε.

τα υπόλοιπα είναι θεωρία, που είτε σου κάνει (αν είσαι κουτάκιας π.χ.), είτε όχι.

panagiwths
17/09/2012, 18:04
Ηθελα να το αγορασω απ´ εδω αλλα δεν υπαρχει (ΘΑ το παραγγιλουν). Θα το κατεβαζα αλλα αντε να βρεις υποτιτλους (θα εχει και ορολογίες και δεν θα καταλαβαινω και πολλα χωρις αυτους).

Lio
18/09/2012, 12:19
Πάσο. Αλλά και πάλι αυτό θα το κάνουμε στο συνεργείο/γκαράζ μας, όχι σε video-παρουσίαση... :hmm:

Και ομως, αυτος ειναι ο συνηθισμενος τροπος...
Το γαντζοκλειδο, αν καταφερεις να το βαλεις χωρις να ξηλωσεις το μισο μηχανακι, δεν μπορεις να το γυρισεις γιατι ολο και καπου θα βρισκει..
Η Race Tech εχει μαλιστα και "ειδικο" ζουμπα:
http://www.racetech.com/page/id/70
(προς τη μεση της σελιδας)

chr1s_86
18/09/2012, 13:51
Ξανά πάσο :)

iliasfyntanidis
19/09/2012, 18:58
πριν μια εβδομαδα ειδα ολο το dvd στο youtube αλλα τωρα δεν το βρισκω... οαιζει να το κατεβασανε...
Το κατεβάσανε δυστυχώς....

Verbal Kint
26/09/2012, 02:41
Ψαξτε στο youtube για "Two Clicks Out".
Φοβερες πληροφοριες για αναρτησεις, και για το πως "διαβαζοντας" τα λαστιχα καταλαβαινεις απο τι πάσχει η αναρτηση.