PDA

View Full Version : Καθαρισμος εξατμισης...



Bradipous
14/09/2012, 15:21
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος με καποια αλοιφη ή με καποιον αλλο τροπο να "καθαρισω" τον λαιμο της εξατμισης. Δεν εννοω απο την βρωμια αλλα απο κατι κηλιδες που δημιουργηθηκαν οταν επεσε επανω στη ζεστη εξατμιση νερο και στεγνωνοντας εμειναν αυτες οι μπλε-κιτρινες-μωβ κηλιδες.

Υ.Γ. Θα βαλω και φωτο οταν μπορεσω γιατι τωρα δεν την εχω στα χερια μου.

Sapadak
14/09/2012, 15:26
Autosol νομιζω το λενε

edit
https://autosol.com/shop/category/auto-care/

Bradipous
14/09/2012, 15:28
Ξερεις που μπορω να το βρω;
Και για τι υλικο να παρω;

GIXXERAKIAS
14/09/2012, 15:28
Οποιαδήποτε αλοιφή για ασημικά κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή!Περνάς με το χέρι (με γάντια αν σχαίνεσαι την μαυρίλα που θα βγάλει) ένα στρώμα σε όλο το σημείο που θές,μετά με ψιλό συρμα τρίβεις παντού (μαυρίλα πολύ πράμα μην σκάς συνεχίζεις) και όταν δείς ότι αρχίζει και στεγνώνει ένα πέρασμα με υφασμάτινο πανί (παλιά μπλούζα πχ) και βουαλά!!:wave2:


ps:Επανέλαβε τα βήματα αν χρειαστεί για τέλειο αποτέλεσμα στις κηλίδες.

Sapadak
14/09/2012, 15:29
Ξερεις που μπορω να το βρω;

Απο τη σελιδα τους δε θες?:p


Δε ξερω που εισαι, αλλα και να ήξερα προφανως δε μπορώ να σε καθοδηγησω.

Σε χρωματοπωλεια σιγουρα

Bradipous
14/09/2012, 15:33
Οποιαδήποτε αλοιφή για ασημικά κάνει δουλειά και μάλιστα πολύ καλή!Περνάς με το χέρι (με γάντια αν σχαίνεσαι την μαυρίλα που θα βγάλει) ένα στρώμα σε όλο το σημείο που θές,μετά με ψιλό συρμα τρίβεις παντού (μαυρίλα πολύ πράμα μην σκάς συνεχίζεις) και όταν δείς ότι αρχίζει και στεγνώνει ένα πέρασμα με υφασμάτινο πανί (παλιά μπλούζα πχ) και βουαλά!!

Μαυρηλα γιατι να βγαλει; Δεν ειναι βρωμικη, πεντακαθαρη ειναι, απλα αυτες οι κηλιδες εγιναν μια μερα που εβρεχε και σταγωνες απο την ροδα πεταγωντουσαν στον ζεστο λαιμο. Δηλαδη θελω να ξαναγυαλισει ο λαιμος - να φυγουν οι κηλιδες.


Σε χρωματοπωλεια σιγουρα
Αυτο εννοουσα.. :)

KotsosDR
14/09/2012, 15:45
Βασικα αμα ειναι χρωμιομενη ( νικελ ) ... τι μπορουμε να κανουμε ??? γιατι πιστευω το συρματακι 8α το χαραξει ...

Bradipous
14/09/2012, 15:50
Βασικα αμα ειναι χρωμιομενη ( νικελ ) ... τι μπορουμε να κανουμε ??? γιατι πιστευω το συρματακι 8α το χαραξει ...
Ναι ειναι, για αυτο και εγω ρωτησα αν υπαρχει καποια αλοιφη που απλωνοντας την πανω με ενα πανι ειτε απλο ειτε με μικροινες να δω βελτιωση.

vaska
14/09/2012, 16:17
Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος με καποια αλοιφη ή με καποιον αλλο τροπο να "καθαρισω" τον λαιμο της εξατμισης. Δεν εννοω απο την βρωμια αλλα απο κατι κηλιδες που δημιουργηθηκαν οταν επεσε επανω στη ζεστη εξατμιση νερο και στεγνωνοντας εμειναν αυτες οι μπλε-κιτρινες-μωβ κηλιδες.

Υ.Γ. Θα βαλω και φωτο οταν μπορεσω γιατι τωρα δεν την εχω στα χερια μου.

Κοίτα μη λάβεις πμ από το μέλος orizontas και σου πει να σε βοηθήσει, μη δεχτείς με τπτ σου λέω.

Διάβασε εδώ

:lol::lol::lol: (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=35698&highlight=%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF)

Bradipous
14/09/2012, 16:23
Κοίτα μη λάβεις πμ από το μέλος orizontas και σου πει να σε βοηθήσει, μη δεχτείς με τπτ σου λέω.

Διάβασε εδώ


:plaf:
:bawl::bawl::bawl:
Θα τον εχω απο.. μακρυα...

freco
14/09/2012, 16:25
Φίλος μου έδωσε αυτή την autosol και είναι απίστευτη. Χωρίς πολύ τρίψιμο (με πάνι, μη φανταστείς συρματάκια κλπ), τρομερή διαφορά.
Εκείνος την βρήκε σε κατάστημα της BMW. Παραπάνω λεπτομέρειες δυστυχώς δεν ξέρω.

268313

Bradipous
14/09/2012, 18:22
Φίλος μου έδωσε αυτή την autosol και είναι απίστευτη. Χωρίς πολύ τρίψιμο (με πάνι, μη φανταστείς συρματάκια κλπ), τρομερή διαφορά.
Εκείνος την βρήκε σε κατάστημα της BMW. Παραπάνω λεπτομέρειες δυστυχώς δεν ξέρω.

268313
Και εγω με ενα γρηγορο ψαξιμο αυτο βρηκα. Ευχαριστω!!!

GIXXERAKIAS
14/09/2012, 18:25
Μαυρηλα γιατι να βγαλει; Δεν ειναι βρωμικη, πεντακαθαρη ειναι

Μάλιστα....δεν έχεις ξανακαθαρίσει εξάτμισή και λαιμούς.....καλό κουράγιο.:D

kokar
15/09/2012, 11:38
Φίλος μου έδωσε αυτή την autosol και είναι απίστευτη. Χωρίς πολύ τρίψιμο (με πάνι, μη φανταστείς συρματάκια κλπ), τρομερή διαφορά.
Εκείνος την βρήκε σε κατάστημα της BMW. Παραπάνω λεπτομέρειες δυστυχώς δεν ξέρω.

268313

αυτή την έχει και ο Σαμαρας και μου την είχε προτείνει για τα νίκελ που μου ειχε φτιάξει
http://www.samaras-chromium.gr/profile.php

Bradipous
15/09/2012, 13:07
αυτή την έχει και ο Σαμαρας και μου την είχε προτείνει για τα νίκελ που μου ειχε φτιάξει
Θα μιλησω με τον Αντωνακη να δουμε τι μπορει να γινει... :cool:
Α δεν με λες το μονο που χρειαζεται ειναι απλα να απλωσεις την αλοιφη πανω την επιφανεια με ενα πανι ή θελει και κατι ακομι;

kokar
15/09/2012, 13:11
την απλώνεις τρίβοντας λίγο με το δάχτυλο και μετά με ένα μαλακό πανί το τρίβεις και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου !!!

o teos
15/09/2012, 13:40
Μπορω να σου πω που να βρεις αυτη http://www.metalpolish.co.za/autosolmarinepolish.asp αν θες κανει την ιδια δουλεια...το παπι το χα κανει πενα...7.50 ευρα...:wave2:

Bradipous
15/09/2012, 13:48
Μιλας για συγκεκριμενο μαγαζι; Αν ειναι Θεσσαλονικη βολευει, αν ειναι Αθηνα παλι ντεν κ πολυ....

o teos
15/09/2012, 13:50
αθηνα δυστηχως....:rolleyes:

o teos
15/09/2012, 13:54
http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=contact_us&zenid=e0e6dd2dc570bd32db4bd7ec667f6a30 για παρε εδω και ρωτα....:beer:

Bradipous
15/09/2012, 14:03
:a10:
:beer: