PDA

View Full Version : ταξιδευοντας με μοτοσυκλετα



el_hymador
22/09/2005, 23:29
....Οχι δεν θα γραψω ποιημα η στιχους.....:p

Την Τεταρτη εκανα καποια χιλιομετρα με την μηχανη εκτος Αθηνων , οχι για το κεφι μου , ουτε για κυνηγητο , ουτε γιατι ηθελα να ξεσκασω....απλα επρεπε να παω καπου για οικογενειακους λογους.Την συγκεκριμενη διαδρομη την εχω κανει απειρες φορες , δεν εχει να μου προσφερει κατι καινουργιο , δεν θα με ξαφνιαζε ευχαριστα καμια εικονα , ελειπε και αυτο το συναισθημα της προσμονης για το καινουργιο , της ανακαλυψης νεων τοπων και προορισμων....Περιμενα λοιπον να ειναι μια απλη διεκπαιρεωση μεταφορας μου απο το ενα σημειο στο αλλο.Ξεκινησα και ενοιωθα .... η μαλλον δεν ενοιωθα τιποτα.Η μηχανη ρολαριζε στην εθνικη απροβληματιστα , δεν ειχα διαθεση για γκαζια και στην σκεψη μου τριγυρναγαν πρακτικα θεματα , η δουλεια , τα οικονομικα κ.τ.λ.-κ.τ.λ. Το ταξιδι με μοτοσυκλετα ομως λειτουργει σαν ψυχικη ''καθαρση'' , δεν υπαρχει καλυτερο μερος στον κοσμο για να ακουσεις πραγματικα τον εαυτο σου , και ετσι συντομα απαλαχτηκα απο τους μικροαστικους προβληματισμους μου και αρχισα διαλογο μαζι μου...και οχι , δεν ανακαλυψα καποια συνταρακτικη αληθεια για μενα , ουτε πηρα σημαντικες αποφασεις .... απλα επαναπροσδιορισα καποια πραγματα που η χαλαροτητα του καλοκαιριου δεν μου ειχε επιτρεψει να ''τσεκαρω''. Για να ακριβολογω , απλα εδραιωσα στην συνειδηση μου πραγματα τα οποια ηδη ηξερα , αλλα πανω στην μηχανη , καπου στην εθνικη , ημουν απαλαγμενος απο ολους τους ενοχλητικους παραγοντες που μπορουν να αμβλυνουν την κριση μου και ετσι τα συμπερασματα και οι αληθειες ηταν ποιο σιγουρες και χειροπιαστες απο ποτε.Ξαναθυμηθηκα οτι το ταξιδι με μοτοσυκλετα μπορει να λειτουργησει και με αυτον τον τροπο...Αλλες φορες παλι, ταξιδευεις γιατι εχεις για προορισμο μερη αγνωστα και σε μαγευουν οι νεες παραστασεις , παραδινεσαι στα τοπια , γινεσαι ενα με αυτα και οι αισθησεις και τα συναισθηματα εναλασσονται με καταιγιστικο ρυθμο....Αλλες φορες ξεκινας με παρεα και νοιωθεις μια μυστηρια συντροφικοτητα ,τους την λες , σου την λενε , κανετε χαβαλε αλλα παντα νοιωθεις μελος μιας ομαδας που βιωνει τα ιδια πραγματα με τον ιδιο τροπο ανεξαρτητα κοινωνικης θεσης και καταξιωσης.........Υπαρχουν και οι φορες που νοιωθεις την αναγκη να πας καπου χωρις προορισμο ...ετσι απλα να ανεβεις και να φυγεις.....αλλα εκει θελει αντερα και γερο στομαχι αν δεν εισαι και στην καλυτερη φαση, γιατι υπαρχει ο κινδυνος να μην σε ανεχτεις :) και ειπαμε η αληθειες στο ταξιδι ειναι 100% αληθειες , οχι σαν αυτες που νομιζουμε οτι ισχυουν στην αστικη ''γυαλα'' μας......Τελικα ακομα και αν κανεις την ποιο βαρετη διαδρομη του κοσμου , ακομα και αν ξερεις τον προορισμο σου και τι θα συνατησεις εκει , με την μοτοσυκλετα ειναι σιγουρο πως το μυαλο αλλου θα καταληγει παντα , σε αλλη διαδρομη και σε αλλο προορισμο.

και επειδη ειμαι καινουργιος εδω μεσα ....sorry, συνηθως δεν ειμαι τοσο συναισθηματικος:smokin:...ξερω γω....μπορει να φταιει η βροχη...( :sun: summer junkie!!!)

nimbus
22/09/2005, 23:47
welcome to the club:winka:


:wave2: