PDA

View Full Version : Pegaso,XT Ή KLE 500?



xanoutas
22/09/2005, 22:35
Καλησπέρα!Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο on-off κυρίως για μέσα στην πόλη.Έχω καταλήξει ανάμεσα στα Pegaso,XT kai KLE 500.Μπορείτε να μου δώσετε μερικέσ πληροφορίες σχετικά με την αξιοπιστία,την ευχρηστία,το κόστος του service και των ανταλλακτικών για το κάθε μοντέλο;:confused: Οποιαδήποτε πρόταση για κάποια άλλη μηχανή ευπρόσδεκτη...:) Όποιος με βοηθήσει να αποφασίσω,τον κερνάω :beer: :cool:

jinks
23/09/2005, 00:08
σε καταλαβαινω φιλε, ειχα το ιδιο προβλημα μονο που αντι για KLEειχα το F650,και τελικα κατελιξα στο aprilia!!. πιστευω οτι nowdays ολα ειναι αξιοπιστα (2 χρονια εγγυηση), το θεμα ειναι τι πραγματικα σου αρεσει.για μενα η πιο ¨λογικη:επιλογη ισωσ ηταν το bmw, ota omvw testara ta strada αντιο bmw αντιο ΧΤ κλπ.κανε το τεστραιντ και θα το βρεισ αυτο που ψαχνεις.ΤΟ ΣΤΡΑΔΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑ SUPER KAI ΟΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΚΑ!(ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ)
THINK FAST NOT LOGICAL


24462

LuckyStrike
23/09/2005, 15:39
File jinks nomizw oti pare3hghses to post tou xanoutas. An katalava kala o xanoutas psaxnei metaxeirismeno (na fantastw mexri 5etias) kai legontas Pegaso ennoei to palio kai oxi to Strada.
File xanoutas eixa mpei kai egw sthn idia akrivws anazhthsh. To prwto pou aperripsa htan to pegaso , otan sou leei o mhxanikos ths antiproswpias (htan filos) makrya apo to pegaso den eixa logo na epimeinw. Mporeis na diavaseis kai alles syzhthseis sto forum,oi perissoteroi den exoyn kala logia na poun.
Ta alla dyo einai dokimasmena kai a3iopista mhxanakia,bebaia to 8ema einai se ti katastash 8a ta vreis kai pws tou symperiferotan o prohgoumenos idiokthths.
Gia times service den gnwrizw!
Apla 8a prepei na skefteis poio sou aresei perissotero kai oti to kle einai dikylindro!

Den kserw an se voh8hsa, kalo 8a htan na milhsoun atoma pou ta exoun ta sygkekrimena montela.

LuckyStrike
23/09/2005, 15:42
kai kati akoma...skepsou kai to Freewind,an sou aresei emfanisiaka einai poly kalh epilogh!!!

Smith
24/09/2005, 00:31
Ναι, είμαι κάτοχος Πήγασου..Το βασικό όπως είπανε και τα άλλα παιδιά είναι ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ θα βρείς το καθένα...

Από εμφάνιση νομίζω δεν έχει καμμία σχέση ο Πήγασος με τα άλλα δυο..ειδικά με το ΧΤ...είναι ομορφότερος λέμε...;)
Φυσικά, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Πάντως αν είναι για Πήγασο συνιστώ ΄ΜΟΝΟ injection και κατα προτίμηση μετα από 2002 μοντέλο για διάφορους λόγους...
Εμένα προβλήματα στα 30,000 κλμ δεν μου έβγαλε, και μιλάμε για ταξίδια όχι μόνο στην πόλη...


Τώρα το ότι το ΚLE έίναι δικύλινδρο είναι ένας παράγοντας, αλλά ρε συ...ακόμα...καρμπυρατερ...χώρια που έχει μείνει στη μόστρα. χρόνια πίσω...
Α ! και όταν μιλάω για Πήγασο, ναι, λέω για το παλιότερο και όχι για Strada, διότι τότε είναι ανεπιφύλακτα το καλύτερο...
¨Οσο για το ΧΤ, δοκιμασμένο μηχανάκι και για την πόλη..''λέει''...
φυσικά κοιτάς πάντα το μοντέλο και τα σχετικά...
Τέλος από όλα αυτά τα μοτόρια, η πρόταση του φίλου για το freewind, είναι πολύ σωστή γιατί αν και παλιό είναι και όμορφο και κινητήρας ακούραστος... Και πρέπει να το βρεις σε πολύ καλη τιμή γιατί έχει αποσυρθεί σα μοντέλο...
Τώρα δε νομίζω να κολλάς σε αυτό για ανταλλακτικά κτλ, γιατί δεν παίρνεις και jaguar για να μη βρίσκεις, μην τρελλαθούμε...

Αυτά φιλικά...

Και εν κατακλείδι, ρίξε μια ματιά εδώ...www.apriliaclub.tk ;)

xanoutas
30/09/2005, 14:56
Παιδιά τελικά πήρα την Pegaso.Είχα φάει χοντρό σοΚόλλημα:smilea: :winka: Βρήκα ένα καλό του 2001 με ψεκασμό.Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές!Κερνάω όλους από μια :beer: :beer:


25046

Dodok edessa
30/09/2005, 14:59
καλοτάξιδο βρεε:wave2:

LuckyStrike
30/09/2005, 17:17
Καλοτάξιδο xanoutas...είναι ομορφιά πάντως, Ιταλική φινετσα!!!

Smith
05/10/2005, 05:16
Αιντε ''μεγιες''... Και εγώ το ίδιο έχω..Καλά χιλιόμετρα και ότι χρειατείς στο site... www.apriliaclub.tk

:beer: :beer: :beer:

alximistis
05/10/2005, 10:26
Φιλαράκι, δεν πρόλαβα να πω τη γνώμη μου, αλλά δεν έχι και καμιά σημασία
Ούτως ή άλλως είμαι κάτοχος ΧΤ, οπότε...

Το σημαντικό είναι να το χαρείς, να το "σκίσεις" στις βόλτες και... καλούς δρόμους...
Μεγιές...