PDA

View Full Version : Firefox 15.0.1 και εμοτικονς



vaska
15/09/2012, 19:28
Σε 2 από τα 5 pc που χρησιμοποιώ στο σπίτι και στο μαγαζί, επέτρεψα να γίνει η αναβάθμιση του firefox από την 14 στην 15. Από τότε έχασα τη δυνατότητα να βάζω εμοτικονς στα μηνύματα που ποστάρω . Στο about:config η εντολή είναι true, και σε άλλα φόρα που γράφω, εμότικονς μπορώ να βάζω κανονικά.

Εμφανίζεται κανονικά το παράθυρο με τα εμότικονς, επιλέγω αλλά αυτό που επέλεξα δεν μπαίνει στο μήνυμα, αν το κάνω με text μπαίνει κανονικά.

Καμιά ιδέα τι παίζει????

Edit:
τα cookies έχουν καθαριστεί.

dmf
15/09/2012, 19:36
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ με opera για αρκετό καιρό (από τότε που αναβαθμίστηκε το φορουμ).
Ο McGyver είχε πει ότι μαλλον ειναι προβ javascript, αλλά εγώ με αναζήτηση δεν μπορεσα να το λύσω..
Τελικά από τότε βγήκαν 2-3 αναβαθμίσεις όπερα, και έγιναν και κάποιες στο φορουμ και πλεόν δουλεύει κανονικά.
Με λίγα λόγια μόνο του λύθηκε :p (Σε φώτισα :rolleyes: )


Και λογικά δεν μπορείς να κάνεις και edit στα μηνύματά σου ε?? Γιατί εγώ δεν μπορούσα ούτε αυτο..

vaska
15/09/2012, 19:41
...........

Και λογικά δεν μπορείς να κάνεις και edit στα μηνύματά σου ε?? Γιατί εγώ δεν μπορούσα ούτε αυτο..

edit κάνω κανονικά, μόνο φατσούλες δεν μπορώ να βάλω.

georgio
15/09/2012, 20:33
Μόλις έκανα αναβάθμιση στον 15 :D :p

Άρα κάτι άλλο παίζει...


edit: επίσης χωρίς πρόβλημα ;)

vaska
15/09/2012, 20:37
Μόλις έκανα αναβάθμιση στον 15 :D :p

Άρα κάτι άλλο παίζει...


edit: επίσης χωρίς πρόβλημα ;)

Δεν είναι απόλυτο. Ίσως έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση και τις λειτουργίες - ρυθμίσεις που έχει ο καθένας μας στον browser

KernelPanic
15/09/2012, 21:08
:hmm: Δοκίμασες εκτος απο τα μπισκότα να καθαρίσεις και την cache?

Persival
15/09/2012, 21:19
Με άλλο browser τα ίδια κάνει;

vaska
15/09/2012, 21:26
:hmm: Δοκίμασες εκτος απο τα μπισκότα να καθαρίσεις και την cache?

yeap

akis_trevor
15/09/2012, 21:28
google chrome....:D

vaska
15/09/2012, 21:28
Με άλλο browser τα ίδια κάνει;

nope οι άλλοι παίζουν κανονικά

vaska
15/09/2012, 21:28
google chrome....:D

Καλός είναι ρε φίλε αλλά είναι τρούπιος

Persival
15/09/2012, 21:35
Αν και δεν βοηθάει στο πρόβλημά σου, θα πρότεινα και εγώ τον Chrome. Τώρα για το πρόβλημα, ίσως θα βοηθούσε να πάρεις backup τα favourites, να καταργήσεις και να περάσεις ξανά τον Firefox. Πιο πριν μπορείς και να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις τυχών toolbars αν και δεν σε κόβω για χρήστη που έχει από αυτά.

vaska
15/09/2012, 21:43
Αν και δεν βοηθάει στο πρόβλημά σου, θα πρότεινα και εγώ τον Chrome. Τώρα για το πρόβλημα, ίσως θα βοηθούσε να πάρεις backup τα favourites, να καταργήσεις και να περάσεις ξανά τον Firefox. Πιο πριν μπορείς και να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις τυχών toolbars αν και δεν σε κόβω για χρήστη που έχει από αυτά.

Πιθανά αύριο να κάνω ρόλ μπακ στον 14, τουλμπαρ (:lol: :lol:) ούτε μα ούτε ένα.

KernelPanic
15/09/2012, 22:05
Πριν αρχισεις ρολ μπακ κτλ δεν δοκιμάζεις και με ενα καθαρο firefox profile...

nikos_abel
15/09/2012, 22:35
Τις φατσούλες που ακολουθούν τις βλέπεις; (άσχετο)

Persival
15/09/2012, 22:50
Τις φατσούλες που ακολουθούν τις βλέπεις; (άσχετο)


Εγώ πάντως όχι

DimChios
17/09/2012, 08:42
Βασκα, να ασχοληθεις με το μοντελινγκ και να αφησεις τα πισιά το εχεις σκεφτει?

:lol:


Βαλε οπερα να ξενοιασεις!

:wave2:

McGyver
17/09/2012, 08:55
Βασίλη, το δοκίμασα σε δύο PC, ένα με Linux και ένα με Windows.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τα emoticons μπαίνουν κανονικά inline και στη "γρήγορη απάντηση" και στην "πλήρη έκδοση".
Έχεις κανένα addon που να επηρεάζει Javascript ή τίποτα stealth mode/private browsing ενεργοποιημένα;

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχεις για τον editor στον πίνακα ελέγχου σου;

:confused:

vaska
17/09/2012, 09:01
Βασίλη, το δοκίμασα σε δύο PC, ένα με Linux και ένα με Windows.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τα emoticons μπαίνουν κανονικά inline και στη "γρήγορη απάντηση" και στην "πλήρη έκδοση".
Έχεις κανένα addon που να επηρεάζει Javascript ή τίποτα stealth mode/private browsing ενεργοποιημένα;

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχεις για τον editor στον πίνακα ελέγχου σου;

:confused:

Ότι είχα και στον 14, δεν άλλαξα κάτι, φοβάμαι ότι ίσως είναι από τα addon που βάζει ο Kaspersky. Θα το τσεκάρω.

McGyver
17/09/2012, 09:03
Ότι είχα και στον 14, δεν άλλαξα κάτι, φοβάμαι ότι ίσως είναι από τα addon που βάζει ο Kaspersky. Θα το τσεκάρω.

Δεν αποκλείεται...

Πίνακας ελέγχου -> Γενικές επιλογές -> Διεπαφή επεξεργαστή μηνυμάτων (κάτω κάτω).

Δοκίμασε να αλλάξεις από WYSIWYG σε απλό επεξεργαστή και τούμπαλιν.