PDA

View Full Version : Ωχ! Γ@μ@ τα S.M.A.R.T. που δε δουλεύουν...



nikos_abel
15/09/2012, 20:18
...στους εξωτερικούς σκληρούς στα MAC *&^#^%$#*^&(&$*^%$ και δε πήρα χαμπάρι έγκαιρα.

Μάλλον τη πατήσαμε και ο 1 τέρρα σιγκέιτ πνέει τα λοίσθια.
Μπακ απ υπάρχει στα πραγματικά χρήσιμα, αλλά λόγω χώρου δεν γινόταν
στα γκουχγκουχαγορασμέναγκουχγκουχ ψυχαγωγικής φύσεως αρχεία.
Ταινίες, σειρές και μουσική are at stake.
Το disc utility δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και στο repair και το verify disc σταματάνε με σφάλμα.

Το σύστημα βλέπει το σκληρό (usb σύνδεση) και βλέπει τους φακέλους σε 1ο επίπεδο, βλέπει σωστή χωρητικότητα, βλέπει σωστό ελεύθερο χώρο
αλλά δεν βλέπει τίποτα μόλις ανοίξω οποιονδήποτε φάκελο.

Δυστυχώς ξαφνικά αποσυνδέεται κιόλας, αλλά μετά από λίγο αν τον ξανασυνδέσω τον ξαναβλέπει.

Πάντως κλικ κλικ και άλλους περίεργους ήχους δεν έκανε ποτέ ο πστς και τον είχα για ΟΚ.

Καμμιά συμβουλή για να τραβήξω δεδομένα, ή τίποτα άλλο που δεν σκέφτηκα;

eBoLaGR
15/09/2012, 20:27
Αν πεθαινει προσπαθησε να βρεις καποιο προγραμμα που κανει "HDD Data Recovery" ( google/γκουχου φορουμς ). Και ποτε ξανα Seagate..

vaska
15/09/2012, 20:31
Αν πεθαινει προσπαθησε να βρεις καποιο προγραμμα που κανει "HDD Data Recovery" ( google/γκουχου φορουμς ). Και ποτε ξανα Seagate..

Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους το "ποτέ ξανά seagate" δεν υπάρχει. Όλοι "χτυπάνε" με τους ίδιους ρυθμούς και όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα και νεότερη στην αγορά τόσο χειρότερα.

vaska
15/09/2012, 20:34
...στους εξωτερικούς σκληρούς στα MAC *&^#^%$#*^&(&$*^%$ και δε πήρα χαμπάρι έγκαιρα.

Μάλλον τη πατήσαμε και ο 1 τέρρα σιγκέιτ πνέει τα λοίσθια.
Μπακ απ υπάρχει στα πραγματικά χρήσιμα, αλλά λόγω χώρου δεν γινόταν
στα γκουχγκουχαγορασμέναγκουχγκουχ ψυχαγωγικής φύσεως αρχεία.
Ταινίες, σειρές και μουσική are at stake.
Το disc utility δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και στο repair και το verify disc σταματάνε με σφάλμα.

Το σύστημα βλέπει το σκληρό (usb σύνδεση) και βλέπει τους φακέλους σε 1ο επίπεδο, βλέπει σωστή χωρητικότητα, βλέπει σωστό ελεύθερο χώρο
αλλά δεν βλέπει τίποτα μόλις ανοίξω οποιονδήποτε φάκελο.

Δυστυχώς ξαφνικά αποσυνδέεται κιόλας, αλλά μετά από λίγο αν τον ξανασυνδέσω τον ξαναβλέπει.

Πάντως κλικ κλικ και άλλους περίεργους ήχους δεν έκανε ποτέ ο πστς και τον είχα για ΟΚ.

Καμμιά συμβουλή για να τραβήξω δεδομένα, ή τίποτα άλλο που δεν σκέφτηκα;


Έχεις π.μ.

kalgeorge
15/09/2012, 20:35
Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους το "ποτέ ξανά seagate" δεν υπάρχει. Όλοι "χτυπάνε" με τους ίδιους ρυθμούς και όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα και νεότερη στην αγορά τόσο χειρότερα.

tha pw mono makria apo wd,
ola ta alla einai gia na exoume na leme

vaska
15/09/2012, 20:44
Ρε παιδιά αυτό λέω, ο καθένας μας έχει από μια άσχημη εμπειρία με σκληρό, αυτό δεν βγάζει ασφαλές συμπέρασμα έστω και από στατιστικής απόψεως. Εγώ βλέπω την ημέρα 5-10 χτυπημένους όλων των εταιριών και σας λέω ότι όλοι χτυπάνε με τους ίδιους ρυθμούς, αφού άλλωστε δεν έχουν δικά τους εργοστάσια αλλά κατασκευάζονται σε 2 κοινά. Η ζήτηση είναι πολλαπλάσια της παραγωγής, οι τιμές χώμα σε σχέση με το παρελθόν 5-7 χρόνια πίσω, οπότε ποιοτικός έλεγχος σχεδόν ανύπαρκτος και πάρε κόσμε.

Επίσης έχει παρατηρηθεί μεγάλα ονόματα στην πληροφορική στην Ελλάδα να πουλούν ανακατασκευασμένους δίσκους με ότι συνεπάγεται αυτό.

kalgeorge
15/09/2012, 20:45
Ρε παιδιά αυτό λέω, ο καθένας μας έχει από μια άσχημη εμπειρία με σκληρό, αυτό δεν βγάζει ασφαλές συμπέρασμα έστω και από στατιστικής απόψεως. Εγώ βλέπω την ημέρα 5-10 χτυπημένους όλων των εταιριών και σας λέω ότι όλοι χτυπάνε με τους ίδιους ρυθμούς, αφού άλλωστε δεν έχουν δικά τους εργοστάσια αλλά κατασκευάζονται σε 2 κοινά. Η ζήτηση είναι πολλαπλάσια της παραγωγής, οι τιμές χώμα σε σχέση με το παρελθόν 5-7 χρόνια πίσω, οπότε ποιοτικός έλεγχος σχεδόν ανύπαρκτος και πάρε κόσμε.

Επίσης έχει παρατηρηθεί μεγάλα ονόματα στην πληροφορική στην Ελλάδα να πουλούν ανακατασκευασμένους δίσκους με ότι συνεπάγεται αυτό.



makrua apo wd.....

nikos_abel
15/09/2012, 21:07
Μου έχουν σκάσει κάθε λογής ντράιβς, έμαθα να μπακαπάρω με τον άσχημο τρόπο. Το αποκορύφωμα ήταν
ένας WD τα παλιά τα χρόνια που είχε όλη τη μουσική του ο αδερφός μου (τις συνθέσεις του εννοώ) και απλά
πήρε φωτιά. Από τότε ΜΠΑΚΑΠ!!!!!

Οι SG με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο και ο συγκεκριμένος έχει μεγάαααλη ζωή (πρέπει να τον έχω τουλάχιστον μια 5ετία).
Απλά δε με προειδοποίησε ο άτιμος, ούτε τσικ δεν έκανε.

kalgeorge
15/09/2012, 21:14
Μου έχουν σκάσει κάθε λογής ντράιβς, έμαθα να μπακαπάρω με τον άσχημο τρόπο. Το αποκορύφωμα ήταν
ένας WD τα παλιά τα χρόνια που είχε όλη τη μουσική του ο αδερφός μου (τις συνθέσεις του εννοώ) και απλά
πήρε φωτιά. Από τότε ΜΠΑΚΑΠ!!!!!

Οι SG με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο και ο συγκεκριμένος έχει μεγάαααλη ζωή (πρέπει να τον έχω τουλάχιστον μια 5ετία).
Απλά δε με προειδοποίησε ο άτιμος, ούτε τσικ δεν έκανε.

vale ton se allo pc san deutero disko , kai dokimase to
borei kai na.....

perastikos
15/09/2012, 22:53
Πάντως για τα πιο "critical" data του καθενός πολύ καλή ιδέα είναι και υπηρεσίες τύπου Dropbox, Google drive κλπ.
Με 45 Ευρώ το χρόνο τσιμπάς 100GB στο Google Drive (δεν ξέρω για εσάς, εμένα είναι υπεραρκετά) και έχεις real time backup, access από παντού κλπ κλπ ;)

Πολυμήχανος
16/09/2012, 00:52
Οι SG με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο και ο συγκεκριμένος έχει μεγάαααλη ζωή (πρέπει να τον έχω τουλάχιστον μια 5ετία).
Απλά δε με προειδοποίησε ο άτιμος, ούτε τσικ δεν έκανε.

Μιλάμε για εξωτερικό 3.5 έτσι;

Δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό, μπας και είσαι τυχερός. Μου έχει τύχει δίσκος εξωτερικός WD και κάθε 2-3' αποσυνδεόταν. Βρε τι φταίει, βρε τι φταίει, δοκιμάζω σε άλλο τροφοδοτικό (από άλλο εξωτερικό δίσκο, όλα 12V βγάζουν, κυλινδρικό βύσμα, + μέσα, - έξω, τα λένε και στο κουτάκι τους εξάλου) και μια χαρά ο δίσκος...

Bradipous
16/09/2012, 01:26
Με την ευκαιρια που ανοιξε αυτο το θρεντ και εμενα ο εξωτερικος οταν προσπαθω να μπω σε μερικους φακελους (κυριως μουσικης/βιντεο/φωτογραφιων) δεν μπαινει και μου βγαζει ενα σφαλμα που λεει αν θυμαμαι καλα οτι ειναι γεματος ο δισκος και κατι τετοια. Ο δισκος ομως ουτε γεματος ειναι και στον φακελο αν παω στις ιδιοτητες λεει πως ειναι αδειος. Καμια ιδεα;;;

nikos_abel
16/09/2012, 09:34
Πάντως για τα πιο "critical" data του καθενός πολύ καλή ιδέα είναι και υπηρεσίες τύπου Dropbox, Google drive κλπ.
Με 45 Ευρώ το χρόνο τσιμπάς 100GB στο Google Drive (δεν ξέρω για εσάς, εμένα είναι υπεραρκετά) και έχεις real time backup, access από παντού κλπ κλπ ;)

Συμφωνώ απόλυτα.

nikos_abel
16/09/2012, 09:35
Μιλάμε για εξωτερικό 3.5 έτσι;

Δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό, μπας και είσαι τυχερός. Μου έχει τύχει δίσκος εξωτερικός WD και κάθε 2-3' αποσυνδεόταν. Βρε τι φταίει, βρε τι φταίει, δοκιμάζω σε άλλο τροφοδοτικό (από άλλο εξωτερικό δίσκο, όλα 12V βγάζουν, κυλινδρικό βύσμα, + μέσα, - έξω, τα λένε και στο κουτάκι τους εξάλου) και μια χαρά ο δίσκος...

Θα δοκιμάσω :beer:


Nope δεν ήταν αυτό *&^%*$^%(^(%.

kalgeorge
16/09/2012, 18:44
Θα δοκιμάσω :beer:


Nope δεν ήταν αυτό *&^%*$^%(^(%.

tha to ksanapw.....
vgale ton disko apo to "kouti" tou kai valton se ena pc san deutero skliro....

eBoLaGR
16/09/2012, 19:13
Φυσικα και χτнπανε ολοι. Αν χτυπηγαν μονο οι μεν, θα επαιρναν ολοι τους δε και θα ειχε κλεισει και η "μεν" εταιρια. Απλα μιας και ο αδελφος μου ειναι του επαγγελματος (και απο προσωπικη εμπειρια-φιλους), ξερω οτι τα κρασαρισματα ειναι 70-30 στην καλυτερη. Την αποψη μου ειπα, δεν την επεβαλα!

Νο war!


Πάντως για τα πιο "critical" data του καθενός πολύ καλή ιδέα είναι και υπηρεσίες τύπου Dropbox, Google drive κλπ.
Με 45 Ευρώ το χρόνο τσιμπάς 100GB στο Google Drive (δεν ξέρω για εσάς, εμένα είναι υπεραρκετά) και έχεις real time backup, access από παντού κλπ κλπ ;)

+1. Στις μερες μας ειναι το πλεον ευκολο.

nikos_abel
16/09/2012, 19:25
tha to ksanapw.....
vgale ton disko apo to "kouti" tou kai valton se ena pc san deutero skliro....

Ναι ρε μη φωνάζεις, μία μία οι δοκιμές


















(και δεν έχω pc ρε πστ μου)

kokar
16/09/2012, 23:48
...στους εξωτερικούς σκληρούς στα MAC *&^#^%$#*^&(&$*^%$ και δε πήρα χαμπάρι έγκαιρα.

Μάλλον τη πατήσαμε και ο 1 τέρρα σιγκέιτ πνέει τα λοίσθια.
Μπακ απ υπάρχει στα πραγματικά χρήσιμα, αλλά λόγω χώρου δεν γινόταν
στα γκουχγκουχαγορασμέναγκουχγκουχ ψυχαγωγικής φύσεως αρχεία.
Ταινίες, σειρές και μουσική are at stake.
Το disc utility δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και στο repair και το verify disc σταματάνε με σφάλμα.

Το σύστημα βλέπει το σκληρό (usb σύνδεση) και βλέπει τους φακέλους σε 1ο επίπεδο, βλέπει σωστή χωρητικότητα, βλέπει σωστό ελεύθερο χώρο
αλλά δεν βλέπει τίποτα μόλις ανοίξω οποιονδήποτε φάκελο.

Δυστυχώς ξαφνικά αποσυνδέεται κιόλας, αλλά μετά από λίγο αν τον ξανασυνδέσω τον ξαναβλέπει.

Πάντως κλικ κλικ και άλλους περίεργους ήχους δεν έκανε ποτέ ο πστς και τον είχα για ΟΚ.

Καμμιά συμβουλή για να τραβήξω δεδομένα, ή τίποτα άλλο που δεν σκέφτηκα;

δοκίμασε το Easeus data recovery η ακόμα και το Final data

http://www.easeus.com/datarecoverywizard/

http://finaldata.com/Products/?s=PRD&c=6&n=20

υ.γ
τα Link είναι ενδεικτικά, υπάρχουν και "αλλού" :a13:

DeusEx
18/09/2012, 10:39
επικαιρο:
Εχω ενα φιλαρακι που απο μλκια του πεταξε τον εξωτερικο κατω 1 tb την ωρα που δουλευε και ψοφισε ο σκληρος. Kaputt.
Ηταν ετοιμος να τον πεταξει και οταν ακουσε οτι ειμαι πληροφορικαριος μου τον εδωσε μπας και του τον φτιαξω (δεν εχω ιδεα απο σκληρους, αλλα κλασσικο, αφου εισαι πληροφορικη, τελος, τα ξερεις ολα, απο software μεχρι hardware, μεχρι τι ιο κολλησε ο κολλητος απο το ταδε τσοντοσαιτ!). Τεσπα, θα κλαφτω αλλη φορα, στο θεμα μας...

Βρηκα ενα καταπληκτικο toolακι με το οποιο καταφερα να του σωσω το 85% το φωτος, και περιμενω να δω τι μπορω να σωσω απο την μουσικη που εχει. Δοκιμασε το:

http://www.chip.de/downloads/PC-Inspector-File-Recovery_13006819.html

m-power
18/09/2012, 11:09
Καλό είναι τα δεδομένα που θέλετε να φυλάξετε να τα έχετε σε RAID δηλαδή να έχετε δυο σκληρούς και να βλέπετε μόνο τον έναν έτσι ώστε αν σκάσει ο ένας να έχετε το άλλον, πολλά mainboard το υποστηρίζουν.
Εγώ έτσι έχω δυο πεντακοσαριδες από το 2006 και δουλεύει μια χαρά. είχα κάνει μια δοκιμή και ξήλωσα το sata καλώδιο από τον έναν με αναμενο το pc στα windows και απλός έβγαλε ένα μήνυμα οτι ο ένας σκληρός λύπη και όταν τον ξανασινδεσα απλός έκανε επιβεβαίωση δεδομένον.

Acacius
18/09/2012, 13:59
Καλό είναι τα δεδομένα που θέλετε να φυλάξετε να τα έχετε σε RAID δηλαδή να έχετε δυο σκληρούς και να βλέπετε μόνο τον έναν έτσι ώστε αν σκάσει ο ένας να έχετε το άλλον, πολλά mainboard το υποστηρίζουν.
Εγώ έτσι έχω δυο πεντακοσαριδες από το 2006 και δουλεύει μια χαρά. είχα κάνει μια δοκιμή και ξήλωσα το sata καλώδιο από τον έναν με αναμενο το pc στα windows και απλός έβγαλε ένα μήνυμα οτι ο ένας σκληρός λύπη και όταν τον ξανασινδεσα απλός έκανε επιβεβαίωση δεδομένον.

Μια και το είχα κι εγώ στο μυαλό μου και το θέμα έχει πάει προς τα εκεί: Φίλος με αρκετή εμπειρία με αποθάρρυνε από το να κάνω raid με mirroring, διότι είχε δει περιπτώσεις όπου αντί το σύστημα να εντοπίσει το χτυπημένο σκληρό έκανε mirroring των corrupt δεδομένων και στον υγιή δίσκο, με αναμενόμενα αποτελέσματα.

vaska
18/09/2012, 14:20
Μια και το είχα κι εγώ στο μυαλό μου και το θέμα έχει πάει προς τα εκεί: Φίλος με αρκετή εμπειρία με αποθάρρυνε από το να κάνω raid με mirroring, διότι είχε δει περιπτώσεις όπου αντί το σύστημα να εντοπίσει το χτυπημένο σκληρό έκανε mirroring των corrupt δεδομένων και στον υγιή δίσκο, με αναμενόμενα αποτελέσματα.

Σπανιότατο μεν, πιθανό δε. Πιο πιθανό είναι αν είναι καμιά παράξενη συστοιχία RAID να μην ξέρεις που έχει γραφτεί τι παρά αυτό που σου είπε ο φίλος σου. Αλλά εδώ μιλάμε για εξωτερικό HDD

nikos_abel
26/09/2012, 20:00
Και που λέτε, κατεβάζω κάτι προγράμματα που μου συστήθηκαν από το γνωστό υπολογιστοφάγο μέλος (ευχαριστώ δημοσίως Βασίλη), βρίσκεται
όμως αιτής που προσφέρεται να προσπαθήσει να μου ανασύρει τα υπό χαμό αρχεία συνδέοντας το δίσκο απευθείας σε μια βάση σάτα (μια βάση που το μετατρέπει
σε usb που δεν την ήξερα) καθώς όταν τον σύνδεσε απευθείας σε ένα πισι έμοιαζε να λειτουργεί (γεια σου καλτζορτζ).
Και αφού μαζεύω τα καλώδια, άλλους σκληρούς, μακ κλπ για να "δει" τα αρχεία και τα βάζω σε θήκες για να μεταφερθούν, το αγαπημένο φως της ζωής μου πάει να βάλει
το δίσκο σε ένα άλλο σακουλάκι και......






...της πέφτει από 1,5 μέτρα ύψος στο πάτωμα :a018:.

Ο δίσκος (μετά τα απαραίτητα γαλλικά, είμαστε και πολιτισμένοι άνθρωποι) όταν τροφοδοτήθηκε
έκανε τον χαρακτηριστικό κλικ κλακ κλουκ ήχο.

Άρα, θα γίνει άλλη μια προσπάθεια με το κόλπο του DeusEx μπας και σώσω τίποτα, αν και μάλλον αυτό είναι το τελευταίο ποστ
περί αυτού του δίσκου. Αιωνία του η μνήμη Αααααααβιιιιιιν.

kalgeorge
26/09/2012, 23:24
Και

.

ksanadokimase auto pou sou egrapsa.....vgalton teliws apo to kouti kai dokimase apeuthias sindesi....estw kai me klak klouk, kati boreis na swseis

nikos_abel
27/09/2012, 06:03
ksanadokimase auto pou sou egrapsa.....vgalton teliws apo to kouti kai dokimase apeuthias sindesi....estw kai me klak klouk, kati boreis na swseis

Ναι ρε συ, είναι εκτός κουτιού αλλά δεν...

kalgeorge
27/09/2012, 11:47
Ναι ρε συ, είναι εκτός κουτιού αλλά δεν...

to grafw oxi gia na ginw kourastikos, apla mipws den sto dieukrinisa swsta.
ton vgazeis apo to kouti opws les kai ton sindeeis se kalwdio ide i sata (analoga ti einai) kateuthian sto motherboard....gia na ton deis san deutero skliro..
elpizw na katafereis na swseis tipota

nikos_abel
27/09/2012, 12:22
to grafw oxi gia na ginw kourastikos, apla mipws den sto dieukrinisa swsta.
ton vgazeis apo to kouti opws les kai ton sindeeis se kalwdio ide i sata (analoga ti einai) kateuthian sto motherboard....gia na ton deis san deutero skliro..
elpizw na katafereis na swseis tipota

Ναι ρε σου λέω, τον έβγαλα από το κουτί τελείως (γ@μίσι ήταν αυτό, γ@μώ τα κουτιά ο σιγκέιτ) , τον αποσύνδεσα από τη πλακέτα μετατροπής
που έχει σε σάτα, μάτα, usb, firewire κλπ και του κάρφωσα ένα σατα και μια τροφοδοσία κατευθείαν από τη μάδερμπορντ.
Ενώ φάνηκε να ξεκινάει, το πισι (win7) δεν έβλεπε τίποτα.
Επειδή όμως αυτή η mb είναι μια foxcon του πεταματού και ποιος ξέρει αν παίζει κάτι με το sata της, τον έστειλα στον
αναφερθέντα πιο πάνω που έχει πάμπολα πισιά για να δει αν παίζει πουθενά.
Όμως επειδή το drive είναι Mac OS Extended (Journaled) δεν είχε τρόπο να δει τι έχει μέσα και αποφάσισα να του τον ξαναστείλω
με ένα macbook για να το παλέψει.

Και μετά ήρθε η πτώση :cry: