PDA

View Full Version : AGV βοήθεια με μέγεθος



teoT
16/09/2012, 23:35
Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγες μέρες πήγα σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω κράνη της AGV όμως τα αποτελέσματα με μπέρδεψαν λίγο...Δοκίμασα λοιπόν ένα της σειράς GP TECH μεγέθους Medium και μου κάθισε πολύ καλά στο κεφάλι. Όταν είδα τις ενδεικτικές μετρήσεις της AGV έλεγε πως το μέγεθός μου είναι Large!!! Αυτό που δε ξέρω (πριν παραγγείλω από το ίντερνετ) είναι αν όλα τα κράνη μιας εταιρίας και ειδικότερα μιας κατηγορίας έχουν το ίδιο εσωτερικό? Μήπως αλλάζει ανάμεσα σε κράνη διαφορετικών χρονολογιών? Πχ αν θέλω να πάρω ένα AVG GP-TECH Seven (υποθέτω χρονολογίας 2007?) θα πρέπει να πάρω το ίδιο μέγεθος με αυτό που δοκίμασα(του 2012)?

Ευχαριστώ :rolleyes:

Indianos 46
16/09/2012, 23:50
Ολα τα ιδια ειναι σε εσωτερικο μεγεθος της ιδιας σειρας!Δεν παιζει ρολο η χρονολογια!
Εχω 11 Gp-Tech στο ιδιο μεγεθος απο το 2010 εως το 2012!

rantanplan
16/09/2012, 23:52
βρες το κρανος που θες δοκιμασετο και μετα παραγγιλετο απο εξω.

teoT
16/09/2012, 23:56
Ολα τα ιδια ειναι σε εσωτερικο μεγεθος της ιδιας σειρας!Δεν παιζει ρολο η χρονολογια!
Εχω 11 Gp-Tech στο ιδιο μεγεθος απο το 2010 εως το 2012!

Ευχαριστώ :beer:


βρες το κρανος που θες δοκιμασετο και μετα παραγγιλετο απο εξω.

Δυστυχώς δε το βρήκα κάπου...Μόλις είδα πως είναι του 2008...Μπορεί γι'αυτό να μην το είχε στο ράφι...

latris mixanis
17/09/2012, 00:28
Ευχαριστώ :beer:



Δυστυχώς δε το βρήκα κάπου...Μόλις είδα πως είναι του 2008...Μπορεί γι'αυτό να μην το είχε στο ράφι...

Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη αλλά πρέπει να είναι σωστό (βλπ απάντηση indianos 46), αν δοκιμάσεις κράνος της ίδιας σειράς (μην σου πω κ της ίδιας εταιρείας) το μέγεθος δεν αλλάζει. Οπότε δεν έχει σημασία η χρονολογία. Δεν θυμάμαι αν στο site της η εταιρεία, στα τεχνικά χαρακτηριστικά, μιλάει για το πάχος που έχει το μαξιλάρι μέσα.

teoT
17/09/2012, 01:40
Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη αλλά πρέπει να είναι σωστό (βλπ απάντηση indianos 46), αν δοκιμάσεις κράνος της ίδιας σειράς (μην σου πω κ της ίδιας εταιρείας) το μέγεθος δεν αλλάζει. Οπότε δεν έχει σημασία η χρονολογία. Δεν θυμάμαι αν στο site της η εταιρεία, στα τεχνικά χαρακτηριστικά, μιλάει για το πάχος που έχει το μαξιλάρι μέσα.

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά θέλω να είμαι εντελώς σίγουρος πριν παραγγείλω...Όσον αφορά τη διαφορά μεγέθους στην πράξη και στα χαρτιά?Να εμπιστευτώ το M που δοκίμασα, ή το L που λέει η εταιρία?

latris mixanis
17/09/2012, 02:05
Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά θέλω να είμαι εντελώς σίγουρος πριν παραγγείλω...Όσον αφορά τη διαφορά μεγέθους στην πράξη και στα χαρτιά?Να εμπιστευτώ το M που δοκίμασα, ή το L που λέει η εταιρία?
Πας στο μαγαζί δοκιμάζεις Μ & L, αυτό που σου κάθεται σωστά είναι και το μέγεθός σου.:wave2:

Indianos 46
17/09/2012, 11:50
Το κανονικο σου μεγεθος ποιο ειναι?Εγω φοραω small αλλα στα Agv extra small!
Δοκιμασε και τα δυο νουμερα αν μπορεις αλλα αφου σου καθεται καλα το medium παρε αυτο!
Αν παραγγειλεις απο Αμερικη η Αγγλια να ξερεις οτι ειναι λιγο πιο στενα απο τα κανονικα νουμερα!

teoT
17/09/2012, 12:33
Το κανονικο σου μεγεθος ποιο ειναι?Εγω φοραω small αλλα στα Agv extra small!
Δοκιμασε και τα δυο νουμερα αν μπορεις αλλα αφου σου καθεται καλα το medium παρε αυτο!
Αν παραγγειλεις απο Αμερικη η Αγγλια να ξερεις οτι ειναι λιγο πιο στενα απο τα κανονικα νουμερα!

Καλησπέρα :)

Δε ξέρω ποιο είναι το κανονικό μου μέγεθος μιας και 1η φορά αγοράζω κράνος! Η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι 59cm όμως όπως είπα και στο άλλο ποστ το μέγεθος που μου έκατσε καλά ήταν το Μ .Έχω σκοπό μα αγοράσω από FC moto...πρέπει να προσέξω κάτι στα νούμερα από εκεί?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-GP-Tech-Seven/SubProducts/AGV-GP-Tech-Seven-0010&ChangeAction=SelectSubProduct

latris mixanis
17/09/2012, 13:00
Καλησπέρα :)

Δε ξέρω ποιο είναι το κανονικό μου μέγεθος μιας και 1η φορά αγοράζω κράνος! Η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι 59cm όμως όπως είπα και στο άλλο ποστ το μέγεθος που μου έκατσε καλά ήταν το Μ .Έχω σκοπό μα αγοράσω από FC moto...πρέπει να προσέξω κάτι στα νούμερα από εκεί?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-GP-Tech-Seven/SubProducts/AGV-GP-Tech-Seven-0010&ChangeAction=SelectSubProduct

Η κάθε εταιρεία, χρησιμοποιεί διαφορετικό καλούπι στο κράνος. Έτσι για παράδειγμα μπορείς σε μια εταιρεία να φοράς xs και στην άλλη small. Πας στο μαγαζί που πουλάει τα agv, δοκιμάζεις και αναλόγως ποιο μέγεθος κάθεται καλύτερα πάνω στο κεφάλι σου, με αυτό θα κάνεις την παραγγελία.
Τι εννοούμε κάθεται σωστά: Διάβασε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49734) και η "μετάφραση" σε λίγες γραμμές
Αν σε πιέζει στα μάγουλα (τα δαγκώνεις) είσαι στο σωστό νούμερο...αν σε πιέζει πάνω στις άκρες του κεφαλιού (κροταφικό ή πλάγιο μετωπιαίο οστό)το ξεχνάς...

SVX
17/09/2012, 13:49
Καλησπέρα :)

Δε ξέρω ποιο είναι το κανονικό μου μέγεθος μιας και 1η φορά αγοράζω κράνος! Η περίμετρος του κεφαλιού μου είναι 59cm όμως όπως είπα και στο άλλο ποστ το μέγεθος που μου έκατσε καλά ήταν το Μ .Έχω σκοπό μα αγοράσω από FC moto...πρέπει να προσέξω κάτι στα νούμερα από εκεί?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-GP-Tech-Seven/SubProducts/AGV-GP-Tech-Seven-0010&ChangeAction=SelectSubProduct


Υπαρχει και η περιπτωση η AGV να μην ειναι η εταιρεια που το καλουπι της , θα σε βολεψει....
το Medium μπορει να σου ειναι σφιχτο, το Large μπορει να ειναι μεγαλο και να σε προστατευει μονο απο κρυο και βροχη

μαντεψιες δεν σε συμφερει να κανεις γιατι το κρανος ειναι ακριβουτσικο μερος του εξοπλισμου μας και το πιο σημαντικο

ΣΗΜΕΙΩΣΕ επισης οτι, η δοκιμη στατικα σε μαγαζι , αν σε κανει να νιωθεις ελαχιστη δυσφορια....
η δυσφορια θα πολλαπλασιαστει με τα χιλιομετρα του αερα στο μετωπο σου κατα τη διαρκεια ταξιδιου....


οσους και να ρωτησεις, κανενας δεν μπορει να σου πει τι πρεπει να επιλεξεις ....

ο μονος που μπορει να εκτιμησει καταλληλα , φορωντας το κρανος , εισαι εσυ

teoT
17/09/2012, 20:42
Η κάθε εταιρεία, χρησιμοποιεί διαφορετικό καλούπι στο κράνος. Έτσι για παράδειγμα μπορείς σε μια εταιρεία να φοράς xs και στην άλλη small. Πας στο μαγαζί που πουλάει τα agv, δοκιμάζεις και αναλόγως ποιο μέγεθος κάθεται καλύτερα πάνω στο κεφάλι σου, με αυτό θα κάνεις την παραγγελία.
Τι εννοούμε κάθεται σωστά: Διάβασε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49734) και η "μετάφραση" σε λίγες γραμμές

Ωραία!Άρα αν ένα κράνος της AGV μου κάνει στο Μ, της ίδιας εταιρίας και σειράς αλλά παλαιότερης χρονιάς θα μου κάνει πάλι στο Μ...σωστά?


Υπαρχει και η περιπτωση η AGV να μην ειναι η εταιρεια που το καλουπι της , θα σε βολεψει....
το Medium μπορει να σου ειναι σφιχτο, το Large μπορει να ειναι μεγαλο και να σε προστατευει μονο απο κρυο και βροχη

μαντεψιες δεν σε συμφερει να κανεις γιατι το κρανος ειναι ακριβουτσικο μερος του εξοπλισμου μας και το πιο σημαντικο

ΣΗΜΕΙΩΣΕ επισης οτι, η δοκιμη στατικα σε μαγαζι , αν σε κανει να νιωθεις ελαχιστη δυσφορια....
η δυσφορια θα πολλαπλασιαστει με τα χιλιομετρα του αερα στο μετωπο σου κατα τη διαρκεια ταξιδιου....


οσους και να ρωτησεις, κανενας δεν μπορει να σου πει τι πρεπει να επιλεξεις ....

ο μονος που μπορει να εκτιμησει καταλληλα , φορώντας το κρανος , εισαι εσυ

Το κράνος που δοκίμασα μου κάθισε γάντι, γι'αυτό και σκέφτηκα να πάρω κάποιο της ίδιας σειράς αλλά πιο παλιό, άρα και οικονομικό! Το φόρεσα για αρκετή ώρα ώστε να φανούν τα σημάδια δυσφορίας σε περίπτωση που υπήρχαν, αλλά τίποτε δε με ενόχλησε.Τα μαξιλαράκια ήταν μόνο λίγο πιο σφιχτά από όλα τα άλλα κράνη που έχω φορέσει, όμως πιστεύω (και από ότι έχω διαβάσει) πως θα μαζέψουν λίγο με τη χρήση...